Flitsen uit het leven van prinses Irene Voor de KANTONRECHTER Bronchi letten OPSCHUDDING ROND DE PRINSES AANRIJDINGEN AMERONGEN SCHERPENZEEL Ds. Dorsman sprak voor Staatkundig Ger. Partij in Ederveen Oud-directeur kamp Overberg vertelde aan bejaarden in Amerongen VCV-heren versloeg USS TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 Nr. 13 VEENENDAAL Jacht achter de Meute Machtige aanval INVALLERS Televisie Veiligheid Haar volle, officiële naam is Hare Koninklijke Hoogheid Irene - Emma - Elisabeth, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe Biesterfeld. Zij is 24 jaar. De laatste weken is haar naam over alle telexnetten van de grote, internationale persbureaux gegaan. Verslaggevers hebben dag en nacht voor Paleis Soestdijk en voor het kabinet van pre mier Marijnen op het Binnenhof gestaan om een glimp van nieuws over haar op te vangen. Haar terugkeer met haar verloofde, prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma op Paleis Soest dijk, veroorzaakte zaterdagavond 8 februari een laaiende geestdrift onder de massa, waaron der de paleiswacht geheel werd bedolven. VERLOOFDE PAAR PER SPORTWAGEN OP SCHIPHOL Zc zaten prinses Irene en haar verloofde, prins Carlos Hugo, maandagmiddag in de open sportwagen van de prinses, toen zij op Schiphol de familie van de prins ophaalden. Het bericht - op woensdag 29 januari - dat de Prinses een half jaar geleden tot het Rooms-Katholieke ge loof was overgegaan, sloeg in Nederland in als een bom. Anderhalve week later kwam de officiële be vestiging - na nachtelijk beraad op Soestdijk - van haar verloving met de 33-jarige Spaans/Franse Prins. Prinses Irene zal in het buitenland gaan wonen. Zon dag, 9 februari, toonde de Prinses haar verloofde zelf verzekerd aan het Nederlandse volk. Die middag wan delde zij met prins Carlos tot voor de hekken van het Paleis Soestdijk, waar tienduizenden toeschouwers zich hadden verzameld. Wij liepen die middag als een van de weinigen, die toegang tot het paleis hadden gekre gen, met haar mee. De Prinses scheen alle moeilijk heden, alle opschudding ook rond haar jonge geluk volkomen te boven. Rustig en zelfverzekerd, steeds vriendelijk glimlachend, wandelde zij hand in hand met haar prins door de tuin. Haar eerste officiële daad verrichtte prinses Irene in Londen, op 23 juli 1950. Zij was toen bijna 11 jaar. Zij legde toen de eerste steen voor de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste Nederlands Hervormde Kerk in Londen. Op een van de gebrandschilderde ramen is haar beeltenis vastgelegd. Prinses Irene werd geboren op 5 augustus 1939. De voortekenen van de tweede wereldoorlog waren toen al duidelijk. Irene werd in Londen gedoopt, in de particuliere kapel van Buckingham Palace, op 31 mei 1940. Koningin en Prins waren destijds met hun beide kinderen, Beatrix en Irene, gevlucht voor de Duitse bezetter. Al vroeg bleek, dat de Prinses een grote belangstel ling heeft voor vreemde talen. In 1957 volgde zij in Lausanne een cursus Frans. Zij had eindexamen ge daan aan het Baarns Lyceum, met goede tot zeer goe de cijfers. In november van het vorig jaar is zij voor de Utrechtse rechtbank beëdigd als tolk in het Spaans. Het Spaans heeft zij geleerd van prof. C. van Dam van de Utrechtse Universiteit. De Prinses studeerde in Utrecht ook kunstgeschiedenis en rechten. Haar studies in Utrecht begonnen in 1958. In datzelfde jaar werd zij aangenomen als lidmaat van de Hervormde Kerk. De plechtigheid had plaats in de „Chapelle des Mousquines" in het Zwitserse Lausanne. