Juzz-nvoml Euterpe groot succes SKODA 99 Nabeschouwing 4990 Jaarvergadering E.H.B.O. Amerongen Samenwerking tussen Instuif en Jazz-club GOEDE OPKOMST 34e Jaarvergadering N.C.V.B. Oase Volleybalcompetitie had waardig sluitstuk Jongerengroep 't teken van lente N.C.V.B. afdeling Amerongen vergadert C.H.U. houdt jaarvergadering Heropening schitterend ver nieuwde zaak Blanken H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) Paas-orgelbespeling door Feike Asma KONING ARTHURS MOEDIGSTE MAN Zaterdag j.l. vond voor het eerst in 1964 weer een jazs-avond plaats. De initiatief nemers hiervan: Frits Thoomes, Leo Coïni, Sjoerd de Jong, hadden in samen werking met Veenendaals jeugdleider, de heer Van der Schee, deze avond goed voorbereid. De jazzclub leek in Veenendaal geen bestaansmogelijkheid te hebben. Nu er een sympathieke samenwerking plaatsvindt tussen liefhebbers van goede jazz-muziek en mensen van het jeugdwerk is er misschien een reëele kans, in Veenendaal, in de directe toekomst goede jazz-muziek te horen. Het schept tevens de gelegenheid voor jonge mensen hier samen te spelen. De eerste avond mag wat de opkomst betreft een succes genoemd worden. Er waren ongeveer 90 enthousiaste luiste raars. Allereerst traden op de „Wheel Town Six" uit Wageningen. Deze groep die oude jazz speelde, bleek deze stijl aardig te beheersen. Er waren leuke soli van de lead-trompettist, alhoewel hy het in de hogere registers liet afweten. De andere blazers kwamen af en toe ook tot aar dige prestaties. Van de ritme-sectie is alleen de pianist het vermelden waard. De drummer leverde een vrfl zielloze be geleiding. Het ontbrak in dit gezelschap aan goede arrangementen, en de num mers werden te lang uitgesponnen. Modern Na de pauze trad op het Peter Bennink kwartet met de plaatsgenoten Frits Thoomes, drums en Leo Coini, bas. Deze groep die de nieuwste stromingen in de jazz tracht te volgen, slaagde daarin be slist niet. Het ontbrak hen aan muzikale ondergrond en beheersing van instru menten. Jammer was het dat alleen blues-thema's ten gehore werden gebracht, m.u.v. het moeilijke „Night in Tunesia", dat on danks goede pogingen van de, in dezo groep uitblinkende tweede tenorist, niet uit de verf kwam. Deze laatste bekoorde overigens het meest op sopraan-sax. Van de leider Peter Bennink is helaas niet zoveel goeds te zeggen. Het ontbrak hem aan toonvorming en zijn improvisaties waren erg vlak. Zijn enthousiasme ech ter geeft hoop voor de toekomst. De bassist Leo Coini staat sterk onder invloed van de overleden bassist Scott Lafaro. Het blijft echter te veel copieëren. De drummer Frits Thoomes „stuwde" Dinsdagavond 17 maart had de Ned Chr. Vrouwenbond, afdeling Veenen daal haar feestelijke jaarvergadering Deze avond stond onder leiding van de presidente, mevr. I. Bos-Dikken, terwijl de propagandiste, mevr. A. Boers, met haar staf, bestaande uit twaalf dames, voor een gezellige en feestelijke zaal in het Trefpunt had gezorgd. Na de opening en de meditatie volg den de verslagen van de secretaresse, penningmeesteresse en propagandiste' afscheid en installatie van twee be stuursleden. Aftredend waren: mevr Kleefsman-Nijhuis en mevr. T. v. d Lustgraaf-de Ruiter. Nieuwe bestuurs leden: mevr. Punt-Hofman en mevr. Graafland. Dit alles werd afgewisseld met zang van het koortje, dat onder leiding stond van mej. D. Davelaar. Het huishoudelijk gedeelte werd af gesloten met een „Keukenshow". Df geshowde pakjes en japonnen waren vervaardigd van