„gezondheid Actie „Laat ons niet alleen staan" in volle gang Nieuwe kerk Gereformeerde gemeente (syn.) Standen in volleybal competitie RENSWOUDE Ds. D. van Enk: In april 35 jaar predikant Nieuwe Judoclub in vrij verband an0S droop WÈÊÈ De grootse actie van de ver. „Philadelphia", die deze week in Veenen- daal wordt gehouden, draait op volle toeren. Het actie-comité wordt van alle zijden medewerking toegezegd. Op de inzamelingsavond op dinsdag 18 februari a.s. zullen enkele plaatse lijke zang- en muziekverenigingen me dewerking verlenen. Het is de bedoeling dat men niet alleen geld, maar ook in andere vorm een bijdrage kan leveren. „Laat Veenendaal deze week de handen ineen slaan, Opdat de gehandicapten niet langer alleen staan Veenendaal zal deze week tonen moed, durf en offerzin te bezitten. Ds. A. Vroegindeweij: En wat betekent dan honderdduizend gulden voor 'n ge meente als Veenendaal, waar we het allemaal over 't algemeen zo goed heb ben? Wanneer we geven naar we ont vangen hebben, kan het er gemakke lijk komen. Mej. H. Wiegman: Nederland schonk in 24 uur aan de lichamelijk gehandicap ten een dorp! Veenendaal mag in één week een „huis", een echt gezellig te huis schenken voor onze geestelijk ge handicapten, die thuis horen in eigen omgeving. C. P. Engel: De maatschappelijk niet- volwaardigen vragen thans Uw aan dacht, Uw zorg, Uw bereidheid om te helpen, Uw liefde, Uw offer. Het peil der beschaving van een plaats, streek of land kan gemeten worden naar de mate waarin hulp geboden wordt aan de zwakke leden der samenleving. Welnu, Veenendaal, toon dat ge voor vol wilt worden aangezien. Ds. O. Langbroek: De roeping der kerk is: deze gestoorde schaapjes te zien door de ogen van de Goede Herder. Dat zal dan ook zichtbaar moeten wor den in onze houding ten opzichte van onze afwijkende kinderen. De ouders en zij vragen U: „LAAT ONS NIET ALLEEN STAAN". G. Annot: Neen, deze actie zal slagen als wij ons allen bewust zijn van onze verantwoordelijkheid en van onze roe ping: „DIENT ELKANDER DOOR DE LIEFDE". Ds. J. Overduin: Het inderdaad ver kwikkend zijn voor de ouders, die toch ook een zwaar kruis hebben te dragen, wanneer zij merken, dat ook zij niet alleen staan, maar dat heel de bevol king meeleeft. Het is heerlijk zo ons medeleven te mogen tonen. Zo nodigt Christus ons uit een tehuis te maken voor de lichamelijk en geestelijk ge handicapten alsof wij een tehuis voor Hem maken. Ds. A. A. Bos: Wij gaan een huis, een thuis openen in VEENENDAAL voor lichamelijk en geestelijk gehandicap ten. Zij horen bij ons, zij moeten bij ons blijven wonen. En het komt voor elkaar, want wij weten wel dat we on ze naasten moeten liefhebben en dan zeker wel deze naasten. Ds. A. Terlouw: We komen nu eens niet op voor onze eigen rechten (een typische trek van de mensen) maar voor het recht van anderen. En we doen dit niet met woorden een goedkope methode maar met daden. Ds. J. D. Wielinga: Want denkt U even in: de levende God is de God der barmhartigheid. Hij roept ons Zijn beeld te vertonen. Een hoge eer! En Hij plaatst op onze weg behoeftigen. Laten we daarom blij zijn met deze ac tie, nu kunnen we geven met hét hart. W. Remme: Als dat huis er staat, wat gaat er dan gebeuren? Voor wie is dat? Is de exploitatie mogelijk? Ik kan U gerust stellen. De Prot. Chr. Ver. „Phi ladelphia" heeft zich dat alles goed voor ogen