Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken In Veenendaal wordt krachtig gewerkt aan krotopruiming Agenda JTIpLLS Doorbraak aan Markt in drijfzand van onderhandelingen Knelpunten Nieuws uit de Het RTTV-toernooi arpliek Auto door trein gegrepen aan Heuvelsesteeg Praktijkexamens voortgezet leerling stelsel in Chr. Techn. School ■H Kerkscheuring in Hervormde Kerk te Ede RENSWOUDE EDERVEEN AMERONGEN Wat nu weer 38e JAARGANG DINSDAG 7 APRIL 1964 No. 28 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen - Eist - Rhenen Achterberg Overberg - De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel De sanering rondom de Markt en de doorbraak naar de Geerseweg levert enkele knelpunten op, waardoor een en ander in traag tempo verloopt. In hoog tempo daarentegen wordt in het kader van deze sanering gewerkt aan de afbraak van een groot aantal krotwoningen aan de v. d. Polstraat. Meer dan 20 woningen werden reeds afgebroken en nog dit jaar zal een blok van 12 krotwoningen onder de slopershamer vallen. Beroep op Kroon omgeving Hedenavond oprichting Stichting „Philadelphia" Spaarbank Afbraak Slot BESTUURDER, DOOR ZONLICHT VERBLIND, HAD GEEN SCHRAMMETJE, AUTO VOLKOMEN VERNIELD Willeke Alberti en Rob de Nijs in SKF kantine R.K. Instuif stuift uit naar Angeren Geschorste ds. Van Dieren belegt kerkdiensten voor aparte groep BEDROEFD Leidster Hollandia bedrijfs- school trad in het huwelijk MULDER Kedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lflnen) - Giro 563427 Reda&tie: W- F. ter Hoeves Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Intussen wil het gemeentebestuur krachtig doorzetten om de zo noodza kelijke doorbraak in het oude Veenen daal door te voeren. De groei en bloei van deze industrieplaats vordert dat een aantal nog aanwezige krotwoningen wordt ontruimd en voorts dat de lin-t- vormige verkeersweg wordt ontlast. Doorbraken zoals bovengeschetste en ontsluiting aan de oostelijke zijde van de Kerke wijk zijn daarbij het meest urgent. Hopelijk behoren de nog aan wezige handicaps i.v.m. koop en ont eigening spoedig ot het verleden, waar mee het algemeen belang ten zeerste zou zijn gebaat. Een overzicht van de aan de Markt. Links waarvan de voorgevel het naastgelegen hotel, (echter onzichtbaar) de Markt die moeten z.g. „flessenhals" het bankgebouw niet aansluit op Achter het hotel woningen op de verdwijnen. De voornaamste knelpunten die een snellere sanering in de weg staan zijn wel de drie woningen boven aan de Markt waarvan er inmiddels reeds een is ontruimd. De andere twee - bewoond door een kapper en een arts - zullen eveneens moeten verdwijnen. Moeizame onderhandelingen met het gemeente bestuur verhinderdén een vlotte op lossing. De aan de Markt gevestigde kappers zaak zou kunnen worden verplaatst naar het pand Kerkewijk 7 bis, maar de huidige bewoner van dit pand, eige naar van de sigarenkiosk onderaan de Markt, ging niet akkoord met de van gemeentewege aangewezen oplossing te verhuizen naar een andere woning aan de Kerkewijk naast de Kon. Juliana- school, omdat hem daarin slechts be perkte ruimte werd aangeboden en b.v. het bovengedeelte van dit huis niet door hem zou kunnen, worden ge bruikt. Zo zijn voorlopig dus zowel de kap per als de kioskhouder in een impasse geraakt. De onderhandelingen tussen dokter Remme en het gemeentebestuur ver liepen evenmin in een vlotte sfeer. De arts reclameerde in een beroep schrift bij de Kroon, maar