BL PAUK KRITISCH?... JHein Banketbakkers leerling C\ cry In verband met Nederland-Oostenrijk mager voetbalprogramma Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Elstenaar M. C. v. d. Berg (77) huis van^chuppen Gevonden en verloren GVVV Enter Vooruit 0.95 0.89 2.95 Officiële bekendmaking Ingekomen en vertrokken MARKTBERICHTEN Doktoren- en Apothekersdiensten M. van der Spek ffff) De schooltandarts heeft in 1962 (ik hoop dat het jaartal een vergissing is en dat het 1963 mot zijn; zo niet dan wurdt de goegemeente wel erg an de late kant van het wel en wee van de tandjies en de kiesies van onze lieve schooljeugd op de hoogte gesteld, mar goed, zoas ik al zei, de schooltandarts heeft in dat jaar in ruim 5600 Veense kiesies ge keken. En via De Vallei wieren we afgelopen dinsdag getrakteerd op de rissultaten van dat bekijken. Dat geschiedde deur middel van een ietwat taaiachtig cijfer- staatje, dat op het eerste gezicht gien lektuur leek die onmiddelijk tot happen nodigde. Ik heb er toch mar 'es in gebeten, om dat je juust uit van die staatjes soms interessante konklusies kunt peuteren. Cijfermateriaal geven de instansies ok makkelijker los dan verslagen die hele toestanden beschrijven. Waarschijnlijk weet de overheid wel, dat het gekriebel mit getallen meestal ongelezen naar Het Leger des Heils of andere instellingen die open staan veur de ontvangst van ouwe kranten, verdwijnen. Vandaar mis schien let wel, ik zeg: misschien die vrijgevigheid. Toch is naar mijn mening in het over zicht weer een klein stukkie van die vrij gevigheid teruggenomen. Ik weet niet of het mit opzet is gebeurd, anders zou ik zeggen, dat men bar handig iets heeft weten te ontduiken wat ik nou net zo greeg 'es geweten had. En mit mij waar schijnlijk nog meerdere minsen. Mijn oog viel op: Niet behandeld wegens a. geweigerde medewerking door de ou ders. Ik docht: nou zal je 't hebben. Mar nee, ik wier gedwongen om over te schakelen op b. wederspannigheid van het kind, en daar achter pas kos ik an dt weet kommen hoe in allebei de geval len tezamen de kaarten lagen. Eerst docht ik nog, dat er misschien een hele rits cijfertjies uitgevallen was, mar na kontrole van de optellinkies en de aftrekkingen wier ik toch gewaar dat men dit bewust bg mekander genomen had. Zodoende kommen we d'r niet achter hoeveel ouders d'r niet toegelaten heb ben. dat er naar de kauwinrichting van d'r lui kroost gekeken wier. Noch weten we hoeveul kinderen d'r eigen weder- spannig gedragen hebben. Dat laatste interesseert me minder. Zo lang d'r nog genogt ouderen zgn die veur gien prijs naar de dokter of naar de tandarts gaan verwonder ik me d'r niks over dat er ok nog kinderen zijn die zich niet an d'r lijf laten frunniken. En die tandarts zal wel uitkijken en zich niet de vingers af laten bijten. Mar bij alles blgf ik zitten mit de vraag of d'r nou werkelijk nog minsen zijn, die d'r bezwaar teugen hebben dat de ge bitten van d'r kinderen worden onder zocht. Ik kan me gewoonweg niet veur- stellen, dat er nog van die lieden be staan. Is dat een soort valse schaamte of wat is het? En daar kan ik ok weer niet inkommen, omdat er helemaal niks- niemandal is om zich voor te schamen. As ze nou d'r voeten moesten laten zien dan is er nog wat voor te zeggen; die kunnen zwart zijn en dat kan er zo in zitten dat er gien enkel merk groene zeep veur gebrouwen is. Mar een mond reinigt