Gehandicapten staan niet alleen Wijg even hen een huis in 'tVeen Eerste giften stromen binnen SKODA Kerk EERSTE GIFTEN BURGEMEESTER W. MARTENS OVERLEDEN kiik de Verdraagzaamheid onder Christenen gebiedende eis 10-17 februari RAI f 5395.- DE KLOMP AMERONGEN Aktie „Laat ons niet alleen staan" Stand nr. 31 5 modellen Combi - Bestel - Pick up - vanaf geheel compleet Renswoudenaar bijna door trein gegrepen DERDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 Nr. 11 Zo zal dan maandag a.s. de grote actie van „Philadelphia" van start gaan. Zoals reeds vermeld werd behoeft Veenendaal een tehuis voor alleenstaande gehandicapten van alle gezindten. Er be staan in Veenendaal gevallen waarin jonge en ook oudere gehandicapten alleen op de wereld staan. Hun ouders zijn hen ontvallen. Teneinde deze mensen toch de nodige verzorging te ver schaffen en bovendien wat licht en levensvreugde in hun donker bestaan te brengen heeft „Phi ladelphia" het grootse plan opgevat hen een tehuis te bezorgen, waar deze gehandicapten lief derijk zullen worden verzorgd. Dergelijke tehuizen zijn o.a. reeds gebouwd in Bennekom en Nunspeet. Het is wel zeker dat Veenendaal zich in de komende week van haar beste zijde zal laten zien. Gulhartigheid is de Veenendaler eigen en temeer als het besef aanwezig is te offeren voor een groots en noodzakelijk doel. „Het te huis kan en moet er komen". Dat de grote actie inslaat, bewijzen de eerste reacties. Het comité kreeg reeds een bedrag van 1500,binnen, terwijl de actie eigenlijk nog moet be ginnen. Het gehele personeel van de Kon. Scheepjesioolfabrieken heeft een bijdrage toegezegd van f 2,per persoon. Er zal f 1,- gestort worden uit het personeelfonds, terwijl het personeel f 2,van het weekloon afstond. Hopelijk vindt deze mooie geste navolging in andere Veenen- daalse bedrijven. Op zondag 16 febr. wordt bovendien in alle Veenendaalse kerken een extra collecte gehouden voor het grote doel. Ook voor de kerkgangers dus een ge legenheid hun aandeel te leveren aan de offervaardigheid van alle Veenen- dalers. Grote inzamelingsavond Op dinsdag 18 febr. zal een grote in zamelingsbijeenkomst worden gehou den in het gebouw „Eltheto", waarin alle giften worden bijeenvergaard. Op deze avond, die gevuld wordt met zang en muziek, kan men de giften aan het comité overhandigen. Bovendien kun nen particulieren, die de actie willen steunen, hun giften storten op giro nummer 382714 ten name van mevr. M. Hazenberg-de Jonge, met als bij schrift Actie „Laat ons niet alleen staan". Ook het gironummer van de heer D. Valkenburg. Valleistraat 130, Vee nendaal, nr. 459729, staat open voor het storten van giften. Ook Overberg Zoals elders in dit blad vermeld, zal ook Overberg inhaken op de Veenen daalse actie. Giften uit Overberg kun nen worden gestort bij de heer Koop man in Kamp Overberg. De opname in het te stichten tehuis staat ook open voor Overbergse gehan dicapten. Braderie Nog meer verenigingen hebben zich ingezet om steunacties op touw te zet ten t.b.v. „Laat ons niet alleen staan". Zo organiseert de speeltuinvereniging „De Berm" een echte braderie op Ko ninginnedag 30 april a.s., tegelijk met kinderspelen en een poppenvoorstelling, die in de open speeltuin worden ge houden. Ieder, die deze actie daadwerkelijk wil steunen kan dit doen door artikelen af te geven bij mevr. v. d. Bosch, Sta tionssingel 28 en mevr. Terlouw, Popu lierenlaan 3 te Veenendaal. Deze artikelen zijn dan bedoeld als prijzen voor de braderie. Ook de Geref. Vrouwenvereniging haakt in op de grote actie en zal een bazar organiseren. Inlichtingen hierover kan mevr. Overduin, Bergweg 47, ver strekken. Zo komen steeds meer verenigingen en particulieren in het geweer om de grote actie te doen slagen. Die actie