Markthandelaren zwermen uit naar alle windstreken Hafójn, een floryn Richting-aangeven op verkeerspleinen Afscheid, bevestiging en intree ds. A. Stekelenburg ARAM ARAM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 10 APRIL 1964 Nr. 29 ZEER OUDE GENEVER EEN PROBLEEM Op markt in Veenendaal meer kopers dan kijkers standwerkers DE GROTE OPSTAND ZELFS NAAR BRABANT textiel overheerst weersinvloed kraamhuur prettig VOLLEYBAL VCV heren ontvangt Valboval (Woerden) Veel brouwerijen in Duitsland, maar niet de hoogste consumptie van West-Duitsland worden aangetrof fen. Men stelt daar bijzonder veel prijs op „eigen" bier en heeft een zekere ge ringschatting voor haar industrie pro- dukt. Trouwens, in West-Duitsland brouwt bovendien nog een groot aantal lieden voor eigen gebruik. Men moet daartoe beschikken over een vergunning, waar van er 20.000 zijn uitgereikt. Deze brou wers vallen niet onder de statistiek. De 2.100 grotere bedrijven in West-Duits land produceren tezamen ongeveer 62 miljoen hl. Om te vergelijken: Neder land, met een fikse export, rond 3.5 miljoen hl. N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az. SCHIEDAM VERVOLGENS RICHTING-AANGEVEN NAAR RECHTS. Na de laatste weg vóór die welke u rechts wilt inslaan geeft u vervolgens richting aan naar rechts, waarbij u zorgt geheel rechts te zijn gekomen al vorens u naar rechts afslaat. Om geen vraagteken te zijn voor het inhalende verkeer is het goed altijd richting aan te geven, hetzij naar links hetzij naar rechts; ook in de geval len waarin het theoretisch niet beslist nodig zou zijn. Resumerende aan de hand van het plaatje: 1. Rijdende van 1 B naar 2 B en van 2C naar 3 C: richting aangeven naar rechts. 2. Van 1 A naar 4 A: eerst richting aangeven naar links, na de monding van 3 C naar rechts. OP VERKEERSPLEINEN IS VOORSORTEREN NIET VERPLICHT. Overzicht van het markterrein te Veenendaal, waar het dinsdags en zaterdags een gezellige drukte is. Honderden schuifelen langs de kra men, waarin de meest verschillen de artikelen zyn uitgestald. Hoe richting aan te geven bij het oprijden en het berijden van een ver keersplein is voor veel weggebruikers een uitgesproken probleem. Het on derwerp „verkeerspleinen" is er dan ook niet eenvoudiger op geworden se dert men twee soorten verkeerspleinen onderscheidt, namelijk: a. waarop het snelverkeer mag voorsorteren. b. Waarop geen enkel verkeer mag voorsorteren. Over het richting-aangeven op verkeerspleinen is als zodanig in de ver keersregeling niets geregeld. Ook wordt daarin niet gezegd wat onder ver keerspleinen wordt verstaan. De Hoge Raad noemt een cirkelvormig verkeersplein een weg, waarop slechts wegen van rechts uitkomen en geen wegen van links. Velen knopen daaraan de conclusie vast, dat bestuurders van voertuigen, die het plein vol gen, niet van richting veranderen en dus geen richting behoeven aan te ge ven. Dit grond men wederom op een uitspraak van ons hoogste rechtscollege dat zegt, dat men geen richting behoeft aan te geven als men uit hoofde van het beloop van de weg klaarblijkelijk genoodzaakt is van richting te veran deren en geen andere keus heeft. Men dient echter te bedenken dat dit ten opzichte van een verkeersplein slechts in één geval zal kunnen opgaan; n.l. bij het oprijden van verkeers pleinen waarop men niet mag voorsorteren of welk plein ook waarop men niet voorsorteert en waarop men dus normaal rechts houdt, voorzover en voorzolang men niet naar rechts gaat afslaan. Ook bij het oprijden van verkeers pleinen waarop men wel mag voor sorteren doch dat niet doet omdat men b.v. het plein maar voor 1/t wil om rijden om de eerstvolgende weg rechts in te slaan zal men dus geen richting behoeven aan te geven tot kort voor men naar rechts afslaat. Wanneer men voor of op zo'n plein wel voorsorteert kan het alleen maar verhelderend en veilig werken wan neer men richting aangeeft naar links. Het inhlaende verkeer dat in dat geval rechts mag voorbijgaan weet dan dat het dat ook veilig doen kan om dat u kennelijk het plein half, drie kwart of misschien wel helemaal zult volgen alvorens u naar recht gaat af slaan. Ds. A. Stekelenburg zal zondagmiddag 31 mei a.s. om twee uur afscheid nemen Talrijke markthandelaren staan 's morgens in alle vroegte op om zich naar alle windstreken te begeven. Ook de minstens 85 Veenendaalse marktkooplui vertrekken zo tegen 7 