zichzelf Er bestaan toch hopenlijk ok gien prin cipes die een mins d'r van kunnen weer- houwen om z'n mond open te zetten en d'r even in te laten neuzen? As die principes op het gebied van in enten bestaan dan respikteer ik ze. Noodgedwongen, omdat je naar mgn smaak zo moeilijk an een beginsel op grond van een bepaalde overtuiging kan kommen. Je kan et er niet mee eens zijn. goed. En dat bin ik dan ok niet. Staat er wel 'es iemand bij stil, dat je dan eigenlijk gien enkel pilletje meer mag nomen. Dat je gien buisie asprientjes in veurraad mag hebben veur et geval d'r es een kouwtje mocht opkommen? Daarom; er zullen nog wel echt prin cipieel bezwaarden bestaan, mar veur hot merendeel is het wat anders. Een bietjie minselijker. Bangigheid. Wout Blauwkous VEENENDAAL Gevonden voorwerpen in de week van 1 tot en met 8 april 1964: bovengebit; étui, inh. rijbewijs BE, ken tekenbewijs en belastingkaart t.n.v. A. Augustier Beukenlaan 11 te Renkum als mede kentekenbewijs en verzekeringspa pieren t.n.v. R. Vonk, Parallelweg, V'daal; bruin-rood lederen handschoen; zwarte portefeuille inh. foto's; bedelketting met 10 bedels; ringetje waaraan één gouden tientje; dcublékleurige hanger waarin af beelding van huis, vrouw en kind; ge bloemde creme sjaal; blauwe linker meis jes handschoen; bruine dames knippor- t monnee met inh.; heren polshorloge m. grijs lederen bandje; 2 bankbiljetten; wit te kinder portemonnee met inh.; rond dameshorloge met zwart bandje; knot wol (wit met zwart). In dezelfde periode zijn de navolgen de voorwerpen als verloren aangegeven: zwarte damestas, inh. bijbeltje, bril, handschoenen en portemonnee; brief van de firma Diepeveen gericht aan de Ink. Comb. Nederland te A'dam; zwarte he- nportcmonnee, inh. bankbiljet en klein geld; bruine lederen portemonnee met inh.; bruin lederen rechter motorhand- schcen; bruine knipportemonnee met inh; blauwe badtas met judopak; blauwe autoped, zonder voorspatbord; bruine knipportemonnee met inh. w.o. losse kra len; inschrijvingskaart „Eigen Vervoer W.A.G."; Junghans herenhorloge met da tum en voorzien van grijs lederen band je; flesje medicijnen; diamanten oor knop; wieldop van Simca bestelauto. SPORTPROGRAMMA Daar zondag veler belangstelling uitgaat naar de interlandwedstrijd Nederland Oostenrijk in Amsterdam heeft de competitieleider besloten een inhaalprogram ma vast te stellen. Desondanks zijn de enkele wedstrijden die toch doorgang vin den wel uiterst belangrijk i.v.m. promotie of degradatie. Van belang zijn de ont moetingen D.V.S.A. tegen M.S.V. '19, MaarssenRhenus, V.R.C.D.O.S. en Mus ketiersSchcrpenzeel. Allereerst de wedstrijd van G.V.V.V. te gen hekkesluiter Enter Vooruit op het N.S.V.S.-terrein. De Twentenaren nemen een hopeloze positie in en zullen na een A.s. zaterdag 4.15 uur Terrein N.S.V.S. Ingang Sparrenlaan eventuele nederlaag tegen G.V.V.V. zo goed als zeker degraderen naar de 3e klas. Misschien willen de rode lantaarn dragers nog eens extra hun best doen, maar zij zullen de nederlaag waarschijn lijk niet kunnen ontlopen. -ö- Voor V.R.C. is er een lichtpuntje aan de donkere hemel verschenen, na de zege tegen M.S.V. '19 uit Montfoort. Ook hier kan winst behaald worden, maar er moet voor gevoetbald worden. Voorwaarts ligt nog op de loer en buit iedere mis stap van D.V.S.A. uit. Die misstap zal zondag waarschijnlijk niet gemaakt wor den. -»• Voor Rhenus is de