SKF riert jubileum in mei Nu tien jaar fabricage in Veenendaal floryn WERELDKAMPIOEN TORSTEN HALLMAN KOMT NAAR VEENENDAAL PAK0-RHENEN Hafy'n, een tfmle£van SCHERPENZEEL EDE vraagt: PAKO-RHENEN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 Nr. 13 Nederlandse maatschappij van kogellagers bestaat halve eeuw CHEF-SECRETARIS LEGER DES HEILS NAAR VEENENDAAL Reconstructie Prins Bcrnhardlaan vordert Zilveren jubileum Ds. P. W. v. d. Veen Bevestiging en intree ds. H. J. Koffrie KLEIN ROG DE LEZER VRIJHEID VAN GODSDIENST Prominente renners voor motorcross op Wielingsheuvel aangetrokken HOOGTEPUNT Vijftig jaar geleden, om precies te zijn op 14 mei 1914, werd in een vergadering te Amsterdam de N.V. Maatschappij van Kogellagers SKF opgericht en was de vestiging van deze Zweedse maatschappij in Nederland een feit. Zeven jaar tevoren, in 1907, we rd de moederonderneming in Gothenburg (Zweden) gesticht. De werkelijke fabricage van het kegellcger en later de rollen werd in 1954 in Nederland ter hand genomen in het nieuw gebouwde bedrijf aan de Groeneveldselaan te Veenendaal. Vijftig jaar ves tiging en tien jaar fabricage in dit bedrijf, dat nauw verweven is met de plaatselijke gemeenschap en tot ver in de omgeving relaties heeft, zijn heuglijke feiten, die ruimschoots gelegenheid bieden tot een resumé betreffende de activiteiten en de plaats, die SKF temidden van het bedrijfsleven inneemt. ONDERHANDELINGEN In november 1949 vonden de eerste onderhandelingen plaats tussen het college van B en W der gemeente Veenendaal en de Mij. van Kogellagers SKF, teneinde de mogelijkheden van een eventuele vestiging te Veenendaal te onderzoeken. In februari 1950 kwa men de onderhandelingen in een ver der stadium. Op verzoek van SKF werd aan de Stichting Laboratorium voor Grond mechanica opdracht gegeven op het in dustrieterrein een aantal grondsonde- ringen uit te voeren. Echter, niet alleen de gesteldheid van de grend deed SKF beslissen haar bedrijf in Veenendaal te vestigen. An dere factoren, zoals structuur, de groei en mentaliteit van de bevolking, de arbeidsmarkt, de verkeersligging, de situatie van de gemeente Veenen daal als streekcentrum en woongele genheid alsmede de groeimogelijkhe den waren punten van overweging die tot het definitieve besluit van SKF leidden. Enkele deskundigen w.o. de stede- bouwkundige Ir. S. J. v. Embden te Delft en het Econ. Techn. Instituut te Utrecht stelden een rapport samen waarin op de aantrekkelijkheid van de gemeente Veenendaal als vesti gingsplaats voor de nieuwe industrie werd gewezen. SKF werd tegelijker tijd zelf voorgelicht door prof. Ir. D. A. A. Kooien uit Wassenaar. Deze uit gebreide onderzoekingen waren der mate gunstig dat de direktie van SKF op 15 april 1950 kon mededelen dat zij haar keuze definitief op Vee nendaal had laten vallen. Inrichting De nieuwe SKF-fabriek zou een zeer moderne en efficiënte inrichting krij gen. Het uitgebreide fabriekscomplex met een in anatrekkelijke lijnen uit gevoerd hoofdgebouw is een ontwerp van Ir. M. C. A. Meischke te Rotter dam. Het hoofdgebouw is 70 m. lang, 13 m. diep en tot aan de dakgoot 9 meter hoog, het omvat een kelder, be gane grond en eerste verdieping, waarbij de hoofd- en centrale hal met het hoofdtrappenhuis in het midden ligt. De hal is ruim 100 m2 in opper vlakte en deze herhaalt zich op de eerste verdieping. In dit hoofdkantoor gebouw bevinden zich o.a. ruimten voor de administratie die voor de di rektie, hoofdtrappen enz. De kantoorruimten worden voortgezet in de vleugel langs de Groeneveldse laan welke vleugel 169 meter lang is en ook twee verdiepingen