uur naar de markten, in de omgeving maar soms naar ver daarbuiten. Zelfs de allergrootste markten in de steden worden door Veenendaalse handelaren bezocht. Een bewijs dat de Veenendalers een ze kere handelsgeest bezitten, die hen in het gehele land bekendheid geeft. DIEGENEN, die de markt bezoe ken alleen voor de gezelligheid drommen samen rondom de standwerkers, die met kwinksla gen hun publiek kunnen vasthou den en (meestal) hun waren ge heel uitverkopen. Een der standwerkers, de heer Poppeliers uit Rotterdam komt al lange tijd naar Veenendaal met zijn fruitkisten. „Ik ga meestal leeg naar de Maasstad terug", beweerde van de Hervormde Gemeente van Eist in de classis Doorn en de week daarop, n.l. zondag 7 juni a.s. in de middagdienst, na vooraf 's morgens om half tien te zijn bevestigd door ds. A. Vroegindeweij uit Veenendaal, intree doen als predi kant van de Hervormde Gemeente van Lexmond (Achthoven en Lakerveld) in de classis Gorinchem, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. Kruyt, die op 1 september van het vorige jaar naar Rotterdam-Hillegersberg, wijkgemeente Terbregge, is vertrokken en die daar een week later intree heeft gedaan. (51) Vol ontzetting en bevend van emotie kijkt Gravin Viola naar haar onderdanen, die als een wild geworden horde over het marktplein stor men. Voor het huis van Avidis, de graankoopman, verdedigen haar ruiters zich met de moed der wan hoop tegen deze overweldigende meerdei'heid. „Maar maar ik móet mijn ruiterij te verstaan geven, dat zij zich terug moeten trekken", roept het meisje wanhopig en ze snelt naar voren om zich tussen de woedende menigte te mengen. Maar Aram grijpt haar snel bij de pols. „Bega geen dwaasheid", zegt hij bijna bevelend, „deze uitbars ting is niet meer tegen te houden, je zou eenvou dig onder de voet gelopen worden!! Kijk, de ruiters proberen reeds zich een uitweg te banen En inderdaad, boven de zee van opgeheven lansen en zeisen zien zij in de verte de hoog opsteigerende paarden der soldaten, die verbeten van zich af slaand terugtrekken van het huis der graanhande laren. „Ziedaar de ergernis van Crithon", mompelt Aram, „een volk vol honger en haat kom snel mee, Viola, voor die haat zich ook tegen ons keert (wordt vervolgd) EEN Veenendaalse zakenman in zaden en aanverwante artike len bezoekt o.m. markten in de omgeving, maar trekt zelfs naar Brabant. Vrijdagsmorgens gaat de ze koopman al vroeg op pad om dan tegen 3 uur zijn kraam in Grave te hebben ingericht. Om 1 uur in de middag is de markt in Grave achter de rug en koerst hij naar Gendt bij Nijmegen waar vrijdags een avondmarkt wordt ge houden die van 5 tot 9 uur duurt. De meeste marktkooplieden blijven echter dichter bij huis. Minstens 80 °/o bezoekt 's maandags de markt in Ede, die - naar men algemeen ver klaarde - drukker wordt be zocht dan de Veenendaalse markt, maar de oorzaak kan wellicht gezocht worden in het feit dat er in Veenendaal 's zaterdags weer markt wordt gehouden. UITERAARD worden op de markten de meeste kramen met allerlei textielartikelen gevuld. In Veenendaal overheerst de tex tielbranche eveneens zeer sterk want van de 60 a 70 kramen wor den in minstens 20 textielwaren verkocht. Groenten en fruit ne men op de markt ook een grote plaats in. Dan volgen nog de stands met bloemen, vis, rookartikelen, lederwaren, galanterieën, speelgoed en gebak. De Veenendaalse markt wordt door de kooplieden als een der kleine markten beschouwd. Grotere zijn die in Amersfoort, Utrecht en Ede. HET blijkt dat ons onbestendige klimaat een grote invloed heeft op de marktverkoop. Het voorjaar is geen beste tijd. Winterkleding wordt nog niet verkocht en voor zomerkleding is het nog veel te koud. In volle zo mertijd floreert de markt het best, vooral in de plaatsen waar veel vakantiegangers komen. De markt handelaren hebben het in die kou de tijd ook niet zo best. Niets werkt zo stimulerend dan een be hoorlijke verkoop, maar als je en kele uren een slapte meemaakt en het dan nog bitter koud is valt zoiets om de drommel niet mee, vertelde een der kooplieden. deze volleerde standwerker. En dan echt in het jargon van zijn vak: „U bent toch niet van de „Waarheid"? want daar heb ik een leugentje in ontdekt. Dit is de onvervalste markthumor, waardoor honderden geboeid worden. Dezelf de standwerker is uiterst tevreden over het Veenendaalse publiek. „Zo