cbsvdllpC hoorde j kalm aan Goed besluit van de zaalkompetitie van Rhenense handbal club VEENENDAAL OVERBERG SCHERPENZEEL Rijdt u ook achter uw arm aan? DampObevrijdt Cefa vertoont film Oostfront 1944 Moederkruistocht TAFELTENNIS DERBY TEGEN PANTER OOK VOOR RITAC VOLLEYBAL Voor VCV-I (heren) druk week-end Aanbestedingen Ook in Overberg actie „Laat ons niet alleen staan" AMERONGEN ACTIE VOOR HET DORPSHUIS DE PRINSES OP DE GLAZEN BERG Op de laatste dag der zaalhandbalkompctitie moest RHC twee wedstrijden spelen. De Grebbestad bewoners hebben hun eerste zaalseizocn goed besloten. De eerste wedstrijd ging tegen ARMA uit Zeist. Met veel enthousiasme hebben de Rhenenaren voor een goed resultaat gevochten. Het is een gelijk opgaande strijd geworden, waar bij ARMA en RHC om beurten de leiding hadden. Een minuut voor het einde, werd de stand 7-6 voor de Zeistenaren en toen RHC zijn laatste aanval inzette om nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, werd één der RHC aanvallers gehaakt. De arbiter kende RHC een penalty toe, waardoor de gehele aanhang reeds op een draw rekende. De strafworp werd echter goed door de ARMA doelman gestopt, waardoor met een 7-6 stand voor ARMA het einde kwam. De doelpunten van RHC werden gemaakt door v. d. Broek (3), v. d. Pol (2) en Hoefsloot. Op zaterdag 8 febr. zal vanwege de Cefa afd. Veenendaal de film Oostfront 1944 (Moederkruistocht) worden ver toond in gebouw Eltheto. De film heeft in 't kort de volgende inhoud: Het is maart. Op een klein stationnetje ten oosten van Stettin zoeken radeloze mensen naar een laatste mogelijkheid om naar het westen te vluchten voor de na derende Russen. Twee vrouwen zijn juist uit Stettin aan gekomen. Zij willen hun zonen van school halen. Tot hun vertwijfeling horen zij echter dat 15 jongens in de leeftijd van 14 en 15 jaar in de afgelopen nacht naar het front zijn vervoerd om daar in Hitiers totale oorlog te worden ingezet. De vrou wen komen dan in contact met nog drie andere vrouwen en een meisje die ook hun jongens wilden komen halen. Een eenvoudige vrouw uit het volk, El- friede Bergmann, die het hart op de tong draagt, geeft het sein tot de moederkruis tocht. Een volkomen overrompelde gene raal krijgt met deze vrouwen te doen en belt verbouwereerd met de bataljonscom mandant. De verbindingen zijn echter ver broken. Weer neemt vrouw Bergmann het initiatief om tot de frontlinie zelf dpor te dringen. Aan het front gekomen blijkt echter hun tocht tevergeefs te zijn geweest. De 14 en 15 jarigen zijn dusdanig door de massa-suggestie van Goebbels gebiolo geerd dat zij als harde frontsoldaten wei geren „hun" post te verlaten. De aanwezigheid der vrouwen en hun dringende pleitrede doen de comman dant besluiten tegen zijn bevelen in op het hoofdkwartier terug te trekken. Daar wordt hij onder arrest gesteld. Ondanks alle waanzin blijft het „Befehl ist befehi." Ritac omzeilde tegen plaatsgenoot Pan ter een lastige klip met een benauwde 6-4 overwinning. Panter had een invaller voor De Koning, die door Bolderman werd vervangen. Daar deze speler niet tot winst kwam moesten de gebr. Stuivenberg voor de te- genpunten zorgen. Beiden wonnen van Burgstede en zorgden ook voor winst in het dubbel spel. Het vierde punt kwam van H. Stuivenberg die v. Wely versloeg. Door dit resultaat blijft Ritac samen met RTTV zijn fraaie positie aan de kop van de ranglijst behouden. Het team uit Rhenen had vorige week Kema met 7-3 verslagen. Notermans ver loor tweemaal terwijl ook het