Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 40 jarige Winkeliersvereniging wil activiteit verhogen Agenda Koopcentrum Veenendaal in teken van grote Voorj aars-actie Trek naar Veenendaal groter dan ooit REIZEN IN 'T VOORUITZICHT Nieuws uit de omgeving Overweldigende belangstelling bij afscheid dokter C. P. Engel Muziekparade op Chr. Ulo-school in Rhenen AMERONGEN RENSWOUDE Aktiviteiten viering Koninginnedag op schouders van onderwijzend personeel geschoven Wat nu weer...? 38e JAARGANG DINSDAG 14 APRIL 1964 Nr. 30 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verb erg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel ACTIE D.S. Harmonie bij interland voetbalwedstrijd Stroom van bloemen en geschenken Sprekers Tweede Kamerlid J. H. Scheps spreekt in kader van 1 mei-viering Afzwaaiende militairen in open landauer door Ede Woensdag boomplantdag in Schrijverspark Gestolen auto weer terecht MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8585-2022 (2 lflnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent De Veenendaalse Winkeliersver. „Handel en Nijverheid" heeft onlangs op luisterrijke wijze haar 40 ja rig jubileum gevierd. Het bestuur van de actieve winkeliers ver. besloot dezer dagen om juist in dit ju bileumjaar een attractief programma op te stellen. Op zaterdag 24 april start men met de grote voor jaarsactie, die zal duren tot zaterdag 9 mei. Tal van verrassingen en attracties zijn gepland en de cliën ten van de Veenendaalse winkeliers kunnen weer rekenen op een gezellige en feestelijke ontvangst.. De Voorjaarsaktie 1964 zal geheel in het teken staan van de reeds bestaande Spaaractie. Door tijdens deze actie in kopen te doen kan de basis worden ge legd voor deelname aan de aantrekkelij ke spaaractie. Er wordt bij aankoop van een gulden een zegel uitgereikt. Vijftig van deze zegels, keurig opgeplakt op een daartoe beschikbaar gesteld opplakvel, geven recht op vijf gratis spaarzegels. Hierdoor kan het begin worden gemaakt voor deelname aan de Spaaractie in het kader waarvan de Winkeliersvereniging grote plannen heeft. Enkele jaren geleden organiseerde de winkeliersvereniging namelijk uitstapjes voor hun cliëntèle, die dan gezellig per speciale reisbus op stap gingen. Velen herinneren zich nog in het kader van die reizen o.a. de Expo in Brussel te hebben bezocht. Ook voor deze zomer zijn er plannen ontworpen dergelijke reizen te organise ren. Dit worden reizen die met een spe ciale reduktie van de winkeliers zullen worden gemaakt. Ieder, die namelijk voor een bedrag van f 50,aan spaarzegels heeft vergaard kan hiervoor f 57,50 in contanten krijgen of f 60,aan cheques (te besteden bij de deelnemende winke liers of te bewaren voor de reizen met reduktie.) Ieder die voor f 50,koopt krijgt bo vendien een zak koekjes na inlevering RENKUM. In Renkum-Heelsum is nog steeds geen zwembad. Om de jeugd te laten zwemmen en wel op korte termijn begint het actiecomité Stich ting Sportfondsenbad Renkum-Heelsum deze maand een intensieve slotactie. Men heeft nu definitief besloten een groot buitenbad met overdekt instruc- tiebad te bouwen. EDE. In het bijgebouw van de Chr. kweekschool in Ede exposeren momen teel een groep van ongeveer dertig leerlingen van deze school met teke ningen en schilderstukken. De tentoon stelling is georganiseerd door de leer lingenver. Anna Maria Moens en duurt tot 21 april. HEELSUM. Onder Renkum viel vorige week een 65-jarige schipper die op de Rijn voer over boord en verdronk. Zijn echtgenote die hiervan getuige was en aan het roer stond, liet dit in de