Nijpend tekort aan kraamverzorgsters 1 v«s Sell or Set Het nieuwsgierige crocusje floryn PAK0-RHENEN DIENEND BEROEP IS TOCH AANTREKKELIJK SCHERPENZEEL I? V. A. B. CHEYROIgf Ds. P. J. de Bruin gaat met emeritaat ARAM ARAM vraagt: PAKO-RHENEN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 31 JANUARI 1964 Nr. 9 AL ZEVEN JAAR Opleiding Net als thuis KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Van 1923 tot 1947 te Veenendaal Lezing voor Soefi-beweging VCV-heren wacht krachttoer ZEER OUDE GENEVER N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM Pim Jacobs speelde en vertelde voor de leerlingen van Lyceum U doet langer met nylons Fa. L. HEY DE GROTE OPSTAND De Melk- en Zuivelpositie in het vierde kwartaal van 1963 OOK AAN DE PIJP Inenting tegen kinder verlamming te Ede VOOR DE KLEUTERS Het Kraamcentrum Veenendaal en omgeving, waaronder ook de plaatsen Amerongen, Leersum, Eist, Renswoude, Achterberg en Overberg ressorteren, kampt met moeilijk heden betreffende de personeelsvoorziening t.o.v. het aan tal kraamverzorgsters. Deze weken trad een tweetal van deze meisjes in het huwelijk en als er dan geen aanvulling komt, krimpt het aantal kraamverzorgsters drastisch in, hetgeen tot nare consequenties zou kunnen leiden. Daar dit werk toch dringend nodig is zou het gewenst en zelfs noodzakelijk zijn dat een aantal meisjes de gelederen kwam versterken. Het is bekend dat de meisjes en jonge vrouwen bedenkingen hebben tegen dit werk i.v.m. de be schikbare vrije tijd enz., maar na een openhartig gesprek met twee dienstdoende kraamverzorgsters, bleken deze be zwaren tot geringe proporties te zijn teruggebracht. Mej. Alie Gerritsen in het gezin waar als kraamverzorgster - gedurende enkele dagen - werkzaam is. Jannie van Noort uit Eist doet dit werk al zeven jaar. Toen wij haar opzochten bij het gezin van Rijnbach aan de Jan Steen laan 451 te Veenendaal was Mej. v. Noort midden in haar werk. Op 17 januari werd in dat gezin de vijfde baby geboren, een dochter. De kraamverzorgster dribbelt rustig door in de bedrijvigheid van het gezin. Ik zou niet anders willen zegt Mej. van Noort. Zeven jaar geleden ging ik in Utrecht in een kraamcentrum werken. In alle wijken van de stad werden de gezinnen bezocht en zelfs in de nabije omgeving. Er waren daar zo'n 40 kraamverzorgsters. Dat was wel te weinig, maar het tekort was nog niet zo nijpend als hier in de omge ving vertelt mej. van Noort. Ik geloof dat wij nog een 9 of 10 kraamverzorgsters hebben en dan in zo'n wijdvertakte omgeving. Dat is veel te weinig want de wacht lijsten zijn al uitgerekt tot juli, augustus. Ja als er afgaan (wegens huwelijk) en niet bijkomen gaat de zaak achteruit. Toch is dat vreselijk jammer. Er moesten veel meer meisjes zich aan dit werk gaan wijden zegt de opgewekte kraamzuster. Er wordt gezegd: Je hebt weinig vrije tijd. Maar dat valt heus wel mee. Elk jaar krijg je drie weken vakantie en op zon en feestdagen ben je 's middags ook vrij. Ja, je moet natuurlijk ook op die dagen de kraamvrouwen helpen, dat is logisch. Maar als je liefde voor je werk hebt valt dit in het niet. Als je van kinderen houdt en van de de huishouding dan heb je au tomatisch plezier in dit fantastische werk. Je ziet de blijheid om je heen. De opleiding is best te volgen. Tenmin ste het viel mij reuze mee. Het examen om de „ooievaar" te halen, welk insigne op de kleding van de kraamverzorgster prijkt, vond ik persoonlijk ook niet zo moeilijk. Maar schijnbaar trekken de be drijven de meisjes meer aan, hoewel ik moet zeggen dat daar de beloning niet veel beter zal zijn. En zwaar werk is het helemaal niet. Je past je aan het gezin aan, gaat rustig je gang en je werkt alles keurig af. Dan is ieder tevreden zegt Mej. van Noort. Als U het mij