SKODA Seller Set TEUS VAN GENT (16) d0O3$2L 'pcotde J RAI f 5395.- ARAM ARAM jongste kuikensexer van Nederland Opleiding van elf weken kost 5500 gulden AMERONGEN DORPSHUIS VIJF VAN DE ACHT Zekerheid VOLLEYBAL A.s. zaterdag VCV (heren) - Polonia 2 SCHERPENZEEL JAARVERGADERING FOKVERENIGING SCHOENMAKERIJ HENZEN BESTAAT 40 JAAR U doet langer met nylons Fa. L. HEY Lezing kwam in tijdnood Gouden bruiloft R.K. Unitas vierde carnaval Stand nr. 31 DE PRINSES OP DE GLAZEN BERG DE GROTE OPSTAND is Teus van Gent van Munnikenweg 50 is pas 16, maar kan op die jonge leeftijd al een zeer speciaal beroep gaan uitoefenen. Vorige week slaagde hij voor het examen kuikensexer en kreeg het begeerde diploma. Tijdens een cursus, die elf weken duurde, heeft Teus de ervaring en techniek van het sexen tot in de fines ses opgedaan. Op donderdag 13 febr. kon Teus met nog vier andere collega's het diploma in ontvangst nemen in hotel De Roskam te Barneveld. Teus van Gent vol aandacht bezig met het sexen van de kuikens onder een straatlamp van 200 Watt. Zaterdag 29 febr. 1964 staat Ameron- gen in het teken van Het Dorpshuis. In de middaguren zal er een bliksem- huis aan huiscollecte worden gehouden door leden van de aangesloten vereni gingen. Het is een erezaak voor Ame- rongen om goed voor de dag te komen. Per slot zal het Dorpshuis straks het tehuis zijn van het gehele verenigings leven en wie is nu geen lid van een Amerongse vereniging. Aan de collecte wordt meegewerkt door de muziek vereniging „Ons Genoegen". De collectanten kunnen de lijsten en bussen vrijdag 28 februari om 8 uur ten gemeentehuize in ontvangst nemen. Amerongers, laat het Dorpshuisbe stuur en uw verenigingen niet in de kou staan, maar help mee aan de bouw van het onderdak voor alle verenigingen het Dorpshuis. En vergeet niet dat dan eindelijk een behoorlijke gymnastiek zaal voor de schooljeugd beschikbaar zal zijn. Wie niet op de collecte wachten wil kan reeds thans zijn bijdrage gireren op postrekening 474395 ten name van de heer E. van Geytenbeek, penning meester St. Verenigingsgebouw of op de rekening van de Stichting bij de Coöp. Raiffeisenbank te Amerongen. Van de acht cursisten, die onder lei ding van mevr. Van Arbeck-v. d. Fliert de lessen volgden, slaagden er vijf w.o. de jonge Veenendaler. Deze cursus is zeer moeilijk en kost baar. Er dient tevoren een bedrag van 5500,te worden gestort. Slaagt de cursist dan is men dat geld kwijt als cursusgeld. Ziet men na een week of vier dat het te moeilijk is dan krijgt men ƒ5000,terug. De kuikens moeten beslist onder een grote lamp worden gesext. Deze lamp dient een lichtsterkte van 200 Watt te bezitten. Het sexen moet ook in een vlot tempo gebeu ren. Een exameneis is dat men er 400 per uur kan sexen. „Onze cursusleidster haalde een tem- INTERKERKELIJKE BIJEENKOMST Op donderdag 27 febr. a.s. zal in ge bouw „Eltheto" een interkerkelijke bij eenkomst worden gehouden. Sprekers zijn: ds. T. Poot, Ned. Herv. predikant te Driebergen en ds. G. Lugtigheid Geref. predikant te Maarn. Het onderwerp is: De Protestantse Kerk. De toegang is vrij voor allen die belangstelling hebben voor de onderlinge verhouding in de Pro testantse kerken in Nederland. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. AUTO IN BRAND GEVLOGEN Zaterdagmorgen kreeg de gemeente ambtenaar Van L. de schrik van zijn leven toen hij, rijdende op de Industrie laan, de vlammen uit de motorkap van zijn auto zag komen. De heer Van L. had vergeten een wollen deken te ver wijderen, die hij de avond tevoren on der de motorkap had gelegd ter wering van de koude. Personeel van de Carolan heeft het vuur met schuimblussers ge doofd. POLITIEAUTO GEDEUKT Toen een surveillancewegen van de Veenendaalse politie vrijdagmiddag op de Nieuweweg reed werd de auto aan gereden door een achteruitrijdende vrachtauto. De agent had zijn wagen achter de vrachtauto geplaatst omdat hij in de veronderstelling was dat er een ongeluk was gebeurd. Toen de vrachtautobestuurder D. uit Zutphen plotseling achteruit ging rijden, volgde de botsing. De voorkant van de politie wagen werd behoorlijk ingedeukt. BROMFIETSER IN HOOFDSTRAAT GEWOND De bromfietser Van Z. reed zaterdag morgen op de rijwielstrook in de Hoofd straat. Plotseling maakte zich een ge parkeerde auto los uit de file en wilde de rijweg opgaan. Van Z. werd geraakt en kwam ten val tegen een andere ge parkeerde auto. Met een hoofdwond moest hij naar zijn woning worden ver voerd. VEENENDALER BEKLAAGDE ZICH Vrijdagavond vervoegde zich een in- gezetenene op het politiebureau met de mededeling dat hij verwondingen en schade aan zijn kleding had opgelopen, nadat men hem uit een café had ge werkt. De politie had echter weinig aandacht voor de klachten en stuurde hem naar huis. HERSENSCHUDDING NA VAL Mevr. B. (59) kwam zaterdag nabij haar woning aan de Nieuweweg zo on gelukkig ten val dat zij een gebroken pols en een lichte hersenschudding op liep. Mevr. B. werd naar het Juliana- ziekenhuis gebracht, maar kon later weer naar haar eigen woning worden vervoerd. po van 800 per uur", vertelde Teus. Er zijn wel bijzondere vlotten, die er meer dan 1000 halen. Ik heb mij maar aan het vereiste aantal gehouden, zegt onze jongste kuikensexer. Ja, ik ben wel de jongste in Nederland geloof ik. Het is snel routinewerk. Hoe jonger je begint hoe beter. Op de broederij van zijn vader heeft Teus van Gent al de no dige routine opgedaan, want in drukke weken worden daar zo'n 20.000 kuikens per dag verhandeld. Voorlopig wil Teus zijn kennis op de broederij van vader gebruiken, maar het ligt in de bedoeling dat het sexen zijn vak wordt. Het is daarbij wel nodig dat Teus een autootje aanschaft, want hij moet zich van boerderij naar boerderij begeven. En daarvoor is hij nog net iets te jong. Als wij de kuikens gaan sexen heb ben we wel zo'n 98 °/o zekerheid om trent het geslacht. Een enkel foutje kan wel eens gemaakt worden, maar dat speelt praktisch geen rol, vertelt Teus ons. Bij de witte leghorns is de zeker heid 98 °/o, bij de rode nog hoger, wel 99 °/o. Dat het vak bijzonder moeilijk is, bewijzen wel de cijfers van het aantal gezakten. Meestal komt de helft van de cursisten er doorheen. Teus van Gent is een van de weini gen, die bevoegdheid bezitten het be roep van sexer uit te oefenen. Tref zeker bepaalt hij het geslacht van hon derden kuikens per uur. Om vijf uur a.s. zaterdag kan het in de zaal van het Lyceum weer gaan spannen. Polonia 2 uit Utrecht pleegt vaak behoor lijk voor de dag te komen en heeft in de eerste helft van de competitie VCV reeds een puntje, een zeer kostbaar puntje we ten af te snoepen. Het is beslist noodza kelijk, dat VCV uit alle nog resterende wedstrijden de volle winst behaalt wil zij nog een greep naar het kampioenschap kunnen doen. Vlak daarvoor, om vier uur, speelt VCV 2 (heren) tegen VVZ 2, eveneens uit Utrecht. De reserves van VCV zullen dit wel weten te klaren. De reserve dames trekken naar IJselstein om het daar tegen Vives 1 op te nemen. Zij zullen daar goed voor de dag moeten komen om tot volle winst te komen. He ren VCV 3 reizen naar Woerden om de strijd aan te binden tegen Valboval 6. Een moeilijke opgave voor VCV 3. Het afgelopen weekend was voor de he ren van