Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken BURGEMEESTER HAZENBERG OPENT f 100.000.- is nodig voor actie „Laat ons niet alleen staan Agenda Redelijk Sla Nieuws uit de omgeving Overberg bracht 724,50 bijeen RASHONDENSHOW UITSTEKEND GESLAAGD Rlienen en Veenendaal in 1980 centrum plaatsen in verschillende gebieden Drie hoogtepunten op Koninginnedag SPANJE: Aanspraken der Carlisten AMERONGEN Kettingbotsing op Rijksweg 12 ACHTERBERG RENSWOUDE 38e JAARGANG DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 Nr. 14 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Reeds binnen In natura BOXER BE A VAN HEER J. F. TAK (VEENENDAAL) WERD DERDE Eerste Uit Nieuw-Guinea Vandaag, 18 februari, viert H.K.H. Prinses Christine haar 17de verjaardag. Hopenlijk zal onze jongste prinses deze heuglijke dag temidden van Haar ouders en zusters op prettige wijze mogen vieren. Wij wensen Prinses Christine van harte geluk met haar verjaardag. Rangorde KINDERZANG, MOTORCROSS EN BALAVOND Om de grondwet Veel belangstelling voor filmavond B.P. Verantwoorde gezinsvorming MULDER Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Bedaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bJJ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent VANAVOND SLOTFASE IN GEBOUW »ELTHET0« Vanavond om half acht zal de giftenstroom voor de actie „Laat ons niet alleen staan" in gebouw Eltheto binnenrollen. Al de gelden door de vele collectanten verzameld en die uit bedrijven, scho len enz. binnenkwamen, worden bijeenvergaard. De opening zal worden verricht door de burge meester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg. Het plaatselijke zangkoor „Con Amore" zal haar medewerking verlenen alsmede een bekende or ganist. Er zal bovendien een film worden vertoond waarop de reeds bestaande tehuizen in Bennekom en Nunspeet nader worden belicht. Voor een ieder is er nog de kans mee te doen en de oproep „Laat ons niet alleen staan" daadwerkelijk te onder steunen. De tot nu toe binnengekomen gelden vertegenwoordigen al een behoorlijk be drag. Het actie-comité vond het resul taat tot op heden vrij redelijk. Be paalde straten blonken in de huis-aan- huiscollecte uit, andere waren minder goed. De collecte, die zondag in de kerken van Veenendaal werd gehouden werd door de dienstdoende predikanten van harte aanbevolen. De grootte van het bedrag dat deze kerkcollecte heeft opgebracht, is momenteel nog niet be kend. Het comité hoopt dat vanavond in „Eltheto" de grote slag zal wor den geleverd. Men rekent op een stampvolle zaal. Veenendaal kan haar giften nog kwijt! Men ver- O BENNEKOM: Binnen afzienbare tijd gaat men een begin maken met het rioleren en verbeteren van de Huienbergweg en Hulenberglaan. In verband hiermee heeft de Stichting Natuurschoon Benne kom de gemeente aangeboden de bo men langs deze wegen van de gemeente over te nemen tegen taxatieprijs en op nieuw te beplanten met jonge bomen. De bomen zullen waarschijnlijk in te genstelling tot vroegere plannen dus toch gerooid worden. RENKUM: De Vereniging „Het Groene Kruis" Renkum - Heelsum - Doorwerth zal binnenkort beginnen met het geven van een cursus in Huishoudelijke Zie kenverpleging. Deze ongetwijfeld zeer nuttige cursus wordt door de wijkzus ters gegeven. Deelname aan deze cur sus is kosteloos. SOEST: De uit Soest afkomstige militair A. M. heeft zich door het nuttigen van gebakken aardappelen in een lastig par ket gebracht. Deze militair was name lijk messbediende in het militair sana torium te Amersfoort. In het najaar van 1963 had A. M. trek in gebakken aard appelen en hij bereidde zich een lekker maal, zonder er goed over na te den ken dat een van de hoofdzusters meer recht hierop had dan hij. Toen deze ook trek in gebakken aardappelen kreeg moest M. bekennen alles op te hebben gegeten. Als straf voor dit „misdrijf" kreeg de militair 3 maanden tucht- klasse in Nieuwersluis, waar men de fraaie naam „Depot voor discipline" voor uitgevonden heeft. ZEIST: De