gesteld, en zij heeft het be sluit, om deze actie te beginnen als niet lichtvaardig genomen. Ds. D. van Enk: Heel graag elke actie voor dit machtige doel van harte aan bevolen. De huis-aan-huis collecte! En dc kerkcollecte. Dr. Mr. J. Hazenberg: Op één dezer da gen van 10 tot en met 17 februari wordt U bezocht door een collectant. Stel deze niet teleur. Wees dankbaar, dat men niet voor U behoeft te vragen en tooon dat door Uw medewerking. „LAAT ONS NIET ALLEEN STAAN" Wij kunnen hen niet alleen laten staan, de minder validen. Zij zijn ons immers toevertrouwd. Nu kunnen we hen een huis geven, in eigen omgeving, bij eigen familie, op eigen grond. Fantas tisch! De actie van deze week is een gelegen heid, die wij tot geen prijs onbenut mogen laten. Want denk u even in: de levende God is de God der barmhartigheid. Hij roept ons Zijn beeld de vertonen. Een hoge eer! En Hij plaatst op onze weg behoeftigen. En Hij schenkt door eco nomische hoogconjunctuur „zilver en goud", vóór alle dingen om daarmee te dienen juist de behoeftigen. Het zou een afschuwelijke zaak zijn als wij de gelegenheid, ons deze week ge boden, voorbij zouden laten gaan. Wij zouden onze eer verspelen, de gaven misbruiken, voor het oog van de le vende God. In onze verzorgingsstaat wordt de dienst der barmhartigheid alweer gere geld via het belastingbiljet; een groot gevaar voor de „zuivere en onbevlekte godsdienst voor God, den Vader" (Ja cobus 1 27). Laten we daarom blij zijn met deze ac tie, nu we kunnen geven met het hart. Ds. J. D. Wielinga. Wanneer de komende dagen weer een offer van U gevraagd wordt, dan kan het zijn dat er bij U een zekere ge- irriteerdheid ontstaat. Wij leven im mers in een tijd van collecten en bij dragen. Acties voor diverse doeleinden wisse len elkaar in gestage stroom af. Er dreigt wel eens een zekere moe heid, om voor een bepaald doel warm te worden en te geven. Mag ik U hierbij er op wijzen dat Uw geven een vorm van dankbaarheid kan zijn? Dankbaar in de eerste plaats dat al dat leed U is voorbijgegaan en niet in het minst dankbaar dat U kunt en mag helpen. Helpen is toch altijd beter dan gehol pen worden. Wanneer U zich realiseert hoe groot het leed is, dat zich afspeelt in al die gezinnen waarin gehandicapte kinde ren en volwassenen leven, dan zult U niet rusten, voordat dit tehuis in Vee nendaal er komt en kan bestaan. H. E. G. Pilon, arts, Veenendaal. Wat zal het antwoord zijn van Veenen daal op: „Laat ons niet alleen staan"? De komende week zal om het hart en het offer van Veenendaal gevraagd worden. Wist U dat het meest benauwende bij alle niet te peilen leed in het eigen mi lieu vaak is de angst van de ouders: „Wat gaat er met hem of haar gebeu ren als wij er niet meer zijn"? Zal Veenendaal hen alleen laten staan, ook de ouders in hun angst voor de toekomst van hun kind. Neen, de actie zal slagen als wij ons allen bewust zijn van onze verantwoor delijkheid en van onze roeping: „DIENT ELKANDER DOOR DE LIEFDE". G. Annot. Het zal U na de publicaties m onze plaatselijke ÏÏladen wel duidelijk zijn, wat Philadelphia beoogt. De maatschappelijke niet-volwaardi- gen vragen thans Uw aandacht, Uw zorg, Uw bereidheid om te helpen, Uw liefde, Uw offer. Door de ontwikkeling der maatschap pij is er een goede kans, dat verschil lenden van hen aan het werk kunnen. Philadelphia zet zich daarvoor in Natuurlijk hebben