kan ook slagen. Volgende week zal Veenendaal tonen de gehandicapten niet alleen te laten staan. Niet tevergeefs zal van 10 tot 17 februari de roep weerklinken „OPEN HET VEENENDAALSE TEHUIS WAAROM DOEN WIJ ALLEN MEE Heel Veenendaal kan en mag meedoen aan de actie: „Laat ons niet alleen staan" om daardoor een prettig tehuis te stichten voor de lichamelijk en geestelijk gehandi capten uit alle gezindten. Dat is een zegen voor de kinderen en de ouders. Het moet inderdaad verkwikkend zijn voor ouders, die toch ook een zwaar kruis hebben te dragen, wanneer zij merken, dat ook zij niet alleen staan, maar dat heel de bevolking meeleeft. Het is heer lijk zo ons medeleven te mogen tonen. Er zijn nog meer redenen om met blijd schap en naar draagkracht mee te doen. Mag ik b.v. ook eens wijzen op het feit, dat wij in een staat en maatschappij le ven, waar de barmhartigheid als een deugd en niet als een ondeugd wordt aangemerkt? Ds. J. Overduin. Dat is niet zo vanzelfsprekend als wij denken. Wanneer Hitier gewonnen had, en wij waren onder zijn onbarmhartig re giem terecht gekomen, dan had hij allang alle minder-validen uitgeroeid als econo mische ballast. De zwakken mochten niet leven van de krachten der sterken. Het is goed dat wij ons dit nog eens goed realiseren. Ik heb zelf met eigen ogen gezien hoe invaliden in het concentratiekamp werden uitgeroeid. Het is een reden temeer uit dankbaarheid voor ons maatschappelijk bestel een offer der dankbaarheid te brengen. Het is ons wat waard! Humanisten en christenen kunnen mee doen, elk vanuit zijn eigen achtergronden. Het humanisme in ons vaderland draagt over het algemeen een christelijk stem pel wat de redelijke waarden voor ons volksleven aangaat, en daartoe behoort ook de barmhartigheid over ellendigen en de hulp der sterken voor de zwakken. De christen weet, dat Christus in de hulpbehoevenden tot ons komt met de vraag: „Hebt gij Mij lief". Wij kunnen onze liefde tot Christus ook kwijt door de hulpbehoevenden lief te hebben. Wanneer wij hongerigen te eten en dorstigen te drinken, en wanneer wij vreemdelingen herbergen, naakten kleden, zieken bezoe ken, gevangenen niet aan hun lot over laten, dan zegt Christus: „Dat hebt gij aan Mij gedaan, want Ik ben hongerig en dorstig en naakt en eenzaam en gevangen geweest." Zo nodigt Christus ons uit een tehuis te maken voor de lichamelijk en geeste lijk gehandicapten alsof wij een tehuis voor Hem maken. De liefde maakt zich solidair, ja één met de nood van de an der. Hoeveel liefde zal Veenendaal straks opbrengen? Ik hoop zóveel, dat het te huis straks een verkwikkend teken van liefde tot de naast in ons dorp mag zijn. Ds. J. Overduin. DE GESTOORDE SCHAAPJES VAN DE GROTE KUDDE De roeping der kerk is deze gestoor de schaapjes te zien door de ogen van de Goede Herder. Dat zal dan ook zicht een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel. 3492 toch een heel klein schaapje zijn". De ouders en zij vragen U „laat ons niet alleen staan". Ds. C. Langbroek. baar moeten worden in onze houding ten opzichte van onze afwijkende kin deren. Christus' oog rust op hen maar dat moet enonze kinderen en wij zien in de blik van de kerk en de gemeenschap. Christus' handen zegenen hen maar dat moeten de ouders en hun afwijkende kinderen voelen in de omarming van de gemeente. Christus' hart klopt voor hen maar dat moeten enze kinderen en wij allemaal gewaar worden aan de harteklop van de Christelijke kerk. De ontfermingen Gods en van Zijne Christus behoren te weerspiegelen in het medeleven van de kerk met haar, ja HAAR gestoorde schaapjes. De kerk moet de Opperherder bidden „laat ze van Uw grote kudde God heeft ook hen aan ons gegeven niet als de anderen, gaaf en recht. God heeft voor hen een moeilijk