Bloed doet leven! TiideiilKü Dinsdagavond weer bloedafname-avond van J\ed. Roode Kruis in Rhenen Utrechts Stedelijk Orkest concerteert in het Verenigingsgebouw Veenendaal neemt afscheid van dokter C. P. Engel 1.65 HENNY JANSEN Ds. G. Kaastra kreeg in Amerongen zeer uitgebreid arbeidsterrein ctraqe Bloedgeven, een menselijk voorrecht prima haarlak fust zakj&~^r DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 10 APRIL 1964 Nr. 29 „Een automobilist verloor de macht over het stuur en is tegen een boom gevlogen. Alleen een directe overbrenging van bloed van een medemens kon hem nog redden." Dagelijks spelen dergelijke ge beurtenissen in ons bestaan zich af. Door bloedtransfusie kan een mensenleven van de dood afge houden worden! Programma vermeldt luchtig concert Het Utrechts Stedelijk Orkest geeft op woensdag 15 april a.s. met volledige beset ting een luchtig concert in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Solistische medeioerking aan dit concert verlenen Bouw en Jeanne Lemkes, viool. Het orkest staat onder leiding van dirigent Paul Hupperts. Het programma vermeldt drie werken. Voor de pauze worden het bekende „Eine kleine Nachtmusik", serenade voor strijkorkest van W. A. Mozart en de tweede concertante in b kl. t. van L. Spohr vertolkt. Aan de compositie van Louis Spohr opus 88 zal solistische medewerking van twee violen worden verleend. Na de pauze wordt de vierde symfonie in f kl. t. van de Russische componist Peter Tsjaikowsky ten gehore gebracht. In één minuut doorstroomt een bloedgolf - voortgestuwd door het hart - ons gehele lichaam, door alle slagaderen, mi croscopisch dunne haarvaten en slagaderen, zonder één plekje over te slaan. Waar geen bloed komt begint verstikking, vergiftiging, verval, treedt de dood binnen. Wie teveel bloed verliest, sterft. Soms als de medicus tijdig kan in grijpen kan de vijand worden teruggedrongen en een van de sterkste wapenen is bloed. Gezond mensenbloed, dat dus dag en nacht, op ieder uur, op alle plaatsen waar mensen wonen, beschikbaar dient te zijn. Daarom heeft het Ne- derlandsche Roode Kruis een bloedtransfusiedienst, om tijdig in te grijpen en het leven van een zieke of gewonde bij groot verlies van bloed te behouden. Dinsdagavond a.s. zal de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis weer in gebouw Irene in Rhe nen een bloedafname-avond houden. Dank zij een groot aantal donors worden in Nederland gemiddeld 50.000 flessen bloed per jaar afgenomen. In Rhenen ligt het aantal bloeddonors in verhouding met gelijkwaardige gemeenten echter bijzonder laag. Geen bloed, geen leven. Als de mens van zijn vijf liter bloed een groot ge deelte verliest, is hij ten dode opge schreven tenzij dit tekort zeer snel kan worden aangevuld. Dit is de grond slag van de door het Nederlandsche Roode Kruis in het leven geroepen Bloedtransfusiedienst. Anders gezegd: de overheveling van bloed van de ene mens naar de andere. De eerste pogingen daartoe werden reeds eeuwen geleden ondernomen, ook wel eens met het doel om mensen .,wier bloed te oud was geworden of ziek was" nieuwe levenskracht of ge zondheid te schenken. In bijna alle ge vallen hebben deze ingrepen toender- tijd de dood ten gevolge gehad. Oorspronkelijk werd de overbren ging rechtstreeks van bloedgever op patiënt tot stand gebracht; thans geschiedt deze indirect; de donor laat zich een kleine halve liter afnemen en de fles met bloed gaat naar de zieke die het zo hard no dig heeft. Het is de taak van de bloedtrans fusiedienst ervoor te zorgen dat er voldoende donors zijn geregistreerd; dat zij medisch worden gekeurd, dat hun bloedgroep wordt bepaald en dat zij in noodzakelijke gevallen zo spoedig mogelijk ter plaatse zijn. Het is voor een donor een buitengewoon voorrecht door zijn bloedgift mede te werken aan het behoud van het leven van een me demens. Plasma In kleine steden waar geen medisch