Welke bekende T.V.- artist komt volgende week zater dagmiddag 22 feb. bij 1.09 1.48 1.79 89 99 Ant.de Ruiter Boeken Gids KOOPJES Doperwten Prima gehakt Varkens lappen Andijvie Sinaas appelen Adverteren doet verkopen! Fa. S. J. van Wijk Zoekt V iets voor l iv baby en kleuter kleuter windjacks 1 Jaarvergadering Oranjevereniging in Amerongen VEENENDAAL Geldig van maandag 17 febr. t.e.m. woensdag 19 februari 2 liter blikken IN ONZE SUPERSLAGERIJ In onze afd. GROENTE en FRUIT Zie dan onze speciale etalage Wij zijn ook ruim gesorteerd Hoogstraat 12, Veenendaal, Tel. 2627 Bouw kantine aan Batterijen H.J.M.KLIJSEN ONDEP RUK/TOEZICHT m GEDIPLOMEERD /CH OEN H ER/TELLER Ford Taunus 17 M EDERVEEN SCHERPENZEEL RENSWOUDE Hoofdstraat 61 -65 Telefoon 3018 SPECIALE KIJKGRIJP- BIJ 5,— BOODSCHAPPEN ONTVANGT ELKE KLANT Middel van 1,38 voor half rund- half varkensvlees 500 gram Magere doorregen 500 gram Gewassen en gesneden KG Sappige 15 stuks GROENWOUDT'S DISCOUNT—SUPERMARKT a—iuwNiBwa mui'—m standaard f 4795,— wegenbelasting 48,— p. j. WA-verzekering ca 100,— p. j. benzineverbruik bij 100 km f 3,(super) goed voor 100.000 kilometers en vele jaren goedkoop autorijden Pr. Bernhardlaan 22 Veenendaal Tel. 3029 in nylon, aan twee kanten te dragen, poplin, effen en geruit UITSLAG VERLOTING De uitslag van de door de voetbalver. VRC gehouden verloting luidt als volgt: 1659, 1487, 749, 1968, 339, 1810, 2307, 959, 869, 547, 1936. De prijzen kunnen worden afgehaald op het adres P. H. van Rijn straat 36 te Veenendaal. INLEVERING COLLECTEBUSSEN Er wordt verzocht of alle jongens en meisjes, die nog een collectebusje van de Rekkense inrichtingen in hun bezit heb ben, deze busjes zo spoedig mogelijk in te leveren in het jeugdgebouw „De Instuif" aan de Industrielaan. ten wel een heel andere indruk van een woestijn hebben gekregen dan het beeld dat de masten uit verhalen en van films overgehouden hebben. De woestijn is niet alleen een vlakke zandpartij, maar veel eer een woest rotsachtig landschap en de oasen zijn geen lieflijke palmengroepjes om een meer, maar steden met enkele tienduizenden inwoners.. De spreker schommelde 137 dagen op een kameel door een dergelijk landschap, hij deed z'n in drukken op en maakte dia's. Met al dit prachtige materiaal heeft hij het Veenendaalse gemeentepersoneel een onvergetelijke en leerzame avond be zorgd. Voorzitter W. van Bruggen ge tuigde daarvan zeer terecht in zijn dank woord. HET BEGIN IS ER Op het als recreatieterrein bestemde stuk grond aan de Batterijen is men be gonnen met de bouw van een kantine. Naar wij vernamen is dit het eerste be gin voor de aanleg van een kampeercen- trum dat aan de Batterijen komt. Of dit recreatieoord nog deze zomer zal worden geopend kon de exploitant niet bevestigen. Het hangt van het weer en het tempo van de bouw af. WIE NIET PROTESTEERT IS MEDESCHULDIG Sluit U aan bij „Protestants Nederland" Vraagt gratis proef nummer van ons or gaan: Noordeinde 48a te Delft. VOOR VAKWERK GORTSTRAAT 53 TE KOOP van particulier de Luxe, late '60, i.z.g.st. van alle accessoires voorzien. Prijs f 2650, Lindenlaan 8, Veenendaal de Laan weer beschikbaar stelde, kun nen de festiviteiten daar gehouden wor den. Het bestuur betoonde haar erken telijkheid voor deze goedkeuring. Be sloten werd dat tijdens het luiden van de klokken op zaterdagavond alle ge luid van het feestterrein moet zwijgen. De data van de festiviteiten zal weer in overleg met de Winkeliersvereniging bepaald worden. Er wordt naar ge streefd deze te houden omstreeks 5 aug., de verjaardag van Prinses Irene. Op een verzoek van een der aanwezigen verklaarde het bestuur nadrukkelijk, dat de