heeft. Op de verdieping zijn gelegen die kantoor ruimten die direct met de fabriek te maken hebben, zoals de loonadmini stratie, vertrekken voor bedrijfstech- nici enz. Voorts zijn er twee aantrekkelijke kantines voor het personeelpraktische wasgelegenheid en doucheruimten. De verdieping is vanuit de fabriek door verschillende trappen bereikbaar. Komende aan de ruimte onder de ter dieping is daar het lokaal voor de me dische verzorging en keuringen. In de overige onder liggende ruimten, die zich dus eveneens uitstrekken over een oppervlakte van 10x160 mtr. zijn allerlei afdelingen ondergebracht zo als gereedschapsmagazijnen, meet- en controlekamers en ruimten voor in komende- en uitgaande goederen, dus magazijn. Dit magazijn is 39 meter breed en inclusief de expeditie 70 me ter diep. Voor de buitendeuren van deze ruimte is er het lange laadperron. De fa briekshal is 40 x 130 meter waarin al lerlei ruimten zijn voor de feitelijke fabricage van het product, het kegel- leger. 1100 palen Niet alleen Amsterdam, is gebouwd op palen, ook de S.K.F. fabriek in Vee nendaal heeft dit fundament. Ruim 1100 palen werden in de grond geheid. Deze palen, variërend van 9 tot 11,5 meter werden in de grond geslagen door 2 heimachines. Op 16 augustus 1951 ging de eerste paal de grond in. De palen werden kant en klaar op het werk aangevoerd door de N.V. Schokbeton te Zwijndrecht, van waar ze per schip naar Eist of Rhenen werden gevaren en vandaar per as naar het terrein. In totaal werd een lengte van 10 kilometer aan palen de grond in geslagen. Toekomst De SKF breidde zich in de loop der tien jaren reeds uit in zuidelijke rich ting. De bouw van het z.g. Blok 2 aan de Smalle Zijde was reeds noodzakelijk ter aanvulling van de ruimtelijke be hoefte. Administratieve afdelingen, die voorheen in Amsterdam waren geves tigd, werden in Veenendaal onderge- Sport en recreatie zijn bij SKF niet slechts begrippen, maar hieraan wordt een intensieve aandacht geschonken. In welke vorm het jubileum in mei a.s. zal worden gevierd, kon nog niet met zekerheid worden ge zegd. Dat SKF dit heuglijke feit niet onopgemerkt zal laten voor bijgaan staat evenwel vast. Luchtfoto van het SKF-bedrijf te Vee nendaal. Rechts beneden het portier huis. In het midden: kantoorgebouwen en fabriekscomplex. Links: het Krachts gebouw. Foto: KLM Aerocartd Personeel Inmiddels was de SKF begonnen met de aanwerving van personeel uit onze omgeving. In januari 1951 hadden zich reeds meer dan 400 personen aange meld voor uitzending naar de SKF- kogellagerfabrieken in Zweden. De eerste groep van 25 man vetrtrok per speciale Dakota van de K.L.M. op 5 februari 1951. Begin april van dat jaar vertrokken nog eens 50 man, die na een vrij strenge selectie waren ge kozen. Voor het overgrote deel be stonden deze groepen werknemers uit Veenendalers, die voor zij in het nieu we bedrijf zouden gaan werken in Zweden een gedegen opleiding zouden gaan volgen. Bouw en opening De bouw van het grote complex nam ongeveer 2Yi jaar in beslag. Grote hoeveelheden bouwmaterialen en ma chines werden aangevoerd. De aan nemer van dit gigantische werk was de firma Christiani Nielsen uit Den Haag. In het voorjaar van 1954 werd de bouw voltooid. De officiële en fees telijke opening van het bedrijf vond plaats op 9 juni 1954 en werd verricht door Prins Bertil van Zweden in te genwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Namens de Nederlandse regering waren aanwe zig de Excellentie Minister Zijlstra van Econ. Zaken en Minister Luns van Buitenlandse Zaken. Groei In de tien jaar aan haar Veenendaal- se bedrijvigheid