Andrews f 222.000.- •jf WONINGMUMERINGEN Nieuwste wasmachine maakt de was kurkdroog in één nieuwe lente- week geeft DE SPAR DE VALLEI UW BLAD! ARAM S0LEX-°to f395. WITTE KRUIS S.H.B. HAVENWERKERS De rode burcht adjunct-chef DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 17 MAART 1961 Nr. 22 door S. Stokvis VOOR DE VROUW MET EN ZONDER GRAAT VOOR DE VROUW POEDERKOFFIE SP AR-THEEBUILT JES Q Q APPELMOES; van 69 voor 4 8-!()•/• SPAR-KOFFIE 14ft GUSTA REAL 1 qtx Zo-klaar pudding Appelstroop beker 62 24 zegels 12 ct in uw zegelpot Pronto geconcentreerd afwasmiddel, flacon 85 34 zegels 17 ct in uw zegelpot Schuurpoeder grote bus 42 Sprits 250 gram 58 Stichting Samenwerkende Havenbedrijven te Amsterdam In de Amsterdamse haven kunnen van Iphanca Motorenhandel WOUT WAAYENBERG BIO RHENEN TOT DE LAATSTE VUURSTOOT HEIMWEH Ziekenfondsleden hoortoestellen f^OLIS FaJ.A.E.v.Offeren enige nette meisjes Voor de etalages van de grote meubelzaak staan zij getweeën, hand in hand, als in trance. In volle overgave nemen zij de stijlkamer in zich op: het precieuze tafeltje met de ragfijne gedraaide pootjes en het wortelnoten houten blad, het cretonnen fauteuiltje, de Venetiaanse kroon en het als zijde glanzende Chinese kleed op de vloer. Langzaam schuifelen zij naar de volgende etalage, waar een moderne zitkamer hun aandacht opslorpt. Een teak bankstel, vloeiende lijnen, een Zweedse bekle ding. Op de achtergrond een weelde van moderne bedrukte stoffen. Strepen, bloemen, fantasi-figuren in warme, soms felle tinten. Het is alles kleur, wat de klok slaat. Op de vloer een effen gespijkerd kleed met hoge pool, zo'n kleed, waarin je zalig wegzakt. De jonge vrouw wijst er met haar vinger naar; de jongeman knikt nadrukkelijk bevestigend. Dc man, die van opzij naar ze kijkt denkt: De beste jaren van hun leven. Die gaan hun nestje bouwen. Ze le ven en denken alleen voor zichzelf. Wij waren vijftien jaar geleden net een der. Toen lagen de woningen ook niet voor het opscheppen. Maar zij kunnen tenminste weer meubels kopen, ze kun nen hun keuken inrichten. Dat was vijf tien jaar geleden anders. „Onwillekeu rig gaan de gedachten van de man te rug. Zijn oudste zoon was net geboren. Er was geen huis; er was geen geld. „Wij woonden op één kamer met ge bruik van keuken en we werden het huis uitgekeken. Ik hoor nog de kaart van het Huisvestingsbureau in de bus vallen. Wij hadden er al zo lang op ge wacht. Er was een gedeelte van een huis voor ons gereserveerd. Ik ben al leen gaan kijken; Greet was toen juist ziek. Ik zie dat huis in een der bui tenwijken nog voor me, zoals het toen was. Een „halve villa" tot op de draad uitgewoond, de muren van het vocht uitgeslagen en smerig, het houtwerk in geen twintig jaar geschilderd. Er woonden drie gezinnen in. De gemeen te gebruikte het als doorgangshuis en stopte er noodgevallen in. De grote achtertuin was een woestenij de verwaarloosde aardappelplanten stonden in bloei tussen hoog opgescho ten gras en braamstruiken. Zou mijn vrouw daar in willen? Het kwam an ders uit. Greet had er zin in, ondanks de ruïne, ondanks de chaos. Het werd een heel karwei, in die chaos orde te scheppen. Het beetje geld, dat we hadden, ging op aan de reke ningen van de schilder, timmerman, stukadoor en behanger. We maakten er een bewoonbaar benedenhuis van: een grote suite, met voor- en achterserre, die door de vochtigheid bijna niet ge bruikt konden worden, een zijkamer en een grote holle vochtige keuken, waar alles aan vernieuwd moest worden. Voor de inrichting van dit beneden huis bleef zo goed als geen geld over. Het was 1946 en in de winkels werd nog maar heel schaars woningtextiel (op punten) en meubilair aangeboden. We beitsten de vloeren en in de voor- en achterkamer legden we een Gene- muider mat neer. Zo'n