steek tengevolge waarvan het schip vastliep op een rivierkrib. De Rijkspolitie te water heeft geruime tijd gedregd maar het lijk is niet gevonden. ZEIST. Het nieuwe bosbad Dijnselburg komt nog voor half mei gereed. De vermoedelijke datum van opening van dit nieuwe gemeentelijke zwembad aan de Panhuisweg is donderdag 15 mei. De zwemadministratie op het gemeente huis van Zeist wordt nu reeds over stelpt met aanvragen voor zwemabon nementen. van het opplakvel bij het bureau Hoog straat 19 (Polderhuis). Omlijsting De Voorjaarsactie 1964 wordt uiteraard omlijst door een zeer aantrekkelijk pro gramma. Ter gelegenheid van de ope ning op vrijdag Z4 april zal de Scheep- jeswolharmonie een grote muzikale tap toe in de Hoofdstraat geven die om half negen begint. Op zaterdagmiddag 2 mei zal de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" een rondgang door de gemeente maken. Op de sluitingsdagen vrijdagavond 8 en zaterdag 9 mei speelt een bekende boe- renkapel op verschillende punten van Veenendaal. Bovendien zal op die dagen de z.g. grote onbekende in Veenendaal opduiken die aan het winkelend publiek in de deelnemende zaken honderden gra tis cheques zal uitdelen, die men weer in de desbetreffende winkels kan besteden. Een regen van cheques daalt dus over het winkelend publiek neer. Moederdag Een volgende attractie is speciaal voor de moeders bestemd. De grote onbeken de zal op vrijdag 8 en zaterdag 9 mei spe ciale cheques uitdelen, waarop men een cadeau voor moeder kan gaan kopen. De winkeliersvereniging start deze attractie met de slagzin: der". ,Van V.W.V. voor Moe- De cheques worden alleen uitgereikt in in de zomer. die zaken waar het oranje raambiljet is aangebracht. Trek Het blijkt dat de trek naar het koop centrum vooral op de koopavond (vrij dagavond) en zaterdags groter is dan ooit. Autobussen vol met winkelende huis vrouwen worden aangevoerd. Niet alleen uit de naaste omgeving, maar ook uit meer ruimere omtrek. Huisvrouwen uit de Betuwe en van de Veluwe zijn ge wend vrijdagsavonds Veenendaal te be zoeken teneinde hun (voordelige) inkopen te doen. Speciaal de lage vleesprijzen schijnen de trek te stimuleren. De actieve winkeliersvereniging heeft reeds talrijke pogingen in het werk gesteld een goede busverbinding met de Betuwe te realiseren, maar al deze plannen stuitten steeds af op de be trokken instanties (verkeersinspectie enz), die het probleem voor meerdere gegadigden voor deze busonderne ming blijkbaar zeer moeilijk vond. Ook in 1964 wil de V.W.V. weer een aantrekkelijk koopseizoen aankondigen. Zij, die binnen of buiten onze grenzen gezellig op reis willen gaan (nu de tijd daarvoor spoedig aanbreekt) zullen in hun plannen worden gesteund door de Veenendaalse winkeliers, die in het ver leden bewezen dergelijke reizen zeer aan trekkelijk te kunnen maken. De Voor jaarsactie, die op 24 april begint, is in feite de basis voor volgende activiteiten Het belooft voor de harmonie der Ko ninklijke Scheepjeswolfabrickcn weer een druk seizoen te worden. Dat bewij zen wel de vele aanvragen die het corps nu al bereiken. De afgelopen week ontving het corps de eervolle uitnodiging om de Interland voetbalwedstrijd Nederland-Engeland welke 2 december in het Olympisch Sta dion te Amsterdam wordt gespeeld, mu zikaal op te luisteren. Vast staat dat het corps op 24 april in Veenendaal zal op treden met een taptoe, op 25 april in Lis- se tijdens het bloemencorso en op 3 ok tober in Leiden. Onderhandelingen zijn nog lopende over een eventueel optre den in Aalsmeer, Deventer en Bennekom. Uit Duitsland kwam een