Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kinderzang hoofdschotel op 30 april Voorbereidingen programma's voor Koninginnedag in volle gang Agenda In Veenendaal drie hoogtepunten Nieuws uit de omgeving Woningnood baart grote zorg Tariefsverhoging bij de N.B.M. Camping „De Batterijen" nog voor Pinksteren open AMERONGEN EDERVEEN KONINGINNEDAG RENSWOUDE Wat nu weer...? 38e JAARGANG DINSDAG 21 APRIL 1964 Nr. 32 Uigave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel In Rhenen veel te doen Ruimtegebrek Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg GEMEENTEHUIS Afzonderlijk Subsidie Geen muziek NIEUWE EIGENAAR VROEG BURGEMEESTER OPENING TE VERRICHTEN EERSTE BEWONERS BRAND IN PLUIMVEE- BEDRIJF Opening PERSONEEL CHR. SCHOOL NEEMT ZELF INITIATIEF S.K.F. personeel vierde feest met Willeke Alberti en Rob de Nijs MULDER Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 tynen) - Giro 563427 Be dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen bunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 oent Nog maar enkele dagen resten ons en wij staan, getooid met oranjelintjes, gereed de verjaardag van H.M. de Koningin te gaan vieren. Wij hebben het idee dat, gezien de recente ontwikkelingen rond het Oranjehuis, deze Koninginnedag uitbundiger zal worden gevierd dan in voorgaande jaren. De aanhan kelijkheidsbetuigingen, die zaterdag j.l. aan H.M. de Koningin, de Prins en Kroonprinses na terug komst uit Mexico ten deel vielen, wijzen in die richting. In onze omgeving valt het op dat de kin derzang de hoofdschotel gaat vormen. In de avonduren is er betrekkelijk weinig te doen. Het vuurwerk schijnt op retour te zijn, want noch in Veenendaal noch in Amerongen wordt een vuurwerk afgestoken. Wel zullen de kleurige pijlen in Rhenen worden afgevuurd. Een groot evenement in onze streek is wel de in de middaguren te houden Motorcross op de Wielingsheuvel, waar ongetwijfeld tienduizenden op de been zullen zijn De viering van Koninginnedag begint in Veenendaal met een taptoe, waarna om half tien de duizenden schoolkinde ren naar de Markt trekken om de tra ditionele aubade te brengen. In de middaguren trekt heel Veenen daal en ook de omgeving naar de Grote Motorcross. Door een internationale deel name is deze sportgebeurtenis een zeer belangrijk evenement. -B- Het 's avonds om half acht te houden Oranjebal in Garage Schoonhoven aan de Industrielaan is het derde hoogte punt in de viering te Veenendaal. Bege leid door de zeer bekende teenerband The Rubies uit Ederveen en The Flying Stars uit Barneveld zullen honderden jongelui de beentjes van de vloer gooien. Dit feest duurt tot half twaalf. •fr Voorts is in de middaguren een brade rie georganiseerd door de speeltuinver eniging „De Berm", met waarschijnlijk de vertoning van een film van Stan Laurel en Oliver Hardy in het verenigingsge bouw. Deze braderie en filmvertoning valt buiten de organisatie van „Oranje dag" maar sluit nog aan op de onlangs gehouden actie „Laat ons niet alleen staan". Ook wordt 's avonds in de chr. ger. kerk aan de Hoofdstraat nog een kerke lijke muziekavond gehouden waaraan medegewerken de organist Simon C. Jan sen en de trompettist Andries Harshagen Ds. J. Keuning opent de avond ter wijl de sluiting door Ds. Overduin wordt verzorgd. De meditatie wordt uitgespro ken door de om zijn radiopreken be kende Ds. Jac. van Dijk uit Nijkerk. Het onderwerp is: „Uw dienaar t'aller stond." De Rhenense bevolking krijgt volop gelegenheid het Oranjefeest op uit bundige wijze te vieren. Alleen in deze plaats is een volledig avondprogramma gepland met een groot schitterend vuur werk als slotstuk. De feestelijke vie ring begint