vraagt zou ik dit werk nog vele jaren willen doen want ik heb er hart voor.. Dat bleek overdui delijk toen de accurate kraamverzorgster Jannie van Noort zich over de pasgebore ne boog, die zich even had bewogen In het gezin v. d. Heuvel aan de Ferd. Bolstraat 10 troffen we de jonge kraam verzorgster Alie Gerritsen (21). Zij is nog niet zo lang in het vak, een jaar of twee. Ik ging aanvankelijk eerst twee maanden naar het Internaat in Doorn en toen mocht ik de praktijk in. De leidster gaat bij je debuut altijd mee en wijst je de din gen aan, die in de praktijk voorkomen. Bij je tweede kraamvrouw moet je dan op eigen benen staan. Het examen voor het ooievaartje viel mij reuze mee. Na de opleiding in het Internaat deed ik dit examen in Zeist en slaagde vlot. Nu ik dit werk dus al een paar jaar doe, kan ik zeg gen dat ik er veel plezier in heb. Je voelt je net als thuis. Ik zoek de gezelligheid in de gezinnen. Of ik nu een uur eerder of later thuis kom, dat zegt mij niets zegt mej. Gerrit sen. O ja, ik heb ook nog in enkele zieken huizen gewerkt als leerling verpleegster, dus geheel onvoorbereid kwam ik er niet voor te staan. Ja het is wel moeilijk ge worden nu met de bezetting. Er zün te weinig meisjes, die zich hiervoor aanmelden. Ik begryp dat ei genlijk niet zegt Alie Gerritsen. Je krygt ook je vrije tijd, je ontspanning. En bovendien heb je een zekere mate van vrijheid in je werk. Ik kom niks te kort. Je gaat in het gezin op waarin je die negen of tien dagen geplaatst bent. Je BEVOLKING SCHERPENZEEL De bevolking van de gemeente Scher- penzeel is in het afgelopen jaar met 57 personen gegroeid. 4089 mannen en vrouwen wonen nu binnen de grenzen van de gemeente. De mannen bleken in de meerderheid, n.l. 59 meer dan vrou wen. 29 huwelijken werden er gesloten, 93 Scherpenzelertjes werden er in het dorp geboren en 10 elders, doch die toch in het dorp thuishoren. Maar liefst 171 personen vestigden zich in Scherpenzeel, 22 personen over leden, t.w. 15 mannen en 7 vrouwen. Er vertrokken 188 personen en echt scheidingen waren er niet. VEENENDAAL Mej. Van Noort tijdens haar werk, hier bezig met het verzorgen van de baby. moet soms boodschappen doen, aardappe len schillen, maar dat zal je later als huisvrouw ook moeten doen. In de va kantieweken ben ik nog met verplegend ,werk bezig. Soms ga ik met de Henry Dunant, het Rode Kruishospitaalschip mee en verzorg de patiënten die een tocht met deze boot maken. Let wel dat zijn mijn vakantieweken en dat doe ik geheel vrijwillig. Ik voel er heel veel voor. Ook bij de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis heb ik mij opgegeven. Op zondag morgen komen, vindt ik helemaal niet be zwaarlijk. Je maakt het dan eens wat extra feestelijk en 's middags ben je vrij. Het is in één woord plezierig werk en ik denk niet dat ik er mee op houdt. Alleen dit, als je een verloofde hebt, is het wel anders. Je moet dan teveel je tijd en liefde delen. Nu geef ik tenminste nog al mijn tijd en liefde aan dit (mooie) werk. Ja het is bepaald erg jammer dat we zo verlegen zitten om nieuwe kraamverzorg sters. Zegt U de meisjes, die dat zouden willen maar dat ze heus niet tegen het werk of anderszins hoeven op te zien. In vele opzichten heeft dit werk voor delen boven het gebonden, vaste werk in bedrijf, winkel of kantoor. En je beseft bovendien dat je werk gewaardeerd wordt en noodzakelijk is. Wie zou anders kraam vrouw en baby moeten helpen? zo vraagt Alie Gerritsen aan het einde van ons ge sprek. Dat waren de stemmen en meningen van twee in de praktijk werkende kraamverzorgsters, die beiden met veel arbeidsvreugde bezig zijn in de verzor ging van moeder en baby. Zij zijn zeer positief in hun oordeel en raden gezon de meisjes en jonge vrouwen boven 18 jaar aan eens