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix vlogen over uit Nederland. Op het bordes van de kapel om helsde de Koningin na afloop haar dochter. Prinses Irene is bijzonder intelligent. Dat bewijzen niet alleen haar studies. Haar kennissen uit haar vroe gere studentenwereld waren steeds vol lof over haar conversatie en de zorgvuldige formulering van haar gedachten. Haar karakter heeft de trekken van dat van alle jongeren. Soms is zij onstuimig, maar vooral heeft zij een duidelijk beeld van haar plaats in de wereld. In een interview met een Engelse journalist zei zij vorig jaar: „Ik reageer zoals de meesten van mijn generatie. Wij zijn bang voor hetgeen deze we reld verdeeld houdt en vijandschap wekt. Tenslotte wordt zij onze wereld en wij willen er een, die waard is om in te leven. Het ophelderen van verschillen, langs de paden, welke de oecumenische beweging volgt, wekt hoop voor de toekomst. Zo gevoelen de meeste jonge mensen het, zelfs wanneer zij dikwijls niet helder voor de geest hebben wat er precies moet worden gedaan. Goede menselijke verhoudingen zijn voor mij het belangrijkst. Ik houd van mensen. En daarom wil ik mijn beste krachten geven om verdeeld heid uit de wereld te helpen en er verdraagzaamheid voor in de plaats te brengen. Ik voel, dat ik dat werk moet doen", aldus prinses Irene. De Prinses heeft veel gereisd. Door Europa, door an dere werelddelen. Zo was zij in Mexico en Canada, het land, waar Zij ook haar eerste levensjaren was geweest. Over haar kennismaking met de Prins, met wie zij zich nu heeft verloofd, is weinig bekend. Wel heeft prins Carlos dikwijls bezoeken gebracht aan Kasteel Drakesteyn, het paleisje, waarin nu prinses Beatrix woont. Zeker is, dat prinses Irene de Prins in Nederland heeft leren kennen. Prinses Irene heeft de volgende onderscheidingen: Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. Grootkruis der Orde van Leopeold van België, Groot kruis der Orde van Pleiade van Iran, Groot Gouden Ereteken aan lint voor verdienste jegens de republiek Oostenrijk, Grootkruis der Orde van de Zon van Peru, Grootkruis der Orde van Chula Chom Klao van Thailand. DE VERLOOFDE VAN PRINSES IRENE Veel onzekerheid heeft geheerst over de man met wie prinses Irene zich zou gaan verloven. Bij de eerste toespraak van Koningin Juliana, via de radio, waarin zij mededeelde, dat een verloving niet zou doorgaan, was de naam nog steeds niet bekend. Officieel kwam in Nederland de naam pas vrij, toen prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma reeds lang en breed op Soestdijk was. Op het paleis hebben wij zondag met hem kun nen kennismaken. Hij is precies even groot als prin ses Irene en ziet er bijzonder jeugdig, zelfs jongens achtig uit, ondanks zijn 33 jaren. In Nederland ontstond aanvankelijk verwarring over de juiste naam van prins Carlos. In de officiële com- muniqué's, welke in de nacht van zaterdag op znodag werden verspreid, was sprake van een prins „De Bor- bon-Parma". Zondagavond laat bleek echter, dat de juiste naam toch prins Carlos Hugo de Bourbon-Par- ma was. Prins Carlos is op 8 april 1930 in Parijs geboren. Hij is de oudste zoon van prins Xavier en prinses Made leine van Bourbon-Parma. Voor haar huwelijk heette zij prinses Madeleine van Bourbon-Busset. Prins Car los heeft een jongere broer, prins Sixtus Henri, en vier zusters. Hij diende als luitenant in het Franse leger. Hij studeerde ook in Parijs. Volgens Franse zegslieden heeft de Prins, die aanspraken maakt op de Spaanse troon, de Franse nationaliteit. Volgens Ne derlandse zegslieden is dit nog een louter juridische kwestie. De Prins heeft de laatste tijd gewoond bij zijn vader op het familielandgoed Lignieres in het departement Cher in Midden Frankrijk. Zijn 75-jarige vader, prins Xavier, zou volgens sommige Spaanse carlisten de enige zijn, die rechten op de Spaanse troon heeft Gezien zijn leeftijd zou prins Carlos dan de belang rijkste candidaat zijn. Prins Carlos heeft enige tijd als mijnwerker gewerkt, hij was ook werkzaam op de