fam. Slok zei Nederland 13 jr. geleden vaarwel VISSEN BU DE INDIANEN Van de Gelderse Vallei naar vallei in Canada Optreden „Ons Genoegen"' Renswoude succesvol Klets niet als 't kletsnat BANK Heer Ant. de Ruiter trekt zich uit zijn zaak terug Gevaarlijke tabletten verloren is MEI-POCKET VEELGELEZEN BOEK Knipperlichtinstallatie in werking gesteld Inbraak in garage DE KLOMP Nog geen beslissing over verdeling velden op Sportpark ELST Spanjaard na gevecht opgenomen in Jiilianaziekeiihiiis Ds. Stekelenburg gaat naar Lexmoiid AMERONGEN NUTSAVOND Agentschap VEENENDAAL Zaterdagavond brachten zowel de muziekvereniging als de toneelgroep van Ons Genoegen te Renswoude een bijzonder goede avond. De zaal in gebouw Reho- both was afgestampt vol en velen moesten teleurgesteld naar huis terugkeren wegens ruimtegebrek. Het eerste deel van de avond werd verzorgd door de Tiro- ler Kapel onder leiding van de heer J. A. Boom. „Herrn Baum", gesierd met enorme knevel vormde met het gehele gezelschap, dat was gekleed in „echte" Tiroler kleding, een werkelijk schilderachtig geheel. De stukjes die gespeeld werden wa ren zonder meer goed en stonden tech nisch soms zelfs op een hoog peil. Wel bekende melodieën, zoals „rats, kuch en bonen" of „we vieren feest tot 's morgens vroeg en zingen hupfaldera" werden door het publiek meegezongen. De muziekvereniging, die volgens de voorzitter, de heer Zweers, dit jaar haar derde uitvoering gaf, had het deze maal gewaagd als Tiroler kapel op te treden. Na afloop van dit gedeelte bracht de heer Zweers dank aan de heer Boom en de zijnen en onderstreepte dit met het aanbieden van enkele geschenken. Een deel van het publiek achtte het noodzakelijk tijdens de muziekuitvoe ring haar gesprekken onverminderd voort te zetten, hetgeen bepaald hin derlijk was. Tenslotte werd nog propaganda gemaakt voor de muziekvereni ging op werkelijk aanschouwelijke wyze. De drie jongste leden, te weten Jan Hogeweg (12 jaar), Jan Overeem (13 jaar) en Henk Moesbergen (15 jaar) werden naar voren geschoven en kre gen een welverdiende pluim op hun Tiroler hoedje. Het tweede deel van de avond was de opvoering door het toneelgezelschap „Ons Genoegen" van het vrolijke spel: „O oom Albert toch". Twee broers, door de pensiongasten oom Albert en oom Jos genoemd, hebben hun boeren bedrijf verkocht en het ruime woon huis is ingericht als boerenpension ge naamd „Landlust". Om de tijd te do den fokt oom Albert paarden en kweekt oom Jos bloemen. Ze hebben een kersvers dienstmeisje in dienst, dat volgens oom Albert niets van eten koken kan. Overigens is mop peren oom Alberts tweede natuur. Dit gemopper wordt erger als neef Albert, student in de rechten een te legram stuurt, waarin hij schrijft nog Na jarenlang zijn beste krachten te hebben gegeven aan de uitbouw van zjjn textielzaak aan de Hoogstraat nam de heer Ant. de Ruiter het besluit zich uit de zaak terug te trekken en de be drijfsvoering over te geven aan zijn kinderen. Twee zoons en een dochter van de heer De Ruiter zullen de lei ding van de zaak op zich nemen. De heer De Ruiter heeft vooral in vroeger jaren de gehele omgeving be zocht en deed vooral zaken met de agrarische bevolking. Te Scherpenzeel werd een filiaal van de Fa. de Ruiter gesticht. De heer De Ruiter is voornemens op woensdag 8 april a.s. afscheid te ne men van zijn cliënten en relaties in een speciale receptie in De Korenbeurs, 's middags van half vier tot vijf uur. Zijn functies in het openbare leven zal de heer De Ruiter blijven vervul len. Hij is o.m. reeds meer dan 30 jaar voorzitter van de Veenendaalse Winke liersvereniging,, Handel en Nijverheid" en wethouder