Raad stemde driemaal over voorbereidingscommissie bouw nieuw gemeentehuis Boeken Gids iJilr, Snijdend verdriet d&vofösi pootde rim KLAAR IN EEN HALVE DAG Bronchiletten Dutch Swing College Band na triomf in buitenland weer op eigen bodem UIT RHENENS RAADZAAL Geen herbenoeming Burgerlijke stand Dankbetuiging Weiionen De Dutch Swing College Band DE PRINSES OP DE GLAZEN BERG Het voorstel van burgemeester en wethouders om een adviescommissie te benoemen voor de voorbereidingen van de bouw van een nieuw gemeentehuis had nogal wat voeten in de aarde. Het college wilde er twee raadsleden in hebben. Voor de afgevaardigde W. Klaassen (CHU) was het aanleiding op te merken dat de met de voorbereiding gemoeide kosten van 1000,beter in de Rjjn konden worden gegooid. De termqn waarop de nieuwbouw zou kunnen worden ver wezenlijkt, noemde hij véél te lang om wat te hebben aan een adviescommissie. En als er dan tóch raadsleden in ge kozen zouden moeten worden, adviseerde Klaassen de jongsten te nemen, omdat die naar zijn mening menselijkerwijs gesproken de meeste kans hebben de verwezenlijking van de nieuwbouw nog te kunnen meemaken. Hij bleef er echter bij dat hij tegen het „verknalbussen" van deze duizend gulden was. Verder herinnerde hij de voorzitter eraan dat er al een schets was, maar dat de architect inmiddels was overleden. De voorzitter was het er niet mee eens. De vereniging van Nederlandse Gemeen ten, die zal moeten adviseren, achtte hij zeer goed in staat een kundig advies uit te brengen. Voorts vond hij het nodig dat de plannen klaar liggen om ten tijde van een eventuele conjunctuur, wanneer er overheidsgebouwen kunnen worden ge plaatst, Rhenen de plannen onmiddellijk op tafel kan brengen. De heer Wisgerhof (SGP) drong er op aan in het dorp Eist een dependance te vestigen van het gemeentehuis opdat de bevolking daar niet voor elk wissewasje naar Rhenen behoeft te gaan. De voor zitter wees dit af, daar in andere gemeen ten dergelijke experimenten met o.a. rij dende secretarie-afdelingen totaal mislukt waren. De heer Deen (PvdA) was het met de heer Klaassen maar ten dele eens. Hij zag wel degelijk het nut van een studiecom missie. Naar spr. mening zou er wellicht iets uit kunnen komen om nu al voor zieningen te treffen ter opheffing van het tekort aan ruimte. Hij deed de suggestie in Pierre Daninos EEN ZEKERE HEER BLOT Van de hand van Pierre Daninos verscheen bij de uitgeverij Ad Don ker te Rotterdam „Een zekere heer Blot" (vertaling Jan Hardenberg). Die zekere meneer Blot is vijfen veertig jaar, gehuwd, heeft twee kinderen, is actuaris en besluit mee te doen aan een grote nationale wedstrijd om de doorsnee Frans man te worden. Hiervoor moet hij tal van vragen beantwoorden, zoals: Houdt U van Uw werk? Is de verhouding met Uw chef goed? Wat zijn de grieven die Uw vrouw het vaakst tegen U uit? etc. Al deze vragen beantwoordt de heer Blot uitvoerig voor de lezer, met de bedoeling laatstgenoemde te laten zien, dat hij echt niet zoveel ver schilt met die zekere meneer Blot. Die alledaagse dingen, die Daninos soms op geestige manier be schrijft, doen U beseffen, dat U ook de gemiddelde Fransman had kun nen zijn of zo U wilt de gemid delde Nederlander. Wat de lezer al verwacht had, ge beurt inderdaad: Blot wordt de doorsnee Fransman No. 1. Welis waar dankzij een grote dosis geluk, (een nog grotere dan die U nodig had uzelf op de laatste film van Bert Haanstra te zien) maar de ro man kan nu beginnen, (op blz. 116). Als nieuw-miljonair gaat Blot, ge dwongen door zijn vrouw en de pers het sociëty leven in. Hoe hij nu zijn geld moet beleg gen, zijn vocabulaire moet veran deren, hoe