Fabrikantenvereniging stimuleerde bouw sporthal ^uinbouw- Uoekje Mutaties in bestuur De heer H. G. Hey ging heen, L. M. Bonnike zet werk voort Ontstaan en doel Kennis van de Bijbel en belijdenis noodzakelijk E.H.B.O. afd. Veenendaal hield jaarvergadering Welzijn van Veenendaal Levensloop Loopbaan nieuwe voorzitter De lente is in aantocht De lente die gij wacht. Friese vereniging afd. Veenendaal kwam bijeen Kosterschap geen felbegeerde baan Zcdingszustcr in Achterberg Hervormd-Gereformeerd samengaan weer stapje dichterbij Bidstond Nog eens: het predikantentekort „Viering" predikantsjubileum Jeugdweekend DS. A. VROEGINDEWEY, NED. HERV. PREDIKANT ANDERE VORM Uitbreidingen Verdeeldheid Warme wintersport Zoals wij in ons blad van dinsdag j.l. reeds summier konden vermelden zijn er in het bestuur van de Fabrikantenvereniging in Veenendaal enke le wijzigingen gekomen. Voorzitter H. G. Hey, legde na acht jaren, deze functie neer. Hij meende aan een jongere kracht de leiding te moeten overgeven. Tijdens de vergadering van 17 februari werd de heer L. M. Bonnike, directeur der Kon. V.S.W. als zodanig benoemd. De scheidende voorzitter, de heer Hey, werd hartelijk toegesproken door zijn opvolger. De heer Bonnike memoreerde het vele werk dat de heer Hey voor de vereniging en in het belang van de gemeenschap had gedaan. Wij hopen in dezelfde geest door te gaan en de weg die u voor ons uitstippelde te blijven volgen. De heer H. G. Hey ...perspectieven in woning bouw hoopvol..." De heer H. G. Hey (63), die behalve een bekend industrieel ook een kundig orga nisator was op velerlei gebied, stond ons een onderhoud toe, waarin hij het ont staan en de doelstellingen van de Fabri kantenvereniging nader belichtte. Na de bevrijding bestond er een grote behoefte aan overleg en samenwerking. Ieder is gebonden aan zijn vakgroep, ge specialiseerd over de verschillende bran ches. Er werden c.a.o.'s afgesloten, meest voor elke vakgroep afzonderlijk. Deze c.a.o.'s liggen evenwel op landelijk ni veau. Teneinde ook plaatselijk een sa menbundeling tussen de verschillende be drijfstakken (sigaren, wol, katoen, metaal en tricot) te bereiken werden plannen ge opperd tot oprichting van de Fabrikanten vereniging. De vereniging ontwikkelde vele activi teiten. Men begreep dat er een wissel werking bestond tussen onderwijs en be drijfsleven. Er was en is nog steeds een grote behoefte aan geschoold technisch personeel. Reden waarom de Fabrikantenvereni ging in samenwerking met vertegen woordigers van de vakbonden de stichting van de Chr. Lagere Tech nische School overwoog. Deze school werd in 1955 gesticht en in dit jaar zal dat onderwijs pas uit de kluiten komen als de prachtige, moderne Talmaschool in oktober zal worden ge opend. Vijfhonderd jonge knapen worden bekwaam gemaakt voor de moderne in dustrie en de woningbouw, welke be drijfstakken dermate gemechaniseerd werden dat een vakopleiding praktische noodzaak werd. Leden van de Fabrikantenvereniging stelden zich beschikbaar voor speciale doeleinden en ook namen fabrikanten zitting in een bepaalde donateursgroep om het werk van het bestuur prettiger te maken. De heer Hey, die behalve voor zitter was van de Fabrikantenvereniging als van de schoolvereniging voor Chr. Lager Technisch onderwijs bereikte door deze cumulatie zowel voor de ene als voor de andere vereniging zeer veel nut tige zaken. Ook op ideëel gebied zette de Fabrikan tenvereniging zich in voor