Weer grote Paas-samen komst van Her vormde* J en «d raad t i v t 5 t ntókïf' Zelfbedieningswassalon zorgt voor schone en droge was in 1 uur r 4 W-i Tips voor de huisvrouw avefcfis draqe ftét zakje^ RTTV gaat tournooi organiseren KRUISWOORDPUZZEL Erfpacht Veerhuis weer in gemeenteraad van Rhenen RENSWOUDE Kerkelijke zaken in Renswoude van 1794 - 1814 VIERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 20 MAART 1964 Nr. 23 TAFELTENNIS De competitie Cefa presenteert „Opzij voor de Brandweer" Nu ook in Veenendaal: CUBA'S HANDEL BEDENKINGEN Vernieuwing centrale verwar ming openbare ulo-school Dinsdag in gemeenteraad Nogmaals Evangelie en Industrie Domineestractementen Kerkelijke stand Eind zaterdagavondstilte in zicht? Paassamenkomst Op 26 maart a.s. 's avonds om 8 uur hoopt de hervormde jeugdraad in de Oude Kerk op de Markt te Veenendaal weer een speciale Paas- samcnkomst te houden. Ds. D. van de Berg zal deze avond ope nen, terwijl Ds. P. de Jong een korte me ditatie verzorgt, met als onderwerp „EEN GEBOORTE OP EEN STERFDAG". Vocale medewerking wordt verleend door het UTRECHTS MANNENKOOR „AURORA" o.l.v. haar dirigent Bertus v. d. Vliet. Een groot gedeelte van het prachtige Paasprogramma zal door dit koor, o.a. bekend door haar jaarlijkse Kerstuitvoe ring in de Domkerk, verzorgd worden. Het koor bestaat uit ca. 60 leden en is in het jaar 1929 opgericht. Behalve vele met sukses bekroonde concoursen, heeft het ook nogal enige buitenlandse tour- nee's op haar naam staan. Grote faam verwierf het koor op haar reizen door Duitsland en Zwitserland. Tijdens de tournee's door Zwitserland werd ook enkele malen het Nederlands Sanatorium te Davos aangedaan. Dezer dagen was het koor nog op de radio te horen. Het koor zingt zonder begeleiding. Bijzonder aantrekkelijk zal deze avond zeker' worden door het optreden van de bekende soliste, de sopraan Watty Krap en de overbekende organist Piet van Eg- mond. Zoals gewoonlijk heeft de Hervormde Jeugdraad zich voorgenomen ook dit keer geen entree te heffen. De kerk gaat om half acht open. Een ieder is hartelijk wel kom. '3 V1 r JhT S it -V ~-H-* i 1 -•V f f- f l -s. 4 i méi mé- Het Utrechts mannen koor „Aurora", dat o.l. v. Bertus v. d. Vliet op 26 maart vocale mede werking verleent aan een grote Paas-samen- komst in de Oude kerk op de Markt. &<t De Rhencnse tafeltennisvereniging R.T.T.V. bestaat tien jaar en gaat op 18 april in het Parkrestaurant van Ouwehands Dierenpark een tournooi organiseren. Hier aan kunnen alle leden van de afdeling Gelderland van de N.T.T.B. deelnemen. Ook staat deelname open voor de T.T.C. Tiel en voor de leden van Quick uit Hilversum. Indien zulks door een eventuele grote belangstelling nodig is, kunnen er voor- wedstryden worden gespeeld in de normale speelzaal van R.T.T.V. De tournooicommissie bestaat uit de he ren K. v. d. Stelt, O. Meyer en J. Noter- mans. Laatstgenoemde treedt eveneens op als tournooileider terwijl de heer W. G. v. d. Scheur uit Veenendaal als bonds- gedelegeerde zal optreden. Op vertoon van de deelnemerskaart krijgt men vrye toegang terwijl van niet deel nemers een entreegeld zal worden ver langd. Men mag inschrijven bij de heren in twee klassen enkelspel en in één klas dubbelspel (heren of gemengd dubbel), en bij de dames in twee klassen enkel en in het gemengd dubbel. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50 per klas se en 1,per persoon in de dubbelspe len. Inschrijven moet gebeuren voor 1 april by de heer O. Meijer, Herenstraat 100, Rhenen terwijl het inschrijfgeld te gelijk moet worden voldaan. Voor junioren bedraagt het inschrijfgeld resp. 1,voor het enkel en 0,75 voor het dubbelspel. Per klas worden twee prijzen beschik baar gesteld, terwijl de vereniging die het meeste aantal punten behaald een ju- bileumprijs ontvangt. Ritac speelde tegen Tios 2 en won met 82. V. d. Weert bleef ongeslagen maar zowel v. Wely als Burgstede verloren van Bouwman die de laatste tijd goed op dreef is. Nu hoeft Ritac alleen nog van het zwakke Treffer 2 te winnen en het kan de kampioensvlag hijsen. Ook S.T.V. Climax moest deze week aan treden tegen Tios 2. Hier werd het 73 in het voordeel van de Veenendalers. Van Dam won driemaal. Van Manen verloor van Bouwman terwijl Van Eist in Kik z'n meerdere moest erkennen. Ook het dubbelspel was voor de Arnhemmers. T.T.V. Climax rest nu enkel nog de derby tegen Panter. Daar beide teams evenveel punten hebben zal er nog hard worden gestreden om de vierde plaats op de ranglijst. OPGAVE B 1 HORIZONTAAL: 1 moeilijk, 6 plaats in N.-Brab., 11 nobel, 12 vreemde munt, 14 voorgeschreven kerkgebruik, 15 eerste boek van Mozes (afk.), 16 zandaal, 18 hoofd deksel, 19 gewicht (afk.), 20 muzieknoot, 21 voorvoegsel, 23 deel van de bijbel (afk.), 24 part, 26 lichaamsdeel, 28 stok, 30 boordsel, 32 bloeiwijze, 34 rivier in Rusland, 35 hoofddeksel, 36 wiel, 37 vlaktemaat, 38 geestelijke, 40 vlug, 42 middag, 44 inkrassing. inz. merk op een vat, 46 railroad (afk.), 48 per expresse (afk.), 50 water in Friesland 51 scheik. element (afk.), 52 soort hond, 54 krijgsmacht, 57 ontkenning (Eng.), 58 denk beeld, 60 gevangenis, 61 bijwoord, 62 voldoende, 63 plantage in Suriname. VERTICAAL 1 onderste molensteen, 2 bloedluis, 3 vreemde munt, 4 scheik. element (afk.), 5 kleefmiddel, 6 schel, 7 bijwoord, 8 hoenderachtige vogel, 9 voedsel, 10 deel van een woord, 13 latwerk, 16 rechterbijriviertje v. d. Rijn in Duitsland, 17 op die tijd, 20 voornaamw., 22 scheik. element (afk.), 24 geestelijke, 25 misprijzen, 26 metaal soort, 27 schoeisel, 29 lichaamsdeel. 31 maling, 33 meisjesnaam, 37 lief, 38 part, 39 in wendig lichaamsdeel, 41 roofdier, 43 voorzetsel, 47 ontgonnen land. 49 ik (Lat.), 51 ma nier van klederdracht, 53 eerste boek van Mozes (afk.), 55 nauw, 56 gem. in N. Brab. 47 land in Europa (afk.), 59 en omstreken (afk.), 61 middelbare leeftijd (afk.) Zaterdag 21 maart a.s. presenteert de Cefa in Gebouw Eltheto de amusante kleurenfilm in cinemascope „Opzij voor de brandweer". „Opzij voor de brandweer" is de komi sche geschiedenis van drie gauwdieven die het in „hun bijzondere werkzaamhe den" niet meezit. Ondanks opgevoerde motoren en snelle auto's krijgt de politie hen steeds te pakken. Brandweerauto's hebben namelijk voorrang boven alle an der verkeer. Zij „organiseren" een brandweerauto en zijn overtuigd dat de wet hen thans niet meer kan achterhalen. Spoedig blijkt dat hun camouflage zo goed is dat zij voor „echte" brandweerlieden worden aangezien. Als het publiek een beroep op hen doet, schieten hun kennis en daden echter tekort. Een stevige opleiding en een vernuftig opgezette kraak moeten al le moeite weer goed maken, echterde wet faalt ook nu niet. Op weg naar de gevangenis blijkt eigenlijk maar één auto in het Britse Koninkrijk voorrang te heb ben, namelijk de auto met de Koninklijke standaard. De toegang voor deze bijzonder amusan te film is voor personen boven 14 jaar. Sinds dinsdagmorgen kunnen de Vee- nendaalse vrouwen - en ook uit de om geving zo is al gebleken - profiteren van een staaltje der steeds voortschrij dende