Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Het Dorpshuis te Amerongen van wens tot werkelijkheid Meeste agendapunten hamer stukken in Raadsvergadering Agenda Aankoop woning aan Kostverloren gaf wat gesprekstof ^WAAR IS DE VALLEI-RIKS? VRESELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG Paniek DEKLOMP ELST AMERONGEN Palmpaasoptoclit RENSWOUDE ACHTERBERG OVERBERG 38e JAARGANG VRIJDAG 13 MAART 1964 Nr. 21 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel WIST U féetzcruuiale WEKKERS BROUWER Noodzakelijk Het gebouw Meelevende gemeenschap HANNES BOS OVERLEDEN f 17,50 WAARD 6 VQ 011267 Gcref. en Herv. J.V. en M.V. vergaderen samen VRACHTAUTO, BELADEN MET MEEL DOOR TREIN GEGREPEN, BESTUURDER WERD GEDOOD Bewusteloos Hulp en herstel Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 Ujnen) - Giro 563427 BedakUe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van «De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Een lang gekoesterde wens van vele Amerongers, vooral van hen die lid zijn van een vereniging, is bezig in vervulling te gaan. Het Dorpshuis wordt gebouwd. Op de bouwplaats is het nog een wirwar van pa len, stukken muur en stapels bouwmaterialen, maar er wordt gebouwd. Aan de misere van ruimtegebrek, ruimte die zo noodzakelijk is voor een goed functionerend verenigingsleven, zal binnen afzienbare tijd een einde komen. Dit dorpshuis komt er niet zo maar van zelf. Reeds vlak na de oorlog besefte men dat er iets gebeuren moest. Een aantal mensen nam het initiatief tot de oprichting van de Stichting Vereni gingsgebouw. Er werd een grootscheepse actie gehouden. Het resultaat was niet mis. Er kwam meteen al een bedrag van f 16.000,op tafel. Dat was in 1945. Wie echter gedacht bad dat spoedig tot verwezenlij king van de plannen kon worden overgegaan, had het mis. Dankzij de bereidwilliheid van de fa milie Van Aldenburg Bentinck kreeg het bestuur in 1941 de beschikking over het koetshuis van Kasteel Amerongen. Ondanks de grote bezwaren die aan deze noodoplossing verbonden waren, werden toch heel wat uitvoeringen in het koetshuis gehouden. Het lag echter veel te ver uit de kom. Koude voeten waren troef. Een grote verbetering kwam, toen de heer Schouten in 1945 zijn Clubhuis bouwde. Maar zomers was het gebouw niet beschikbaar, wegens het gebruik voor kampeerders. Ondanks de zeer coulante houding van de eigenaar, on danks ook het feit dat de zaal voor vele doeleinden geschikt was, het was niet wat Amerongen wilde, n.l. een huis waar alle verenigingen een tehuis kon den vinden. Niet in particulier bezit, maar eigendom van de gemeenschap. Ondertussen zat het bestuur van de stichting niet stil. Er werden onderhan delingen gevoerd met vele instanties, ministerie, provincie en gemeente. Zo werd in 1950 gedacht aan verbouw van Lievendael. In 1955 werd voorge steld in plantsoen Lievendael te bou wen. In 1957 leek een terrein aan de Laan de aangewezen plaats. Toen tenslotte de gemeente de be schikking kreeg over een geschikt terrein aan de Kon. Wilhelmina- weg, zeer centraal gelegen, konden er eindelijk spijkers met koppen geslagen worden. Aan de heer C. M. Ploeg te Ame rongen werd de opdracht gegeven een gebouw te ontwerpen en nadat talloze moeilijkheden waren overwonnen, de rijksgoedkeuring afkwam en het minis terie van Maatschappelijk Werk finan- RODE KRUIS OEFENDE OP MUNNIKENWEG De colonne van het Veenendaalse Rode Kruis hield dinsdagavond een