zij daarvoor geld nodig. En niet weinig! Het peil der beschaving van een plaats, streek of land kan gemeten worden naar de mate waarin hulp geboden wordt aan de zwakke leden der sa menleving. Welnu, VEENENDAAL, toon dat ge voor vol wilt worden aangezien. Een maatstaf voor het beschavings peil van de plaats onzer inwoning zal zijn het antwoord, dat wij geven op de oproep van Philadelphia. C.P.E. (C. P. Engel.) r "-V V Zoals reeds eerder werd bericht zal de Gereformeerde Gemeente (Synodaal) in 't voorjaar een nieuw kerkgebouw krij- gen dat zal verrijzen op de hoek Kerke- wyk - Industrielaan, juist achter het in aanbouw zijnde Rusthuis. De bouwcommissie heeft de plannen uitgewerkt en verkreeg ook de vergun ning tot de bouw. De Geref. Gem. (Syn.), die haar bijeenkomsten thans houdt in het gebouw Eltheto, heeft geen eigen predi kant. Consulent van de gemeente is ds. A. W. Verhoef uit Barneveld. Momenteel werkt men aan de toegangs wegen. Wanneer deze werkzaamheden klaar zijn zal met de bouw worden be gonnen. Op de foto: Gezicht op de voor zijde van de nieuwe kerk, die een ver gaderlokaal en consistoriekamer (rechts) zal bevatten. Links de ingang van het kerkgebouw met gevelsteen en toren. Het kerkgebouw zal omstreeks 500 zitplaatsen bevatten. Voor wat betreft de hoofdploeg van de heren van VCV verwijzen we naar het verslag en de standenlijst elders in dit blad. De reserve heren doen het ook niet slecht. Het is aan de aarzelende start in de competitie te wijten, dat men thans niet verder kon komen dan een overigens mooie 3e plaats in de 2e klas. Slechts één punt scheidt de VCV- 2 ploeg nog van de tweede plaats. Mochten deze jongens kans zien om Polonia-3 van deze plaats te verdrij ven, dan zit er middels deze tweede NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND plaats altijd nog promotie in. De stand per 8 febr. 1. SOS 3 25 uit 14 2. Polonia 3 22 uit 15 3. VCV 2 21 uit 15 4. Valboval 4 21 uit 15 5. Mars 1 17 uit 15 6. Vriendenschaar 1 12 uit 14 7. USS 2 11 uit 13 8. VCM 1 11 uit 14 9. Gevu 1 8 uit 13 10. VVZ 2 7 uit 14 11. SSVU 1 5 uit 14 12. Salvo 1 5 uit 14 Het derde herenteam van VCV doet het zeker niet onverdienstelijk in de derde klas. Met wisselend resultaat slaan zij zich er goed door, hoewel ge zegd moet worden, dat er voor deze jongens meer in zit dan er tot nu toe is uitgekomen. De stand: 1. Hercules 2 17 uit 11 2. DSO 2 16 uit 10 3. Polonia 4 16 uit 10 4. CGSI 1 14 uit 11 5. Vives 1 12 uit 10 6. Pioniers 1 11 uit 10 7. VC V 3 8 uit 10 8. SVC 2 3 uit 9 9. Valboval 6 3 uit 10 10. Salvo 3 2 uit 10 11. Polonia 6 0 uit 5 De dames van VCV doen het tegen de verwachtingen in niet best in de over gangsklasse. Verleden jaar gedegra deerd uit de sterkste afdeling van Ne derland zou men verwachten, dat dit seizoen deze dames een belangrijke rol zouden gaan spelen in deze competitie. Maar door de vele mutaties in het team en veel ongelukkige nederlagen is dat er niet van gekomen. De stand in deze klasse zal volgende week na de wedstrijd Unitas DoornVCV worden gepubliceerd. VCV 2 dames doen het eveneens niet gek in de derde klas. Hoewel deze af deling veel te laag geacht moet wor den voor een ploeg die als reserve moet dienen voor een overgangsklasse team, zullen deze meisjes vermoedelijk geen kans zien om kampioen te wor den. Daarvoor is de achterstand thans al te groot op no. 1. De tweede plaats echter is alleszins verdiend en gerecht vaardigd. 