Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Echt Vecnendaalsc straatnamen in »De Engelenburg Bejaarden rusthuis Rhenen verhuizen naar Veenendaal Tijdelijk onderdak in het nieuwe rusthuis in V'daal Agenda BRITSE MILITAIREN KWAMEN ZONDAG PAS AAN Garage Vonk bouwt nieuwe garage en showroom aan Industrielaan Reacties aan adres Centrale Hervormde Kerkeraad Wat nu weer 38e JAARGANG DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 Nr. 10 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel DONDERDAGAVOND A.S. RAADSVERGADERING B. en W. willen plaatselijke historie in namen vastleggen Namen van vluchtoorden in 1940 voor flatgebouwen TORENFLAT „DE DELFTSE STAM" Stadspark „De Groene velden" Nieuws uit de omgeving Veenendaals brood - kleinrog - vereeuwigd in Straatnaam De bejaarden van het Rhenense rusthuis aan de Nieuwe Veenendaalseweg zullen tijdelijk hun intrek nemen in het nieuwe rusthuis aan de Kerkewijk in Veenendaal, dat in mei 1964 gereed komt. Het tegenwoordige rusthuis in Rhenen gaat in zijn geheel tegen de grond om plaats te ma ken voor een nieuw en modern gebouw. ETEN EN SLAPEN MERENDEEL DANKBAAR VOOR „WAARDIGE TELEGRAMMEN" AMERONG E N 65 jaar getrouwd MULDER Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 Hjnen) - Giro 563427 Bedaktie: ff. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Het ziet er naar uit, dat Veenendaals nieuwste woonwijk in uitvoering „De Engelenburg" in alle opzichten een exclusieve wijk gaat worden. Hiermee wil niet gezegd zijn dat „De Engelenburg" alleen bewoonbaar zou worden gemaakt voor beter-gesitueerden. Het is de aanleg en verscheidenheid in bebouwing, die „De Engelenburg" straks een heel ander aan zien zal geven dan de andere nieuwe wijken van Veenendaal. Er komen niet alleen flatgebouwen en eengezinshuizen, zo als we die tot nu toe kennen, maar ook bungalows en een torenflat. Verder wordt de wijk als het ware aan drie kanten omzoomd door water, ten noorden het Omleidingskanaal, ten Zuiden langs de Industrielaan een vijver van een be hoorlijke lengte en aan de oostkant de waterpartijen in het stadspark. Anders is ook de straatnaaingeving, die burgemeester en wethouders voor „De Engelenburg" hebben uitgedacht. Het college heeft voor zijn ideeën hiervoor reeds bij voorstel aan de gemeenteraad kenbaar gemaakt. Dit voorstel zal in de raadsvergadering van donderdag 6 februari a.s. ter tafel komen. B. en W. zijn uitgegaan van de namen van de landerijen die in het complex zelf liggen of in de onmiddellijke nabijheid daarvan. Zij schrijven de raad, dat de gelegenheid zich voordoet om alle straten in „De Engelenburg" daarnaar te ver noemen. Een gelegenheid die b. en w. niet ongebruikt willen laten, enerzijds om deze plaatselyk-historisehe namen te be waren, anderzijds ter bevordering van de originaliteit in de straatnaamgeving. Deze naam heeft enige toelichting no dig. Men zou kunnen denken dat men hiermee heeft gezinspeeld op Veenen daals stedebouwkundige, Ir. S. J. van Embden, wiens bureau oorspronkelijk uit de stad Delft samt. „De Delftste Stam" heeft echter uitsluitend te maken met de geschiedenis van Veenendaal. Tot 1922 kregen Vtenendalers, die tot „De Delftse Stam" behoorden, een uit kering bij hun huwelijk. De stam werd gevormd door familieleden van afstam melingen van Vrouw'! Clara Jansdochter van Sparwoude, echtgenote van een se cretaris der stad Delft". Deze Clara van Sparwoude had bij tes tamenten in 1598, 1602 en 1610 bepaald, dat een gedeelte var. haar nalatenschap was bestemd voo.r huwelijksgiften aan „vroonie ende eerlicke jongmans en jon- gedochteren" van haar geslacht. Veel van haar nazaten waren in Veenendaal terechtgekomen en hebben in de loop der jaren profijt getrokken van Vrouwe Clara's wilsbeschikkingen. Op de duur kwamen er teveel gegadig den; in het begin van de twintigste eeuw werd het aantal