biezen mat, met ronde hoeken en vierkante vakken. „Artistiek" kirden Greets vriendinnen Ja: artistiek maar niet geschikt voor ruimten, waar de hele dag gelopen en gewerkt moest worden. Die biezen matten waren geschikt voor een stille serre met rotan meu beltjes. Ons hele meubelbezit bestond uit twee Oud-Hollandse stoelen, ge schenk van mijn moeder, een twee-per- soons Volksherstelbed, een Queen Ann tafeltje, dat vloekte met de rest, een heel mooi Perzisch bidkleedje (Mosoel) dat zich hier nog minder op zijn plaats voelde en een wieg. Er moest bijge- kocht worden, maar het geld was op. Wij sloten een lening van een paar honderd gulden en we kochten op de veiling een massief eiken tafel met los middenblad, te zwaar om te tillen maar oersolide. Die tafel zijn wij, uit piëteits- overwegingen, trouw gebleven. We kochten vier armstoelen van beu ken, ook al met biezen zittingen, die onpractisch waren, omdat de rugleu ningen te ver naar achteren zaten. We Een gebakken visje wordt door ieder een op zijn tijd wel gewaardeerd. Om een lekkere vismaaltijd op tafel te brengen is het echter niet nodig de koekepan ter hand te nemen. Ook ge kookte en gestoofde vis met een pit tige, frisse of zacht-smakende saus kan heerlijk zijn. Bekijkt u onderstaande recepten maar eens. We zijn begonnen met stokvis, een echt heerlijke winterkost, vooral wanneer u er een traditionele, uitge breide maaltijd van maakt met rijst, aardappelen, gebakken uien en een mosterdsaus. Dat is natuurlijk wel wat bewerkelijk, het kan dan ook veel een voudiger: met rijst óf aardappelen en een gekookte groente of een rauw groenteslaatje. Stokvis mag niet hard koken, daar wordt hij taai en stug van. Houd de vis dus tegen de kook aan. Goed ge weekte stokvis van mooie kwaliteit is in ruim een kwartier gaar. Wat stug gere vis moet wel 2 maal zo lang ko ken. RECEPTEN (voor 4 personen) Gestoofde stokvis met citroen 400 g stokvis, 1 citroen, boter of mar garine, zout (maizena of aardappel meel). De boter of margarine in een pan of vuurvaste schotel smelten. De citroen wassen en in plakken snijden. De stokvis met zout bestrooid af wisselend met schijven citroen in de pan of schaal leggen. Zoveel water toevoegen, dat de vis juist onderstaat. Het geheel aan de kook brengen en zachtjes verwarmen tot de vis gaar is. Desgewenst het kooknat binden met maizena of aardappelmeel. Wijting of schelvis met kerriesaus 1 kg wijting of schelvis of kg schel visfilets, een ui, een laurierblad, on- kochten op de markt een oude Wijkse kachel met grote asla( weer o zo artis tiek) en nieuw in de winkel een vloer kleedje, gemaakt van oude kousen, dat in die jaren nog als „comme il faute" gold. We waren trots op het resultaat en we leefden als gelukkige mensen. Het zou zo niet blijven tenminste wat het meubilair betreft. Al spoedig ontstond slijtage en de veiling was er goed voor. De gebeitste vloeren moes ten iedere veertien dagen bijgebeitst worden en ten einde raad kocht ik op een advertentie een stuk tweede hands sisal vloerbedekking, vol inkepingen van wege de oorsprongelijke bestem ming. Langzamerhand gingen de zaken wat beter en dat kwam tot uitdrukking in de inrichting van de woning. Steeds kwam er weer wat nieuws bij, maar nu niet meer van de veiling. Wij kochten nu echt in de winkel en wij voelden ons gepromoveerd tot eer- ste-rangs staatsburgers. Maar het was steeds passen en meten. De eenheid ontbrak en het huis ging uitpuilen, niet in het minst door de gestadige gezins uitbreiding. Bert je sliep nu in de voorserre (veel te vochtig, veel te koud), Guus in de achterserre, André in de zijkamer en de baby sliep bij ons in de kamer. Wij kregen onze kans, toen de bovenburen gingen verhuizen. Het hele huis werd ons toegewezen. Wij hebben er toen radicaal een streep