hij het best deel kan uitmaken van de beau-monde, weet Daninos werkelijk op leuke wijze te beschrijven. Jammer dat hij daar zo lang mee gewacht heeft. De tweede helft van het boek is werkelijk de moeite waard gelezen te worden. Bij uitgeverij BRUNA verscheen onlangs „De President en het Meis je" van Jan Brusse. Het is onmondig dan nog te zeggen zeggen dat deze roman afspeelt in Parijs, rondom het pittoreske Place du Tetre op Montmartre. Daar heerst de president over zijn Vrije Republiek (Montmartre), aanvanke lijk in armoede, maar nadat hij ontdekt heeft hoe je goud kunt maken, in de grootste rijkdom. De leuke fantasiën van Jan Brusse brengt de president en daarmee ook het meisje in de gekste situaties waar ze echter steeds weer heel huids uitkomen. Als voorbeeld van de fantasie van de schrijver wil ik met name het verhaal over de schoenmaker noe men, die door zijn liefde voor de schoenen niets anders meer ziet en de rest van de wereld niet meer aan durfde kijken. Deze gezellige ontspanningslectuur zal u geduren de enige uren meenemen naar Pa rijs, waar u zich geen betere, Ne derlands sprekende gids kunt wen sen dan Jan Brusse. Eveneens bij BRUNA is een Bij bels prentenboek uitgekomen. „De geschiedenis van de illustratie van de verhalen uit de Bijbel is even oud als die verhalen zelf; in de eerste eeuwen van het Christendom dienden zij om de aanhangers te herinneren aan de grote momenten uit hun heilsleer en die voor hen levendig te maken", aldus Victorine Bakker-Hefting, die bij dit platen- werkje, dat voor het eerst in 1695 verscheen, een toelichting schreef. De volledige titel van dit boek is: „Toneel ofte Vertooch der Bybel- sche Historiën, cierlyck in 't koper gemaeckt door Pieter H. Schut, ende in druck uytgegeven door Nicolaes Visscher tot Amsteldam". J. G. B. de commissie te benoemen het jongste raadslid de heer v. d. Voort (KVP) en het op één na jongste de heer C. Hensen (PvdA). Na de eerste stemming bleek dat deze suggestie niet direct werd opgevolgd. Er was geen meerderheid. De tweede vrije stemming leverde als resultaat op dat de heer v. d. Voort was gekozen, die de be noeming aannam. Er moest nóg eens wor den gestemd, ditmaal tussen de heren Scholte (VVD) en Hensen (PvdA). Ten slotte werd de heer Hensen gekozen als tweede man, die eveneens accepteerde. Voor de plaatselijke commissie van toe zicht voor de handelsavondschool werd voor herbenoeming voorgedragen het zit tende lid B. Drost. De heer Klaassen ageerde fel door op te merken dat de commissie totaal niet had gewerkt. Hij wenste uit te zien naar andere candidaten. De raad ging hiermee akkoord. B. en W namen het voorstel terug. Tot ambtenaren van de burgerlijke stand (een uitbreiding) werden door de raad be noemd wethouder H. Griffioen (AR) en de heer W. Th. Hofland (wnd. gemeente secretaris), met ingang van 1 april. Van de beide kalkzandsteenfabrieken aan de Cuneralaan werd de toezegging ontvangen dat zij f 28.000,zullen stor ten in de gemeentekas op voorwaarde dat de gemeente het weggedeelte van de Zwarteweg tot de laatste fabrieksingang grondig zal verbeteren en het onderhoud zal overnemen. De raad ging hiermee ak koord, waarop de voorzitter de beide fa- brieksdirecties hartelijk dank bracht voor de ondervonden medewerking tot verbe tering van dit weggedeelte, waardoor ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN 1 febr. Ria Turkesteen Teuni v. Manen (Rhenen) Jaap Scholman Teunis v. Manen (Rhenen) Gerda v. Beek 2 febr. Rita v. d. Berg Kees van Laar 3 febr. Annie Lodder Peter Zegers Ellie Roor Gerard Beyer Riekje Bulsink Henk van Baaren (Ederveen) 4 febr. Jaapje Hage Alie Hovestad (Rhenen) Teuni Jagtenberg (Overberg) Jaap Tennapel 5 febr. Ineke v. d. Weerd Eveline v. d. Broek Marieke Onderweg 6 febr. Martha v. d. Haar 7 febr. Henkie de Rooi Carla Heykamp Alle jarigen heel hartelijk gefeliciteerd, groeten van Tante Jos. het tevens mogelijk wordt een rijwiel en voetpad aan te leggen onderlangs de Grebbeberg, hetgeen van groot belang moet worden geacht voor het toerisme. De raadsleden Wisgerhof (SGP), Kerk stra (CHU), Verwoert (SGP) en Klaassen (CHU) kwamen in het geweer tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om de weiionen te verhogen en wel spe ciaal tegen het tarief voor een melkkoe dat men op een bedrag van f 175,wil de brengen. De heer Wisgerhof zag er een stijging in van 15 tot 20°/o, terwijl de lonen maar zijn gestegen tot 5 en 10°/o. Hij wilde niet ver der gaan dan tot f 165,— voor een koe. De heer Verwoert stelde zich daar ach ter. Hij was van mening dat de gemeente geen winst mag maken, vooral niet nu de landerijen nog steeds winst opleverden. De heer Kerkstra was geschrokken. Ook hij wilde niet verder gaan dan tot een verhoging van 10°/o. De heren Deen (PvdA) en Scholte (VVD) lieten een geheel ander geluid horen. De prijzen zouden zijn gestegen tot 24%, de grondstoffen inbegrepen. Zij schaarden zich achter het voorstel van B en W, dat nog niet eens ging tot de norm die er landelijk voor een koe staat namelijk f 190,—. De heer Klaassen sloot zich aan bij de deskundige landbouwers onder de raads leden en wilde evenmin weten van een verhoging tot f 175, Wethouder Griffioen (AR) lichtte nog toe dat de kostenstijging eerder moest worden gezocht in de kunstmest. Na een gehouden stemming bleek het voorstel van de heer Wisgerhof om niet hoger te gaan dan f 165,te zijn verwor pen. Vóór stemden de heren Klaassen, Kerkstra, Verwoert en Wisgerhof. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, van de week kreeg ik van jullie weer fijn veel zilver papier en capsules. Allemaal heel hartelijk bedankt. Maar ook van mevr. van Baaren en haar buren kreeg ik weer zilverpapier en capsules van Jannie Scheffer, Bart van de Pol, Hessel Schuiling en van de Juliana van Stolbergschool. Van Jan- neke v. d. Poel en Ineke Slok kreeg ik leuke briefjes. Jullie verjaardagen heb ik op m'n kalender gezet en dan zien jullie je naam wel in de krant staan als jullie jarig zijn. Fijn zeg, dat jullie nu ook mee gaan sparen! Komen jullie gauw eens iets brengen. Ook hoop ik nog eens een briefje van jullie te krijgen. Tot schrijfs en ook de andere kinderen hartelijke groeten van Tante Jos. Figuur a. DIEREN VOOR JE POPPENKAST Je kunt van lege lucifersdoosjes een paar leuke dieren voor je poppenkast maken. Snij voorzichtig één korte zij kant los uit de „laatjes" van twee doos jes en schuif die laatjes daarna weer in de hulzen terug. Beplak de doosjes met papier. Zet de twee doosjes op elkaar met de openingen naar je toe en doe je duim en wijsvinger in de openingen, zoals afgebeeld in fig. 1. Als je je vingers op en neer beweegt, zullen de uiteinden van de doosjes overeenkomstig be wegen, als je eerst een reepje papier of plakband vast plakt als een schar nier tussen de twee openingen waar je je vingers in hebt gestopt (fig. 2). De leeuw (fig. 3) heeft manen van papier. De olifant (fig. 4) heeft een kleine kegelvormige slurf, gemaakt van grijs papier, waarin je een pijpereiniger stopt om de slurf in model te houden. Ook de oren en de tanden van de oli fant zijn van papier gemaakt. De ge zichten van de olifant en de leeuw en ook die van het paard worden ge tekend. Het paard (fig. 5) wordt gemaakt van lucifersdoosjes, bedekt met papier, en je kunt in de