Veenendaal schonk ruim f 35.000 voor gehandicapten w „gezondheid Giften stroomden Elthetobinnen Inzameling gaat door Instelling van regionale Milva en Luva Ds. J. Keuning: „Pastorale werk ligt mij heel erg" tuchtigt.... Vijfde gymnastieklokaal bijna gereed DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 Nr. 15 ONTROEREND Meer gegeven dan voor „Het Dorp" Bedrijven Veenendaalse kleermakers wonnen prijzen Kleurenprogramma Nederl. Christelijke reisvereniging Aanmelding ook voor Veenendaalse meisjes mogelijk REGIONAAL Opleiding Taak en salaris Studie en sport „LAAT ONS NIET ALLEEN STAAN" De predikant en de begrafenis Christenen van de Reformatie en Rome „Onze noodgemeente, haar historie en uitzicht" Heilig Avondmaal Derde kerkgenootschap vraagt industriepredikant Hoe R.K.-Veenendaal financieel rondkomt OPENHEID Contact DE LEZER Aluminium voorzetramen in bouwpakketvorm Zo is dan de spanning geweken! In een goed bezet gebouw „Eltheto" werd dinsdagavond het eindbedrag bekend gemaakt, door de Veenendaalse bevolking geschonken t.b.v. een te stichten tehuis voor alleen staande gehandicapten. De actie „Laat ons niet alleen staan" leverde een voorlopig bedrag op van 35.502,85. Om kwart over elf prijkten deze indrukwekkende cijfers op het scorebord, dat in de loop van de avond steeds werd gewijzigd en de belangstelling erin hield. Er waren tal van ontroerende mo menten op deze inzamelingsavond. Kleine kinderen brachten hun spaar geld naar het podium, waar de heren J. van Offeren en J. N. Elenbaas met een toepasselijk praatje (vol humor en ironie) het programma aaneenregen. Leerlingen van B.L.O.-school offer- De vereniging „Philadelphia" heeft een ton nodig om met het te huis voor gehandicapten in Vee nendaal te kunnen starten. Gere kend naar dit streefbedrag van 100.000 gulden kon men hier en daar de opmerking horen dat de opbrengst van de start-actie enigs zins tegenviel. Deze opbrengst kan met de gif ten die nog na moeten komen ge steld worden op rond 40.000 gulden, dat is per inwoner van Veenendaal ruim f 1,50. De landelijke actie „Open het dorp" bracht 14 miljoen op; dat is per Nederlander ruim f 1,En zo bezien mag toch worden gezegd, dat Veenendaal ruim heeft gege ven. den gul bij de heer Van Offeren en scholieren van de Kon. Julianaschool lieten hun giften vergezeld gaan van een toepasselijk gedicht. Ook de grotere bedragen werden graag in ontvangst genomen. De Rit meester- en Panterfabrieken brachten resp. f 750,en 500,naar het po dium. Het personeel van de Koninklijke Scheepjes wolf abrieken een bedrag van 1800,Andere bedrijven zcals Recter (100,en Hollandia Tricotage 200, zorgden ervoor dat de score vanuit het beginbedrag steeds verder opliep. Op de Rotterdamse Bank en de giro t.n.v. mevr. Iiazenberg-de Jonge was het bedrag van f 18.651,93 gestort. Op het gironummer van de penningmees ter, de heer Valkenburg, bijna 4000, Om acht uur was de 22.000,gepas seerd. Zoals wij reeds konden melden schonk de bevolking van Overberg een bedrag van f 726,welk be drag begeleid werd door een - met gevoel - voorgedragen gedicht van mevr. Koopman. Nadat er in de loop van de avond nog flinke bedragen werden geïncasseerd, w.o. 500,van de Chr. Techn. School; f 350,van het Chr. Lyceum en vele andere, steeg het bedrag tot ver over de 25.000,—. Tegen het einde van de avond werd het gezamenlijk bedrag van de collecte in de verschillende kerken bekend. Een behoorlijk resultaat7.562,68. Zo klommen de bedragen geleidelijk op in de richting van het eindresultaat ruim 35.000, Tussen de bedrijven door zorgde het Herv. Evang. Zangkoor „Con Amore" voor enkele goed gebrachte zangnummers, hierbij voortreffelijk begeleid door een electronisch orgel van de heer B. van Hees. Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg memoreerde in zijn openingswoord dat de slagzin „Laat ons niet alleen staan" zeer juist was gekozen. Het alleen staan heeft iets benauwends. Alleen staan als kind betekent een nog grotere verlaten heid. Wij moeten met de geëigende mid delen samenwerken om die gehandi capte kinderen de hand te reiken. Het doet mij genoegen dat de roep blijkbaar niet onbeantwoord is gebleven, aldus burgemeester Hazenberg. Een korte film over de tehuizen van „Philadelphia" in Nunspeet en Benne- kom, toegelicht door de heer Bothof uit Ede, completeerde het programma. Ds. C. Langbroek besloot de avond met enkele gevoelvolle zinnen, waarin de predikant de nood van de geestelijk gehandicapte kinderen nog eens onder streepte. Gods Woord zegt„Laat de kinderen tot Mij komen", zo eindigde ds. Langbroek zijn slotwoord. Het zal ieder duidelijk zijn dat on danks de offerzin en gulhartigheid van de Veenendaalse bevolking, die toch maar even f 35.000,bijeen bracht, het Tehuis nog niet gerealiseerd kan wor den. Het actie-comité is uiterst dank baar voor de gaven. De inzameling en de activiteiten van het comité gaan evenwel nog door. Een te houden bazar door de Geref. Vrouwenbond en een Braderie zullen nog baten voor het grote doel opleveren. Ook hebben nog andere particulieren medewerking toe gezegd. De basis voor het tehuis is gelegd. Voor de realisering een feit is zullen echter nog alle krachten moeten worden ingespannen. Twee Veenendaalse kleermakers, n.l. de heren D. van Beek en W. Rebergen heb ben deelgenomen aan een regionale show te Zwolle, uitgaande van de stichting maatkleding-shows van het bedrijfschap voor de maatkleding. Er waren in totaal 16 deelnemers. De beide Veenendaalse vaklieden vielen met het door hen vervaardigde werk in de prijzen. Zowel de heer Van Beek als de heer Rebergen behaalde een derde prijs, de eerste met 11Z en de tweede met 105 punten. Maximaal konden 150 punten wor den gehaald. Het volgende doel is de nationale show, die op 2 maart a.s. in Utrecht zal worden gehouden en waaraan de twee heren zul len deelnemen. De Filmdienst van de Nederlandse Chr. Reisvereniging vertoont op maandag 24 febr. in gebouw OCB een kleurenfilm programma onder de titel: „Toeristische fleur en kleur." De film neemt de aan wezigen mee naar Duitsland, Zwitserland, Italië en Oostenrijk. De tocht gaat onder andere langs de Rijn, het Vierwoudsteden meer, het Gardameer en door Tirol. BOMEN GEKAPT BIJ WANDELPAD AAN DE BERG Een groot aantal bomen aan het pad dat vanaf het voetbalterrein van „Vee nendaal" naar Prattenburg voert, is ge kapt. Naar wij vernamen zijn deze zes jaar oude bomen alleen maar gesnoeid, zodat in de komende lente de jonge loten weer tevoorschijn zullen komen. Een der gelijk snoeiproces wordt eens in de 6 of zeven jaren toegepast. Tijdens de grote inza- melingsavcnd van actie „Laat ons niet alleen staan" was de stand om 8.15 uur f22.512,55, zo als het scorebord dui delijk aanwijst. Op het podium van het goed gevulde Eltheto de voorz. van het actie comité, de heer W. v. d. Weerd (midden), ge flankeerd door de heren J. van Offeren (links) en J. N. Elen baas (rechts), die met hun geestige conferen ce de avond vulden en de giften verzamelden. Zoals bekend kent de Nederlandse krijgsmacht ook verschillende vrouwenafdelingen zoals de Marva bij de Marine, de Milva bij de Landmacht en de Luva by