centrum is gevestigd - zoals in Rhe nen - wordt op geregelde tijden ge legenheid gegeven bloed af te staan tijdens de z.g. „plasma-avonden". Dan wordt er massaal bloed afgenomen met het doel dit in het laboratorium tot plasma te doen verwerken. Plasma is een droog, wit poeder dat zeer lang houdbaar is en dat in de handen van een medicus door oplossen in zuiver water de functie van vers bloed vrij wel geheel kan overnemen. Wie eenmaal - na geneeskundig onderzoek - als donor is aanvaard, heeft de kans dat hij tweemaal per jaar wordt opgeroepen om een hal ve liter bloed af te staan. Dat kan hij gemakkelijk doen uit de reserve die zijn gezonde lichaam in voor raad heeft en die geleidelijk weer wordt aangevuld. De gehele „operatie" bestaat uit het gemakkelijk plaatsnemen op een rust bank, de arm ontbloten, een prikje (geen erg pijnlijke) voelen en na een minuut of vijf weer opstaan en een kopje pittige koffie drinken. Schroom De grote inspirator van de bloed transfusiedienst van de afdeling Rhe nen van het Nederlandsche Roode Kruis is de heer G. B. Runge. Heel wat moeite heeft hij zich al als afdelings bestuurslid van de afdeling Rhenen ge troost om nieuwe donors aan te trek ken. De resultaten in Rhenen zijn ech ter wel bijzonder teleurstellend. Hoe dit komt? G. B. Rungedoorgaan „De mensen hebben een zekere schroom te overwinnen om zich als bloeddonor op te geven. Misschien wor den ze afgeschrikt door de prik bij de bloedafname. In één straat in Rhenen ben ik vorig jaar alle gezinnen afge weest", aldus de heer Runge. „Het re sultaat was: slechts drie nieuwe do nors." Dat Rhenen geen best figuur slaat moge blijken uit onderstaande vergelij king met enkele andere gemeenten. Aantal flessen in november 1963 in: Wieringen 225 Scherpenzeel 314 Barneveld 354 Veenendaal 273 Ook in Veenendaal komt men wat het aantal fles sen betreft in verhouding tot andere gemeenten niet zo goed voor de dag. Voor een gemeente met 25.000 inwo ners is de afname van 273 flessen op een plasma-avond slechts gering. In mei is er weer een plas ma-avond. Ook in Veenen daal zal men dan weer dankbaar zijn voor het vrij willig afstand doen van een halve liter gezond bloed! Aantal flessen in Rhenen op: 4 juni 1962 139 22 jan. 1963 129 24 sept. 1963 125 Alhoewel Rhenen niet zo bijzonder goed voor de dag komt, betekent dit voor de heer Runge niet de zaak op te geven. „Wie één keer in zijn leven in een ziekenhuis heeft gelegen, beseft toch wat het is als gezond mens bloed te mogen afstaan aan zijn medemens." De afname van bloed is echter niet de taak van één man alleen. En zeker niet in Rhenen met zijn 14.000 inwoners. Enkelen hebben de plicht van naastenliefde ver staan en zich tijdig als donor bij de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis aange meld. Tijdig, want als de nood - dikwijls als een die in de nacht - komt aanklop pen is er geen tijd meer om toegescho ten levensredders op bepaalde eigen schappen geneeskundig te onderzoeken. Daarom, wie een medemens van de dood wil redden: doet het nu, nu het nog tijd is! RUIM 30 JAAR GEVIERD ARTS Morgen, zaterdagmiddag, zullen patiënten, vrienden, collega's en andere Veenen- dalers afscheid nemen van een bekend en gevie.rd ingezetene dokter C. P. En gel. Een speciaal daartoe opgericht comité heeft mevrouw en dokter Engel een afscheidsreceptie bereid in hotel De Korenbeurs van 4 tot 5.30 uur n.m. Volledige bezetting. Van de twaalf serenades die Mozart schreef is de „Kleine Nachtmusik" wel de meest populaire. De bezetting is voor meervoudig strijkorkest. Oorspronkelijk had het werk 5 delen. Dit is na te gaan doordat Mozart het stuk onder de vol gende titel in de door hem aangelegde lijst zijner gezamelijke composities schreef „Eine kleine Nachtmusik, be- stehend in einem Allegro, einem Me- nuett und Trio, einer Romanz, einem Menuett und Trio und eine Finale". Een der menuetten is dus