leden van het geslacht, die by voorkomende gelegenheid recht op een gift zouden hebben, geschat op 30 k 40.000! Het Sparwoudefonds is opgeheven bij de wet van 3 april 1922. ACTIE „PHILADELPHIA" KOMT OP GANG Voor de actie „Laat ons niet alleen staan" komen de mensen reeds in het geweer. De Geref. Vrouwenbond zal voor het grote doel een bazar organi seren. Mevrouw Overduin, Bergweg, zal alle inlichtingen over deze te houden bazar kunnen verstrekken. Voorts neemt de Hervormde ULO de verkoop van een groot aantal ballpoints ter hand, die voor de prijs van 0,50 zullen worden verkocht. Alles spitst zich toe op de inzamel- week van 10 tot 15 februari. Laat Vee nendaal de handen ineen slaan ter realisering van het prachtige doel Een tehuis voor de alleenstaande gehandi capten. De toekomstige situatie in „De Engelen burg". De door b. en w. voorgestelde na men 7.yn op dit plattegrondje aangege ven. Namen, die op het eerste gezicht een beetje vreemd aandoen, maar men zal toch ook aanstonds moeten toege ven, dat de wyk hierdoor een meer „ei gen" karakter krijgt dan de schilders-, bloemen-, vogel- en meer van die buur ten, met afgezaagde namen, die men in nagenoeg iedere plaats van enige bete kenis aantreft. Ook valt het op, dat men de overigens overtollige de uitgangen „weg, straat, laan" e.d. heeft laten varen. I)e volgende straatnamen zijn voorge steld: De Start, De Schothoek, Span- jaardsgoed, Boompjesgoed, Pauw en Lcentje, De Brinken, De Tinneweide, De Grote Pekken, De Kleine Pekken, Dui zend Roeden, De Splitsing, 't Holle Goed, De Rode Deur, 't Boekende Brood en De Palmen Grift. Wat de laatste naam betreft: deze is niet alleen bestemd voor een straat, maar voor het gehele vak etagew oningen langs het Omleidingskanaal. Dit gedeelte van „De Engelenburg" vertoont, volgens b. en w., veel overeenkomst met het Schrij verspark. Tussen de blokken etagewo ningen worden ook hier wegen en plein tjes aangelegd en het is moeilijk uit te maken waaraan de blokken zouden moe ten worden genummerd. Daarom willen b. en w. alle etagewoningen doorlopend nummeren aan de belangrijkste straat langs deze flat-concentratie, De Palmen Grift, en vervolgens evenals in het Schrijverspark is geschied de negen flats die daar komen apart een naam geven. De keus is gevallen op de namen van een aantal plaatsen, waar in mei 1940 Veenendalers geëvacueerd zijn geweest, n.l. Alkmaar. Ammerstol, Bergambacht. Berkenwoude, Groot-Ammers, Haas trecht. Schoonhoven. Stolwijk en Streef kerk. Bij het kiezen van deze namen heeft niet voorgezeten welke gemeenten in '40 het meest voor de Veenendalers hebben gedaan of waar de meeste evacué's uit Veenendaal zijn geweest. De geschikt heid vein de namen heeft de grootste rol gespeeld. Ook aan de torenflat, zouden b. en w., gezien het opvallend karakter van dit gebouw, een naam willen, n.l. „De Delft- se Stam". Dit is niet de naam van een stuk grond, maar hij komt wel voort uit de geschiedenis van Veenendaal. WAGENINGEN: Een flinke gift kreeg het bestuur van de Gereformeerde Kerk dezer dagen van een Wagenings ingezetenen, die 2500,schonk voor de te bouwen Hervormd Geref. Kerk. De nieuwe kerk is een onderdeel van het Tarthorstplan en zal worden ge bruikt door zowel de Hervormde als de Gerefonneerde Kerk. BENNEKOM; Een andere voi~m van samenwerking - maar dan op poli tiek terrein - vindt plaats in Benne- kom. Op woensdag 5 februari houden de christelijk-historische en de anti revolutionaire kiesverenigingen een gezamenlijke bijeenkomst in het Kerkheem. Vragen betreffende de ge meentepolitiek worden dan beant woord door de wethouders G. J. Jan sen (CH), W. Weigraven (AR) en M. Wiegeraadt (C.H.) BARNEVELD: Met een Duits rijbewijs rijdt men ook prima op de Neder landse wegen. Deze mening was een inwoonster uit Barneveld kennelijk toegedaan, die zich hiervoor voor de Amersfoortse