is de SKF behoorlijk gegroeid. De productie steeg aanmer kelijk. Werd aanvankelijk een plan ning ontworpen voor een dagelijkse produktie van 5000 lagers, thans liep de produktie op tot het respectabele aan tal van 15.000 per dag. In het begin werden alleen de buiten- en binnen ringen van de lagers in Veenendaal geproduceerd terwijl de rollen en kooien van de moederfabriek in Go thenburg werden betrokken. Sinds 1958 ging SKF er toe over ook de rollen eigenhandig te fabriceren en sinds 1963 verlaten ook de kooien de Veenendaalse fabriek. De gehele produktie wordt dus mo menteel ter plaatse vervaardigd. Ruim 600 personeelsleden vinden een bestaan bij de SKF-fabrieken en zijn dagelijks bezig, niet alleen om het produkt het kegelleger te ver vaardigen of in een commerciële en administratieve functie zich aan het bedrijf te wijden, maar allen hebben de bloei van het bedrijf voor ogen, een bloei, die zich in de toekomst na tal van uitbreidingen zal aftekenen. bracht. In de nabije toekomst is ver dere uitbreiding een dringende aange legenheid. Terwijl dit artikel wordt geschreven staan le: de bouw van een nieuwe harderij en 2e: van een onder houdswerkplaats voor de Bedrijfs Technische dienst op de urgentielijst. SKF heeft ook op langere termijn een bouwschema opgesteld, waarnaar de uitbreidingen worden gericht. De toekomst staat de Directie, wat de ruimteverdeling betreft reeds klaar voor ogen. In verband met het steeds toenemende autoverkeer en de uitbreiding van het autopark, zal de produktie van SKF daarmee gelijke tred moeten houden. De fabriek is namelijk grotendeels in gesteld op de vervaardiging van een type lager, dat voor de automobielin dustrie van groot belang is. Door een voortdurende modernisering en ver betering van de produktiemethoden hoopt SKF aan die grote vraag naar haar produkt te kunnen voldoen. De krapte op de arbeidsmarkt speelde ook bij SKF een woordje mee, al is het bedrijf in de loop der jaren aardig ge slaagd wat betreft de personeelsvoor ziening. Dat er in de kern van het bedrijf steeds gerekend mag worden op een bepaald aantal oudgedienden, blijkt wel uit het feit dat nog enkele tientallen van hen, die destijds naar Zweden gin gen, nog steeds aan het bedrijf verbon den zijn. Vertrouwen De directie ziet de ontwikkelingen met vertrouwen tegemoet. Enerzijds zal aan haar produkt het kegellager steeds behoefte ontstaan, een steeds grotere behoefte naarmate de technische wetenschap haar vorderin gen maakt. Anderzijds wees het verle den op een stevige aanpak die tot een verhoging van de produktie tot het driedubbele aanleiding gaf. SKF wil op deze basis voortgaan en hoopt te midden van het Veenendaalse be drijfsleven haar zeer vooraanstaande plaats te behouden en te consolideren. Het personeelsbeleid paste zich vol komen aan de moderne ontwikkeling aan. Gezicht op het in 1958 gebouwde nieuwe complex van SKF, het z.g. „Blok 2", gelegen aan de Smalle Zijde. Deze ruimten zijn voornamelijk bestemd als wielenmagazijn, nodig na de rollen- fabricage en opslag voor buizen. Op zondag 16 februari a.s. hoopt de Chef-secretaris van het Leger des Heils, kolonel Holland, Veenendaal te bezoeken. De kolonel is afkomstig uit Engeland en heeft verschillende belangrijke posten in de internationale Leger des Heils wereld bekleed. Sinds enkele jaren is de kolonel in Nederland werkzaam als de naaste me dewerken van de leider van het Leger des Heils. 