het welzijn van Veenendaal. De stichting „Evangelie en Industrie" kwam tot stand o.l.v. de heer Bekker. De plaatselijke industrie stelt de activiteiten van deze stichting op hoge prijs en is verheugd dat voor dit specifiek moeilijke werk ds. A. Terlouw als industriepredikant kon worden aan getrokken. De woningbouw heeft de speciale aan dacht van de Fabrikantenvereniging. Door een permanent overleg en in samenwer king met het gemeentebestuur kon de vereniging de bouw van een aantal be drijfswoningen bevorderen. De stichting voor Bedrijfswoningbouw werd opgericht, waarvan Drs. G. J. Koomen voorzitter werd. Hoewel het probleem nog nijpend is, openen zich op korte termijn perspectieven, die zeer hoopvol zijn. De Fabrikantenvereniging voelde ook het gebrek aan leefbaarheid binnen de gemeente aan en ver klaarde zich bereid mede te wer- ken aan de totstandkoming van de geplande sporthal, waaraan de ge hele gemeenschap behoefte heeft. Uit haar midden benoemde de ver eniging twee adviseurs, t.w. de heren H. Stoffels en H. van Schuppen Jr. Het initiatief werd door de plaatselijke overheid gesteund en binnen afzienbare tijd zal de sporthal verrijzen. Aan al deze activiteiten heeft de scheidende voorzitter, de heer Hey, zijn gehele persoonlijkheid en werkkracht geschonken. Als geboren Veenendaler en begiftigd met bijzondere kwaliteiten zowel op commercieel als organisato risch terrein, zette de heer Hey zich steeds in voor de belangen van de ge meenschap en de uitbouw van deze plaats. De heer Hey werd in 1901 te Veenen daal geboren uit een oud geslacht van wolkammers. Zijn voorouders oefenden sinds 1804 de beroepen van wolkammer, wolverver en wolhandelaar uit. In 1920 werd de heer Hey in Duitsland voor het vak opgeleid en nam in datzelfde jaar de leiding van de wolkammerij over. De fabriek kreeg de naam Peha- vee, naar de beginletters van de heer Hey Sr. In sept. 1939 werd de heer Hey benoemd als adviseur voor de textiel door de toenmalige minister van Eco nomische Zaken, Mr. M. J. P. Steen- berghe. Uit deze functie vloeide voort het directeurschap bij het Rijksbureau voor textiel. Onder leiding van de secr.- generaal van minster Steenberghe, was de heer Hey belast met de textieldistri butie. Na de bevrijding legde hij zijn ambtelijke functie neer en nam zijn plaats weer in als directeur van Peha- vee. In april 1946 kwam Mr. Spencer uit Nottingham, een groot Engels in dustrieel op tricotgebied, naar Holland en volgde een associatie met Pehavee, resulterend in de oprichting van N.V. Spencer Hey. Vanwege een tekort aan personeel te Veenendaal werd het nieuwe be drijf te Culemborg gesticht. In aug. 1949 werd de nieuwe fabriek al daar geopend. Inmiddels is de fa briek reeds behoorlijk uitgebreid. In juli 1961 werd het gehele bedrijf in Veenendaal, de Pehavee, naar Cu lemborg overgeplaatst. Na de bevrijding bouwde de firma een exportafzet op zelfs naar de Unie van Zuid-Afrika. In 1960 volgde de oprichting van Cpencer Hey in Kaapstad. De heer Hey maakt elk jaar een reis naar Kaapstad teneinde het produktie- programma te regelen. Ook maakt de heer Hey jaarlijks een zakenreis naar Canada, waar hij een bestuursfunctie vervult in een textielbedrijf. De heer Hey is voorts bestuurslid van het Prot. Chr. Verbond van Werkgevers in Den Haag en heeft zitting voor de ver. van Tricot en Kousenfabrikanten. De heer Hey, die vijf jaar in Culem borg woonachtig was, keerde in dec. 1963 weer naar