toestand zorgelijk. Wanneer de Candiabewoners niet snel een vijf- of zestal punten veroveren is het mis. Degradatie naar de twee jaar geleden verlaten 2e klas is dan een feit. Zondag om 12 uur moeten de Rhenena- ren het opnemen in Maarssen tegen de ploeg van die naam. We kunnen de plank misslaan, maar we vrezen het ergste voor Rhenus. Een nederlaag brengt de club aan de rand van degradatie. ■fr DINSDAGKOOPJES FOTO LIJST mooie foto lijst, 9 x 14, koper vernikkeld dus roestvrij, met fijn kartel randje, nu slechts WAND VERSIERING leuk Japans matje, zeer modern, beschilderd met diverse motieven, echt gezellig voor huis en slaapkamer, koopjesprijs DROOGREK met regenweer toch uw was droog, flink hang- droogrek, geheel geplastificeerd, droog- lengte 10 meter, nu voor zeer speciale prijs, van 4,40 nu Alleen dinsdag 14 april Hoofdstr 7 - Te). 3103 - Veenendaal Musketiers heeft nog een sprankje hoop, want de Elstenaren zijn de enige con- currenten van koploper Veluwse Boys. de wedstrijd tegen S.V.M.M. te Maarn. Wanneer Musketiers zaterdag de vrij i T moeilijke wedstrijd tegen Scherpenzeel A-s. zaterdag om 4.00 spee i van vorige week. Er bestaat zowaar nog jn winst omzct kan £en de uit gen het Betaalde Jeugdelftal van Elink- een kan- dat V.R.C. de degradatiekans Gar(leren tot op twee ten afstan| na_ wijk te Utrecht, ontspringt. Zaterdagmiddag krijgen de deren Musketiers zal de kans willen Racingspelers weer een kans om twee wel grijpen en Scherpenzeel definitief uit- C. SCHOLS (MERINO'S) IN zeer kostbare punten te veroveren als D.O.S. '37 uit Vriezenveen op bezoek komt. V.R.C. heeft al eens eerder ver toond een grote energie te kunnen ont plooien. Wanneer de V.R.C.'ers het be- schakelen. AFDELINGSELFTAL ■K- i Op zaterdag 11 april worden op het Sportclub Rhenen staat er vrijwel het- CDN terrein te Driebergen verschillen- zelfde voor. Ook nog een theoretische de selectiewedstrijden gespeeld cm een lang van de strijd van zaterdag beseffen kans op het kampioenschap. Het zeer vertegenwoordigend afdelingselltal voor zullen ze er goed tegenaan gaan en win- zwakke Beverweerdse Boys krijgt daar- de zondaë en zaterdagcompetitie te tor nend van het veld stappen. |om zaterdag een geduchte (voetbal)les ™ere"; In een der Dat dappere D.V.S.A. doet het toch maar prima. Bovenaan in de le klas en gereed om de sprong naar de grote bond te ma ken. Maar oppassen blijft de boodschap D.V.S.A.'ers! Zondagmiddag om 12 uur spelen de Amerongers op de Burgwal Gemeente Veenendaal Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat in verband met de uitvoering van werkzaamheden de Mulderslaan, met ingang van 14 april 1964 in beide richtingen gesloten is ver klaard voor alle verkeer, met uitzonde ring van rijwielen en rijwielen met hulp motor. Deze tijdelijke verkeersmaatregel zal gelden tot 14 juni 1964 of zoveel korter als mcgelijk zal blijken te zijn of zoveel langer als nodig mocht zijn. Veenendaal, 10 april 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgem. J. Hazenberg De secretaris Van Manen van de Sportclubspelers. j de Merino-speler Cees Schols als 1 rechtsback opgesteld. De Valleivogels- speler P. v. d. Ham bezet in datzelfde D.V.S.A. (zaterdag) wint ongetwijfeld in elftal de rechthalfplaats. (Ingezonden) EMMABLOEM-COLLECTE 1964 Wat was het vroeger toch een goede tijd! Waarom? zult u vragen. Was er toen minder tuberculose dan nu? Neen. Dank zij de t.b.c.