kreeg hier op een afwijzing. Nu wacht dokter Remme op voorstellen van het gemeen tebestuur. Hij stuurde bereids een brief aan het college van b. en w. met een verzoek om schadeloosstelling. Deze brief werd terzake van enkele juridi sche onjuistheden terzijde gelegd. Dr. W. Remme wil geenszins zaak saboteren Intussen wacht dokter Remme op een aannemelijk bod, waarbij hij ech ter het gemeentebestuur in overweging gaf de vervangingswaarde uit te be talen bij de eventuele koop, want de arts wijst op de moeilijkheden bij de a.s. verhuizing i.v.m. zijn praktijk. Bennekom. In het ziekenhuis Salem te Ermelo overleed vrijdagmorgen op 54 ja rige leeftijd ds. P. J. F. Lamens, Ned. Herv. predikant te Bennekom. Ds. La- mens was slechts kort in Bennekom werkzaam want hij deed met Pasen vo rig jaar zijn intrede. Scherpenzeel. Mevr. Soebandrio, de echtgenote van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken gebruikte vorige week de lunch in een Scherpenzeels ho tel. Na de lunch vertrok mevr. Soeban drio met haar gevolg in de richting Arn hem. Renkum. De Coöp. Raiffeisenbank te Renkum viert deze maand haar 40 jarig bestaan terwijl de voorzitter van het be stuur de heer D. Dorrestein tevens zijn 40 jarig jubileum viert als voorzitter. Vanavond, dinsdag 7 april wordt in de BLO school aan de Geerseweg een bij eenkomst gehouden, waarin men een stichting in het leven wil roepen, die de bijna f 40.000, verzameld tijdens de on langs gehouden grote actie „Laat ons niet alleen staan" zal gaan beheren. Het is de bedoeling dat bestuursleden van Philadelphia, bestuursleden van de Nazorgcommissie en enkele particulieren in de stichting zitting zullen nemen. Men wil zich dan gaan beraden over eventuele realisering van de plannen om tot de bouw van het Tehuis te geraken. Het jubileumtournooi van R.T.T.V. schijnt een groote succes te gaan wor den. Ofschoon van verschillende vereni gingen de inschrijving nog niet binnen was, was het aantal spelers en speel sters dat al had ingeschreven zo groot dat succes reeds verzekerd is. Officieus werd dokter Remme de woning de Leeuwenhoek aangebo den maar wegens praktische be zwaren kon de doktersfamilie dit huis niet accepteren. Intussen zijn er nog geen besprekingen gevoerd tussen de arts en het gemeentebe stuur omdat men van beide zijden „geen goed tijdstip voor een ge sprek kon vinden." Dokter Remme wil echter geenszins de plannen van de gemeente doorkrui sen en wacht rustig af wat de voor waarden zijn. Ik heb er geen behoefte aan de zaak te saboteren, zoals men misschien veronderstelt, zo verklaarde de arts. Intussen zit ik moeilijk want alle verbeteringen zoals schilderwerk e.d. die eigenlijk broodnodig zijn kan ik in dit stadium natuurlijk niet laten ver richten. Ik stel nadrukkelijk dat ik het oponthoud niet veroorzaak en slechts afwacht hoe groot het bod is waarmee men voor de dag komt. De Nutsspaarbank op de Kerkewijk is in deze ontwikkeling feitelijk een sta-in-de-weg voor de eventuele ver breding van de Kerkewijk. Dit oude gebouw staat ver naar voren en in 't geheel niet aangesloten aan de rooi lijn. De directeur van deze bank verklaar de dat men bij de aankoop zich wel had gerealiseerd dat dit gebouw feite lijk te ver naar voren stond en er in de toekomst veranderingen zouden ko men. Wanneer wij gedwongen zouden worden de voortuin en een deel van het gebouw af te staan voor de verbre ding van de Kerkewijk zouden wij ge noodzaakt zijn een