stofdoeken, dweilen, keukendoeken, theedoeken, vitrage enz., zonder dat er een schaar aan te pas mocht komen. In de pauze werd koffie met gebak geserveerd, terwijl ook de traditionele „kwartjespakjes" werden verkocht. Na de pauze vertoonde mevr. Thijs- Hommerson prachtige dia's van Vee nendaal en omgeving. Mevr. A. van Schuppen (2e pres.) sprak het slotwoord en ging voor in dankgebed. aanmerkelijk meer dan voorheen, maar zat vast in enkele „figuurtjes", terwijl zijn „breaks" nog slecht getimed zijn. Zjjn tekort aan ervaring viel op in het onvoorbereide spelen van het eerderge noemde „Night in Tunesia". De bezetting van deze groep was niet ideaal door het logge geluid van de twee tenoren, dat slechts één keer doorbroken werd in het nummer „Blues Minor" van John Col- trane, door het gebruik van de sopraan sax. Juist het bestaan van zo'n groep recht vaardigt tenvolle het bestaan van ge legenheden, waar musici in direkt kon- takt staan met het publiek. Kritiekloos luisteren is echter uit den boze. De totaalindruk van deze avond was po sitief, omdat iedereen duidelijk bij deze VOLLEYBAL Dinsdagavond 17 maart j.l. werd in ge- 'jouw Eltheto als sluitstuk een volleybal toernooi georganiseerd, waaraan zowel de ïerste drie prijswinnaars van de zgn. /rije Veense competitie en twee ploegen van het „volleybalgenootschap'* Onder Ons deelnamen. Zoals werd verwacht is er op deze avond door gemiddeld vrij oude spelers een fantastisch enthousiast partijtje vol leybal weggegeven. Een leeftijd bestond eenvoudig niet, gezien het elan en vooral ook de moed waarmee soms op bijna niet te bereiken ballen werd gedoken. Fana tiek en met inzet van alle beschikbare middelen gingen de ploegen elkaar op sen sportieve manier te lijf en gaven el kaar geen duimbreed toe. De teams van Onder Ons, die als gastheer fungeerden ?n niet aan de competitie hadden deelge nomen speelden een dominerende rol ge durende dit tournooi. Merkwaardig was het te zien hoe deze heren, waarvan het leeftijdsgemiddelde wellicht het hoogst was, technisch behoorlijk voor de dag kwamen en vooral ook in enthousiasme en overgave het van de wat jongere teams volledig afpikten. De plaatselijke volley balvereniging VCV heeft er goed aan ge daan dez.e competitie te organiseren en ook om als afsluiting dit toernooi te la ten spelen. In ieder geval een aansporing te meer om in de volgende jaren hier mee door te gaan. Al met al een sportief ovenement, waarin de wat oudere niet n de bond spelende volleyballers hun oart konden ophalen. De einduitslag van leze avond: 1. Onder Ons-A 8 pnt. 2. Onder Ons-B 5 pnt. I. Gem. Politie-A 3 pnt. 1. VZC-B 2 pnt. 5. VZC-A 2 pnt. Onmiddellijk na afloop van dit toernooi werd door de voorzitter van VCV, de heer Sipkema, aan de eerste drie prijswinnaars van de competitie de prijzen uitgereikt. De wsselbeker ging naar het team van VZC-B, de tweede prijs naar het A-team van de Gemeente Politie en de derde prijs aan het A-team van de Veenen- daalse Zwem Club (VZC). In 't eeuwen-oud Jeruzalem, trok dezer dagen langs de wegen een lange, lange mensenrij, om, in gebed, door straat en stegen, de zware, bitt're weg te gaan, die Jezus eenmaal heeft betreden, toen Hij, gebogen onder 't Kruis in smart gezwoegd heeft en geleden. Zij kwamen allen deze week bijeen uit verre oorden, om weer die weg met Hem te gaan, Zij lopen zonder woorden langs d' oude steile lijdensweg, hun hart bij al 't gebeuren. Zij voelen mee, het Kruis, de Kroon van doornen, en zij treuren om 't leed dat Hij te