verloren gegaan. De serenade is wereldberoemd en alleen de uitvoering van dit deel van het con cert maakt een gang naar het Vereni gingsgebouw al de moeite waard. Moeilijk maar dankbaar. De componist Louis Spohr uit de vorige eeuw was even bekend als begaafd in de hele Westerse wereld. In 1857 be zocht de componist Utrecht. Het was zijn derde en tevens laatste bezoek aan Ne derland. In de Dom werd een concert gearrangeerd door de organist Nieuwen- huisen en 's avonds werd Spohr als hul de een grootse fakkelserenade gebracht. De halve muziekwereld had verplichtin gen aan Spohr. Uit zijn autobiografie blijkt met hoe veel belangstelling hij alles in zich opnam ook buiten de muziek om wat hij op zijn reizen leerde kennen. Hij bewoog zich als componist op alle denkbare terreinen. Hij schreef even goed een wals a la Strauss als orato rium, evenzeer dubbelkwartetten als duetten voor violen. De Concertante voor twee violen is voor de beide solo-instrumenten moeilijk maar dankbaar geschreven. De partijen zijn geheel gelijkwaardig van minutieus ge fraseerde passages, vol ritmische afwis seling voorzien. Het begin van het twee de deel, toevertrouwd aan de tweede violen, laat een vierstemmigheid horen die niet nalaat een verrassende indruk te maken. Het begeleidende strijkorkest is aangevuld met twee fluiten, twee kla rinetten, twee fagotten en vier hoorns. Lyrische thema's. Peter Tsjaikowsky bezat ten opzichte van eigen handelingen een sterk kritisch vermogen, dat echter bijna steeds achter af in werking trad als een meedogen loze zelfanalyse. Slechts zelden behoedde dit vermogen hem voor daden, welker noodlottige gevolgen hij intuïtief wel kon bevroeden. De indrukwekkende in zet van de vierde symfonie met zijn dominerende vier hoorns omvat volgens een brief van de componist aan zijn vriendin Nadesjda Filaretowna de cen trale idee: „Dit is het noodlot, de fatale kracht die ons streven naar geluk belet te zegevieren". De lyrische thema's worden gekarak teriseerd als de vlucht uit de reali teit, als een verzonken zyn in schone dromen, in tedere visioenen tot dat het noodlot hem ruwweg doet ont waken. Deze vicieuze cirkel van een niet te torsen druk en de vlucht pogingen in de wereld der fantasie vormt de inhoud van het eerste deel van de symfonie. Misschien was Tsjaikowsky nimmer zo moedeloos als in de jubelende Finale van zijn Vierde. De componist was zich hier van wel bewust. Later schreef hij: „Ik zal begraven worden zonder ooit iets ge schapen te hebben dat werkelijk vol maakt is naar de vorm." Op 7 december 1878 begon de triomftocht van zijn Vier de symfonie. Het Utrechts Stedelyk Orkest dat woens dag 15 april a.s. in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan met volledige bezetting een luchtig concert ten gehore zal brengen. Dokter Engel is een der oudere artsen, die geheel met de Veenendaalse bevol king vergroeide. Honderden ingezetenen heeft hij in de meest moeilijke ogenblik ken bijgestaan. Maar de scheidende dok- Royale bus voor slechts Drogisterij en Fotohandel Zandstraat 7 - Tel. 2472 ter is te bescheiden om zich daarop te beroemen. Slechts na enige aarzeling gaf hij toe dat er een receptie zou mogen plaatsvinden omdat hij eigenlijk toch de behoefte gevoelde allen, die hij zo goed heeft gekend nog eens de hand te druk ken ten afscheid. Dokter C. P. Engel werd op 31 maart 1899 als zoon van een zakenman te Woer den geboren. Na de lagere en middelbare school te hebben doorlopen volgde hij een studie in de medicijnen aan de Rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1929 afstudeerde en het artsendiploma ver wierf. De jonge arts studeerde daarna korte tijd praktisch in enkele Rotterdam se ziekenhuizen en werd later aangesteld als tijdelijk reserve-officier van gezond heid in het Noorden des lands. In 1930 vestigde hij zich in Veenendaal en is daar tot 1964 huisarts gebleven met een