geheel nieuw, mo dern bankgebouw te doen verrijzen. Maar in het huidige stadium is daar over nog niets bekend. De doorbraak gelukt in westelijke richting vlotter. Er werd krachtig ge werkt om een groot aantal krotwonin gen aan de v. d. Polstraat af te breken. Ruim 20 gezinnen werden in andere woningen ondergebracht. Er resten thans nog drie huizenblokken, die even eens zullen worden gesloopt. Een blok van 12 oude huizen, juist achter de Eierhal, is nog dit jaar aan de beurt om onder de slopershamer te vallen. Enkele bewoners kregen reeds bericht dat hun een andere woning zal worden toegewezen. Maar de huurprijs die ze nu betalen van f 4,13 tot f 5, ligt wel beduidend lager dan zij in de toekomst zullen gaan betalen. Daarom zijn niet all&^ bewoners zo geponeerd voor een verhuizing. Maar het zal er toch van moeten komen. Niet alleen omdat de woningen geen menswaardige woongelegenheid bieden, maar ook omdat in het kader van no dige doorbraak deze krotwoningen in de weg staan. Het slotstuk van de doorbraak van oost naar west geeft het gemeentebe stuur weer hoofdbrekens. De zaak van de fa. De Ruiter is de sluitpost, maar, zoals reeds genoegzaam bekend, gaven de onderhandelingen tussen deze firma en de gemeente moeilijkheden over de koopsom, die in sommige ogen „schrik barend" hoog is. Maandagmorgen werd op de met knipperlichten en een belsignaal beveiligde overweg aan de Heuvelsesteeg een personenauto, bestuurd door de heer R. uit Tiel door een trein gegrepen. De bestuurder kwam er wonder boven wonder zonder een enkel schrammetje af. De wagen werd echter totaal vernield. TREINVERKEER HAD 10 MINUTEN VERTRAGING De heer R., die met zijn personenauto uit de richting Scherpenzeel kwam, bleek door het felle zonlicht zodanig verblind dat hij het rode knipperlicht niet op merkte. Hij reed de overweg op en zag tot zijn panische schrik dat rechts van hem een trein naderde. De trein was om 11.22 uit Maarsbergen vertrokken. De heer R. had nog de tegenwoordigheid van geest op het gaspedaal te trappen, waar door de auto doorschoot. Niet ver genoeg De personeelsvereniging van SKF heeft op zaterdag 18 april een programma sa mengesteld voor haar leden te houden in de kantine. Voor de SKF familie zullen de bekende teenersterren Willeke Alberti en Rob de Nijs optreden. Verdere mede werking verlenen o.a.: De drie Valen- tina's, The Wico's, Martin Tonellis, ter wijl Cor van Veen en Frans van Dus- schoten het seizoen sluiten. Na afloop is er bal m.m.v. De Populara Musiker. echter want de aanrollende trein greep de auto van achteren. De wagen kantelde enkele malen en kwam in de berm te recht. De bestuurder lag geheel onge deerd naast het wrak. De Amerongse po litie nam de zaak in onderzoek. De Instuif >rR.-K. Jong Veenendaal" gaat op zaterdagavond 11 april a.s. een bezoek brengen aan het pas opgerichte R.-K. Jongerenkontakt Angeren in de Betuwe. Het R.-K. Jongerenkontakt Angeren is onlangs met veel élan gestart met als eerste aktiviteit de opvoering van het prachtige, doch zeer moderne Passie- Paasspel „De Witte Vreemdeling", ge schreven door de Arnhemse kleuteronder wijzeres mej. M. Sciarone. Dit spel, dat in Angeren geregisseerd werd door de voorzitter van de Veenen- daalse R.-K. Instuif de heer P. I. E. Phi lips, beleefde reeds 2 jaar geleden in de Salvatorkerk in V'daal haar premiè re. Het bestuur van het Jongerenkontakt Angeren is geheel samengesteld uit jon geren, wat ook het geval is bij de meeste andere R.