doorgehaald. Wij gingen boven wonen en ik kreeg bene den mijn kantoor. Boven werd alles nieuw ingericht. „Geen halve maatrege len" zei Greet. Conferenties met wo ninginrichter, behanger, schilder in stallateur volgden. We haalden er zelfs een binnenhuisarchitect bij, die ver stand van functionele kleuren had. Het is een functioneel bovenhuis geworden, waarin behang, vloerbedekking, meu belstoffering, gordijnen en verlichting op elkaar werden afgestemd. Het kostte veel geld maar dat hadden wij er graag voor over. Het oude spul ging allemaal de deur uit, versmaad en verstoten. „Ik heb er weet van gehad" denkt de man. „Er waren toch wel leuke dingen bij. Het is, alsof je je liefste kind te vondeling legt. Maar wij kregen ruimte in huis en ook gezelligheid." De man wordt uit zijn gedachten ge haald, wanneer hij de twee jonge men sen op hun fiets ziet stappen, terug naar hun werk. „Je zou het die jonge mensen willen toeroepen" denkt de man: „Spaar, voor je gaat trouwen zo veel mogelijk. Wacht met het kopen van je spulletjes tot je weet, waar je komt te wonen. Koop geen zitkamer-ameublement, wanneer je nog niet weet, of die bank wel een plaatsje kan krijgen tussen de kamer deur en de schoorsteen en het nog niet zeker is, of de slaapkamer de lits ju- meaux kan opnemen. Koop liever alles in één keer, dan breng je eenheid, dus rust in je woning." Maar de jongelui zijn reeds om de hoek verdwenen, opgeslorpt in de mas sa van iedere dag Op wasgebied is de Nederlandse huisvrouw de laatste jaren heel wat gewend. De tyd dat de huishoudtextiel thuis in een tobbetje met een gegolfd wasbord gewassen werd, en daarna bij regenachtig weer dagen lang op het balkon hing te drogen of naar de trap verhuisde, is voor de meeste vrouwen achter de rug. Vlak na de oorlog was een wasmachine een luxe die je kon huren voor een paar guldens; tegenwoordig treft men in de meeste huishoudens een wasmachine èn een centrifuge aan. Sinds de eerste was- en droogappa- raten aan de markt kwamen, is er op dit terrein heel wat verbeterd: menig fabrikant is er toe overgegaan beide toestellen te combineren in één kast. Zoiets heeft natuurlijk vele voordelen; denken wij alleen maar eens aan de enorme ruimtebesparing. Dergelijke apparaten hebben echter ook hun be- lepels) boter of margarine, 40 g (7 eet lepels) bloem, zout, melk. De vis (schoonmaken, van binnen en van buiten goed wassen en) met zout inwrijven. De ui schoonmaken en snipperen. De boter of margarine laten smelten, de uit 5 minuten erin ver warmen zonder hem bruin te laten worden. De kerrie op het laatst er door roeren. De vis bij de ui en kerrie in de pan leggen en zoveel water er over schenken, dat hij juist onder staat. Zout en een stukje laurierblad toevoegen en de vis tegen de kook aan gaar laten worden in ongeveer 10 minuten. De vis uit het kooknat nemen en warm houden (en desge wenst van de graat nemen). De bloem aanmengen met een scheutje melk en onder roeren het kooknat ermee bin den. De saus even laten doorkoken. Het laurierblad verwijderen en de vis met de saus bedekken. Wanneer u bij de vishandelaar rond kijkt naar een geschikte broodbeleg ging, denkt u dan ook eens aan schel vislever, vers of uit blik. O, zo vita minerijk! Vooral op roggebrood of bruinbrood smaakt schelvislever uit stekend. Desgewenst kunt u er wat peper, mosterd of fijngehakt peterse lie- of selderijgroen op doen. Kookt u de lever zelf (10 minuten is voldoende), dan kunt u b.v. tomaten puree, citroensap of azijn of stukjes appel meeverwarmen. geveer 1 theelepel kerrie, 50 g (5 eet- „Veevoeding' HOE VAAK DRINKT EEN KOE? In Amerika genomen proeven hebben uitgewezen, dat koeien gemiddeld onge veer 10 maal per dag drinken waarvan ongeveer 6 keer tijdens het daglicht. Dieren die geregeld water ter be schikking