uitnodiging om mee te werken aan een gezamenlijke taptoe van Nederlandse en Duitse corp sen. Wij wensen de DS-mannen veel succes en veel mooi weer toe in het komende seizoen. ul- SS -Mz/ë m Het bleek zaterdagmiddag overduidelijk dat de scheidende arts C. P. Engel een zeer grote plaats heeft ingenomen in het hart van honderden patiënten en vrien den. De drukte by de in hotel De Korenbeurs gehouden afscheidsreceptie was op een gegeven moment zo enorm dat er aan file-vorming werd gedaan en tien tallen mensen buiten het hotel stonden opgesteld om van de scheidende huisarts afscheid te kunnen nemen. De voorzitter van het afscheidscomité, dr. N. Roden burg, sprak ter inleiding een kort woord tot dokter en mevrouw Engel. Namens datzelfde comité, dat samengesteld was uit oud-patiënten, collega's, vrienden en andere relaties voerde de heej- J. Schoute het woord. Deze spreker wees erop dat dokter Engel niet alleen als medicus was opgetreden, maar dat hy veel meer de vertrouwensman van zyn patiënten is geweest. Dokter Engel zal in de harten van vele Veenendalers blyven voortleven als de arts by wie men met zyn pro blemen en moeilijkheden terecht kon. Zoveel als in zijn vermogen lag stond hij de mensen met raad en daad bij, meest in milde bewoordingen. De heer Schoute richtte zich in het bijzonder tot mevrouw Engel, die haar man tot grote steun was daar zij hem in vele facetten van zijn werk bijstond. Ook mej. Baars, die 25 jaar lang in het gezin van dokter Engel werkzaam was deelde in de hulde. Namens het comité en mede namens patiënten en het gehele personeel van het Julianaziekenhuis bood de heer Schoute aan de scheidende arts een band recorder en platenspeler aan benevens een enveloppe met inhoud, bestemd voor de aanleg van de tuin rond zijn nieuwe woning te Amerongen. De kos ten van de afscheidsreceptie worden eveneens door het comité gedragen. Talrijke sprekers voerden het woord, unaniem vol lof over het werk van dokter Engel en de beminnelijke ma nier waarop hij dat werk verricht heeft. Namens de specialisten van het Julianaziekenhuis sprak dr. C. H. J. van Enter hartelijke woorden van af scheid tot dokter en mevrouw Engel. Hij bood met de woorden „Oost, West, thuis best" een windwijzer voor de tuin aan. Dokter S. T. Hey uit De Klomp sprak namens de Kon. Mij ter bevordering van de Geneeskunde, Kring 4 (afdeling Wa- geningen). Zijn collegae huisartsen in Veenendaal lieten zich vertegenwoordigen door dokter J. H. Kets, die zich zeer waarderend uitliet over de wijze van sa menwerking en de collegialiteit van de scheidende dokter. (zie verder pag. 2) Honderden vrienden en patiënten namen zater dagmiddag in een spe ciale receptie afscheid van dokter C. P. Engel. De scheidende arts drukt hier de hand van een der patiënten. Links: mej. Baars, huisgenote van de arts en in het midden een stralende mevr. Engel. Vertrek in 1960 van de prijswinnaars van een V.W.V.-actie voor een reis naar Duitsland. Links (met jas over de arm) de voorzitter van „Handel en Nijverheid" de heer Ant. de Ruiter. Het 1 mei comité, uitgaande van de P.v.d.A. en het N.V.V., heeft het pro gramma voor de meivicring opgesteld. Op zaterdag 2 mei zal in het N.V.V.