lijden kreeg, om 't Kruis dat Hij moest dragen. Zij willen 't méde ondergaan en zo, de weg met Jezus gaan. Doch niet slechts schreiend mede lijden, maar onverdroten mede strijden, vraagt Hij van ons te allen tijd. O, Heer, geeft Gij dat wij in 't leven van alle dag, met Jezus gaan, dat w' ied're dag Zijn Kruis beleven en met Hem naar volmaking streven. Met Hem, die ons is voorgegaan. Hoewel gezeten op de troon voelt Hij het leed nog in Zich branden, en schouwend over alle landen voelt Hij de speer nu in het hart. Nog daag'lijks wordt om Hem gestreden, Nog daag'lijks wordt Zijn ziel gewond, Nog daag'lijks moet Hij alsem drinken al schouwend over 't wereldrond. Zolang wij slechts op hoogtij dagen een wijle toeven aan Zijn zij, Zolang nog zal de wonde bloeden Hem toegebracht door u en mij. A. H. avond betrokken was, wat zo bepalend is voor de sfeer en dus ook voor het „werkklimaat" van de musici. A MËRONGEN Zaterdag 14 maart hield de Jongeren groep, afd. Amerongen, van de Wereld E. C. Bond in het Zendings-Diakones- senhuis haar jaarlijkse muziekavond. Vele ouderen uit Amerongen en omge ving waren opgekomen om de jeugd te beluisteren. De Kerkzaal was tot de laatste plaats bezet. Deze avond, onder leiding van Zr. Mary Weber, stond in het teken van „De Lente". Na een samenzang van enige liederen opende Zr. Mary deze avond en wenste alle aanwezigen een prettige avond, waarna zij de leiding geheel in handen gaf van de jeugd. Door vier meisjes uit een onderafde ling van de grote meisjesgroeo, nl. „De Lichtsterretjes", werd met de blokfluit en pianobegeleiding van Zr. Heilina het lied „De Heilige Stad" ten gehore ge bracht. Na het muzikaal E. C. signaal van de E. C., sprak de leider een begroetings woord en gaf een overzicht over het werk der E.C. onder de jonge mensen. Muziek, zang, bijbelstudie, evangelisa tie, declamatie, ziekenbezoek en spel, dat is waarmede de jeugd in contact wordt gebracht. Na gemeenschappelijk zingen ging een andere jongeling voor in gebed. Vervolgens nam de leider weer het woord en bood in een toespraak, waarin hij de vreugde uitte van de Amerongse E.C.-afdeling, dat Zr. Mary thans wel op tijd terug was van haar reis om deze avond te leiden, aan haar een dia van het E.C.-bord dat tijdens de Amerongse Lichtweken in 1963 was opgesteld. Verder werd deze avond gevuld met zang onder muziekbegeleiding van blok fluit, orgel en piano, gitaar en mando line, enz. Vooral de kamp- en trekkers liedjes deden het aardig en brachten er al een zekere vakantiestemming in. De zang werd afgewisseld met declamatie en spel. Mooi was het gedeclameerde gedicht getiteld: „Lasten Dragen". Ook de jongerengroep van de jon gensafdeling „De Spoormakers" deden goed hun best, al was hun bezetting niet al te sterk. De 12-jarige Addy Kraal bracht op haar zelfgemaakte blokfluit - waaraan zij 4 maanden heeft gewerkt - een aardig Boheems liedje ten gehore. Tot slot van deze avond gaf Zr. Mary nog een stichtelijk woord mee naar huis. Voor de genodigden naar aanleiding van het gedichtje „Lasten Dragen" om, zo God aan hen een last gaf te dragen, deze niet opstandig, doch net als in het gedicht de vogeltjes in stilte en ver trouwen op zijn hulp, deze last te dra gen. Voor de jongeren gaf zij naar aan leiding van Luc. 5 vers 27 28, een op wekkend woord en hoopte dat zij Jezus in hun leven zullen volgen. Hierna ging de leider voor in dankgebed. Dat de ouderen veel genoten hadden bleek wel uit de gesprekken bij de uit gang en dat de jeugd op haar E.C.