Veenendaal terug. Hopelijk zal de Veenendaalsegemeen schap nog lange jaren van de organisa torische talenten van de heer Hey kun nen profiteren. Zeer recentelijk werd de heer Hey benoemd tot lid van de commissie voor de Geref. Kerk ter plaatse. De heer L. M. Bonnike werd op 3 ok tober 1920 te Hilversum geboren. Na vol tooide opleiding, gedeeltelijk buitens lands, in 1948 na terugkeer uit Indonesië Het ligt in onze bedoeling van t(jd tot t(jd een artikel te plaatsen van de in onze streek welbekende publicist op het gebied van de ver zorging van planten en bloemen, de heer E. J. Gr(jsen uit Rhenen. De heer Grysen is door een jaren lange theoretische en praktische studie terzake bijzonder kundig. Hij verwierf de volgende r\jkserkende diploma's en getuigschriften: Twee- en driejarig rjjkstuinbouwdiploma; bloemschikken en binden; bos bouw; aanleg en onderhoud tuinen en parken; bemesting en grondbe werking; snoei, groei en bloei; al gemene tuinbouwkunde en tuin architectuur. Sneeuw, vorst, regen, slijk wisse len zich af en wij mopperen over de grillige onbestendigheden van het weer. De Bilt vertelt: „depres sie zus, depressie zó verwach ting Wij luisteren en mees muilen enige dagen vorst op de schaats regen, weg ijs, weg wintervermaak en terwijl ik dit neerschrijf sneeuw. We zijn thans met ons doen en denken uit de wijde natuur tot binnen de mu ren van ons huis teruggedrongen. Dat alles is een reden om op deze tijd van de natuur te vervreemden. De trawanten van koning winter kwamen met bulderend geweld, doch wij hebben de zekerheid dat zij op dezelfde wijze weer de af tocht zullen blazen. Binnenkort zal een maartstorm ons weer als mu ziek in de oren klinken, want de uitvaart van de winter wordt ons dan verkondigd. De lente zal zich spoedig uit de knellende banden losrukken. De natuur werkt rusteloos voort en geen plaatsje blijft daarbij leeg, want als het ene verdwijnt, staat het andere weer gereed. Aan elke verschijning knoopt zich weer een volgende vast en dit eeuwigduren de wisselen is het juist waarop het leven berust. Leven is meer dan wat wij in het spraakgebruik on der dat woord verstaan, want niet alleen de mens en het dier en de planten leven, zelfs het gesteente in de aarde is niet dood. Het leven der aardoppervlakte, dat zich naar de jaargetijden, lente, zomer, herfst, winter, in eeuwig durende wisseling beweegt, berust niet alleen in die verschijnselen welke zich bij de dieren en planten openbaren, doch evengoed ook in die van de lucht en de aarde. De miljoenen regendroppels, die door de koude verstijven, die sierlijke vormen van sneeuwvlokken ver kregen, wanneer de zwevende dam pen in de hogere luchtlagen zich tot water verdikken en dan als sierlijke sneeuwkristallen neer- dwarrelen, dan is dat eigenlijk het zelfde als wanneer het vocht uit de grond, dat door een plant, of boom wordt opgenomen, in de vorm van bladeren en bloemen overgaat. Wanneer ijzer roest, doordat het zich verbindt met de zuurstof uit de lucht, dan is dat een verschijn sel dat overeenkomt met de ver binding van ons bloed met dezelf de zuurstof uit de lucht, waardoor het een meer rode kleur krijgt. U zult begrijpen, beste lezers(essen), dat het een en ander berust op de beweging der stof, het verschil ligt alleen in het verschil van de stof fen en de daaraan eigen krachten. Er is volop beweging en bewe ging is leven. Daarom ook, kan ik niet nalaten bij het schrijven van mijn artikeltjes, die