-bestrijding, mede door de opbrengst van de Emmabloem-collecte, is de t.b.c. aanzienlijk teruggedrongen. Maar; toen was de Emmabloem-collecte nog niet omringd door dl die andere collectes, die, hun goede doelstellingen ten spijt, de gevers gevensmoe dreigen te maken. Alwéér een collecte, je kunt wel aan de gang blijven. Ja, maar tóch: vergeet u de komende dagen de Emmabloem niet! Niet alleen omdat zg de oudste rechten heeft, maar ook omdat de opbrengst nog steeds niet gemist kan worden. Dit jaar is de Wereldgezondheidsdag niet voor niets gewijd aan de bestrgding van de tuberculose. En wat voor de wereld geldt, geldt ook voor ons. Ondanks de in ons land gun stige cijfers worden er toch jaarlijks nog 5000 nieuwe gevallen van t.b.c. aan gegeven! Ook in Amerongen had voor slechts enkele jaren nog een t.b.c.-explosie plaats die „alle hens aan dek" riep. Zo was het op andere plaatsen ook. Prof. Muntendam, de Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, wees zeer kortgeleden nog op het steeds dreigende gevaar. Daarom blijft de Emmabloem-collecte nog altijd uw volle belangstelling waard. „Hept ons de tuberculose bestrijden" was de leus in 1910. Zij is het nu nog. Eert ook thans de nagedachtenis van Koningin Emma, die in 1901 haar paleis in Renkum liet verbouwen tot het Sanatorium Oranje Nassau's Oord. Helpt nu ook weer mede: steunt volle kracht de jaarlgkse Emmabloem-collecte. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 116.000 stuks. Prij zen van f 10,tot f 12,per 100 stuks. Kleine eieren f 8,tot f 10,Handel traag. Biggenmarkt: aanvoer 40 stuks. Prijzen van f 75,tct f 95,per stuk. Handel matig. SCHERPENZEEL Cp de woensdag gehouden markt wer den 1.050.000 eieren aangevoerd. De-prijs de Lange uit Veenendaal; Moor Tarmi, per 100 stuks varieerde van f 11,50 wed. v. Brondgeest, uit Leiderdorp; Ge- f 12,75. Be handel was redelijk. rardus C. Hekhuizen uit Amsterdam. Op de biggenmarkt bedroeg de aan- Vertrokken: Josephus M. W. Cazander voer 144 stuks en de prijs per stuk va- naar Apeldoorn; Jan de Waal met gezin rieerde van f75,tot f95,De handel naar Oostzaan; Willem A. de Jong naar was traag. Krimpen aan de Lek; Jacob de Haan RHENEN Ingekomen: Belhadj B. Hamad uit Ma rokko; Cornelis P. M. de Bont uit Arn hem; Gerritje E. v. Garderen uit Soest; Wilhelmus Th. J. Kersbergen uit Nijme gen; Jurjen Kuipers uit Nijmegen; Aal tje C. Versteeg g. m. Verkuijl uit Wage- ningen; Everardus G. Schaapman gez. uit Leeuwarden; Cornelia W. G. Meurs g. m. Lammers uit Wageningen; Jan H. naar Driebergen-Rijssenburg; Christina Zinnemers, wed. van v. Leeuwen, naar Driebergen-Rijsenburg; Aaltje S. Brou wer g. m. van Velsen naar Heteren; Jo hannes L. Brieko met gezin naar Am sterdam; Johannes Bekker met gezin naar Hengelo; Johanna A. C. Kroon, wed. van Haverkamp, naar Hengelo; Gijsberta J. J. Lammers naar Amster dam; Hendrik van Dongen met gezin naar Gorinchem. AMERONGEN Ingekomen personen: F. J. van der Heijden van Venhuizen; D. Hartmans van Rotterdam; K. V/. Geelhoed van Ede; E. M. Woudenberg-van Alem van Amerika; L. W. Keen van Wageningen; R. M. Til- genkamp-van Deventer; F. J. Schreuder- van Reijn van Rotterdam. Vertrokken: T. van Malsen naar Gro ningen; J. Vonk naar Utrecht; E. G. Radt-Henzen naar Veenendaal. VEENENDAAL Geboren: Catharina Hubertina, d. v. F. J. Draad en G. B. M. Manders; Johannes Antonius, z. v. C. Hendriksen