Duitse ambassade in Parijs. Hij heeft veel aan sport gedaan. Zijn liefheb berij is vliegen. Vrijdagmiddag viel de bromfietser v. d. B. met zijn bromfiets over een los lopende hond, eigendom van de heer H. De bromfietser sloeg tegen het wegdek en bekwam verwondingen. Dr. Reydon verleende de eerste hulp en liet de heer v. d. B. naar zijn wo ning vervoeren. Zaterdag reed de heer A. uit Epe met zijn auto op de Kerkewijk en wilde de Patrimoniumlaan indraaien. De bromfietser G. uit Eist reed over het rijwielpad en moest stoppen voor het verkeerslicht. Teneinde de bromfiet ser te ontwijken maakte de automo bilist een manoeuvre waarbij hij te gen een paaltje van de wegafschei- ding opreed. Er ontstond lichte schade De automobilist H. uit Veenendaal reed zaterdagmiddag met flinke snelheid op de Rembrandtlaan waar hij ach ter een voor hem rijdende auto, be stuurd door mej. S., moest stoppen voor het verkeerslicht. H. remde sterk, maar gleed toch door, waarna een botsing volgde. Beide auto's wer den behoorlijk beschadigd. De rem leiding van de wagen van de heer H. bleek niet in orde. Na herstel van het euvel kon de wagen worden vrijge geven. Zaterdagavond reed een Duitse auto mobilist op de Nieuweweg, juist in de onoverzichtelijke bocht bij het Ach terstraatje. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een van rechts komende auto en werd in de flank geraakt. Beide auto's liepen schade op. De Duitser was op zoek naar een hotel om te overnachten, zoals hij ver klaarde. Zondagavond ontstond een aanrijding op het rijwielpad aan de Kerkewijk ter hoogte van hotel het Raadhuis. De bromfietser M. uit Wageningen werd misleid door een voor hem rij dende fietser Van B., die slingerend zijn weg vervolgde. Doordat M. sterk remde konden twee bromfietsen, die juist naderden, niet snel genoeg stop pen en een valpartij was het gevolg. Twee bromfietsen liepen schade op. Bij de wielrijder Van B. werd de bloedproef genomen omdat hij vo gens getuigen slingerend had g reden. Zaterdagmiddag ging onverwachts de uitgestelde jacht achter de meute toch nog door. Begunstigd door goed weer kon men de hondenmeute onder leiding van de heer Modderman met grote spoed ach- Hoestdrank in tablotvorm.95ct ter het vooraf getrokken spoor zien ren nen. Vele ruiters in kleurige kledij ge stoken deden hun uiterste best om de meute te volgen, waarbij vele hindernis sen genomen moesten worden. Voor het publiek was het een fraai schouwspel, deze jacht, welke door de uiterwaarden ging, te kunnen volgen. S.G.P. VERGADERDE Maandagavond kwam de S.G.P.-kies- vereniging in het verenigingsgebouw Filalethus in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Methorst. Nadat deze vergadering na christelijke ordening was geopend sprak hij naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte Ps. 119 1 t/m 16 een toe passelijk woord. Uit het door de secre taris, de heer J. H. E. Ster, uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het ledental met acht was toegenomen en het totaal thans 61 bedraagt. Bij de verkiezingen van de Tweede Kamer werden in de ge meente Scherpenzeel 290 stemmen op de SGP-lijst uitgebracht, wat een voor uitgang betekende van 30 stemmen bij de verkiezingen voor de provinciale staten. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer A. Renes bleek, dat er een ruim batig saldo was. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer J. Methorst als voorzitter her kozen. In de vakatures A. Renes en S. Blaauwendraad werden gekozen de heren J. den Hartog en N. J. van Eg- dom. Naar de algemene vergadering te Utrecht op 27 febr. a.s. worden afge vaardigd D. van Brummelen en N. J. van Egdom. Als afgevaardigden naar de vergadering van de Statenkring Ede werden benoemd J. Methorst en S. Blaauwendraad. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de heren P. A. de Graag en C. van Bruchem. Hierna hield de heer C. van Bruchem een inleiding over het onderwerp „De eerste tafel der Wet". JAARVERGADERING FOKVERENIGING De jaarvergadering van de Rundvee- fokvereniging Scherpenzeel, die gehou den zou worden op vrijdag 7 febr. om half acht in café Marktzicht is uitge steld tot vrijdag 14 febr. a.s. op dezelfde tijd en plaats. INLEG BIJ SPAARBANKEN Gedurende de maand jan. werd bij de Nutsspaarbank ingelegd 118.530,22 en terugbetaald 45.974,39. Bij de Rijkspostspaarbank werd in dezelfde periode ingelegd 28.547,86 en terugbetaald 26.959,16. VROUW De plotseling in Parijs beroemd gewor den Mexicaanse schilder Toledo is zich nauwelijks bewust van zijn succes, weet niet eens wat zijn schilderijen opbrengen en keert een dezer dagen naar zijn ge boortestadje aan de Grote Oceaan terug om er een vrouw te trouwen die hij nog nooit heeft gezien, maar die zijn vader voor hem heeft uitgekomen omdat hij de huwbare leeftijd heeft bereikt. Waarom? vroegen hem verbaasde Parijzenaars. Omdat dat bij mijn volk zo de gewoonte is, antwoordde Toledo. Dat is een van de weinige uitspraken die van hem in Parijs zijn bekend geworden, want hij laat zich nooit ergens zien, schildert om zo te zeggen dag en nacht, moet buitenshuis eten omdat hij al zijn serviesgoed heeft volgetekend en ge schilderd, en als hij met iemand praat tekent hij op zijn handpalmen, voort durend het gemaakte uitwissend om plaats te maken voor een nieuwe teke ning. Hij is als de dood voor cocktail- parties en andere officiële bijeenkomsten en toen men hem vroeg waarom hij niet in Parijs bleef om zijn jonge succes uit te buiten, antwoordde hij dat je ergens an ders net zo goed kunt schilderen als in Frankrijk en dat hij zijn schilderijen Arel Onder grote belangstelling van de zijde der leden, hield ds. P. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant te Staphorst, een tijdrede voor de afd. Ederveen van de S.G.P. Nadat de voorzitter, de heer v. d. Born, de vergadering had geopend met het lezen van een gedeelte uit Psalm 119, verkreeg ds. Dorsman het woord. Spre ker ging uit van de stelregel „Er is niets nieuws onder de zon". De eerste men senkinderen toonden reeds een hang naar dit tijdelijke leven. Ook in de huidige tijd zoekt menle. Levensonderhoud; 2e Levensgenieting en 3e. Levens beveili ging. In Lamachs tent waren de drie zonen met deze dingen bezig. Jabal met het levensonderhoud, Jubal met de levens genieting en Tubal-Kain met de levens beveiliging. In die oudheid bouwde men ook reeds steden. Ook in dit tijdperk bouwt men grote steden. Steden die een centra zijn van de ongerechtigheid. Wij leven in een tijdperk van Godsverzaking, aldus ds. Dorsman. Mensenwerk wordt ver- heerlijkt. Men bouwt steden en bolwer- met de "post zou oversturen. Of hij met ken om zich daar veilig te voelen. De zijn vrouw alleen gaat wonen? Nee, hij trekt bij zjjn ouders en zes broers in. Waarom? Omdat dat by zijn volk zo de gewoonte is. Gelukkige mensen, zou je zo zeggen. mens zit op de troon. Men weet alles. De veeziekten 'zouden al zijn uitgeban nen, zo heeft men verklaard. Na de waternood van 1953 zei men: Wij zullen dijken bouwen en versterken, zodat dit Voor een aandachtig gehoor vertelde de hee,r H. Sasburg, oud-directeur van het observatie en opvangcentrum Kamp Overberg tijdens de laatste bejaardensocië- tcitsmiddag over zijn ervaringen. Er is in de loop der tyd heel wat op het gebied van de kinderbescherming en berechting veranderd. Toen hij zijn loopbaan in het begin van deze eeuw begon, was het uitgangspunt eigenlijk alleen maar vergelding en straf. De inrichting waar de kinderen, die met de politie in aanraking waren geweest werden ondergebracht waren zeer streng. Ook het