HET PARADIJS MET DE VREEMDE NAAM V; I Ski, Mi Jüu een floryn PAK0-RHENEN Ons voorgeslacht gaf aan de plassen en moerassen in de zuidelijke Gelderse Vallei de naam „de Hel" V*i RHENEN EDE RENSWOUDE Scheepjeswol personeelsavonden groot succes vraagt: PAKO-RHENEN WAGENINGEN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 27 MAART 1964 Nr. 25 door ADRIAAN P. DE KLEUVER Met tekeningen van de schrijver Inenting tegen kinder verlamming Uitvoering „Ons Genoegen" Ledenvergadering Roode Kruis ZEER OUDE GENEVER De zon staat nu in het zenith. Een verlammende loomheid heeft alle leven bevangen. De vogels schijnen hun siësta te houden. Toch hebben wij ons niet laten weerhouden. Helwaarts te gaan. Het rimpelloze water glinstert en voor de rietkraag aan de overkant trilt de warme lucht. Dicht bij de oever is het water melkwit van de daphnia's. Alleen de overslanke libellen en de glazenmakers meer oog dan kop trekken zich van de warmte niets aan en blijven actief. Tussen het riet, waar het wa ter helder is, zie je de vreemdste dingen gebeuren. Wanstaltige watermonsters, larven van waterkevers en libellen, belagen weer andere griezels. Er „roeien" wat waterwantsen en waterschorpioenen; een geelgerande watertor glijdt voorbij. Over het wateroppervlak flitsen waterlopers en draaierig wordt je van het „krinkelende, winkelende waterding met het zwart kabot- seken aan". Hoe meesterlijk wist Guido Gezelle toch het kleine in de natuur te beschrijven! pas tot leven schijnen te komen. De zo meravonden hebben hun eigen bekoring. Graag zit ik dan stil en eenzaam bij de plas. Dan komt een weldoende rust over ons, mensen, een rust die je onze woelige dagen echt zo nu en dan nodig hebt. Dan is het goed geen andere inspanning te hoeven opbrengen dan enkel maar luis teren naar de eigen geluiden vanhet Helle-volkje. Traag glijden poelslakken en post- hoorntjes langs de onder water staande gedeelten van de rietstengels. Onbehol pen stuntelen de larven van kokerjuffers met hun „huisjes" rond, huisjes van alles en nog wat, van kleine slakkenhuisjes tot stengelleden van de paardestaart toe. Op de kant naast mij ligt de geopende twee kleppige schelp van een zwanenmossel. Na door een reiger te zijn opgevist, heeft die vogel de mossel daar neergekwakt. Daartegen was zelfs dit steenharde pant ser niet bestand. De levende inhoud heeft die reiger er schoon uit gegeten. Ook de kikkers trekken zich niets van de warmte aan. Die vinden het wel lek ker, zo verborgen mogelijk tussen al dat plantenmateriaal te hangen. Je ziet tus sen de kikkerbeet- en fonteinkruidblaad jes plotseling twee witte blazen zwellen en dan volgt een indringend rek-kek- kekHoe verzon een aartsgrappenma ker het, dat geluid met nachtegalenzang te vereenzelvigen. Nou javan een boerennachtegaal dan. De eenden hebben een beschaduwd plekje opgezocht. Even te voren waren ze nog rustig aan het grondelen. Eén drijft wat scheefgezakt in de richting van het rietland. Een koppeltje eendekui- kpns koerst achter moeder aan. De prachtige woerd komt er ook by waakzaam voor vyanden onder en boven water. Nu zyn het nog negen kuikens. Hoeveel zullen er over drie, vier weken nog over zyn? Plotseling klinkt een verontrust tjek- tjek-tjek van de houtsnip. In de hout opstand op de achterste dam, onbereik baar voor al te nieuwsgierigen, laat een fazanthaan zijn rauwe kreet horen. Is er onraad? Een schaduw glijdt over het water. Even wordt het doodstil Een bruine kiekendief verstoort ruw BRUINE KIEKENDIEF BOVEN DE HEL Een beetje wreed doet zo'n tafereeltje wel aan. En toch! Die rover van de rietlanden kan niet anders. Net als ik bij het relaas over de snoeken schreef, zo zon ik die kiekendieven wel aan gras willen wennen. Maar de Schepper wil de het zo als het is. En voor het mys terie van de natuur