- avonden veel zelfstandigheid en kennis opdoen kon men wel uit het door hen gepresteerde werk opmaken. Op woensdag 25 maart a.s. houdt de Christen Vrouwenbond weer een verga dering in het zaaltje achter de Ger. Kerk. De heer D. van Arend uit Utrecht zal dan spreken over „Jtfodse Symboliek", waar bij oud-joodse ri^Jziek ten gehore zal wor den gebracht. Meh leest en hoort de laat ste tijd veel over de staat Israel. Het is daarom interessant dat ook de Christen Vrouwen iets van de achtergronden van dit volk afweten. De lezing begint om precies kwart voor acht. De NCVB hoopt op een ieders belangstelling te kunnen rekenen. JEUGDKAPELDIENST In afwijking van het gebruikelijke zal er a.s. zondag en ook op le Paasdag geen Jeugdkapeldienst zijn. In plaats hiervan worden de kinderen op beide zondagen in de zaal van Lievendael verwacht om gezamenlijk naar de Ned. Herv. kerk te gaan. Voor de deelnemen de kinderen zijn gereserveerde plaat sen. Op dinsdag 24 maart belegt de Chr.- Hist. kiesvereniging een jaarvergadering. Op de agenda staan onder meer de ver slagen van de secretaris en penningmees ter, verslag rekeningseommissie en de verkiezing van de opvolging van deze commissie. Aftredend en herkiesbaar zijn de bestuursleden H. H. J. Brinkman en A. Hasselaar. Tevens wil men nog een 7e bestuurslid aan het bestuur toevoegen. De Chr. Hist. Unie heeft haar jaarlijkse algemene ver gadering op 31 maart ('s avonds) en op 1 april (de gehele dag) te Amsterdam. Wel ke drie afgevaardigden zullen de Ame rongse kiesvereniging vertegenwoordi gen? Deze kwestie zal tevens op deze jaarvergadering te Amerongen aan de orde komen. Na de pauze zal voorzitter K. G. Tiel zijn zienswijze geven op ver schillende actuele gemeentelijke zaken, waaraan een gedachtenwisseling is ver bonden. De vergadering wordt gehouden in Buitenlust en begint om 8 uur precies. RENSWOUDE Onder oppertoezicht van burgemeester Hosang draaide Meindert Blanken, het 3-jarig zoontje van de eigenaar van de zaak, de sleutel om van de nieuwe win kel. Vele genodigden betraden met zicht bare voldoening het zelfbedieningsbe- drijf, dat een vrolijk aanzien gekregen had door talloze bloemstukken. Burgemeester Hosang schetste in het kort de historie van de zaak, die op tal loze bewogen momenten in haar ge schiedenis kan terug zien. Om maar te noemen de volledige ruïne waarin de heer Blanken na de meidagen van 1940 weer moest beginnen. Thans is de zaak er een geworden, die zich volkomen richt naar de eisen van de tijd. Een voorbeeld voor andere middenstanders te Renswoude. Deze heropening tekent de groei van deze dorpsgemeenschap. Hierna wenste de burgemeester de heer en mevrouw Blanken geluk met het fraaie resultaat van vele weken on afgebroken werk. Namens de familie bood de heer Werner, directeur van de Landbouwschool te Scherpenzeel, een elektr. klok aan. Dit sieraad voor de winkel werd geleverd door de buurman van de heer Blanken, de heer Van de Vendel, wiens bedrijf tevens een van de modernste van Renswoude is. De heer Werner herinnerde aan het opschrift van de firma Blanken in 1905: op de winkelruit las men, J. B. Blanken, doch in de winkel zag men moeder Blanken, die ondanks haar ouderdom bij de opening aanwezig was, trouw de klanten helpen. En ook nu is het weer de vrouw, die de mensen op hun wen ken bedient. Met een blik op de nieuwe klok advi seerde de heer Werner: „Blijf bij de Tijd!" SCHERPENZEEL OPBRENGST BAZAAR De door de sportvereniging De Valleivo gels op vrijdag en