Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaalse gemeenteraad zeer ontstemd over handelwijze Gedeputeerde Staten inzake gasvoorziening „LAAT ONS NIET ALLEEN STAAN Agenda Misnoegen ter kennis van provincie gebracht Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg bij uitreiking medailles reserve politie f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Rhenense bejaarden naar OUDE rusthuis in Veenendaal De kansen voor Pauw en Leentje c.s. zijn heel klein „De landbouw in het algemeen" op vergadering C.B.T.B. Renswoude 38e JAARGANG VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 Nr. 11 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel GEMEENTEN WERDEN ALLE WAPENS UIT DE HAND GENOMEN Koehandel Nieuwe supermarkt in Veenendaal-zuid WIST U Motie „Politie reservisten anders dan anderen'' PARAATHEID EERSTE VEREISTE Anders dan anderen Vragen Veevoedingsdag in La Montagne Bedrag van 30,naar actie „Laat ons niet alleen staan" FD 25078 Kerktoren Ned. Herv. Kerk heeft nieuwe verlichting Raad van Veenendaal over straatnamen Van de televisie Kleinrog misbaksel WONINGCONTINGENT IS ER NIET BETER OP GEWORDEN BROUWER AMERONGEN Hans Urban is omgekomen OVERBERG RENSWOUDE HAAK IN. DOE MEE &ettouuèale jfE!*EN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjj zen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Gisterenavond omstreeks elf uur besloot de gemeenteraad van Veenendaal zijn gevoelen, beter gezegd: zijn misnoegen, over de handelwijze van het college Gedeputeerde Staten inzake de gasvoorziening in o.a. Veenendaal, ter kennis van dit college te brengen. Aanleiding tot dit besluit was de nota van burge meester en wethouders, waarin de voorgeschiedenis uitvoerig uit de doeKen was gedaan. ïn hel kort kwam dit voorspel hierop neer. In december besloten de raden van de gemeenten Amerongen, Leersum, Rhenen, Scherpenzeel, Woudenberg en Veenendaal - alle met algemene stemmen - om deel te nemen in de N.V. Novegas te Harderwijk. De gevolgen van deze besluiten waren o.m.: a. de gasfabriek aan de Kerkewijk zou worden aangekocht en op den duur verdwijnen; b. in de plaats hiervan zou op het indus trieterrein een distributiebedrijf van aardgas komen, dat gas zou leveren aan de genoemde gemeenten. De besturen van de betrokken ge meenten hadden toentertijd de keuze uit verschillende mogelijkheden en naar ieders mening deed men met No vegas de beste keuze, omdat men als zes gemeenten in dit bedrijf de grootste vinger in de pap had. De N.V. Novegas kreeg optie op de aankoop van de gasfabriek aan de Ker kewijk tot een bepaalde tijd. De raads besluiten werden ter goedkeuring aan gedeputeerde staten ingezonden en op de fatale datum - 31 januari j.l. - had men de goedkeuring van ged. staten niet verkregen. Behoudens dan de gemeente Scher penzeel, die van de provincie Gel derland afhankelijk is en wel goed keuring kreeg. De optie op het gas bedrijf liep dus af op 31 jan. en door het niet-nemen van een be slissing door ged. staten kon niet tot aankoop worden overgegaan. Ergo, inmiddels bleek het Gasbedrijf Centraal Nederland zich ook als koper van de gasfabriek te hebben aange diend en dit bedrijf was met de N.V. Nederlandse Gasmaatschappij - toen nog de eigenaresse van het bedrijf te Veenendaal - overeengekomen de gas fabriek onmiddellijk te kopen als de optietermijn van de zes samenwerkende gemeenten zou aflopen. Hetgeen ge schiedde Op 31 jan. waren er noch goedge keurd - noch afgekeurde raadsbeslui ten; de gemeenten, in casu Novegas, konden niet kopen en het G.C.N., een