en J. C. F. Rothugsen; Jannetje, d. v. C. van de Haar en G. van Kampen; Willem Fre- derik, z. v. F. Kappers en G. de Bruin (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: J. H. Teunissen met M. i J. W. van Tuil; K. Brugs met E. van Kooten; G. J. van Manen met J. C. de Kievid. Gehuwd: J. A. Willemsen met C. J. Bou- man; C. Grijs met J. A. Diepeveen; B. J. W. van Ginkel met E. ter Haar; W. J. van Doorn met C. Pansier. Overleden: Gerrit Hasselaar, 84 jaar, wedn. van H. van Lienden; Geurt Bou- i man, 71 jaar, echtgen. van J. van der Poel; Jannetje Vink, 63 jaar, echtgen. van A. van Hunnik; Aaltje van de Haar, 78 jaar, wed. van L. van dc Kraats; Hermanus Philippus Willemsen, 69 jaar, echtgen. van G. E. van de Akker (overl. te Rhenen); Elisabeth Jannetje Nibbe- link, 81 jaar, wed. van H. de Kruiff (overl. te Renkum). RHENEN Geboren: Remco Albert Michiel z. v. W. van Dijk en M. C. Marree; Jan z. v. J. Roelofs en J. L. van Spanje; Lucas Christiaan z. v. P. J. Roelandschap en H. L. Verheef; Willem Frederik z. v. F. Knappers en G. de Bruin; Geert Guida z. v. R. van Verseveld en F. A. Edens; Geertruida d. v. R. Wessels en A. Klink hamer; Anthony z. v. A. Koster en A. C. Doornebal; Jurrien z. v. G. van Mourik en C. Baars. Elders geboren: te Wageningen: T. C. z. v. H. ter Burg en M. G. de Boer; Jan Willem z. v. C. W. Lammers en C. W. G. Meurs. Ondertrouwd: A. van Veenendaal en E. Pluigers; H. Frisch en H. M. Vogelzang. Getrouwd: H. van 't Hoog en C. A. Roks; K. Schielein en A. E. M. Landman; W. Verwoerd en J. G. van Schaik. Overleden, Weintje van Remmerden, 79 jaar, echtg. van R. van Mourik; Jansje Maasse, 85 jaar, geh. gew. met W. van Laar; Hermanus Philippus Willemsen, 69 jaar, echtg. van G. E. van den Akker; Cornelia Rijkse, 72 jaar, echtg. van H. Haartman. AMERONGEN Geboren: Pamela Louise d. v. Th. W. J. van Boordt en B. Emmerik; Coenraad z. v. C. Wagensveld en C. W. Nieuwland. Ondertrouwd: W. Dekkers en J. P. E. Warns; W. van Appeldoorn en G. Reber- gen; J. van Viegen en A. J. v. d. Oever. Overleden: Jan Frederik Eikenlenstam, 79 jaar; Janna Wilhelmina van den Herik, echtg. van H. van Grootheest, 64 jaar. RENSWOUDE Geboren: Rijk z. v. R. van de Pol en J. Veldhuizen. DE KLOMP EDERVEEN Overleden: Derk Hardeman 77 jr. VEENEDAAL Oudekerk: v.m. 9.30 uur Ds. D. van den Berg; nam. 5 uur Ds. A. Vroeginde- weij. Julianakerk: voorm. 9.30 uur Ds. A. Wisgerhof; nam. 5 uur: Dr. C. Graaf land. Vredeskerk: voorm. 9 uur Ds. A. Vroeg- indeweij; voorm. 10.30 uur Ds. A. Vroegindeweij; nam. 5 uur Ds. D. van den Berg. Sionskerk: voorm. 9.30 uur Dr. C. Graaf land; nam. 5 uur Ds. A. Wisgerhof. Veeneind: nam. 3 uur Ds. P. M. Breu- gem van Achterberg. Veeneind: woensdag 15 april n.m. 7.30 uur Ds. Catsburg van Opheusden. Dijkstraat: nam. 2.45 uur: Ds. A. Vroeg indeweij. Geref. Kerk Vaartbrug: 9.30 u. v.m. Ds. van Enk, H.A.; 5.00 u. v.m. Ds. Over. duin. Geref. Kerk Petrakerk: 9.30 u. v.m. Ds. Overduin, H.A.; 5.00 u. n.m. Ds. van Enk. Chr. Geref. Kerk Hoofdstraat: 9.30 u. v.m. Ds. Keuning H.A.; 5.00 u. n.m. Ds. Keuning. Chr. Geref. Kerk Beatrixstraat: 9.30 u. v.m. Ds. P. J. van Pagee, Hilversum; 5.00 u. n.m. Ds. Langbroek. Geref. Gem. Syn. Geb. Eltheto: 9.30 u. v.m. Leesdienst; 5.00 u. n.m. Lees- dienst. Geref. Kerk Geb. O.C.B.: 9.30 u. v.m. Ds. Wielenga; 3.00 u. n.m. Ds. Wie- lenga. Geref. Gem. in Ned. Fluiterstrrat9.30 u. v.m. Ds. Mallan; 5.00 u. n.m. Ds. Mal- lan. Ned. Herv. Kerk Sola Fide; 10.00 u. v.m. Ds. T. Haitjema van Putten; 5.30 u. n.m. Ds. E. J. Rietveld van Harder wijk. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. v.m. Ds. Da. C. P. Thomsen van Utrecht. R.K. Kerken: Willibrordkerk: 8.00 en 10.15 u. v.m. H. Mis; 7.00 n.m. Lof. Salvatorkerk: 8.00 en 10.15 u. v.m. H. Mis; 5.00 u. n.m. Lof. Leger des Heils: 10.00 u. v.m. Wfldlngs- samenkomst; 7.30 u. n.m. Verlos singssamenkomst. RHENEN Ncd. Herv. Kerk; v.m. 10 uur Ds. Koore man en n.m. 5 uur Ds. Westra. Ned. Herv. (Ger.) Bvang.: v.m. 10 uur dhr. de Vries uit Lunteren en n.m. 5 uur Ds. de Jong van Veenendaal. Ger. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Peppel uit Ede. Ger. Gem. Syn.: v.m. 10 en n.m. 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Synodaal te Rhenen 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Wensdag 15 april 's avonds 7.30 uur dr. Chr. van Dam van Werkendam. Ger. Gem. Plantsoen: v.m. 10 en n.m. 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Ged. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; 7 uur Lof. Ned. Prot. Bond: v.m. 1030 uur mej. dra. J. Ph. Feikema uit Driebergen. ELST. Ned. Herv. Kerk; 9.30 en 6 uur Ds. Ste kelenburg. Ger. Gem.: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: v.m. 9.30 en 6 uur lees dienst. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. Kaastra. Ger. Kerk: 10 en 5 uur Ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur Ds. G. M. Spelberg uit Utrecht. De heer M. C. v. d. Berg in Eist zeggen ze Marinus v. d. Berg was en is een zeer bekende figuur in het dorpsleven. Elke geboren en getogen Elstenaar weet dat de heer v. d. Berg, hoewel hij zich nu wat teruggetrok ken heeft, talrijke functies heeft ver vuld en geen man was die zonder verantwoordelijkheden wilde leven. Dat kan hij op dit moment nóg niet. Tot op de huidige dag vervult de 77- jarige heer v. d. Berg nog de functie van brandweercommandant. Trots toont hij ons de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, die hem door H. M. de Koningin bij zijn 40-jarig jubileum werd ge schonken. Het lijkt ons juist de heer v. d. Berg zelf over zijn veelbewogen en gevarieerde levensloop aan het woord te laten. Elstenaar. Ik ben een echte Elstenaar, zegt de heer v. d. Berg, evenals mijn vrouw. „Ik ben hier gewonnen en gespon nen", zoals ze dat vroeger uitdrukten. Tot voor een tiental jaren kende ik alle mensen in het dorp. Nu, met al die nieuwbouw en inkomende mensen, is dat al lang niet meer zo. Als de mensen me nu groeten, geef ik maar een groet terug. Vooral de jongeren ken ik niet meer bij naam. Ja, ik heb wel aan de weg getimmerd. Hoeveel functies is bekleed heb Nou, dat is een hele lg'st. In de maatschap- pg was ik manufacturier, groenten- handelaar en dorpsbarbier. Verder ben ik tot op heden nog be grafenisondernemer en brandweer commandant. Het laatste al 46 jaar. Ruim 28 jaar had ik zitting in de Rhenense gemeenteraad. Twaalf jaar voor de C.H.U. en zestien jaar voor de S.G.P. Voorts was ik 21 jaar ouderling van de hervormde kerk, lange jaren kerk voogd en 15 jaar lang voorlezer. Geheugen. Zo, dat is er uit, schijnt de heer v. d. Berg te willen zeggen. Hij somt de functies zonder haperen op. „Mijn ge heugen laat mij gelukkig (nog) niet in dc steek," zegt hg trots. Op onze vraag of al deze werkzaam heden niet vermoeiend