moeten wij leren het hoofd te buigen. Niets vragen. Al léén bewonderen, dat past ons. Oók als het ons ongerijmd voorkomt. de serene middagrust. Moeder eend en haar kuikens zoeken snel de bescherming van het riet op. De plas ligt uitgestor ven en de kikendief strijkt neer op een tak van een hoge els. Vlak naast een eksternest. De oude eksters zelf ook allerminst lieverdjes beginnen de in dringer de huid vol te schelden. Ach ja, brutalen onder elkaar zijn dubbel bru taal, moet men maar denken Een paar jaar geleden hadden de kie kendieven regelmatig hun horst in het achterste rietland liggen. De bejaging van het terrein kan er oorzaak van geweest zijn dat ze niet meer kwamen broeden. Nu de jacht opgeheven is, komen steeds meer vogels, vooral de schuwste en grootste, terug, 't Is nu maar de vraag of de bruine Kieken dieven hun horst weer gaan in richten. Of is dit soms de solitair levende ter- sel, die steeds bij het broedende paar zich ophield? Raar geval was dat en ik heb mevrouw Kiekendief er wel eens op aan gezien, er een tweede minnaar op na te houden. Maar neen, vechten zag je de tersels nooit, 't Zal wel een tweejarig exemplaar geweest zijn. Zou dié nu zo trouw aan ons natuurreservaat zijn? Wij hopen maar dat hij tot een huwelijk komt. Dat betekende dan een mooie aan winst. Of wij dan niet benauwd zijn dat al die eendenkuikens verslonden zullen worden? Tja, dat is een moeilijke vraag. De he ren jagers hebben geen goed woord voor de rovers. Maar kijk toch eens wat voor een koninklijke verschijning zo'n bruine kiekendieftersel is. Hoe mooi is het wan neer hij over het rietland rondcirkelt. Ook dat is ons, natuurvrienden lief. En ach ja, of nu zo'n eendenkuiken ver dwijnt in de maag van die roofvogel of dat de een of andere jagende smulpaap er zich aan te goed doet, later, dat is voor ons lood om oud ijzerZo de mens niet regelend op zou treden, dan waren voor het natuurleven in de cul- tuurzöne, die om het reservaat ontstaan is, geen plaats. Een van deze maatregelen was het opheffen van de jacht. Dat moest, omdat de Hel een laatste rustplaats voor vele vogels blykt te zyn, voor de gehele omgeving. In an dere gevallen kan de jacht juist een steun voor de natuurbescherming blyken te zyn! Het tweede geval willen wij wat na der bekijken. De enige vogels die zich van de toch óók in de Hel thuis horende kiekendief niets schijnen aan te trekken zijn de zwarte sterntjes. Die zwalken onbekom merd over de plas, snappen hier een libel daar een ander insect of talmen met lich te vleugelslag wat boven het water. Waar in dichte drommen de krabbescheren de kop opsteken hebben ze hun wankel vlot je met eieren liggen. Wat vormt ons mooie natuurreservaat voor hen een voortreffelijk broederf, om het maar eens zo te noemen. Al tientallen jaren achter een hebben ze er een flinke kolonie. Door totaal onbekende oorzaak kwam in 1963 de kolonie niet tot broeden. Hun piére-piére-piére geroep is een even onafscheidelijk zomergebeuren als de roodgloeiende brand van de katte- staattoortsen en het vlammende goud van de gele wederik. Maar hun jongen worden belaagd door een geducht rover. Laat ik liever zeggen door een hele school rovers. Kijk maar eensnaar het wateroppervlak. Een rimpeling trekt over het water voor ons. En dan glijdt een knaav van een snoek voorbij. Zéker een tienponder! Altijd weer wer den de bruine kiekendieven voor de moordenaars aangezien. Tot wij ontdek ten dat die levende torpedo's de schuldi gen waren. Geloof mij, ik zou die snoe ken wel aan gras eten willen wennen. Ze horen ook in de Hei-plas thuis. Zeker! Maar zo véélneen, dat kon niet lan ger. Daarom verklaarde de beheerder van het reservaat die onzichtbare rovers de oorlog en verleende hij aan de inspec teur van politie en zijn mannen toe stemming ze zo