Pr. Bernhardlaan 28? Wou<rm PAUK Boeken Gids 'i Sneeuwtapijt op velden belemmering voor voetbalsport G.V.V.V.-Hoogvliet Uit het gemeentelijk jaarverslag van Amerongen Elstenaar H. VAN DOORNSPEEK 7 Burgerlijke stand KERKDIENSTEN EERST DE VROUWTJES VIJF MIJL VOOR MIDDERNACHT Gevonden en verloren MARKTBERICHTEN SPORTPROGRAMMA A.s. zaterdag 4 uur Terrein N.S.V.S. Ingang Sparrenlaan Christelijke Besturenbond spreekt over Lonen en Prijzen RENSWOUDE 30 jaar Fok- en controle vereniging Renswoude en omstreken DINSDAGKOOPJES WANDMATJE PLANTENTAFEL GARDEN 2.59 2.75 0.39 0.49 Woningcommissie Uitbreidingsplan Sociale zaken Scholen In memoriam oud-burgemeester Martens De onschuldige barbaren Opzichter Grebbekerkhof hier ligt een stuk van mijn leven Ingekomen en vertrokken AMERONGEN SCHOOL MET DE BIJBEL HEMUR-ENGE NIEUWS Doktoren- en Apothekersdiensten BIO RIIENEN 'k Heb altijd wel gedocht, dat we het een tikkie te hoog in de bol hadde. En ik heb die gedachte ok nooit* veur m'n eigen gehouwen, want in het verleden heb ik al 'es uitgesproken, dat het mijn een heel sterk stukkie leek dat in ne gentien honderd en tachentig Veenen- daal vijftigduizend minse binnen de grenspalen zou herbergen. Mar eigenlijk mocht ik er niet an twijfelen, want het cijfer kwam van ge zaghebbende zijde, zoals men gewoon is de overheid uit te schelde. De gemeente sting dur borg veur op grond van een officieel rapport. En ik meen toch te mogen annemen dat an zo'n stuk de no dige studie veuraf gaat. 't Lijkt mijn gien kwestie van „effe om de tafel heen gaan zitten, jongens, en dan zullen we 'es zien wat veur cijfer we mit z'n allen uit de bus kunne laten rollen". Daarom is het nou des te vreemder dat we in ene gedaald zijn tot ruim vier en dertig duuzend. De tweede be groting heeft er een kleine zestien duu zend minder opgeleverd en dat mot, volgens mijn zeer bescheijen mening, z'n oorzaak hebben. Goed, dur hebben twee verschillende instanties in de koffiedik gekeken. Dat kan enig verschil opleveren, mar toch warempel niet zo'n groot aantal als hier vertoond is. Ik ben dan ok zo vrij om er iets ach ter te zoeken. Mar wat? Zou het wer kelijk kunnen zijn dat we niet die po sitie toegeschoven krijgen waar we toch stuk veur stuk al een bietjie op ge rekend hadden? Dat we zouwen kun nen meedoen mit de grote jongens van de gestampte pot? 't Is niet uitgesloten. Uiteindelijk zijn we allemaal afhankelijk van hetgeen op heel hoog niveau in Den Haag wordt uitgebroeid. We kunnen ze daar nou eenmaal niet verbiejen een andere kijk op de zaak te krijgen. Een tweede meugelijkheid is deze. Wij hebben bewezen tot op heden nogal rakkers te zijn as het gaat om het toe gewezen krijgen van huizen. Wij leg gen ons maar niet bij iedere fooi neer, omdat wij menen anspraak op een knappe schuif te mogen maken. We zijn ommers niet veur niks een industrie gemeente? Ik weet niet of ik dit mag zeggen. Zo niet dan ben ik toch zo ontdeugend om m'n gedachten op pampier te zetten. Zouwen ze Veenendaal mit dat ge- kurtwiekte te verwachten inwonertal de pin soms op de neus willen zetten? Zo van: snaveltjie dicht, over die negen duuzend minsen mag ie zestien jaar doen? Zo lang ik niet weet waar het ver schil 'em in zit kan ik van alles denken. En daarom meen ik dat de vijfentwintig duuzend. die er op dit moment zijn, mar beter kunnen weten hoe de zaken pre cies staan. Wout Blauwkous. M'n beste penvriend Janus de Haai- pol heeft nog een paar noten op z'n zang die ik graag wil deurgeven. An de Brinkersteeg motten volgens Ja nus een paar bomen weg om het uit zicht vanaf de Middellaan te bevur- deren. An de Dennenlaan en de Groenelaan wil ie alle bomen eruit gooien omdat er gien moeder mit een kinderwagen op de stoep kan rijen. Zuinig mit de