publiek beschouwde deze kinde ren zonder meer als boefjes. Langzamerhand brak een andere ziens wijze zich baan. Vooral de oorlogsjaren hebben hier een grote rol gespeeld. Door de Duitsers werden vele inrichtingen be- Zaterdag j.l. hebben de heren van VCV in eigen huis eens duidelijk laten zien wat zjj vooral aanvallend in hun mars hebben. USS, de hoofdploeg van de Utrechtse studenten en e,r altijd op uit zijn om koplopers of kampioenskandidaten een sportief beentje te lichten, hetgeen VCV verleden jaar nog moest ondervin den, trof een VCV, dat met drie invallers de strijd moest aanbinden. Na de sma delijke nederlaag van verleden week tegen Cito-2 leek het aanvankelijk een hachelijke situatie om tegen het altijd gevaarlijke USS tot een goed resultaat te komen, maar het pakte anders uit. Onophoudelijk zag VCV kans haa,r gevaarlijk ste wapen, de aanval, tegen een vrijwel hulpeloos USS in stelling te brengen. De ze golf van frekwente aanvallen door de VCV-ers moet als een lawine door de studenten zijn aangevoeld, waartegen zij geen enkel verweer hadden. Door verschillende omstandigheden moesten Wim Willemsen, Piet v. d. Bosch en Ad Slik verstek laten gaan. Zij werden vervangen door Henk de Kleuver, Dick Veenhof en Roel Sipke- ma. USS kon een paar punten voor sprong nemen in de eerste set, omdat deze nieuwe VCV-formatie zich nog wat moest inspelen, maar daarna barst te de aanvalsbom van VCV pas goed los. De wat kleinere Henk de Kleuver werd steeds middels een snel uitgevoer de penetratie aan het net gelanceerd, waardoor de aanvallers Veenhof, Suy- dam en Sipkema konden profiteren door steeds bediend te worden van goe de set-ups waaruit dan steeds een da verende en niet te keren smash volgde. VCV was aanvallend steeds zeer ge vaarlijk, onverschillig welke spelers er nu in de aanvalszone of in de verdedi gingszone opereerden. Onophoudelijk werden prima aanvallen opgebouwd, waaruit vrijwel zonder onderbreking een daverende smash volgde. Dick Bovenschen serveerde zoals gebruikelijk veel punten voor VCV bij elkaar, terwijl Janus Suydam en Gert v. d. Bovenkamp deze mid dag in een voor treffelijke vorm verkeerden. Deze laatste twee spelers smashten bijna uit elke situatie en werden te recht van vele set-ups voorzien. USS was machteloos teggn_ zoveel ge weld. De beste speler van de studenten, v. d. Belt, kon aanvallend nog wel eens tot zeer goede dingen komen, maar door het grote overwicht van VCV kon hij vrijwel niet in het spel worden be trokken, daar men daarvoor domweg de kans niet voor kreeg. Keer op keer beukten de VCV-ers de verdediging van USS volkomen aan flarden. De Veenendalers speelden in topvorm en vertoonden een zo goed als vlekkeloos partijtje volleyball. Geprikkeld nog door de pas geleden nederlaag tegen Cito uit Zeist en thans noodgedwongen spelend met drie invallers waren twee factoren, die VCV inspireerden tot het uitvoeren van een in hoog tempo ge speelde aanvalsmanoeuvre, welke on onderbroken met sukses kon worden gehanteerd. De eerste set ging dan ook verdiend met 15-7 naar VCV (1-0). De tweede en derde set werden ge trouwe copiën van de eerste. Zelfs de soms zeer hard ingeslagen bal len van USS werden door snelle reacties gekeerd, waarna de aan- valslinie van VCV weer aan het werk kon gaan. Alle spelers van VCV waren betrok ken bij dit aanvalsfeest, met uitzonde ring van Henk de Kleuver, die zich buitengewoon verdienstelijk maakte door met kwistige hand veel goede set ups uit te delen. Zo kwam VCV geen ogenblik in moeilijkheden en stevende rechtstreeks op de overwinning af. Het beste is dit te illustreren door het noemen van het feit, dat VCV geen enkele maal gebruik behoefde te ma ken van een time-out en dat gebeurt maar zelden. Net als de eerste set wer den ook de tweede en de derde