VCV een zeer rustig weekend. Zij speelden n.l. niet. De heren van VCV 2 boekten een moeilijke overwinning op Salvo 1 uit Bilthoven en behoudt daar door de fraaie derde plaats in de 2e klas. VCV 3 heren speelden in een spannend duel gelijk tegen CGSI 1, terwijl de jeugd van VCV het ditmaal in eigen huis ge makkelijk kon klaren tegen Mars uit Zeist. Zij wonnen verdiend met 3-0. De Rundveefokvereniging Scherpen- zeel" hield vrijdagavond j.l. in café Marktzicht haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Fr. Harthoorn, heette allen hartelijk welkom en in het bijzon der het erelid, de heer J. v. d. Vliert, die ondanks zijn hoge leeftijd nog op geen jaarvergadering heeft ontbroken en de spreker van die avond, de heer G. v. d. Waay. Dat de jaarvergadering ditmaal zo laat werd gehouden vindt zijn oorzaak in het feit dat nog niet alle rekeningen en verantwoordingen afgedaan waren, mede in verband met het herdenkings feest dat op 14 nov. j.l. is gehouden, en wij met een behoorlijke uitslag omtrent de stand van zaken voor de dag wilden komen. Door de koude winter en natte zomer van 1963 was er een lage melkproduktie, aldus de voorzitter, doch de vereniging is springlevend, wat nog eens duidelijk is gebleken op de gehouden jubileum- fokveedag. Hij bracht dank aan de com missie die deze dag had georgani seerd en allen die daaraan meegewerkt hadden. Van de gehouden jubileum-fokveedag is een film gemaakt en aan de vereni ging beschikbaar gesteld, van de jubi leum-feestavond is een bandopname ge- Op 24 februari is het 40 jaar geleden dat de heer C. Henzen zich als zelfstandig schoenmaker in Veenendaal vestigde. Het bedrijf is thans gevestigd aan de Talraa- straat. Aanvankelijk begon de heer Henzen als schoenreperateur in een pand aan de Pa trimoniumlaan. Na enkele jaren zocht en verkreeg de heer Henzen uitbreiding in het huidige bedrijfspand. In de moeilijke jaren 1933 tot 1940 spe cialiseerde de heer Henzen zich louter op de schoenenreparatie, maar later kwam daar de verkoop van nieuwe schoenen bij. Daar Veenendaal-Zuid zich ontwikkelde en een bijzondere groei vertoonde kon de firma Henzen steeds verzekerd zijn van voldoende werk en orders. Tegelijk met het 40 jarig jubileum van de zaak van zijn vader herdenkt zijn zoon het feit dat hij 12Vs jaar in de schoenen branche werkzaam is. Ook een dochter van de heer Henzen koos het schoenen vak. in de nieuwe modekleuren Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 maakt. Deze bandopname is van veel waarde omdat wegens het in ongerede raken van de bescheiden van de oprich ting der vereniging weinig bekend was, doch bij het jubileum enkele der oudste leden hieromtrent iets verteld hebben. Uit het door de secretaris, de heer M. Veldhuizen, uitgebrachte verslag telde de vereniging 48 leden met samen 687 koeien. Dat zowel de jubileum-fok veedag alsmede het later gehouden feest bijzonder geslaagd waren, en dat, voor wat betreft de melk- en vlees- prijzen, het er nog niet zo somber uit zag. De heer B. Werkman bracht namens de kascommissie verslag uit en als nieuw lid van de kascommissie werd benoemd, de heer G. Schimmel. Namens de fokdagcommissie bracht de heer Van Dijk verslag uit en hij vond de post van geleverd stro 118,voor de fokveedag wel hoog en adviseerde dat bij weer voorkomende gelegenheden de leden het stro zouden meebrengen. De voorzitter vond dit ondoenlijk. Het periodiek aftredende bestuurslid G. van Kampen, werd met meerderheid van stemmen herkozen. Vervolgens werden door de voorzitter de prijzen uitgereikt, voorzover dit nog niet had plaats gehad tijdens de jubi