u in „De Val lei" regelmatig zult aantreffen, af en toe op datgene opmerkzaam te maken, wat binnen die wijde kring besloten ligt en dat een grote in vloed uitoefent op hetgeen ons al len bezig houdt. Wanneer de sneeuwlaag is ver dwenen, richt uw blikken dan naar de tuinen. Ziet: de sneeuwklokjes, zij hebben zich door de aarde ge boord, evenzo de sneeuwroem en zovele andere voorjaarsgewassen. Is de winter dood? Neen, zelfs niet schijndood! Ontwaken (lente), krachtig leven (zomer), insluimeren (herfst), dood (winter), ziedaar de vier toestan den die de karakters der jaarge tijden uitdrukken, doch ze zijn niet in gelijke mate en gelijktijdig in de toestand der verschillende wezens herkenbaar. Nauwelijks verdwijnt de sneeuw of de Winter-Aconiet (Eranthis hyemalis) vertoont haar groene blaadjes. Het sneeuwklokje (Galanthus nivalis) wordt uit zijn winterslaap wakker gekust door de zonnestralen, als deze nog niet warm genoeg zijn om de sneeuw te doen smelten. Reeds lang voor dat de lente begint schudden de slanke takjes van de Hazelaar haar overvloed van geel stuifmeel uit. De weilanden en velden zien er nu nog als dood uit en met het ge zicht dringt men nog ver door het bladerloze loofbos, waar zowel in het eerste als het laatste de eerste boden der nieuwe lente zich reeds klaar maken om het nieuwe leven in te luiden. Overal om ons heen zien wij de bloem- en bladknoppen, die de hoop op een spoedig ontwa ken der lente besloten houden. Een hoop die nog nimmer gefaald heeft en ons niet teleurstelde. Reeds zien wij in onze verbeelding de grote, met glimmende hars overtrokken knoppen der Kastanjebomen zwel len, de Esdoorn knoppen hun slan ke schubben uitzetten, waartussen de sierlijk toegespitste bladeren op gevouwen liggen. Dan is wéér een kringloop ten einde gekomen en wij staan in het midden van die cirkel, met een steeds helder wor dend begrip van ons eigen bestaan. Zien en waarnemen! In de volgende „Tuinbouwhoek- jes" zal ik de verzorging van ka merplanten, het onderhoud der di verse planten en struiken in tuinen en tuintjes, het zaaien en opkwe ken van zomerbloemplanten, snoei- groei en bloei, enz enz. bespreken. Mocht ik hiermede bereiken nóg meer liefde voor de natuur, voor bloemen en planten, en alles wat hiermede in verband staat, aan te kweken, 't zou voor mij een grote voldoening zijn. Mocht u vragen hebben voor het kweken en verzorgen van kamer- of tuinplanten, zaaien of stekken, schrijf gerust. Gaarne sta ik u met raad terzijde. E. J. Grijsen, Rhenen De .coming man' de heer L. M. Bonnike Op deze weg voortgaan - alwaar de Koninklijke Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij N.V. de Di rectie voerde over Spinnerij Djantra N.V. te Semarang - volgde zijn benoeming tot Adjunct-Directeur der Kon. V.S.W. N.V. In 1955 volgde de heer L. M. Bonnike z(jn vader, de heer J. M. J. Bonnike, als directeur der N.V. op. De heer Bonnike is voorts commissaris van Inter-Union N.V. te Veenendaal, als mede van Staflex-Nederland N.V. te Veenendaal en gedelegeerd commis saris van Hollantor N.V. eveneens te Veenendaal. De heer Bonnike vervult verder vele functies in het zakenleven. Hij is momen teel bestuurslid van de Vereniging Ka toen-Rayon en Linnenindustrie te Arn hem, bovendien bestuurslid van de stich ting Personeelsbeleid, gevestigd te Henge lo. Hij is lid van het Algemeen Bestuur van het Verbond van Nederlandse Werk gevers te 's-Gravenhage en secretaris van de