zaterdag in de gemeen telijke eierhal gehouden bazar, ten bate van het terreinfonds, heeft 2.500,op gebracht. een veilige keuze geheel compleet DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel. 3492 Vrijdagavond hield de actieve Amerongse E.H.B.O. haar 27ste jaarvergadering in ho tel Buitenlust. In zjjn openingswoord sprak de voorzitter de heer L. D. Boelhouder woorden van dank aan het adres van de instructeur de heer G. H. Kraats te Veenen daal. Deze heeft met succes met de ledfcn gewerkt, getuige de goede resultaten op de Valleiwedstryd te Veenendaal. Hij wekte de leden op de E.H.B.O. vlag hoog te houden. Sinds enige maanden wordt door enkele leden een eigen blad uitgegeven met de naam „De Postiljon". Dit initiatief waaraan vooral de heer E. Brevé debet is werd zeer gunstig ontvangen. Het jaarverslag van de secretaris was zeer optimistisch gesteld. Genoemd kon den worden de oprichting van een con tactblad, de hulp die weer bij vele on gevallen verleend kon worden en de succesvolle wedstrijden. De penningmeester kon een sluitende begroting voor dit jaar overleggen. Het batig saldo van het afgelopen vereni gingsjaar bedroeg slechts 6,20. Hoewel een voorstel tot contributieverhoging was aangekondigd nam de penning meester dit nu terug. Hij vertrouwde op de hulp van de leden bij een dona teursactie. Er moet veel materiaal ver nieuwd en aangeschaft worden, o.a. zou men graag een mond-op-mondbeade mingspop aanschaffen. Vervolgens was het woord aan de heer Van der Kraats, die als instructeur enkele waardevolle adviezen gaf onder het motto: „Doe het zelf - dat is goed koper". In dit verband deelde de heer Brevé mede, dat hij een grote uitvouw bare plaat heeft vervaardigd van het menselijk lichaam, alsmede een instruc tieplaat voor mond-op-mondbeademing. Hij stelde deze de instructeur beschik baar. Hoewel de voorzitter bij de opening had aangekondigd zich niet meer als zodanig beschikbaar te kunnen stellen, was het resultaat van een uitvoerige bestuursverkiezing toch. dat hij voor lopig in functie blijft. De heer E. Brevé werd als bestuurslid gekozen. Copie voor het contactblad moet twee weken voor het verschijnen worden in geleverd. Er werden „blaren-prikkers" gevraagd voor de a.s. wandeltocht van „De Woudlopers" op 2 mei. Na het formele gedeelte der vergade ring bleef men nog enige tijd informeel bijeen. EDE Voor de vijfde maal in de jaren dat regelmatig op diverse tijdstippen orgel concerten worden georganiseerd, kan men nu tegen Pasen weer luisteren naar het spel van de in binnen- en bui tenland zeer bekende Haagse organist Feike Asma. Gestimuleerd door de grote belang stelling in' de voorgaande jaren, heeft het Comité Orgelconcerten Ede beslo ten ook dit jaar een avond van orgel spel en samenzang te organiseren. Het comité verwacht, dat het op pas sie en pasen afgestemd programma, dat zaterdagavond 28 maart a.s. ten gehore wordt gebracht, velen een gang zal doen maken naar de Nieuwe Hervormde kerk aan de Verlengde Maanderweg te Ede. Het programma voor de zaterdag vóór Pasen luidt1. Fantasie Psalm 24 4 „Verhoogt, o poorten, nu den boog; 2. Lijdenskoralen: „O hoofd, vol bloed en wonden" Ja, Jezus sterft, aan 't kruis geklonken; O, Godd'lijk Lam, onschul dig, Jan Zwart. 3. Toccata in D moll (zgn. „dorische") Joh. Seb. Bach. 4. Koraalbewerkingen: Jezus neemt de zondaars aan; Jezus, leven van zijn leven; Het Lam, voor ons op aard' geslacht, Feike Asma. 5. Variaties op lek wil my gaan ver troosten, Jacob Bijster. 