leum-feestavond. Na de pauze hield de heer G. v. d. Waay, commissionair voor de afzet van fok- en gebruiksvee voor de Betuwe en Veluwe, een inleiding over de vee- afzetmogelijkheden. De bestuursverkiezing op de donder dagavond in Filalethus gehouden le denvergadering van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van de School met de Bybel, nam zoveel tjjd in beslag, dat de voor die avond uitgeno digde spreker, prof. dr. K. Dijk uit Driebergen, geen gelegenheid kreeg zijn onderwerp „De schoolstrijd van nu", te behandelen. Hü keerde dan ook onver- .richterzake huiswaarts. Uit het door de secretaris, de heer A. Bakker, uitgebrachte jaarverslag bleek, dat er in het afgelopen jaar geen ver wisseling van het onderwijzend perso neel had plaats gehad. Wel waren er een paar jubilea's geweest: mej. E. van Schuilenburg was 25 jaar aan de school verbonden aan de Glashorsterdijk en de school had haar 60-jarig bestaan her dacht. De heer Smits, die van 1919-1948 deel uitmaakte van het schoolbestuur was overleden. De penningmeester, de heer J. van Steenbergen, die sinds 1926 bestuurslid was geweest en 35 jaar lang de finan ciën had beheerd, was niet meer her kiesbaar en in zijn plaats werd be noemd de heer A. van den Berg. De voorzitter, de heer A. J. Rijlaarsdam, werd herkozen. In de plaats van het aftredende en niet herkiesbaar gestelde bestuurslid, de heer H. Doornebal, werd de heer B. Roest gekozen en in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. L. A. Klootwijk, de heer J. Bakker. Bij de rondvraag kwam de wens naar voren het hoofd der school bij de school te laten wonen, in verband met het toe zicht op de kinderen. Het bestuur hoopte dit, evenals vroeger geweest was, zo spoedig mogelijk in orde te kunnen brengen. Woensdag 19 februari j.l. herdachten Ger.rit Methorst, geboren 6 juli 1884 te Scherpenzeel en Jannigje van Setten, geboren 5 oktober 1883 te Baarn, wo nende Dorpsstraat 235, de dag dat zjj 50 jaar geleden te Scherpenzeel in het huwelijk traden. Uit dit huwelqk zgn 7 kinderen gebo,ren, waarvan 6 nog in leven en 21 kleinkinderen. Op elfjarige leeftijd kwam de heer Methorst bij zijn vader, die toen een wagenmakerij aan het Holevoetplein had, in de leer. Hij begon met vijftien cent zakgeld in de week, vervolgens 25 en later 50 cent. Als volwassene kreeg hij 1,per week. Toen de wagenma ker J. van Ginkel, die toen zijn zaak dreef in de Dorpsstraat waar nu kap per v. d. Pol gevestigd is, kwam te over lijden, heeft Gerrjt 9 maanden bij de weduwe het bedrijf op gang gehouden en daarna overgenomen. Toen zijn va der in februari 1929 kwam te overlij den is hij met z'n spulletje uit de Dorpsstraat overgestapt naar de wa genmakerij van zijn vader. Een paar jaar geleden is hij er mee opgehouden en verdween er weer een van de oude beroepen. /i Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. DE JARIGE NEVEN EN NICHTEN- ZIJN 21 jan. Jacqueline Slotboom (Ederveen) 23 febr. Marian Mollema 24 Wim v. d. Heerdt 24 Gerrit Henken 25 Keesje Stuivenberg 25 Bart van Dijk (Amerongen) 26 Gerard ter Hoeven 27 Eddie Onderstal 27 Willy ter Maaten 28 Harm Smit (Rhenen) 28 Joke Roodbeen Allemaal een heel prettige verjaardag en hartelijk gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes Verbazend leuk, zoveel zilverpapier en capsules als ik van de week kreeg. Fijn dat jullie allemaal zo hard ge spaard hebben. Degene die iets brach ten natuurlijk allemaal heel hartelijk bedankt. Thyda Rebergen, Gerda San ders, Ineke van Tuil, Willie Helms, Mia van Eden, Johanna van Beek, Corrie van Santen, Drieka Muller en Epie van Santen. Jammer Mia dat ik