dubbelspel naar de Arnhemmers ging. Swift 2 verwijderde zich van de voor laatste plaats door medegegadigde Tref fers 2 een nederlaag toe te brengen. Het heeft nu vijf punten voorsprong op de Arnhemmers. Maandag was STV Climax aan de beurt om op bezoek te gaan bij Kema in Arn hem. Ook dit werd voor de Veenendalers een duidelijke overwinning. Van Dam en Van Eist wisten beiden ongeslagen te blij ven en ook in het dubbelspel te zegevie ren. Van Manen was niet zo goed op dreef. Hij won van Welkers maar leed zowel tegen Welling als tegen Kooy een nederlaag. De einduitslag was dus 8-2. Woensdag a.s. gaat STV Climax op be zoek bij Swift 2, wat gezien de goede vorm die dit eerste team momenteel heeft ook winst moet opleveren. Zaterdagmiddag om vyf uur moet VCV-I (hc,ren) aantreden tegen de stu- dentenploeg USS uit Utrecht. Verle den jaar was het die ploeg die VCV's dromen van een kampioenschap in rook deed opgaan. Het werd toen de enige verloren wedstryd van het seizoen. Het is dus uitkyken voor de Veenendalers. Na de j.l. geleden nederlaag tegen Cito-2 staan zij nog slechts één punt achter op de Zeister ploeg, hetgeen wil zeggen, dat VCV het niet helemaal meer in eigen hand heeft. Maar een ge lijk spel of een nederlaag, zou VCV kansloos maken voor de titel. De reserve-heren van VCV spelen daarvoor, om vier uur, tegen Valboval 4 uit Woerden. In Woerden werd het destijds een zeer aantrekkelijk duel, wat we nu weer verwachten. Alles bij elkaar een aantrekkelijk programma daar in de zaal van het Lyceum. VCV-3 heren spelen deze middag uit tegen Pioniers I uit Utrecht. Een gelijk spel ligt in de lijn der verwachtingen. De jeugd van VCV trekt vanavond al naar Zeist om het tegen Mars op te nemen. Maandagavond speelt wederom het eerste herenteam, maar dan in de Jaar beurshal in Utrecht tegen rode lan taarndrager Athlon. Hiervan moet zon der meer gewonnen kunnen worden. Een druk bezet weekend dus voor de heren van VCV-I. Enige uren later moest RHC, eveneens in de Utrechtse Jaarbeurshal, aantreden tegen Celeritas uit Bunnik. In deze wed strijd is door de Rhenenaren goed zaal handbal gespeeld en het is feitelijk jam mer dat dit de laatste ontmoeting was. De keeper speelde eveneens subliem en zo kon het gebeuren dat Celeritas, welke bij een overwinning kampioen geweest zou zijn, door RHC bedwongen werd. De uit slag werd 6-6, nadat de Grebbestad be woners de hele wedstrijd voor hadden gestaan. Tegen het einde kwamen de men sen uit Bunnik fel opzetten, waardoor zij een gelijkspel uit het vuur wisten te sle pen. De doelpunten werden van RHC zij de gemaakt door v. d. Pol (3), Tollenaar, Beekmans en Van de Broek. De Rhenense Handbal Club gaat zich nu weer voorbereiden op de tweede helft van de veldcompetitie waar zij een tweede plaats inneemt met nog uitstekende kansen op de eerste plaats. Donderdag, 30 januari j.l. hebben ten gemeentehuize van Amerongen een twee tal aanbestedingen plaats gehad, n.l. die voor het bouwen van een ambtswoning en bijkomende werken voor de burge meester op een terrein, gelegen aan het Zandvoort, welke aanbesteding werd ge houden door de architect, de heer C. M. Ploeg te Amerongen. De uitslag van-deze aanbesteding was als volgt: 1 J. H. van Erne te Utrecht f 89.750, 2 H. Warns te Amerongen f 89.937,3 W. Jeths te Apeldoorn f 94.000,4 B. C. Drost te Veenendaal f 95.200,5 Gebrs. Stekelenburg te Utrecht f 96.000,6 A. J. van de Pol te Kapel Avezaath f 97.000, 7 Fa. H. C. Terweij te Utrecht f 98.100,—; 8 Gebrs. van Veen te