6. Pièce Carac- téristique, A. Guillmant. 7. Introitus: Christus is opgestaan en fantasie: Daar juicht een toon, daar klinkt een stem, Geestelijk lied: U bid ik aan, o macht der liefde, Uitgebreid naspel en koraal: Halleluja, lofgezangen (samenzang), Jan Zwart. ACHTERBERG AVOND-PUZZEL-WANDELTOCHT TROK VEEL DEELNEMERS De puzzel-wandeltocht georganiseerd door de Plattelands-jongerenver. blijkt wel steeds meer in de belangstelling te staan. Het aantal deelnemers bedroeg deze keer maar liefst 60, zowel leden als niet-leden. Er werd gestart vanaf de Autoweg- hoek Defensieweg met tussentijden van 2 minuten. De finish lag bij hotel „De Koning van Denemarken". Het prach tige, doch lang niet gemakkelijke par cours door de bossen was door de heer J. v. d. Burg uitgestippeld. De deelnemers moesten de route vin den aan de hand van een leeskaart, die bij de start werd uitgereikt. De prijsuitreiking vond plaats in de achterzaal van „De Koning van Dene marken", hetgeen geschiedde door de heer G. van Laar, voorzitter van de P.J.G.U. Deze bracht na afloop hiervan dank aan de heer v. d. Burg voor zijn medewerking en aan de heer D. W. van Laar voor het gratis vervoeren van de deelnemers. De tocht mag bijzonder ge slaagd genoemd worden. RIIE N E N JONGERENAVOND De Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Landbouwbelang" en de Coöp. Raif- feisenbank te Rhenen hielden dinsdag avond gezamenlijk een jongerenavond in hotel „De Grebbeberg" te Rhenen, dit ter bevordering van de grote band tussen de jongeren en de coöperatie. Deze avond werd verzorgd in samen werking met het instituut voor land bouwcoöperatie. De heer W. de Jong, bestuurslid van Landbouwbelang, heette de aanwezigen va nharte welkom eji wenste hen voorts een plezierige avond. Er werden enkele films vertoond, w.o. een lachfilm en de film „Geven en nemen" over het nut van de wereld handel met interessante opnamen uit alle delen van de wereld. In een dia-wedstrijd konden enkele prijsjes worden gewonnen en voorts werden er nog dia's vertoond over de werkzaamheden van diverse coöpera» ties. lichaampjes maak je van vilt, waarop je dan de knikker of kraal plakt of naait. Voor het maken van die lichaampjes kun je de modellen uit de tekening gebruiken, maar misschien weet je er nog andere te bedenken zonder onze hulp. Als je de grootste knikkers neemt, die je hebt, dan kun je de dieren gebruiken als presse-papier, maar evengoed kun je hen op een verjaardagstafel leggen als versiering of bijvoorbeeld gebruiken als mascotte. Fig. c. Wie weet het Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN 21 maart Diana Will 21 Ada Hazeleger (Ederveen) 22 Gertie v. d. Scheur 23 Gerdie v. d. Haar 23 Lidia van Biesbergen 23 Simon van Rees 24 Martha Hutten 24 Marinus v. Dolderen (Achterb.) 25 Ineke van Dijk (Amerongen) 25 Willy v. d. Steeg 26 Maud Visser 26 Wimmie van Viegen 27 Theo van Stokkum 27 Corrie Vonk Allemaal van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Hartelijk bedankt voor het zilver papier en de capsules die ik van de week van jullie gekregen heb. Het was weer enorm veel. Degenen die gespaard hebben, waren Elfriedje, Ditta en Re- neetje v. d. Bosch, Dirk Boelens, Jos Koedam, mevr. Hootsen, Henk Schol ten en Alie de Vries. Beste Henk Scholten. Hartelijk bedankt voor je briefje. Je bent al een paar keer op kantoor geweest voor antwoord hè, maar nu komt het dan toch echt in de krant. Je wilt graag corresponderen met een meisje dat hervormd of gere formeerd is. Welk meisje