tekening wel zien hoe je de doosjes op elkaar moet plakken om het paard te maken, zodat het niet no dig is je daarover meer te vertellen. De staart en de manen van het paard worden gemaakt van papier. Figuur b. EEN VOOR-HISTORISCH MONSTER IN NEW YORK In april 1964 zal de Wereldtentoon stelling worden gehouden in New York en onder de vele inzendingen zal zich een model op ware grootte van glas fiber bevinden van iets zeer ouds, na melijk de voorhistorische monsters, die op aarde leefden voordat het eerste menselijke wezen het licht zag. Er zullen in totaal negen dinosaurus sen zijn en de mensen die deze aan de hand van tekeningen van geleerden namaken, maken zulke goede vorderin gen, dat enkele van de modellen reeds konden worden gefotografeerd. Daar is bijvoorbeeld een ongev. 15 m. lange Tyrannosaurus, welke een me- Figuur c. ALS DIEREN VOOR HET OP REIS GAAN OPGEWONDEN ZIJN Als een hond of een kat mee op reis moet, geeft de dierenarts wel eens een injectie met een verdovend middel, op dat het dier onderweg niet al te zenuw achtig zal zijn. Met paarden, die nog al eens een verdovend middel nodig zouden hebben om hen rustig te maken voordat zij een race moeten houden, ligt de zaak wat moeilijker doordat men nooit tevoren kan zeggen wat het effect zal zijn van een inspuiting op de ver schillende dieren, terwijl het bovendien Tot de gevaarlijkste punten in het verkeer kunnen ongetwijfeld de krui singen worden gerekend. Daar gebeurt relatief het grootste aantal verkeers ongelukken. Behalve gevaarlijk zijn kruispunten ook vaak tonelen van een volledige chaos. Een chaos, die in vele gevallen is te wijten aan een onjuist gedrag, onder meer bij het naderen van een kruispunt. Gedrag bjj kruispunten Verkeerd voorsorteren of helemaal niet voorsorteren, kan het begin zijn van een verwarde toestand. Bij het links af slaan levert de manoevre over lijker. In de Verenigde Staten krijgt het vee vaak een inspuiting alvorens het per schip wordt vervoerd. Daarbij kan men de hoeveelheid van het ver dovende middel zo regelen, dat de die ren niet al te slaperig worden. Het is dan juist sterk genoeg om de dieren rustig te houden en te voorkomen, dat zij zichzelf of hun reisgenoten bezeren door het gebruik van hun horens. IPUROL-POEDER iMmmBBOi f1.60 - f1r het algemeen niet veel moeilijkheden op. Anders is het, wanneer een bocht naar rechts moet worden gemaakt. Veel weggebruikers, in het bijzonder be stuurders van auto's, menen in dit ge val niet te hoeven voorsorteren. Tot groot „verdriet" van de wielrijders overigens, die zich nogal eens in een benauwende situatie zien gebracht, door een rechtsafgaande auto, die hen „snijdt". Dit kan worden voorkomen, wanneer vóór het maken van een rech- terbocht goed wordt voorgesorteerd, dat wil zeggen vlak langs de rechter- trottoirband wordt gereden (zonder daarbij natuurlijk de wielrijders „plat te drukken"). Onnodige opstoppingen op kruispun ten ontstaan, wanneer een automobi list, die links af wil, zijn auto halver wege de rijbaan van de kruisende weg oprijdt, en dan blijft wachten op van rechts komend snelverkeer. Het verkeer van links vindt de weg versperd en moet wachten, waarvan De eigenlijke geschiedenis van de D.S.C. begint vlak na de oorlog toen Peter Schilperoort een groep studenten om zich heen verzamelde en met hen een diepe en serieuze studie van de jazzmuziek begon. Samen met Frans Vink werd toen de basis voor de Dutch Swing College Band gelegd. In 1955 verliet Peter het ensemble om zijn studie te Delft te voltooien en werd als leider opgevolgd door pianist Joop Schrier en als klarinetist door Jan Morks. Maar zelfs toen Schilper oort