ernstig na te denken over een eventuele aanmelding. Het kraam centrum Veenendaal en Omstreken wacht op hen en zal graag nadere in lichtingen verstrekken. Meisjes, die voor dit belangrijke, nuttige en ook aantrekkelijke werk voelen kunnen zich wenden tot zuster Mulder, Kerkewijk 49 A, Telefoon 2440, Veenendaal. Door de classis 's-Gravenhage van de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Nederland is na ruim drieënveertig volbrachte dienstjaren op zevenenzestig jarige leeftijd emeritaat verleend aan ds. P. J. de Bruin, predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Boskoop. Vrijdagavond werd in hotel De Ko renbeurs een voordracht gehouden on der auspiciën van het Comité ter be vordering van de Soefi Beweging. De spreekster, mej. C. C. G. Voute gaf een uitvoerige beschouwing over de oorza ken, die het leven van de moderne mens in deze steeds mechanischer wor dende wereld bedreigen. Als kern van haar betoog stimuleer de zij de belangrijkheid om te midden van een nog steeds voortschrijdend le venstempo aandacht te schenken aan de waarde van de menselijke persoon lijkheid. Uitgangspunt daartoe is: Ken uzelf. In 't bijzonder legde zij de nadruk op de ontwikkeling der gevoelsnatuur, welke verdrongen dreigt te worden door de suprematie van het verstand dat de leiding neemt teneinde tot maxi male prestaties te komen. De cultuur van het Soefisme dat een boodschap voor de moderne mens in houdt, zoekt harmonie en schoonheid te bereiken door een streven naar ver dieping, loutering en veredeling van het gevoelsleven. Deze cultuur brengt de mens vroeger of later in aanraking met het godde lijk „inwezen" der ziel en doet hem be seffen dat van daaruit alle kracht en inspiratie ontspringen die een weg kun nen banen naar een nieuwe tijd, zo besloot de spreekster haar voordracht. De heren van V.C. Veenendaal heb ben reeds menige ronde op hun naam gebracht in deze competitie. Morgen echter wacht hun wel de beslissende ronde. De wedstrijd tegen Cito II staat op het programma en wordt te Zeist gespeeld. Deze eredivisiereserves zijn heel wat mans en dat hebben ze reeds ruimschoots laten blijken. Door het gelijke spel tegen Shot zijn zij een punt achter geraakt op VCV, waarmee zij wekenlang de eerste plaats hebben gedeeld. De heren van VCV hebben reeds vaker in deze positie verkeerd en werden dan meestal door een outsider van de eerste plaats ge speeld. Ditmaal moeten zij aantreden tegen de ploeg, die over dezelfde wapens als de Veenendalers beschikt n.l. de aan val, een goede serve en een juiste men tale instelling. Dit laatste is nooit van tevoren te bepalen, maar als VCV de zaken net zo aanpakt als in voorgaan de wedstrijden, dan zien wij de zaken zeker niet donker in. Toch zien we de volle winst niet naar Veenendaal gaan. Een gelijk spel ligt in de lijn der verwachtingen. Ze ker is, dat VCV alles in het werk zal moeten stellen om de verdediging wat beter te verzorgen als tegen Cito III, waaruit dan noodzakelijkerwijs de aan val zal moeten worden opgebouwd. Een overwinning zal VCV drie pun- Hajyn.een6tA^»an ten voorsprong geven op hun naaste concurrent en dan zit VCV min of meer op fluweel. Een gelijk spel bete kent met een punt voorsprong even eens de dan fragile eerste plaats, ech ter een nederlaag zal VCV onmiddellijk op de tweede plaats brengen. Het gaat dus spannen in Zeist. VCV II (heren) gaan vanavond reeds naar Utrecht en wij zien hen duidelijk winnen van Gevu I. Morgen zijn er twee thuiswedstrijden. Om twee uur de reserve dames tegen SVV II en om vier uur het derde herenteam tegen Polonia IV, eveneens uit Utrecht. Jazz: voor velen een woord om en thousiast te worden, voor velen een woord om minachtend de schouders op te halen en te mompelen: „Ik snap er niets van." Tot