mogelijk aan de haak te slaan. Al verscheidene werden er ver schalkt. Velen ook werden in de winter 1962-1963 onder het ijs slachtoffer van zuurstofgebrek. Zo heb je je problemen met de mensen en met de andere levende wezens. Dat daar ook nog vissen toe zou den behoren zou u bepaald niet ver wacht hebben! Wanneer wij aanstalten maken om naar huis te gaan, worden wij verrast door de luide jubel van een wielewaal. Waar komt het geluid dan wel vandaan? Is het hier? Is het daar? Als je 'm ziet, dan zeg je het maarNiemand ziet hem evenwel. Het lukt niet zo gemak kelijk die schuwe gast te ontdekken. Die mooie gele met zwart getekende vogel is hier werkelijk gast. Een broedgeval heb ik op de Hel nog nimmer vast kunnen stellen. Misschien doen ze het nog eens in een nabijgelegen boomgaardje of zo. Wel zien wij een andere nog véél mooie- rebezoeker. Als een metaalblauw met roestrode granaat schiet een ijsvogel de Hel in. Zo gaat het meestal in de na tuur. Met minst verwachte dient zich dikwijls het eerste aan. DE KONING VAN HET RIETLAND. Zó mag met recht de roerdomp ge noemd worden. Een enkele keer broe den ze in de Hel. Maar men moet erg- voorzichtig zijn met ze. In de winter vinden omwonenden soms een half verhongerde roerdomp en helpen met veel moeite de vogel weer op de been met vis en vlees. Loffelijk is dat! En dan begaat men de fout zonder enig advies de vogel op de Hel los te laten. Waarom dat fout is? Aangenomen dat er al een mannetje is, dan is de kans groot dat de nieuwe kostganger óók een mannetje is. De één wil dan voor de ander niet wijken. Gevolg is dat we dan helaas géén broedgeval krij gen. In het le artikel over het natuurleven in en rond de Hel zijn een tweetal zet- foutjes geslopen. Hoe kon het ook an ders. Het zetduiveltje moet beslist erg boos geworden zijn toen er stond dat de Hel een Paradijs met vogels en bloemen is. Kolom 2, juist onder het onderschrift bij de tekening van de wielewaal staat: „Genoeglijk knorren in het rietland de waterratten". Daarvoor moet u lezen „WATERRALLEN". Dat zijn donker bruine, ral-achtigevogels, die nauw verwant zijn aan het waterhoen, 't woaterkiepie zou je in oer-Veens moe ten zeggen. Kolom 2, juist boven de tekening met zwanen, staat: „wat mooi lukt." Dat hoort te zijn: „wat NOOIT lukt." 4r SPREEUWENVLUCHT Dat zijn nu eens vogels waar je veel plezier aan beleven kunt. Nou ja, je moet ze wel van je kersebomen weg houden. Er zijn van die mensen die me nen dat ze maar raak spreeuwen kun nen dood schieten. Pas maar op. Wij hebben een puike vogelwet. Gelukkig wel! U moet ze eens komen zien aan vliegen. Laag over de grond gaat dat en zien ze in de verte een hek of heining of struik dan gaat een deel van de vlucht omhoog, om direct na het „ne men" van de hindernis weer in geslo ten formatie verder te gaan. Spreeuwen zijn voor de landbouw zéér nuttig. Per dag vreten ze zowat hun eigen gewicht aan ongedierte op! MOERASWESPENORCHIS Tja, nou moet ik u een beetje teleur stellen. Deze orchidee staat niet in de Hel zelf. Wel in andere terreinen bij Veenendaal. Maar 't is onbetwist de mooiste en sierlijkste, deze Epipactis palustris. En dan is er nog iets mee! Al jaren lang kijken wij met spanning naar het moment uit dat ze er wel zal zijn. Het zaad is zó stof en stoffijn, dat het 'k weet niet waar vandaan kan komen, op de vleugelen van de wind. Zó is de plant ook op andere plaatsen komen groeien. Stil maar, wacht maar ze komen wel opdagen! Voor wij op de boterham afgaan, wil ik u eerst nog naar het mooiste hoekje van de Hel brengen. Want u moet onze prachtige orchideeën nog bekijken. Neen, het zijn niet van die frêle, lila, vlinderachtige juwelen uit Flora's lusthoven, die in de kas sen en de bloemenwinkels te zien zijn. En toch zijn die wilde orchideeën voor mij althans even