de Lucht macht. Tot nu toe was het regel dat de meisjes van deze corpsen, ook gehuisvest werden in de opleidingscentra en militaire onderkomens. Hierin komt op korte ter mijn een drastische verandering. Er is de mogelijkheid geschapen om overdag in militair verband werkzaam te zyn en 's avonds weer in eigen, vertrouwde omgeving, terug te keren. Deze belangrijke reorganisatie houdt in dat meisjes, die wat bevreesd zouden zijn om ver van hun woonplaats te wonen en te werken, thans de gelegenheid krijgen dagelijks weer thuis te komen. Een spe ciale Milva en Luva bus met twee vrou welijke officieren zal in de komende da gen naar onze streek komen. In Veenendaal kunnen meisjes boven 18 jaar (met ULO diploma ook van 17 jaar), die zich voor de Milva of Luva interesseren volledig worden in gelicht. Een speciale bus zal op 24 en 25 februari a.s. aan het Slotemaker de Bruïneplein staan, telkens van 12- 14 uur en van 16-21 uur n.m. Ook te Ede en Barneveld zal de bus standplaats kiezen. Er is gelegenheid om te vragen wat men wil, de vrouwelijke of ficieren zullen gaarne uitleg geven. De opleiding voor Milva of Luva duurt ongeveer 8 maanden in de opleidingscen tra Kijkduin (voor Milva) en in Zeist (voor Luva). Tijdens deze opleiding ont vangt men reeds een behoorlijk salaris. Na de opleiding worden de meisjes niet ver van hun woonplaats tewerk gesteld, maximaal op 1 uur afstand van de ouder lijke woning. Voor meisjes uit Veenendaal en om geving zou dat b.v. zijn: Voor de Lu va: te Arnhem, Amersfoort, Drieber gen, Rhenen, Soesterberg of Schalk wijk. Voor de Milva: te Amersfoort, Arnhem, Bilthoven, Ede, Harskamp, Maarn, Soesterberg of Utrecht. Er zijn verschillende mogelijkheden. Meisjes met ULO diploma vanaf de leef tijd van 17 jaar kunnen als telefoniste, telexiste of codiste gaan werken. Meisjes, die dit diploma niet bezitten kunnen ook vele functies gaan vervullen zoals chauf- feuse, messbediende (diploma huishoud school nodig) filmoperatrice enz. In de regionale afdelingen van Milva en Luva kunnen ongeveer 40 meisjes wor den geplaatst per afdeling. De bindingen met thuis en met de streek blijven nu ge heel intact. Ieder jaar is er een ouderdag, waarop de ouders het werk van hun doch ters nader kunnen bekijken. Het salaris is reeds in de opleidingstijd zeer behoor lijk. Meisjes jonger dan 19 jaar gaan reeds f 376,per maand verdienen, waarbij ieder jaar een verhoging van 10 volgt. Indien een meisje in het huwe lijk treedt vervalt praktisch altyd het contract. De contracten gelden voor een 2-jarige periode. Er zijn grote mogelijkheden voor verder studeren. Meisjes, die het MULO diplo ma willen behalen krijgen een bijdrage van 30 in de studiekosten. Gezien de vele, hoger gewaardeerde functies, is het Dezit van dat diploma bijna onmisbaar en een eerste stap op de weg naar boven. De theoretische opleiding duurt twee maanden, daarna volgt het praktische deel. Behalve pittige sport en voor de Milva zelfs schietoefeningen staan pa raatheidsoefeningen op het program. Men heeft thans na een 1-jarige ervaring met de regionale Milva en Luva-afdelingen goede ervaringen opgedaan. De meisjes zijn enthousiast omdat zij hun eigen streekkarakter kunnen be waren, een goed salaris genieten en een aantrekkelijke functie in ons Ne derlandse leger vervullen. Volgende week maandag en dinsdag kunnen meisjes, die zich tot de Milva of Luva aangetrokken voelen, alle inlichtin gen verkrijgen die men maar zou wensen. De lichtgroene Milva en Luva bus, die op het Slotemaker de Bruïneplein zal staan, is gemakkelyk te herkennen. 