Utrecht f 98.500, 9 Fa. v. Veenendaal te Utrecht f 98.500, 10 L. Meter te Maarn f 115.310,J Onmiddellijk hierna volgend vond de aanbesteding plaats van het bouwen van een aula op de Nieuwe Algemene Be graafplaats aan de Holleweg, gehouden door de burgemeester en wethouders van Amerongen. Hierbij kwamen de volgende inschrijvingen uit de bus: 1 B. C. Drost te Veenendaal f 42.800, 2 H. Warns te Amerongen f 49.938,3 L. Meter te Maarn f 52.700,—; 4 Fa. H. C. Terweij te Utrecht f 55.900,5 J. H. van Erne te Utrecht f 58.000,6 Gebrs. Ste kelenburg te Utrecht f 72.000,7 W. Jeths te Apeldoorn f 73.000,8 Fa. Vee nendaal te Utrecht f 73.500,9 A. J. van de Pol te Kapel-Avezaath f 73.500,10 Gebrs. van Veen te Utrecht f 74.000, Grote belangstelling was er vorige week vrijdag by het huwelijk van P.T.T.-be- ambte Harm Kos en mej. Jannie Harte- man, aktief lid van de bedryfswandelclub van Ilollandia Trico. Dertien P.T.T.'ers - collega's van de bruidegom - waren uit Lochcm overgekomen en vormden met leden van de wandelclub een erehaag op het gemeentehuis. In aansluiting op de actie van de Prot. Chr. vereniging „Philadelphia" in Vee nendaal zal ook in Overberg een actie worden opgezet in het kader van deze actie, die in de week van 10 tot 17 febr. plaats vindt. De bedoeling van deze actie is, zoals bekend, om naast de reeds bestaande BLO school en werkplaats voor minder validen ook een tehuis te bouwen voor alleenstaande geestelijk gehandicapten. Aangezien de opname mogelijkheden ook voor Overberg gelden en openstaan voor alle gezindten doet de vereniging „Philadelphia" een beroep op de inwoners om de kollektanten met een ruime gift te verblijden. Achter deze actie schaarden zich de volgende personen: A. v. d. Dikkenberg, gemeenteraadslid; M. Doornenbal, gemeenteraadslid; E. Duim, voorganger Oud Geref. Gem.; A. Hasselaar, gemeenteraadslid; Mr. J. H. J. Peeters Weem, directeur van Kamp Over berg; Ds. C. van Viegen, Ned. Herv. pre dikant; H. J. Wijnand, hoofd School met de Bijbel. WINKELIERSVERENIGING HAD GOED JAAR Uit het door de secretaris, de heer W. Lemmerman, tijdens de jaarvergadering van de winkeliersvereniging EMM in ho tel Boszicht gehouden, uitgebrachte jaar verslag bleek, dat de vereniging in het af gelopen jaar een grote aktiviteit heeft ontplooid en dat het door de winkeliers gratis huis aan huis bezorgde EMM-vi- zier een goede indruk van de gang van zaken gaf. Wegens zijn vele verdiensten werd de heer H. J. Golstein door de ver gadering benoemd tot ere-lid. Hij blijft in de vereniging werkzaam als administra teur. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. Ritmeester en als nieuw lid de heer J. Kreuger. De heer G. van Hoevelaken werd als voorzitter herkozen en tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren G. J. Bakker en R. v. d. Pol. Scherpenzeel CAECILIA GAF WINTERUITVOERING Onder leiding van de tijdelijk dirigent, de heer A. Valkenburg Tzn. en voor een Het bestuur van de Stichting Vereni gingsgebouw te Amerongen heeft zich beraden, hoe aan gelden te komen om het restant van de middelen bijeen te krijgen, die nog nodig zijn voor de fi nanciering van het Dorpshuis. In de jaren 1945 en 1946 werd door de inwoners van Amerongen een groot bedrag bijeen gebracht om te komen tot de bouw van een Dorpshuis. Met rente op rente is dit bedrag thans uit gegroeid tot 20.500, Oorspronkelijk leek het dat met dit bedrag voldoende eigen middelen bijeen waren gebracht. Het ministerie van Maatschappelijk Werk had n.l. toege