leven op deze aarde weggelegd. We konden 't eerst maar niet begrijpen, verbitterd waren we in die tijd. Overgave moest nog bij ons komen dat kwam er pas na zware strijd. En mocht ik weer opstandig vragen „God, waarom doet Ge ons dit aan?" Als Hij ons Zelf het maar helpt dragen en U ze niet alleen laat staan. Dat, wat de mensen ook van je denken, God jou niet minderwaardig vindt. Ook jou e'n eeuw'ge vreugd wil schenken, dat is je ouders troost, mijn kind Zo durven we door 't leven verder. Ook jij een arme naar de geest, als schaapje van de Goede Herder eens wacht ons saam het eeuwig feest. Ds. C. Langbroek. LAAT ONS NIET ALLEEN STAAN Dat is onder ons geen onbekende klank meer. Want gedurende de laatste weken, hebben wy die klank vele malen ge hoord. Vele malen is ons voorgehouden, dat wij verplicht zyn, om gehoor te geven aan een beroep op onze milddadigheid voor de actie: Laat ons niet alleen staan. Dat is Christenplicht, dat is ook een zaak van naastenliefde, en speelt ook ons me dedogen met hen, voor wie deze actie be doeld is, niet een grote rol? Het is dus echt niet nodig dat ik op al deze dingen nog eens uw aandacht richt. Maar er is nog veel meer te zeggen. Wat bedoelt deze actie? Goed, er wordt een beroep gedaan op onze milddadigheid, een beroep, dat altijd weerklank vindt in Veenendaal, vooral, als dat beroep ons Christen-zijn in het geding brengt. Dan ervaart men altijd met grote vreugde, dat de liefde van Christus veler harten dringt. Dus dat geld, dat komt er echt wel, daar ben ik niet bang voor, ook al is het een groot bedrag, dat men nodig heeft. En dat in deze dure tijd. Maar, als dat geld nu bij elkander ge bracht is, wat doet men er dan mee? Dat is in het geheel geen dwaze vraag. Heeft men zich goed gerealiseerd, dat alleen nog het bouwen, of het kopen van een groot huis nog maar een begin is? Als dat huis er staat, wat gaat er dan gebeuren? Voor wie is dat? Is de exploitatie mogelijk? Dinsdagavond 4 febr. j.l. is te zijnen huize overleden de heer W. Martens, bur gemeester der gemeente Leer sum, oud-burgemeester der gemeente Amerongen. Hij werd geboren op 9 maart 1907. Met ingang van 16 aug. 1946 werd de heer Martens benoemd tot burgemeester der gemeenten Amerongen en Leersum. De installatie vond op 16 aug. plaats. Daarvoor was hij werkzaam op de secretarie der gemeente Epe. Hoewel Amerongen de grootste van de twee gemeenten is, koos de burgemeester Leersum tot woonplaats, aangezien in Amerongen geen woning beschikbaar was. Burgemeester Martens heeft de laat ste jaren ernstig met ziekte moeten kampen. Bijna het gehele jaar 1961 werd zijn taak te Amerongen daarom waargenomen door Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, burge meester van Rhenen en te Leersum door Mr. G. A. W. C. Baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester van Maarn. Burgemeester W. Martens t In jan. 1962 nam de heer Martens zijn werkzaamheden weer zelf op, doch de combinatie was te zwaar. Beide ge meenten zijn in de loop der jaren aan merkelijk gegroeid, waardoor het werk voor 1 man niet meer te doen was, mede omdat de problemen die aan het besturen van een gemeente vast zitten steeds zijn toegenomen. De minister van Binnenlandse Zaken besloot daarom de combinatie per 1 okt. 1962 op te heffen. De heer Martens koos voor de ge meente Leersum, om de eenvoudige reden dat hij daar woonde. Met in gang van 1 okt. 1962 was hij geen burgemeester van Amerongen meer. Tot zijn overlijden bleef hij burge meester van Leersum. Hoewel hij leed aan een ziekte welke hem het uitoefe nen van zijn functie steeds moeilijker maakte, heeft hij met grote wilskracht steeds nog geprobeerd zijn taak te ver vullen. Enige maanden geleden echter werd hij gedwongen het bed te