99 NATUURZUIVER W OPWEKKEND VERKWIKKEND Bartje Adèr, Schimmelpenninck- straat 6, wilde ook zo graag geld verdienen voor bovengenoemde aktie, maar geld verdienen is zo moeilijk voor een jongen uit de eerste klas van de lagere school. Bartje wist wel raad. Hij had een mooi doosje, schreef daarop: „Help Philadelphia Veenendaal". Nu ging hij overal overal stoepen schoonvegen en de beloning voor het werk kwam in het doosje. Zo kreeg hij f 3,50 bijeen, maar toen kwam de teleurstelling. Bartje was dinsdagavond ziek van vermoeidheid en kon het ver diende geld niet aanbieden, daar om heeft hij het mee naar school genomen en via dr. Thoomes kwam het toch op de plaats van bestemming. Bartje, we hadden jou graag op het podium gezien in Eltheto., maar daarom niet treuren, het is geweldig wat jij gedaan hebt Heel hartelijk bedankt hoor Annemiek van Leeuwen, Klaas Katerstraat 27 en Ellen van Stuy- venberg, Kerkewijk 22 hebben ook een prachtig initiatief geno men, om geld te verdienen voor de aktie. Beiden lieten een busje door de politie verzegelen, gin gen allerlei karweitjes doen en lieten de inhoud op het politie bureau tellen; zij kregen eij be wijs van de inhoudf 14,91 en f 17,80. Ook deze bedragen kwa men via dr. Thoomes op de juiste plaats. Bravo, Annemiek en Ellen, wij zyn erg blij met wat jullie ge daan hébben en... wij geloven dat jullie ook blij bent, want daar krijg je zo'n blij gevoel van als je wat voor anderen doet. In het (hervormd) Veens kerkblad was onlangs een verklaring van het ministerie van predikanten opgeno men met betrekking tot begrafenis sen. Kort gezegd, werd hierin gesteld dat indien men er prijs op stelt dat een begrafenis door een predikant wordt geleid, men met de dominee contact moet opnemen voordat de begrafenis definitief is geregeld. De predikant van „Sola Fide", ds. A. A. Bos, sluit zich hierbij gaarne aan. Hij is, evenals zijn collega's, van mening dat ook met de agenda van de predikant rekening moet worden gehouden. Ds. Bos knoopt er - in het officiële orgaan van „Sola Fide" - nog iets aan vast. Het doet hem bepaald on aangenaam aan ais hij via een be grafenisondernemer wordt uitgeno digd door een familie die hem onbe kend is en die ook kerkelijk niet meeleeft. In de geest van „Er moet een dominee bij, anders is het zo kaal". Het wordt volgens ds. Bos al heel anders als in zo'n geval een familielid de dominee komt uitnodi gen en de situatie uitlegt. Bovendien behoort het niet tot de ambtelijke opdrachten van een pre dikant om begrafenissen te leiden. En de predikant is dienaar der kerk en verkondigt het Woord Gods ook in het aangezicht van de dood, aldus ds. Bos. „Er zijn in de parochie zeker wel mensen die in verband met het oecu menisch denken en streven voelen voor een soort „interkerkelijke ge spreksgroep" schrijft pastoor J. A. Wielens in het parochieblad van Sint Cunera in Rhenen. Jonge mensen tussen 20 en 35 jaar die deze gedachte zijn toegedaan, roept hij op contact met hem op te nemen. Deze kwestie was ter sprake ge komen na een inleiding die pastoor Wielens had mogen houden voor de (hervormde) Jonge Kerk van Rhe nen, een inleiding die handelde over de mogelijkheden van onderling godsdienstig contact tussen „christe nen van de Reformatie en Rome". De Rhenense pastoor waarschuwt er wel voor, dat het niet gaat om een soort studiegroep, maar om elkaar - positief oecumenisch ingesteld - be ter waarheidsgetrouw te leren ken nen en waarderen. Over bovengenoemd actueel onder werp hoopt dr. J. G. Thoomes te spreken op een gemeente-avond van de herv. (nood)gemeente „Sola Fide" te Veenendaal, te houden op 10 maart a.s. Dr. Thoomes wordt als zeer terzake kundig op dit punt aangemerkt, o.m. door het veelvuldig contact dat hij met een groot aantal noodgemeenten onderhoudt. Het onderwerp op zich kan - in het bijzonder - voor heel hervormd Vee nendaal belangrijk worden geacht, omdat de huidige regeling voor noodgemeenten dit jaar afloopt. Voortaan zal in de hervormde kerk van Renswoude op de daarvoor be stemde zondagen niet alleen 's mor gens, maar ook 's avonds een avond maalsdienst worden gehouden. Het arbeidsterrein van de Veenen daalse industriepredikant, ds. A. Ter louw, breidt zich gestadig uit. Thans is de predikant uitgenodigd in een dienst van de herv. gemeente „Sola Fide" voor te gaan en wel in de morgendienst van zondag 5 april a.s. Ds. Terlouw staat reeds op gezette tijden op de kansels van de her vormde gemeente en van de gerefor meerde kerk. In de Parochie-weg wijzer voor Vee nendaal 1964 is o.m. te lezen hoe de Veenendaalse katholieken zorgen, dat hun parochie financieel rond kan komen. Dit geschiedt met gezinsbijdragen, kerkkollekten, de pastoorskollekte (aan huis) en een missenfonds. Beide laatste vormen van geldinzameling zijn voor het onderhoud van de gees telijkheid. De gezinsbijdrage is in de plaats ge komen van de verschillende bijdra gen die vroeger werden gevraagd voor plaatsengeld, kerkenbouw, kerk en armen en pastoriebouw. O.m. zijn door deze regeling thans alle plaat sen in de kerken vrij en kosteloos. Als richtsnoer voor de - vrijwillige - gezinsbijdrage geeft men aan 1 °/o van het inkomen van het gezinshoofd en een Vz °/o van het inkomen van inwonende gezinsleden. Ds. J. Keuning, predikant van de Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) kon zich even vrijmaken voor een gesprek. „Hoewel ik met liefde en blijdschap mijn ambt vervul, en God dankbaar ben voor de mij geschonken werklust en kracht, moet ik toch zeggen dat het werk aan de lopende band is. De pastorale arbeid ligt mij echter zeer goed en daarom werk ik met vreugde", zo begon ds. Keuning het gesprek. Vergeleken met mijn vorige gemeen te Barendrecht in Zuid-Holland is er hier meer persoonlijk contact. Er is meer openheid, de bevolking van de Eilanden was nu eenmaal geslotener. Ook is de pastorale arbeid in deze industriegemeente gevarieerder dan in een agrarisch gebied, aldus ds. Keuning. Men kan zijn blik ver ruimen. Over mijn gemeente mag ik niet klagen, het kerkbezoek is zeer rede lijk. Van de 1400 zielen, die onze ge meente telt, bezoeken gemiddeld 800 Ds. J. KEUNING of 60 de kerkdiensten. Een alge meen verschijnsel is echter dat door de verderschrijdende vermateriali- sering de mensen minder geïnteres seerd zijn voor de Eeuwige dingen en voor de Boodschap van het leven. Vermaak, ontspanning en genoe gen staan in de belangstelling, ook van de kerkelijk meelevende mens. Hierdoor lijkt het of er te weinig openbaring is van het geestelijke leven. Dat is de scha duwzijde van deze moderne tijd, zo verklaarde deze Chr. gerefor meerde predikant. Het leven van deze tijd stelt hoge eisen en de mensen willen er aan voldoen. Men werkt zich geheel in en verdiept zich in allerlei dingen. Dat neemt niet weg dat er ook nog wel vruchten van geloof en bekering zijn, maar ik moet helaas consta teren dat zij sporadisch gevonden worden. Wij, als chr. gereformeerden hebben een regelmatig en prettig contact met andere kerken ook hier ter plaatse. „Onze kerk heeft geen spe cifieke dogmatiek. Je kunt niet pre cies in een regel vaststellen Dat is nu het dogma van de