bomen, Janus, en tot wederhoren. VEENENDAAL Gevonden: paar blauwe kinderhand schoenen met rood-geel haasje; grijs wol len handschoen; damesringetje met steen; paar half lange bruine nylon dameshand schoenen; rode sjaal; linker laars; siga rettenaansteker met gasvulling; bruine rechter herenglacé; rode cowboyhoed met ster; beige dameshuishoudportemonnaie met flinke inhoud w.o. postzegels; bruine damestas; driedubbel parelsnoer; bruin lederen portemonnaie met inh. w.o. re kening; paar grijze glacé's; herenhorloge met grijs bandje; catechesatie boekje; zwart hondje met rode halsband; beige en bruine handschoen. Verloren: zwart lederen handtasje, inh. foto's, geld en zwarte handschoenen; Brugzegels tot een waarde van f47, bruine damesglacé; bruine linker dames glacé; driedubbel parelsnoer; paar zwarte beenpijpen met rissluiting; 3 kanaries, t.w. 2 zalm en 1 oranjerood; zwart lederen portefeuille, inh. geld en privé beschei den; herenhorloge met grijs lederen band- Je. RHENEN Gevonden: damesportefeuille, inhoud f 0.36; wit kinderschoentje maat 20 (rech ter); paar bruin kunstlederen kinderhand schoenen; 4-kleuren ballpointpen. Verloren: verchroomd dameshorloge. SCHERPENZEEL Gevonden: zilveren bedelkettinkje; jon gensfiets; 10 jute zakken; vulpotlood; sleutelbos waaraan sleuteltje van Peugeot- auto; bosje sleutels; herenbril; grijs lede ren handschoen; blauwe nylon dames handschoen; paar gevoerde glacé hand schoenen; paar bruine plastic handschoe nen; bruin kinderschoentje; 3 bankbiljet ten van f 10,bruin lederen portemon nee met inh., regencape en boodschappen tas inh. paar bruine kinderschoentjes. In lichtingen bij de politie. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 120.000 stuks. Prij zen van f 8.50 tot f 10,50 per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 45 stuks. Prijzen van f 80,— tot f 98,— per stuk. Handel traag. SCHERPENZEEL Eiermarkt: Cp de woensdag gehouden markt werden 1.100.000 eieren aangevoerd. De prijs per 100 stuks varieerde van f 9, tot f 11,—. Biggenmarkt: Aangevoerd werden 185 biggen en de prijs per stuk varieerde van f 88,tot f 112,De handel was matig. De deze week gevallen (ruime) hoeveelheid sneeuw kon wel eens een te grote han dicap betekenen voor het doorgaan van het geplande voetbalprogramma. In ieder geval zullen in de amateursector talrijke afgelastingen voorkomen. Met het oog op het kleine kansje dat de sneeuw in het weekend zal ztfn weggedooid, geven we hier onder het vastgestelde programma ZATERDAG GVVV - Hoogvliet (op het terrein van NSVS aan de Sparrenlaan) Nunspeet - VRC VVJ - De Merino's De Posthoorn - SVP Musketiers - Valleivogels Scherpenzeel - DEV Sportclub Rhenen - Advendo Langbroek - DVSA Op dinsdag 25 februari a.s. hoopt de Chr. Besturenbond te Veenendaal op een openbare vergadering het onder werp „Lonen en prijzen" te bespreken. De ontwikkeling van lonen en prijzen is zodanig, dat daarover binnen de kring van de Chr. Vakbeweging ernstige verontrusting bestaat. De C.B.B. acht het daarom noodzakelijk om in ruime kring over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen. Spreker op deze avond is de heer L. R. A. Ester, districtsbestuurder van „Unitas", terwijl de vergadering wordt gehouden in het O.C.B.