1. DSO 2 16 uit 9 2. VCV 2 11 uit 8 3. SVV 2 10 uit 8 4. Vives 1 9 uit 7 5. SDO 2 7 uit 7 6. Olympia 2 6 uit 4 7. CGSI 2 2 uit 7 8. Salvo 3 0 uit 7 De zusterverenigingen van VCV in Veenendaal gaan met wisselend suk- ses hun gang in de competitie. Wea ving, de ploeg van de KVSW, speelt thans in de 2e klas. De dames doen het niet gek, maar met de heren is het an ders gesteld. Slechts één punt uit elf wedstrijden is dan ook een zeer mager resultaat. Het is louter te danken aan de ploeg van USS 3, welke liefst 4 strafpunten wegens niet opkomen moest incasseren, dat Weaving niet op de allerlaatste plaats staat. Weaving doet er goed aan om vooral niet te ver geten dat er twee ploegen uit deze klas degraderen. De heren van Weaving staan er als volgt voor: 1. Hercules 1 24 uit 12 2. SVC 1 21 uit 13 3. SVV 2 20 uit 13 4. Salvo 2 16 uit 12 5. UPS 1 14 uit 11 6. Unitas 1 10 uit 11 7. Valboval 5 10 uit 11 8. Phylos 2 8 uit 11 9. Cito 4 3 uit 11 10. Animo 1 2 uit 11 11. Weaving 1 1 uit 11 12. USS 3 0 uit 11 De dames van Weaving doen het beter. Hoewel er wat meer variatie en be weeglijkheid in dit team aan te bevelen is, hetgeen later zeker tot meer resul taat zal leiden, hebben zij zich van een goede plaats in de middenmoot kun nen verzekeren. Dit team zal het voor lopig zonder Jopie Willemsen moeten stellen, hetgeen zeker een groot ver lies genoemd mag worden. De stand in de afdeling (2e kl.) bij 22 uit 12 20 uit 12 18 uit 11 11 uit 11 10 uit 11 10 uit 12 10 uit 12 9 uit 11 9 uit 12 3 uit 11 0 uit 11 Ook met de mensép van de SKF gaat het de laatste tijd viat beter. Vorig sei zoen gepromoveerd naar de 3e klas bleek aanvankelijk in deze klas grote moeilijkheden op te leveren. Maar langzaam is dit team er wat beter in gekomen en heeft reeds enkele wed strijden op haar naam weten te bren gen. De stand in deze 3e klas Weaving dames: 1. DSO 1 2. CGSI 1 3. Salvo 1 4. Weaving 1 5. Animo 1 6. Cito 3 7. SSVU 1 8. Athlon 3 9. Shot 2 10. Phylos 2 11. UW 1 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. Shot 3 USS 5 SCDE 1 VVZ 3 Polonia 5 SNS 1 SKF Athlon 2 UW 1 UW 2 Gevu 2 22 uit 12 18 uit 10 15 uit 13 14 uit 10 14 uit 12 10 uit 11 10 uit 12 9 uit 10 6 uit 10 1 uit 12 0 uit 10 Ook de Chr. Sportstichting DEOS heeft de grote sprong naar het competitie- spel van de volleybalbond gewaagd. Ter elfder ure werd er een jongens- ploeg ingedeeld in de derde klasse afd. Utrecht, waarin zij spoedshalve reeds een beladen programma achter de rug hebben. Uit de zeven gespeelde wed strijden wisten de volgelingen van meester Bekker reeds 5 punten te sle pen hetgeen zeker een verrassend re sultaat mag heten. De stand in deze 3e klas: 1. Boni 1 Tibra 1 VCM 2 Shot 2 DEOS 1 VVZ 4 De Valk 1 SSVU 3 USS 6 9. 16 uit 10 14 uit 8 14 uit 8 11 uit 8 5 uit 7 5 uit 10 4 uit 9 3 uit 9 0 uit 7 Dit overzicht geeft duidelijk aan, dat de Veenendaalse ploegen zich geducht weren en dat de vooruitzichten van enkele ploegen bepaald rooskleurig zijn. RENSWOUDE VERLOOR MET MET KLEIN VERSCHIL IN SOESTERBERG Renswoude speelde zondag een uit wedstrijd tegen Soesterberg dat op de tweede plaats staat. De voetbalver. Renswoude bracht het er goed af en met wat meer geluk waren de rood- witten zelfs met winst naar huis ge gaan. Nu werd het een vrij onfortuinlijke 21 nederlaag. Soesterberg speelde met de