mechanisering. Veenendaal heeft deze week voor het eerst kunnen ken nismaken met de zelfbedienings-was- installaties van Vewasco in de Hoofd straat. In 40 minuten is de was schoon en het drogen duurt ongeveer 20 minu ten. De dames kunnen de was - al naar gelang hun wens - strijkdroog of kast- droog meenemen. In ,een aangebouwde salon kan men rustig de tijd afwachten - terwijl er tevens gelegenheid is een kopje koffie te drinken, waarvoor een automaat is aangebracht. De zaak die momenteel vol bloem stukken van zakenrelaties staat, heeft veel belangstelling. Ongeveer vijftig huisvrouwen hebben de eerste dag van deze manier van wassen gebruik ge maakt. Mevr. Beckerman, de vrouw van een van de organisatoren van het school- voetbal toernooi, dat door „Oranjedag" OPLOSSING PUZZEL A 2 Horizontaal: 1 lev, 3 big, 5 dor, 6 aal, 7 wee, 9 teen, 10 een, 13 eer, 14 Ino, 15 stand, 17 te, 18 A.D., 20 geluk, 23 Rika 25 lap, 27 kalkoen, 29 si, 31 mortier, 33 Spree, 35 kreen, 36 klapper, 39 R.N., 40 boertig, 44 gom, 46 eden, 48 Noren, 51 ma, 52 i.L, 53 renet, 55 nel, 57 beo, 58 koe, 59 kaas, 60 ons, 61 mei, 62 sté, 63 als, 64 nes. Vertikaal: 1 leder, 2 vertrek, 3 brandal, 4 gelei, 7 wen, 8 eed, 11 eng, 12 Noë, 15 sok, 16 aal, 17 tin, 19 dame, 21 lei, 22 kar, 23 re, 24 Asper, 26 Po, 28 kamp, 30 Irene, 32 toer, 33 sr, 34 en, 35 krom, 36 kin, 37 air, 38 eg, 40 bel, 41 on, 42 ton, 43 gat, 45 markies, 47 Diessen, 49 enk, 50 neo, 53 ren, 54 Eos, 56 lemma, 57 boers. gehouden wordt, stopt hier de tenues van de jonge spelertjes in de wasauto maat. Wassalon Vewasco heeft spontaan aangeboden de tenues van de spelertjes gratis te reinigen. De welstand van de Cubanen is sterk van de suiker afhankelijk, het is hun hoofdprodukt. Verleden jaar nu heerste er suikergebrek in tal van landen, maar Cuba had een beste oogst waaraan Fidel Castro in het eind van het jaar een extra 400 miljoen dollar in de schatkist had verdiend. Dit nu is de oorsprong van Cuba's vernieuwde handel die Amerika's blokkade verbreekt. Wie van Cuba koch ten leveren ook aan Cuba. Engeland ver kocht voor tientallen miljoenen ponden autobussen en vrachtwagens en toen Lyndon Johnson de ergernis van Ameri ka over deze verzwakking van de eco nomische boycot van Cuba liet blijken, zeide sir Alec Douglas Home hem rond uit: „Wij Britten moeten handel drijven om te kunnen bestaan. En aan boycotten geloven wij niet. Integendeel, hoe meer de levensstandaard in de communistische landen stijgt, destemeer zullen deze men sen een normaal leven boven doctrinaire leuzen gaan verkiezen". Frankrijk, Spanje, Marokko en Joegoslavië leveren ook naar Cuba. Johnson stopte nu de mi litaire hulpgeschenken aan deze „boycot brekers", maar dit verwekte slechts een glimlach want voor Engeland zou deze hulp in 1964 70000 dollar bedragen, voor Frankrijk 25000 dollar, voor Joegoslavië 20000 dollarWeet u zeker", vroeg de Britse premier aan Johnson, „dat de tarwe, die u aan Rusland verkoopt, voor een gedeelte niet naar Cuba gaat?" De Brit zou het hem kunnen vertellen. Na tuurlijk gaat de handel voort; overal breiden de handelsrelaties tussen de twee machtsgroepen in de wereld zich uit. De gemeenteraad van Rhenen krijgt dinsdagavond nogmaals het onderwerp erf pacht veerhuis te behandelen. Op 26 november 1963 had de raad besloten tot uitgif te in erfpacht, met overdracht van het daarop gebouwde, van een perceel grond, ge legen op de hoek van Veerweg en Rynkade ter oppervlakte van 1474 m1, tegen een jaarlijkse canon van f 737,en betaling van een eenmalige som van f 96.400,voor