-gebouw aan de Tuinstraat een familiefeest wor den gehouden. Spreker is de heer J. H. Scheps uit Zeist, lid van de 2e kamer. Het cabaret programma krijgt medewerking van Nico Schoolenberg, die bekendheid geniet door zijn optreden voor de Engelse T.V. Verder zal er een telepaat meewerken en wordt het programma gevuld met acrobatiek, electrisch accordeon, er is een groot hammondorgel. Dit alles wordt af gewisseld met dansen op muziek van de overbekende „Three Happy's". Een zestal afzwaaiende militairen, waar onder de Veenendaler Jaap Sukkel, maakte vorige week een feestelijke triomftocht door het centrum van Ede. De jongemannen hadden een open lan dauer gehuurd, compleet met aapjeskoet sier en al zwaaiend trok het zestal vanaf de kazerne op de Paasberg naar een hotel in Ede-zuid. De hotelier trakteerde de vrolijke jongelui op een stevig glas bier. Een en ander trok nogal bekijks van het publiek op de drukke Stationsweg. GEERSEWEG AFGESLOTEN Met ingang van 1 mei zal het gedeelte van de Geerseweg vanaf houthandel v. d. Bosch tot de Rembrandlaan gesloten zijn voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. BOTSING OP RIJKSWEG 12 DOOR TE HOGE SNELHEID Vrijdagavond reed de heer K. uit Den Ilaag met dc verschrikkelijke snelheid van 140 km. op Rijksweg 12 ter hoogte van Veenendaal. Deze Hagenaar wilde met zijn perso nenauto de voor hem rijdende bestelauto, bestuurd door de heer v. d. P. uit Beek bergen passeren. Daar K. niet voldoende afstand nam botste hij ook al door de veel te grote snelheid tegen de achter kant van de bestelauto, die van de weg raakte en in de berm terecht kwam. De personenauto sloeg enkele malen over de kop en werd totaal vernield. Wonder boven wonder bleef de bestuurder van deze auto, praktisch ongedeerd, hij miste alleen enkele voortanden. De bestuurder van de bestelauto v. d. P. was er ernstiger aan toe. Met inwen dige kneuzingen moest hij naar het Ju lianaziekenhuis worden gebracht. Sandbrinkstraat-Tuinstraat wordt voorrangskruising Doordat het verkeer vanuit het Schrij verspark toeneemt heeft men besloten per 1 mei het kruispunt Sandbrinkstraat- Tuinstraat als voorrangskruising aan te merken. Het verkeer komende uit de Tuinstraat zal verplicht zijn het verkeer van de Sandbrinkstraat voorrang te ge ven. Ook dit jaar vindt in Veenendaal weer een boomplantmiddag plaats. De school jeugd zal onder auspiciën van het Comité Jeugdnatuurwacht en de dienst gemeen tewerken een aantal jonge bomen plan ten in een deel van het Schrijverspark. Ditmaal zijn leerlingen van de twee hoogste klassen van de Rehoboth-schocl en de W. v. d. Westeringschool, beide uit Veenendaal-Noord, aan de beurt om de bomen te planten. De planting heeft plaats om half drie en duurt tot 3 uur. Hierna gaat men gezamenlijk naar ge bouw „Eltheto" waar de wethouder van Openbare Werken, de heer Ant. de Ruiter de leerlingen zal toespreken. Onder het aanbieden van een verfrissing zal door Staatsbosbeheer een filmpje worden ver toond. Dit is de derde maal dat de boomplant dag in Veenendaal wordt gehouden. In 1962 werden de bomen geplant langs de Stationssingel en vorig jaar nabij de Ju- lianastraat. „Muziekparade", noemde de heer H. Bolt, onderwyzer aan de Christelijke Ulo-school te Rhenen, de lesuren die hij maandagmiddag met de leerlingen van de le, 2e en 3e klassen hield. Voor deze lessen hadden de leerlingen uit die klas sen plaatjes mee mogen brengen die zij zelf mooi vonden. Enkele vertegenwoor digers van de klassen hadden hieruit een keuze gemaakt van een 10 a 12 platen die net in een lesuur ten gehore konden worden gebracht. Jeugdige presentatie Bij het begin van het lesuur kreeg iedere leerling een papiertje met de gekozen platen erop. De papiertjes waar een J op stond gaven de leerlingen recht in de jury te zitten en hun punten waardering (lopend van 0 tot 5) zou meetellen voor het bepalen van het succes van de pla ten. Zo kwamen eerst de klassen la en lb aan de beurt. De platen werden