deze laatste groep be horen zeker niet de leerlingen van het Christelijk Lyceum Veenendaal die vo rige week donderdagavond in het Ver enigingsgebouw de schoolavond bij woonden van hun schoolvereniging Eldorado. „Het geheel wordt verzorgd door het trio Pim Jacobs met zang van Rita Reys", stond er op het programma. Niet alleen hun namen, maar ook de manier van hun optreden rechtvaardigden vol komen de gang naar de Eikenlaan. De grootste leek op muzikaal gebied werd hier op enthousiaste wijze duide lijk gemaakt door de fam. Jacobs en hun gitarist Wim Overgauw, wat nu eigenlijk jazz is. Leider Pim Jacobs vertelde voor de pauze tijdens het in structief concert op amusante wijze de toehoorders over zijn muziek, het ge heel telkens toelichtend aan de hand van muzikale prestaties van het trio. Hij ruimde daarbij ook een groot mis verstand uit de weg door krachtig te protesteren tegen de mensen, die all§s wat lawaai en geschreeuw is jazz noe men. Deze mensen werden even in een pijnlijk zonnetje gezet door het trio met een prachtige nabootsing van een rock-and roll-band. Na een pauze en de vertoning van de film „Glas" van Bert Haanstra be trad Rita Reys het podium om gesteund door haar man, zwager Ruud Jacobs en gitarist Wim Overgauw de CLV-ers haar grote kunnen te tonen. Het mooi ste compliment dat de organisatoren, maar vooral Pim Jacobs kon krijgen hoorden we na de afloop bij de uitgang van een bezoeker: „Ik ben helemaal geen aanhanger van deze soort muziek maar ik ben toch blij dat ik gegaan ben." in de nieuwe modekleuren Hoofdstraat 40, Telefoon 2I0B Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 In het vierde kwartaal van 1963 is de melkaanvoer aan de Nederlandse zuivelfabrieken ruim 7 °/o lager geweest dan in de overeenkomstige periode van 1962. Enerzijds moet dit worden toege schreven aan de sterke teruggang van het aantal melkkoeien, anderzijds aan een verlaging van het produktieniveau als gevolg van de minder goede kwa liteit van het gras. Tengevolge van de vrij droge weers omstandigheden in de maand oktober en het zachte weer in november kon het melkvee - voor zover er nog vol doende gras was - vrij lang bulten blij ven. Daarnaast werd echter, vooral in de laag gelegen weidegebieden, veelal reeds vroeg begonnen met het 's nachts opstallen van de koeien. Ten aanzien van de ruwvoederposi- tie voor de staltijd 1963/1964 kan het volgende worden gemeld. In streken met overwegend gemengde bedrijven wordt globaal bezien over wat meer voer beschikt dan het vorige jaar. In de weidegebieden is de doorsnee-voe derpositie echter niet beter dan aan het einde van 1962. De kwaliteit van het ruwvoer is minder dan het vorige jaar. De daling van de melkaanvoer wordt teruggevonden in de produktiecijfers van zuivelprodukten over het vierde kwartaal van 1963. Het sterkst daalde de produktie van melkpoeder (ruim 45%). De produktiedaling was bij ge condenseerde melk het geringst (1 De binnenlandse afzet van boter bleef wat achter bij die in het laatste kwartaal van 1962. Over het gehele jaar bezien nam de binnenlandse bo- terafzet echter toe. Het hoofdelijke ver bruik van boter steeg van 5.3 kg tot 5.6 kg. De stijging van het kaasver- bruik zette zich ook in de laatste drie maanden van 1963 voort. Het hoofde lijke verbruik van kaas steeg van 7,8 kg tot 8 kg. Ds. De Bruin werd op 5 februari 1897 uit een predikantsgezin te Apeldoorn ge boren. (Zijn vader, prof. P. J. M. de Bruin, die in 1946 is overleden, was naderhand nog vele jaren hoogleraar aan de theolo gische hogeschool van de Christelijke Ge reformeerde Kerken in Nederland, welke aanvankelijk te Rijswijk in Zuid Holland was gevestigd, en naderhand naar Apel doorn is overgeplaatst). Hij bezocht eerst het gymnasium aan de Laan van Meer- dervoort