-K. Instuiven en Jongerenkon- takten in Nederland, zo ook bij de Vee- nendaalse R.-K. Instuif. Deze jongeren stellen geheel zelfstandig hun program ma vast, dat er vooral op gericht is de R.-K. jongeren gezonde en verantwoorde ontspanning te bieden, maar ook de no dige vorming, zij het dat dit laatste in mindere mate geschiedt en het accent vooral op het eerste punt wordt gelegd. De diverse besturen van R.-K. Instuiven en Jongerenkontakten ontvangen geheel vrijblijvend de nodige service en kader vorming van het Kompasbureau in Arn hem en van het nationale Instuifbureau „R.-K. Jong Nederland" in Amsterdam. Zaterdagavond 11 april a.s. is de Vee- nendaalse R.-K. Instuif dus uitgenodigd op de eerste ontspanningsavond van het R.-K. Jongerenkontakt Angeren. Het programma vermeldt diverse leuke at- trakties o.a. het optreden van het ook in Veenendaal niet onbekende jazz- en dixie- landorkest „The Oscar White Jazzband" uit Geldermalsen. De tocht naar Ange ren zal door de V'daalse jongeren per speciale touringcar worden gemaakt via Arnhem en Huissen; het vertrek is ge steld op plm. 18.15 uur vanaf de R.-K. Salvatorschool. De Veenendaalse instuifsters en instui- vers hebben een zeer origineel plan voor hun entrée in Angeren opgesteld, waarbij o.a. een zelfgemaakt welkomstlied zal worden gezongen. Al met al belooft deze instuif een groot succes te worden en de jongeren uit Angeren zullen binnen af zienbare tijd ook te gast zijn op de Veenendaalse R.-K. Instuif. Vorige week werden in de chr. techni sche school aan de Industrielaan de jaar lijkse vakexamens gehouden voor 17- 18-jarige jongens, die het praktijkdiplo ma gezel kunnen veroveren. De examens stonden onder auspiciën van de Stich ting Vakopleiding Smecoma. Deze examens zijn bedoeld als een sa menspel ussen de school en de bedrijven. De leerlingen genoten eerst een drie jarige vooropleiding op de technische school, waarna zij de praktijk ingingen, 's Avonds volgden zij nog een praktische opleiding. De leerlingen moesten hun capaciteiten tonen door het maken van een werkstuk dat volgende week te Utrecht zal wor den beoordeeld. De uitslag zal dan ook op deze landelijke beoordelingsbijeen komst worden bekend gemaakt. Vanwege de Stichting Vakopleiding Smecoma waren bij de examens aan wezig de heren Mengfeld en Kronen burg alsmede de consulenten de heren Hazenkamp, Meyering, Wilschut, Drese- ler en Schaaphok. Het toezicht werd uitgeoefend door de leraren Zoet en v. d. Broek terwijl de heer N. Drost, dir. van een machine fabriek te Rhenen, de bedrgven vertegen, woordigde. De geleverde prestaties lagen op een Zoals wy reeds summie.r konden vermelden is ds. G. M. van Dieren, Ned. Herv. predikant te Ede voor de tyd van vyf maanden uit zijn ambtsbediening geschorst door de commissie voor opzicht en tucht van de prov. kerkvergadering. De kwes tie ds. Van Dieren is al sinds zes jaren gaande omdat hy uit protest tegen de Synodale beslissing de vrouw in het predikambt toe te laten, de sacramenten niet meer in de Hervormde Gemeente bediende. Ds. van Dieren werd hierover reeds berispt en thans werd het derde tuchtmiddel, de schorsing, toegepast. Ge durende deze vyf maanden heeft ds. Van Die,ren de gelegenheid zich alsnog onder de kerkelijke tucht te plaatsen, maar hy verklaarde dit niet te zullen doen. Inmiddels is er een commissie gevormd van medestanders en heeft ds. Van Dieren j.l. zondag reeds eigen diensten