oefening met grote afmetingen. Er werd veronder steld dat nabij een boerderij aan de Mun- nikenweg een explosie had plaatsgevon den. Een zevental personen zou daarbij gewond zijn. Er werd snel hulp verleend. Onder leiding van dokter Verbeek werden de „gewonden" direct per ambulancewa- geen afgevoerd in de richting van het eigen Rode Kruisgebouw. Een aantal dames was daar al present om de verdere verzorging en verpleging op zich te ne men. Men was volkomen tevreden over de uitvoering van deze oefening. PHILICORDA-SHOW De fa. B. van Hees organiseert dins dagavond een z.g. Philicorda-show. Hierbij zullen de kleine electronische orgels worden bespeeld en gedemon streerd door een deskundige van de Philipsfabrieken. dat het aantal autobezitters steeds groter wordt? dat er een tekort aan stallingsruimte bestaat? dat zulks ook in Veenendaal-zuid het geval is? dat vele auto's des nachts in de open lucht worden gestald? dat er plannen bestaan tot stichting van collectieve garages? dat deze plannen nog maar in een beginstadium verkeren? VA. voor betere uurwerken HOQFDSTR 91 VEENENDAAL S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties ciële medewerking verleende, kon tot aanbesteding worden overgegaan. Dat was op 3 september 1963. De laagste inschrijver, aan wie het werk werd ge gund, was de fa. Van der Brink te Ede. Het is reëel de vraag te stellen of de uitgave van zo'n 3'/2 ton nu wel ver antwoord is voor een dergelijk gebouw. Er zijn inderdaad mensen in de ge meente die de noodzaak niet inzien, dan wel die andere objecten meer urgent vinden, zoals bijv. een zwembad. kunnen alleen ontplooid worden als er ruimte is. Er zijn mensen die willen korfballen - maar, het wordt eentonig - er is geen ruimte. Kortom het maatschappelijk leven is grotendeels lamgelegd. Juist in de hui dige maatschappij is dit een ernstige zaak. Daarom, al zou het bedrag nog hoger zijn, de uitgaaf is noodzakelijk voor de toekomst van het dorp. Het gebouw, ontworpen door de heer C. M. Ploeg, heeft als centrale ruimte zieningen en kleedkamers voor gym nasten en allen die dergelijke ruimten nodig hebben. Er is een foyer, ruime garderobe en aparte ruimten voor ber ging van toestellen. De zaal biedt ruim te aan een 400 bezoekers. Boven bevinden zich verschillende vergaderzaaltjes, te gebruiken voor vele doeleinden. Er is een aparte ruimte voor de bibliotheek tevens dienende voor oefenruimte van de muziekvereniging. Het uitwendige van het gebouw is zeer strak, maar niettemin bijzonder stijlvol. Vooral de voorzijde krijgt veel glas. Toen het ministerie van Maatschap pelijk Werk aan haar subsidie de voor waarde verbond dat uit de gemeenschap zelf een bedrag van ruim 30.000, moest komen, zat het bestuur wel even met de handen in het haar. Er was n.l. maar 20.000,Hoewel de financiering volkomen rond was, moest toch gepro beerd worden nog een bedrag van 10.000,bijeen te brengen. En zie door een particulier werd 5000,bijgedra gen. Een huis-aan-huiscollecte bracht 2000,op. De verenigingen schonken 500,en een erwtensoep-actie voegde nog eens 500,toe. In totaal 8000, Een overduidelijk bewijs dat Ameron gen achter de plannen staat. En er wat voor over heeft. Wanneer het gebouw klaar kan zyn kan nu nog niemand zeggen, maar ie dereen hoopt dat het voor de volgende winter zal ztfn zodat volgend jaar de moeilijkheden zijn opgelost. Perspectieftekening van het nieuwe Amerongse Dorpshuis. Het exterieur is in een