stichting Bedrijfsgeneeskundige Dienst Veenendaal. De uit Friesland afkomstige inwoners van Veenendaal kwamen deze week bij een teneinde de onderlinge banden weer eens te versterken. Wij ontvingen het volgende verslag, uiteraard in het Fries gesteld Tiisdy 25 febrewaris kamen de Fryzen bij elkaor yn seal de Haas. De opkomst hie better kint, dochs wiemen der in pear nije gesichten, dy t'fensels tige wolkom hjitten waerden. Daeliks wiemen dizze mannen ek bi- ret om hj arren skouders under it wurk to setten, det forset wirde moat, scil us Krite hwat bits jutte. It bestjur scil Veenendaal no yn blok ken fordiele, sa, det in pear leden ienris yn it feamsjier der bij lans komt feaks mei in bledsje mei nijs en wederwaer- dichheden fen de omlizzende kriten en it Heitelan. Mulk kinne wij den ek noch meielkoarren nei Utert, wer t' Tetman komt mei: „Een snufdoaske oant nijlon- hoaske". En to Tiel scil Rients Gratema komme mei syn nijste programme. Dus wij bin- ne dochs wer ut ein set en hoopje de ban fen de fryzen to forstevichjen om wer ris in noflikke fryske joun mei el- koar hawwe scillen. Ek is der noch praet oer in sjong joun ienris yn e moanne bij ien fen de leden oan hus. Fryzen, dy t sa no en den dochs noch ris frysk praotte wolle, kinne hjarren op jaen oer de tillefoan 3065 as op de Sav. Lohmanstrjitte 145 in Veenendaal. Voor het ambt van koster-concierge van de Cunerakerk en het gebouw Irene te Rhenen is geen belangstel ling. De hervormde kerkvoogdij vraagt zich af of het misschien zaak is om de functie te splitsen, in die zin dat het een betaalde vrije tijdsbesteding wordt voor enkele personen. Men is het er in ieder geval over eens, dat men niet buiten een per soon of enkele personen kan, die het kosterswerk opknappen. Als enige wat van het werk zou kunnen ver vallen, noemt men het rondleiden van zomerse bezoekers en toren- beklimmers. (Het zou toch ook wel jammer zijn als een monumentaal gebouw als de Cunerakerk niet meer onder leiding te bewonderen zou zijn. Red.) Mej. D. Stuurman, zendingszuster in Kenya, waar zij door de (Herv.) Geref. Zendingsbond tewerk is ge steld, is op het ogenblik in Neder land. Op vrijdag 6 maart zal zij in het Buurtschapshuis in Achterberg over het zendingswerk in Afrika komen vertellen. Zij zal haar verhaal illu streren met dia's. In Rhenen doet men, waar mogelijk, aan oecumene. Dit blijkt ook weer uit de besluiten die zijn genomen tijdens een kerkeraadsvergadering van hervormden en gereformeerden tezamen. Besloten werd om de bid- en dank stond voor gewas en arbeid geza menlijk te houden en twee gemeen schappelijke jeugddiensten te beleg gen, in april met een gereformeerde, en in oktober met een hervormde predikant. Daarbij komt ook nog de traditionele Kerstnachtdienst van beide kerken. De gezamenlijke hervormd-geref. bidstond voor gewas en arbeid in Rhenen, waarover wij in deze ru briek reeds spraken, is op woensdag 11 maart a.s. in de Cunerakerk. De herv. ds. Westra verzorgt de li turgie, ds. Volten (geref.) de predi katie. We noemden hier al eerder cijfers over het predikantentekort in enkele kerken. Bij de gereformeerde kerken schijnt het al niet anders te zijn, hoewel hier zeker niet kan worden gesproken van een noodsituatie. We lazen, dat er behoefte is aan minstens 600 nieuwe predikanten in twaalf jaar, oftewel 50 dominees per jaar. Deze behoefte is gebaseerd op verschillende verwachtingen. Eén daarvan is het grote aantal predi kanten