gepre senteerd door Elly en Gerda, die deze dag beiden jarig waren. De platen die de Zo zal woensdagmiddag de Veenendaalse schooljeugd de spade in de grond zetten bU de boomplantmiddag in de Schrijvers- wijk. OPBRENGST RHEUMA-COLLECTE De onlangs gehouden rheuma-collecte bracht totaal 598,26 op, waarvan 93,58 alleen van Overberg. Dank zij de mede werking van vele ouderen (sommigen zelfs boven de 70 jaar) werd dit mooie resultaat bereikt. Bijzondere dank aan allen, die zich ingezet hebben voor het welslagen van deze collecte. PAPIERACTIE ONS GENOEGEN Het bestuur van de muziekvereniging wil in deze schoonmaaktijd de huisvrouw een handje helpen om van het oude pa pier af te komen. Op 18 april a.s. gaan de muzikanten weer rond om het oude pa pier op te halen. Er is nog veel geld nodig voor deze populaire vereniging, dus hoopt men vele auto's vol oud papier in ontvangst te mogen nemen. Uit een onderzoek door de politie is ge bleken dat de auto welke in het paas weekeinde werd gestolen, ontvreemd werd door 3 jongens die uit een inrichting in deze omgeving waren weggelopen. De auto werd teruggevonden in Scher penzeel, waar tegelijkertijd door het edele drietal weer een andere auto werd mee gepikt. Op weg naar Bergeyk en verder naar België werd ondertussen nog even een diefstal gepleegd in Ochten. De ge stolen auto uit Scherpenzeel werd in Bergeyk achtergelaten, vanwaar men te voet de grens passeerde naar België. Van het drietal is thans één knaap te ruggevonden. Twee zijn er nog voort vluchtig. De viering van Koninginnedag in Renswoude dreigt te mislukken. De oorzaak moet kennelijk gezocht worden in een afwijzing van het gemeentebestuur om het Oranje comité subsidie te verlenen. Het comité heeft aan het begin van dit jaar een ver zoek gericht aan het gemeentebestuur om de organisatie een subsidie van f300,te verlenen. Van de zijde van het gemeentebestuur heeft men hierop geantwoord dat het comité eerst zelf iets zou moeten organiseren om haar geldelijke middelen aan te vullen. Als voorbeeld noemde men toen een collecte in de gemeente ten bate van de Oranjefeesten. Het gemeentebestuur heeft het particulier initiatief dus voorop ge steld. Op dit antwoord van gemeentewege heeft het Oranjecomité niet meer gerea geerd. INGEKROMPEN Dezer dagen bleek echter dat het Oran jecomité het organiseren van de festivi teiten rond Koninginnedag had „over gedragen" aan het bestuur van de Chr. Lagere school. Het Oranjefeest, dat toch op zijn minst een dorpsfeest mag zijn waarbij jong en oud wordt ingeschakeld werd dus ingekrompen tot een kinder feest. Het Oranjecomité ziet zo mag men uit deze gang van zaken wel afleiden op tegen de organisatie van de festivitei ten van Koninginnedag. Of is men ge belgd over de weigering in eerste in stantie van gemeentewege? Bovendien mag men zich afvragen of het onderwijzend personeel dat door bo vengenoemde school met de viering van Koninginnedag voor de schoolkinderen is belast, iets voor de organisatie voelt. Het Oranjecomité heeft zich van alle verdere aktiviteiten ontlast en hult zich verder in een diep stilzwijgen. RECTIFICATIE In ons blad van vrijdag jongstleden is abusievelijk vermeld dat de zusters J. T. v. d. Berg, P. C. Koeman, W. Kuperus en A. Westerhof in het Julianaziekenhuis slaagden voor wijkverpleging. Dit moet zijn voor de aantekening Kraamverkle- ging. beste pers hadden waren: *1. Tous les gargons et les filles, 95 punten; 2. If I had a hammer, 88 punten; 3. Vous per- mettez, monsieur, 83 punten. Bij de tweede klassen, presentatie Jan en Yvonne, waren de uitslagen als