politie van Zeist werd deze week gewaarschuwd dat een automobi list op onverantwoorde wijze rondjes draaide. Deze tip kwam van een bar- portier die de man uit de bar had ver wijderd. De man had kennelijk wraak gevoelens. De politie onderzoekt in hoe verre de automobilist poging tot mis drijf uit wraakgevoelens ten laste kan worden gelegd. De man is in ieder ge val ingesloten wegens het rijden onder invloed. zoekt ons te melden dat de actie wel is afgelopen, maar dat de gif ten nog steeds kunnen worden in geleverd. Zij, die menen het prachtige doel niet voldoende te hebben gesteund, kunnen dit nog altijd goed maken. Een door scholieren opgezette luci fersactie bracht meer dan 1000,op. Het personeel en de directie van de Kon. Scheepjes wolf abrieken schonk het prachtige bedrag van 1800,De her vormde ULO droeg haar steentje bij middels een ballpointactie, waardoor een behoorlijk bedrag kon worden over gedragen. Op enkele bedrijven en fabrieken werd voor de actie gecollecteerd. De opbrengst van deze collecte is nog niet bekend. Ook van andere zijden zijn nog giften toegezegd, waarvan de grootte niet bekend is. Vanavond kunnen in gebouw Elthe to ook gaven in natura worden afge dragen. Niets is daarbij te mal. Een der comitéleden zou zelfs wel een kalf of een geit accepteren, die dan heus wel hun geld zullen opleveren. Andere ar tikelen als kleding, schoeisel enz. zijn ook welkom. Het tehuis kan en moet er komen! De laatste loodjes worden verzameld! Het slotwoord na het hekend worden van het eindbedrag zal worden ge sproken door Ds. C. Langbroek, Chr. Ger. predikant te Veenendaal. Het behoeft wel geen betoog, wat met bovengenoemde actie wordt be doeld. Immers de spanning in en rond om Veenendaal is de afgelopen week voelbaar geweest en heeft gisteren zijn climax bereikt. Jong en oud heeft zich hiervoor ingezet en naar het zich laat aanzien is er diep in de beurs getast. Zoals u reeds werd bericht, heeft Overberg ook hieraan meegedaan. Als deze courant bij U bezorgd wordt, zou men kunnen zeggen, dat het gordijn thans gesloten is na opvoering van het eerste stuk waarbij het vanavond nog eenmaal opengaat voor het sluitstuk. Wat de opname-mogelijkheden van het nieuwe tehuis betreft heeft Veenen daal beloofd Overberg niet te vergeten. Welnu, Overberg vergeet Veenendaal ook niet en wil hiervan graag blijk ge ven door de spanning te helpen vermin deren en u mede te delen, dat door de Overbergse gemeenschap een bedrag is bijeengebracht van zegge en schrijven 724,50. De kollektanten hebben inderdaad niet voor niets aangeklopt, werden zelfs verzocht binnen te komen. Een woord van dank aan hen, die deze aktie hebben helpen doen slagen, tevens aan de milde Overbergse gevers en geefsters en niet te vergeten aan al len die hun vrije tijd (en dat was veel) hiervoor hebben gegeven, is zeker op zijn plaats. Het was zaterdagmiddag een geblaf van jewelste in het gebouw „El theto". Meer dan 100 rashonden, van de* grootste St. Bernhard tot de kleinste dwergkezen mengden zich in het koor. De kynologenclub „Neder Veluwe" kan op een zeer geslaagde clubmatch terugzien. De kwaliteit van de ter keuring aangevoerde rashonden was redelijk. Tenslotte werd de Saluki van mevr. v. d. Lustgraaf-Meyer uit Ede als beste hond van de show aangewezen. Tweede werd de Benner Sennenhond van de heer W. A. de Klerk uit Lunteren, terwijl de Boxer Bea van de heer J. F. Tak, uit Veenendaal, die voor het eerst ter keuring werd gevoerd, goede derde werd. Om half twee werd de keuringsdag ge opend door de voorzitter van „Neder Ve luwe" de heer E. H. van Schuppen, die mededeelde dat burgemeester Hazenberg door dringende redenen verhinderd was om de hondenshow te openen. Voorzitter Van Schuppen heette vooral welkom het ere-lid van de kynologenclub, de heer G. J. Verwey uit Bennekom. die ook lange tijd voorzitter was. Voorts werden woor den van welkom gericht tot de vele keur meesteressen) en tot de commentator, de heer Martin de Weyer. De boxer Bea van de