dat in de komende twaalf jaar met emeritaat zal gaan. Begin 1963 waren er 384 dominees ouder dan 52 jaar; dezen gaan in de ko mende twaalf jaar met emeritaat. Toch staan de gereformeerde kerken er ondanks alles niet slecht voor. In de loop van de laatste zes jaar werden 240 kandidaten in het ambt bevestigd. Als deze toeneming van predikanten zich in de toekomst in dezelfde lijn ontwikkelt, heeft men het overgrote deel van de 50 emeriti per jaar reeds opgevangen met jonge ambtsdragers. Er waren begin 1964 nog 156 vaca tures en begin 1963 148, een toename dus van slechts 8. Sedert begin 1961 is het aantal vaca tures toegenomen met 44. Wij hadden geschreven, dat de (ger.) ds. D. van Enk op 1 april a.s. zijn 35-jarig ambtsjubileum hoopt te „vieren". Ds. Van Enk tekent hierbij aan, dat het geen viering in de ge bruikelijke zin van het woord (fees telijkheden e.d.) zal worden. Mogen we het daarom veranderen in „her denken"? Overigens is ds. Van Enk volgend jaar 30 jaar in Veenendaal, ook een feit wat uitsluitend „herdacht" zal worden. De herv. jeugdraad organiseert op 7 en 8 maart a.s. een jeugdweekend. Op het programma voor de zater dagavond staan enkele briljante kleurenfilms over de natuur van Bert Haanstra en een film over het vluchtelingenprobleem in China, ge titeld „Hong-Kong". 's Zondags zal dr. C. Graafland in zijn predikatie het jeugdweekend betrekken, welke preek 's avonds besproken wordt. De jeugdraad is ook nog trachtende het Utrechts mannenl^por „Aurora" te contracteren voor een Paasbijeen- komst en voor het Kerstfeest 1964 - het is zaak dat men ver vooruit kijkt - het Chr. Haags Knapenkoor. Het laatste koor was in eerste in stantie gevraagd voor de Paasbijeen- komst, maar rond Pasen volledig bezet. Ds. A. Vroegindewey, al 17 jaar nederlands hervormd predikant in Veenen daal formuleert in een openhartig gesprek zyn zinnen bedachtzaam. Ds. Vroegindewey is een der hervormde predikanten, die binnen het raam van het grote geheel het geluid iaat horen van de herv. geref. richting. De Ned. Hervormde kerk, de Erve der Vaderen dient te staan op basis van Schrift en Belijdenis aldus Ds. Vroegindewey. Ook in landelijk verband, als voorzitter van de Mannenbond laat Ds. Vroegindewey menigmaal dit principiële stand punt horen. Van z(jn hand verschijnen artikelen in het „Gereformeerd Week blad", waarvan hij redakteur is. Hoewel de tijden zijn veranderd en zich overal andere vormen open baren, mogen wij de belijdenis der Waarheid nooit 1 blaten, zegt ds. Vroegindewey. Vroeger drukte de Gereformeerde belijdenis veel meer haar stempel op ons volksleven. De jeugd heeft beslist niet minder be langstelling voor godsdienstige din gen, maar het dringt niet meer tot de diepte door. Voornamelijk het ge brek aan kennis doet zich gelden. De jeugd zou zich meer moeten ver diepen in de kennis van de Bijbel en de geloofsleer. De profeet Hosea klaagde daarover reeds „Mijn volk is verloren omdat het geen kennis heeft." Misschien zou er een iets andere vorm aan catechisatie en jeugdwerk gegeven moeten worden, maar ik heb er groot bezwaar tegen als het christelijk jeugdwerk degradeert tot ontspa r r; ingsbij eenkomsten, zoals herhaaldelijk gebeurt. Een inten sieve Bijbelbespreking is absoluut no dzakelijk, want het Woord van God moet ons richtsnoer zijn vol gens ds. Vroegindewey. herstel van het gereformeerde ka rakter naar Schrift en Belijdenis van de kerk der Vaderen. Het ligt verder