mooi, zo niet mooier! U moet eens een hele drijf til vol Or chis praetermissa (rietorchis) als hier of Orchis incarnata (vleeskleurige orchis) zien. De lust bekruipt u er een handvol van te plukken. Maar wy dóén het niet. Ze worden al zelfzamer en zeldzamer doordat de terreinen, waar ze thuis zijn, zo goed als allemaal aan het cultuur land opgeofferd zijn. Mogelijk zult u zeg gen: „maar bij ons staan nog duizenden exemplaren". Wie garandeertu dat zo ze niet in beschermd gebied groeien ze op die plek over vijfentwintig jaar nog voorkomen? De landhonger is groot; Wij, natuurbeschermers moeten op onze tellen passen! De middag is omgevlogen en wy ne men ons voor tegen het vallen van de avond nog een bezoek aan ons na tuurreservaat te brengen. Dan willen wij eens bekijken en vooral ook beluisteren hoe na een dag van uitbundig vertier onze levende have toebereidselen voor de nacht gaat maken. En óók hoe sommige dieren dan BENOEMING Tot ambtenaar voor de buitendienst van de afd. maatschappelijke zorg der gemeentesecretarie te Veenendaal is benoemd de heer H. Wubs, thans werkzaam te Emmen. De heer Wubs zal op 1 juli a.s. in Veenendaalse ge meentedienst treden. SCHOENMAKERS PROBLEMEN BESPROKEN De Chr. Bond van Schoenmakers patroonsver. Kring Utrecht heeft maan dagavond een vergadering belegd in hotel De Koning van Denemarken, waar de problemen in het schoenma kersvak werden besproken. De kring omvat de plaatsen Veenendaal, Rhe- nen, Kesteren, Ochten, Dodewaard, Eist en Amerongen. GEMEENTE EDE Op de hierna genoemde plaatsen en tijdstippen zal, in het kader van de inhaalcampagne 1963, gelegenheid wor den gegeven tot het ontvangen van inentingen tegen kinderverlamming en wel voor: a. kinderen die een oproe- pingskaart zullen hebben ontvangen; b. kinderen die door ziekte of andere oorzaak achter gekomen zijn op het normale inentingsprogramma: Ede, donderdag 2 april, van 16.00 tot 16.30 uur, in het G.G.D.-gebouw, Brouwerstraat 3; Ederveen, woensdag 8 april, van 16.00 tot 16.30 uur, in de Chr. school, Schras 4. Men dient by de inenting over te leggen: voor de kinderen bedoeld on der a. de voor de inenting ontvangen oproepingskaart; voor de kinderen be doeld onder b. de vroeger ontvangen oproepingskaart; voor kinderen, gebo ren in 1959 of daarna bovendien het oranje inentingsboekje; voor kinderen, geboren vóór 1959 de roze of blauwe inentingskaart. Ouders van kinderen, die nadere in formaties wensen te ontvangen of me dedelingen wensen te doen omtrent vroegere inentingen, gelieve zich in verbinding te stellen met de afdeling ent-administratie van de Gemeentelij ke Geneeskundige Dienst, Brouwer straat 3 te Ede (tel. 3341 toestel 331), alleen des morgens van 8-12.15 uur. Op zaterdag 4 april hoopt de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" een uitvoering te geven in gebouw Reho- both. Het programma biedt voor de pau ze een tiental werkjes, welke ten beste gegeven zullen worden door de Tiro- ler Kapel, o.l.v. de heer J. A. Boom. Na de pauze voert de toneelvereni ging „Ons Genoegen" het vrolijke spel „O oom Albert toch" op. Dit stuk in drie bedrijven werd geschreven door Gerard van Dijk en speelt zich af in en om het boerenpension „Land- lust". De avond begint om half acht. Op donderdag 19 maart j.l. heeft de Afdeling Renswoude van het Neder- landsche Roode Kruis wee,r haar le denvergadering gehouden. De opkomst was zeer gering. Door afwezigheid van de voorzitter werd de vergadering geleid door de vice-voorzitster. De notulen van de vorige ledenvergadering werden voor gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Daarna gaven de secretaris en de penningmeester een verslag over het jaar 1963. Hieruit kwam o.m. naar voren, dat Renswoude met de op brengst van de jaarlijkse collecte op de 4e plaats kwam