de opstallen, onder de in dat besluit vermelde voorwaarden. Op 15 november was het concept van dit raadsbesluit ter kennisneming toege zonden aan mej. E. van Essen en werd deze in de gelegenheid gesteld eventuele vragen of opmerkingen bij het college van b. en w. in te dienen met de mededeling, dat behoudens eventuele bezwaren dit be sluit in de vergadering van 26 november ter vaststelling zou worden aangeboden. Eerst enkele weken na het raadsbesluit werd door mej. van Essen telefonisch medegedeeld, dat er toch nog wel beden kingen tegen het besluit waren en dat zij een raadsman had verzocht dit met b. en w. te behandelen. Na een correspondentie met deze raads man Mr. H. D. van Werkum te Doorn komt het college nu met een voorstel voor de raad. Dit advies houdt in het besluit van 26 november 1963 in te trekken en vast te stellen een nieuw raadsbesluit betreffende erfpacht veerhuis. In dit nieuwe besluit zijn enkele wijzigingen aangebracht. Eén der ketels van de centrale ver warmingsinstallatie in de openbare u.l.o.- school aan de Wilhelminastraat Is volle dig versleten. De hierdoor optredende lek kages kunnen niet meer worden verhol pen, zodat vervanging noodzakelijk is. Hal en gangen worden door de huidige installatie onvoldoende verwarmd, waar door de toiletten niet afdoende tegen be vriezingsgevaar zijn beschermd. Bijplaatsing van een drietal radiatoren is derhalve dringend gewenst. Thans wordt gestookt met vaste brand stoffen; beide ketels hebben een gelijke capaciteit. In verband met de noodzake lijke bijplaatsing van radiatoren zal de nieuwe ketel een grotere inhoud moeten hebben. Tevens kan deze gelegenheid worden aangerepen om de installatie te moderniseren door beide ketels van een volautomatische oliestookinrichting te voorzien. De totale kosten worden begroot op f 24.000,Momenteel wordt nog onder zocht of de geoffreerde oliestookinrichting eventueel te zijner tijd gemakkelijk en zonder hoge kosten geschikt kan worden gemaakt voor het gebruik van aardgas, indien het stoken hiervan voordeliger mocht blijken te zijn. Voor zover thans reeds bekend, mag worden verwacht dat in de toekomst het gebruik van olie even duur zal zijn als dat van aardgas. Aangezien het niet meer verantwoord is met de huidige verwarmingsinstallatie een nieuw stookseizoen in te gaan stelt het college de raad voor reeds thans een prin cipe-besluit te nemen. FILMAVOND NED. BIJBEL GENOOTSCHAP Vrijdagavond 20 maart om acht uur zal in het gebouw „Rehoboth" door het Ned. Bijbelgenootschap een filmavond worden verzorgd. Mede in verband met het 150-jarig bestaan van het Bijbel genootschap, zal dit een zeer belang rijke en interessante avond worden. De toegang is geheel vrij, jongeren onder de leeftijd van 16 jaar alleen on der geleide. Vochtige vlekken. U kunt het volgende doen aan voch tige plekken op de muur. Trek het be hangselpapier er af, verf de vochti ge plekken en laat de verf goed dro gen. Daarna opnieuw verven en weer laten drogen. Dan nieuw behang er op en de vochtige plek behoort tot het verleden. Glijdend kleed Heeft u glijdend vloerkleed? Doe er eens een stuk van een oude deken onder. De giy-narigheid is dan beslist voorby. Vorige week schreven wij reeds, dat de generale synode van de gerefor meerde kerken te Lunteren heeft uitgesproken, dat het deelnemen van gereformeerden in een stichting „Evangelie en Industrie" in de eerste plaats afhankelijk dient te worden gesteld van de persoon, die het werk van een dergelijke stichting uit draagt, met andere woorden: van de persoon