in de bedoeling om alle kerkeraden van Veenendaal tot een gesprek uit te nodigen om met elkaar te spreken over de vraag hoe wij als gerefor meerde gezindte meer één zouden kunnen zijn. Met de groei van de plaats Veenen daal zullen ook uitbreidingen op ker kelijk gebied volgen. Wij hopen dat de nieuwe Sionskerk nog dit jaar ge reed komt. Nu er weer een nieuw wooncomplex wordt ontsloten in de Engelenburg hebben we reeds de mogelijkheden van eventuele kerk bouw in dat gebied besproken. De verdeeldheid der kerk is een zon dige verdeeldheid. We moeten in ons streven naar de eenheid der Christe nen echter duidelijk in het oog hou den dat dit een „Eenheid in de Waarheid" moet zijn. Dit heb ik ook in landelijk verband al eens naar voren gebracht. Over de fundamenten des geloofs moeten we het eens zijn. Dan mogen er best nuanceverschillen zijn in bij komstige zaken. Als hervormd gereformeerden heb ben we de eenheid gezocht te be waren en daarom hebben wij de her vormde kerk niet kunnen loslaten. Toch voelen we ons nauw verwant met de gereformeerde belijders in andere kerken. Het is te betreuren dat er zoveel verdeeldheid onder hen is, vooral ook in deze gemeente. Aan die verdeeldheid staan wij misschien allen schuldig, elk op zijn eigen plaats, maar daarom temeer moeten we met elkaar de eenheid „in Enig heid des waren geloofs" zoeken. In onze eigen kerk strijden wij voor het Ds. A. Vroegindewey De kerk dient als wegwijzer naar Boven een plaats te krijgen temid den van de moderne flatgebouwen. Een persoonlijke wens van mij is ook een verpleeghuis te stichten voor bejaarde patiënten. Het nieuwe Rusthuis, met een ziekenafdeling van 15 patiënten, is daarop niet geheel ingesteld en biedt feitelijk alleen plaats voor bejaarden die zich nog wat kunnen redden. Er is nog veel te doen, maar per soonlijk is het mij een grote vreugde bezig te mogen zijn met de uitbrei ding van Gods Koninkrijk, zo besluit ds. Vroegindewey het gesprek. Tijdens de dinsdagavond in de Ritmeester kantine gehouden jaarvergadering van de afd. Veenendaal der Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken waren 28 leden aanwezig. Uit het verslag van de secretaris bleek dat naast de ver leende hulp bij wandeltochten, kinderzang, volkskerstzang, kinderspelen op Konin ginnedag, voetbalwedstrijden enz. ook weer aan diverse wedstrijden werd deelgeno men, waarbij de afdeling Veenendaal meermalen een goed resultaat wist te behalen. Op de Vewibeto 5 was de afdeling eveneens present. In 1963 werden 12 nieuwe leden ingeschreven, terwijl 14 leden moesten worden afgevoerd. Het totale aantal leden bedroeg per 31 december j.l. 113. Een nieuwe cursus, welke door de B.G.D. wordt verzorgd, omvat een 20 tal cursisten. De penningmeesteresse moest medede len dat over 1963 helaas geen sluitende rekening kon worden verkregen. Het na delig saldo bedroeg f 354,50. Dit tekort werd ondanks de per 1 jan. j.l. ingevoer de contributieverhoging, enerzijds ver oorzaakt door de aanschaffing van een oefenpop voor mond- op mondbeademing en een schrijfmachine voor de secretaris, terwijl anderzijds de opbrengst van de donateursactie en de verkoop van ball points wat tegenviel. Er werden 51 dona teurs geboekt, hetgeen tesamen met de verkoop van ballpoints een netto resul taat opleverde van f 137,50. Ook op de begroting voor 1964 wordt rekening gehouden met een tekort van f 165,—. De actie voor het winnen van nieuwe donateurs dient dus te