Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Christelijke besturenbond Veenendaal houdt forumbijeenkomst ■qO*> '~'m Vakbeweging en algemeen belang" Vakbeweging zou zich te veel met algemene zaken bemoeien Mej. Romeijn in halve finale Miss Bril verkiezing Interkerkelij ke in Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? RENSWOUDE OVERBERG Pasen - Halt AMERONGEN Ederveen had primeur van eerste kievitsei 38e JAARGANG VRIJDAG 27 MAART 1964 No. 25 Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Uigave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Misnoegen VOLKSUNIVERSITEIT Uitstekende voordrachtsavond als afsluiting WEER PAASRIT VERZORGD DOOR MAC VEENENDAAL POSITIEF Concert Utrechts Stedelijk Orkest OOK IN VEENENDAAL KIEVITSEI Vergadering C.H.U. WIST U BROUWER Willem Achterberg (33) bood ei gistermorgen aan H.M. de Koningin aan Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaküe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie f 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f 1,50, elk woord meer 10 cent De Christelijke Besturenbond Afdeling Veenendaal belegt op dinsdag 31 maart volgende week, een fo rumbijeenkomst in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. Het onderwerp zal zijn: Vakbeweging en algemeen belang. De voornaamste reden dat deze bijeenkomst belegd wordt is een zeker misnoegen onder de werknemers ten aanzien van de vakbeweging. Men stelt dat de vakbeweging sa men met de regering en de werkgevers één lijn trekt. De vakbeweging zou zich meer en meer gaan rich ten op het algemeen belang en daardoor de belangen van de eigen groep in het nauw brengen. Bij de samenstelling van het forum heeft men gestreefd naar de grootst mo gelijke verscheidenheid. In het forum hebben zitting: ds. A. Terlouw, industrie predikant in V'daal; de heer L. M. Bon- nike, directeur der Kon. V.S.W. en voor- DS. A. TERLOUW Industriepredikant te Veenendaal zitter "van de fabrikantenver. ..Veenen daal"; de heer H. Stoffels, adj. dir. der Panter Sigarenfabriek; Mr. T. J. den Hartog, secretaris C.N.V.; de heer G. Jens, voorzitter Ned. Chr. Grafische Be- drijfsbond en de heer L. R. A. Ester, L. M. BONNIKE Directeur Kon. V.S.W. en voorzitter fa brikantenver. „Veenendaal". voorzitter Chr. Best. Bond, districtsbe stuurder van Unitas en tevens voorzitter van het forum. Mr. T. J. den Hartog zal het forum met een korte uiteenzetting over de huidige situatie in de vakbewe ging het onderwerp openen. De bijeenkomst is voor eenieder toegangke- lijk. Onder dezelfde titel „Vakbeweging en algemeen belang" publiceerde De Gids, het officiële organ van het Chr. Na tionaal Vakverbond in Nederland onlangs een uitvoerig artikel dat de kritiek van bepaalde groepen werknemers op het beleid van de vakbeweging onder de aan dacht bracht. Wij citeren hieruit: tk L. R. A. Ester Voorzitter Chr. Best. Bond, Distr. bestuur der „Unitas", Raadslid in ge meenteraad van Veenendaal en tevens voorzit ter van het fo rum. „Veel arbeiders voelen zich genomen. Zy dachten, dat de vakbeweging hun belangen zou behartigen maar zü constateren dat die vakbeweging sa men met de regering en de werkge vers één lyn trekt. Eén machtig blok van georganiseerd bedryfsleven en dat blok tracht dan het algemeen belang zo goed mogelijk te dienen, ten koste van het werknemersbelang." Als sluitingsavond van het afgelopen seizoen van de Volksuniversiteit Vee nendaal gaf de actrice mevr. Heléne Quérido-Pimentel woensdag een voor drachtavond in 't Trefpunt. Voor slechts een zeer gering aantal be langstellenden droeg mevr. Querido-Pi- mentel de verleidingsscène voor uit Von dels „Adam in ballingschap". Van bijzon dere kwaliteit waren ook de voordrachten uit het werk van de letterkundigen Bel- campo, Annie M. G. Schmidt, S. Car- miggelt en de voordracht uit de Sprook jes van Andersen. Tot slot droeg zij enkele Zuid-Afrikaanse en Franse gedichten voor. Jammer was het dat slechts een klein aantal geinteresseerden aanwezig was, nu de gelegen heid er was om een actrice van formaat te zien en te horen. Een van de twee Veenendaalse afge vaardigden in de voorronde van de Miss Brilverkiezing 1964, mej. Romeijn, is dins dagavond in „De Blauwe zaal" van Res taurant Esplanade te Utrecht als tweede geëindigd. De oudste deelneemster was de Vee- daalse mevrouw J. Heikamp-Breekveldt, 29 jr. en moeder van 4 kinderen, zij ein digde wel bij de laatste acht maar werd bij de verkiezing van de eerste drie plaatsen uitgeschakeld. Gastvrouwe bij de verkiezing van dins dagavond in Utrecht was T.V.-omroep- ster Elles Berger. Medewerking aan deze voorronde verkiezing verleenden de ca- baretartisten Frans en Fiet Koster met hun cabaret „Adam en Eva". Bij de beoordeling nam de jury de vol gende normen in acht. Nauwkeurige af pas van de bril, vormgeving van de bril, harmonie met gelaatsvorm, kleur van de bril in verband met make-up en kleding, smaakvolle harmonie met coiffure, al gemeen aspect t.a.v. de persoonlijkheid van de draagster. Mej. Romeijn komt nu uit in de demi finale ongeveer half mei, waar de tien candidaten worden uitgekozen voor de landelijke finale op 28 mei in Amsterdam. Een zuster van mej. Romeijn werd in 1962 eerste bij de Miss Bril verkiezingen van de provincie Utrecht. Ook de heer L. R. A. Ester districts bestuurder van Unitas en voorzitter van de Chr. Best. Bond vindt dat de vakbe weging zich teveel met het Algemeen Be lang bezig houdt in plaats van met de zaken die de werknemers onmiddellijk ter harte gaan. Het is echter best mo gelijk dat de forumleden hier een ver deelde mening op na houden. Omdat men bij de samenstelling van het forum ge streefd heeft naar de grootst mogelijke verscheidenheid is het wellicht zeker dat ook de mening van de werkgever hierin naar voren zal komen. H. STOFFELS Adj. directeur Panter Sigarenfabrieken Op eerste Paasdag: zal 's morgens van 8.00 tot 8.30 op het Slotemaker de Bruine- plein in Veenendaal-zuid een Interker- kelyke Paasmorgenzang plaats vinden. Met begeleiding van een trompetters- ensemblc zullen gezamenlijk paasliederen gezongen worden. Het organiserend co mité wekt allen op tot een massale deel name. OUDERAVOND CHR. TECHNISCHE SCHOOL Woensdagavond kregen de ouders van de leerlingen van de Chr. Tech nische school aan de Industrielaan ge legenheid het werk van de jongens te bekijken. Zeer veel ouders maakten hiervan gebruik om in de praktijkvleu gel van het nieuwe gebouw de werk stukken te bezichtigen. De leerlingen waren de gehele avond in de lokalen bezig met de lessen in b.v. tekenen, timmeren, metselen, plaatwer ken, machinebankwerken enz. Ook ouders van toekomstige leerlin gen waren uitgenodigd en in grote ge tale aanwezig. De traditionele paasrit is ook dit jaar weer het startsein voor de activiteiten in het komende sportseizoen van de motor- en autoclub „Veenendaal". Onnodig te zeggen, dat de rit zal wor den verreden op de morgen van de 2e Paasdag. De start is nogal vroeg, n.l. om half negen. Men heeft dit tijdstip gekozen om te bereiken, dat alle deel nemers weer bijtijds thuis zijn. De start vindt plaats bij hotel „La Montagne", waar vanaf 8 uur kan wor den ingeschreven. Ook voor de mede passagiers zijn weer diverse attrakties in de rit opgenomen. wel als in de Stichting van de Ar