van Openbare Werken in de gemeente Veenendaal. De politie van Veenendaal ver zoekt de eventuele vinder van een flaconnetje met wit-bruine tabletten, dat vanmo,rgen verlo ren is geraakt op de Kerkewjjk, zich met de politie in verbinding te willen stellen. De tabletten kunnen door onkundig gebruik - vooral van kinderen - gevaar opleveren voor de gezondheid. WEER KIPPEN DOODGEBETEN De landbouwer van G. van de Munni- kenweg deed zaterdag aangifte dat een aantal kippen op zijn bedrijf waren dood gebeten door een hond. Dit was eerder in de week op een ander bedrijf aan de Munnikenweg ook al gebeurd. De hond bleek eigendom te zijn van de heer van E. De schade zal worden vergoed. Wie er mopperend door moet, als 't nat is, wordt tóch nat en wie uit onze fantastische kollektie re genjassen een moderne jas koos, gaat er door zónder mopperen, omdat de regen er lekker niet door gaat! En als 't niet regent (dat 's ideaal) is het ook een ideale jas. diezelfde dag te zullen komen om de kermis mee te kunnen maken. Neef Albert heeft verkering met een „stads- juffertje", dochter van een advocaat, en dit is oom Albert een doorn in het oog. Ondanks z'n stijve been, door een ongeluk opgelopen, gaat oom Jos met de auto neef van de trein halen. Als bijzonder aardig tussenspel volgt dan de borrelscène van de postbode, die een beter figuur slaat als char meur - hij is weg van Wies je, het dienstmeisje, terwijl hij los-vaste ver kering heeft met Dora, de werkster - dan als postbode. Het zojuist geboren veulen wordt naar Wiesje genoemd en daar moet dan op gedronken worden. Dit brengt het dienstmeisje in grote verlegenheid, want de postbode is er met de borrel- fles vandoor. Ook de vaste pensiongast, Andrea, een weduwe, komt meeklin ken. Het arrogante studentje, neef Albert komt binnen en als allen vertrokken zijn behalve neef Albert en dienst meisje Wiesje, blijkt dat ze elkaar al lang kennen. Wiesje is nl. de dochter van de advocaat in de stad en speelt maar voor dienstmeisje. Na veel verwikkelingen, waarin de hikkende dronken postbode de lege fles komt terug brengen, Ab woorden heeft met oom Albert, nieuwe gasten binnenkomen, nl. advocaat Heeremans en later diens vrouw, en een buitenge woon aardige gymnastiekscène van oom Albert, die zich wat jonger moet gaan voordoen, voorkomen, komen alle stellen aan elkaar. Voortreffelijk was steeds het spel van de heer B. Veldhuizen, alias oom Albert, die na veel moeite en hulp van de postbode Andrea tot vrouw durft vragen. Wiesje, uitstekend vertolkt door mej. J. van Mourik, krijgt van de aanvan kelijk zeer vergramde oom Albert toe stemming met diens neef Albert te verloven. De postbode, geestig gebracht door de heer E. de Waal, krijgt de hand van Dora, prima gespeeld door mej. S. van Ginkel, doch op voorwaarde dat hij geen kroeg meer bezoekt en nu mee helpt afdrogen. Het stuk werd goed gespeeld en had heel komische momenten. De spelers zaten niet altiü helemaal in hun rol, doch konden op de hulp van de voor treffelijke soufleuse, mej. J. de Waal stenen. De heer Taets van Amerongen dank te tenslotte alle leden van „Ons Ge noegen" voor de geslaagde avond. De toneelvereniging ,.Ons Genoegen" bracht met succes het stuk: O oom Albert toch, op de planken. Een op name van de toneel groep, met op de voor grond een scène uit het stuk. In Veenendaal en omgeving bestaat veel belangstelling naar ons is geble ken voor het hieronder vermelde Mei- pocket. Ten eerste omdat dit boek han delt in en om Veenendaal. Mei-pocket No. 64: Rik Valken burg, Frontale Botsing a f 1,50. Een boeiend relaas van de belevenissen van Ab van de Heuvel in en rondom Vee nendaal