van de kring Utrecht (kring Utrecht omvat 33 af delingen). De financiële positie van de afde ling is momenteel gunstig, dankzij de opbrengst van de in november j.l. ge houden bazar. Deze opbrengst zal wor den besteed aan de plaatselijke Roode Kruis taken en wel in het bijzonder aan de bejaardenzorg. Vervolgens kwam de verkiezing van een nieuw bestuurslid aan de orde. Door het vertrek van de heer B. Dijk man in september j.l. was er n.l. een vacature ontstaan. Het bestuur stelde candidaat: de heer A. C. Oosterbeek. Er was geen gebruik gemaakt van de gelegenheid om namen van tegencan- didaten op te geven, zodat de heer Oosterbeek zonder meer in het bestuur werd opgenomen. Bij de rondvraag werden nog enke le plannen geopperd voor de bejaar- dentocht, die ook dit jaar weer gehou den zal worden. Niets meer aan de or de zijnde sloot de vice-voorzitster de vergadering, met dank voor de op komst. De op vrydag 13 en 20 maart gehouden personeelsavonden, wederom georgani seerd door de cantine-commissie, ztfn ook nu weer een groot succes geworden. De programma indeling, finale amateujavonden en cabaret programma blijken een in de praktyk zeer geslaagd recept te zy'n. Waren de eerste avond de jonge ren alleenheersers in de zaal, de tweede avond hadden ook heel wat ouderen de moed gevonden naar de cantine te komen. Dit was tijdens het optreden van het cabaretgezelschap goed merkbaar. De eerste avond reageerde men veel enthou siaster. Vooral met meezingen onder leiding van de accordeonist Cor van Veen was compleet community-singing. De Selvera's hadden hun programma ook goed op de zaal gericht, wat duide lijk bleek tijdens hun potpourri van Sel- verasuccessen. Twee Reebruine ogen, Batsjare de Postkoets en andere num mers werden door de aanwezigen van een groot koor voorzien. Ditzelfde gebeurde bij de toegift „Wie schön us Limburg is" na het tweede op treden. Hierin brachten zij o.a. De Drie Musketiers, Island of Dreams en Nu tot weerziens dan. Karin Larsen had de moeilijke taak het zuivere cabaret acceptabel te maken. Dat zij daarin voortreffelijk slaagde bleek wel tijdens haar optreden als b.b. waar in de knieentwist (If I had a hammer) zelfs een van de beste onderdelen van de avond was. Samen met de conferencier Fred Wieg man voerde zij ook enkele vlotte sketches op, waarna de Telepaath, wel het meeste succes had. Gelanceerd door Karin Larsen, kreeg teurs werden door hem op geestige wijze aangekondigd. Dat The Evanka's, evenals vorig jaar de eerste prijs wonnen, zal niemand ver baasd hebben. Beide avonden bleek dui delijk, dat dit een zeer geroutineerde combinatie is. The Blue Sharks kwamen van de derde plaats toch nog als tweede uit de bus. Dit dankten zij aan hun veel betere spel van de tweede avond en tevens aan het enigszins falen van The Vally Stars, die daarmede hun gedeelde le plaats veran derd zagen in de 3e plaats. Van de overige finalisten kon nie mand dit drietal bedreigen en de vol ledige uitslag was dan ook als volgt: 1 The Evanka's 32,8 pnt. 2 The Blue Sharks 32,6 pnt. 3 The Vally Stars 32,4 pnt. 4 The Mixture Ladies 31,7 pnt. 5 The Cyclone's 30,1 pnt. 6 The Flaming Stars 29,3 pnt. N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM Fred Wiegman steeds de gelegenheid in diverse talen alleraardigste woordspelin gen te maken, (die Directions van die Wollie van die Scheepie). Het slot van de avond was voor de muzikale parodisten Chic en Co. Zo de lachspieren nog niet los genoeg waren werden ze dat wel tijdens het optreden van deze moderne Stan Lourel en Oliver Hardy. Bij een meesterlijke uitvoering van Old Mac Donald had a farm, wist de zaal van geen ophouden meer en het werd er niet anders op als de dikke di- direct daarna een Flamingo gaat dansen. Andere succesvolle onderdelen waren When the Saints en