Chr. Ger. Kerk. Wel kan ik zeggen dat wij een tus senpositie innemen tussen de Gere formeerde kerk en de gereformeerde gemeente. Het aantal predikanten in onze kerken behoeft nodig aanvul ling. Momenteel studeren er 30 voor het predikambt aan de Theol. Hoge school te Apeldoorn, maar er blijft een tekort bestaan. In onze eigen gemeente is er feitelijk al teveel werk voor twee predikan ten. De chr. ger. kerk aan de Beatrix- straat telt 1100 zielen, die in de Hoofdstraat 1400. Wanneer 1 predi kant 800 zielen onder zijn hoede had was het al ruim voldoende," volgens ds. Keuning. Het huisbezoek is zeer belangrijk door het persoonlijk contact en daar komen wij soms te weinig aan toe. Resumerend kon ds. Keuning ver klaren dat gelukkig in Veenendaal ook een oprecht geloof in Jezus Christus wordt gevonden. Er is - ik spreek nu alleen maar eens over mijn eigen gemeente - een hartelijke onderlinge band en een sterke saam horigheid. Ds. Keuning wil vooral een be roep doen op de jongeren, zich bezig te houden met zaken die van eeuwige waarde zijn, hoe belangrijk tijdelijke dingen als b.v. studie, werkzaamheden enz. ook mogen zijn. Geachte redactie, Met alle waardering voor het Ker kelijk Nieuws in uw courant van 14 februari j.l., moet ik u toch mede delen, dat het bericht, aangaande het instellen van een spreekuur door ds. Kaastra niets te maken heeft met het spreekuur, zoals door u werd aangehaald uit „Hervormd-Neder land". Hierin wordt gezegd, dat het huis bezoek, als zijnde hinderlijk en las tig, niet meer past in deze tijd en daardoor maar vervangen moet wor den door een wekelijks spreekuur van de dominee. Van vervanging is hier echter hele maal geen sprake, integendeel. Bui ten de normale huisbezoeken, welke een zeer groot gedeelte van de dag taak van de dominee in beslag ne men, werd ook dit spreekuur nog in gesteld, speciaal voor mensen, die de dominee gaarne op korte ter mijn willen spreken. Om het onbegrijpelijke standpunt van de dominee uit „Hervormd- Nederland" niet voor Amerongen te laten gelden, verzoek ik u hier nog even de aandacht op te vestigen. Met dank voor plaatsing verblijf ik, Hoogachtend, M. J. van Prattenburg Redactie Het schrijven van de heer Pratten burg is mede-ondertekend door ds. Kaastra en daaruit menen wij te mogen afleiden dat het gestelde ook diens instemming heeft. Wat het bewuste bericht betreft kunnen wij mededelen, dat het niet onze bedoeling is geweest om het spreekuur van ds. Kaastra op één lijn te stellen met de in „Hervormd- Nederland" ter sprake gebrachte dominees-spreekuren welke de af te schaffen „ouderwetse" huisbezoeken zouden moeten vervangen. Inderdaad zou bij oppervlakkige le zing deze conclusie wel uit het stuk je kunnen worden getrokken, maar dat zij hiermee dan recht gezet. Over enkele weken zal het in aanbouw zynde gymnastieklokaal aan het Slot. de Bruïneplein voor gebruik gereed zyn. Dit is het vyfde gemeentelyke lokaal, in. yi- tempo door de aannemer Van Brenk uit Opheusden gebouwd. Behalve dit nieuwe gymnastieklokaal zyn er nog vier lokalen eigendom van de gemeente t.w. aan de Hoogstraat, de J. G. Sandbrinkstraat, achter de Kon. Julianaschool, by de Herv. Ichtus ULO en by de Chr. Nat. School II. Daarenboven zyn er nog twee lokalen voor de scholieren van het Lyceum en van de Huishoudschool. Wanneer het nieuwe lokaal aan het Slo temaker de Bruïneplein over 2 weken kan worden geopend, zal ook de gymnastiek- ver. „Sparta" met ruim 600 leden gebruik maken van de nieuwe gelegenheid. Spar ta oefende tot dusver op maandag, dins- Vele gezinnen hebben