korte onderbreking tijdens de mobili- satiedagen. In aug. 1939 werd dokter En gel benoemd tot officier van gezondheid en heeft gedurende het tijdvak aug. '39 tot febr. '40 de opbouw van de medische dienst tijdens de mobilisatie in Gronin gen geleid. In febr. 1940 keerde dokter Engel naar deze streken terug en was werkzaam als regimentsarts van het in de Grebbelinie gelegerde 10 R.I. Achter de Grebbelinie heeft dokter Engel vele gewon den verzorgd en in die vijf bange oor logsdagen betekende de regimentsarts een steun voor de mannen aan het front Tijdens de oorlogsjaren heeft hij zich in menig opzicht verdienstelijk gemaakto.a. door zich vol energie in te zetten voor het Roode Kruis en vluchtelingenwerk. Na de bevrijding nam dokter Engel het initiatief tot oprichting van het Juliana- ziekenhuis, waarvan hij tot op heden nog bestuurslid is. De scheidende arts bewoog zich, naast zijn drukke praktijk veel op kerkelijk- en verenigingsterrein. Zo was hij enkele jaren ouderling van de gere formeerde kerk, bestuurslid van de Prot. OPLOSSING PUZZEL NR. B2 HORIZONTAAL: 1 haspel, 6 tunnel, 11 enig, 12 ido, 14 Nero, 15 nik, 16 apart, 18 log. 19 go, 20 da, 21 om, 23 sg, 24 welk, 26 Agen, 28 Lea, 30 tarra, 32 oor, 34 ets, 35 aam, 36 ver, 37 one, 38 dries, 40 set, 42 roos, 44 eelt, 46 st, 48 n.m., 50 ik, 51 o.l., 52 tak. 54 steen, 57 Epe, 58 Elia, 60 eel, 61 aren, 62 rimpel, 63 patent. VERTIKAAL: 1 hengel, 2 Anio, 3 sik, 4 P.G., 5 lip, 6 tor, 7 nn, 8 nel, 9 Eros, 10 logger, 13 das, 16 aalt, 17 toga, 20 de, 22 me, 24 water, 25 kaars, 26 armee, 27 noest, 29 een, 31 rai, 33 ore, 37 oes ter, 38 dons, 39 sein, 41 talent, 43 on, 45 L.K., 47 tali, 49 wee, 51 open, 53 kim, 55 tel, 56 elp, 57 ere, 59 A.P., 61 at. Chr. Artsenorganisatie en voorzitter van de commissie van Beheer in de ger. kerk als opvolger van de heer van Buuren. Tenslotte was dokter Engel voorzitter van het Kon. Wilhelminafonds en be weegt hij zich de laatste maanden actief in het plaatselijk comité „Vraag en Ant woord 54" dat de Eenheid der Kerken beoogt. Nog in de afgelopen week ver zorgde hij een lezing in dit verband voor belangstellenden. Reeds sedert 1 maart j.I. heeft dokter Engel zijn praktijk overgedragen aan zijn opvolger, dokter C. van den Hoek. De nieuwe dokter is geruime tijd als marine-arts werkzaam ge weest. Dokter Engel heeft voorlopig zijn intrek genomen in een woning aan de Markt maar zal zich in het komende najaar in Amerongen gaan vestigen. Het ligt echter geenszins in de bedoe ling dat dokter Engel in zijn nieuwe woonplaats op zijn lauweren zal gaan rusten. Zijn energieke geest blijft leven dig en indien hij ook zijn goede gezond heid mag behouden zal hij nog vele ac tiviteiten ontwikkelen. Dokter Engel is voornemens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht te gaan stu deren waarbij hij zich speciaal op de antropologie (menskunde) zal gaan toe leggen. Hij zal niet zo precies college gaan lopen als de jonge studenten, maar daarin een behoorlijke vrijheid hebben wat collegetijden enz. betreft. Ook zal de scheidende arts enkele be- stuursfunkties blijven vervullen, zowel op medisch als op kerkelijk gebied. Veenendaalse stemmen over de Edese zaak ds. Van Dieren Ds. A. Wisgerhof zegt in het Her vormde Veens kerkblad van van daag het een en ander over de zaak rond de - nog - Hervormde ds. Van Dieren in Ede. Zoals men weet was de eerste aanleiding tot deze affaire het wei geren door ds. Van Dieren om de Doop en het Avondmaal te bedie nen als „represaille" tegen het be sluit van de Herv. Synode om de vrouw in het ambt toe te laten. De predikant werd naar aanlei ding hiervan voor vijf maanden ge schorst, maar heeft j-1. zondag reeds een dienst onder eigen verantwoor delijkheid en buiten enig kerkelijk verband geleid in Ede. Naar de mening van ds. Wisger hof keert ds. Van Dieren zich tegen de Herv. Gemeente van Ede door niet in beroep