tijdens het laatste halfjaar van de tweede Wereldoorlog. Hij wil wat „doen" en gaat hand-en spandiensten verrichten bij een rode-kruisafdeling. Op een handige manier weet hij zich in te dringen bij een hulpcolonne naar het front van de slag bij Arnhem. Daar wordt hij in een gevaarlijk avontuur gewikkeld met de S.S. Later beleeft hij vele staaltjes van onmenselijk optreden van militairen en landwachters. Opmerkelijk is de herhaaldelijke ont moeting met een bullebak van een S.S. Unterscharführer, een onbesuisde kerel die een vriend van Ab neerschoot toen hij in een spergebied terecht was geko men. Hierna heeft Ab nog maar één wens: zich te kunnen wreken op deze onmens. Op het onverwachtst, na een schietpartij tussen de ondergrondse en de S.S., komt voor Ab de kansMaar dan doet hij, wat hij nooit van zichzelf had verwacht en waarvoor hij God nog dank baarder wordt na een merkwaardige ont hulling toen de bevrijding er eenmaal was. Een spannend boek waarin de lezer kennis maakt met het prachtige werk van het Rode Kruis in die tijd en een dappere Hollandse jongen: de Schildknaap der Rode Ridders. Vrijdagmiddag om vier uur werd de halfautomatische knipperlichtinstallatie bij de nieuw geprojecteerde overweg tus sen de Boslaan en de Ambachtstraat in gebruik gesteld door een druk op de knop. De overweg betekent een belangrijke verbetering van het verkeer tussen het gedeelte van Veenendaal-zuidoost en het centrum, waardoor de drukke Kerkewijk wordt ontlast. Wanneer de trein nadert moet de machi nist van de locomotief stappen om een knop in te drukken waardoor de instal latie in werking komt. Na zeven secon den is de trein er overheen en wordt de installatie automatisch weer uitgescha keld. Er komt slechts één trein per dag voorbij de overweg in beide richingen. Deze z.g. H.A.K.I.overweg heeft het vrij respectabele bedrag van twintig mille gekost. - Bij de ingebruikstelling, die geschiedde door personeel van de sectie seinwezen der NS uit Amersfoort was o.m. aanwe zig de chef van het hoofdstation Amers foort, de heer van Eek, onder wie het baanvak ressorteert. Het doorgaande verkeer op de Parallel weg wordt met pijlen op de treinnade- ring geattendeerd. BRANDJE Maandagmiddag ontstond een brandje op de kolenopslagplaats bij het oude sta tion aan de Kerkewijk. De brandweer werd gewaarschuwd, maar het vuurtje was al spoedig weer geblust. JONGEN VIEL OVER KABEL De 11-jarige A. G. reed met zijn fiets op de Kerkewijk bij garage de Haas. Men was juist bezig een personenauto weg te slepen, waarbij de sleepkabel over het fietspad hing. De jongen reed over de kabel en kwam ten val. Hij klaagde over een pijnlijk been, terwijl de fiets be hoorlijk werd beschadigd. Later bleek de automobilist de heer B. uit Renswoude te zijn, die de val van de jongen wel had gezien, maar niet dacht dat het zo ern stig was. JONGEN STICHTTE BRAND Maandagmiddag ontstond een bosbrand nabij de Bergweg, die een behoorlijke omvang had. Meer dan 4000 m2 bos is verbrand. Het bleek dat de 10 jarige knaap van Z. de brand had gesticht. AFSCHEIDSRECEPTIE DOKTER ENGEL Zaterdag 11 april a.s. wordt in Hotel De Korenbeurs een afscheidsreceptie ge houden naar aanleiding van het feit dat dokter C. P. Engel zijn praktijk als huis arts heeft neergelegd. Vanuit de kring van zijn patiënten, collega's en vrienden is een comité gevormd die dokter en mevrouw Engel deze afscheidsreceptie zullen aanbieden. De receptie wordt ge houden van 4 tot half zes n.m. JEUGDAPPEL Op zaterdag 11 april a.s. wordt er weer een jeugappel gehouden in de chr. ger. kerk aan de Beatrixstraat. Ds. H. W. Eer- land, chr. ger. predikant te Amersfoort zal