gebeurtenissen om de Prinses hierin geen enkele wijziging hebben gebracht. Het organiseren van volksspelen blijkt in Amerongen een onbegonnen zaak. In Overberg gaat het best. Daar doet de gehele schooljeugd mee. Ook een oranjebal is niet mogelijk, door ge brek aan zaalruimte. Dit jaar kan door gebrek aan een zaal niets voor de be jaarden gedaan worden. De vergadering besloot ten behoeve van het dorpshuis een gift te schenken van 100, Het bestuur zou graag een vaste hoog spanningsaansluiting hebben in de Laan. Deze aansluiting zou ook door anderen gebruikt kunnen worden. In deze richting wordt verder gewerkt. De heren Van Eist, Troost en Henzen werden herbenoemd. Bedreigen taxichauffeur voor de rechter De 29-jarige monteur B. K. uit Ame rongen, diende zich vorige week voor de rechtbank te Utrecht te verantwoorden' voor het bedreigen van een taxichauffeur uit Wageningen met een z.g. stiletto. Hem was bedreiging tegen het leven ten laste gelegd. In de avond van 2 de cember 1963 kreeg na een taxirit de Ame- ronger onenigheid met de chauffeur be treffende de betaling. De man had geen geld meer evenals de drie andere inzit tenden. Om van betaling van de vracht prijs af te komen probeerde hij toen de chauffeur bang te maken. Volgens zeg gen had hij geen bedoeling de man per soonlijk letsel toe te brengen. De raadsman van de verdachte vond de tenlastelegging niet erg goed gekozen en eiste vrijspraak voor zijn cliënt. Hij deelde mede, dat de verdachte de chauf feur alleen maar bang had willen maken. Hij was echter geenszins van plan ge weest werkelijk toe te steken. De chauf feur verklaarde als getuige, dat hij, door dat de man behoorlijk onder invloed ver keerde, zich niet zo erg bedreigd had ge vonden. Tegen de verdachte werden 7 maanden gevangenisstraf geëist waarvan 3 voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar alsmede onder toezichtstelling van een Bureau voor Alcoholisme. De uitspraak is over 14 dagen. Lode van Gent boekte weer succes bij gemeentepersoneel Genoten hebben de leden van de Vee nendaalse gemeentepersoneelsvcreniging van de lezing, die de heer Lode van Gent woensdagavond j.l. in de brandweerka zerne hield. Het was dan ook niet voor niets, dat het bestuur van de personeels vereniging deze sappige - van origine Vlaamse - verteller voor de tweede keer in Veenendaal genodigd had. De stof die de heer Lode van Gent in petto had was op zichzelf al de moeite van het bekijken en beluisteren waard. Daar kwam nog bij dat alles gebracht werd door een zo geestige causeur, dat men wel gedwongen wordt om ingespan nen te luisteren. „Door het land van Berbers en Ara bieren" was het onderwerp van deze tweede lezing. Voor de pauze werden Ma rokko, Algerië en Tunesië onder de loupe genomen. Er werd een klein tipje van de mysterieuze sluier die alleen al om deze namen hangt door de heer Lode van Gent opgelicht. Men mocht een kijkje nemen in de kashba, de inheemsenwijk, in pa leizen van sultans en in een oosterse ha rem. Na de pauze ging het dwars door de Sahara-woestijn. De toeschouwers moe- In de zaal van Buitenlust hield de Amerongse Oranjevereniging haar jaarlyk- se algemene vergadering. Van de ,ruim 90 leden waren er slechts 9 aanwezig. Voor het bestuur is dit bijzonder teleurstellend. Het bestuur doet wat nodig is, maar zonder de daadwerkelijke steun van de leden is dat bijzonder moeilijk. Het uiten van critiek is erg gemakkelijk, maar als men critiek heeft Iaat men dan op de vergaderingen komen, waar voor ieder denkbeeld een zeer gewillig oor zal zijn. Het organiseren van allerlei activiteiten is geen eenvoudige zaak Hoe meer men sen daarbij mee helpen denken, des