eerlijk als goud meneer, ze zullen geen enkel appeltje „pik ken" wat in de stad herhaaldelijk gebeurd. Ook de wisseltruc schijnt in Veenendaal onbekend te zijn. Dat is een van de redenen waarom ik hier zo graag werk. Ja, dat standwerken groeit je zomaar niet aan. Je moet je er bovenop gooien en de nodige routine opdoen. Het is een apart vak, maar ik doe het graag," aldus deze Rotterdamse koopman. DE huur van de verschillende marktkramen wordt nu al 15 jaar lang geincasseerd door de heer Chr. van Rijswijk. Zo'n 85 kraamhouders moet ik langs. De huur is f 0,25 per meter en f 1, per kraam. Enkelen hebben een gedeelte van het marktterrein ge huurd, zegt de heer v. Rijswijk. In de steden valt het niet mee een plaatsje op de markt te veroveren. Veenendaalse markthandelaren staan wel op de grote markten te Amsterdam, Nijmegen en andere plaatsen, maar hebben die ruimte met grote moeite veroverd. Je moet in zo'n geval een vergunning aanvragen bij het marktwezen in die stad en komt dan op de wacht lijst te staan. Komt er een plaatsje open dan heb je pas de kans om in aanmerking te komen. Een ver overde plaats wordt echter slechts zeer sporadisch weer prijsgegeven. Sommigen wachten wel twee of drie jaar 'op toelating tot die markten. OOK een bloembollenhandelaar uit de bollenstreek vond het publiek prettig. „Als ik zeg: Tel die bollen zelf maar af, zullen ze er geen enkele teveel in de zak doen. Ook geef ik wel bollen af als de mensen per ongeluk geen geld op zak hebben. Het is hier leuk werken zegt deze man met ervaring. Ook de bloemenmensen hebben er aardigheid in op de markt te staan. Dit is weer de tijd cm hierin goede zaken te doen. Geheel anders is het met de big- genmarkt, die vroeger zeer druk bezocht werd. Er worden nog en kele manden met biggen aange voerd, maar veel schot zich er niet meer in. Voornamelijk het feit dat weinig mensen in het centrum er varkens op nahouden is de oorzaak van het teruglopen van de aanvoer Wel komen er nog wel mensen uit de agrarische sector, maar die zijn er meestal om over zaken te spre ken, waarvoor zy een welkome gelegenheid hebben in het nabijgelegen hotel. De eier markt in Veenendaal wordt in de Eierhal gehouden en beleeft weer een opgang. Wel wordt deze markt overschaduwd door de grotere markten te Barneveld en Eder- veen, maar over de prys en aan voer hebben de pluimveehouders niet te klagen. Het is wel opmerkelijk dat de eiermarkt in Scherpenzeel groeien de is volgens sommigen. Wanneer Ederveen de eiermarkt op dins dag gaat houden (waarvan sprake is) zou Veenendaal er waarschijn lijk enigszins nadeel van ondervin den, voornamelijk doordat pluim veehouders ten noorden van de Buurtlaan dan misschien naar Ederveen gaan. Deze markttaferelen zijn boeiend. De met echte humor doorspekte aanprijzing van de standv/erker, het afdingen op de prijzen zoals wel gebeurt en de sfeer die de markt omgeeft maakt vele vrou wen, maar ook mannen (ploegen- werkers vooral) „marktminded". Het zijn echter voor het merendeel mensen, die op de markt kopen om er een voordeeltje uit te slaan. Een der marktkooplieden drukte het zo uit: In Vee nendaal zijn er weinig kij kers, maar wel veel ko pers Een der standwerkers op de Markt mag zich verheugen in de belang stelling van de Veenendaalse huis vrouwen. Ds Stekelenburg werd op 18 mei 1913 te Utrecht geboren en was eerst vele jaren werkzaam als ambtenaar bij de Nederlandse Spoorwegen in zijn geboor testad. In 1948, dus op vijfendertig jarige leeftijd deed de heer Stekelenburg staats examen gymnasium A. en studeerde daarna nog theologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht, waar hij in 1951 zijn kandidaats- en in 1953 zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Stekelen burg, die wegens verrichte kerkelijke ar beid was vrijgesteld om stage te lopen (van het verplichte leervicariaat), in fe bruari 1954 na een te Arnhem gehouden colloquim was toegelaten tot de evange liebediening in de Nederlandse Hervorm de Kerk werd hij op 12 september van datzelfde jaar (1954) door dr. H. Bout uit Utrecht bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Linschoten in de classis Utrecht. Op 20 september 1959 verwisselde ds. Stekelenburg deze gemeente met die van Eist in de classis Doorn, waar hij ook weer door dr. H. Bout uit Utrecht werd bevestigd. Ds. Stekelenburg heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en