wind in de rug en dat leverde de gastheren in de 12e minuut een 1—0 voorsprong op. Na een goede voorzet van de rechts buiten scoorde de middenvoor, die de voorzet rustig opwachtte, het openings doelpunt. Soesterberg had in de eerste 20 minu ten een veldmeerderheid en bouwde aanval na aanval op. In de 18de minuut was het alweer raak en kon de links binnen er 20 van maken. Er kwamen vrij veel botsingen voor in deze wed strijd. Na een half uur liep de Soesterbergse midvoor op doelman v. d. Kaa in, waardoor de Renswoudse goalie een knieblessure opliep. Na behandeling kon keeper v. d. Kaa weer aan het spel deelnemen. Een botsing tussen Hardeman en de spil van Soesterberg was de oorzaak dat deze speler bleef liggen en ook moest worden opge knapt. Doelpunten vielen er voor de rust niet meer. Direct na rust viel Renswoude'energie- ker aan. G. v. d. Horst bracht de bal snel op en gaf door naar M. Harde man, die de stand op 21 bracht. Soesterberg kwam nog met tegenaan vallen, die evenwel meest strandden op de hard werkende v. d. Haar, die wel van opruimen wist. Renswoude kreeg in de eindfase nog met een dosis pech te kampen. Een goede inzet van A. Veldhuizen beland de in het zijnet. Een verkeerde uit trap van de Soesterberg-keeper bracht de bal bij A. Pater die direct terug- vuurde, maar de bal belandde net naast. Renswoude had in deze spor tief gespeelde wedstrijd beslist meer verdiend dan deze kleine nederlaag. Restauratie geref. kerk te Veenendaal vraagt bijna 2 ton De plannen tot restauratie van de (oude) gereformeerde kerk aan de burgemeester J. H. van Schuppen- brug (vanouds: de Vaartbrug) te Veenendaal vorderen. Er staat thans een ontwerp op papier, dat door de kerkeraad reeds met algemene stem men is aanvaard. In grote trekken behelst het plan van architect H. Brouwer het vol gende. Het aantal zitplaatsen zal moeten worden gereduceerd tot 600. Hieraan is niet te ontkomen, omdat een garderobe en een liturgisch cen trum nogal wat ruimte vragen. De entree aan de Kerkewijk-kant, voorzien dus van een garderobe, wordt vergroot. De bestaande trap pen naar de galerij vervallen en hiervoor in de plaats komt één trap, achter in de kerk. Ook het orgel, nu nog beven de preekstoel, wordt ver plaatst naar de galerij. Verder zullen de ramen en het meu bilair worden vernieuwd. De be staande verwarming wordt vervan gen door hetelucht-verwarming. De kosten zijn geraamd op ongeveer 180.000 gulden, restauratie en ver plaatsing van het orgel niet inbe grepen. Het betreffende restauratie fonds telt thans rond 94.000 gulden. Wat betreft het verkrijgen van ver gunning is men niet te optimistisch gestemd. Dit zou nog wel eens twee jaar kunnen duren. Spreekuur van de dominee De - nieuwe - hervormde predikant van Amerongen, ds. G. Kaastra, heeft een spreekuur ingesteld. Ieder een die daaraan behoefte heeft kan hem thuis treffen op woensdagavond van 8.30 tot 9.30 uur. Een dergelijk dominees-spreekuur kwam ook ter sprake in een artikel in „Hervormd Nederland" over huis bezoek. De schrijver van het artikel voerde diverse bezwaren aan tegen het huisbezoek zoals dat door ambts dragers pleegt te worden gehouden. Er werd gepleit voor een kort be leefdheidsbezoek van de zijde van de kerk, een bezoekje van niet lan ger dan een half uur. Met dit be zoekje zou uitsluitend tot uitdruk king moeten worden gebracht, dat de kerk er is en