set met 15-7 door de Veenendalers gewonnen (3-0). zet. Vele jeugdige zondaren konden in die jaren niet worden opgenomen. Het bleek toen dat het gros van deze kinderen daar na nooit meer met de politie in aanraking kwam. Zij reclasseerden zichzelf. Na de oorlog begon men in te zien, dat er een reden voor moest zijn dat deze kinderen op het verkeerde pad kwamen. De schuld ligt niet bij de kinderen, maar vooral ook bij de ouders, doordat deze slecht of helemaal niet opvoeden. Ook de omstandigheden kunnen een grote rol spelen. Het Kamp Overberg heeft aan deze nieuwe inzichten zijn ontstaan te danken. De jongens worden in observatie genomen. Er wordt nagegaan hoe zij tot hun wan gedrag kwamen en wat de beste moge lijkheid is tot heropvoeding. Niet de straf voor de zonde en vergelding moeten voor op staan, maar de vraag hoe van deze kinderen nuttige leden van de maatschap pij te maken. Aan de hand van vele treffende voor beelden uit zijn rijke ervaring op dit ge bied lichtte de heer Sasburg een en ander toe. Op de bejaarden maakte deze cause rie een grote indruk. Er werd tenminste nog lang over deze dingen nagepraat. niet meer kan gebeuren. Dat God alles regeert, gelooft men niet. Er is alles te verkrijgen. Het is in deze tijd, net als vroeger Laat ons eten en drinken en vrolijk zijn. Sport en spel en ijdel vermaak vinden opgang. De mens van deze tijd offert alles op aan de goden van deze eeuw, aldus ds. Dors man. De geest der reformatie moet worden verwijderd. In de huisgezinnen worden alle zaken tot vermaak dienende, bin nengehaald. Nog onlangs werd op vre selijke wijze gespot met God en Zijn Woord op de televisie. Wijlen Prof. Wisse noemde deze uitvinding eens de „kijkkast uit de hel". De afgoden wor den volop gediend. Toen de profeet Amos het oordeel aankondigde, midden in een tijd van rust en welvaart, werd hij gesmaad. Wat was de uitkomst? Het volk werd gevankelijk naar Babel weg gevoerd. Het grote doel van de mensen is om levensonderhoud te hebben, tijdelijke zaken, maar dan buiten God om. Ook telt onze tijd veel levensgenie ters. Men wil alles eruit halen wat er te halen is, maar het is alles leeg en hol. Men haast zich naar bioscoop, schouwburg en cabaret. Bij toneelvoor stellingen drijft men de spot met heilige dingen. Bij de invoering van de 5-daag- se werkweek kwam er weer meer ruim te om zich uit te leven. Straks komt er misschien een z.g. .glijdende werkweek' en wordt de Dag des Heren niet meer gehouden. Men zoekt ook naar levensveiligheid. Door vaccinatie wil men zich tegen al lerlei ziekten beveiligen. Nu zijn we veilig denken de mensen, maar men beseft niet dat vaccinatie de dood ten gevolge kan hebben. De ver doorge voerde verzekeringswetgeving wil ook alles veilig stellen. Zelfs veiligheid tot aan het graf. Door middel van stakin gen willen velen hun veiligheid be schermen. Die veiligheid kan men ech ter ook zoeken in de godsdienst. Ik ben goed gereformeerd, dus voel ik mij vei lig. Ook dat kan niet baten tot zalig heid, aldus ds. Dorsman. De Christenen gaan dezelfde weg op. Zij stemmen voor het openen van een zwembad op zondag enz. Je kunt chris telijk dansen, christelijke sport bedrij ven enz. De tijden zijn_veranderd. Aan het slot van zijn met aandacht gevolgde tijdrede beklemtoonde ds. Dorsman dat „wij als S.G.P.'ers niet al leen negatief mogen oordelen, maar de schuld van de vergaande afval ook bij onszelf moeten zoeken." Aan S., technisch hoofdambtenaar te Ede, werd voor het Wagenings kanton gerecht ten laste gelegd, dat hij met zijn fiets van de Grotestraat linksaf de Toren straat was ingeslagen, terwijl een hem achteropkomende motorrijder reeds dicht genaderd was. Deze had door de manoeu vre van S. zo plotseling moeten remmen, dat hij geslipt en gevallen was. Ik heb achteromgekeken