kantonrechter moest verantwoorden. Zij had op 12 oktober van het vorig jaar met een (verlopen) Duits rijbewijs op de openbare weg gereden. De verdachte verklaarde er nog nooit last mee gehad te hebben. Omdat zij intussen met succes al een rijproef had afgelegd vorderde de kantonrechter slechts een lichte boete 10,subsidiair 2 dagen hechtenis. RENKUM: De politie van Renkum heeft met toestemming van de be trokken schoolhoofden de fietsen van de scholieren gecontroleerd. Dat de staat waarin deze rijwielen verkeer den niet zo bijzonder goed is, bleek wel uit het volgende rapport. Zeven rijwielen hadden een defekte stuurinrichting, 45 met defekte of zonder bel, 1 zonder rem, 6 met de- fekt koplicht, 6 met defekt achter licht, terwijl 33 rijwielen geen helder wit achterspatbord hadden. Het stadspark, ten oosten grenzend aan de Groeneveldselaan willen b. en w. „De Groene Velden" laten heten en de beide bruggen over het Omleidings kanaal Brouwerbrugen „Tinne- brug". „Kleinrog" is de naam, die b. en w. van Veenendaal de raad hebben voorgesteld voor de verbindingsweg tussen de Vy- gendam en de Eenvoudlaan. Misschien mag uit dit voorstel worden afgeleid, dat burgemeester en wethou ders de straatnaamgeving in de toe komst origineel willen houden en zich niet alleen tot „De Engelenburg" hebben willen beperken. „Kleinrog" is immers de naam van een typisch Veenendaalse bi'oodsoort. Dit brood wordt in Veenendaal nog gebak ken, hoewel kan worden aangenomen dat het op de duur zal verdwijnen en daar mee dus ook de naam. Ook moet de voorgestelde naam worden gezien in relatie tot de brood- en banket- fabriek van de fa. van Kooten, langs welk bedrijf deze straat loopt. De weg ligt in het complex „De Dra gonder" en b. en w. willen ook hiervoor alle straatnamen zoveel mogelijk ineens vaststellen. In dit geval kon echter niet langer worden gewacht, omdat aan de betreffende straat thans reeds zou kun nen worden gebouwd. SCHAALSb?*! Hoewel er nog niets definitiefs vast staat, deelt men ons mee. dat het Rhe nense bejaardentehuis naar alle waar schijnlijkheid van dit aanbod gebruik zal maken. Het nieuwe rusthuis in Rhenen komt op dezelfde plaats als het tegenwoor dige omdat dit op een ideale plaats ge legen is en de ruimte hiervoor elders in Rhenen ontbreekt. Dit hield tevens in dat men voor de duur van het bou wen onderdak zou moeten vinden voor de 48 bejaarden - waaronder een 96-jarige. Behalve het vinden van een derge lijke verblijfplaats brengt deze ver huizing nog problemen van een ge heel andere aard met zich mee. Hoe staan bijvoorbeeld de inwoners tegenover een verhuizing naar Veenendaal. Enkelen bezoeken nog elke dag hun familie in Rhenen en dit wordt na tuurlijk na een verhuizing naar Vee nendaal moeilijker. Ook om op een oudere leeftijd nog aan een geheel nieuw gebouw en een nieuwe omgeving te wennen, zal niet meevallen. Waar schijnlijk gaat het personeel - acht ver pleegsters en twee werksters - mee naar Veenendaal. Als het nieuwe complex in Rhenen gereed is zullen de bejaarden er echter op vooruit zijn gegaan. Het nieuwe rusthuis zal 90 kamertjes bevatten en meer gelegenheid voor recreatie bieden. De groep Britse militairen, die al wandelend en oefenend, naar de Noordzeekust trekken kwamen zondagmiddag tegen half vyf in Veenendaal aan. De 25 Britten de overige 22 waren afgeslagen naar Eist ajrriveerden uit de richting Rhe nen en namen hun intrek in de bovenzaal van de Brandweerkazerne aan de In dustrielaan. By hun aankomst waren de Korpschef van Politie, de heer W. C. H. Dekker en de Commandant van de Brandweer, de heer v. d. Veen ter begroeting aanwezig. Een Veenendaalse sigarenfabriek had aan een aardige attentie gedacht. Door Johan Beyer, een Veenendaalse jongeman, werden aan de Engelse militairen, kleine Veenendaalse sigaartjes uitgereikt, waar direct de vlam in we,rd gestoken. De 25 