zeer sterk op de provincie georiënteerd bedrijf, kreeg alle aandelen in handen. Het was te voorzien dat de Veenen- da.alse gemeenteraad een dergelijke handelwijze niet zou „nemen". In ve lerlei bewoordingen keerde men zich ertegen. De autonomie was hierdoor oo grove wijze aangetast, de hele wijze van handelen van ged. staten vond men immoreel, volgens de een was het be droevend en volgens een ander „koe handel", kortom men kon er niet ge noeg woorden van mishagen voor vin den. Wel deed het burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, die deze bewogen zitting presideerde genoegen, dat de welis waar ietwat aangedrukte termen zon der bezwaar iedere censor zouden kunnen passeren. De raad had zich als overheid gedragen in deze. Naar wij vernemen zal in het thans leegstaande pand aan het Slotemaker de Bruïneplein, waar voorheen de Unie-winkel was ge vestigd, een supermarkt komen van het grootbedrijf De Kroon. WINDROOS IN GEVEL BIJ FIRMA MELIS In het weerstation, gebouwd aan de voorgevel van de opticiënszaak van de firma Melis, werd deze week een z.g. windroos bevestigd, waardoor het weer station gecompleteerd is. Er gloeit een lampje aan, waarbij men dan de wind richting kan bepalen. dat dinsdagmiddag vele inwoners van de Zandstraat verschrikt naar buiten kwamen? dat een zware knal daarvan de oor zaak was? dat men meende dat een ontploffing op een der fabrieken de knal zou hebben veroorzaakt? dat een seconde later een straaljager uit de wolken dook, die de geluidsbar rière had doorbroken? De gehele bespreking resulteerde in een staande de vergadering genomen besluit, waarover hierboven al even werd gerept. De mening van de raad werd uitge drukt in een motie, die door de heer Verkuijl werd voorgesteld en die na enige uitbreiding unaniem werd aan genomen. De raad stelde, dat Ged. Staten hebben geweten dat die 31ste januari voor de ge meente de fatale datum was en dat toch van een college van Ged. Staten mag worden verwacht dat het zich tijdig het zij in positieve, dan wel in negatieve zin zal uitspreken. Nu dit niet is gebeurd, stelde de raad voorts, is de gemeenteraad de mogelijk heid ontnomen om hetzy met goedkeuring van Ged. Staten de overeenkomst met Novegas tot uitvoering te brengen, hetzij op een eventuele afwyzende beschikking bü de Kroon in beroep te komen. De raad was van oordeel, dat door deze handelwijze de autonomie van de gemeen te is aangetast en besloten werd het mis noegen over deze gang van zaken ter ken nis van Ged. Staten te brengen. Met een bloemrijke redevoering heeft de burgemeester van Veenendaal Mr. Dr. J. Hazenberg woensdagavond in hotel Vonk de he.rinneringsmedailles uitgereikt aan een vijftal reservisten van de gemeentepolitie voor hun tienjarig dienstver band. Deze vijf reservepolitiemannen maken deel uit van het korps reserve ge- gemeentepolitie dat in 1949 opgericht bestaat uit 20 reservisten onder leiding van de b.rigadier C. A. Visser. De vijf gehuldigden zijn de heren C. Diepeveen, J. v. d. Kaa, T. Kerkhove, P. Koedam en F. Willemsen. Zij kregen een medaille uit gereikt met een bijbehorende oorkonde alsmede een enveloppe met inhoud aangeboden door het gemeentebestuur van Veenendaal. Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg reikt een van de gehuldigde politie reservisten de medaille met de daarbijbehorende oorkonde uit. Alvorens burgemeester Mr. Dr. J. Ha zenberg de medailles uitreikte richtte de hoofdinspecteur W. C. H. Dekker het woord tot de gehuldigde reservis ten. Deze zei zich nog heel goed te kun nen herinneren dat de jubilarissen tien jaar geleden voor het eerst sa menkwamen. „Als men vooruit kijkt, is tien jaar een hele tijd. Maar als we achter ons kijken naar de jaren die nu voorbij zijn dan is het toch vlug ge gaan. Er is in die tien jaar veel veran derd. Ik weet nog dat U Uw nieuwe uniform kreeg. Nu is er niemand meer die van U kan zeggen als men U tegenkomt op straat: Daar gaat een reserve heen. U hebt meer zelfvertrouwen gekre gen en zelfvertrouwen is het groot ste geheime wapen!" Hoofdinspecteur Dekker zei dat de ge- huldigden nog jong genoeg zijn om een tweede periode van tien jaar aan hun dienstverband toe te voegen. Hij haalde de zinsnede: „Wie de vre de wil bereidde zich voor op de strijd" aan en verklaarde dat het altijd beter is de plannen van een tegenstander te breken. „Men gaat niet inbreken bij iemand die gewapend is, maar bij iemand die zich niet kan verdedigen. Zo is het in de grote politiek ook. Ik hoop dat we in de volgende tien jaar aan de werkelijke sterkte van het korps reserve politie toezijn, alhoewel de mogelijkheid erin zit dat dit volgend jaar al bereikt kan worden." Burgemeester Hazenberg zei aan het begin van zijn rede er behoefte aan te hebben even de aandacht te bepalen bij adjudant Stappenbelt, wiens gezondheid op het moment veel te wensen overlaat. „Met groot leedwezen zien wij toe dat deze zo aan het eind van zijn loopbaan is gekomen." In een bloemrijke toespraak vestigde de burgemeester de aandacht op bepaalde waarden die wij in ons leven te vervullen hebben. „Ik ben altyd verbaasd dat wanneer het om bepaalde zaken in ons leven gaat je altyd hoort: Laat een ander het maar doen. Ik heb het te druk. Deze categorie mensen is in de ge schiedenis al eens geschetst. Denk maar aan de man die ook niet kon komen en zei: Ik moet een vrouw trouwen. Telkens constateer je weer dat men om allerlei mogelijke redenen en motieven verstek wil laten gaan. Daarom noem ik de vijf reservisten die we hier huldigen anders dan anderen. Anders dan zij die wegliepen en niet konden zijn in deze sfeer." De burgemeester stelde dat de vijf re servisten gehoor hebben gegeven aan het allersterkste element wat een volk kan opbrengen, namelijk de geestelijke weer baarheid. „Een volk is altijd enorm sterk, als het zich bewust is van zijn waarden. Er zijn tegenwoordig symptomen die erop wijzen dat we op weg zijn naar de verkeerde kant. Mensen die stellen dat wij Hollan ders nooit iets goeds kunnen doen, maar alleen slechte dingen. De vijf hier in ons midden hebben getoond de gave des on derscheids en een grote bewustheid te Vanzelfsprekend bleven er na de nota van b. en w. nog de nodige vragen over. Deze werden dan ook van alle kanten op de voorzitter afgevuurd, die bijna steeds het antwoord schuldig moest blijven. De enige vraag waarop burgemeester Hazenberg een positief antwoord kon geven was een informatie van de heer T. Verkuijl over de situatie waarin Vee nendaal zich nu bevond. Volgens de voorzitter bevinden de aandelen van de gasfabriek zich nu in handen van het Gasbedrijf Centraal Nederland. Dit kon de. voorzitter zeggen naar aanleiding van gegevens die hem bereikt hadden. Verder zou het G.C.N. moeten vol doen aan de voorwaarden van de zelfde concessie die de gemeente gedaan had aan de N.V. Nederland se Gasmaatschappij, welke con cessie in 1972 afloopt. Niets van enige betekenis kon worden medegedeeld over de vestiging van het distributiestation nu, n.l. in Veenendaal of elders. Niets over het tijdstip van het beschikbaar komen van aardgas voor de kleinverbruikers, over het al dan niet duurder worden van het aardgas, over het al dan niet verdwij nen van de Kerkewijk van de gas fabriek. (zie verder pag. 4) In samenwerking met de gezamen- LÜke landbouworganisaties en coöpe raties vindt op vrijdag 14 febr. a.s. in hotel La Montagne een veevoedingsdag plaats. Op het programma staan onder meer enkele lezingen van deskundigen. Ir. E. G. Bruggink ^\r, De Schothorst spreekt over „Huisvesting van biggen en varkens". De directeur van de stichting C.L.O.