gehouden in een noodgebouw aan een zyweg van de Waterloweg te Ede. De centrale kerkeraad van de hervorm de gemeente is over deze ontwikkeling zeer bedroefd en ontsteld. Er is een com munique van de kerkeraad uitgegaan waarin de centrale kerkeraad zegt dat na breedvoerige besprekingen met ds. van Dieren nu dit besluit van de prov. kerk vergadering gevallen is. De zeer trieste zaak is niet door ons maar door ds. van Dieren zelf, via de kerkvisitatie bij de commissie voor opzicht en tucht aan hangig gemaakt. Toen de generale synode besloot de vrouw in het ambt toe te la ten heeft ds. van Dieren de kerkeraad voorgesteld de gehoorzaamheid aan de synode op te zeggen. Aanneming van dit voorstel zou een breken met de kerk heb ben ingehouden en niemand van de ker- keraadsleden kon daarom dat voorstel ondersteunen. Het was de kerkeraad bo vendien bekend dat er een gezamenlijk protest tegen dit droeve besluit van de synode zou uitgaan vanwege de gerefor meerde bond, waaraan zowel de kerke raad als ds. van Dieren zou deelnemen. Vrijdagmiddag stapte mej. E. ter Haar, leidster van de bedrjjfschool bij Hollan dia Tricot in het huwelijk met de heer B. van Ginkel. Leerlingen van de be- dryfsschool en leden van de wandelclub vormden een erehaag op het Veenendaal se gemeentehuis. Mej. Ter Haar begon zelf, enkele ja ren geleden als leerlinge op de bedrijf- school, maar wist door haar persoonlijk heid een leidende functie te verwerven. Ook andere takken van het ontspannings leven werden door mej. Ter Haar geacti veerd. Zij was o.m. penningmeesteresse van de Wandelvereniging annex zang vereniging. Dat de bruid een zeer ge waardeerd lid was van de Hollandia-Tri- cot gemeenschap bleek duidelijk uit de grote belangstelling bij haar huwelijk. REPETITIES KINDERKOOR WORDEN HERVAT Na enige weken rust zullen de re petities van het kinderkoor weer een aanvang nemen. De heer H. Pomp uit Veenendaal, ervaren kracht in de zang koorwereld, heeft zich, ondanks zeer drukke werkzaamheden bereid verklaard voortaan als dirigent te zullen optreden. In verband hiermee is het repetitie-uur veranderd. Alle kinderen van 8 t.e.m. 13 jaar worden donderdag 9 april a.s. des namiddags van 5-6 uur verwacht in ge bouw Rehoboth. VERLOTING VOOR DORPSHUIS Zaterdagavond had in café Marktzicht de trekking plaats van de verloting t.b.v. het te stichten Dorpshuis. Er werden ongeveer 1000 loten voor dit doel ver kocht. De uitslag van de verloting was: Lot nr. 714 een dames of herenrijwiel, nr. 849 een radiotoestel, nr. 813 een speel- goedbuldozer, nr. 931 een pop. ADVENDO VIERDE ONDERLING FEEST De voetbalver. Advendo heeft zater dagavond in Café Marktzicht een gezel lige feestavond belegd, waarbij vooral jeugdige leden present waren. Onder mu zikale tonen van de plaatselijke band The Blue Sharks was de Advendofami- lie tot laat in de avond feestelijk bijeen. HERINENTING TEGEN POLIO De herinenting van kinderen tegen po lio gaat beginnen. Als eersten komen aan de beurt de kinderen geboren in 1959. In enting vindt plaats te Amerongen in het Groene Kruisgebouw op maandag 13 april a.s. en te Overberg op dezelfde mid dag in Kamp Overberg. Alle kinderen die in aanmerking komen ontvangen een persoonlijke oproep. Met klem wordt de ouders aangeraden aan deze massale her inenting tegen de zo gevreesde ziekte hun kinderen te laten deelnemen. Enkele kandidaten voor de examens op de tech nische school ernstig ge bogen over hun werk