zegd dat een subsidie verwacht kon worden in de totale bouwkosten. Achteraf bleek echter dat deze subsi die berekend moest worden over dat gedeelte der bouwkosten dat het Dorps huis betrof. De kosten van de gym nastiekzaal mochten niet meegerekend worden. Het ministerie heeft het bedrag dat de Stichting zelf op tafel moet leggen vast gesteld op f 31.029,De Stichting heeft f 20.500,zodat er nog f 10.529,moet komen. Enkele dagen geleden kon gemeld worden dat een onbekende gever f 5000,heeft geschonken voor het Dorpshuis. Hierdoor moet thans nog een bedrag van f 5.529,gevonden worden. Het bestuur heeft thans besloten om op 12 februari a.s. een vergadering te houden den in de raadzaal van het gemeentehuis met vertegenwoordigers van alle vereni gingen die deel uitmaken van de Stich ting. Er zullen dan plannen worden voor gelegd om gelden bijeen te brengen. Wat er precies gedaan zal worden hangt nog in de lucht. Er zijn echter vele mogelijk heden. De totstandkoming van een Dorpshuis is thans wel zeer urgent geworden. Tot voor een maand kon het verenigingsleven gebruik maken van de zaal in het club huis, voor het geven van uitvoeringen, vergaderingen enz. Dif gebouw wordt echter thans veranderd in een wafelbakkerij en is als zaalruimte verloren gegaan. Het is hierdoor voor de Amerongse ge meenschap van groot belang geworden dat de bouw van het Dorpshuis onge stoord doorgang kan vinden. Het bestuur van de Stichting vertrouwt er dan ook op dat de inwoners aan de te voeren ac ties krachtig zullen medewerken. Nu één goede gever de helft van het bijeen te brengen bedrag schonk, moet het toch mogelijk zijn de andere helft van alle in woners tezamen te verkrijgen. De bouw zelf is nog niet erg gevorderd. Door de weersomstandigheden moest het werk op 9 december stil gelegd worden. Hopenlijk zullen de weergoden de bouw niet al te lang stagneren, want dit zou betekenen dat de Amerongse verenigingen nog langer hun activiteiten moeten staken door gebrek aan ruimte. yO Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN VAN DEZE WEEK 8 febr. Alceo Cimarosti Truida Diepeveen 9 febr. Cobie Oelderik Jaap v. Dijk 10 febr. Herman Suydendorp Bettie Waayenberg Gert Kroesbergen M. v. Manen (Rhenen) 11 febr. Gerrie van Wijk (Achterberg) Evert Klaas Donkelaar (Eder- veen) Gerrit Hovestad (Eist) 12 febr. Wilma Jansen Gerard de Kruijf Frans Aantjes Arend Diepeveen Elly v. Geerenstein Joke de Fluiter 13 febr. Gonnie de Kroon (Amerongen) Corrie v. Viegen Geurt Henken 14 febr. Dickie Hendriks Allemaal van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Jammer, van de week was er niet zoveel zil verpapier. Wel kreeg ik van de 3de, 4de en 5e klas van de Rijk van Gaasbeek- school een grote zak zilverpapier. Spa ren jullie de komende week weer hard mee, ik hoop dan weer een heleboel zilverpapier te krijgen. Tot volgende week en hartelijke groeten van Tante Jos. Figuur a. EEN MUTS VOOR KOUDE DAGEN De muts, die je op de foto ziet, is gebreid van dikke wol op pennen nr. 3en 5. Begin onderaan met het op zetten van 60 steken op naalden nr 3V2. Brei 10 toeren, 1 recht, 1 averecht. Ga dan over op de naalden nr. 5 en ga als volgt verder: le toer: 1 recht, haal de averechtse steek af, dus zonder die te breien, en ga zo verder tot aan het eind van deze toer. De rechte steken moeten dus alle komen boven de rechte steken van de vorige toer. 2e toer: 1 recht 1 av. afhalen, 2 st. recht samenbreien en dan van tot herhalen tot het eind van de toer. Op deze manier brei