beid, de SER en de sociale ver zekeringsraad, aanvaardt als uit gangspunt dat zij geroepen is het werknemersbelang te behartigen met inachtneming van het algemeen be lang". Is het niet altijd zo zo stelt De Gids dat er een tegenstelling bestaat tussen het algemeen belang en het werknemers belang. Deze kwestie zal op de forum bijeenkomst uitvoerig besproken worden en de situatie zal ongetwijfeld reacties uitlokken. De Chr. Best. Bond Veenen daal heeft met haar initiatief een dank bare gelegenheid geschapen om op open wijze de werkgevers in staat te stellen hun gedachten rond deze kwestie nader naar voren te brengen. Vakbondsleider H. W. Hannink van het N.V.V. staat zeer positief tegen over het initiatief van de Chr. Best. Bond Veenendaal, een forumbijeen komst te beleggen over dit actuele onderwerp. Over het misnoegen van de arbei ders over het beleid van de vak beweging ten aanzien van het al gemeen belang, zei de heer Hannink dat het algemeen vaak ook gezien moet worden als het werknemers belang. Hij kon zich ten dele wel met het citaat uit De Gids vereni gen, dat stelt dat de vakbeweging als uitgangspunt moet nemen, dat zij geroepen is het werknemers belang te behartigt,l met inacht neming van het algemeen belang. Op woensdag 15 april a.s. zal het Utrechts Stedelyk Orkest 's avonds om 8 uur in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een concert geven met volle dige bezetting. Solistische medewerking aan dit con cert zullen geven: Bouw en Jeanne Lem- kes, viool. Op het programma staan „Eine kleine Nachtmusik", serenade voor strijkorkest, K.V. 525 van Wolfgang Amadeus Mozart, de tweede concertante in b. kl. t., opus 88 voor twee violen en orkest van L. Spohr en de vierde symphonie in f. kl. t. opus 36 van de Russische componist P. Tsjaikowsky. Inmiddels kunnen wij in een deel van onze editie vermelden dat vrijdagmor gen ook in Veenendaal een kievitsei is gevonden. De vinders waren twee Edese jongens, de 12-jarige Gerrit en de 10-ja- rige Henk van de Zantschulp, Detmar- laan 11. Het ei werd gevonden achter de Rouweveldseweg in de buurt van „de Hel". Samen met hun vader hebben de kna pen het ei vanmiddag om kwart over een aan de burgemeester van Veenendaal aangeboden. In verband met de beide Paasdagen zal de eerstvol gende Vallei niet op dinsdag 31 maart verschijnen maar op woensdag 1 april. De Uitgevers 'Qetzcrutelale DAMES- M PRlSMft fgtaB vontiac voor betere uurwerken 'jgfc' 'V 22,50 waard De Vallciriks werd ook deze week niet opgespoord. De riks werd uit gegeven by Groenten- en fruithandel De Haas, Jan Steenlaan, Veenendaal Deze week komt weer een nieuwe riks in de roulatie met het num mer ST 100631 Wanneer u ons deze riks voor donderdagmorgen 12 uur toont, ontvangt u direct de vinderspremie Willem Achterberg woont pas een jaar in Ederveen. Tevoren woonde hij in Langbroek en vond daar ook menig kie vitsei. Hij maakte er een sport van. Ver- Regelmatig ontvangt het gemeen tebestuur rekeningen van de Pro vinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. wegens repara ties en herstellingen van de straat verlichting, welke nodig zijn ge worden in verband met baldadig heid. Het schijnt voor de jeugd een geliefkoosde bezigheid te zijn de straatverlichting als mikpunt te gebruiken. Daarbij ontgaat hun waarschijnlijk, dat de op die wijze aangerichte schade jaarlijks hon derden guldens beloopt. Het geld dat hiervoor betaald moet worden kan veel beter voor ande re doeleinden besteed worden. Het is daarom, dat ik de jeugd van Veenendaal met klem wil verzoe ken van deze vorm van „vermaak" af te zien. De straatverlichting werd immers niet