je verjaardag pas zo laat doorgekregen heb, want nu heb je niet bij de jarigen gestaan. Maar bij deze nog hartelijk gefeliciteerd. De groetjes van Tante Jos. Figuur a. DE CHIMPANSEE ALS KUNSTSCHILDER Congo, de Chimpansee, leeft in de dierentuin in Londen en is erg be kwaam in tekenen en schilderen. Hij begon zijn artistieke loopbaan toen hij 18 maanden oud was en zijn werk lijkt heel erg op dat wat een kind van de zelfde leeftijd maakt als men het een potlood en een stuk papier geeft. Later ontdekte Congo, dat zijn lieve lingswerk was een verzameling strepen gerangschikt in een waaiervormig pa troon en langzamerhand ging hij er toe Wmfflmri De raad van elf in Turks kostuum, in het midden met staf, Prins Carnaval Vorige week zaterdagavond vierden de voetballers van R.K. Unitas op gezellige en uitbundige wijze het carnavalsfeest. Meer dan 70 leden van Unitas namen aan het feest deel. Iedereen had zich op de meest uiteenlopende wijze verkleed, waar bij enkele grappige en exclusieve vond sten waren, zoals een Chinees, cowboys en girls, banketbakkers, een Dorus-imi- tatie, een zwerver, kortom een bonte mengeling van carnavalskleding. Natuurlijk waren er vele costuums ge maakt in de groenwitte kleuren van Uni tas. Het was een fleurig gezicht de carna valsvierders door de zaal te zien werve len. Het trio de Red Stars zorgde voor opwekkende muziek. Toen dan ook klokslag 8 uur Prins Unitaszonides de 16de met zijn Raad van Elf zijn intrede deed was de stemming al opperbest. Het dansen werd goed afge wisseld met diverse spelen en polonaises. De feestzaal schudde op haar grondves ten. Voor het eerst werden op deze avond onderscheidingen uitgereikt aan leden, die zich bijzonder verdienstelijk voor Unitas hadden gemaakt. Men besloot dit maal de drie oud-voorzitters van Unitas te eren met deze onderscheiding t.w. de heren Molmans, Slijderink en Drost, als mede de eerste poolsecretaris, de heer Leemput. Na een toespraak van de Prins werd deze heren de medaille om de hals gehangen. Op hun beurt moedigden deze oud-voor zitters de leden van Unitas aan om ook het huidige bestuur te steunen, momen teel en in de toekomst. Het was al zeer laat geworden toen de band het finale lied inzette en de carnavalsvierders van Unitas huiswaarts keerden. De prijzen voor de mooiste aankleding werden toegewezen aan: Dames: 1 Edel- vrouw, 2 Zwerfster, 3 Pierot; Heren: 1 Violist, 2 Chinees; Paren: 1 Cleopatra en begeleider. een veilige keuze 5 modellen Combi - Bestel - Pick up - vanaf geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel. 3492 of als je dat liever wilt kun je ook blanco labels gebruiken en er „Londen" „Parijs" enz. op schrijven. dekte hij, dat hij iets had gemaakt, dat zou kunnen dienen om er stukken pa pier mee bij elkaar te houden en zo had hij de paperclip uitgevonden en bezorgde hij zichzelf een fortuin. In New York poogde een knopen- fabrikant, genaamd Georges Lee, een knipsluiting te maken van een stuk aluminium. Zijn nieuwe machine, die het metaal moest pletten, was per ongeluk iets ont steld en in plaats van een knipsluiting kwam er een aluminium pijp uit. Deze pijpen worden o.a. gebruikt in vlieg machines. Het voordeel van deze pijpen is, dat zij geen verbindingen en naden hebben. Als je je ogen en verstand gebruikt kun je misschien ook iets uitvinden voor je eigen gemak en voor dat van anderen. (een oud Noors sprookje) (17) Toen de broers de glazen berg bereikten, waren alle ridders van de vorige dag al weer bezig te proberen de prinses te bereiken. Zij hadden pennen in de hoefijzers van hun paarden geslagen, maar nog konden zij niet