's Avonds om half acht zal de kolonel voorgaan in de dienst die gehouden wordt in de Legerzaal aan de Fluitersstraat. Mevrouw Holland-Black, die tevens de presidente is van de Leger des Heils vrouwenbond, vergezelt haar man. Daar de kolonels nog niet bij machte zijn om voldoende Nederlands te spreken, worden ze bijgestaan door hun secretaris en ver taler, kapitein J Lichtelijn. De reconstructiewerkzaamheden aan de Prins Bcrnhardlaan vorderen goed. On danks de drie weken oponthoud wegens vorst is men thans bijna tot aan de Buurt- laan gevorderd. Van de vijf asfaltlagen, die nodig zijn, zijn er nu twee aangebracht. Van een der uitvoerders vernamen wij dat de Prins Bernhardlaan over twee maanden gereed zal zijn. De nawerkzaamheden o.a. het maken van hekjes en het aanbrengen van de bovenste asfaltlagen zullen pas in de a.s. zomer haar beslag krijgen. Wanneer de fa. Bruil met de Prins Bernhardlaan gereed is zal de reconstruc tie van Mulderslaan, Emmalaan en Prin- sesselaan ter hand worden genomen. De verbetering van de Stationsstraat is wel in de plannen opgenomen, maar in ver band met nog enkele grondaankopen en verdere onderhandelingen zullen deze werkzaamheden nog wat moeten wachten. Woensdag 5 febr. vierde de Geref. predikant, ds. P. W. van der Veen, zijn vijfentwintig jarig ambtsjubileum. Ter gelegenheid hiervan was 's avonds de aan de Molenweg staande kerk geheel gevuld met genodigden en belangstel lenden. Op uitdrukkelijk verzoek van de jubilaris werden er geen toespraken gehouden. Nadat de dominee, vergezeld van zijn echtgenote en kinderen de kerk was binnengekomen werd deze samenkomst door de scriba, de heer R. van Ginkel, geopend met zang, gebed en schrift lezing. Bij het binnenkomen der kerk werden door de eerste dopelinge van de jubilaris in Scherpenzeel, de zes jarige Jeanette de Kruijk, bloemen aangeboden. Hierna werd onder leiding van de heer P. A. van de Pol de levensloop van de jubilaris in de vorm van „Dit is uw leven" opgevoerd. Allereerst werden dia's vertoond van het dorp en het huis waarin hij was geboren, zijn school- en studententijd enz. Vervolgens verschenen op het po dium oud-studiegenoten van hem, leden van de kerkeraad waar hij zijn loop baan was begonnen enz. Tot groot ple zier van de dominee verscheen de een na de ander op het podium. Van degene die niet in staat was op de samenkomst te verschijnen, was een gesprekje op de band opgenomen. Veel werk is door de heer Van de Pol in deze verricht. Toen iedereen, zowel uit zijn oude gemeente als uit de ge meente Scherpenzeel op het podium was geweest en allen wel iets belang rijks uit dominees loopbaan hadden verteld, dankte de jubilaris zichtbaar ontroerd voor de grootscheepse huldi ging, die hem had overweldigd. Namens de leden van zijn gemeente werd door de heer P. A. van de Pol een bedrag aan geld aangeboden en toonde hij enkele cadeaus die hiervoor o.a. aangeschaft zouden kunnen worden, b.v. een t.v.-toestel, boekenrek met boeken of reis naar Rome, doch de keuze liet hij aan de jubilaris zelf over. Professor Van der Woude uit Kam pen sloot deze samenkomst met het laten zingen van „Dankt, dankt nu allen God" en het uitspreken van een dank gebed. Na afloop was er in de bovenzaal van het verenigingsgebouw gelegenheid tot feliciteren. Ds. H. J. Koffrie uit Doorn, sinds 1 nov. 1962 leg er predikant, die met in gang van 18 febr. a.s. met z.g. groot verlof zal gaan en die sinds 20 jan. j.l. vakantieverlof heeft, heeft zondagavond om half acht, na vooraf des morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. Broer uit Spijkenisse, intree gedaan als predikant van de Geref. Kerk van Spijkenisse, waar hij beroepen is in de vakature van de tweede, nieuw ge stichte predikantsplaats. Ds. Koffrie werd op 4 januari 1931 uit een