stuk. In het midden, een der leraren, de heer G. Zoet. goed niveau. Deze examens voor gezel in het smeed- en constructiebedrijf wor den in deze omgeving alleen op de tech nische school te Veenendaal afgenomen. Het examen omvatte de volgende vak ken: draaien (adspirant), smids: con- structiebankwerken (adspirant), smids: constructiebank werken (gezel), con structiewerken en lassen (adspirant), constructiewerk en lassen (gezel) en onderhoudsmonteur (adspirant). De volgende leerlingen namen aan het examen deel: B. G. Achterberg, Veenen daal, E. Blankers, Kootwijkerbroek, D. J. Blom, Amerongen, J. P. v. d. Brink, Veenendaal, J. H. Diteweg, Veenendaal, J. Dokter, Putten, J. van Dyk Eist (U.), J. G. v. d. Loosdreeht, Veenendaal, P. v. Maanen, Veenendaal, Chr. Nab, Ede, G. Roks, Veenendaal, A. van Voorthuysen, Veenendaal en P. H. Zwijnen, Veenen daal. Hoewel het ds. van Dieren vrij stond individueel de synode de ge hoorzaamheid op te zeggen heeft hij dit onbegrijpelijkerwijze niet ge daan en besloot wel om vanaf 1 juli 1958 voortaan niet meer het sacrament van het H. Avondmaal te kunnen bedienen. Ds. G. M. van Dieren Later heeft hij ook geweigerd de Hei lige Doop te bedienen, hoewel hij wel tot het laatst doopzitting hield, maar zich vervolgens terugtrok en de bediening aan zijn collega's overliet. Ondanks talloze gesprekken tot soms diep in de nacht is de kerkeraad er niet in geslaagd ds. van Dieren duidelijk te maken dat hij op deze wijze een onbij belse scheiding aanbracht tussen de be diening van het Woord en de Sacramen ten. (Zie verder pag. 4) VEENENDAAL Dinsdag 7 april: Hotel De Koren beurs, Causerie met dia's voor „Veenendaalse Vogelvrienden." Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 7 april. Eltheto: Vergade ring Comité „Vraag en Antwoord 54". Aanvang 8 uur. Dinsdag 7 april. In BLO school Geerseweg, vergadering „Philadel phia". Aanvang 8 uur. Woensdag 8 april. Geb. OCB. Op wekkingssamenkomst. Spreker J. Rothuizen. Aanvang 8 uur. Donderdag 9 april. Ver. gebouw a. d. Eikenlaan. Uitvoering ,De Veen- zangers', aanvang 7.30 uur. Donderdag 9 april Eltheto. Mode show van fa. L. Hey, aanvang 8 uur. Donderdag 9 april. Hotel De Ko renbeurs, Filmavond Veteranenle- gioen Nederland, aanvang 8 uur. Donderdag 9 april. In jeugdgebouw chr. ger. kerk districtsvergadering chr. ger. jeugdverenigingen. Aan vang 7.45 uur. ELST Dinsdag 7 april. Ledenvergadering School met de Bijbel in school a. d. Beatrixstraat 8 uur. VLIEGVERBOD. De 72-jarige Britse ma joor Christopher Draper mag niet meer vliegen. De majoor, die in 1953 opzien baarde door onder de Theemsbruggen door te vliegen is om medische redenen afgekeurd. Draper toonde zich gebelgd omdat zijn afkeuring door een vrouwe lijke ambtenaar geschiedde. Voor het eerst wordt ik nu door een vrouw ge decreteerd aldus de majoor. Sinds 1913 heeft hij 17.000 vlieguren in 73 ver schillende types toestellen op zijn naam staan. UITDAGING: Een Papoea inwoner van Australisch Nieuw Guinea was in een hevige woordenstrijd met zijn vrouw gewikkeld. De vrouw voegde hem toe: Als je werkelijk een man was zou je me doden. De getergde man haalde uit met zijn mes en stak zijn vrouw met terdaad dood. KLEUR. Patricia Stenley een Amerikaan se kan met haar vingertoppen kleu ren onderscheiden. Een psycholoog be vestigde dat zij geblinddoekt feilloos de kleur opnoemt die onder haar vin gers komt. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1