te 's-Gravenhage en studeerde daarna verder nog aan de theologische ho geschool van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland te Apel doorn, waar hij op 4 juli 1920 zijn kan didaatsexamen aflegde. Nadat de heer De Bruin toen ook door het college van cu ratoren van de theologische hogeschool te Apeldoorn was beroepbaar verklaard in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 21 november van datzelfde jaar (1920) door zijn vader be vestigd als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Bunschoten. Op 4 maart 1923 verwisselde ds. De Bruin de ze kerk met die van Veenendaal, waar hij ook weer door zijn vader werd bevestigd. Sinds 7 december 1947 dient ds. De Bruin de Gereformeerde Kerk van Boskoop, waar hij werd bevestigd door ds. H. Vis ser uit Sassenheim. Ds. de Bruin werd bij herhaling afge vaardigd naar particuliere synodes en ook naar de generale synode van de Christe lijke Gereformeerde Kerken in Neder land, waarvan hij enkele keren secundus scriba is geweest. Menigeen, die vroeger sigaretten kocht Heeft nu de pijp weer opgezocht Althans, zo lees ik, gaat 't in Zweden Is daarvoor nu gegronde reden Al vraag ik me wel in gemoede af Wie daarvoor het advies nu gaf Maar schijnbaar is de tijd nu rijp Voor sigaren, of zo men wil, de pijp Zie ik somwijlen 'n dokter roken Dan denk ik vaak, zie ik nu spoken Want door de meeste dokters wordt be weerd Sigaretten roken is glad verkeerd Theorie verschilt vaak van de praktijk Ziet elk, die om zich henen kijkt Want menig dokter die 't kon weten Schijnt de gevolgen te vergeten Van de gevaren van het roken Althans van sigaretten smoken Zelf rook ik praktisch geen sigaret Maar waar ik geen punt achter zet Is 't roken van een goede sigaar Daarin, zegt men, schuilt geen gevaar Maar waar 'n goede sigaar erg duur is En sigaretten roken spelen met vuur is Rook ik nu maar voor 't gemak Dagelijks mijn pijp tabak Zo spaar ik tevens, als ik rook Al is pijptabak ook niet goedkoop J. M. GEMEENTE EDE Zoals reeds meerdere malen is gesig naleerd, is het aantal kinderen in de gemeente Ede, dat niet of niet volledig is ingeënt, zeer groot. In 1963 is door de Entgemeenschap Ede een campagne opgezet om hierin verandering te bren gen. Alle kinderen, geboren in de jaren 1945 t/m 1961, die niet of niet volledig zijn ingeënt, worden alsnog in de ge legenheid gesteld zich te laten vacci neren. De ouders van kinderen, geboren in de jaren 1958 t/m 1962 zijn in 1963 reeds door de wijkverpleegsters bezocht ter aansporing, daar deze kinderen, wat hun leeftijd betreft, onder de zorg van de kruisverenigingen vallen. Deze be zoeken hebben een zodanig succes ge had, dat alsnog een groot aantal kinde ren is gevaccineerd. Thans is in het kader van deze ac tie aan de kinderen in de school leeftijd, dus de kinderen geboren in de jaren 1951 t/m 1957, recht streeks een persoonlijke oproep verzonden. Met grote klem wordt erop gewezen dat dit van gemeen tewege de LAATSTE aansporing is. Geeft dus aan deze oproep gevolg, wanneer uw kind nog niet of niet volledig is ingeënt. De kinderen, geboren in de jaren 1951 t/m 1956 kunnen met 3 injecties volstaan, terwijl de kinderen, geboren in 1957, 4 injecties nodig hebben. Op de hierna genoemde plaatsen en tijd stippen zal gelegenheid worden gege ven tot het ontvangen van inentingen tegen kinderverlamming en wel voor: a. kinderen die een oproepingskaart zullen hebben ontvangen; b. kinderen, die door ziekte of andere oorzaak achter gekomen zijn op het normale inentingsprogramma; c. kinderen, geboren in de jaren 1945 t/m 1961, die menen niet of niet volledig te zijn ingeënt. PLAATS EN TIJDSTIP VAN INENTING: Ede, GGD-gebouw, Brouwerstraat 3, le donderdag v. d. maand, 6 februari, 15.45-18.00 uur; Lunteren, Groene