dus met Henk wil corresponderen kan naar zijn adres schrijven en dat is Mr. Heemskerkstraat 48, Veenendaal. Henk is 12 jaar. Henk schrijf je me nog eens of je iemand hebt kunnen vinden die met je wilde corresponderen. Hartelijke groe ten van Tante Jos. Fig. a. Als de zeehond z(jn dutje doet. Een Duitse dierkundige heeft een zee- hondenpaar bestudeerd tijdens een dutje in hun zwembad in de dierentuin. Zij keken eerst een poosje slaperig, daar na sloten zij hun ogen en lieten zich lang zaam naar de bodem zakken. Korte tijd later bewogen zij hun vinnen en staar- ten en stegen langzaam naar de opper vlakte. Heel rustig en met gesloten ogen haalden zij veertien tot zestien malen diep adem. Dan sloten zij hun neusgaten en lieten zich weer langzaam naar de bodem zinken. Zij konden dan voor on geveer vijf minuten op de bodem blyven liggen, maar daarna moesten zij onmid dellijk weer naar de oppervlakte om adem te halen. Als zij hun longen dan weer met lucht hadden gevuld, lieten zij zich opnieuw naar de bodem zakken. Op deze wyze bleven zij slapen tot zij wak ker werden van het lawaai van een of ander dier in de dierentuin. Vele vogels slapen op de oppervlakte van het water. Zowel eenden als zwanen „vriezen soms vast" in het ijs, doordat zij gedurende de nacht zeer vast slapen. Zeemeeuwen slapen meestal op het wa ter. Er was een tijd, dat men dacht, dat zij sliepen terwijl zij hoog in de lucht rondvlogen. Maar het staat nu vast, dat zij op het water slapen als zij, nadat zij hun voedsel hebben gezocht, op de opper vlakte uitrusten. Fig. b. Maak gebruik van je knikkers. Het is wel geen knikkerseizoen, maar je kunt nu enkele van de knikkers gebrui ken om er de hoofden van kleine dieren van te maken. Je kunt hiervoor ook kra len gebruiken als je dat leuker vindt. De 1. Wie bereikte het eerste de Zuidpool? 2. Ben je er zeker van, dat Columbus Amerika ontdekte? 3. Wat was de naam van het schip, waarmee Columbus de Atlantische Oceaan overstak? 4. Wie leidde de Kon-Tiki expeditie? 5. Wie ontdekte Groenland? 6. Wie vond de weg naar Indië via de zee? 7. Wie was de eerste, die de Noordpool bereikte 8. Uit welk land kwam Vasco da Gama? 9. Ontdekte Virus Bering de Bering- zee? 10. Wie was de eerste, die de top van de Mount Everest bereikte? "(S56T) punuxpa oi •J9AO J9 J99JlpS Ql{ JBBUI 'U99H "6 'IBSn^aod; nn UIBA\>Ï BH '8 •(6061) AiB9d ijgqoH 'L '(86ÏT) BUIB0 Bp OOST3A Q '(Q86 sqaaa^suio) apon ap oiaa g •iqBpj9if9H Joqj, -f •„BJJBW B1UBS" 'S '666 jbbC }aq ui 'sbm uosqua jia-j 19il iBp 'suo 3I91J9A apueSai gp 'uaan z (1181) uaspunuiv Pieotf 'i •uap-iooAVjuv B7-<54 3. Het was een erg warme dag en rond het middaguur werd Sir Lancelot erg slaperig. Gelukkig zag Sir Lionel bij een beekje een kolossaal grote appelboom. Hij wees ernaar en zei: „Daar onder die boom is schaduw. Zowel wy als onze paarden kunnen daar wat uitrusten." „Goed gesproken", antwoordde Sir Lancelot. „Ik ben erg moe vandaag. Erger dan ik ooit ben geweest in de laatste zeven jaren.'1 4. Zij stegen van hun paarden en bonden de dieren vast- Sir Lancelot ging in de schaduw van de boom liggen ert gebruikte zyn helm als hoofdkussen. Hy viel al vlug in slaap. Maar Sir Lionel hield de wacht. Terwyl hij daar zat, gebeurde er iets heel merkwaardigs. Drie paardrijders in volle galop kwamen in zicht en daar achter een vierde. De vierde was Sir Turquine en in zijn hele leven had Sir Lionel nog niet zo'n geweldige paardrijder gezien. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 6