na enige tijd zijn technische werk kring opgaf om zich weer geheel in de muziek te begeven als leider van een een onnodige fillevorming het gevolg kan zijn. Voor een vlotte afwikkeling van het verkeer moeten van links ko mende voertuigen, gebruik makende van het feit dat de afslaande auto toch moet wachten, door kunnen rijden. Teneinde een chaos op de kruispun ten te voorkomen, wijst het Verbond voor Veilig Verkeer alle bestuurders van motorvoertuigen op de noodzaak om, wanneer er bij het links af slaan moet worden gewacht op verkeer van rechts, dit wachten te doen vóór de aanwezige of denkbeeldige stopstreep, tenzij er op de kruisende rijbaan tus sen twee verkeersgeleiders gelegenheid is om zich op te stellen. Het in volle snelheid „nemen" van een kruispunt is een gok. Een gok op het eigen leven, maar ook op dat van een ander. Ruim elf procent van de onge lukken op kruispunten is uitsluitend te wijten aan het met een te hoge snel heid naderen van het kruispunt. modern kwartet, zullen weinigen ver moed hebben dat hij nog eens bij de Dutch Swing zou terugkeren. Eind 1959 onderging de band een sterke reorganisatie, nam Schilperoort het leiderschap weer op zich en kreeg de Nederlandse jazzwereld er een nieuw orkest bij. Nieuw, inderdaad, want het ensem ble dat hij in december 1959 aan het publiek voorstelde verschilde op veel punten nogal van de oude College-be zetting. De eerste tournee van 25 con certen door de voornaamste steden van Duitsland was meteen al een topsukses: 10.000 jazzenthousiasten dromden sa men in het „Sportpalast" in Berlijn, 7.000 beluisterden de band in Hamburg. De ene tournee volgde op de andere: Noorwegen. Ierland, Denemarken, En geland, Schotland, Australië, België, Italië en Zwitserland. Ze begeleidden verschillende Amerikaanse jazzgroot- heden zoals wijlen Sidney Bechet. Gro te triomfen vierde de Dutch Swing ook in Zuid Amerika en nog maar enkele weken geleden maakten zijn een tour nee op Malakka. Hier werd in Singa pore o.a. een weldadigheidsconcert ver zorgd, waarbij Zijne Majesteit de Ko ning ook van zijn belangstelling blijk gaf. Nog nooit werd zo'n grote eenheid in de muziek gevoeld als bij het op treden in de diverse plaatsen van Ma lakka waar duizenden Maleiers, Chi nezen, Indiërs, Europeanen en ontel bare mengrassen broederlijk de Dutch Swing College Band hun ovaties toe brachten. De D.S.C. van nu is een totaal ander orkest dan waarmee Peter Schilperoort destijds voor het eerst de dixieland- jazz hartstochtelijk propageerde. Het „nieuwe" College speelt „harder", vin niger en meer aangepast aan de gang bare Amerikaanse stijl. Misschien ge stroomlijnd, maar de dixieland van deze dagen vraagt een totaal andere aanpak dan tien of twintig jaar gele den het geval was, waarbij dan nog komt dat Peter Schilperoorts orkest uit vakmensen is opgetrokken met be grip van „timing" en swing. (een oud Noors sprookje) (11) Vanuit de gehele wereld kwamen er prinsen naar het land om te trachten de mooie prinses te winnen en behalve die prinsen kwamen er vele, vele ridders. Zij reden allen op prachtige paarden en droegen hun mooiste kleren omdat ieder van hen dacht, dat alleen hij de win naar kon zijn. Ook Piets beide oudere broers bestegen hun paarden en reden weg. Zij wilden hem echter niet toestaan met hem mee te gaan. „Iedereen zou ons uit lachen als wij jou bij ons hadden", zeiden zij honend. Toen de beide broers de glazen berg bereikten, waren de prinsen en de ridders hard bezig te proberen om de glazen wanden van de berg te bestijgen, maar hoe zij ook hun best deden, zij slaagden daar niet in. (12) De hoeven van de paarden konden geen houvast