hoofdonderwijzersgezin te Ede gebo ren. Hij bezocht eerst het christelijk ly ceum te Arnhem en studeerde daarna nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 28 juni 1957 zijn kandidaats examen theologie aflegde. Nadat de heer Koffrie drie weken later op 18 juli 1957 na praeparatoir examen door de classis Arnhem was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij op 14 november 1957 door de classis Woerden peremtoir was geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sacramenten in ge noemde Kerken werd hij tien dagen later op 24 november 1957 door ds. B. Slinge- berg, toen nog predikant van de Gerefor meerde Kerk van Ede en thans predikant van de Gereformeerde Kerk van Rens- woude, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Leimuiden. Ds. Koffrie diende deze Kerk tot 1 no vember 1962, toen hij in verband met zijn benoeming tot legerpredikant in militaire dienst ging. Ds. Koffrie is als legerpredi kant werkzaam geweest eerst ongeveer vijf maanden te Hohne in Duitsland, daarna ruim vijf maanden te 't Harde op de Veluwe en sinds 7 oktober van het vo rige jaar (1963) te Bergen op Zoom. ZEER OUDE GENEVER N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM Goeddeels verdwenen is 't klein rog 'n Enkele bakker bakt het nog Maar de naam is in het Veen gebleven Middels een straat, die men die naam gaat geven Zo is er veel van voorheen verdwenen Zowel in Veenendaal als Rhenen Paardentractie ziet men er weinig meer Hooguit nog eens 'n enkele keer Nu zijn het brommers en motoren (Met veel lawaai, niet aan te horen) Die het straatbeeld vaak beheersen Evenzo vergaat het Leersum Of, zo men wil, in zuid en noord Wordt veel te veel lawaai gehoord Om op klein rog terug te komen Wie had als oudere kunnen dromen Dat het als straatnaam zou verschijnen Om voorlopig niet meer te verdwijnen Al gaat de tijd ook razend vlug Veel van het oude komt terug Zo ook klein rog, waar 't nu om gaat Herleeft weer in de naam van 'n straat 't Plan althans vind ik reëel Voor Veenendaal ook origineel Zo ook, vinden velen in 't bijzonder De keuze van het woord dragonder Als naam aan het complex gegeven Waarin weer de lanciers herleven 't Voorheen zo roemrucht regiment Uit het verleden zo bekend Al is dat allemaal lang geleden Middels die naam gaan ze weer voor 't voetlicht treden. J. M. Naar aanleiding van het „ingezonden" van de heer J. G. Bottenheim, die het noodzakelijk oordeelde bij de onderte kening zijn kwaliteit als directeur van de Kon. V.S.W. te vermelden, wil ik graag enkele opmerkingen maken. In de eerste plaats begrijp ik niet, de verbazing van deze industrieel. Deze verbazing is m.i. het gevolg van het feit, dat hij als directeur van een Konink lijke fabriek de fout maakt, door de (zoals hij noemt) Eerste Familie van Nederland gelijk te stellen met iedere andere familie. Dit noem ik een staats rechterlijke blunder. Dat hier wel dege lijk onderscheid bestaat is toch wel duidelijk, omdat voor deze Familie wet ten gelden, die voor geen enkele andere Nederlander van kracht zijn, terwijl te vens omgekeerd wetten bestaan, waar aan Zij niet gebonden zijn. Voorts frappeert het mij ook, dat de heer Bottenheim slecht met de geschie denis van ons volk op de hoogte is. Hij kent alleen het jongste verlqd^n en De Motor- en Automobiel- club Veenendaal hield j.l. woensdagavond in hotel La Montagne een besloten jaar vergadering in verband met de voorbereidingen van de jaarlijkse motorcross op de Wielingsheuvel. Een woord voerder van de Motor- en Automobielclub kon na af loop van deze vergadering bevestigen dat het thans ze ker is dat de wereldkam