houden. Zijn toestand verergerde steeds. Burgemeester Martens heeft zijn ambtsperiode in de beide gemeenten gehad in een moeilijke periode, maar ook in een fascinerende tijd. De eerste jaren na de oorlog waren moeilijk. Veel was verloren gegaan. De middelen voor herbouw waren gering. Fascinerend was deze tijd echter voor de burgemeester ook. De geweldige eco nomische ontwikkeling de technische vooruitgang, de modernisering, kortom de gehele ontplooiing in de na-oorlogse jaren, maakten dat ook het gemeente bestuur veel kon doen aan de vooruit gang van de gemeenten. In de ambtsperiode van de heer Martens steeg de levensstandaard vooral in Amerongen zeer sterk. Onder zijn leiding werden in Ame rongen vele werken uitgevoerd, zoals de riolering van bijkans het gehele dorp, woningbouw, bouw nieuw gem.- tehuis, restauratie van Sint Andries Kerk en toren, bouw van 2 kleuter scholen, aanleg en verbetering van vele wegen, bouw bejaardencentrum, waarvan hij gedurende enige tijd voor zitter was, vestiging van een aantal in dustrieën op het gemeentelijk industrie terrein. In deze jaren heeft Amerongen een volkomen ander gezicht gekregen, hoewel de burgemeester er steeds voor streed dat de intimiteit en het eigen karakter van het dorp behouden moes ten blijven. Dit is bijzonder goed ge lukt. Ook in Leersum ging de ontwikkeling vrij stormachtig. Vooral de woningbouw kreeg daar speciale aandacht, zeer vele woningen zijn gebouwd. Er kwam in Leersum waterleiding. Een gedeelte van het dorp werd gerioleerd, waarvoor een zuiveringsinstallatie werd gebouwd. Leersum ontwikkelde zich steeds meer tot forensenplaats en toeristenoord. Vele seizoenbedrijven vestigden zich of breidden uit. Hoewel in al deze activiteiten heel wat tijd ging zitten, had de heer Martens steeds tijd voor iedereen. De mens stond bij hem steeds pri mair. Hij was humaan en had voor ieder een vriendelijk woord. Vooral in de narigheid van de woning nood, leed hij met de mensen mee. Deze instelling maakte het hem ook mogelijk zijn goede humeur te bewaren tijdens de vaak zeer moeilijke raadsvergade ringen. Hij heeft zich geheel gegeven voor de inwoners van zijn gemeenten. Voor het personeel was hij een bijzonder prettige chef. In verband met het overlijden werd woensdag van alle gemeentelijke ge bouwen in Amerongen en Leersum de vlag halfstok gehangen. Voor mevrouw Martens en haar drie kinderen zijn dit zeer droeve dagen. Ook van deze plaats moge gezegd wor den dat de inwoners van beide gemeen ten hartelijk met hen medeleven, en hen toewensen dat zij de kracht mogen ontvangen dit smartelijk verlies te dra gen. De begrafenis vindt plaats zaterdag 8 februari a.s. te Leersum. Om 11 uur v.m. wordt er in de Ned. Herv. Kerk een rouwdienst gehouden. YV. Remme. Ik kan u gerust stellen. De Protestant Christelijke Vereniging „Philadelphia" heeft zich dat alles goed voor ogen gesteld, en zij heeft het besluit, om deze actie te beginnen als niet licht vaardig genomen. Ook als het huis er staat, dan zal het vol komen, en dan zal het ook aan het gestelde doel beantwoorden. Als wij allen tenminste onze plicht verstaan. Maar daarover zou ik niet meer spreken. Het huis is bedoeld om een woonplaats te zijn, een eigen huis voor al diegenen uit onze plaats die zelf geen huis kunnen hebben, omdat zij niet „volwaardig" zijn (wat een akelig woord is dat, vindt u niet?). Zonder onze hulp zouden deze mensen naar elders moeten worden over geplaatst,, als zij geen verwanten zouden hebben. Wij zullen voor hen zorgen, wij zullen proberen voor hen iets te stichten, wat te vergelijken is met die heerlijke werkelijkheid van het eigen huis. Waarom doen wij dat? Omdat het Vee- nendalers zijn? Ja, ook daarom. Maar meer nog, omdat zij evenals wij, mensen