moderne strakke lijn ge goten, met vooral aan de voorzijde grote glasramen. Maar wat denkt de sportvereniging hiervan, wat de hoofden van scholen, als zij denken aan schoolgymnastiek, wat het bestuur van de bibliotheek en het Nut, de muziekvereniging en ga zo maar door. De gymnastiekvereniging bestaat nu 25 jaar, heeft een zeer groot aantal leden en heeft nog nooit een goede zaal gehad. Schoolgymnastiek is onmogelijk. Uitvoeringen van muziekvereniging, to neelvereniging enz. kunnen door gebrek aan zaalruimte niet gehouden worden. Jeugdwerk en dergelijke activiteiten een grote zaal. Deze zaal is door haar afmetingen en andere voorzieningen zeer geschikt voor gymnastiek, zowel in verenigingsverband, als voor de scho len. Met kleine moeite is deze zaal ech ter ook geschikt voor alle mogelijke uitvoeringen. Er is een toneel ontworpen, dat bij gebruik als gymzaal in de vloer ver dwijnt en dan een onderdeel van de gymvloer vormt. Er zijn uitstekende sanitaire voor- VLOTTE VERKEERSEXAMENS VAN SCHOOLJEUGD Op alle Veenendaahe scholen werden dinsdag de schriftelijk; verkeersexamens afgenomen. Naar wij vernemen was de kwaliteit van het werl zeer redelijk. Op vlotte wijze wisten de scholieren de niet altijd gemakkelijke veikeersvragen te be antwoorden. Het praktische deel zal waar schijnlijk in april volgïn. De 25 punten tellende agenda voor de raadsvergadering van donder dagavond gingen bijna allen vlot onder de hamer van de voorzitter, Mr. Dr. J. Hazenberg door. Slechts bij een tweetal punten werden en kele op- of aanmerkingen gelanceerd. Binnen het half uur kon de voorzitter de vergadering sluiten. Bij de ingekomen stukken kwamen de vragen aan de orde betreffende de luchtverontreiniging in het cen trum (elders in dit blad uitvoerig vermeld), die door mevr. Buddingh- de Vries Lentsch en de heer van Hardeveld aan het college van B. en \V. waren gesteld. Mevr. Buddingh verklaarde zich grotendeels ak koord met het antwoord van B. en W. en hoopte dat de daarin gegeven oplossing de geconstateerde luchtverontreiniging inderdaad zou op heffen. De tien volgende agendapunten werden met een hamerslag van de voorzitter be krachtigd. Over de aankoop van het pand Kostverloren 87 met bijbehorende grond voor een prijs van f 1500,merkte de heer Bastmeyer (CHU) op of het zin had die Bastmcyer (CHU) niet om de prjjs oude huizen aan te kopen nu het Kostver loren zal worden verbreed. Het gaat mij niet om de prijs, maar om de aankoop als zodanig, zo voegde de heer Bastmeyer er nog aan toe. Wethouder van Kuyk antwoordde in dit verband dat het in de bedoeling ligt de ingang van het Kostverloren te verbre den en met het oog op de sanering en uit breidingsplannen is een dergelijke aan koop zeer zeker verantwoord, aldus de wethouder. Bij het voorstel tot verhuur van de bo venverdieping van het pand Hoofdstraat 116 aan de fa. P. Hey en Zn. vroeg mevr. Buddingh (VVD) of de nieuwe huurder er rekening mee zou (kunnen) houden dat beneden deze ruimte een kleuterschool is gehuisvest en er zo weinig mogelijk ge rucht zou worden gemaakt. Toen de tech nische school nog in het oude schoolge bouw was gevestigd ondervond men in de kleuterschool enige hinder van het rumoer van de grotere buurschool. De voorzitter antwoordde dat de nieuwe huurder wel geen rumoer zou maken of geluidshinder Mevr. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) geen lawaai veroorzaken. Dat lig1 niet in de branche opgesloten. Mevr. Biddingh bleef erbij dat het opstapelen val dozen of materiaal toch wel geluidshindc kan geven. In de vacature, onttaan door het ont slag van mej. J. Monsma aan de openbare lagere Or. Heksterschool werd de enige sollcitante mej. K. A. van Pruissen uit imersfoort tot on derwijzeres aan dl school benoemd. Gisteravond is p 81-jarige leeftijd overleden Johanne Bos, een markante figuur, die iedere "fcenendaler wel ken de. Hannes Bos leëde tezamen met zijn 74-jarige broer Altert, in het huisje aan de rand van het bs bij Prattenburg. Vooral voor kineren was het een be levenis naar dat „sprookjeshuisje" te kijken. Ook voorouderen was het een genoegen met Hanes Bos een praatje te maken, omdat leze natuurmens, die in de eenzaamhei. vrij primitief leefde, voor iedereen we een hartelijk woord over had. Eén der weinig overgebleven figuren uit een ver verleen is dus heengegaan. De begrafenis i bepaald op maandag middag om 1 ui? op de algemene be graafplaats aan de Munnikenweg in Veenendaal. OPEN DEURDIENST Op zondag 1 maart wordt in het verenigingsgebdw aan de Eikenlaan een Open Deurienst gehouden, die om 10 uur begint, 'anaf 9.50 uur is er sa menzang. Voorganger i deze dienst is dr. J. G. Thoomes. Sdstische medewerking wordt verleent door mevr. G. J. van Dam-Schuylenürg. Zij zal enkele be kende negro-sirituals en het bekende koraal „Wer at dich so geschlagen" uit de Johann< Passion van J. S. Bach ten gehore bregen. Organist is de heer Gijsbert van anten. BOMEN BIJ pTEL WERDEN GEVELD Een aantal o3e bomen staande voor het Hotel Hupkes e De Klomp werderf deze week geveld. lerdoor ontstaat een grote re parkeerruiite, maar er ging toch weer een klein brole romantiek teloor. De Valleiriks we,rd ook deze week niet opgespoord. De riks werd uitgegeven by: Groente en Fruithandel Van Dam, Rijks straatweg, Eist. Deze week komt weer een nieu we riks in de roulatie met het nummer Wanneer u ons deze riks voor donderdagmorgen 12 uur toont, ontvangt u direct de vinderspre mie. ELSTER KLEURVOGELVERENIGING GAAT REIS MAKEN In een bestuursvergadering van de El- ster Kleurvogelvereniging is besloten i.v. m. het 12'/2 jarig bestaan, dat deze ver eniging binnenkort viert, een reis voor leden naar de Louisehal te Wassenaar te organiseren. Deze reis koppelt men tege lijkertijd aan een bezoek aan de bloem- bollenvelden. A.s. dinsdag wordt één en ander verder besproken op de ledenver gadering. Deze ledenvergadering zal be sloten worden met een prachtige film ver vaardigd door de heer H. Kosters. E.H.B.O.-NIEUWS Eerstvolgende oefenavond 2 april Dinsdagavond 17 maart wordt door de E.H.B.O. afdeling Eist deelgenomen aan onderlinge wedstrijden in de SKF-canti- nc te Veenendaal. Deze wedstrijden beginnen om 7.30 uur en alle leden worden als belangstellenden verwacht. In verband hiermede komt de oefenavond van donderdag 19 maart te vervallen. De eerstvolgende oefenavond is op onderdag 2 april. Ook dit jaar heeft de winkeliersvereni ging Amerongen weer een Palmpaasop tocht georganiseerd. Deze wordt gehouden op zaterdag 21 maart a.s. Alle kinderen uit Amerongen beneden de leeftijd van 12 jaar kunnen hieraan meedoen. De kinde ren kunnen hun „üaantje Pik" inleveren in gebouw Lievendael tussen half een en half twee. Door een jury bestaande uit een drietal personen worden dan de ingeleverde werkstukken beoordeeld. Tussen 2 en 3 uur vindt de prijsuitreiking plaats. Aan de Haantje Pik moet een kaartje worden bevestigd