veel verder komen dan een paar meters de berghelling op. Zij gingen de gehele dag verder met hun pogingen, totdat zij uitgeput waren. De koning was juist van plan hun te vertellen, dat zij de volgende dag een derde poging kon den wagen, toen hij zich de ridder in de koperen wapen rusting herinnerde en hij zei: „Laten we wachten tot de vreemdeling van gisteren zijn opwachting maakt". (18) Plotseling hoorden zij het geluid van een naderende ruiter. Een paard met zilver versierd zadel en leidsels kwam in zicht en zijn berijder was getooid in een zilveren wapenrusting. De ondergaande zon deed het zilver zo erg schitteren, dat de ogen er pijn van gingen doen. Wederom riepen de ridders en prinsen de vreemdeling toe, dat hij zijn tijd verspilde met te proberen de berg te beklimmen, maar hij nam geen notitie van hen. Hij reed verder tot de voet van de berg, spoorde zijn paard aan en dit bracht hem tot op tweederde van de weg naar de top waar de prinses zat te wachten. Toen keerde hij zijn paard en daalde hij de berg weer af. (Wordt vervolgd) over om cirkels, of iets wat daarop leek, te maken. De heer C. Henzen, 40 jaar zelfstandig schoen hersteller in zijn werkdomein. (37) „Hier, goede vriend! Ruik! Snuif op!" kraait de dikkerd, terwijl hij een medicijnfles uit zijn zak diept en hem ontkurkt onder de neus van de duize lige lansknecht. „Een aftreksel van mestkeverlar ven en brandnetels, het beroemde middel tegen hoofdpijn en duizelingen, dat reeds door de geniale Hippocrates werd aangewend!" En, terwijl de arme lansknecht vol walging zijn neus dichtknijpt voor de stinkende dampen, die uit de fles opstijgen, glipt Aram, ongezien achter de openstaande deur het vertrek van docter Ambrosius binnen. Handig ver bergt de ridder zich achter een grote kast. Vanuit de gang hoort hij de driftige stem van de lans knecht. „Man, bespaar me je stinkende drankjes, ik heb geen tijd te verliezen! Eén der gevangenen is ontsnapt en zwerft nu door het kasteel!" Dan hoort Aram de lansknecht hard weglopen en docter Ambrosius komt het vertrek weer binnen en slaat de deur met een nijdige slag dicht. „Ondankbare blaaskaak!" foetert de kleine geleerde. „Hij beseft blijkbaar niet, welk een voorrecht het is, met de grote Ambrosius in contact te komen." „Misschien vond hij het contact wat te hevig", zegt Aram luid en lachend treedt hij uit zijn schuilhoek tevoor schijn. (Wordt vervolgd) De dierenkenner Desmond Morrie heeft nu een boek geschreven over de tekeningen en schilderijen van Congo en andere Chimpansees. Hij zegt, dat je in hun tekeningen het begin van de menselijke kunst kunt zien. Op het plaatje kun je Congo zien en het lijdt geen twijfel, dat hij helemaal in zijn werk opgaat. Figuur b. EEN HOEDEDOOS VOOR JE POP Van een rond pillendoosje of iets wat daarop lijkt kun je zonder veel moeite een hoededoos voor je pop maken. Lijm wat papier, bijv. geruit, over de gehele doos en geef haar twee hengsels door twee stukjes koord door de zijkanten heen te prikken en er aan de binnen kant een knoop in te maken, zodat ze niet los kunnen schieten. Lijm wat kleine labels of postzegels op de doos, Figuur c. JE KUNT WEL EENS IETS PER ONGELUK UITVINDEN Vele waardevolle uitvindingen heb ben per ongeluk plaats - heel vaak ter wijl de uitvinders proberen iets geheel anders uit te vinden. Op een dag stond een jongeman in Washington, in Amerika, bij een tram halte te wachten. Hij raapte een haar speld van de grond op en zonder er bij na te denken begon hij die in verschil lende vormen te buigen. Plotseling ont- Figuur d. Een goed uitgeslapen hond

De Vallei | 1964 | | pagina 4