-gebouw. (Zie eveneens advertentfe elders in dit blad). ZONDAG Hercules - Veenendaal Voorwaarts - DVSA R.K. Stormvogels - Rhenus Renswoude - Scherpenzeel Veense Boys - Oranje Wit. Woensdagavond werd in hotel De Hof te Renswoude een ledenvergadering ge houden. Na de opening van de voorzitter volgde het huishoudelijk gedeelte van de vergadering, waarin de secretaris en de penningmeester hun bijdrage leverden. De bestuursverkiezing behelsde het af treden en de herkiesbaarstelling van de neren G. v. Bennekom en J. Lagerwey. Beide heren werden herkozen en beide namen opnieuw deze bestuursfunctie op zich. Het bijzondere van deze avond was wel het feit, dat de Fokvereniging op de dag af, 30 jaar geleden werd opgericht. Dit gaf de avond een feestelijk tintje, het welk nog feestelijker werd toen bleek, dat de heer G. Moesbergen eveneens 30 jaar als melkcontroleur aan de vereni ging verbonden was. Hierna volgde het onderwerp over de Veehouderij, door Ir. W. van Ooijen ge houden, waar we uitgebreider op terug komen. By de aanvang der raadsvergadering van woensdagavond werd de raadsleden het gebruikelyke jaarverslag aangeboden, dat ook dit keer weer een schat van gegevens bevat, waar men in het algemeen niet zo by stil staat. De raad vergaderde in 1963 9 maal. Enkele belangrijke besluiten waren o.a. bouw ambtswoning burgemeester, verbetering marinewyk, vaststelling monumentenlijst, transacties met fam. Reede, gasvoorziening. Het college van burgemeester en wethouders vergadert eenmaal per week, op donderdag. De bevolking nam toe met 56 perso nen en bedraagt thans 4851 zielen (in 1951 nog 3821 inwoners). Het bedrag van de gemeenteschuld bedroeg per 31 december 6.424.408,27. Over 1963 een 'n Moderne wandversiering Chinees vlechtwerk met handgeschilderde decors, een verfraaing voor elk interieur 30x60 cm. en dat voor slechts driekantig model, bekleed met afwasbaar materiaal, diverse kleuren, gelakte pootjes mooi afgewerkt voordeelprijs Prima vertinde draad garden, solide uitvoering extra koopjesprijs 25 cm. 30 cm. Alleen dinsdag 25 febr. Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal toename van 37.166,70. De Amerongers veroruerden in 1963 257 koeien, 358 varkens, 18 andere dieren alsmede 29.967 kg ingevoerd vlees. Op de rio lering zijn thans 811 percelen aangeslo ten (in 1963 - 53) op de huis vuilophaal dienst 910 (10 jaar geleden 448) en op de waterleiding 1031. B. en w. gaven in 1963 81 bouwver gunningen ai. Na de oorlog kwamen 486 woningen gereed, waarvan 227 wo ningwetwoningen en 259 particuliere. Er kwamen in 1963 29 particuliere wo ningen gereed en geen enkele woning wetwoning. De woningbouwvereniging is als steeds actief. Het aantal woningzoekenden bedroeg per 31 dec. 119. Dit aantal blijlt nog steeds onrustbarend. In 1951 waren er nl. 75. Dit aantal loopt van jaar tot jaar langzaam op tot 119 in dec. 1962 en 116 in dec. 1963. De woningcommissie vergaderde in het afgelopen jaar 14 maal. Er werden in totaal 143 adviezen aan b. en w. uit gebracht. Het merendeel, nl. 46 woning zoekenden zijn te vinaen in de categorie man,vrouw en 1 oi 2 kinderen. Er zijn 28 van man en vrouw en 25 a.s. echt paren staan ingeschreven, die wachten op woonruimte voor zij kunnen trou wen. Bij het vermelde aantal woningzoe kenden is nog niet gesteld de behoefte van de plaatselijke bedrijven aan per soneel dat buiten de gemeente woont. Met een aanvulling op het bestaande uitbreidingsplan wordt door de ont werper verder gewerkt. Het sanerings plan van de bebouwde kom nadert zijn voltooiing. De in het uitbreidingsplan beschikbare bouwgronden zijn goed deels uitgegeven. De gemeente heeft belangrijke uit gaven voor de hulp aan behoeftigen. In 1963 werd uitgegeven 54.000,aan geldelijke hulp. Voor ziekenverpleging 44.900,voor verpleging van geestes zieken 22.800— en voor verpleging van bejaarden 35.000,In totaal gaat het hier om een 66 personen. De maatschappelijk werkster heeft weer een druk jaar gehad. Er werden o.a. 6 bejaarden in rusthuizen geplaatst, waarvan 4 in de Ridderhof. Door de enorme overbezetting van de tehuizen is dit een enorm probleem. De streekwerkplaats te Veenendaal werd bezocht door 4 personen uit Ame rongen. In het bejaardentehuis de Ridderhof zijn thans 15 