spreken over het onderwerp „Waarom leven wij?" De chr. ger. zangvereniging o.l.v. de heer Harnsveld verleent haar medewerking op deze avond. De organist is de heer N. v. d. Berg. WANDELSPORTVER. SKF BEHAALDE TWEEDE PRIJS De wandelsportvereniging „SKF" heeft zaterdag deelgenomen aan de eerste „Sportlustocht" georganiseerd door de w.s.v. „De Rijnkanters" uit Eist. De le den van de SKF behaalden op de 18 km. de tweede prijs met slechts een zeer ge ringe achterstand op de eerste groep. Met 693 punten eindigden de SKF-wandelaars met één puntje minder dan een ploeg uit Opheusden op de tweede plaats. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in de garage van de fa. v. d. K. op de Kerkewijk. De dieven heb ben zich toegang verschaft door middel van het ingooien van een ruit. Een lade bleek geforceerd, maar er werd slechts f 30,vermist uit een fooienpot. De po litie stelde een onderzoek in. In diezelfde nacht werd de sigaretten automaat van de fa. B. aan de Nieuweweg opengebroken. Er werd f30,uit de au tomaat gehaald. De totaal vernielde personenauto die gistermorgen aan de Heuvelsesteeg dooi- een trein werd gegrepen. HOTELHOUDER MISTE ZIJN AUTO TWEE DAGEN NA ONTVREEMDING De heer H. hotelhouder aan de Klomp miste zaterdag zijn personenauto die hij in de loop van vorige week buiten het hotel had neergezet. De heer H. deed aangifte van de vermissing bij de politie, die nu vermoedt dat de auto reeds don derdagnacht werd gestolen. De dader(s) zijn nog onvindbaar. Maandagavond vergaderde de Sport raad weer eens, maar een definitieve beslissing over de verdeling van de zes velden op het nieuwe Sportpark kon nog niet worden genomen. Zoals be kend zijn er vier hoofdvelden en twee bijvelden te verdelen. Er zijn meer gegadigden dan er ter reinen te verdelen zijn. DOVO vraagt twee hoofdvelden en een bijveld, GVVV verzocht om twee hoofdvelden, terwijl zowel VRC als R.K. Unitas over een hoofdveld wensen te beschikken. Dan komt nog de hockeyclub, die verzocht in aanmerking te komen voor een der velden. Al met al een moeilijke kwes tie die nog heel wat hoofdbrekens zal kosten. Zondagavond eerste Paasdag om on geveer half twaalf is 't op de Cunera- weg nabij hotel La Montagne tot een vechtpartij gekomen tussen de 21-jari- ge Veenendaler M. en een in deze om geving werkende Spanjaard M., waar bij motieven omtrent een meisje de aanleiding schijnen te zijn geweest. De verwondingen van de Spanjaard bleken echter van dien aard te zijn ge weest, dat hij in de loop van vorige week opgenomen werd in het Juliana- ziekenhuis. Politie te Eist stelde een onderzoek in en op haar verzoek werd de Veenendaler M. door de politie te Veenendaal aangehouden en ingesloten in het politiebureau te Rhenen. Ds. Stekelenburg Ds. A. Stekelenburg. Ned. Herv. predi kant te Eist heeft het beroep naar de hervormde gemeente te Lexmond in Zuid-Holland aangenomen. De predikant zal op 31 mei a.s. afscheid nemen van de gemeente te Eist en zal een week later op zondag 7 juni zijn in trede doen te Lexmond na bevestigd te zijn door ds. A. Vroegindewey van Veenen daal. Dinsdagavond 14 april a.s. wordt er een concert gegeven door de Kunstkring Maarn-Maarsbergen in het Geestelijk en Cultureel Centrum op Valkenheide te Maarsbergen. Dit concert wordt gegeven door de bariton Berhard Kruysen en de pianiste Lucie Deurvorst. Uitgevoerd worden werken van Handel, Schumann, Moussorgski, de Falla e.a. De afdeling Amerongen van het Nut ontving van de Kunstkring een uitnodiging dit concert bij te wonen. Ook andere culturele groe peringen in de omgeving ontvingen een dergelijke uitnodiging. De bedoeling hiervan is na te gaan