van de industriepredikant. De synode deed deze uitspraak naar aanleiding van een bezwaarschrift van een deel van de gereformeerde kerkeraad van Ede. In die kerkeraad waren enige moeilijkheden ontstaan omdat een gedeelte meende, dat er geen basis voor samenwerking in de stichting was door mede-deelneming van de afd. Ede van de Ned. Protes tantenbond. Deelneming van de NPB-Ede was van industriële als nadrukkelijke voorwaarde gesteld. De Edese bezwaarden waren van oordeel, dat er nooit een geloofs- en gebedsgemeenschap kan bestaan met hen, die de grondwaarheden van het Nog altijd vormt het zingen van gezangen in enkele kerken een probleem. Men staat er öf afwijzend tegenover of men weet niet op welke wijze deze zaak aan te pakken. Dit probleem is niet van vandaag of gisteren, maar da teert van 1 januari 1807. In de Herv., of zo men wil Geref. kerk van toen werden 192 Evangelische gezangen ingevoerd. Tot op dat tijdstip zong men uitsluitend Psalmen in de kerk. Velen voelden echter behoefte aan andere liederen daarnaast, die met de belijdenis overeen kwamen. evangelie loochenen en bestrijden en het hart uit de christelijke boodschap snijden. Ter synode werd o.m. gezegd (door de industriepredikant dr. Zielhuis), dat de situatie in Veenendaal geheel uniek is. Daar gaat de industriepre dikant op huisbezoek en preekt hij - zelf behorend tot de modaliteit van de gereformeerde bond, in de Ned. herv. kerk - ook in de gereformeer de kerk. Maar in de IJmond ligt de zaak weer geheel anders. Gesteld werd dat het een kwestie van plaatselijk bezien is. Het gaat om de man (industriepredikant), had men op de classis Arnhem geoor deeld en de invloed van een bepaalde groep komt "nergens meer aan de orde, werd bij monde van dr. Ozinga (predikant te Lunteren) meegedeeld. Een stelling waarmee o.a. de Vee- nendaalse ds. D. van Enk het vol strekt oneens was. De synode deed de uitspraak met algemene stemmen op één tegen stem na. Van een ouderling uit Ede. Bij informatie bleek ons, dat de afd. Veenendaal van de Ned. Protestan ten Bond niet is aangezocht deel te nemen in de stichting „Evangelie en Industrie" hier ter plaatse. Van 1803 tot 1805 was een door de Synode benoemde commissie bezig geweest met het samenstellen van een gezangenbundel. Vrijwel op dezelfde dag dat de ge zangen gereed kwamen werden ze goedgekeurd. Er kwam direct al verzet, o.a. bij monde van ds. De Cock van Ulrum en toch had men de gezangen laten samenstellen door vrijwel uitsluitend streng orthodoxe mensen. De Afgescheidenen wensten de Ge zangen uit de kerk te weren nader hand, omdat alleen de Psalmen Bij bels waren en de Gezangen mensen werk. Onder de dichters van deze evange lische liederen waren de gerefor meerde predikant Ghasverus van den Berg en dr. Jan Scharp; verder burgemeester Rhijnvis Feith, Hiero- nymus van Alphen, Joannes Petrus Kleyn, Jan Hinlopen en zelfs mr. Willem Bilderdijk. Zo kwam dan in 1808 te Renswoude een synodale brief binnen, waarin verzocht werd het invoeren en zin gen van Evangelische Gezangen te bevorderen. In 1812 werd deze kwestie in een wat onprettiger vorm gegoten. De Classis van Rhenen en Wijk ver zochten de Kerkeraad van Renswou de voortaan geen kerkeraadsleden meer aan te nemen, die de gemeente niet wilden voorgaan in het zingen van Nieuwe Gezangen. Daartegen rees verzet en er waren kerkeraadsleden die ontheffing vroe gen. Omstreeks deze tijd waren de ouderlingen te Renswoude: Johannes Arendsen van den Brandhof; Saar Vermeer; Hendrik Mengers en Dirk Tonen van 't Foort; diaken waren: Aalt