te beter zal het resultaat kunnen zijn. De vergadering werd geleid door de wnd. voorzitter, de heer J. de Kroon, wegens ziekte van de, heer Eyffius. De heer De Kroon wenste hem spoedig beterschap. De heer Eyffius is in het verenigingsleven steeds een zeer actieve figuur geweest. Nu hij zich langzamer hand moet gaan terugtrekken betekent dit voor de verschillende verenigingen een gevoelig verlies. Spreker hoopte dat Eyffius in ieder geval weer een gedeelte van zijn taak op zich zou kunnen nemen. Financieel staat de Oranjevereniging er goed voor. Er was een behoorlijk sal do in kas. De kascommissie had een ge degen en zeer terzake kundig verslag opgesteld, waarbij enkele boekhoud kundige punten aan de orde werden ge steld. Het was de commissie opgeval len dat er de laatste jaren weinig aan het winnen van leden was gedaan. Zij adviseerde een intensieve actie op touw te zetten. 30 APRIL Het bestuur stelde voor om voor de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin voor de jeugd spelletjes e.d. te verzinnen, die zowel binnen als bui ten gehouden kunnen worden. Bij mooi weer in het plantsoen Lievendael, bij slecht weer b.v. in de scholen. De vergadering vond dit laatste zeer bezwaarlijk. Tenslotte werd be sloten tot de gebruikelijke aubade voor het gemeentehuis, daarna optocht ert traktatie en in de middag kinderspelen in het plantsoen, waarbij dan maar op goed weer gegokt wordt. ZOMER-ORANJEFEESTEN Nu de familie Bentinck voor dit jaar Spreker adviseerde: bij elkaar op be zoek gaan, bij elkaar naar de kerk gaan, ondanks vele bezwaren. Zie el kaar niet als buren, doch als broeders en zusters. Hoe zijn we samen gemeente van Christus? We moeten één zijn „opdat de wereld gelove". Tenslotte zei spreker, dat de ketterij het in de kerk nooit zal win nen. De Heilige Geest vormt en zuivert de kerk. Na de pauze werd nog een geanimeer de bespreking gehouden welke werd in geleid door ds. Van de Peut. Deze sloot tevens de avond. TEN GEVOLGE VAN ONGEVAL OVERLEDEN De bij het ongeval op Rijksweg 12 be trokken automobilist, de 61-jarige R. B. S. uit Amsterdam, is maandagavond in het Julianaziekenhuis overleden. Dit ongeluk vond plaats op 28 jan. onder Wouden berg en was in handen van de Rijks politie te Renswoude. Ledenvergadering Fok- en Controlevereniging Op woensdag 19 febr. 1964 houdt de Fok- en Controlevereniging „Renswoude en Omstreken" haar ledenvergadering. De bijeenkomst wordt 's avonds om 7.30 uur gehouden in hotel De Hof. Op deze ver gadering komt het aftreden aan de orde van de heren G. van Bennekom en J. La- gerweij," die herkiesbaar zijn. Een vol gend programmapunt is de bespreking van het jaarverslag. Speciale aandacht wordt gevraagd voor een onderwerp over de veehouderij, hetwelk gebracht zal worden door Ir. W. van Ooijen. Imkersvereniging koos bestuursleden Op de donderdagavond gehouden le denvergadering van de Imkersvereniging te Ederveen werden twee nieuwe be stuursleden gekozen. In de plaats van voorzitter Vlastuin, die wegens drukke werkzaamheden moest bedanken en van de heer Van Barneveld, wegens gezond heidsredenen niet herkiesbaar, werden SCHIETUITSLAGEN Dinsdagavond werden door de leden van de schietyereniging Scherpenzeel tij dens een onderlinge competitie de volgen de resultaten geschoten: M. Berendse 93; A. Valkenburg en A. van Dusschoten 91; C. Valkenburg en H. v. d. Werk 90; H. Berendse 87; J. Koudijs en P. van Enge lenburg 85; E. van Setten 82; J. ten Broek, H. Pater, R. van Eist en G. van Eist 80; R. v. d. Burgt 79; J. van Eist 78; N. Klumpenaar 77 en A. van Eist 65 pun ten. BOTSING De dinsdagavond omstreeks 8 uur over de Stationsweg in de