nog steeds hoogst onaangename herinneringen aan de win ter van '62-'63. De opvoering van de ca paciteit der verwarmingsbronnen vroeg belangrijke financiële offers, doch men slaagde er in het algemeen niet in om de kamer in zijn totaal te verwarmen. In de buurt van de ramen bleef het koud en dat is te begrijpen als men weet, dat glas, door de geringe dikte, een slech te isolatie is. Afgezien van het hierdoor ontstane warmteverlies, zijn condensvor- ming, beslaan der ruiten en de hinder lijke vriesbloemen enkele belangrijke na delen van enkelvoudige beglazing. Het buitenland heeft reeds lang voor zieningen op dit gebied getroffen, speci aal in de Scandinavische landen waar men in 90 °/o der gevallen dubbele ramen heeft toegepast. Ing. J. J. S. v. d. Ven te Amstelveen heeft na jarenlang intensief onderzoek in samenwerking met de Italiaanse alumini um-specialist Ir. P. Polettini te Milaan een geheel nieuw systeem van dubbele beglazing gevonden. Men heeft n.l. een voorzetraam ontwikkeld van een speciaal veredeld soort aluminium met een gepa tenteerd scharniersysteem. Deze voorzetramen worden, na opgave van de juiste maten, precies op maat in bouwpakketten afgeleverd en kunnen o.a. door de „doe het zelf'-bouwer in een mi nimum van tijd worden gemonteerd en zowel binnen als buiten worden aange bracht. De montage is door middel van een ingenieus uitgedacht hoeksysteem uiterst eenvoudig geworden. Dit nieuwe systeem geeft niet alleen in vele gevallen een besparing van minstens 40 °/o, doch maakt het de huisvrouw mo gelijk om de aldus geplaatste ramen op simpele wijze zelf te reinigen. dag en donderdag in de Hervormde ULO, maar zal dan vier oefenavonden toegewe zen krijgen in het lokaal aan het Slot. de Bruïneplein. De vrijdagavond is toegewezen aan een volleybalclub. De Chr. sportvereniging DEOS, die ook in de Herv. ULO oefende, krijgt dus na het vertrek van Sparta naar het nieuwe lokaal ook meer mogelijk heden. De vraag zou wellicht kunnen rijzen, indien er reeds 5 gymnastieklokalen be staan, zou dan de geplande Sporthal nog beslist noodzakelijk zijn? Dat is zeer ze ker het geval, want vele indoorsporten, die nu nog niet in Veenendaal beoefend worden krijgen dan hun kans. Gedacht wordt aan micro-korfbal, zaalhandbal, ta feltennis, judo enz. Ook zal met het oog op de groei van de bevolking een ruime sporthal aan de gehele jeugd ontspanning kunnen geven. Het oude gymnastieklokaal aan de Hoog straat wordt bovendien nog wel gebruikt, maar zal in de toekomst waarschijnlijk verdwijnen, zodat deze gelegenheid prak tisch kan worden afgeschreven. MUIZEN. Tijdens de opvoering van het opschuddingverwekkende toneelstuk „De Plaatsvervanger" van Rolf Hoch- huth in Parijs hebben tegenstanders van het stuk een aantal muizen in de zaal losgelaten. Hun voornemen de voorstel ling te storen mislukte doordat geen der aanwezigen zich aan het ongedierte stoorde. FOOIEN. Het geven of aannemen van fooien zal in de toekomst in de Sowjet- Unie wellicht strafbaar worden. Het re geringsblad „Iswestija" heeft onlangs een voorstel gepubliceerd om hiertoe over te gaan. Op deze publikatie kwa men 2000 reacties van taxi-chauffeurs die zich tegen het fooiensysteem ver klaarden. BED. Een Britse firma heeft president De Gaulle van Frankryk een bed aan geboden van een bijzondere lengte. De ze aanbieding werd de Franse president gedaan voor zijn vele diensten voor Groot-Brittannië en het streven van de Gaulle Engeland buiten de EEG te hou den. Het bed is 2,75 meter lang en ver sierd met Franse lelies.

De Vallei | 1964 | | pagina 5