Kruisgebouw, Wilbrinkstraat, le vrij dag v. d. maand, 7 februari, 16.30-17.00 uur; Ederveen, Chr. school, Shras 4, 2e woensdag v. d. maand, 12 februari, 16.00-16.30 uur. Men dient bij de inenting over te leggen: voor de kinderen bedoeld on der a. en c.: de voor de inenting ont vangen oproepingskaart; voor de kin deren bedoeld onder b.: de vroeger ontvangen oproepingskaart; voor kin deren, geboren in 1959 of daarna bo vendien het oranje inentingsboekje; voor kinderen, geboren vóór 1959 de roze of blauwe inentingskaart. Ouders van kinderen, geboren in de jaren 1951 t/m 1957, die nadere infor maties wensen te ontvangen of mede delingen wensen te doen omtrent vroe gere inentingen, gelieven zich in ver binding te stellen met de afdeling ent administratie van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, Brouwerstraat 3 te Ede (tel. 3341 - toestel 331), alleen des morgens van 8-12.15 uur. Verder heeft ds. De Bruin in de loop der jaren vele bestuursfunkties en deputaat- schappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. van 1922 tot 1947 ongeveer vijfen twintig jaar lid van het bondsbestuur van de christelijke gereformeerde jongelings- bond; van 1929 tot 1947 ongeveer achttien jaar lid en daarvan ongeveer tien jaar sekretaris van het college van curatoren van de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Ne derland te Apeldoorn; vele jaren lid van de commissie onderzoek inzake de bijbel vertaling en lid van de commissie voor de herziening van de kerkorde en van 1928 tot zijn vertrek naar Boskoop in december 1947 ongeveer negen jaar voorzitter van de anti revolutionaire kiesvereniging te Veenendaal. Thans is ds. De Bruin o.a. nog voor de generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Ne derland voorzitter van de deputaten voor de emigratie en van de deputaten voor het beheer van de Kas voor de Opleiding van on- en minvermogende studenten (ex bo nis publicis) naar art. 19 van de Dordtse kerk orde; voor de particuliere synode van het Westen deputaat ad art. 19 en 49 van de Dordtse kerkorde en in de clas sis 's-Gravenhage examinator kerkrecht. Van zijn hand verschenen artikelen, voornamelijk over historische en kerk rechtelijke onderwerpen in diverse perio dieken en in classicale kerkbodes. Voor het ds. H. Janssenfonds verzorgde hij een deeltje, n.l. een levensbeschrijving van zijn vader, prof. P. J. M. de Bruin, die in 1946 is overleden. Ds. De Bruin heeft meegewerkt aan de instituëring van de zelfstandige Christe lijke Gereformeerde Kerk van Ede en van die van Eindhoven, resp. op 27 augustus 1923 en op 7 november 1929. In zijn jonge jaren heeft ds. De Bruin tal van spreek beurten vervuld voor de anti revolutionai re partij, voor het Christelijk Nationaal Vakverbond en voor het christelijk on derwijs. Naar wij tenslotte nog vernemen zal ds. De Bruin zondagavond 2 februari a.s. zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland neerleggen en afscheid ne men van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Boskoop. Na zijn emeritaat zal hij zich metterwoon in de Prins Maurits- laan te Apeldoorn vestigen. Van daar uit hoopt hij de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland nog met spreekbeur ten te kunnen dienen. VOOR DE AFD. KUNSTNIJVERHEID MEISJES me» ARTISTIEKE AANLEG voor de aid. SCHILDEREMAILLE HANDIGE JONGENS v/d INSIGNE AFD. BESTEKAFDELING PERSONEEL v/d AFD. TAFELGEREI FABRIEK PERSONEEL voor ALLE AFDELINGEN PERSONEEL v/d GALVANISCHE AFD. GRAVEERAFDELING LEERLING GRAVEUR volledige opleiding, zowel hand- als ma chine graveren GEBODEN WORDT UITSTEKEND LOON, OPNAME IN PENSIOENFONDS, VERGOEDING REISKOSTEN EN AANDEEL IN DE WINST. VOORAL VOOR JONGEREN DIRECT EEN ZEER HOOG LOON EN GOEDE VOORUITZICHTEN. KOMT U EENS PRATEN OOK VOOR