te zijn gegaan n.a.v. de hem opgelegde straf en door te preken buiten het verband van de Hervormde Gemeente om. Het kan welhaast niet anders of dit moet leiden tot een volledige breuk, aldus ds. Wisgerhof. Hetzelfde constateerde ds. Vroeg- indeweij vorige week reeds. Zo ziet het er naar uit, schreef deze Vee nendaalse predikant, dat er in Ede een nieuwe scheuring zal komen. Ik vind het een erg droeve zaak. Want al die scheuringen en scheidingen lopen op niets uit. Ze verdelen een gemeente en het worden meestal hete hoofden en koude harten. Ds. G. Kaastra, de nieuwe Hervormde predikant van Amerongen is een ge boren Fries. Hij kent de provincie Friesland zowel in kerkelijk, maatschap pelijk als politiek opzicht zeer intens. Het „heitelan" blijft nog een plaatsje in zijn hart houden al is hij sinds drie maanden predikant in Amerongen. De drie kerken van Oosthem, Abbega en Folsgare, allen op terpen geplaatst, zijn door een bekend schilder op één doek bijeengebracht en dit kunstwerk siert nu één der wanden van dominee's studeerkamer. OORDEEL Uiteraard kan ds. Kaastra nog geen gefundeerd oordeel vormen omtrent de omstandigheden op ker kelijk gebied in deze streek. Daar voor is de tijd nog te kort. Wel is er een duidelijk karakterverschil in de bevolking aan te wijzen. De Frie zen drukken zich wat negatief uit en wachten de zaken rustig af. De Ame- rongers daarentegen zijn openhar tig. Ook op kerkelijk gebied zijn er verschillen. In Friesland speelt fei telijk alleen het verschil rechtzinnig- vrijzinnig. In deze streek zijn er ook nog problemen tussen de verschil lende rechtzinnige stromingen. De rechtzinnigen in Friesland waren zeer trouw in de kerkgang en gin gen niet alleen naar de kerk als er een nieuwe predikant kwam, aldus ds. Kaastra. Gezangen In Friesland gold ik als een der meest rechtzinnige predikanten. In deze omgeving wordt ik gerekend tot de midden-orthodoxie, een qua- lificering, die mij niet erg ligt. Ik spreek liever over een confessionele predikant. Het zingen van gezangen in de eredienst was in mijn vorige gemeente een normale zaak. Immers, men moet de Heere loven met psal men, gezangen en geestelijke liede ren, zoals de Schrift zegt. Men mag de gemeente de vele ontroerende ge zangen niet onthouden, dat is mijn overtuiging, zegt ds. Kaastra. Overigens schept dit liturgische facet ook in Amerongen geen pro blemen. De samenwerking met de Gereformeerde Kerk is zeer harte lijk. Er werden onlangs gemeen schappelijke diensten gehouden, die de band tussen christenen van ver schillende kerkgenootschappen ver stevigden. Ruim Verder was mijn belangstelling al tijd ruim. Hier in Amerongen wil ik mij echter uitsluitend wijden aan mijn pastorale taak, want deze ge meente telt buiten Overberg ruim 3000 zielen. Hierdoor kreeg ik een zeer uitgebreid arbeidsterrein toe gewezen. De persoonlijke benade ring van hen, die aan mijn herder lijke zorg zijn toevertrouwd, moet zeer intensief gebeuren. De mensen moeten met hun zorgen en moeilijk heden zich tot hun predikant kun nen wenden. In Friesland bewoog ds. Kaastra zich meer op organisatorisch terrein. Hij heeft alle kerkelijke rangen doorlopen en was zelfs lid van de Synode. Nog steeds is ds. Kaast^a voorzitter van het comité voor de zorg voor ontheemden. Op politiek gebied bewoog hij zich binnen de C.H.U., voor welke partij hij in vele Friese dorpen lezingen hield. Hij werd zelfs geplaatst op de kandi datenlijst voor de Tweede Kamer. Maar al dat werk heb ik laten rusten. Ik zal mij dan ook in Ame rongen niet met deze zaken bezig houden, omdat ik mij in de eerste plaats wil wijden aan de herderlijke zorg. Dat neemt niet weg dat ik een positieve houding aanneem, want het gaat om het beginsel. Ik houd niet van kleurloosheid, ver klaarde ds. Kaastra. Contact Terugkerend tot de Amerongse Hervormde Gemeente zegt ds. Kaas tra dat er een nauwe samenwerking is tussen