met het luiden van de klok ken en een carillonconcert. De vlaghul- de en aubade van de schoolkinderen betekenen steeds weer een hoogtepunt. De leerlingen van de hoogste klassen trekken daarna met muziek voorop naar Ouwehands Dierenpark, waar traktaties worden uitgereikt. VAKANTIEKAMP VOOR SPARTALEDEN De gymnastiekvereniging Sparta orga niseert in de week van 1 tot 8 aug. een vakantieweek voor jonge leden van 12 tot 15 jaar in het recreatieoord van het KNGV te Beekbergen op de Veluwe. EDE. In de gemeenteraad van Ede viel vorige week het besluit dat de Horeca bedrijven in de gemeente tot 12 uur ge opend mogen zijn. Dit geldt voor alle avonden, dus ook voor de zaterdag- en zondagavond. LUNTEREN. In Lunteren kreeg de af deling van het Groene Kruis vorige week een legaat van f 140.000. Het bestuur be sloot een derde wijkzuster aan te stel len. RENKUM. Het grote tekort aan kamer meisjes in de hotels heeft een aantal ho teleigenaren er toe genoodzaakt een aan tal Spaanse kamermeisjes aan te trek ken. Men heeft het oog op verloofden of echtgenoten van bij de AKU te Ede en Arnhem werkende Spanjaarden. De ho tels, die de Spaansen in dienst willen nemen zijn „De Bilderberg" te Ooster beek, Hotel De Wageningse Berg, Klein Zwitserland te Heelsum, Neder-Veluwe te Bennekom en Nol in 't Bosch te Heel- Voor de kleintjes is er een poppen kastvoorstelling. Voor oudere leerlin gen van VGLO, ULO en Landbouw school is een sportief programma op gesteld. 's Middags is er van alles te doen op de gemeenteweide by de Buitenomme. 's Avonds om 7 uur maken de mu ziekverenigingen een feestelijke mars door de stad, die besloten wordt met een taptoe op de Oude Markt. Even eens op de Oude Markt is er om half negen een bioscoopvoorstelling waarbij o.m. een film over het Koninklijk Huis wordt vertoond. Het feest in Rhenen vindt haar af sluiting met een groot schitterend vuur werk aan de Veerweg. In Amerongen zijn de feestelijkheden beperkter. In de avonduren is er geen enkel vertier. Dit als gevolg van een gebrek aan een geschikte zaal. Het wachten is op het nieuwe Dorpshuis zo werd ons verteld. Om 8 uur gaan de vlaggen uit en om 10 uur brengen de Amerongse kin deren een aubade op de Hof. De mu ziekvereniging „Ons Genoegen" ver leent hierbij haar medewerking. Hierna Het teener-ensemble „The Rubies" dat samen met „The Flying Stars" het Oranjebal zal opluisteren. In een kort onderhoud, dat wy met Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg hadden, verklaarde ons de Veenendaalse burgemeester dat het college van B. en W. ernstige zorgen heeft over de (nog steeds) heersende woningnood. „Als ik be denk dat er in onze gemeente meer dan 1200 gezinnen wachten op een eigen plekje, dan vind ik deze gedachte wel eens beklemmend. Wy, die onze verantwoordelijkheid t.o.v. de bevolking van Veenendaal ten volle beseffen, zijn soms verontrust, ook al gezien de geringe toewijzing aan woningen in onze industriegemeente. Hoewel wij alles in het werk stelden en stellen dit aantal uit gebreid te krijgen, sorteerden deze pogingen tot nu toe weinig effect. De hogere instanties, waaraan wy gebonden zijn, kunnen wij niet altijd van de noodzaak om Veenendaal een extra contingent toe te wijzen, overtuigen. Maar wij blijven op dat punt waakzaam, want het betreft een kwaad dat blijft woekeren in onze samenleving", aldus burgemeester Hazenberg. Hoewel wij vorig jaar verwachtten dat de vergunning voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis in april 1964 zou afkomen, en deze verwachting ook in openbare raadsvergaderingen hebben geuit, moet ik zeggen dat de bedoelde vergunning nog niet binnen is. Door de betrokken instanties worden de