worden voortgezet, terwijl voorts andere moge lijkheden zullen worden gezocht om de kaspositie te verbeteren. Een aantal suggesties van de leden, waaronder het verzoek om verhoging van de gemeentesubsidie welke momenteel f 100,per jaar bedraagt, werden door het bestuur in overweging genomen en zullen worden bekeken. Indien enigszins mogelijk wil het be stuur liever niet terugvallen op de voor- hean regelmatig gehouden huis-aan-huis collecte. Op korte termijn zullen enkele bran cards worden aangeschaft, terwijl ook het verbandmateriaal dient aangevuld. De verzorging van de oefenavonden door een arts geeft momenteel wat moeilijkheden door een onderbezetting bij de B.G.D. De plaatselijke artsen zijn veelal te bezet voor dit werk. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Van Ham gekozen in de plaats van de heer Aalderink. Aangezien voor de pe riodiek aftredende penningmeesteresse mej. v. d. Hoef geen tegenkandidaten wer den ingediend, werd zij z.h.s. herkozen. In de kascommissie werd i.p.v. de aftre dende heer Van Ginkel benoemd de heer J. Heikamp. Door de leden werd tenslotte nog ver zocht het verslag van de penningmees teresse voortaan vooraf in het tweemaan delijks orgaan van de vereniging te pu bliceren. RECTIFICATIE E.H.B.O. De in ons blad van dinsdag genoemde deelnemers aan de EHBO-wedstrijd in de SKF-kantine op 17 maart a.s., zijn geen personeelsleden van dit bedrijf, maar leden van de plaatselijke afdeling van de EHBO. De naam directeur Jonkerbeker blijkt achteraf niet juist te zijn, omdat de gehele directie van SKF deze beker be schikbaar stelde. (De naam directeur Jonkerbeker ont leenden wij aan het officiële orgaan van de plaatselijke EHBO. Red.) Wintersport een ma gische klank voor ieder, die modern wil zijn: op labiele latten een gewel dig sneeuwveld doorklie ven, op een bergtop in de zon zitten, zo maar wat door de sneeuw wande len, dót is wintersport. Wintersport is nog méér. Wintersport is warm ge kleed zijn, warm, en voor al modieus. Want zoals 's zomers de boulevards van Nice en St. Tropez een gloeiend centrum vormen voor het allernieuwste op het gebied van zomerkle- dnig, zo moet ook Koning Winter gedurende zijn ambtsperiode de regeer- dersstad met Koning Mo de delen. De après-ski-mode is de laatste jaren sterk naar voren getreden. Exclusie ve après-ski-jacks, -broe ken en -laarsjes mogen niet meer aan een ski- 11 garderobe ontbreken. Ook de ski-pantalons van elas- tisch materiaal komen in grote letters op het mo de-recept voor. Het kledingstuk, dat ech- ter als het belangrijkste onderdeel van de winter- garderobe beschouwd werd en wordt, is de onvervalste slobbertrui. Dik, kleurig, warm, en vooral modieus. Want hoe grillig de mode ook is, truien zullen nooit uit zijn repertoire geschrapt worden; zij zijn immers de garantie voor warmte, com fort en charme! Ook in draion zijn nu hele „fijnerds" te krijgen. En ze zijn niet al leen modern: ze zitten heerlijk warm, ze wegen bijna niets, ze zijn kleurecht, en bo vendien is draion zeer gemakkelijk te wassen. As we onze dralon-trui bij wijze van spreken 's avonds in de alpenhut (waar we overnachten, als we een ski-tocht maken!) door een zacht sopje halen, hem in zui ver sneeuwwater uitspoelen (stromend water bestaat natuurlijk niet, in die gebieden) dan kunnen wij hem de volgende dag schoon en ongekrompen weer aan het door een romantisch houtvuur verwarmde lijf trekken.

De Vallei | 1964 | | pagina 6