aangebracht om de openbare wegen van spelmate riaal te voorzien, doch om de vei ligheid van het verkeer waarbij ook de jeugd een groot belang heeft te bevorderen. Alleen daarom reeds is het van grote be tekenis dat de straatverlichting goed functioneert. Voorts zou ik een beroep willen doen op de medewerking van ouders en opvoeders. Ik zou hen in dit verband willen wijzen op de ook in dit opzicht bestaande ver antwoordelijkheid voor de aan hun zorg toevertrouwde kinderen. Als ouders en als opvoeders bent u immers verantwoordelijk voor hun daden; U kunt zelfs worden aan gesproken voor vergoeding van de door hen aangerichte schade. Beter is het echter schade te voor komen. Daaraan kunt ook U Uw medewerking verlenen door Uw kinderen onder de aandacht te brengen, dat deze zinloze vernie lingen achterwege behoren te blij ven. Ik meen in deze op Uw medewer king tc mogen rekenen. De burgemeester van Veenendaal, J. HAZENBERG Renswoude SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude J. A. Hosang houdt op woensdag 1 april a.s. geen spreekuur. Het eerstvolgende spreekuur wordt gehouden op woens dag 8 april a.s. KIJKAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL Op dinsdag j.l. is er een kijkavond geweest in de School met de Bijbel. Ondanks de regen kwamen nog vele ouders het werk van hun kroost be wonderen. Op prettige en rustige wijze konden zij met het onderwijzend per soneel praten. Zowel de jongens als de meisjes had den mooie dingen gemaakt waar de ouders trots op konden zijn. Het geheel gaf een goed verzorgde indruk. schillende kievitseieren werden toen door hem aangeboden aan de Commissaris van de Koningin in de prov. Utrecht. Jhr. van Lynden van Sandenburg. De heer Achterberg stapte dus woens dagmorgen na de unieke vondst op zijn brommer en toog naar het Edese gemeen tehuis, het eerste ei in een doos meevoe rend. Qp het gemeentehuis werd Achter berg door de gemeenteambtenaar de heer Schipper ontvangen, die er een deskun dige bijhaalde om het ei te „schouwen". Het gebeurde namelijk veelvuldig dat er overjarige eieren werden aangeboden. Maar dit bleek een echt vers kievitsei te zijn, waarna Burgemeester Platteel werd verwittigd. De Heer Achterberg liet het ei aan de burgemeester zien en vertelde over zijn vondst. Hierna werd met beider goedvinden het kievitsei in een glazen vitrine gezet, met het oog op een even tuele breuk. Intussen keerde Achterberg naar Ederveen terug en kreeg woensdag middag bericht dat het ei donderdagmor gen aan H. M. de Koningin op Soestdijk zou worden aangeboden. NAAR DE KONINGIN In gezelschap van burgemeester Dr. P. J. Platteel en de onderbrandmeester van Ede vertrok men om half tien naar Soest dijk. Bij de inrijhekken werden door tal rijke persfotografen opnamen gemaakt. De heer Achterberg en de burgemeester werden om half elf in de werkkamer van H.M. ontvangen. Nadat men was voorge steld bood de heer Achterberg het ei aan de vorstin aan met de woorden: „Majesteit, mag ik u het eerste kievitsei aanbieden"? waarop H.M. antwoordde „O, wat aardig van U. Is dit ei niet erg groot?" Het was inderdaad een vrij groot ei, dat kunt u rustig aannemen. Red.) De Koningin, liet zich daarna uitvoerig op de hoogte brengen van de techniek van het kievitseieren rapen en ook kwa men nog even de z.g. fopeieren ter spra ke. De heer Achterberg kreeg van H.M. een zeer groot chocolade-ei als present met de woorden: Voor wat hoort wat. Hierna keerde hij weer naar zijn boer derij terug. Talrijke journalisten en pers fotografen uit het gehele land waren deze dagen op bezoek in de woning van de fam. Achterberg. Maar Willem Ach terberg