en m'n hand uitgestoken en ben toen pas naar links gegaan, verdedigde S. zich. Pas toen ik aan de overkant van de weg was hoorde ik een klap en zag ik de motorrijder val len. Dus u hebt de motorrijder niet de pas afgeslagen en u bent niet onverhoeds naar links gegaan? vroeg rechter v. d. Brand. Ik krijg sterk de indruk, dat u niet tijdig richting hebt aangegeven en direct na het uitsteken van uw hand bent afgeslagen. Inderdaad ben ik de weg overgesto ken nadat ik me ervan overtuigd had. Door de situatie van het meespelen van notabene drie invallers bij VCV, die allen over een scherpe aanval be schikken en eveneens de nodige erva ring hebben opgedaan, is het des te onduidelijker geworden waarom VCV de belangrijke wedstrijd van verleden week tegen Cito-2 het zonder de zo in voortreffelijke vorm verkerende reser ves heeft willen stellen. Deze onacht zaamheid heeft VCV vermoedelijk met een dure tol moeten betalen. dat er geen verkeer achter me was. Ik heb de motorrijder namelijk niet gezien, betoogde S. De motorrijder, de heer G. uit Ede, was als getuige opgeroepen. Ik heb niet gezien, dat de heer S. zijn linkerhand uitstak, verklaarde hij. Het was op dat moment druk in de Grotestraat omdat het kerktijd was en ik lette dus ook nog op andere fietsers, die ik passeerde. Toen ik vlakbij was, zwenkte de heer S. plotseling naar links. Ik moest toen zo sterk rem men, dat ik slipte. Ook een andere getuige, mej. B. uit Ede, had waargenomen, dat de motor rijder reeds vlak achter S. was toen deze de Torenstraat indraaide. In zijn requisitoir sprak de officier, mr. Leusink, als zijn mening uit, dat tussen het voornemen om linksaf te slaan en de uitvoering te weinig tijdsruimte had ge legen. De officier eiste daarna f 30,of 6 da gen en een toewijzing van de door de motorrijder ingediende schadevergoeding. Rechter v. d. Brand bepaalde de boete op f 25,of 5 dagen. Van S., rietdekker te Woudenberg, moest voor het kantongerecht te Wage ningen verschijnen omdat hij met een wagen had gereden, waarvan de aanhan ger niet op de wettelijk voorgeschreven wijze gekoppeld was. De koppeling was namelijk niet geborgd door een pen, maar door een stuk ijzerdraad. Ik kon op dat moment niet anders, zei verdachte. De voorgeschreven muske- tonhaak had ik niet en bij de garage kon den ze me er ook niet aan helpen. Toen heb ik maar stevig ijzerdraad gebruikt. Waarom hebt u de zaak niet ge schikt voor f 25,wilde rechter v. d. Brand nog weten. Dat vond ik nogal veel. Tenslotte had ik de koppeling toch verzekerd en ik kan me niet voorstellen, dat er kans op lostrillen was. betoogde Van S. Zijn verweer had succes. De eis luidde f 7,50 of 1 dag en het vonnis f 10,of 2 dagen. Van K.. bakker te Ede, moest zich voor het kantongerecht te Wageningen verant woorden omdat hij brandbare stoffen bij zijn ovenschoorsteen had laten liggen, wat volgens de Edese politieverordening ver boden is. Ja, ik heb brand gehad en er zijn papiersnippers dicht bij de schoorsteen gevonden, gaf Van K. toe. Hoe die er kwamen weet ik ook niet. Mijn kinderen spelen wel eens op zolder. In ieder ge val is het me nog steeds een raadsel hoe de brand is ontstaan. U moet op de hoogte zijn van de plaatselijke verordeningen en die snippers mochten daar niet liggen zei mr. v. d. Brand. Eis en vonnis f 25,of 5 dagen. „WEST SIDE STORY" De grote lijnschepen „Cristofor Columbo" en „Quccn Elizabeth", die op deze lucht foto te zien zijn, hebben het heel moeilijk gehad, toen zij dezer dagen de haven van New York bereikten en tengevolge van een staking geen sleepboothulp konden krijgen. Beide schepen slaagden er met veel moeite in langszij de pieren van de West Side-haven te komen, al kwamen noch de schepen noch de pieren er zon der kleerscheuren af

De Vallei | 1964 | | pagina 3