hebben, drinken bijna 18#/« meer dan dieren die slechts twee maal per dag te drinken krijgen. De koeien, die geregeld konden drinken hadden een 3hogere melkproductie, aldus zwaren: ze zijn vanwege de talrijke luxueuze grapjes die het werk tot een minimum beperken, erg duur en ze zien, net zomin als de kleine centrifu- kans de was kurkdroog te krijgen. Op de Internationale Huishoudbeurs, zal een opzienbarend snufje op het ge bied van de wasbehandeling te zien zijn. Het is een Italiaanse was-auto- maat, die al de hiervoor genoemde be zwaren niet heeft; het is namelijk de enige wasautomaat die een was kurk droog kan krijgen. En wat de prijs be treft, ook deze is aanmerkelijk lager dan bij de tot nu toe bekende wasauto maten; zó laag zelfs dat ze redelijker wijs gesproken, binnen het bereik van tienduizenden huisvrouwen valt. Deze „drymatic" met zijn voor zo vele Italiaanse producten kenmerkende prachtige vormgeving paart verras send eenvoudige techniek aan wel bij zonder gemakkelijke bediening. Alle handelingen die de huisvrouw moet verrichten bestaan uit het in de wastrommel doen van de droge was, het opendraaien van de kraan, het toe voegen van een wasmiddel, het om draaien van een knopje en het opbergen van het schone droge goed. Alle daar tussen liggende was- en drooghandelin- gen verricht de automaat zelfstandig. Die handelingen zijn dan het automa tisch vullen van de wastrommel met achttien liter water, het sopmaken, het verwarmen van het waswater, het was sen, het zichzelf ledigen en de was cen trifugeren, vervolgens het zes keer spoelen met schoon water, het finale centrifugeren en daarna tenslotte het complete automatische drogen. Op twee standen kan men de machine zetten: op strijkdroog en op kurkdroog. Een thermostaat zorgt voor de rege ling van de temperatuur van het was water en door éénmaal in te stellen vol gen alle handelingen elkaar automa tisch op. Zelfs de af- en aanvoer van was- en spoelwater regelt de drymatic. Men behoeft slechts één keer, namelijk vóór de wasbehandeling aanvangt, de kraan open te draaien; daarna neemt de machine de controle over. In ieder opzicht volkomen veilig is deze was automaat; een rood lampje vertelt dat de machine in werking is, een veilig heidsslot zorgt er voor dat de deur niet open kan zolang de machine werkt (heerlijk als men kleine kinderen heeft) en de draaiende was- en droogtrommel heeft een omkeerbeweging, die er voor zorgt dat het wasgoed niet in elkaar draait. De capaciteit van de drymatic is 3 tot 4 kg wasgoed; de verwarming kost u 2500 watt per wasbehandeling, het strijkdroog maken 1100 watt en het kurkdroog maken 2200 watt DE €Cht£ PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. tabletten, poeders of cachets! Regelmatig een theelepel op een glas water en.,, overtollig vet verdwijnt verstopping wordt opgeheven energie en veerkracht maken het leven weer de moeite waard. U ziet er beter uit, U vóelt zich beter, U kunt weer bergen verzetten, want met ANDREWS gaat èlles vlotter. .vV-: r-Zth-' >e uis11 jtfjjr I n HJfe geldig van 16-23 maart -2- busje of potje 50 gram van 188 voor I D-10°/o elk doosje inhoud 20 stuks van 98 voor OV-10*/» elk 2e blik roodmerk, pak 250 gram 60 zegels 30 ct in uw zegelpot fijnste dessertkof f ie, pak 250 gram 'O" 72 zegels 36 ct in uw zegelpot 5 verschillende smaken, pakje O O 16 zegels 8 ct in uw zegelpot ló zegels 8 ct in uw zegelpot 24 zegels 12ct in uw zegelpot Paasverrassing met 10% Hazelnoot-croquant eitjes isogr. 65 io% Rundvlees «<>o blik 350 gram I «S O Boterhamworst 200 gram D O 56 zegels=28 ct in uw zegelpot 22 zegels =11 ct In uw zegelpot SIS PAR WERKELIJK VOORDEEL - 10'/. KORTING - 100'/. KWALITEIT geplaatst worden. Voor vast of ttfdelfyk werk. Dagelijks vervoer met personeelbussen. Goede loon- en arbeidsvoorwaarden, o.a. 5 daagse werkweek (C.A.O.