van Mourik en Jan van der Woerd. Weer kwam een Koninklijk Decreet af omtrent de tractementen van de predikanten. Het begon erg onschul dig: de Ger. predikanten zouden (het is 1808) hun salaris behouden, ter wijl ook andere geestelijken be taald zouden worden. Er werd uit drukkelijk bij vermeld, dat zij allen hun tractement zouden ontvangen uit de „publieke schatkist". Maar met ingang van 1 jan. 1810 „moet de betaling van kerkelijke be dienden, als kosters, voorlezers, voor zangers. enz. ten laste komen van het kerkelijk genootschap, waartoe zij behoren". De predikant van Renswoude, ds. A. van Raalte, zal over deze laatste maatregel wel niet zo erg enthousiast geweest zijn. We laten nog even ds. Van Raalte aan het woord. Er werden hem een stel vragen voorgelegd omtrent de grootte van zijn gemeente en zijn sa laris. Uit de beantwoording bleek dat er 759 kerkleden waren, w.o. 145 lidmaten. Ederveen, dat kerkelijk bij Renswoude hoorde, telde 191 leden, w.o. 21 lidmaten. De predikant verdiende 600,per jaar en dit tractement moest hij - zie het tweede artikel - in Utrecht in ontvangst nemen op het Comptoir der 40e en 50e penning. Hij had vrije woning in de pas torie tegenover het kasteel en bovendien ontving hij van de kerkmeesters f 8,kostenver goeding. Voor dit laatste bedrag kon hij zijn reis naar de Classis betalen. In 1811 kreeg hij bovendien f 100, kindertoelage. Behalve Hervormden of Gereformeerden waren te Rens woude in laatstgenoemd jaar 6 of 7 Roomskatholieke gezinnen en 3 men sen beleden de Lutherse godsdienst. Op 24 maart 1811 hield ds. A. van Raalte zijn afscheidspreek over Mat- theus 28 20 „en zie Ik ben met u alle dagen tot de voleinding der wereld". Deze predikant vertrok naar Wanneperveen. Tot ouderling van de herv. gem. te Renswoude is gekozen de heer C. E. Eij keikamp. Dorpsstraat 123. ■H- Ds. K. van de Pol, ned. herv. predi kant te Lunteren, zal binnenkort met emeritaat gaan. Ds. van de Pol heeft vele jaren de herv. gem. van Vee nendaal gediend voordat hij naar Lunteren ging. In de vacature die door zijn vertrek zal ontstaan, is een toezegging van beroep uitgebracht op ds. J. H. Cir kel te Huizen. In (gereformeerd) „Kerknieuws" vraagt ds. J. Overduin zich af of er een eind moet worden gemaakt aan de wekelijkse zaterdagavondstilte in de Petrakerk, in verband met de teleurstellende opkomst. Volgens ds. Overduin is de avond stilte voor de predikant, die voor gaat een veel zwaardere opgave dan voor de bezoekers. De dominee heeft geen vrije zaterdag, maar is druk bezet met preek maken, bezoeken en afspraken. En hij heeft geen rustige zondag voor zich, om sich te ont spannen. Het Pastoriefonds van de hervormde kerk in Achterberg gaat verdwijnen. Ervoor in de plaats komt een restau ratiefonds. Hieruit wil men het ex terieur van de kerk enigszins restau reren. Het fonds telt momenteel f 4553,50. De herv. jeugdraad belegt donder dag 26 maart een paassamenkomst in de Oude Kerk te Veenendaal. Ds. D. van den Berg zal de bijeen komst openen, terwijl ds. P. de Jong een meditatie hpudt over „Een ge boorte op een sterfdag". Verder werken mee: het Utrechts Mannenkoor „Anzora" o.l.v. Bertus van Vliet. Watty Krap, sopraan en Piet van Egmont, orgel. Donderdag 2 april viert ds. P. W. van Galen te Hilversum, die ook de herv. gemeente van Eist heeft ge diend, zijn 25-jarig ambtsjubileum Er is op de avond van deze gedenk waardige dag een receptie in de Wijkzaal van de Nieuwe Kerk te Hilversum. RENSWOUDE Voorheen pastorie, thans gemeentehuis.

De Vallei | 1964 | | pagina 7