volgt: 1. Lucky Lips, 79 punten; 2. Heimatlos, 74 punten; 3. This land is your land, 71 punten. Bij de derde klassen, presentatie Jos en Mar ja) kwamen de volgende platen uit de bus: 1. Tous les gargons et les filles, 84 punten; 2. I only want to be with you, 70 punten; 3. Red sails in the sunset, 69 punten. Leuk was het dat zowel in de eerste als in de derde klassen hetzelfde lied rnet de erepalm ging strijken. Animo Bij de derde klassen kwam Eine kleine Nachtmusik van Mozart op dc vierde plaats, terwijl een fluitconcert van Mo zart veel lager werd geklasseerd, Over het algemeen was de animo van de jeugd voor deze buitengewone les toch wel groot, waardoor de heer Bolt heeft besloten iets dergelijks op een avond nog eens te organiseren en dan met een 100 tal leerlingen en oud-leerlingen. Ook wordt er overwogen om op dit ge bied een interscholaire uitwisseling te krijgen eventueel met de Ulo-school in Veenendaal. Als belangstellende uit Vee nendaal was bij deze lessen aanwezig de heer J. de Jong evenals de heer Bolt iemand uit het onderwijs, die veel voor j muziek voelt. i We hopen met de heer Bolt, dat dit aar- i dige initiatief veel succes zal hebben. ONTPLOFFING. In Tokio werden on langs 51 mensen gewond bij een ontplof fing van 700 met waterstofgas gevulde kindertjallonnen. De ballonnen zouden door het personeel van een groot waren huis opgelaten worden naar aanleiding van een campagne voor het schoonhouden van de straten. Toen de ontploffing zich voordeed waarschijnlijk veroorzaakt door een achteloos weggeworpen siga ret waren meer dan duizend mensen op de plaats waar de ballonnen opgelaten zouden worden, verzameld. ERFENIS. De Engelse journalist John Rees heeft afstand gedaan van zijn rech ten op de erfenis van Grace Metalious, de schrijfster van de bestseller Peyton Place De schrijfster had Rees alle rechten op de boedel nagelaten. De waarde hiervan werd geschat op 1 miljoen dollar. Het fortuin valt nu toe aan de drie kinde ren van de schrijfster. Grace Metalious overleed enige tijd geleden aan een le verziekte. KIESRECHT. Sedert de vrouwen in Frankrijk kiesrecht hebben en kunnen worden gekozen is hun aantal in de Na tionale vergadering geleidelijk terugge lopen. In 1946 waren er 39 vrouwelijke afgevaardigden, in 1951 23 en in 1958 nog maar 9. Bij verkiezingen van de Delftse studenten enige tijd geleden kreeg de lijst van het vrouwelijk studenten corps meer stemmen als het corps leden heeft. Er valt dus kennelijk een tendens waar te nemen dat men eerder op iemand van een ander geslacht stemt. BED. Een toerist die tijdens de Paasda gen na een dagreis te Dijon alle hotel bedden bezet vond, heeft in wanhoop een ruit van een meubelmagazijn ingedrukt en zich te slapen gelegd in een der bed den in de etalage. VEENENDAAL In de week van 13 t.e.m. 17 april: jaarlijkse Emmabloemcollecte. Woensdag 15 april: 2.30 uur tot 3 uur Boomplantmiddag in Schrij verspark. Woensdag 15 april: USO concert in Ver. gebouw Eikenlaan. Aanv. 7.30 uur. RHENEN Dinsdag 14 april in Gebouw Irene: Bloedafname-avond Ned. Roode Kruis. Zaterdag 18 april in gebouw Irene: Kinderoperette Eben Haëzer oJ.v. L. P. van Voorthuizen. Aanvang 7.30 uur. OVERBERG Woensdag 15 april: Vergadering CPB in School met de Bijbel. Aan vang 7.30 uur. BENNEKOM Donderdag 16 april in het Ver. Ge bouw „De Kraats": Openbare Ver gadering van de Boerenpartij. Spreker dhr. H. Koekoek over „Politieke vraagstukken van deze tijd". Aanvang 8 uur. 1922.1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, en*. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1