inwoners van Amerongen opgenomen (er zijn in totaal 80 plaat sen). Namens de gemeente hebben de heren G. J. van Barneveld en H. Blan- kestijn zitting in het bestuur. De lagere scholen te Amerongen worden bezocht door in totaal 572 kin deren, n.l. openbare school 132, Chr. school 313 en school Overberg 127. Op de openbare kleuterschool waren 50 kinderen, op de Chr. kleuterschool 98 kinderen. De kinderen van de openbare lagere en kleuterschool dronken in 1963 6054 liter melk. Bij de aanvang van de raadsvergade ring sprak de voorzitter een herden kingswoord uit n.a.v. het overlijden van oud-bux-gemeester Martens. Een golf van verslagenheid ging ook door onze gemeente toen het nu 14 da gen geleden bekend werd dat onze oud burgemeester Martens was overleden. Ik acht het mijn droeve plicht aan het begin van deze vergadering van de raad een woord te zijner gedachtenis te spreken. Wat wij allen hadden ge hoopt, dat burgemeester Martens, na de vermindering van zijn werkzaam heden ontstaan door het neerleggen van zijn taak in deze gemeente, nog vele jaren in gezondheid zijn werk in Leersum zou mogen voortzetten, is niet bewaarheid. Ons diep gevoel van deelneming gaat in de eerste plaats uit naar zijn echt genote en naar zijn kinderen. Mag ik vanaf deze plaats zeggen dat ik ervan overtuigd ben dat heel deze gemeente de afgelopen weken zeer heeft meege leefd met de familie Martens. Wijtze Martens werd bij K.B. van 26 juli 1946 met ingang van 16 augustus 1946 benoemd tot burgemeester van Amerongen. Onafgebroken heeft hij dit ambt be kleed tot 27 februari 1961, op welke da tum burgemeester Martens op medisch advies ziekteverlof moest nemen. In zijn plaats werd met ingang van die datum door de commissaris der Konin gin tot waarnemend burgemeester be noemd Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Rhenen. Met ingang van 1 jan. 1962 kon het ziekteverlof worden beëindigd en vervulde burgemeester Martens weer zijn functie. Bij K.B. van 9 juli 1962 werd de com binatie van het burgemeestersambt in de gemeenten Amerongen en Leersum beëindigd en werd met ingang van 1 okt. 1962 aan burgemeester Martens eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Amerongen. In de 16 jaren dat de heer Martens aan het hoofd van de gemeente stond, heeft Amerongen wel zeer ingrijpende veranderingen meegemaakt. Bij zijn in stallatie in het toen nog oude gemeente huis op 16 aug. 1946, sprak hij de vol gende woorden „Wij leven thans in de na-oorlogse tijd, in een tijd waarin wij door het doorstane leed, door de schaar ste aan woonruimte, kleding en voeding en door de niet bepaald rooskleurige internationale situatie ons terdege moe ten realiseren dat wij niettegenstaande dit alles en daarnaast door dit alles juist des te meer ons moeten inspannen voor het algemeen welzijn." Thans bijna 18 jaar later kan een jongere generatie die de oorlogs-ellende niet heeft medegemaakt, nauwelijks be grijpen welk een groot werk ook in on ze gemeente in die zo belangrijke na oorlogse periode is geschied. Na het verschijnen van zijn vo rige roman „De Verraders" ant woordde de Vlaamse schrijver Piet van Aken op de vraag - Wat zijn Uw toekomstplannen? - dat hij met een dorpsfilosoof graag het zo vaak uitgestelde twintig dagen lang du rende gesprek zou willen voeren om stof voor een nieuwe roman op te doen. Op 25 februari a.s. zal ter gele genheid van de boekenweek het resultaat van dit gesprek uitko men: „De onschuldige Barbaren" (Uitgeverij Ad. Donker Rotterdam). Het thema van dit boek is een voudig: twee jongens uit het ge hucht „De Wildernis" ontdekken op een avond het lijk van een ver moorde vrouw. Deze moord en vooral de ontmaskering van de da der zijn de belangrijkste gebeurte nissen uit het boek. U zult