of, en zo ja, op welke wijze in de toekomst gebruik kan worden gemaakt van deze modern ge outilleerde schouwburg, wat genoemd ge bouw in wezen is. Voor de Nutsleden zijn aan deze avond geen kosten verbonden. De tekst van de te zingen liederen is in de zaal verkrijgbaar. Het vervoer naar Valkenheide moet men zelf regelen. Het bestuur hoopt dat velen van deze bijzon dere uitnodiging gebruik zullen maken. NIEUWE ZELFBEDIENINGS WINKEL Vrijdagmorgen is er te Amerongen op nieuw een moderne zelfbedieningswinkel in gebruik gesteld. De heer A. J. van der Brink heeft zijn bestaande kruideniers winkel omgezet in een moderne zelfbe dieningszaak. Opvallend was de ruimte die men op deze wijze in de zaak heeft gecreëerd. De grote sortering waren is overzichtelijk en gemakkelijk gerang schikt. De opening vond in alle stilte plaats. De Amerongse middenstand gaat met haar tijd mee. NHM Als u zaken doet met het buitenland zal de N.H.M. graag de financiële afwik keling van uw transacties verzorgen. U kunt dan ook gebruik maken van onze handels voorlichting voor im- en exporteurs. Het14-daags Bank-Bulletin krijgt u op aanvraag gratis toegestuurd. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Kerkewijk 61 - Telef. 3941 WUET is een hard afscheid wanneer je gaat emigreren en je moet je familie en vrienden vaarwel zeggen", schreef de familie Slok vanuit Canada. „Maar je doet het omdat je jezelf voor ogen houdt dat je in Canada een betere toekomst tegemoet gaat, voor jezelf en je kinderen." De familie Slok woont nu al weer dertien jaar in Canada in Dundas, dicht bij het Ontario meer. De heer Slok is een verwoed visser en dat hij hier gelegenheid genoeg voor kan vinden bleek wel uit zijn schrijven. CANADEZEN ZIJN VRIENDSCHAPPELIJK IN DE OMGANG Wij vertrokken op 13 juni 1951 uit Holland met het s.s. Volendam. Het was een prachtige reis en alles is voorspoedig gegaan. Het is iets om nooit te vergeten. De eerste veertien dagen zijn wij bij een kennis in huis geweest. We hadden het daar prima maar twee grote gezinnen in één huis dat kon op de duur niet zo blijven. Daarom zijn wij voor enkele maanden bij een vrijgezel-farmer H. v. Druten uit Zetten geweest. Deze is na een paar jaar met onze dochter ge trouwd. Nu zijn al onze zeven kinde ren getrouwd en ze hebben het alle maal goed. Zelf werk ik bij de YMCA te Hamilton. Dat is maar een paar ki lometer van mijn woonplaats Dundas. Het is een groot en prachtig gebouw, waar van alles in te doen is. Je hebt er bij-voorbeeld veel vergaderzalen, twee gymnastieklokalen, 200 zit-slaap- kamers, danszaal, cafetaria, kerk en zwembad en nog talloze zalen waar de jeugd bijeenkomt om te leren voor timmerman, architect, schilder of een muziek- of taalstudie kan aanvangen. Voor de rest zijn er nog twee grote jeugdkampen aan verbonden, waar de jeugd bij zomerdag in de vakantie naar toe kan gaan voor ontspanning. Wij werken daar met ongeveer 60 man personeel. De omgang met de Cana dezen is fijn en gezellig, ook van werknemer ten opzichte van werkge ver. Iedereen wordt bij zijn voornaam genoemd. Hier zegt men: Of je nu met een bezem of een pen loopt, je bent een van de schakels die niet ge mist kunnen worden. Temidden van rotsen Onze woonplaats Dundas ligt prachtig in een vallei temidden van de rotsen. De grond is heel erg vruchtbaar maar wordt niet gebruikt om aardappelen of groenten te telen. De mensen houden veel meer van bloemen en bomen. Bijna iedereen heeft een mooie tuin voor zijn huis en achter zijn huis een grasveld met vruchtbomen. Dun das heeft 14.000 inwoners en de men sen zijn hier erg gemoedelijk. De stad ligt dicht bij het Ontario-meer, op