waren zegt v. d. Berg: Nee, want ik mag zeggen dat mijn gezondheid altgd prima was, ik kon het gemakkelijk aan. Nu brak er natuurlijk niet iedere dag woord i ia aan: Al meer dan 40 jaar brandweercommandant brand uit, dus dit werk vergde niet zoveel tijd en de raadsvergaderingen werden ook niet iedere week gehou den. Maar ik wist wel raad met de tijd. Brand. Vanaf 1918 ben ik al bij de brand weer. Vroeger was dat eigenlijk een zekere verplichte deelname. Je werd van gemeentewege aangewezen. Ze benoemden nummer 1, nummer 2 enz. in rangorde van de functies. Sinds 24 november 1924 (weer komt dat ge heugen om de hoek kijken) ben ik brandmeester. Nu is het korps op een andere basis gevestigd, de vrij willige brandweer. Er zijn 16 leden. Het materiaal is heel wat moderner geworden. Vroeger ging alles veel moeilijker. De laatste maal dat er brand was in een grasberm bij de fam. Klomp aan de Rijksstraatweg heb ik nog de leiding gehad. Maar hoe kon u dat nu combineren met uw andere beroep, b.v. van be grafenisondernemer, zo vroegen we de heer v. d. Berg. Ja, het is wel eens zeer precair ge weest. Het zal zo'n 12 jaar geleden zgn dat er brand uitbrak bg de fam. Wisgerhof in de Vordel. Ik was net in functie als „aanzegger" op de Franseweg. Tijd om te verkleden had ik niet, zodat ik gekleed in begrafe nisuniform naar de brand snelde om het blussingswerk te regelen. Ja, bij heel wat branden moest ik assisteren. Een vraag onzerzijds of er wel eens sprake was van kwaad willigheid, beantwoordde de heer v. d. Berg met de opmerking: Zoiets doen ze in Eist niet. Wel moet ik zeggen dat er vroeger in de Betuwe wel eens branden waren, juist na een zwaar onweer, waarbij het lang geen zuivere koffie was. Maar daar had den wg natuurlijk niets mee te ma ken. Ik ben er wel een beetje trots op dat ik bg mijn 40-jarig jubileum door H. M. de Koningin werd begiftigd met de Eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Uit een exclusief doosje haalt de heer v. d. Berg de onderscheiding te voor schijn. Aanzeggen. Het aanzeggen bij overlijden doe ik ook nog steeds. In sommige gevallen wordt bij een overlijdensgeval het ge hele dorp verwittigd. Hoe lang ik deze functie nog zal vervullen? Zolang ik gespaard blijf en de gezondheid hou, zegt de heer v. d. Borg, die ondanks zgn leeftgd veel energie ontwikkelt. Vijftien jaar lang was ik voorlezer in de kerk, een functie die niet meer bestaat. Ik ontving een briefje van de dominee en daar sbond het voor te lezen schriftdeel op. Mijn voorgan gers waren meester Boks, Peter van Spanje en Bartus Klomp. Dat voor lezen is dus niet meer gebruikelijk. Verandering. Andere tijden, andere zeden, vindt de heer v. d. Berg. Ruim 40 jaar heb ik met een pak textiel gevent, meestal langs boerderijen. Vooral trok ik met het „pak" de Betuwe in. De wegen waren toentertijd erbarmelijk slecht. Je ging tot aan de enkels in de mod der. 