was donderdagmiddag al weer tot de nuchtere werkelijkheid teruggekeerd en ging de koeien verzorgen. Ik begrijp niet dat hij in 't geheel niet zenuwachtig was, om zo maar plotseling naar de Ko- ningin te moeten gaan, voegde zijn vrouw er aan toe. Ik zou het beslist wel geweest zijn. Wij mensen verstaan de droeve kunst om God een halt toe te roepen, waar wij ook halt moeten houden. Zodoende mag God vooral niet méér kunnen en niet méér zijn dan de mens. Zodra God iets doet wat bij mensen on mogelijk is, zijn we geneigd met onge lovige en min of meer vercmtwaardige ogen te zeggen: „Dat bestaat niet". „Zolang de wetenschap de dood niet overwonnen heeft, zolang de mens voor de dood halt moet houden, moet God ook maar halt houden." Ten diepste ge looft men meer in de mens dan in God. Daarom zijn er vele ongelovige mensen, die uiteraard met het Paasevangelie geen raad weten. Heel de blijdschap en heel de troost, dat God sterker is dan de dood, gaan aan hen voorbij, zodat Pasen niet veel meer betekent dan dat de natuur weer begint op te staan tot nieuw leven, uit de dood van de winter. En ook niet veel meer betekent dan wat gezelligheid en een Paasdiner. Dat is dan het hele eieren-eten op Pasen, let terlijk en figuurlijk. Dat komt ervan, wanneer wij gedachte loos meedoen aan het halt toe roepen aan een almachtig en barmhartig God. Wanneer Paulus het machtige evangelie van de gekruisigde en opgestane Chris tus in Korinthe verkondigd heeft, dan ontstaat er een gemeente van gelovigen, die met hun laatste nood van schuld en dood in deze Christus hun verlossing en overwinning hebben gevonden. Zij kunnen juichen dat God in Christus nergens halt behoefde te houden. Hij bleek op de Paasmorgen sterker dan alle machten, die het waarachtige en eeuwig eleven in de weg stonden. „De Here is waarlijk opgestaan", was de juichkreet, die van de eerste apostelen werd overgenomen. En Hij is opgestaan voor machteloze zondaren, die zich in een waarachtig geloof toevertrouwen aan deze Overwinnaar van dood en graf. Nu geldt het woord van Christus: „Ik ben de opstanding en het leven. Wie in Mij gelooft zal leven, al ware hij ook gestorven." Gods verlossing houdt nergens halt. Helaas stonden er al gauw mensen op, die deze opstanding ontkenden, omdat zij God een halt toeriepen en wilden be grenzen in Zijn almachtige verlossings liefde. Paulus zegt: Als dat waar zou zijn, dan zijn we nog de meest beklagenswaar- digen en ellendigen van alle mensen. Dan is er geen laatste troost meer in onze doodsnood en grafnood. Wij mogen immer hopen op Christus, niet alleen voor dit leven tot aan de dood en het graf, maar zelfs over dood en graf heen. God houdt nergens halt. De dood en het graf konden Jezus niet tegenhouden of vasthouden. Het komt er nu maar voor ons allen op aan dat wij ophouden in ons ongeloof God een halt toe te roe pen. Wij moeten Hem Zijn verlosser de gang laten gaan in al de sectoren van onze menselijke nood. In de nood van onze zondeschuld, in de nood van ons leven en onze dood. Dan zal Pasen weer zijn oorspronkelijke betekenis krijgen. Heel wat meer dan een paar gezellige vrije dagen, waarin wij niet toekwamen aan de echte vrijmaking van zonde en dood. Op Pasen geldt voor de waar achtig gelovige: De Zoon zal u waarlijk vrijmaken. En dan houdt God nergens als een machteloze halt. Hij weet raad met elke levens- en stervensnood. Wat een geweldige boodschap. Geen won der, want het is geen menselijke - maar goddelijke boodschap, vol van genade en waarheid. Ds. J. OVERDUIN. De afdeling Amerongen van de Chr. Historische Unie hield dinsdagavond in Buitenlust haar jaarvergadering. Er