je 25 toeren, waar na je overgaat op naald nr 3V2 en 10 toeren 1 recht 1 averecht breit. Ver volgens neem je een stopnaald met een dubbele wollen draad en haalt die naald door elke steek van je laatste toer, waarna je de breinaald uittrekt. Dan trek je de wollen draad aan en bind de einden stevig aan elkaar. Naai dan de muts van de top naar beneden toe dicht en maak, als je dat leuk vindt, nog een grote pompoen of een kwast op de top. Als je dit breipatroon wat te moei lijk vindt, dan kun je ook aldoor 1 recht 1 averecht bx-eien. groot aantal aanwezigen, heeft vrijdag avond en zaterdagavond in hotel Boszicht de muziekvereniging Caecilia haar jaar lijkse winteruitvoering gegeven. Voor de pauze bestond het programma uit een concert van de Scherpenzeelse harmonie Caecilia en na de pauze werd door de toneelvereniging N.A.O. uit Vee nendaal het stuk „Moeilijke jaren" op de planken gebracht. Voor amateurtoneel werd dit stuk goed gespeeld. Bij de mu ziek was duidelijk waarneembaar dat één der best geoefende trommelslagers ont brak. Als fietser ben je toch maar een minder bevoordeelde op de weg. Vrijwel altijd moet je auto's, scooters en zo meer laten voorgaan. Voorrang op dat snelverkeer heb je maar in enkele gevallen. Weinig rechten? Dan ook weinig plichten, ben je als bestuurder van een niet-gemotori- seerde tweewieler geneigd te denken. Gedrag bjj kruispunten Goed, je moet rechts houden en je hand uitsteken, wanneer je een hoek omgaat. Maar, hand uitsteken alleen is niet vol doende bij het veranderen van richting. Je moet ook even omkijken, speciaal bij het maken van een bocht naar links. Het negeren van dit laatste is, vooral bij de meer bejaarde verkeersdeelnemers, één van de voornaamste oorzaken van onge lukken met wielrijders op kruispunten. Je moet niet zonder meer „achter je arm aanrijden". Dat is nogal gevaarlijk voor een wielrijder, die tezamen met de voet ganger een van de meest kwetsbare groepen in het verkeer vormt. „Kalm aan by kruispunten" is de tekst op het nieuwe affiche, waarmee het Ver bond voor Veilig Verkeer gedurende het eerste kwartaal van 1964 de aandacht wil vestigen op het gedrag van de wegge bruiker by kruispunten. Om op verantwoorde wijze een linker bocht te maken, kijk je eerst goed ach ter je, vervolgens gaat de arm uit (maar dan ook echt „uit", dat wil zeggen hem niet als de arm van een lamme seinpaal naar beneden laten wijzen) en dan kun je, goed op het uit tegenovergestelde richting en het van opzij naderende ver keer, veilig van richting veranderen. Voorsorteren of niet, dat wordt aan de fietser overgelaten. Maar als je op de fiets voorsorteert, doe het dan op de juiste manier. Niet het achterop komen de verkeer „snijden" door pardoes naar links te zwenken, maar wanneer de weg vrij is geleidelijk en „in vloeiende lijn" naar de as van de weg gaan (met uitge stoken arm!). Wanneer er voorsorteer- vakken op het wegdek zijn aangebracht, neus, keel,borst vaD vastzittend slflm. ROTTERDAM WERKT AAN DE METRO Een overzicht van de Rotterdamse Coolsingel, welke in verband met de werkzaam heden aan de Metro-tunnel deze week gedurende enkele dagen volledig is afgesloten voor het verkeer. Heel duidelyk is op deze foto het verloop van de tunnel te volgen. Op de achtergrond rechts het stadhuis met daarvoor de Beurs. De opname werd ge maakt vanaf het Erasmus-Flatgebouw. moet je niet tegen de wegas gaan rijden, maar rechts in het aangegeven vak blij ven. Het oprijden of oversteken van een voor- rangsweg levert