-contróle te Hoogland spreekt over „Nieuwe gegevens omtrent de voeding van fokzeugen en biggen". In de middaguren wordt een lezing gehouden over „Wormen en Zinkge- brek bij rundvee", ingeleid door Dr. Grashuis. Deze veevoedingsdag wordt gesloten door Ir. G. C. W. Chr. Tergast, voorzitter van de coöperatie „Land bouwbelang" te Rhenen. Voor nadere gegevens zie advertentie elders in dit blad. De vorige week uitgegeven Val leiriks bü de fa. E. J. van Enge lenhoven, Rijwielhandel, Over- berg werd niet gevonden. Het bedrag van 30,zal thans wor den overgemaakt op gironummer 459729 t.n.v. de heer D. Valken burg, voor de grote actie van de ver. „Philadelpia". De nieuwe riks met het nummer is nu weer 5,waard. Indien U ons voor donderdag 13 febr. 12 uur, de riks komt tonen, ont vangt u prompt de vinderspremie. De bejaarden van het Rhenense rusthuis aan de Nieuwe Veenen- daalseweg zullen NIET zoals eer der vermeld - tijdelijke gastvrij heid genieten in het nieuwe Vee nendaalse rusthuis aan de Kerke- wijk-Industrielaan - maar in het thans in gebruik zijnde oude rust huis. In verband met de bouw van een nieuw rusthuis in Rhenen ver huizen de Rhenense bejaarden uit het rusthuis, waarschijnlijk voor ongeveer anderhalf jaar naar Vee nendaal. Op verzoek van het comi té vestig ook ik nog eens met nadruk de aandacht op de in zamelingsactie „Laat ons niet alleen staan". Op een der dagen van 10 tot en met 15 februari wordt U bezocht door een collec tant. Stel deze niet teleur. Wees dankbaar, dat men niet voor U behoeft te vra gen en toon dat door Uw medewerking. Hazenberg, Burgemeester Veenendaal Het was niet alleen het gas, dat gisterenavond het vuur in de raadsvergadering soms hoog deed oplaaien. Ook het voorstel tot het geven van een aantal karakteristieke straatnamen in „De Engelenburg" was daar „schuldig" aan. Het leek wel of de raad het stuk opvatte als was het een goede grap van het college van burgemeester en wethouders. Reeds toen de voorzitter het straatnamen-voorstel aankondigde was de van de raad voelbaar aan het gegniffel over hetgeen komen zou. De woningverdeling 1964 viel - hoe kan het anders - niet in goede aarde. Met 134 toegewezen woningwetwonin gen blyft Veenendaal nog 11 huizen beneden het contingent van vorig jaar. Burgemeester Hazenberg hield er, na opmerkingen van een aantal raadsleden, een uitvoerig betoog over. Spreker wilde er Ged. Staten niet hard over vallen, omdat de positie van dit col lege er op het gebied van de woning toewijzing niet beter op geworden is. Van verder-verdelende instantie is het college van Ged. Staten gedegradeerd tot advi seur. De uiteindelijke beslissing is hier door nog verder de gemeenten vandaan gewandeld. B. en w. hebben gedaan wat zij konden om een grotere toewijzing los te krijgen. Dit is niet gerealiseerd. Mevr. Buddingh (VVD) mocht starten, omdat zij haar visie op een aparte manier wilde leveren. Zij deed dit in een puntig, geestig rijm, dat wij onze lezers niet wil len onthouden. Het is elders in dit num mer in zijn geheel afgedrukt. Het slot kwam hierop neer, dat de „En