Hanneke en Janneke als twist. Het geheel werd op vlotte ma nier aaneen gepraat door de conferencier Fred Wiegman. Ook de voor de pauze optredende ama- BUITENLANDSE BELANGSTELLING VOOR NEDERLANDSE BLOEMENPRACHT Elk jaar komt een steeds groter aantal Engelsen voor vakantie naar het Euro pese vasteland. Het valt ons op, dat thans reisverenigingen en dagbladen veel aandacht besteden aan voorjaarstrips, naar deze gewesten. Het hoofddoel van deze reisjes vormen de bollenvelden, Amsterdam en Madurodam. De Engelsen worden gewezen op het feit dat Nederland in het voorjaar on overtroffen schoonheid biedt voor lief hebbers van bloemen, speciaal bolgewas sen. Een bezoek aan de Keukenhof, Aals meer, de bollenvelden rond Haarlem, de bloemenstalletjes in Amsterdam vormen de hoofdpunten. Men vrijst de candidaat- reizigers niet alleen op onze bloemen pracht, maar ook op de Amsterdamse grachten, draaiorgels, zelfs op de charme van de nauwe straatjes geplaveid met „kinderhoofdjes". Dit zijn de Evanka's die de Scheepjes- wolmuziekwedstryd wonnen op een van de drie, vorige week gehouden avonden. De heer Bruis (links op de foto) wenst hier het trio geluk met haar succes. VOOR DE AFD. KUNSTNIJVERHEID MEISJES met ARTISTIEKE AANLEG voor de aid. SCHILDEREMAILLE HANDIGE JONGENS v/'d INSIGNE AFD. BESTEKAFDELING PERSONEEL v/d AFD. TAFELGEREI FABRIEK PERSONEEL voor ALLE AFDELINGEN PERSONEEL v/d GALVANISCHE AFD. GRAVEERAFDELING LEERLING GRAVEUR Volledige opleiding, zowel hand- als ma chine graveren KANTOOR PERSONEEL MNL. EN VRL PRIMA GEBODEN WORDT UITSTEKEND LOON. OPNAME IN PENSIOENFONDS, VERGOEDING REISKOSTEN EN AANDEEL IN DE WINST. VOORAL VOOR JONGEREN DIRECT EEN ZEER HOOG LOON EN GOEDE VOORUITZICHTEN. KOMT U EENS PRATEN OOK VOOR U HEEFT EEN PASSENDE EN GOEDBETAALDE WERKKRING I TELEFOON 08376-224 CAUSERIE TECHNISCHE SCHOOL WAGENINGEN Op zaterdag 11 april a.s. van 9-10 uur v.m. zal de directeur van de Technische School te Wageningen een causerie houden over het onderwerp: „Toekomst mogelijkheden via het Technisch onderwijs." Belanghebben den verwijzen wij naar de adverten tie elders in dit blad. ENORME GROEI VAN DE MODERNE KUNSTSTOFFEN De expansie van de toepassing van plastics voor alle soorten doeleinden gaat met enorme schreden vooruit. Over vier jaar zal de wereldproduktie van de belangrijkste thermoplastische kunststof fen polyaetheen, polyvinylchloride en polystyreen waarschynlyk verdub beld zyn. De toekomst van plastics hangt af van de ontwikkeling van meer en meer nieuwe toepassingen. De belang rijkste industrieën die er veel meer ge bruik van kunnen en binnen afzienbare tijd ook zullen maken zyn de automobiel en de verpakkingsindustrie, maar ook de woningbouw. Ook zijn er mensen die geloven, dat plactic kranten de papieren eventueel zullen vervangen. SCHOORSTEEN: In de buurt van Pa rijs verrijst een blok van 428 wonin gen die elk zijn voorzien van twee wasmachines, een voor de vaat en een voor de was. Het blok heeft gecentra liseerde centrale verwarming, maar toch heeft elke woning een eigen schoorsteen omdat er 428 open haard vuren zijn. DRINGEN OM BEROEPSMILITAIR TE WORDEN. Mogen in Nederland de adver tenties, waarin gevraagd wordt beroepsmilitair te worden, weinig effect sorteren, het tegenovergestelde doet zich voor in de jonge onafhankeiyke staat Kenia. Na de mui- tery van januari jongstleden moest het leger met enige honderden militairen aange vuld worden. In diverse plaatsen werden aanmcldingsbureaus opengesteld. In Klam boe by Nairobi (De foto werd hier gemaakt) werd het bureau door meer dan 1000 jongemannen bestormd, de deur bezweek zelfs onder de opdringende menigte. Slechts vier mannen werden aangenomen, de overigen moesten teleurgesteld worden. In deze omgeving is veel werkloosheid.

De Vallei | 1964 | | pagina 5