nu wellicht denken, dat het een detective is. Wanneer dat het geval zou zijn, zou het een zeer slechte detective zijn, want zodra de moord gepleegd is, weet de op lettende lezer al wie de dader is (en voor hem zou de grap er af zijn). Piet van Aken heeft ook niet de bedoeling gehad een „spannend" boek te schrijven. Zijn boek, dat het midden houdt tussen een psy chologische- en een streekroman, amuseert de lezer; met name het bijgeloof, dat Van Aken op „leuti ge" manier weergeeft. In het Vlaamse gezin, waarin de kinderen met fosforscerende steen tjes De Boze trachten te bezweren en waarin moeder bij elk wisse wasje, dat haar simpele geest niet kan verklaren een wees-gegroetje bidt, grenst dat bijgeloof zelfs aan zekere vormen van magie. Zo nu en dan wijdt Van Aken te veel uit, niet dat de lezer daardoor de draad kwijtraakt - deze is schier onmogelijk kwijt te raken - maar er is dan een stilstand in het ver haal, waarover men zich heen moet zetten. Het getuigt echter van Van Akens schrijverstalent, dat hij van alle fi guren, die slechts onder te verdelen zijn in mensen die de hele dag schrobben en boenen en mensen „op wier borstrok zich vele bruine vlekken vertonen, die de doodge- plette wandluizen daar achter ge laten hebben", uit dezelfde kleine dorpsgemeenschap afkomstig, door fijn aangebrachte nuanceringen al lemaal verschillende typen heeft geportretteerd. J. G. B. En nu weet ik maar al te goed dat juist wat op het gemeentelijke erf wordt gepresteerd het resultaat is van zeer velen, vandaag wil ik toch in het bij zonder met dankbaarheid memoreren wat burgemeester Martens, die in deze periode de hoogste verantwoordelijk heid droeg, voor Amerongen heeft ge daan, en hoezeer hij zijn in 1946 ge sproken woorden heeft waargemaakt. Het is gemakkelijk het lijstje op te noemen Restauratie van kerk en toren; aan leg van riolering, gepaard gaande met straatverbetering; nieuwbouw van het gemeentehuis; instelling gecombineerde technische dienst, vestiging van diverse industrieën; bouw van 457 woningen (227 woningwetwoningen); voorberei ding bouw dorpshuis; voorbereiding en bouw bejaardencentrum; terwijl het in wonertal - belangrijkste gemeentelijke graadmeter - steeg van 3342 tot 4756. Gij heren weet beter dan uw voorzit ter, welk een harde gezamenlijke arbeid hier moest worden verricht. Gij heren weet beter dan uw voor zitter, welk een harde gezamenlijke arbeid hier moest worden verricht. Het bange vermoeden rijst thans dat het leiding geven in deze be langrijke periode aan twee sterk groeiende gemeenten voor de ge zondheid van de heer Martens te vèel is geweest. Wij weten dat hij de problemen vaak niet los kon laten en dat de zorgen van de gemeente zijn zorgen waren in de Er heerst op het ogenblik een diepe rust op het Grebbekerkhof. Weinig mensen komen in deze tijd van het jaar de oorlogsgraven bezoeken. Een laagje sneeuw bedekt de stenen van de graven zodat de namen van de gevallenen niet leesbaar zijn. Voor de bezoeker lijkt het of hier honder den onbekende soldaten begraven liggen Als een stijlvolle herinnering aan de meidagen van 1940 wappert de Nederlandse driekleur op deze his torische plaats, tevens als een saluut aan hen die vielen. Het kerkhof ligt er fraai onder houden bij, drie mensen vinden in de verzorging van de graven hun dagelijks werk. Opzichter H. van Doornspeek, van de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting, die de lei ding van de onderhoudswerkzaam heden heeft, is al vanaf 1940 met het Grebbekerkhof verbonden. „Na de meidagen van 1940 werden een groot aantal mensen ingescha keld om het gewone leven zijn gang weer te kunnen laten gaan. Sommi gen moesten de resten van dood vee opruimen of kregen ander werk. Toevallig werd ik betrokken