dat de kerk belang stelling heeft voor de mensen. Voor het overige zou men de op deze ma nier bezochten kunnen verwijzen naar het spreekuur van de predi kant. Predikantentekort geref. gemeenten schrikbarend Het tekort aan predikanten bij de gereformeerde gemeenten is schrik barend, getuige de volgende cijfers die wij onder ogen kregen. In 1963 kregen 16 predikanten en 2 kandidaten in totaal 156 beroepen, afkomstig van 76 gemeenten. Gemid deld dus bijna 9 beroepen per per soon. Er was één kandidaat die zelfs 56 beroepen kreeg en één predikant 36. Men kijkt echter niet vreemd tegen deze cijfers aan als men verder leest, dat er van de 148 gemeenten slechts 25 een eigen predikant hebben. Daarbij zijn drie gemeenten die in 1963 in de vacature konden voor zien. Enquête onder rooms- katholieken te Veenendaal Tijdens een parochie-avond, te hou den op woensdag 19 februari a.s. in de parochiezaal naast de r.k.-kerk aan de Nieuweweg, zullen o.m. de resultaten worden besproken van een enquete onder de rooms- katholieken te Veenendaal. Samen kerken De hervormde kerkeraad van Rhe- nen heeft de gereformeerde kerke raad uitgenodigd samen te spreken over het houden van gezamenlijke diensten op bid- en dankdagen en gezamenlijke jeugddiensten. Het beroepingswerk voor de zesde predikant van de herv. gemeente te Veenendaal wordt twee maanden uitgesteld. Dit om de kerkvoogdij gelegenheid te geven voorbereidin gen te treffen voor de bouw van een nieuwe pastorie in De Engelenburg en voor de tijdelijke huisvesting van de zesde predikant. Koster Cunerakerk gaat heen Koster Lokhorst van de Rhenense Cunerakerk legt na 12 jaar trouwe dienst zijn functie neer. De heer Lokhorst heeft dit besluit om ge zondheidsredenen moeten nemen. De hervormde kerkvoogdij ziet ujt naar een andere koster, die per 1 april a.s. in dienst kan treden. Ds. Van Enk is al 29 jaar een bekende predikant in Veenendaal. Vanuit Smilde kwam deze gereformeerde predikant in 1935 naar hier over. Tevoren had ds. Van Enk zes jaar in de Drentse gemeente gearbeid, zodat de 61-jarige dominee in april a.s. zijn 35-jarig ambtsjubileum zal vieren. VERANDERD Ds. Van Enk verklaarde in een vraaggesprek, dat Veenendaal in de loop der jaren wel een fundamentele verandering onderging. De verder gaande industrialisering was een der oorzaken dat het dorpsaccent ver loren ging en voorts was een en an der van invloed op de samenstelling van de bevolking. De ontkerkelijking neemt ook in Veenendaal toe, al merken we dat niet zo aldus ds. Van Enk. De samenstelling van de raad der gemeente wijst al in die richting. Toen ik in Veenendaal kwam in 1935 was de verhouding 10 rechts en 3 links, terwijl deze cijfers thans 13 tegen zes zijn. Een verschuiving dus. De toestanden waren volkomen an ders. Trouwens de tijden zijn veel onrustiger geworden, aldus ds. Van Enk. Het leven in 1964 stelt grote eisen aan ieder mens. Toename De gereformeerde kerk ter plaatse groeide mee met de bevolkingsaan was. Het aantal zielen werd ver dubbeld en kwam van circa 1000 op 2200. Na de bevrijding konden we een tweede predikant beroepen. De Petrakerk verrees en nu zijn er dan weer de plannen tot restauratie van de oude kerk aan de Vaartbrug. Deze kerk, daterend van 1890, is aan een verbouwing toe. Het interieur van dit oude gebouw zal een grondige vernieuwing ondergaan. Wel zal in de nabije toekomst ook