met naam en adres gehecht wor den. Na de prijsuitreiking begint om 3 uur een optocht door het dorp. Muzikale me dewerking hieraan wordt verleend door de muziekvereniging Ons Genoegen. Ver trek vanaf de Hof waarna de stoet via Overstraat, Utrechtsestraatweg, Burg. v.d. Boschstraat, Nederstraat weer naar de Hof toegaat. Het bestuur van de Winkeliers vereniging rekent op de deelname van ve le kinderen. Woensdagavond 18 mrt. om 8 uur hopen de Geref. en Herv. J.V. en M.V. te Rens woude een gecombineerde verenigings avond te houden in de zaal van de Geref. Kerk aldaar. In deze bijeenkomst zal een Bijbels on derwerp besproken worden naar aanlei ding van Lucas 17 vanaf vers 20. Deze in leiding zal de titel hebben: „De Weder komst van Christus". Leden van deze Jeugdverenigingen en ook zij die (nog) geen lid zijn zullen op deze avond hartelijk welkom zijn. DROPPING Maandag 16 maart organiseert de Plattelands - Jongerenvereniging een dropping. Hieraan kunnen leden en niet-leden deelnemen. De samenkomst is om 7.15 uur bij de o.l. school. Deelnemers worden verzocht een pen en zaklantaarn mee te brengen. Het inleggeld bedraagt voor leden 0,50 en voor niet-leden 1,50. Woendagmorgen werd tijdens een dikke mist een vrachtauto, beladen met meel en kippevoer op de onbewaakte overweg aan de Parallelweg onder de gemeente Renswoude door een trein gegrepen en meer dan 600 m. meegesleurd. De 28 jarige C. van Ravenhorst, vader van 1 kind en afkomstig uit Renswoude werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De treinbestuurder wist pas na honderden meters de trein tot stilstand te brengen. Hij bleek in bewusteloze toestand te verkeren. Deze bestuurder, de heer Nico Joorens uit Amsterdam werd met ersti- ge verwondingen naar het Julianaziekenbuis overgebracht. In de trein ontstond een grote paniek. De inzittenden verklaarden dat het was alsof de trein over de rails huppelde. Langs de ramen van de trein lekten de vlammen. Geen der inzittenden van de trein werd gewond. De vrachtauto was de overweg dicht genaderd toen de bijrijder, de heer C. Veldhuizen uit Renswoude, de auto verliet om te gaan kijken of er een trein aankwam Door de wel zeer dikke mist kon V. niets zien. Hy gaf een teken naar de bestuur der hetwelk waarschijnlijk niet goed opgemerkt of begrepen werd. In elk geval trok de vrachtauto op in de richting van de overweg. Op dat moment kwam de trein in volle vaart aanrazen en greep de vracht auto in de flank. Doordat de treinbestuurder het bewust zijn verloor kwam de trein pas na 600 mtr. tot stilstand. In het voorste deel van de trein brak een begin van brand uit, het werd een complete chaos. Resten van de vrachtauto en van meelzakken hingen in de bovenleiding van het electrische net. De dieseltank ontplofte en ook de meta len wanden van de trein vatten vlam. De hevig geschrokken treinpassagiers renden de weilanden in. De bijrijder V. kon nog juist opzij springen. Hij bleek evenwel een shock te hebben opgelopen. Een inzittende van de trein, de heer Pot uit Arnhem was een der eersten die De wrakstukken van de totaal vernielde vrachtauto en zakken met veevoeder werden tegen de voorkant van de even eens vernielde trein geplakt. De chaos was verschrikkelijk. In de dichte mist werd direct met de reddings- en herstelwerkzaamheden begonnen. hulp verleenden. De heer Pot bezat het E.H.B.O. diploma. De bestuurder de heer Joorens moest onder de zakken meel en veevoeder worden