zijn, beelddragers Gods, die God aan onze zorgen heeft toevertrouwd. Ziet u het ook zo? Dan zult u ook blijmoedig medewer ken aan het welslagen van deze actie. Dan komt het geld stellig bij elkaar. W. Remme. Zaterdagavond omstreeks tien uur is de heer P. uit Renswoude op de bewaakte spoorwegovergang aan de Klompersteeg ternauwer nood aan de dood ontsnapt. Hij na derde met zijn personenauto de overweg, waarvan de bomen reeds gesloten waren. De heer P. wilde snelheid verminderen, maar hij trapte daarbij, naar zijn eigen verklaring, door de rem, waardoor de wagen de zuidelijke spoorboom raakte en er onder door schoot. Een seconde later raasde de sneltrein voorbij zodat het maar bitter weinig scheelde of de trein had de auto gegrepen. Het gevaar was echter nog niet gewe ken want nadat de auto de rails was ge passeerd, botste hij tegen de noordelijke spoorboom. Ook nu scheelde het maar weer een paar centimeters of de wagen was alsnog meegesleurd. De spoorbomen en de auto werden zwaar beschadigd. De heer P. was volgens zijn verklaring zo vreselijk geschrokken dat hij van de plaats van het onheil wegliep, maar in de loop van de zondag meldde hij zich toch bij de politie. Toen bleek dat hij geen rijbewijs bezat en de auto van zijn broer had meegenomen. De politie onder zocht of de remmen van de auto al eer der defect waren en of er geen verdere gebreken aan het voertuig kleefden. FIETS TEGEN BROMFIETS In de tunnel in de Stationsweg te De Klomp zwenkte zaterdag een wielrijder, de heer Van de H. uit Renswoude, plot seling iets teveel naar links uit, juist op het moment dat hy werd ingehaald door een bromfietser, de heer Van Z. uit Ede. Beiden kwamen ten val en er onstond lichte schade. Geen wonder dat dit on geluk kon gebeuren, want de toestand van het wegdek is momenteel weer mise rabel slecht. Er zitten grote kuilen en gaten in de weg en de bromfietsers en wielrijders hebben het uiterst moeilijk, vooral bij avond, om al die kuilen te ont wijken. Als er dan nog een zware auto bus of vrachtauto naast hen passeert wordt bovendien de kleding bespat, door dat de kuilen vol water staan. Een on mogelijke verkeersituatie, waarover wij reeds eerder berichtten. BENOEMING De heer G. Sluik, groepsleider van het Rijks Observatie en Opvangcentrum Kamp Overberg te Amerongen, wonen de te Overberg, is met ingang van 1 februari j.l. benoemd tot adjunct direc teur van huize Voordaan te Groenekan en huize de Schakel te Huis ter Heide. Beide tehuizen maken deel uit van de stichting De Opbouw. HEMAVA AKTIE Door de Hemava-jeugdleden (actie voor de instellingen Heldringsgestich ten, Marthastichting en Valkenheide) is in de maanden oktober, november en december 1963 bijeengebracht resp. ƒ124,16; 75,47 en 53,35. Een mooi re sultaat voor deze kinderen. INGELEGD EN TERUGBETAALD In de maand januari werd bij de Nuts- spaarbank Amerongen, Koenestraat 104 ingelegd een bedrag van f 50.480,29 en terugbetaald f 30.674,47. Het inleggerska pitaal steeg dus met f 19.805,82 tot f 478.678,54. NED. PROT. BOND Zondag 9 februari a.s. zal er om 10.30 uur in de kerk van de Nederlandse Pro testantenbond aan de Imminkstraat een Jeugd en Gezinsdienst worden gehouden. Hierin zal als predikante voorgaan mej. ds S. A. J. F. Doest uit Leersum. Jongelui maar ook ouderen zijn hartelijk welkom. RUILBEURS Zaterdagmiddag 8 februari is er in de zaal van Lievendael weer een ruilbeurs. Van half drie tot half vijf. Wie wat te ruilen heeft kan daar dus weer terecht. LEDENVERGADERING ORANJEVER. Dinsdagavond 11 februari a.s. houdt de Oranjevereniging Amerongen haar Alge mene Ledenvergadering in hotel Buiten- lust. Aanvang 8 uur. Op de agenda staan o.a. rapport kascommissie en verslag pen ningmeester, bestuursverkiezing. Aftre dend zijn de heren