pioen 250 cc klasse, de Zweed Torsten Hallman op Konin ginnedag, 30 april a.s., in de ze cross aan de start ver schijnt. Voor dit motoreve nement worden de beste ren ners van Europa aangetrok ken. Behalve de wereld kampioen der 250 cc komen vier sterke Russen aan de start en de Tsjech Valek - een van de grote kansheb bers. Er zijn nog onderhan delingen lopende met Duitse, Zwitserse en Belgische ren ners. De - in het verleden ge middeld tien- tot vijftiendui zend aanwezige - toeschou wers bij deze cross wordt een aantrekkelijk programma voorgeschoteld. Naast de 250 cc hoofdklasse starten er rij ders uit de 50 cc klasse. Dit onderdeel is een van de zes wedstrijden die meetellen voor de strijd om het kam pioenschap van Nederland. Cok Wout Jansen uit Vee nendaal die vorig jaar kam pioen van Nederland bij de junioren in deze klasse werd neemt hieraan deel. Wout Jansen kon woensdagavond niet op deze jaarvergadering aanwezig zijn, omdat hij in Utrecht de zilveren medaille van de Motorzesdaagse in Tsjechoslowakije in ontvangst moest nemen. De momenteel uit 140 leden bestaande Motor- en Automobielclub verkeert in een redelijk gezonde financiële toestand. De sportcommissie zal ook dit jaar weer trach ten de traditionele nachtrit in de nacht van woensdag op donderdag voor Hemel vaartsdag zo goed mogelijk te organiseren. WOUT JANSEN zilveren medaille in Zesdaagse wijst daarom op de opofferingen die Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zich getroost heeft bij de bevrijding van ons land. Ik geloof niet, dat de liefde en eerbied voor het Huis van Oranje ook maar in enig opzicht in het geding ge weest is. Wat wel in het geding gekomen is. dat het Nederlandse volksdeel, dat nog leeft uit de beginselen van de refor matie, met grote droefheid heeft moe ten constateren, dat een telg uit het Huis van Oranje deze beginselen heeft verloochend. Dat heeft staatsrechtelijke gevolgen, omdat daardoor juist de VRIJHEID VAN GODSDIENST in ge vaar kan komen. Wanneer men niet alleen denkt aan de opofferingen van de Moeder van het Vaderland, maar even verder in de ge schiedenis teruggaat tot de Vader des Vaderlands, dan blijkt, dat het Huis van Oranje haar troon dankt aan de strijd voor de vrijheid van Godsdienst. Deze vrijheid is veroverd op de roomse leer. Dat onze grondwet de godsdienst vrijheid waarborgt, is te danken aan de overwinning in de 80-jarige oorlog tegen Spanje. Van deze vrijheid kun nen nu alle Nederlanders profiteren, ook de roomse. Ook heeft deze strijd niet nagelaten invloed te oefenen op de roomse kerk in Nederland. In haar uitingen komt niet zo zeer naar voren, dat de kerk moet heersen over de staat. In wezen is dat echter één van de radi cale verschillen tussen Rome en de re formatie. De binding staat en kerk, of beter: de kerk boven de staat is iden tiek met de roomse leer. In Spanje wordt dit nog in zijn volle omvang in praktijk gebracht. Het meest pijnlijke is dan ook, dat juist dat land op onze Prinses zoveel indruk heeft gemaakt, dat ze daarover een-zijdig spreekt (denk aan het inter view). Juist daar is ze „betrapt" (lelijk woord, maar in feite is het niets anders) op haar overgang naar de roomse kerk. Daarover zijn wij als rechtgeaarde Ne derlanders, die de geschiedenis van ons land kennen, het meest bedroefd. Hier ligt het gevaar, dat het heerlijk goed, de vrijheid van godsdienst, in gevaar kan komen. Bij het bovenstaande is geen rekening gehouden met de ontwikkeling die de gebeurtenissen de laatste dagen hebben genomen. Ook die had de heer Botten heim niet kunnen voorzien. Wel meen ik, dat daarmede de vrees, die