gelenburgers" niet geriefd zouden zijn met de voorgestelde namen, waarbij alle andere sprekers zich aansloten. Er waren er nog die aanvankelijk niet zoveel be zwaren hadden tegen deze historische na men, maar er toch om de mogelijke ge volgen er maar van af zagen. Mr. van Leeuwen was één van deze aanvankelijk-gelukkigen met het voor stel. Maar naderhand waren de bezwa ren toch gekomen. Bij Pauw en Leentje zou men zich af kunnen vragen „Wie zijn dat van de televisie?" De voorzitter hield de beraadslagingen kort; hij stelde namens b. en w. - kenne lijk van de weeromstuit ook op de rijm - voor het voorstel terug te nemen en een speciale raadscommissie de straatnamen te laten voorbereiden. In deze commissie kwam ook de „Kleinrog" terecht. Een met twee regels aangeduid ingeko men stuk aan het prille begin van de vergadering was al voldoende voor het opwekken van één uur spreekstof. bezitten. Ik zou hen willen bedanken dat zij gedurende tien jaar zo goed gehandeld hebben vanuit een gevoel van waarde en waardigheid. Zij hebben dit vrywillig ge daan, Daarom kost het mij ook geen moei te de avond - met mensen die een gelijk gerichte gedachte hebben - door te bren gen." Nadat de burgemeester de desbetreffen de reservisten de medailles had uitge reikt en hen hierbij een oorkonde en een enveloppe met inhoud had overhandigd, werd de avond in een minder plechtige sfeer doorgebracht. Van enkele zijden werd ge opperd een krachtig protest te laten horen. N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties De kerktoren van de Ned. Herv. Kerk in Eist die onlangs nog gerestaureerd is heeft er een byzonderheid bijgekregen. De Sticht- se Uurwerkcentrale heeft namelyk een verlichting op het to rentje aangebracht. De gemeente Rhenen heeft de gelden die hiervoor nodig waren gesubsidieerd. De te ren is nu van vier zy- den verlicht. De Dienst Gemeentewerken van de gemeente Rhenen heeft de verlichting op de straatverlichting aangesloten, zodat zij tegelyk aangaat met de straatlantaarns. Tevens is de geluids installatie electrisch gewerden en hoeft dus niet meer met de hand te worden bediend. De verlichte toren biedt een aardig aanzicht en betekent een aanwinst voor het toch al zo aan monumenten arme Eist. De toren van het gerestaureerde kerkje van de Ned. Herv. Kerk in Eist waar onlangs een nieuwe verlichting op is aangebracht. Vrydagavond 31 jan. hield de C.B.T.B. afd. Renswoude onder voorzitterschap van de heer A. C. M. Grundlenker een ledenvergadering in de Coöperatie. Als spreker was uitgenodigd de heer Tüsseling, assistent bü de landbouwvoorlichtings- dienst te Utrecht. Nadat de voorzitter met een gebed en een korte bübellezing de vergadering had geopend heette hü allen welkom. Na de behandeling van de no tulen sprak de heer Tü'sseling over het onderwerp: „De landbouw in het alge meen". In zijn inleiding gaf de heer Tijsseling een overzicht van de landbouwontwikke ling in de jaren 1951 tot 1963. Het uurloon van de boer is gemiddeld van 1 gulden op 3 gulden gekomen, ter wijl de produktie-eenheden sterk zijn toegenomen. Het gemengde bedrijf heeft de laatste jaren niet meer zo'n grote winst kunnen maken, mede door de slechte weersgesteldheid. De gemiddelde produk- tie per melkkoe is gestegen van 3000 kg tot 4000 kg in 1963. Het varken is in kwa liteit verbeterd en de kippenhouderij is in onze gemeente sterk toegenomen. De heer Tijsseling beschreef de winst veranderingen op het gemengd bedrijf en adviseerde toch vooral niet met de kip penhouderij op te houden omdat ook in de varkenshouderij de