's Avonds had je een carbidlan- taarn op de bagagedrager. Ik heb ook nog een groente en fruitzaak ge had. Vrijdagsmorgens ging ik dan op de fiets naar de markt in Arnhem, of liever gezegd in de nacht van don derdag op vrijdag. De verlichting was een kaarslantaarn. Je kocht dan je groente, die werd later thuisbezorgd en peddelde weer op Eist aan. Dat waren wel eens moeilijke tijden, maar wij hebben ons er doorgeslagen, aldus de heer v. d. Berg. Voor mij waren die functies wel af wisselend, vooral ook het werk in de gemeenteraad. Je zat met je neus op allerlei zaken. Ik heb altijd gepro beerd mijn beginsel uit te dragen. Nu er veel van mgn functies vervallen zijn kan ik het wat rustiger aan doen. O ja, vermeldt u ook nog even dat ik jarenlang dorpsbarbier was en vooral zieken en bejaarden thuis ging scheren en knippen. Kunt u na zo'n veelbewogen leven er vrede mee hebben dat u nu van een welverdiende rust geniet? Nou, ik kan niet stilzitten. U zult mij altijd bezig zien. De tijd komt weer aan dat de tuin in orde moet komen en daar zit volop werk in. Dat doe ik nog helemaal zelf. En dan iedere dinsdag en zaterdag naar de Markt in 't Veen. Dat was ik zo gewend uit de tijd dat ik manufacturen in Vee nendaal inkocht. Ik maak dan graag eens een praatje met die en gene. Thuis achter een bakje koffie zitten zou mij alle lust ontnemen, zegt de heer v. d. Berg. Ik begeef mij nog altijd graag onder de mensen. Het contact met de medemens houdt je geest levendig en als ik gezond bl{jf hoop ik nog enkele jaren actief te blijven. Als er nu eensklaps brand uit brak zou ik mijn plicht kennen. Al veranderde er veel aan het materiaal en kwamen er veel jonge mensen in het korps, de brandweer blijft een stuk van mijn leven. R.K. Kerk: 8.15 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. C. van Viegen. Oud Gref. Gem. 10 en 6.30 uur de heer Duim. ACHTERBERG Oud Ger. Gem. zaterdag 11 april n.m. 7 uur Ds. v. Voorthuizen van Leersum. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. v. Breugem. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds. v. d. Peut (Bed. H.A.) Ger. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Slingen- berg (Bed. H.A.) EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Treure uit Hasselt. Ger. Gem.; v.m. 9.30 en 2.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem.: v.m. 9.30 en 3 uur lees dienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Zijl stra (H.A.) en n.m. 6.30 uur Ds. Schipper uit Ede. Ger. Kerk v.m. 10 en n.m. 6.30 uur Ds. P. W. v. d. Veen. Vrijz. Herv.: 10.15 uur „De Schans" Ds. W. F. Monne. Vrije Evan. Gem.: n.m. 3 uur Ds. W. E. v. Petegem. Doktoren- en Apothekersdiensten. VEENENDAAL: Dr. C. van den Hoek, J. G. Sandbrinkstraat 2, tel. 2529. Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123 (m.i.v. zaterdagmiddag 6 uur). EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOU DE: Dr. ter Velde, Renswoude, tel. 450. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Praktijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossendorp en van Ommeren: Dr. v. d. Burg, Leersum, tel. 034341388. SCHERPENZEEL: Dr. M. Pon, Hole- voetplein, tel. 03497250. RHENEN: Dr. P. Rienstra, Herenstraat 63, tel. 577. Apotheek Deys in het weekeinde al leen voor spoedgevallen. IN ONZE BANKETBAKKERIJ IS PLAATS VOOR EEN BANKETBAKKERIJ Herenstraat 38 - RHENEN - Tel. 374 TE KOOP Stationssingel. Binnenkort vrij te aan vaarden. Ook in tweeën te bewonen. Bevragen Hoofd straat 77 - Telefoon 2236 VEENENDAAL Koopt u niet "zomaar wat"?.. Dan bieden wij u een uitgelezen kol- lektie exclusieve modellen, waar uit u een zéér persoonlijke keus kunt maken!.. Hoe vindt u bij voorbeeld deze twee schattige modelletjes? Gemaakt voor de zomerzon! Kom eens kijken, het verplicht u tot niets! 89.50, 98.50, 115.- en hoger. WAAR KOPERS EN... KIJKERS STEEDS WELKOM ZIJN I

De Vallei | 1964 | | pagina 2