gevolgen bekeken die de bouw van een dergelijk gigantisch project qua kostenstijging zouden kunnen hebben. Maar wij ver wachten bepaald dat de vergunning bin nen afzienbare tijd zal loskomen. Het nieuwe gemeentehuis is, zoals bekend, gepland nabij het Omleidingskanaal, zo zei burg. Hazenberg. Vlag De burgemeester drong erop aan de Veenendaalse bevolking ervan te door- Mr. Dr. J. Hazenberg dringen dat er meer eerbied dient te worden betoond aan de nationale vlag, onze Nederlandse driekleur: „Speciaal nu er verschillende feest- en herden kingsdagen in het verschiet zijn, zou ik nog eens willen wijzen op het feit, dat de nationale vlag soms met weinig eer bied wordt behandeld. Tegen zonsonder gang dient de vlag te worden gestreken. In dit verband wil ik nog mededelen dat wy hierover binnenkort een beschikking zullen doen uitgaan". Levenssfeer De burgemeester hoopte dat de hard werkende Veenendaalse bevolking in een goede sfeer mag blyven arbeiden. Dat men niet als massa zal gaan leven, maar dat iedere Veenendaler zijn verantwoor- delykheid zal blijven beseffen. „Hoewel in ons democratisch stelsel kritiek ge oorloofd is, zou ik toch wel de nadruk willen leggen op het feit dat kritiek mits opbouwend tot sterkere dadendrang kan leiden. Kritiek in negatieve zin is altyd ten nadele van de bevolking. Laten we de handen ineen slaan om „ons" Veenen daal tot een mooie woon- en werkplaats te maken. Daarom is het ook zeer van belang onze straten en wegen vrij te houden van allerlei afval enz. Dan kan het in Veenendaal prettig wonen en wer ken zyn", aldus burgemeester Hazen berg. maken de kinderen een mars door het dorp, voorafgegaan door de muziek. De route is Hof - Overstraat - Mo lenstraat - Pr. Christinestraat - Pr. Bemhardlaan - Prinses Bea- trixlaan - Breelaan - TTolleweg - Postmeester - Kievit - Burg v. d. Boschstraat - Nederstraat - Hof. Daarna worden ce kinderen getrak teerd op de resp. scholen, 's Middags om 2 uur worden kinderspelen gehou den in het plantsoen achter Lievendaal. Vorig jaar werd 's avonds nog een film voor bejaarden ged -aaid, maar ditmaal is dat niet mogelijk door bovenvermeld zalengebrek. Rondom de a.s. viering .van de Ko ninginnedag in Els^ is al heel wat te doen geweest. De controverse tussen beide scholen maakten gezamenlijke kinderspelen onmogelijk. De viering van het feest zal dus in Eist zeer so ber zijn. De kinderen van de O.L. Rijn- school en van de school met de Bijbel zullen het feest op het terrein van hun school afzonderlijk vieren met zang en spelletjes, waarna de kinderen worden getrakteerd. De volwassen Elstenaren zullen het feest op andere plaatsen moeten gaan vieren. In de kleinere plaatsen dreigen de vieringen steeds weer te mislukken. Vroeger sloeg men ook in de dorpen de handen ineen en stond men als één man achter de Oranjevereniging. Dat schijnt niet meer mogelijk te zijn. Ook in Renswoude zal het een sober feest worden. Zoals gemeld kreeg het oran jecomité de aangevraagde subsidie van f300,niet binnen, waarna het Oran- jecomitè het bestuur van de chr. school voor de organisatie wilde spannen. Het zal er wel op uitdraaien dat de school kinderen zullen zingen en spelen en dat daarmee de viering besloten wordt. In Ederveen is het al evenmin vlot verlopen. De kinderen van de Juliana- school zullen op het schoolplein een aantal vaderlandse liederen zingc^ en daarna op het Hootsenplein meedoen aan de daar te houden kinderspelen. Het is nog niet h -kend of de muziek- ver. „Irene" de kinderzang zal begelei den. Er schijnen moeilijkheden te zijn gerezen. Zoals reeds jaren gebruikelijk zal de School met de Bijbel aan de Schras niet aan de feestelijkheden mee doen. De