gedacht moe ten worden aan onze opvolgers. Mijn collega ds. Overduin en ik zijn bei den 61 jaar en zullen over enkele jaren met pensioen gaan. Of er voor die tijd al een derde predikant zal komen kon ds. Van Enk niet beves tigen. Eenheid Er wordt tegenwoordig veel gespro ken over de eenheid der kerken. On getwijfeld geldt het gebod: Dat zij allen een zijn. De verdraagzaamheid |Onder Christenen is groeiende, de Itegenstellingen worden zwakker. Dat neemt niet weg dat er nuancever schillen en dogmatische verschei denheid is. Als wij slechts één naar buiten zouden zijn en niet een naar binnen, zie ik er geen werkelijke vooruitgang in. Wees Christen in uw eigen kerk, zegt ds. Van Enk en als u in gesprek komt met een mede christen uit andere kerk, begin dan maar direct over het grote geloof in Jezus Christus dat u beiden samen bindt. Laat ons goed met elkaar om gaan, waar het mogelijk is. De Gereformeerde kerk deed on langs een verzoek uitgaan naar alle kerkeraden in Veenendaal tot meer samenwerking en kreeg hierop gun stige reacties. Het is zeer toe te jui chen dat de industriepredikant, ds. Terlouw, de zaak ook kan samen bundelen. Hij predikte al tweemaal bij ons en ook zal hij in de herv. gem. Sola Fide voorgaan. Zijn komst is een groot winstpunt. Het Evangelie bleef vroeger voor de fabriekspoort staan, het gaat thans de drempel over, zo formuleerde ds. Van Enk dit aspect. Functies Naast zijn drukke werk in de ge meente beweegt ds. Van Enk zich landelijk ook op kerkelijk gebied. Zo was de predikant afgevaardigd naar de Generale Synode, der Ge reformeerde Kerken, die onlangs in Lunteren bijeenkwam. Prachtige on derwerpen als de verhouding tot de Wereldraad van Kerken en de ver houdingen tot de christelijke kerken in Nederland waren o.m. gespreks punten. Ds. Van Enk vond dit werk bijzonder boeiend. Sinds 1946 heeft ds. Van Enk zit ting in het Deputaatschap voor de geestelijke verzorging van gevan genen. Gistermiddag moest ds. Van Enk nog naar een interkerkelijke commissievergadering, die gepresi deerd werd door Prof Mr. I. A. Die penhorst. De commissie brengt ad vies uit t.a.v. de geestelijke verzor ging van gevangenen aan de betrok ken minister van Justitie. Driemaal was ds. Van Enk in onze gebieden in de West als lid van het Deputaatschap voor de geestelijke verzorging in het Carabisch gebied. Tenslotte is ds. Van Enk curator van de Theologische Hogeschool. Na het overlijden van Prof. Brillenburg Wurth eind vorig jaar zullen de cu ratoren in deze weken een nieuwe hoogleraar benoemen. Een zeer bezet leven, maar een boeiend leven, aldus ds. Van Enk. In dienst van onze Zender zullen wij altijd waakzaam moeten zijn en ijve rig bezig in de dingen van Zijn Koninkrijk, zo besluit ds. Van Enk. Judoleraar W. de Boer past hier de heup worp toe in de eerste les b(j „Judokwai Veenendaal". WÊmÊm Op 1 februari j.l. vond de oprichting plaats van een judoclub, die direct al met een 20 tal leden startte. Het doel van de vereniging is een prettige club te vor men en aan wedstrijden mee te doen. Daar dc vereniging nog in het begin stadium verkeert zullen er voorlopig nog geen gradueringen e.d. worden uitgereikt. Men moet nog van de grond af beginnen. Het bestuur wil de club, die iedere maandagavond oefent in het gymnastiek lokaal aan de Hoogstraat, tot grotere bloei brengen. Jongens vanaf 6 jaar zijn reeds welkom. Ook