bij het begraven van de slachtoffers van de oorlog op de Grebbeberg. Sinds die tijd ben ik hier blijven hangen. Dat is nu intussen 24 jaar geleden. Voor de oorlog werkte ik bij de gemeente Rhenen." IDENTIFICEREN Bij het voortschrijden der jaren is er op de Militaire Begraafplaats op de Grebbe veel veranderd. Na de oorlog lagen er nog geen stenen op de gra ven, maar stonden er houten kruisen boven met de helmen en de geweren van de gevallenen. Veel moeite heeft ook de identificatie van de lijken ge kost. „We hebben ongeveer veertig lijken weer moeten opgraven van onbekenden die we later allemaal hebben kunnen identificeren. Een stukje eigen kleding of een ander kenteken kon soms de naam van de vermiste bekend maken via de fa milie die zich hiervan nog iets kon woord ió aan: 4 herinneren. Het opgraven van de lijken moest 's morgens vroeg om vijf uur beginnen en voor het dag was moesten we er weer mee op houden in verband met de drukte langs de weg. Een keer is er zelfs een tandarts aan te pas gekomen omdat de tandformule van de ver miste bekend was. Zo heeft men zijn naam kunnen achterhalen." VERZORGING Het onderhoud van de graven vergt een grote verzorging. De bloemen moeten op tijd geplant of gepoot worden, het gras moet gemaaid worden, naast tientallen andere werkzaamheden. Elk jaar worden de ingebeitelde namen op de graven op nieuw geschilderd, 's Zomers is men om 5 uur al druk bezig; als het droog weer is moet men de hele dag sproeien. De stenen op de graven worden drie of vier maal per jaar helemaal schoongeschuurd. Onder de bomen zet zich al gauw een groene aangroei op de stenen vast. Hoeveel graven telt de Militaire Begraafplaats momenteel? vragen we. „In totaal 436 waarvan 216 van het 8e Regiment Infanterie, de rest is van het 11e, 19e en 22e Reg. Inf. Er liggen hier gesneuvelden begra ven met de rang van soldaat tot aan overste toe. De rest is omgekomen in de meidagen van 1940 op de Greb beberg. behalve een gesneuvelde Marineman, die in Arnhem door een N.S.B.'er vanuit een huis is doodge schoten. De gesneuvelde Duitsers zijn overgebracht naar de Begraaf plaats in IJsselstein in de Peel." BEZOEK Komen er jaarlijks veel mensen het Grebbekerkhof bezoeken „Het aantal bezoekers valt voor ons natuurlijk moeilijk te schatten. Maar het zijn er duizenden van alle j nationaliteiten, Amerikanen. Duit sers, Engelsen en Fransen. Vooraan bij de ingang hangt een collectebus, waar vorig jaar 4000,werd uit gehaald. En dat allemaal met dub beltjes en kwartjes bijeen gebracht. Van de twintig bezoekers zijn er nog geen acht die er wat indoen. Hieruit mag men toch wel opmaken dat er elk jaar een groot aantal bezoekers de Begraafplaats rond gaat. Soms komen er mensen die weinig eerbied tonen. Een keer heb ik een bus vol vrouwen weg moeten sturen omdat zij niet de normale fatsoensnormen in acht namen." Het Grebbekerkhof wordt onder houden door de Nederlandse Oor- lcgsgraven Stichting die cok in het buitenland - onder andere in Birma van de gevallenen bij de Birma- spoorlijn - het beheer van de Mili taire Begraafplaatsen heeft. Men kan als donateur het prachtige werk van voornoemde stichting steunen. LEVENSWERK Men zou de in Eist wonende opzich ter Van Doornspeek - hij is de zes kruisjes al gepasseerd - kunnen ty peren als een forse vijftiger. Nog vijf jaar en dan gaat hij met pen sioen. In de 24 jaar dat hij op de Grebbeberg werkzaam is geweest, heeft hij een deel van de ellende van de oorlog van nabij meegemaakt. Hij doet zijn best om de graven van de gesneuvelden zo goed mogelijk te verzorgen. Of hij het prettig werk vindt „Och, het is in vierentwintig jaar een stuk van mijn leven geworden." VEENENDAAL Geboren: Hendrikus, z.v. G. van Rotter dam en M. E. van den