G. Henzen, W. van Eist en H. T. Troost. Zij zijn allen her kiesbaar. Het bestuur hoopt dat vele le den op deze avond aanwezig zijn. VROUWENGEBEDSDAG Vrijdag 14 februari a.s. zal om 8 uur de Vrouwengebedsdag worden gehouden in het zaaltje achter de Gereformeerde Kerk. Op die dag zijn over de gehele we reld Christenvrouwen van vele kerken verbonden in gebed, de een voor de an der en samen voor de noden van deze wereld. Alle vrouwen uit Amerongen wor den opgewekt om aan deze samenkomst deel te nemen. IJK Op Vergadering over eenheid: 27 febr. 1964 De reeds in het vooruitzicht gestelde „grote" vergadering ter bevordering van de eenheid der kerken in Chris tus, zal worden gehouden op donder dag 27 februari a.s. in „Eltheto". Deze vergadering is uitgeschreven door het Veenendaalse comité „Vraag en antwoord 54". Tijdens de bijeenkomst, die voor iedereen toegankelijk is, zal het woord worden gevoerd door ds. T. Poot, Ned. Hervormd predikant, ver bonden aan het Ned. Herv. instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen en ds. G. Lugtigheid, Geref. predikant te Maarn. Cijfers over predikanten in de Ned. Herv. kerk In „Kerknieuws" was een interes sant overzicht opgenomen met be trekking tot predikanten en predi kantsplaatsen in de Ned. Herv. kerk. Een gedeelte van dit cijfermateriaal - met name betreffende de kerk provincies Utrecht en Gelderland - willen we onze lezers niet onthou den. Alle cijfers geven de stand aan per 1 januari 1964. De kerkprovincie UTRECHT telde 141 predikantsplaatsen, waarvan vrijzinnig: 3 gereformeerde bond: 57 midden-orthodox; 81 Het aantal vacatures bedroeg: 11 waarvan vrijzinnig: 1 gereformeerde bond: 7 midden-orthodox: 3 Van deze vacatures zijn er onvervul baar: 2 waarvan vrijzinnig: 0 gereformeerde bond: 1 midden-orthodox: 1 De kerkprovincie GELDERLAND telde 302 predikantsplaatsen, waarvan vrijzinnig: 31 gereformeerde bond: 75 midden-orthodox: 196 Het aantal vacatures bedroeg: 32 waarvan vrijzinnig: 1 gereformeerde bond: 16 midden-orthodox; 15 Van deze vacatures zijn er onvervul baar: 13 waarvan vrijzinnig: 0 gereformeerde bond: 3 midden-orthodox: 10 Voor degenen, die niet zo mochten zijn ingevoerd in het onderscheid tussen de verschillende „richtingen" in de hervormde kerk een vrijzin nige groepering IN de hervormde kerk heeft Veenendaal niet - wat richting betreft zou men de plaatse lijke afdeling van de Ned. Protes tanten Bond als zodanig kunnen aanduiden. Als midden-orthodox is de herv. (nood)gemeente Sola Fide te beschouwen en de hervormde ge meente kan worden aangemerkt als „behorende" bij de gereformeerde bond. De kerk bouwt Voorlopig zal de gereformeerde kerk te Amerongen wel niet tot nieuw bouw komen. Men wil een fonds vormen voor het restaureren van het interieur, zo mogelijk een nieuw in terieur aanschaffen en dan een zo genaamd uitneemhaar. Dit kan dan in de toekomst ook bij nieuwbouw weer worden gebruikt. Kerkbouw te Leersum blijft voorop staan. Men streeft ernaar in 1965 te starten, indien mogelijk al aan het eind van dit jaar. Ambtsdragers Ds. Cazander - de nieuwe hervorm de predikant van Scherpenzeel, die op 19 april a.s. zijn intrede zal doen - krijgt op de duur de beschikking over een andere pastorie. De kerk voogdij heeft een geschikt pand aan gekocht. De oude pastorie kan, vol gens de kerkvoogdij, bezwaarlijk in deze tijd nog als woning worden ge bruikt. De kerk vergadert SCHERPENZEEL. De herv. man- nenvereniging vergadert hedenavond in Filalethes. Spreker is ds. P. P. J. Monster van Barneveld over „Hoe zit dat met de uitverkiezing?" RENSWOUDE. Voor de herv. jonge lingsvereniging „Immanuël" spreekt maandag 10 febr. in „Rehoboth" één van Renswoudse oud-predikanten, ds. J. J. van de Krift, thans te Erme- lo. Het