heer J. F. Tak te Veenendaal werd 3e tijdens de keuring van rashonden, die zaterdag werd gehou den. De hee.r Tak verscheen met deze boxer voor het eerst op een dergelijke keuring. Als eerste trad in de ring de grote St. Bernhard van de heer J. Legemaat, die de beoordeling „goed" ontving. Twee zeer fraaie New Foundlanders volgden. Beide rashonden, een fraaie bruine en stevige zwarte, werden als „zeer goed" gekwali ficeerd. De negen keurmeesters(essen) hadden de handen vol aan de keuring van de meest exclusieve rashonden. Ieder ras trad apart in de ring aan. Voor de heer J. F. Tak was het een bijzonder genoegen dat de Boxer Bea als beste uit de boxer- groep tevoorschijn kwam. Burgemeester Dr. P. J. Platteel uit Ede verscheen in de keuringsring met de dashond Gallic Skipper, die uit Australië was geïmporteerd. De bur gemeester verkaarde dat hy het dier had gekocht tydens de periode dat hy het ambt van gouverneur van Nieuw Guinea uitoefende. De dashond had gevlogen, gevaren en van de vrijheid in de natuur van Nieuw-Guinea geno ten. Het was Gallic nog aan te zien, want hy was aanmerkelijk levendiger dan de andere dashonden. De kampioensklasse, die geformeerd was uit honden, al eens bekroond op vo rige keuringen, bracht de allerbesten in de ring. De jury had een zeer moeilijke taak. Uiteindelijk viel dan de beslissing ten gunste van de meermalen bekroonde Rieserschnauzer van de heer L. W. Harm- sen uit Arnhem, na tweekamp met de bijzonder exclusieve Bedlington Terriër, een grijs wollig hondje, van mej H. A. van Gelder uit Rhenen. De totaaluitslag luidde: 1 Saluki van mevr. v. d. Lustgraaf; 2 Berner Sen nenhond van W. A. de Klerk; 3 Boxer van J. F. Tak; 4 Cocker Spaniel van mej. J. H. v. d. Klift; 5 Chesapeake van Ir. J. J. Mijnssen; 6 Rottweiler van A. J. Brinkhorst; 7 Gordon Setter van J. Brink en 8 Shetland Sheepdog van F. J. Kramer Jr. Zo dit thans al niet het geval is, in 1980 zullen de gemeenten Veenendaal en Rhenen heiden een centrumfunctie gaan innemen in één van de vijf streken waarin het Ned. Economisch Instituut in het jongste rapport over de werk gelegenheid en welvaart de provincie Utrecht heeft ingedeeld. Deze vijf streken zijn het Vallei- en Eemgebied, de Utrechtse Heuvelrug, de stad Utrecht en om geving, de Vechtstreek en het plassengebied, het weidegebied Mijdrecht en andere gemeenten en het Krommerijngebied. Veenendaal resorteert in het Vallei en Eemgebied met 34.200 inwoners na Amersfoort met 96.100 zielen (alles uiteraard in 1980). In het Utrechtse heuvelruggebied komt Rhenen met 18.000 inwoners op de der de plaats na Soest (38.900) en Baarn (30.700). Volgens de prognose van het N.E.I. zal VEENENDAAL wat inwoneraantal betreft op de zesde plaats komen na Utrecht, Amersfoort, Zeist, De Bilt en Soest. RHENEN op de achtste plaats met de Vrijdagavond hield de vereni ging „Oranjedag" een bespreking met enkele wijkcommissies, ten einde zich te beraden over het pro gramma voor Koninginnedag. De geplande Motorcross, met interna tionale deelname, zal in het mid dagprogramma worden ingelast. De massale kinderzang vindt in de morgenuren plaats. 's Avonds kan vooral de jeugd zich ver maken in de grote garage van de firma Schoonhoven aan de Industrielaan, waar amusement van de bovenste plank te ge nieten valt. Zeker is dat het ensemble The Ruby's uit Ederveen medewerking zal verlenen. Andere bandjes uit Veenen daal en omgeving zullen eveneens acte de precense geven. Door het inlassen van de cross in het middagprogramma zullen de vorig jaar zo geslaagde kinderspelen naar zaterdag 2 mei worden verplaatst. Men is voor nemens in de morgenuren finales te hou den van een tevoren georganiseerd scho lierenvoetbaltoernooi en 's middags op de verschillende pleinen in de wijken de kin derspelen. Oranjedag wil pogen het voetbaltoer nooi voor scholieren reeds voor 1 maart te doen starten, opdat de finalisten vroeg tijdig bekend zullen zijn. Leiders en scheidsrechters, die hierbij willen assis teren kunnen zich