com missies. Zo was hij tijdens zijn ambtsbe diening als predikant van de hervormde gemeente van Linschoten o.a. praetor Morgenmiddag om drie uur ontvangt het eerste herenteam van VCV het Woerdense Valboval 3. Deze tegenstan der staat thans boven de middenmoot in de le klas en is een niet te onder - van de ring IJsselstein, korte tijd lid van de provinciale kerkvergadering van Utrecht, lid van de classicale commissie voor het opzicht in de classis Utrecht; lid van de classicale zendingscómmissie in j de classis Utrecht en te Linschoten zelf voorzitter van de Stichting voor Maat schappelijk Werk (Gezinsverzorging), waarvan hij in 1955 mede één van de op richters was. In zijn tegenwoordige ge meente is hij o.a. scriba van het breed moderamen van de classicale vergadering van Doorn; quaestor van de ring Rhenen en te Eist zelf voorzitter van de school met de bijbel. Ds. Stekelenburg is getrouwd en vader van vier kinderen. Eén van de kinderen is getrouwd en de drie andere kinderen zijn nog thuis. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD In samenwerking met de Rijkspolitie te Zelhem, hebben opsporingsambtena ren van PTTT zondag 5 april jl. de clandestiene zender „Monza" opge spoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opgemaakt tegen de 15-jarige scholier H. A. J. K. W. te Zelhem. RIJLES ZONDER RISICO De eigenaar van een oefenterrein voor automobilisten in Wanne-Eickel in West Duitsland is de uitvinder van deze rubberauto, welke hangend aan een rail zijn rondjes draait over het oefen terrein. Mochten de leerlingen de op gestelde verkeersborden negeren, dan is de daarop volgende botsing onge vaarlijk en zonder schade - en dat is meer dan men in het dagelijks ver keer kan verwachten. schatten tegenstander. Voor VCV is de kans op het kam pioenschap na de nederlaag tegen Shot wel voor goed verkeken, maar een tweede plaats kan dit seizoen nog pro motie betekenen, daar er misschien een extra overgangsklasse zal worden ge formeerd. De bond is bijzonder karig met het verstrekken van gegevens omtrent deze aangelegenheid, hetgeen uiteraard voor belanghebbende ploegen geen prettige zaak is, daar men dus niet weet waar men aan toe is. Het zou dus beter zijn te zwijgen zolang er niets officieels be kend is. Niettemin is het zaak voor VCV de huidige tweede plaats stevig te consolideren en het zekere voor het onzekere te nemen. In de uitwedstrijd heeft VCV zij het met veel moeite gewonnen van dit Valboval 3. Thuis moet voor VCV, in dien normaal wordt gespeeld, eveneens een overwinning zijn weggelegd. Het reserve damesteam gaat van avond reeds de strijd aanbinden met Olympia 2 in Zeist. Ook dat kan een Veenendaalse overwinning betekenen, indien dit wisselvallige VCV team nu eens voltallig aan de start wil ver schijnen. Duitsers hebben de reputatie grote liefhebbers van bier te zijn en onwille keurig verbindt men daaraan de ge dachte, dat zij ook wel de grootste consument van dit nobele vocht zul len zijn. Dit is niet het geval. De Duit sers - althans die in de Bondsrepubliek leven - zijn met 91 liter per hoofd per jaar een slechte tweede achter de Bel gen met 116 liter en ze zijn maar een bierpul-lengte voor op de Britten met 86 liter. Men kan erover twisten of hetgeen de meeste Engelsen als bier consumeren, deze naam inderdaad ver dient, maar dit tussen haakjes. Waren de Beieren er niet, dan zou den de Duitsers waarschijnlijk de twee de plaats niet halen. De Beieren drin ken namelijk rond 166 liter per hoofd, man, vrouw en kind - een absoluut wereldrecord. Het gemiddeld gebruik in de rest van de Bondsrepubliek ligt dus belangrijk lager dan 91 liter. Nederlanders nemen met 31 liter per hoofd een bescheiden plaats op de ranglijst in. De Duitsers nemen wel nummer één in de wereldstatistiek van het aantal brouwerijen in. Er zijn er rond 2.100, waarvan er overigens slechts negen meer dan één miljoen hl pro duceren. Topscorer is een brouwerij met een produktie van 52. miljoen hl. De „groten" verzorgen met elkaar niet meer dan een kwart van de totale hoeveelheid. Dat komt, omdat vele be trekkelijk kleine bedrijven plaatselijk zodanig zijn ingeburgerd, dat ze haast lokale instituten zijn. Het is overigens, gezien de Beierse liefde voor het gers tenat, niet te verwonderen dat 1.500 van die kleine brouwerijen in dat deel

De Vallei | 1964 | | pagina 3