Dikkenberg; Janus, z.v. J. Donkelaar en T. E. Simonsz; Geur tje Johanna, d.v. C. de Man en C. van Leeuwen; Herman Albertus, z.v. G. van Burken ep M. van de Weerd; Hendrik Johannes, z.v. H. Budding en G. C. Blo- tenburg; Christine Hermine, d.v. G. H. van Leeuwen en H. G. A. Kempkes; Jo hannes Nies, z.v. H. Willemsen en T. Mul der; Hendrika, d.v. J. van Holland en S. G. van Roekei; Mario, z.v. J. Brons en M. J. Hoffmann; Rijk Willem, z.v. G. Gaasbeek en J. M. van de Bovenkamp (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: W. Kampert en J. W. J. Gerritsen; A. M. Okker en C. J. de Kleu- ver. Gehuwd: G. Hendriksen en G. Dillen; C. G. Vink en C. D. van Essen; G. Hen- sen en A. Bergsma. Overleden: F. S. W. Knoop, 62 jaar, e.v. G. van Reeden (overl. te Amersfoort); J. Stappenbelt, 59 jaar, e.v. G. Spreij (overl. te Ede). SCHERPENZEEL Geboren: Erik Rudolf, z.v. F. Ruesink en E. W. Haaring. Ondertrouwd: W. K. Lenz en W. van Ginkel. AMERONGEN Getrouwd: G. Henzen en A. Nijhof. EDERVEEN Geboren: Herman, z.v. J. Stomphorst en G. Stunnenberg. Ondertrouwd: T. Sterkenburg en D. W. G. Rebergen. Gehuwd: W. Maassen en J. Hendriksen. AMERONGEN Ingekomen: M. van Hattem, van Mau- rik; M. Boonzaaijer, van Renswoude. Vertrekken: L. E. Stamper, naar Aruba; J. de Heus, naar Hoornaar; J. J. Snoeren, naar Curagao. DR .COLVMSTR.^-f .VEENEN DAAL volle betekenis van het woord. Persoon lijk zal ik hem steeds dankbaar blijven voor de hartelijke wijze waarop hij mij, toen ik zijn plaats in deze gemeente had overgenomen, als zoveel jongere collega tegemoet trad. Uit onze contacten werd mij duidelijk hoeveel moeite het hem had gekost om van zijn arbeid hier af stand te doen en hoezeer hij ook aan Amerongen gebonden was. Hij ruste in vrede. Donderdagavond 27 februari houdt de vereniging „Een school met de Bybel" haar algemene ledenvergadering in het schoolgebouw om half acht. Op de agen da staat o.a. bestuursverkiezing. Er is een vacature door het vertrek van ds. De Ja ger. Het bestuur heeft de volgende voor dracht opgemaakt: ds. G. Kaastra, G. Re- bergen. Op dinsdagavond 25 februari is er in de zaal achter de Gereformeerde Kerk aan de Imminkstraat een ouderavond van de school. Deze avond is in het bijzonder bestemd voor de ouders van leerlingen van klasse 6. Het hoofd van de school zal een causerie houden over de belangrijke vraag: Van school - en nu, waarheen? De ouders zullen worden ingelicht over de mogelijkheden van verdere studie. Ook zal er aandacht worden besteed aan be roepskeuze onderzoek op de school. De vastgestelde wedstryd van 15 febru ari werd afgelast wegens de weersom standigheden. Het programma voor a.s. zaterdag luidt: Hemur-enge I tegen Are na III (thuiswedstrijd). Arena III is een club die pas met een twaalftal aan de competitie meedoet. Hemur-enge zal deze club echter niet mogen onderschatten. Zoals bekend zal er op 29 februari a.s. een collecte zijn voor het Dorpshuis. He mur-enge had haar programma voor deze dag al gereed. Men heeft besloten dit te laten doorgaan, echter in dier voege dat dit programma zal komen in het kader van de activiteiten om het te bouwen Dorpshuis. Op het programma staat een puzzelrit vol verrassingen en opdrachten. Start van 15 uur tot 15.45 uur. De deelnemers wor den ingedeeld in drie klassen nl. fietsers jonger dan 16 jaar; fietsers ouder dan 16 VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds. A. Wisgerhof, 5 uur ds. P. de Jong. Julianakerk 9.30 uur ds. A. Terlouw, 5 uur ds. D. v. d. Berg (H.D.) Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. A. Wisgerhof (H.D.) Sionskerk 9.30 uur ds. D. v. d. Berg, 5 uur ds. A. Terlouw. Veeneind 3 uur ds. A. Vroegindeweij, woensdag 26 febr. 7.30 uur dhr. Mid delkoop uit Zwolle. Dijkstraat 2.45 uur dhr. J. Meijer. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Groe- neveld van Bennekom, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Groeneveld van Ben nekom. Zaterdag 22 febr. 7.30 uur Avondstilte. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9.30 en 3 uur ds. Wielenga. O.C.B. gebouw woensdag 26 febr. 8 uur opwekkingssamenkomst. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst, woensdag 26 febr. 2.30 en 7.30 uur ds. Verhoef uit Barne veld (biddag v. h. gewas). Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat 9.30 5 uur ds. Mallan. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 uur ds. Warners van Amsterdam (Jeugd dienst), 10.30 uur ds. Bos, 5.30 uur ds. Westerveld van Rotterdam. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Monné van Zeist. R.K. Kerken, Willibrordkerk 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Salvatorkerk 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Leger des Heils 10 en 7.30 uur Envoy Koopmans. RHENEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. Westra. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur dhr Jansen van Andelst, 5 uur ds. Eysen- ga van Barneveld. Ned. Prot. Bond -0.30 uur in Bella Vista mej. ds. E. Voetelink van Velp. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. H. van Ko ningsveld te Ede. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur dhr. Hon- koop uit Goes. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Ged. Kerk 8 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. Ste kelenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Breugem. 4 AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Kaastra. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Zwaan. R.K. Kerk 8.15 en 10 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. J. H. v. d. Wal uit Wageningen, 6.30 uur dhr. J. M. Meijer uit Veenendaal. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Nijssen uit Wageningen, 3 uur ds. Troelstra uit Wageningen. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. S. P. Dee uit Ede. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. Bos uit Lunteren (H.D.), 6.30 uur ds. P. Zijl stra. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. P. W. v. d. Veen. Vrije Evang. Gem. 3 uur ds. J. A. Ha mers uit Amsterdam. VEENENDAAL: Dr. W. Remme, Markt, tel. 2061. Apotheek:, Zuider Apotheek, dr. Slot. de Bruïneplein 7, tel. 3714 m.i.v. zaterdagmiddag 6 uur. RHENEN: Dr. Wijchers, Achterbergsestr.- weg, tel. 328. Apotheek Deys. Op zon dag geen dienst. Recepten aanbieden in dienstdoende auotheek te Wageningen. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. Rademaker, Ederveen, tel. 201. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossen- dorp, Van Ommeren: Dr. Kars, Ame rongen, tel. 03434-1273. SCHERPENZEEL: Dr. M. Pon, Holevoet- plein, tel. 03497-250. en tenslotte bromfietsers. De inschrijf kosten zijn resp. f 0.75, f 1,en f 1,25. Inschrijven vanaf 15.15 uur op de Burg wal. De opbrengst is voor het Dorpshuis. Voor leden en introducee's is er 's avonds in hotel De Kroon een gezellige contactavond. Het bestuur doet een be roep op alle leden om aan de puzzelrit mee te werken, zodat het Dorpshuis er komt. Dan zal er eindelijk ruimte zijn om ook iets voor de donateurs der vereniging te doen. Zaterdag 22 februari 7.30 uur. Zondag 23 februari 3 uur EDDIE CONSTANTINE in de sensationele film met MISHA AUER, BERNADETTE LAFONT. Als Eddie het opknaptknapt alles af. Fel, hard, hevig en altijd raak! Toegang 14 jaar. Zondag 23 februari 7.30 uur. Vertoning van de aangrijpende film met SOPHIA LOREN en ANTHONY PERKINS Een opwindend, sensationeel verhaal vol mysterie en enorme spanning Toegang 18 jaar.

De Vallei | 1964 | | pagina 2