ongeveer 10 km afstand. Wij zitten hier op anderhalf uur rijden van de Niagara watervallen. Deze waterval len zijn prachtig om te aanschouwen zowel bij dag als bijavond. Ook de omgeving is fantastisch, met zijn gro te tuinen vol met bloemen. Als je het op papier zet kun je de werke lijkheid moeilijk voorstellen. Je zou het zelf moeten zien om het te gelo ven. Vissen Zaterdags 's morgens vroeg ga ik meestal met mijn vriend Klaas Mee- boer die in Ermelo gewoond heeft uit vissen, Daar zijn wij allebei grote liefhebbers van. Er zit hier vrij veel vis. Maar het zijn soorten die je in Holland niet vangt. Wel baars en karper, die tref je wel aan. De karper wordt hier niet gegeten, daar zit een grondsmaak aan. Meestal gaan wij vissen in de Grand rivier bij Caledonia. Daar zit een groot aan tal Indianen naar ik meen zes stammen bijeen. De Indianen zijn behulpzame mensen, zolang je maar niet met hen in ongenoegen komt of ze dwars wil zitten. Ze hebben geen hekel aan de blanken. De Indiaanse meisjes willen maar wat graag ver kering met een blanke hebben. Maar het gebeurt niet vaak dat een blanke met een Indiaanse trouwt. De India nen hoeven ook geen belasting te be talen. Wel als zij het reservaat uit gaan waar zij wonen. Gewoonten Zo heeft ieder land zijn eigenaardig heden en gewoonten. Dat verschil tus sen Holland en Canada merk je bij voorbeeld al bij een geboorte of een sterfgeval. Er wordt hier zo goed als geen kind geboren in huis, praktisch allemaal in het ziekenhuis. De huis arts en de doktoren uit het zieken huis blijven bij de moeder tot het kind geboren is. Zodra iemand de laatste adem uit blaast gaat hij direct naar een „Fune ral" dat zijn prachtige huizen. Ze lijken veel op een villa. Direct bij aankomst in zo'n Funeral wordt het bloed uit het lichaam van de dode ge haald. Hierna komt er iemand van de familie van de overledene en brengt de mooiste kleren mee die de dode bezat. Of men koopt nieuwe. Als men deze de dode heeft aangetrok ken komen de familieleden en vrien den pas kijken. Als je zo'n kamer ziet waar het lijk is opgebaard, dan zou je eerder den ken dat je in een bloemisterij bent dan in een sterfhuis. Ook de stem ming is heel anders dan bij een be grafenis in Holland. Men praat en lacht of men bij een verjaardagsfeest is. Zo ziet men dat ieder land zijn gewoonten en zeden heeft. Veel din gen in Canada zijn mooier en gemak kelijker dan in Holland, maar ook om gekeerd zijn er dingen waarbij je je als emigrant moet aanpassen en die je aanvaarden moet. Want hoe langer je in Canada bent, des te meer voel je je eigen aangetrokken tot dit grote en uitgestrekte land. Hoe jonger je bent. hoe beter natuurlijk, vooral in verband met de taal. Reünie van oud-Veenendalers Wij oud-Veenendalers hopen de ze zomer bijeen te komen in het prachtig gelegen kamp te St. Thomas waar Toon van Kooten woont. Wij zouden graag zien dat alle oud-Vee nendalers die in Canada wonen voor één dag gezellig bij elkaar kwamen. Dan kunnen wij ook in Canada spre ken al is het maar voor een dag van klein Veenendaal. Om dit te be reiken wordt er voor die tijd een ad vertentie geplaatst in Cajvinist Con tact en de Nederlandse Courant voor Canada. En natuurlijk in de Vallei. Ouders en familieleden zouden dit eventueel aan hun familie in Cana da kunnen schrijven zodat iedereen ervan op de hoogte wordt gebracht. Dus familieleden, vrienden en kennissen van emigranten in Ca nada als u dit leesi schrijf dan een briefje naar uw familie of kennissen in Canada. Onze harte lijke dank al vast en de groeten aan iedereen hier vanuit Canada. Familie Slok, Dundas CANADA V.

De Vallei | 1964 | | pagina 2