weggetrokken. De sta tionschef van Ede-Wageningen, de heer Nab belastte zich met de leiding bij de reddingswerkzaamheden. Er ontstond gro te vertraging in het spoorwegverkeer. Beide sporen waren tot 12 uur in de mid dag gestremd. Tegen het middaguur kon op een spoor worden gereden. Sommige passagiers werden met speciale bussen van Maarsbergen naar Ede gebracht. Pas laat in de middag had de treinenloop haar normale gang hervat. JAARFEEST MEISJESVER. „DORCAS Maandag 16 maart viert de meisjes vereniging „Dorcas" haar jaarfeest in het Buurtschapshuis. Belangstellenden zijn van harte welkom. Aanvang 7.30 uur. SCHOOLKRANT Sinds woensdag j.l. heeft de School met de Bijbel te Overberg ook een maandelijkse schoolkrant, die onder re dactie staat van de leraren. In de schoolkrant is het wel en wee van de school opgenomen en ook een provisorische tekening van de school, zoals die er zal uitzien na de a.s. ver bouwing. Enkele ouders begonnen in de school krant een verhaal, dat door de kinderen moet worden voortgezet. Een aardige geste. Tijdens een dichte mist botsten woensdagmorgen om 7 uur op de Cuneraweg een auto beladen met veevoeder en een zandauto tegen elkaar. De bestuurder van de zandauto, V. uit Lunteren, was plotseling de Cuneraweg komen oprijden vanuit een zijweg. De andere wagen kon een botsing niet meer voorkomen, hoe wel hij sterk naar links uithaalde. De op de Cuneraweg rijdende auto vloog naar de linkerkant van de weg en botste daar weer tegen een stilstaande auto met stenen op. De ravage was zeer groot, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het verkeer op de Cuneraweg ondervond de gehele morgen vertraging i.v.m. de opruimingswerkzaamheden. VEENENDAAL Zondag 15 maart. Jeugdappel in Petrakerk. Vanaf 7.45 uur samen zang. Zaterdag 14 maart. In de „Instuif". Jazzavond van Euterpe. Aanvang 8 uur. Maandag 16 maart. O.C.B. gebouw Lezing Lode van Gent en filmavond Ned. Chr. Reisver. Aanvang 7.30 u. Dinsdag 17 maart. In gymnastieklo kaal B.L.O. school Philadelphia- avond. Lezing door Dr. Hoeienbos. Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 17 maart. In SKF cantine E.H.B.O. wedstrijden. Woensdag 18 maart. Hotel De Ko renbeurs. Vergadering CHU. Spre ker de heer P. Bode, burgemeester van Elburg, lid van de 2e kamer. Aanvang half acht. Donderdag 19 maart. Eltheto. Vie ring 10-jarige bestaan personeels vereniging gemeentepersoneel. Re gie: Joop Doderer, aanvang half acht. RHENEN Dinsdag 17 maart gebouw „Irene" Lezing Ds. Jac. van Dijk uit Nij- kerk „Er gaat een dominee voor bij." ELST Zaterdag 14 maart. Uitvoering Mu- ziekver. „Crescendo" in De Eikel kamp. Bal na. Aanvang 7 uur. AMERONGEN Maandag 16 maart. Nutsfilmavond in Raadzaal. Aanvang 7.30 uur. Woensdag 18 maart. Jaarvergade ring schietver. Willem Tell in Bui- tenlust. Woensdag 18 maart. Jaarvergade ring VARA in Buitenlust aanvang 8 uur. OVERBERG Dinsdag 17 maart vergadering CPB in school met de Bijbel. 7.30 uur. DE KLOMP Vrijdag 13 maart. Alg. ledenverga dering Geld. Mij. van Landbouw in Hotel Hupkes. Aanvang half acht. Dinsdag 17 maart n.m. Z.30 u. Stie renkeuring op terrein aan Klom- persteeg. RENSWOUDE Woensdag 18 maart. Gecomb. ver gadering Ger. Herv. J.V. en M.V. in zaal Ger. Kerk. SCHERPENZEEL Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart in Gem. Eierhal Bazar sportver. Val leivogels. Zaterdag 14 maart. Receptie A.N.B. o.v.m. 50 jarig bestaan van 3-5 uur.

De Vallei | 1964 | | pagina 1