hiervoor opgeven bij het bestuur van Oranjedag. A.s. Vrijdag avond zullen de plannen met de wijk commissies nader worden uitgewerkt. OPENINGSWANDELTOCHT OP 14 MAART De openingswandeltocht van de Stichts Gooise Wandelbond zal dit jaar plaats hebben op zaterdag 14 maart a.s. Men kan zich voor deelname aan deze tocht aanmelden bij de heer: L. W. Breekveld, Slot. de Bruineplein, 's avonds na 7 uur en zaterdags na 4 uur n.m. reeds genoemde gemeenten, Veenendaal en Baarn voor zich. Het rapport stelt verder vast, dat vier gemeenten in de provincie Utrecht in dustriële werkgelegenheid hebben voor meer dan enkele duizenden personen per plaats. Dit zijn Utrecht, Amersfoort, Veenendaal en Zeist. Aan het rapport ontlenen wij voorts nog dat Utrecht, op Noord- en Zuid- Holland na, de welvarendste provincie van Nederland is. Voor velen is het wellicht iets geheel nieuws geweest te vernemen, dat de Spaanse koningsgezinden nog in twee partyen verdeeld zyn. Eén daarvan is de groep der z.g. Carlisten, waartoe de aanstaande echtgenoot van H.K.H. Prinses Irene behoort, en waarvan hy misschien te eniger tyd zelfs als leider zou kunnen moeten optreden. En zc belangryk acht de verloofde van onze Prinses deze positie, dat hy die kenne- lyk niet wil en kan opgeven. De z.g. Carlistenbeweging ontstond in een zeer bewogen tijd. Spanje werd in het begin der negentiende eeuw geregeerd door een zwakke vorst, Karei IV, wiens vrouw, Maria Louisa, het maar al te goed kon vinden met een avonturier, Godoy genaamd. Karei verhief deze man tot de hoogste positie in de staat, waardoor hij de Koning op praktisch elk gebied ging vervangen. Onder deze omstandigheden groeide kroonprins Ferdinand op, die Godoy zowel haatte als vreesde, die zelf een hoogstaand mens was, maar wiens (ook politieke) daden te veel beheerst werden door zijn ongelukkige jeugdher inneringen. Ferdinand, later afgezet door Napo leon, (die zyn broer Joseph koning over Spanje maakte) en na Napoleons val weer teruggehaald, werd drie ma len weduwnaar, vóór zyn vierde vrouw Maria Christina, hem kinderen schonk. Maria Christina was een krachtiger persoonlykheid dan de Ko ning, zy beheerste hem geheel. Het eerste kind, dat geboren werd, was een dochter en die kon (doordat in Span je een z.g. salische wet bestond) geen ko ningin worden. De broer van de Koning, Don Carlos, zou hem dus moeten opvol gen. Maria Christina wist de Koning ech ter te bewegen op eigen gezag, dus zon der de Cortes (volksvertegenwoordiging) daarin te kennen, deze wet op te heffen. Toen Carlos bemerkte, dat hem aldus de kroon ontging, kwam hij daartegen in verzet. In werkelijkheid ging het niet alleen om individuele kroon-aanspraken. De AANRIJDING Vorige week donderdag vond op de Utrechtsestraatweg te Amerongen een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een personenwagen. De bestelauto van v. B. uit Amerongen stond stil aan de rechterzijde van de weg. Door de vorst was plotseling de voorruit van een personenauto van v. V. te Ame rongen volkomen beslagen. Doordat deze bestuurder totaal niets meer kon zien reed hij pardoes tegen de stil staande bestelauto op. Het bleef gelukkig alleen maar bij ma teriële schade. ZENDINGSAVOND Op woensdag 19 februari a.s. zal ds. G. Brucks uit Zeist, Direkteur voor Europa van de Europese Evangelische Zending ons 's avonds komen vertellen over zijn recente reis naar Canada. Het belooft een interessante avond te worden. De samenkomst zal worden gehouden in de zaal van het Zendingshuis te Amerongen. Een kollekte wordt gehou den voor de Zending. De samenkomst oegint om 8 uur. De toegang is vrij. Jonge mensen tot 20 jaar zijn allen har- celijk welkom. Vrijdag trad mej. G. Dillen, lid van de wandelclub Hollandia Trico in het huwe- lyk met de heer G. Hendriksen, die tamboer is by de Harmonie „Caecilia". Zo wel wandelcollega's van de bruid als de tamboers van „Caecilia" gaven acte de presence en vormden een erehaag. Tengevolge van de gladheid slipten maandagmorgen een