prijzen sterk op en neer gaan. Hoewel de spreker enkele al gemene normen aangaf om tot een ren dabele veebezetting te komen verzekerde hij dat dit voor ieder bedrijf afzonderlijk moet worden bezien. Aan het einde van de vergadering deel de de secretaris mee dat er groepsge sprekken zullen worden gehouden in de gemeente Renswoude. De eerste avond zal worden gehouden op het bedrijf van de heer P. Wolleswinkel. Gespreksleider op deze avond zal zijn de heer W. Bronk- horst uit Benschop. Het staat thans vast dat Hans Urban, matroos aan boord van het veronge lukte schip Titan is omgekomen. Hans Urban behoorde met nog een andere opvarende tot degenen die nog niet waren geidentificeerd. Zij werden opgepikt door een schip dat in de na bijheid van de rampplaats voer. Dit schip trof de twee mannen aan in een rubberboot. Waarschijnlijk ten gevol ge van de doorstane ontberingen wa ren beiden echter reeds overleden. Te Kristiansund (Noorwegen) werd Hans dinsdagmiddag geidentificeerd door de kapitein van het schip, die deze reis niet aan boord was. De begrafenis zal plaats vinden op de nieuwe algemene begraafplaats te Amerongen vrijdag middag te 14 uur. JEUGD EN GEZINSDIENST Op zondag 9 februari a.s. zal in da kerk van de Ned. Protestantenbond, Immink- straat la, een jeugd- en gezinsdienst wor den gehouden waarin als predikante zal voorgaan mej. ds. Doets uit Leersum. Ook ouderen worden in deze gezinsdienst ver wacht. JAARVERGADERING OVERBERGS BELANG Op woensdag 12 februari zal de plaat selijke vereniging „Overbergs Belang" haar jaarvergadering houden in de Chr. School. De agenda vermeldt behalve de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester ook bestuursverkie zing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren H. Regeling (voorzitter) en P. v. d. Vliet. Na de pauze volgt de rondvraag en is er een grote verloting. Hierdoor delen wij onze abon- né's te Renswoude mede dat met ingang van heden 7 februari 1964, als correspondent voor „De Vallei" zal optreden de heer S. Laansma, Van Reedeweg 3. Rens woude. Wij danken de scheidende cor respondent de heer W. Jongetjes die wegens persoonlijke omstan digheden dit werk moest beëin digen, voor de correcte wijze waarop hij deze functie heeft vervuld. TJitg. en Red. Nieuwsblad „De Vallei" (Zie vooral pag. 1 3e blad) VEENENDAAL 10-17 febr. Grote actie van Philadelphia; Laat ons niet alleen staan" Vrijdag 7 februari: Eltheto 7.30 uur Ontspannings avond bejaarden. Zaterdag 8 februari: Eltheto 7.30 uur Cefafilm Oostfront 1944 (Moederkruis tocht). NVV-gebouw 7.30 uur Dans avond o.l.v. The Blue Sharks. Maandag 10 februari: In La Montagne Jaarvergade ring Motor- en Automobielclub Veenendaal, aanvang 7.30 uur. RENSWOUDE Vrijdag 7 februari: Vergadering sportver. „Rens woude" in geb. Rehoboth, 8 uur. Maandag 10 februari: Rehoboth ds. J. J. v. d. Krift, Ermelo voor J.V. Immanuël, Aanvang 8 uur. ELST Dinsdag 11 februari: nam. 7.30 uur in zaal Van Leth, uitreiking tentoonstellings- prijzen Elster Kleurvogelver. RHENEN Zaterdag 8 februari: nam. 3 uur in NBM-kantine, EHBO-wedstrijden om Grebbe wisselbeker. AMERONGEN Zaterdag 8 februari: Ruilbeurs in zaal Lievendaal. Dinsdag 11 februari: Vergadering Oranjevereniging in hotel Buitenlust, aanvang 8 uur. OVERBERG 10-17 februari Actie van ver. Philadelphia voor nieuw tehuis te Veenendaal. Woensdag 12 februari: Vergadering van Overbergs Belang in Chr. school, aanvang 7.30 uur. 3UN6UAN& PRISMA pontiAc OMSGA voor betere uurwerken H0QFQSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1964 | | pagina 1