onderwerp handelt over de oecumene, n.l. „De achttien". De kerken en de volkstelling De uitkomsten van de in 1960 ge houden volkstelling verschillen - wat de kerkelijke cijfers betreft - nog al enigszins met hetgeen uit de administraties van enkele kerkge nootschappen bleek. Zo was het zielental van de Ned. hervormde kerk dat bij de volkstel ling werd geregistreerd 340.000 per sonen lager dan aan de hand van de kerkelijke registers werd vast gesteld. De gereformeerde kerken zaten met hun eigen tellingen 30.000 zielen ho ger dan de volkstelling aangaf en de vrijgemaakte gereformeerden 10.000 boven het volkstellingsaantal. Televisietoespraak Ds. J. Overduin In „Centraal Weekblad" voor de ge reformeerde kerken in Nederland is de volledige tekst afgedrukt van de toespraak die ds. J. Overduin woens dag 22 januari j.l. voor de Vara- microfoon hield. Zoals men weet sprak ds. Overduin toen samen met de hervormde ds. J. J. Buskes, naar aanleiding van het veel omstreden Vara-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van 4 jan. Degenen, die deze toespraak nog eens rustig in zich willen opnemen, willen we verwijzen naar dit blad. PASTOOR G. GOES De R.K. parochie te Veenendaal heeft in pastoor G. Goes een levendige leids man en herder, die in alle opzichten met het wel en wee van zijn parochie meeleeft. Pastoor Goes, geboren in het kleine Utrechtse plaatsje Kamerik vond na omzwervingen door een aantal parochies (allen boven de rivieren) een stand plaats in Veenendaal. ANDERE GEAARDHEID Deze parochie wijkt sterk af van mijn vorige, aldus pastoor Goes. Er is in Veenendaal zeer veel Christen dom, maar men dient zich meer te bezinnen op het gebod „Hebt el kander lief, gelijk Ik U heb lief gehad" zo verklaarde de pastoor. Men gaat hier op geestelijk gebied niet met de tijd mee. De mensen sluiten de ogen b.v. voor de grote zaken, die op het Concilie aan de orde zijn. De ontwikkelingen na de tweede wereldoorlog zijn stormachtig ge weest maar ik heb het gevoel dat dit niet altijd door de Christenen wordt beseft. Onder de Christenen is een sterke verdraagzaamheid nodig, ondanks de verschillende opvattingen, aldus de pastoor. M enverstart thans veelal in traditionele normen. Wat verschilt ons Christenen eigenlijk als wij Christus centraal stellen. Alle an dere dingen, zoals dogma's zijn feite lijk van ondergeschikt belang. Jeugd De R.K. parochie in Veenendaal wil het jeugdwerk stimuleren. Er is in derdaad weinig te doen voor de jeugd zo vindt pastoor Goes. Vooral zaterdags en zondags verveelt de jeugd zich. Wij hebben een drukke instuif, in samenwerking met R.K. instuiven in Ede, Wageningen en Renkum. Hier moeten de jongeren het van hebben. Er is gelegenheid tot dan sen en men is echt onder elkaar. Voor de jeugd van 12-17 organiseren wij ontspanningsmiddagen. Wij moe ten alles doen de jeugd bij elkaar te houden, aldus pastoor Goes. Wij zul len echter op vele punten in moei lijkheden komen met de jeugdont- spanning. Ten eerste is de Willi- brordusschool thans ingericht voor het Jeugdwerk, maar nu deze school eigendom van de gemeente is ge worden, schijnt de overheid een groot bedrag als huur te willen vra gen. Geruchten gaan over een be drag van 180,per maand. Dat kan onze jeugd niet opbrengen en zou dus uit het gebouw moeten. Pastoor G. Goes Ook onze voetbalclub zit in de zorg. Het huidige veld aan de Nieuweweg voldoet niet aan de eisen en wij zou den graag een terrein op het nieuwe Sportpark hebben. Hier zitten ook weer moeilijkheden aan vast i.v.m. het spelen op zondag. Ten derde zit ten onze R.K.-verkenners nu in een gebouwtje van de Boxalfabriek, maar dit bedrijf wil per 1 juli gaan uitbreiden en dan zijn ook onze ver kenners zonder onderkomen.

De Vallei | 1964 | | pagina 5