krijgen op het glas, dat erg glad was en zo steil als het dak van een huis. Desondanks werd er gestreden van de ochtend tot de avond, totdat de paarden zo moe waren, dat zij nauwelijks meer hun hoeven konden oplichten. De koning stond juist op het punt de wedstrijd af te ge lasten toen er plotseling een ruiter verscheen. Hij was een vreemdeling die een wapenrusting droeg van koper, ter wijl ook de hoofdtooi van zijn paard met koper was be dekt. De ondergaande zon deed het koper zo schitteren, dat de ogen van de toeschouwers er pijn van gingen doen. (Wordt vervolgd) /i 'O WM Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. Hoestdrank in tabletvorm.95d chanisch beweegbare onderkaak heeft, waardoor het voor de bezoekers moge lijk is zijn 15 cm. lange puntige tan den te zien. Het moet voor de kleinere dieren angstaanjagend zijn geweest de Tyrannosaurus tegen te komen. De be zoekers van de tentoonstelling zullen ook een Brontosaurus kunnen zien, die ongeveer 18.144 kg. woog. Als dit dier schrok, vluchtte het 't water in en bleef daar staan met de kop boven de opper vlakte. Dit dier had ongeveer half zo veel hersens als een mens en één der geleerden heeft gezegd, dat dit grote dier zo dom was als een dier maar kon wezen, als het tenminste ooit bestaan heeft. De Dinosaurussen stierven ongeveer 63 miljoen jaren geleden uit. Toen het klimaat op de aarde kouder werd, kon den zij dat met hun tekort aan hersens en te grote eetlust niet overleven. gevaarlijk is om renpaarden een ver doving te geven. Met koeien is het echter gemakke- Jonge meisjes zijn te genwoordig bezeten van gekke mutsen en petjes. Als het moet, willen ze ze nog zelf breien of haken ook. Als het maar niet te lang duurt, want an ders is de aardigheid er zó af. En als hij vuil wordt, die muts, dan moet hij niet zo bewerkelijk zijn, maar in een om mezientje schoon en droog. Da's modern! Als ze voor hun muts dralon-wol nemen, zal hij bovendien niet ver vilten en er „vers" blijven uitzien. Hier volgt het haak- patroon voor deze ar tistieke schoteltjes-muts, die versierd is met een dolle pompoen. Neem 4 bolletjes dralon-wol, en haaknaalden nr. 6 en 4V2. De steek is eenvoudig: met dubbele draad vaste steken haken. Nu gaan we beginnen! Zet met haaknaald 6 vier losse steken in een ring op, en haak dan in deze ring zes vasten. Deze 6 steken vormen de hoekpunten van 6 cirkelsec toren. Deze sectoren zullen naar mate het werk vordert zes gelijkbenige driehoeken gaan vormen, die hun tophoek in hetzelfde punt hebben. Bij iedere toer aan deze zijden van de driehoeken steeds 1 steek meerderen, net zolang, tot iedere basislijn 15 steken breed is, en de gehele cirkel dus een omtrek van 6 x 15 steken beslaat. Het begint al ergens op te lijken, hè? Werk nu verder met haaknaald 4Va. Als je de eerste keer rondgaat iedere Ze en 3de steek samenhaken, bij de tweede keer iedere 4de en 5de steek. Met de resterende 63 steken nog vier keer rondgaan. En nu nog even de laatste hand aan ons hoofddeksel leggen! Maak een fraaie pompoen (ook van draion, natuurlijk!), en naai deze midden op de muts. Zo, en nu flaneren! De Dutch Swing College Band, een Nederlands ensemble, reisde rond de wereld. Op een toernee door tal van landen werd het ensemble enthousiast begroet. Deze week zal het jazzorkest van Peter Schilperoort weer op vaderlandse bodem terug keren en direct weer op de planken staan. Rechtstreeks uit Duitsland komend, zullen de muzikanten de Nederlandse liefhebbers van jazzmuziek weer vergasten op de meest populaire numme,rs. Na een lange afwezigheid kan men dus gevoege lijk van een „première" spreken.

De Vallei | 1964 | | pagina 4