Engelsen bleken vermoeid, hon gerig en slaperig. Toen de meegekomen kok Irish Stew de etensblikken had ge vuld, was de portie in een oogwenk ge nuttigd. Hierna legden de meesten zich op de - harde - grond van de kazerne te slapen. De 20-jarige militair David Hamilton uit St. Helens, was praktisch de enige die om zeven uur nog in wa kende toestand was. Hij vertelde dat hij en zijn collega's overal in Holland zeer vriendelijk wa ren ontvangen. Veel last van pijn in de benen hadden deze doorgewinterde mi litairen niet, ook geen doorgelopen voe ten. Onderweg waren lichte oefeningen gehouden. Ik zal wel „happy" zijn als ik eenmaal in Worchester ben, zei Da vid Hamilton. Mijn meisje wacht daar op mij en - mag ik het zeggen? - ik ver lang wel erg naar haar na 4 jaren West-Duitsland. De geweren van de Engelsen waren keurig paarsgewijs langs de muur ge zet en de jongens zelf hadden hun on derkomen in een nette toestand gehou den. Maandagochtend om acht uur ver trokken de Engelsen in de richting Bunnik en Houten. Op 24 febr. hopen zij in Worchester, het verzamelpunt, in Engeland te arriveren. Good luck boys DS. TERLOUW OVER „EVANGELIE EN INDUSTRIE" In het Ver. gebouw aan de Eikenlaan zal de Veenendaalse industriepredikant ds. A. Terlouw (heden) dinsdagavond voor de wijkgemeente van „Sola Fide" een lezing houden over zijn werkzaam heden bij de Stichting „Evangelie en Industrie". Garagebedrijf Vonk gaat binnen afzien bare tyd verhuizen. De huidige bedrijfs ruimte bleek te klein en dientengevolge zocht de firma Vonk naar uitbreidings- mogeiykheden. Men kocht inmiddels een stuk grond van 6500 m* aan de Industrielaan waar een geheel nieuwe garage en showroom zal verrijzen. De tekening van het nieuwe complex is gereed en het wachten is slechts op de Rijksgoedkeuring. Het nieu we gebouw zal een zeer moderne Citroën showroom bevatten alsmede magazijn ruimten. Ook een dubbel woonhuis zal tot het nieuwe complex behoren. De zaak aan'de Parallelweg zal groten deels naar de Industrielaan verhuizen. De bestaande garage links op de Indus trielaan blijft bestaan. Als deze weg eer lang een dubbelbaansrijweg wordt heeft de firma Vonk dus aan beide zijden haar bedrijf gevestigd. De nieuwe Citroën showroom zal slechts enkele tientallen meters achter het in aanbouw zijnde Rusthuis komen te staan. Aan beide zij den van het nieuwe gebouw zijn ver bindingswegen geprojecteerd. De drie door de Centrale Hervormde Kerkeraad te Veenendaal ver zonden telegrammen naar aanleiding van de recente overgang van H.K.H. Prinses Irene naar de R.K. religie was aanleiding voor tal van reacties. Meerdere landelijke dagbladen namen de verzending van de telegrammen als voorpagina nieuws op. Wij meenden echter dat het onze roe ping was tegenover Vorstenhuis en volk. Wij wilden slechts oproepen tot Ds. A. Vroegindewey, voorzitter van de Centrale Kerkeraad, ontving tien tallen telefoontjes. Ook uit kringen van de Chr. Ger. Kerk en de Ger. Kerk werd adeshie betuigt t.a.v. de inhoud der telegrammen. De meesten hadden hetzelfde oordeel en vonden in de te legrammen op waardige wijze hun ge dachten vertolkt. De predikant werd ook benaderd door landelijke persorganen, die vroe gen of de hervormde gemeente van Veenendaal nog nadere stappen dacht te ondernemen. Het veranderen van naambordjes op een bijzondere school te St. Maartensdijk ligt in een geheel ander vlak aldus Ds. Vroegindewey. Wij wilden ons slechts bepalen op de zuiver principiële zijde en hebben de rechtstreeks betrokkenen het telegram gezonden. Wij houden er niet van ach ter de rug van deze in hoogheid gezeten personen te handelen. Wel heeft onze stap opzien gebaard in ons land, aldus Ds. Vroegindewey. Dirk van Merkestijn en zijn vrouw Elisabeth van Merkestijn- van Veenendaal aan het Zand- voort 9 te Amerongen, hopen za terdag 8 februari a.s. hun 65-jarig huwelijksfeest