richting Wouden berg rijdende automobilist, de heer R. uit Scherpenzeel, herinnerde zich plotseling dat hij nog bij iemand moest zijn en stuurde zijn auto, zonder zich er eerst van te overtuigen of de weg vrij was, naar de linkerzijde van de weg, juist op het moment dat de heer Ter Maaten uit Woudenberg, met de door hem bestuurde auto wilde inhalen. Met een klap, die de omwonenden naar buiten deed komen, vlogen zij tegen elkander. De autobestuur ders, Koudenberg uit Beek en Goede uit Landsmeer, die de obstakels niet tijdig hadden gezien reden er vervolgens boven op. De ravage was groot, doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. V.V.V. vergadering Maandagavond hield de VVV onder voorzitterschap van de heer Cramer, haar jaarvergadering in hotel Boszicht. De be langstelling voor deze, de laatste tijd zeer aktieve vereniging, was gering. Deze ak- tiviteiten kwamen tot uiting in het door de secretaris, de heer Verkerk, uitge brachte jaarverslag. De penningmeester, de heer Verwoerd, die werd herkozen na voor periodieke aftreding in aanmerking te zijn gekomen, bracht verslag uit om trent de financiën, waaruit bleek, dat de toestand van de kasmiddelen in verge lijking met het vorig jaar, zich hadden verbeterd. Aan het bestuur werd als nieuw lid toegevoegd de heer v. d. Hoeff. De moge lijkheid van een te stichten camping (va kantiehuisjes) kwam ter sprake, doch over het algemeen was men het hierover eens dat daaraan heel wat vast zit, zowel de voorbereiding als aan de manier om zulk een onderneming economisch te binden aan het dorp, om hiervan mede profijt te kunnen trekken. Na de pauze hield een medewerker van een petroleummaatschappij uit Den Haag een lezing, gevolgd door het vertonen van een film van de uit 1850 daterende post koets die een paar jaar geleden uit Istan- boel vertrok voor een lange tocht naar Rotterdam, dwars door Griekenland, Joe- go-Slavië, Oostenrijk en Duitsland, gekozen de heren C. van Hunen en G. Boonzaayer. De heer A. van Wagensveld werd weer herkozen. In de pauze werden loten verkocht ten bate van het te stichten Dorpshuis, die grif van de hand gingen. OPDAT ZIJ ALLEN EEN ZIJN Dit was het thema van de inleiding, welke ds. J. J. v. d. Krift maandagavond hield voor de Herv. Jeugdvereniging Im- manuël te Renswoude. De bedoeling van deze inleiding was enig inzicht te ver schaffen in de werkzaamheden van „De Achttien", de groep, die bestaat uit negen Herv. en negen Geref. predikanten. Spreker ging uit van de gebeurtenissen van de afgelopen week, waaruit wel zeer sterk de verdeeldheid der Kerk blijkt. Ook in de Roomse Kerk is een streven naar eenheid, getuige het Vaticaans Con cilie. In dit verband merkte hij op, dat de jeugd meer belangstelling toont voor het gesprek met Rome en Israël, dan tus sen de Protestantse Kerken. Een een heid tussen deze laatste kerken ziet de jeugd als iets vanzelfsprekends. Ds. v. d. Krift tekende de situatie in zijn standplaats Ermelo. Men ging daar niet uit van de geschilpunten, doch men beleed eigen schuld. Voor de eenheid ge vonden is moet echter het puin der his torie worden opgeruimd. Er werden in Ermelo gezamenlijke avonddiensten ge houden in het blindenhuis Sonneheerdt en op de Stichting Ermélo-Veldwijk. Samen doet men er thans het Evangeliesatiewerk. In ons land is toch wel vooruitgang te bespeuren in het verwezelijken van de eenheid. Voorbeelden daarvan zijn de Jeugdzorg en vele Tehuizen. De eenheid der kerk wordt echter nog gemist. „We bezien elkaar te argwanend en kunnen elkaar maar moeilijk aanvaarden." Wat moet men nu in de praktijk doen? BOEKENGIDS De laatste nummers van de kunstpockets zwarte beertjes (uitgave van Bruna in Utrecht) zijn Constable, Titiaan, Herosige en El Greco. In deze serie, waarin U boeken kunt vinden over bekende en minder bekende schilders, zijn deze laatste exemplaren weer een waardevolle aanvulling en het is toe te juichen dat Uitgeve rij Bruna deze fraaie staaltjes van drukkunst voor een zeer la ge prijs op de markt brengt. CONSTABLE, die min of meer chauvinistisch wel eens de Engelse Van Ruys- dael wordt genoemd, is naast Turner de belangrijkste schilder van het Engelse landschap. Mis schien is zijn visie op zijn eigen werk wel het verhelderendst: omstreeks 1800 schreef hij in een brief: „Ik zal proberen een zuive re en ongedwongen manier aan te kweken en de landschappen weer te geven die mij zullen be zig houden er is plaats genoeg voor een natuurlijke schilder. De grote tekortkoming vandaag de dag is bravoure, de poging ver der te gaan dan de waarheid zelf." Constable, die in vrij grote mate invloed heeft uitgeoefend op de impressionisten, was geboeid door alles wat hij zag: „Ik heb nooit van mijn leven iets lelijks gezien, want hoe de vorm van het voor werp ook mag zijn licht, scha duw en perspectief maken het mooi." De tekst die hierbij geschreven is, is van Dr. P. Poel. TITIAAN is de schilder voor minnaars; sensualiteit en geloof gingen in zijn persoonlijkheid hand in hand, aldus de schrijver Denys Sutten. Als schilder van de laat-Renais- sance, neemt Titiaan de eerste plaats in. HEROSJIGE zal voor de meesten een minder bekende schilder zijn. Hij werd omstreeks 1800 in Japan geboren. Als Japans meester heeft hij de invloed ondergaan van de wes terse schilderkunst en heeft hij op zijn beurt ook weer invloed uit geoefend op de impressionisten. Op het eerste gezicht zult U mis schien zeggen: „Wat een vreem de plaatjes." Maar toch is het zeer leerzaam, zelfs fascinerend, wanneer U dit boekje wat beter bekijkt en leest. De tekst is van Dr. B. W. Robinson. EL GRECO werd op Kreta geboren. Als leer ling van Titiaan heeft hij in Ve netië gewerkt en later in Spanje. Greco was een vreemd mens: Wanneer hij door de smalle straatjes van Toledo liep, fluis terden de mensen: „Daar heb je de geestenziener". Sinds het be gin van deze eeuw is „de riek" weer in de belangstelling geko men. Het schilderen van langge rekte figuren, zijn extatische vi sie en zijn techniek is de mensen nu gaan boeien. Dit boekje is geschreven door Charles Wentinck, criticus van Elseviers Weekblad. Al deze deeltjes met 24 repro- dukties in kleur en 30 tot 33 af beeldingen in zwart/wit. Zwarte Beertjes no's 728, 729, 567, 568. J. G. B. PREDIKANT KWAM KENNISMAKEN Donderdagmiddag bezocht de beroepen predikant Ds. Vos uit Rijssen de Her vormde Gemeente van Ederveen en ging 's avonds in een kerkdienst voor. POSTZEGELROOF IN LONDEN B(j een Londense firma is voor een waarde van 2l/s miljoen gulden aan postzegels gestolen. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 50.000 gulden uitgeloofd voor aanwijzingen. Op de foto laat de directeur van de postzegelfirma, Allan Lever ton, een fotokopie zien van een vel spoorwegzegels uit Nieuw-Zeeland. De twee rijen zegels rechts (onderzijde) zijn normaal, de andere postzegels zijn misdrukken. BURGEMEESTER BEZOCHT EIERMARKT Hedenmorgen bracht burgemeester Plat- teel uit Ede een bezoek aan de eiermarkt te Ederveen teneinde zich te oriënteren over de ruimte en zich te laten inlichten over de plannen die er bestaan. VISLES. Te Parijs kan men les nemen in het vis sen met de hengel. De eigenaar van een winkel in vistuig op het eiland St.-Louis garandeert in vijf lessen van een leek een kundig visser te maken.

De Vallei | 1964 | | pagina 12