U HEEFT EEN PASSENDE EN GOEDBETAALDE WERKKRING! TELEFOON 08376-224 (31) „Wraak?" vraagt Aram scherp. Ofschoon de pijn in zijn hoofd hem duizelig maakt, slaagt hij erin van het rustbed op te staan. „Luister eens goed, Jonkvrouwe", gaat hij op scherpe toon verder, „de dood van uw broeder Crithon is slechts te wijten aan zijn eigen wanbeheer van dit graafschap! Daar in, en in de hardvochtige handelspraktijken van die man daar, ligt de oorzaak van de opstand, die uw broer het leven kostte." Hij wijst beschuldigend op Avidis, die zich bij deze woorden driftig afwendt en naar de uitgang van het vertrek loopt. „Grijp die kerel en werp hem in de kerker, bij de anderen!" snauwt de graanhandelaar tot de daar op wacht staande soldaten. Ruwe handen grijpen Aram beet en sleuren hem weg. De ridder voelt zich nog te verzwakt om weerstand te bieden. „Wees gewaar schuwd, jongedame", roept hij met stemverheffing. „Indien ge Avidis tot raadsman neemt, zal het volk zich ook tegen u keren!" „Voer hem weg", zegt het meisje strak, zonder haar gevangene een blik waar dig te keuren. (Wordt vervolgd) Zoals jullie allemaal wel weten, wonen de crocusjes, tulpen, hyacinten en nog veel meer bloemen 's winters onder de grond- Als het lente wordt en het weer wann is, roept de zon hen te voorschijn om de tuinen van de mensen weer op te vrolijken. Zo was het ook met de familie crocus. Vader en moeder crocus woonden met al hun kinderen (en dat waren er heel wat) in de aarde en deden een lange winterslaap. Ze hadden hun blaadjes helemaal opge vouwen zodat je niets meer zag dan een klein bolletje. Ja, als je zo keek, zag het er rustig uit, maar toch was dat niet zo. Er was namelijk één crocuskind dat reuze eigenwijs was. Hij was wakker geworden en inplaats van dat hij probeerde weer in te slapen, keek hij om zich heen en hij dacht: „Bah, wat is het hier saai. Iedereen slaapt maar door en niemand wil met me praten, ik verveel me hier echt." Het crocusje zuchtte en dacht bij zich zelf, dat hij veel liever een vlinder of een vogel wilde zijn. Maar ja, hij was nu een maal een crocus en wat doe je daar aan „Maar weet je wat ik doe" zei die on deugende crocus bij zichzelf, ik ga eens kijken hoe het er boven de aarde uit ziet. Vader zegt wel altijd dat crocusjes pas naar boven mogen gaan als de zon hen roept, maar wie weet is het er wel reuze leuk en gezellig. Ik ga eens kijken. En zo gezegd, zo gedaan. Het crocusje ging heel zachtjes naar boven toe, steeds hoger en hoger en toen was hij boven de grond. Nieuwsgierig keek hij om zich heen, maar oh, wat schrok hij. Dit was toch niet zijn eigen tuin die er in de lente zo gezellig groen en fris uit zag? Nergens zag hij een bloemenvriendje, de zon was er niet en alles was zo wit en zo koud. Het crocusje stond nog bibberend om zich heen te kijken toen de oostenwind hem zag. „Wat is dat nu," brulde de oostenwind, „zo'n brutale crocus midden in mijn winter tuin en in mijn sneeuw. Maak dat je weg komt, brutale aap!" En de oostenwind haalde diep adem om het kleine crocusje in één keer ver, ver weg te blazen. Het crocusje werd verschrikke lijk bang en nog voor de oostenwind bij hem kon komen, vouwde hij vliegensvlug zijn blaadjes weer op tot een klein bolletje en kroop de aarde weer in. Hij durfde pas weer om te kijken toen hij weer veilig bij zijn vader en moeder was. Oh, wat was dat een schrik geweest. Het crocusje deed zijn oogjes dicht en viel in slaap om niet weer wakker te worden totdat de zon hem zou roepen. Toen het lente was geworden en de koude oostenwind was verdreven en alle bloemen weer in de tuin stonden dacht het crocusje nog vaak aan zijn bange winter- avontuur en zei bij zich zelf dat hij nooit meer 's winters in de tuin zou gaan kijken.

De Vallei | 1964 | | pagina 3