te vieren. De heer Van Merkestijn werd geboren 30 september 1875 en zijn vrouw op 29 augustus 1879, beiden te Rhe nen. Hun huwelijk werd voor de ambtenaar van de burgerlijke stand van Rhenen voltrokken op 8 februari 1899. Dat is nu dus 65 jaar geleden. Een mensenleeftijd. Sedert zeer vele jaren woont het echt paar Merkestijn aan het Zandvoort te Amerongen, waar de heer Van Merke stijn een smederij drijft. Deze smederij wordt thans alweer enkele jaren door zijn zoon gedreven. Deze smederij is nog een van de wei nigen in het land, waar nog wel eens een paard wordt beslagen. De oude heer Van Merkestijn heeft in zijn lange leven al heel wat hoeven onder geslagen. De gezondheid van de heer en mevrouw Van Merkestijn is redelijk goed. De bruid is wat bedlegerig, doch zij hebben een respectabele leeftijd bereikt. Uit het huwelijk werden 8 kinderen ge boren. Drie hiervan kozen het smidsvak, n.l. Dirk van Merkestijn, die een zaak in Overberg heeft, Gerrit, die smid is op de steenfabriek v. d. Pol te Eek en Wiel en Jan drijft de zaak van zijn vader. Bij het sluiten van het huwelijk zal ook dit echtpaar op een lange huwelijkstijd gehoopt hebben. Het is echter aan een enkel paar gegeven, zolang tezamen te mogen blijven. Het diamanten paar houdt op 8 febru ari receptie van 3-5 uur. Het staat wel vast dat het bruidspaar deze dag met kin deren, kleinkinderen, vrienden en kennis sen in vreugde maar ook in dankbaarheid zal gedenken. Het behoeft geen be toog dat vele Amerongers van deze ge legenheid gebruik zullen maken het echt paar Van Merkestijn met dit uitzonderlijk feest geluk te wensen. Het echtpaar Van Merkestyn uit Ameron gen dat zaterdag 8 febr. 65 jaar in de echt verbonden zal zyn. trouw aan de beginselen, waaruit onze natie is geboren. Of de Generale Synode der hervorm de kerk het adres in haar geheel zal overnemen en ook stappen zal onder nemen, kon Ds. Vroegindewey niet be vestigen. BRAND. Bij een brand in een televisie studio in Brno (Tsjecho Slowakije) kwam een cameraman om het leven. Tweeëntwintig andere personen, on der wie leden van een toneelgezel schap - moesten met brandwonden naar een ziekenhuis worden gebracht. ER AF. De 100 jarige Magnus Anders- son uit Zweden is met roken gestopt. Onder groot enthousiasme van zijn familie gooide hij de nog aanwezige rookwaar in het vuur. Ik ben blij dat ik ervan af ben zei de 100 jarige. Ik heb het 85 jaar achtereen gepro beerd. OOG. De 24 jarige Peruviaan Carlos Martinez is bereid voor 75.000 dollar een oog af te staan aan de beroemde Amerikaanse negerzanger Ray Char les, die door blindheid is getroffen. VEENENDAAL Dinsdag 4 febr., 8 uur, gebouw O.C.B. Vertoning kleurendia's over Israël door de heer Chr. A. van Duuren uit Driebergen. Dinsdag 4 febr. Bijeenkomst Herv. Gem. Sola Fide. Spreker ds. A. Terlouw. Woensdag 5 febr., 8 uur, hotel Vonk. Uitreiking medailles reserve-poli- tie. Woensdag 5 febr., 8 uur, gebouw Eltheto. Muziekavond aangeboden door muziekhandel B. van Hees. Medewerking van musicoloog P. Chr. v. d. Westering. Woensdag 5 febr., Oude Kerk op de Markt. Ds. C. v. d. Bosch van Go- rinchem spreekt voor de knapen- vereniging. Donderdag 6 febr., 7.30 uur, ver gaderlokaal Geref. Gem. (Fluiters straat). Openbare vergadering van de Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Petrus Datheen". Spreker jhr. F. Th. Roeters van Lennep uit Wassenaar over „Nu rampspoed dreigt". Donderdag 6 febr., Trefpunt.Verga- dering Geref. Vrouwen- en Man- nenver. in het Trefpunt. Spreker dr. v. d. Graaff over „Gebedsgene zing". Vrijdag 7 febr., 7.30 uur, gebouw Eltheto. Ontspanningsavond bejaar den. RHENEN Woensdag 5 febr., café 't Viaduct. Jaarvergadering automobielclub Macro. EDERVEEN Donderdag 6 febr. Bijeenkomst in School met de Bijbel, Schras, o.l.v. ds. P. J. Dorsman S.G.P. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1