- Haven- en aanverwante bedrjjven). Aanmeldingen: dagelijks van 911 uur (behalve zater dags) aan ons HOOFDKANTOOR JAVAKADE 21 te AMSTERDAM of bij de arbeidsbureaux. Reiskosten bij sollicitatie worden vergoed Driedelig mantelcostuum 3/4 - van kamgaren linnen. Verscheide ne fraaie multicolors: bruin/bleu, beige, zandbeige 98.- Langharige flausch in tinten van nü: gebroken wit, goud en grijs. En alle modenieuwtjes spelen mee: de afstaande halslijn, de omslag manchetten. En natuurlijk kraag loos. 118.- 'n Verfijnd streepje in een donker grijze flannel geeft dit mantelcos tuum een heel eigen cachet. Apart detail: 7/8 mouw. 89.75 Kamgaren natté, fraai doorgestikt. Gedistingeerd. In diverse nieuwe tinten: o.a. beige, zacht geel, champagne. 110.- óók voor meisjeskledingl B (34) Het volgende ogenblik stapte een donkere ge daante door de opening de burchtzaal in en ging met sluipende schreden op de schildknaap af. Hij was nog slechts enkele stappen van de jongen ver wijderd. toen Presto het hoofd ophief. Onmiddellijk zag hij het gevaar, waarin hij verkeerde. Hij sprong over de bank heen en schoof die met een forse duw naar de ander toe. De indringer wilde op zij springen, doch toen de bank in onzachte aanraking met zijn ene been kwam, verloor hij zijn even wicht en viel voorover op de grond, Presto wacntte niet af, wat er verder zou gebeuren. Zo hard zijn benen hem konden dragen rende hij de burchtzaal uit. Ongeveer op hetzelfde ogenblik sloeg Aram langzaam zijn ogen op. Hij trachtte zich te bewe gen, doch bemerkte, dat zijn armen en benen ge bonden waren. Zijn hoofd deed hem zo'n pijn, dat het hem moeite kostte, zijn ogen open te houden. Hij lag in een kleine, donkere ruimte en slechts door de naden van het hout drong hier en daar wat licht naar binnen Het toppunt van zuinigheid Het toppunt van veiligheid Het toppunt van comfort Dat is de nieuwe SoIeX-ofo met vol-otomatische koppe ling. Nu wegrijden zonder trappen. Komt U eens praten met: Dr. Slotemaker de Bruïnestraat 3 Veenendaal Zaterdag 18 maart 7.30 uur; zondag 19 maart 1.30 en 4 uur vertoning van de spannende Wild West film: met Jack Mahonie - Martha Hyer. Felle actie! Verrassende sensatie! Spannende momenten. In kleuren. Toegang 18 jaar. Zondag 19 maart 7.30 uur vertoning van de aangrijpende film „Dort Wo die Blumen blühn" met Sabine Bethmann - Rudolf Prack - Paul Hörbiger Freddy Quinn zingt de wereldbe roemde schlager „Heimweh". Het Mozart-Knabenkoor met betoveren de stemmen. Een film van ontroe rende schoonheid. In kleuren. Toegang 14 jaar. op honderd gulden reductie Inlichtingen: Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) Telefoon 3184, Veenendaal Leinweberstr. 57, Veenendaal vraagt voor het borduuratelier Het meest vertrouwde adres voor Uw reparaties van Uw Radio en Televisie FIRMA P. v. Hoeflaken Zn Pr. Bernhardlaan 163 Telefoon 2398 alle reparaties, indien moge lijk, in één dag gereed. Bij aankoop van een radio of televisie (zie onze etalages) staat onze service dag en nacht klaar. Erkend Philips radio en t.v. service. Gedipl. voor Radio en T.V. N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS te Veenendaal zoekt voor spoedige indiensttreding van de magazijnen voor gerede producten en expeditie. Hiervoor wordt gezocht iemand in de leeftijd van 30 tot 35 jaar met een middelbaar niveau, eventueel Mulo-B, aanvullende technische oleiding cq ervaring en ervaring van magazijn- en expeditiewerk. De taak bestaat in het assisteren van de Chef magazijnen bij het leiding geven aan ca. 50 employe's en in het toezicht op het onderhoud der bedrijfsauto's. Sollicitaties met gegevens over opleiding, ervaring, leeftijd, enz. te richten tot de afdeling Personeelszaken

De Vallei | 1964 | | pagina 5