voor de wielrijder voor zover het betreft de vraag wie nu voor rang heeft, niet zoveel moeilijkheden op. Alle verkeer op die weg moet je laten voorgaan. Wel kunnen de borden bij zo'n kruising met een voorrangsweg enige problemen geven. Bijvoorbeeld dat ronde bord, waarin een rode driehoek met het woordje „stop". Moet je als wielrijder voor dat bord werkelijk stoppen, of geldt het alleen maar voor snelverkeer? Het woordje „stop" is bedoeld voor alle rij- Figuur c. WAT ZEI DE WIJZE MAN? Een Grootmogol veroordeelde eens een wijze man ter dood, maar voordat het vonnis ten uitvoer werd gebracht, zei de Grootmogol: „Lk zal u een laatste kans geven. U mag één voorspelling uiten. Als deze juist is, zult U worden gehangen; is zij verkeerd, dan krijgt U gratie. En laat nu maar eens zien of U zo wijs bent als U mij wilt doen ge loven!" De wijze man dacht ongeveer 30 se conden na en zei toen: Kunnen jullie zeggen wat de wijze man zei, als wij jullie vertellen, dat hij zijn leven redde door iets te voorspel len, dat het onmogelijk maakte het von nis uit te voeren? Antwoord: Hij zei: Ik zal gratie krij gen!" dende verkeer. Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst erop, dat dus ook wiel rijders moeten stoppen, niet voor het bord, maar voor de aangebrachte stop- streep. Stoppen is stilstaan, dus afstap pen of voet aan de grond, maar niet even blijven balanceren. Stoppen, ook wan neer er op de kruisende weg helemaal geen verkeer is te zien. B\M Figuur b. ALS EEN KAT SNORT In de Dierkundig Psychologische Af deling van het Westduitse Max Planck Instituut hebben de psychologen ont dekt waarom katten snorren. Dr. Paul Leyhausen zegt, dat er onder de kat ten zeer strenge regels zijn met betrek king tot rang en afkomst. Een kat, die zichzelf minderwaardig voelt, snort om in de gunst te komen bij de katten, die, naar hij voelt, boven hem staan. Kleine katjes snorren omdat zij zich zo geluk kig voelen, maar als een grote kat zo veel en zo vaak snort als een klein diertje, doet hij dat omdat hij nog niet helemaal volwassen is geworden. Hij doet dan net alsof hij nog een „kind" is en hij doet dat meestal om straf of verwijten te ontlopen. Je zou zijn snor ren dan aldus kunnen vertalen: „Sla mij niet, want ik ben nog maar zo'n klein, lief katje!" Dit lijkt allemaal nogal redelijk, maar het is noga! moeilijk deze theorie te weerleggen, zolang een kat alleen „miauw" kan zeggen. Als katten in onze taal konden spreken zouden zij ons waarschijnlijk een heel andere uit leg geven voor hun gesnor. (een oud Noors sprookje) 13 De andere ruiters riepen de vreemdeling toe, dat hij zijn pogingen net zo goed achterwege kon laten, omdat de hellingen van de glazen berg zo glad waren, dat geen en kel paard deze zou kunnen bestijgen. Maar de ruiter in de koperen wapenrusting wilde niet naar hen luisteren. Hij gaf zijn paard de sporen en dit bracht hem tot op een derde van de berghelling. Daar keerde de ruiter zijn paard en daalde hij de berg weer af. 14 De prinses vond, dat zij nog nooit zo'n prachtige rui ter had gezien. Zij hoopte, dat hij er in zou slagen de top te bereiken om haar als bruid op te eisen en toen zij zag, dat hij zijn paard deed omkeren, wierp zij hem één van de gouden appels na. Deze rolde de berg af en kwam in één van de laarzen van de ruiter terecht. Toen hij weer op de begane grond was, reed hij in volle vaart weg en nie mand wist van waar hij was gekomen of waar heen hij was gegaan. Wordt vervolgd

De Vallei | 1964 | | pagina 4