ze vental auto's op Rijksweg 12, iets voorbij Ede. Een volkswagenbus je bestuurd door H. de C. uit Be verwijk, raakte het eerst in een slip, sloeg door de middenberm en raakte op de andere rijbaan. Een naderende personenauto remde krachtig, maar schoof bovenop het busje. Nog twee personenwagens, twee vrachtauto's en een trekker met oplegger vlogen op elkaar. Een der personenauto's werd fi naal opengescheurd. Wonder bo ven wonder gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. De contact- filmavond van de Ba taafse Petroleummaatschappü, georga niseerd door de Plattclandsjongerenge- meenschap trok donderdagavond grote belangstelling vooral van de zyde der jeugd. De voorzitter, de heer van Laar heet te in zijn openingswoord de vertegen woordigers van de B.P. hartelijk wel kom. Door een van deze vertegenwoor digers werd vervolgens een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de B.P., die omstreeks 1901 begonnen en zich thans ontwikkelde tot de derde maatschappij in de orde van grootte in de wereld. Na deze boeiende inleiding werden een aantal prachtige kleuren films vertoond betreffende het re- searchwerk in de oerwouden van Nieuw-Guinea en het gebruik plus on derhoud van diverse landbouwwerk tuigen op de bedrijven. Door de plaatselijke dealer werd aan alle aanwezigen een gratis consumptie Franse revolutie had ook in Spanje na getrild. Daar heerste nog oppermachtig de kroon, de adel en de geestelijkheid. Napoleon had de inquisitie afgeschaft, maar die was door Ferdinand hersteld. Er was een streven naar rechten voor de burger, neergelegd in een grondwet. Zij die hiernaar streefden werden Liberalen genoemd. Tegenover zich vonden zij de Clericalen, hoewel ook hier, zoals in zo vele Spaanse burgeroorlogen, de scheids lijn soms dwars door de kerk liep. Aan de partij der Clericalen verbond Maria Christina, die na de dood van haar man als regentes voor de kroonprinses, Isabel la, optrad, haar lot. Zie verder pag. 4 aangeboden. Het was al met al een in teressante en leerzame avond, waar voor de voorzitter van de P.J.G.U. har telijk dank bracht aan de B.P.-mensen. Alle aanwezigen ontvingen tot slot enkele souvenirs, aangeboden in de vorm van lucifers en een ballpoint. Bovenstaand onderwerp vormde de kern van de vergadering, die door de afdeling Renswoude van de N.C.V.B. woensdagavond in „Rehoboth" was be legd. Voor een gering aantal aanwezigen behandelde Dr. J. A. v. d. Hoeven uit Huis ter Heide dit voor deze tijd zo actuele onderwerp. Deze arts wist zijn gehoor op duidelijke en interessante wijze te boeien hetgeen bleek uit het groot aantal vragen ,dat na de pauze werd gesteld. Mevrouw Hosang dankte Dr. v. d. Hoeven aan het eind van de avond, namens alle aanwezigen voor de leerzame uiteenzetting. VEENENDAAL Dinsdag 18 febr., 7.30 uur in El theto: Grote inzamelingsavond ak tie „Laat ons niet alleen staan" van Philadelphia. Woensdag 19 febr., 7.45 uur in hotel De Korenbeurs: Feestavond in be sloten kring van de leden van de Veenendaalse Winkeliersvereniging. Donderdag 20 febr., 7.30 uur in ho tel De Korenbeurs: Jaarvergade ring Chr. Plattelandsvrouwen- en meisjesbond. Donderdag 20 febr., 8 uur in hotel De Korenbeurs: Vergadering Ge- meentepersoneel. Zaterdag 22 febr., 7.30 uur in El theto: Teenager muziekwedstrijden, vocaal en instrumentaal. RHENEN Vanaf dinsdag 18 febr. tot en met woensdag 4 maart, van 8 tot 9.30 uur n.m. in gebouw Irene, Grut- tersstraat: Beroepententoonstelling van het Gewestelijk Arbeidsbureau. AMERONGEN Woensdag 19 febr.: Raadsvergade ring in het gemeentehuis. RENSWOUDE Woensdag 19 febr., 7.30 uur in ho tel 't Hof: Ledenvergadering Fok- en Contrölever „Renswoude en Omstreken". EDERVEEN Woensdag 19 febr., 7.30 uur in Marktzicht: Jaarvergadering Fok- en Contrólevereniging. OVERBERG Dinsdag 18 febr.: Vergadering schoolver. „School met de Bijbel". Woensdag 19 febr., 8 uur in Chr. school: Demonstratie en filmavond C.P.B. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1