is er een specifieke meis jesafdeling aan verbonden. Meisjes vanaf 11 jaar kunnen lid worden. De nieuwe judoclub „Judokwai Veenen daal" ontvangt haar lessen van de heer W. de Boer, Twentenaar van origine, die echter sinds een jaar in Veenendaal woont. De heer De Boer is 2e dan en had reeds judoclubs in Enschede, Losser en Ootmarsum onder zijn hoede. Hij leidde ook de Centrale training in het district Overijsel. Voorlopig biedt het oefenlokaal genoeg ruimte, maar bij een eventuele groei van de vereniging zal men naar een groter lokaal uitzien. Ook wil het bestuur - als de beginnende leden tot de geoefenden zullen behoren - een judocrack introdu ceren, die dan een demonstratie zal hou den. Dit is echter nog toekomstmuziek, al dus het bestuur. In eerste instantie zal men de uitbouw van de vereniging ter hand nemen. AMERONGEN AULA OP NIEUWE BEGRAAFPLAATS In ons blad van vorige week werd melding gemaakt van de aanbesteding van de aula voor de nieuwe algemene begraafplaats. Voor Amerongen is de totstandkoming van dit gebouw van bijzondere waarde. Temeer daar het wellicht beschikbaar is voor het op baren, dus te gebruiken als rouwkamer. Het probleem rouwkamer wordt nij pend. De aula op een begraafplaats ver dient bij de ontwerpers wel bijzondere aandacht. Er dient naar gestreefd te worden dat de mogelijkheden van dit gebouw bijdragen tot de sfeer van de gehele plechtigheid. Voor het binnen brengen van de overledene kan niet de zelfde ingang gebruikt worden als die waar het publiek binnentreedt. Boven dien moet met de rijrichting rekening worden gehouden, i.v.m. de volgwagens waarin de familie gezeten is. Bij een juiste oplossing behoort een en ander geen stagnatie te geven. De opbaar ruimte moet van de overige ruimte af sluitbaar zijn. Er behoort tevens voor te worden gezorgd dat de haar niet ge draaid behoeft te worden. De te Amerongen ontworpen aula is weldoordacht van opzet. De architec tuur is van de heer L. P. de Man, inge nieur, gemeente-architect vna Ame rongen. Het vele tekenwerk vond plaats door de assistenten van zijn dienst. Het gebouw is zeer eenvoudig van opzet, architectonisch geheel aan de omgeving aangepast, doelmatig en door zijn eenvoud bijzonder fraai. Het ge heel wordt in hout gebouwd en er komt een rieten dak op. De noordgevel wordt geheel van glas. Er is gezorgd voor een difuse lichtinval. De vloer van de baar ruimte en wachtruimte zijn van noorse leisteen. De wanden in deze ruimte worden van een fraai hardhoutsoort. Deze baarruimte is afsluitbaar van het overige deel. Deze aularuimte wordt in wendig bedekt met spaanderplaat. Er komt hier geen plafond of iets derge lijks, maar de ruimte is open tot in de nok. Het is de bedoeling dat de aula komt op de plaats waar zich nu een half ronde open ruimte bevindt omgeven door taxushaag, dus betrekkelijk vlak bij de hoofdingang. Raadsvergadering De raad van Amerongen gaat 19 febr. a.s. weer vergaderen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten Gaskwestie, ambtswoning burgem., bouw aula, onbewoonbaarverklaringen, zakelijk recht PUEM, wijziging veror dening artikel 13 LO wet, presentiegeld leden woningcommissie, verkoop in dustrieterrein, verkoop woning Koene straat 81 aan mevr. J. K. Kingma-Key, onteigening grond van A. Berendsen, Legesverordening, benoeming leidster openbare kleuterschool.

De Vallei | 1964 | | pagina 6