de kerk en het Zendings- diaconessenhuis. De diaconessen stichtten vrouwenclubs, jeugdclubs, zondagsscholen enz. Ook vanwege de kerk wordt er aan het jeugd werk veel gedaan. Er is een jeugd- kapel waar soms lekepredikanten optreden. Ik heb zo'n jeugdsamen- komst al eens bezocht en vond het resultaat zeer bevredigend. Onze kinderen (ds. Kaastra heeft een groot gezin) vinden wel dat er iets meer aan het verenigingsleven zou moeten worden gedaan. In Friesland was er elke avond wel wat te doen. Mischien dat de bouw van het nieuwe Dorpshuis dit stimuleren zal. Onze oudste zoon is momenteel in militaire dienst en is gelegerd op de Lüneburger heide in Duitsland. Hij heeft belangstelling voor biolo gie en kan deze hobby in die uitge strektheid uitleven. Resumerend geloof ik dat ik in de Hervormde Gemeente van Amerongen met liefde zal kun nen arbeiden. Gaarne wil ik mij ten volle inzetten voor de uit breiding van de gemeente van Christus, want helaas is er ook in Amerongen een zekere ,rand', die slechts een losse band met de kerk heeft. Gelukkig wordt ter plaatse het sacrament van de H. Doop sterk gewaardeerd en dat is een gelukkige zaak. Het Verbond is ruim en wijd, zo besluit ds. Kaastra. Op de foto ds. Kaastra uit Ame rongen, temidden van zjjn gezin. Geref. Kerk groeide niet hard De Gereformeerde Kerk van Vee nendaal heeft er in 1963 40 leden bij gekregen en kwam daardoor op een totaal van 2257 zielen. Geen bijstere groei, volgens de scriba van deze kerk. Het aantal doopleden bedraagt thans 1123 en het aantal belijdende leden 1134. Het weten waard is verder, dat geen enkel kind van nog geen week oud werd gedoopt; voor de schrijver een bewijs dat de zgn. vroegdoop zo goed als niet meer in zwang is. Van het aantal van 23 in 1963 be vestigde huwelijken waren in 14 ge vallen man en vrouw beiden Gere formeerd. In totaal werd in 1963 in gezameld 234.220 gulden, een bedrag van iets meer dan 100 gulden per persoon. Het fonds voor het orgel in de Cunerakerk te Rhenen „zat" op 31 december van het vorige jaar nog met een schuld van 14.650 gulden. Door velerlei soorten akties - pijp- jesaktie, tin- en souvenirs verkoop enz. - heeft men dus reeds een groot deel van de kosten, die bijna 80.000 gulden hebben bedragen, weg gewerkt. Kerk steunt sport Blijkens een bericht in „Kerk nieuws" kan men aannemen, dat de Gereformeerde Kerk van Veenen daal de aktle „Steunt'Samen Sport", georganiseerd door het Chr. Natio naal Sportfonds, een warm hart toe draagt. Of zij in kerkelijk verband een inzamelingsactie zal ontketenen blijkt niet met zoveel woorden uit de mededeling. Otpb&S De beroepen dominee G. Boer te Huizen N.H. preekt a.s. woensdag ter kennismaking met de Hervormde Gemeente van Veenendaal in de Oude Kerk op de Markt. De heer H. van de Scheur, School- weg 7 is gekozen tot notabel van de Herv. Gemeente te Eist. Predikantstraktementen In het Geref. Centraal Weekblad wordt een interessante vergelijking gemaakt tussen de Hervormde en Gereformeerde predikantstrakte menten. Hoewel, een rechtstreekse verge lijking is niet mogelijk omdat in de Hervormde Kerk de predikants plaatsen in vijf groepen zijn inge deeld. De minimale jaarwedden van de Gereformeerde predikanten zijn per 1 januari j.I. vastgesteld op f 8250, per jaar met vrij wonen en 20 een- jaarlijkse verhogingen van f 125, De Hervormde aanvangstrakte- menten bedragen sedert 1 april j.I. (in vijf groepen): I. f 10.152,II. f 9.178,—; III. f 8.605,—; IV. f 7.830,— en V. f 7.056,Daarboven vrij wo nen en premievrij pensioen. Na 15 dienstjaren kunnen deze bedragen oplopen tot resp. f 13.272, f 12.913,—; f 12.079,—; f 11.245,—; en f 10.411,—. Het ligt nog in de bedoeling de Herv. traktementen te verbeteren door zoveel mogelijk standplaatsen naar een hogere groep te stuwen, zodat na verloop van een aantal jaren groep vijf geheel verdwenen zal zijn. i

De Vallei | 1964 | | pagina 5