waren verschillende nieuwe leden aan wezig. Onder voorzitterschap van de heer K. G. Tiel werd de agenda vlot afgewerkt. De aftredende bestuursleden, de he ren A. Hasselaar en J. Brinkman wer den bij acclamatie herkozen. Het be stuur werd uitgebreid met de heren G. A. Beumer en mevr. W. van Eck- meyer. De voorzitter kon mededelen dat de ledenwerfactie een goed resultaat op leverde. Vooral de laatste tijd komen er nogal wat jongere leden bij. Men streeft naar een aantal van 100. Na de pauze hield de heer K. G. Tiel een inleiding over de taak van het ge meentebestuur. Hij legde er de nadruk op dat aan de gemeentebesturen door de hogere overheidsorganen steeds weer beperkingen worden opgelegd, vooral had hij hierbij het oog op de uitbrei ding van de gemeente. Met belangstelling volgden de aan wezigen 'n overzicht van wat er de laat ste jaren in Amerongen tot stand kwam. Er zijn nog heel wat punten die op het programma staan. Zo is nog steeds een wens de bouw van een Chr. Kleuter school en een Chr. lagere school ten noorden van de Kon. Wilhelminaweg. De Overbergers zouden graag een kleu terschool willen hebben. De heer Tiel achtte dit echter niet zo urgent, gezien de bijzondere omstandigheden in Over berg. Een gemeenschapsgebouw zou echter in een grote behoefte voorzien. Er moet getracht worden veel grond te kopen voor de woningbouw. Beter duur dan niet te koop, aldus spreker. Ook in Overberg en Eist moeten no dig meer huizen komen. Het gemeente bestuur zal alles in het werk stellen het voor de oorlog geplande industrieterrein aan de Veerweg weer op het uitbrei dingsplan te krijgen. Woorden van lof uitte spreker aan het adres van mej. G. G. Veenendaal, maat schappelijk werkster der gemeente. Zij gaat binnenkort in het huwelijk treden. Zij heeft heel veel werk voor de men sen in Amerongen gedaan. Van de mogelijkheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. dat de veegmachine van de gemeen te Veenendaal naar de fabriek is voor revisie? dat het wel 6 weken kan duren voor hij weer terug is? dat Veenendaal in deze periode haar reputatie van „Schone straten" op wil houden? dat Gemeentewerken daarom rekent op uw gewaardeerde medewerking? dat u die kunt geven door het vuil van het trottoir NIET in de goot te vegen, maar in uw vuilnisemmer te scheppen? dat u door uw medewerking toont iets waard te zijn voor uw woon plaats en voor de omgeving in het bijzonder? Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties De provinciale Miss Brilverkiezing zit er weerop. Petra van Zwol uit Utrecht (midden) won. Tweede werd Adriana Ro- meyn uit Veenendaal (rechts). Derde werd Liesbeth Klaasse uit Breukelen. PAASMAALTIJD GER. JEUGD Groepsbelang Op eerste Paasdag, zondagmorgen om Wij citeren verder de Gids: 8 uur zal er in Trefpunt „De vakbeweging die actie/ is in de voor de Ger. jeugd vanaf 16 jaar een bedrijfstak en de onderneming, zo- paasmaaltijd worden gehouden. De heer W. Achterberg uit Ederveen heeft deze week in tegenwoordigheid van de burgemeester van Ede, dr. P. J. Platteel - zoals de traditie het wil - het eerste kievitsei aan H. M. de Koningin aangeboden. Op de achtergrond het paleis Soestdijk. Het eerste landelyke Kievitsei, bode van de pasbegonnen lente, werd woensdag morgen om 10 uur in Ederveen gevonden. Landbouwer Willem Achterberg, ieder jaar een yverig speurder naar deze eieren, had de kieviten rondom de boerdery aan de Bruinehorstweg 13 opgemerkt en ging op stap om zün succes te beproeven. En, op 300 meter van zyn huis, in een weiland van zyn buurman vond Achterberg het eer ste ei, in een pas gemaakt kuiltje. i

De Vallei | 1964 | | pagina 1