door an deren is uitgesproken, gewettigd is. Ho pelijk heeft de heer Bottenheim daaruit geleerd voortaan niet te vroeg naar de pen te grijpen om uiting te geven aan zijn verbazing en schaamte. Dat geldt vooral, nu zijn aanval was gericht tegen hen die uiting gaven van hun droefheid over het feit, dat een loot werd afgesneden van ons Konink lijk Huis, dat we zoveel dank verschul digd zijn en dat we heus niet alleen eer biedigen omdat het „toevallig" ook nog protestant is, zoals veelal is gesugge reerd. Het Huis van Oranje draagt in zich de echte waarborgen voor een volledige vrijheid, omdat het is ontstaan in de strijd voor de staatkundig reformato rische beginselen christelijk historisch met ons volk is verweven en daarom een christelijk nationaal bolwerk is te gen alle revolutie. c O VOOR DE AFD. KUNSTNIJVERHEID: MEISJES met ARTISTIEKE AANLEG voor de SCHILDEREMAILLE HANDIGE JONGENS v/d INSIGNE AFD BESTEKAFDELING PERSONEEL v/d AFD. TAFELGEREI FABRIEK PERSONEEL voor ALLE AFDELINGEN f PERSONEEL v/J GALVANISCHE AFD. GRAVEERAFDELING R. E. Mark. Geachte Redaktie, KANTOOR PERSONEEL MNL. EN VRL. GEBODEN WORDT: UITSTEKEND LOON, OPNAME IN PENSIOENFONDS, VERGOEDING REISKOSTEN EN AANDEEL IN DE WINST. VOORAL VOOR JONGEREN DIRECT EEN ZEER HOOG LOON EN GOEDE VOORUITZICHTEN. Nog géén uur nadat j.l. dinsdag de „Veenendaalsche Courant" in de brie venbus lag, werden wij, rooms-katho- lieken, in uw courant wederom verrast met een aanbeveling voor een kollekte, nu voor „jongeren van ALLE gezind ten". O, vergist u niet. De kollekte op zich heeft m'n volle sympathie. Daar niet van. Maar voor de zoveelste keer kan men wederom konstateren, dat men zich (overigens niet alléén in Veenen daal!) niet voldoende realiseert, wat het begrip „voor alle gezindten" inhoudt, vooraleer men dit gezegde gaat gebrui ken. Ook déze huis-aan-huis jeugdwerk- kollekte heeft een duidelijke prot.-chr. inslag, dus eenzijdig. Niet alleen ik, maar velen met mij, hopen van harte, dat we in een niet al te verre toekomst de uitdrukking „van KOMT U EENS PRATEN OOK VOOR U HEEFT EEN PASSENDE EN 0 GOEDBETAALDE WERKKRING! TELEFOON 08376-224 alle gezindten" als vanzelfsprekend kunnen gaan beschouwen. Nu ik toch in de pen geklommen ben, zou ik nog een lans willen breken, resp. een suggestie willen lanceren, ten aan zien van ons eigen jeugdwerk, met name het behoud van de Willibrordus- school aan de Nieuweweg. Alom wordt er om ruimte geschreeuwd om de jeugd op te kunnen vangen. Daarom zou het zo prettig zijn als de ruimte, de beperkte ruimte, waarover men thans beschikt, toch minstens be houden kan blijven. Bovendien moet meer dan de helft van onze jeugd toch al een grote inspanning opleveren om van „zuid" (het ene uiterste) naar het andere uiterste van Veenendaal te gaan, hetgeen op zich genomen ook geen ge zonde toestand is. Nu gaan er geruchten van 180, huur per maand voor deze ex-school. Op zich genomen behoeft een bepaal de huur geen bezwaar te zijn, dan ont vangt het Gemeentelijk Grondbedrijf (waaronder naar ik meen ook hier de gebouwen vallen) hiermede datgene, waarmede zij meent voor haar afdeling genoegen te kunnen nemen, mitsde wethouder van Onderwijs, resp. Jeugd zaken, dan een subsidie-voorstel in dient, waarmede een draagbare huur zou kunnen worden bereikt. Dan Mogen wij in dit geval op u rekenen, dames en heren van de raad? Het zou een gewaardeerd bewijs van hernieuwde toenadering uwerzijds be tekenen, een feitelijk bewijs van ver draagzaamheid van Christenen onder elkaar. U, redaktie, dank voor de plaatsing. A. A. van Campen Veenendaal i

De Vallei | 1964 | | pagina 5