kinderspelen in Veenendaal zijn, in verband met de grote Motorcross, verschoven naar zaterdag 2 mei. Op vier verschillende pleinen in de ge meente zullen deze spelen worden ge houden. Voor verdere bijzonderheden zie men een ander bericht in dit blad. Tevens wordt op 2 mei de finale gehou den van het door Oranjedag georgani seerde schoolvoetbaltoernooi. In onze editie van 28 april zullen de volledige programma's worden opgeno men. Met ingang van 29 april a.s. zal bij de NBM een tariefsverhoging worden inge voerd voor enkelreis- en retourplaats bewijzen, uitgezonderd op de korte tra jecten (0 tot 9 km). Voor de trajecten van 9 km en langer wordt het enkel reis tarief met 5 cent verhoogd. De retourprijzen worden aan het enkelereis tarief aangepast en met 5 of 10 cent verhoogd. Tevens wordt de prijs van het Alge meen abonnement verhoogd. Eveneens per 29 april a.s. worden wederom maand abonnementen naast de thans bestaande maandkaarten ingevoerd, zowel voor volwassenen als scholieren. De tarieven hiervan zijn resp. 40 en 30 maal de prijs van het onafgeronde enkelereis tarief. Folders betreffende de nieuwe tarie ven hangen in de autobussen. De tarieven van 6 retourkaarten-maand- kaarten en stadsdienst-abonnementen worden niet verhoogd. De reizigers die in het bezit wensen te komen van een maandabonnement kun nen middels een aanvraagformulier (ver krijgbaar bij het buspersoneel) een legi- timatiekaart aanvragen. Daar het tarief van de maandabonne menten uitgezonderd stadsdienstabonne menten wordt verhoogd, komen alle voor 17 februari 1964 afgegeven legitimatie- kaarten te vervallen, en zullen betrokken reizigers wederom een nieuwe legitima- tiekaart moeten aanvragen. Er wordt in deze voorjaarsdagen ontzettend hard gewerkt aan de Batterijen, teneinde de Camping voor caravans nog voor Pinksteren gereed te hebben. Dezer dagen kreeg de camping een nieuwe beheer der. De heer Wassink, die het plan ontwierp en drie jaar allerlei in stanties benaderde teneinde het plan erdoor te krijgen, heeft het ter rein verkocht aan de heer Nap uit Soesterberg, cafetariahouder al daar. De heer Nap, die 17 jaar lang een ca fetaria beheerde, wilde hiermee ophou den en zocht al vier jaar naar een ge schikte gelegenheid een camping over te nemen. Toen de heer Wassink zich be reid verklaarde werd het koopcontract gesloten. Deze camping is juist hetgeen ik zocht aldus de heer Nap. Het terrein ligt centraal, is prachtig beschut en heeft een natuurgetrouwe opbouw. De eerste caravan kwam zaterdag al aan. Het was een gezin uit Doorn dat van de mooie omgeving wilde genieten. Ik heb hen wel verteld dat er b.v. nog geen water was, maar men was niet te weerhouden en plaatste zaterdag de ca ravan. Wij kunnen zo'n 200 caravans plaatsen vertelde de heer Nap. Er zijn al „Wij doen ons best een en ander zo snel mogelijk te realiseren", zo vertelde de vroegere cafetariahouder uit Soester berg. „Jarenlang heb ik gezocht naar een dergelijke gelegenheid. Ik ben al eens bezig geweest een dergelijke camping op te richten bij het Naarder Meer maar stuitte toen op allerlei bezwaren van de natuurbeschermingsdiensten, zoals de Planologische Dienst, Staatsbosbeheer enz." Het is nu wel zo dat de heer Nap zijn bedje hier gespreid vindt. Jaren achter een vocht de heer Wassink voor het plan. Allerlei persorganen wierpen zich op het object. De heer Wassink was volop in het nieuws. En nu de camping voor 90*/» ge reed is zal een nieuwe eigenaar de zaak gaan beheren. De naam Wassink zal dus alleen aan ONTSPANNINGSMIDDAG BEJAARDEN Woensdagmiddag 22 april wordt in het OCB gebouw een ontspannningsmiddag gehouden voor bejaarde dames en he ren. Mevr. Thijs-Hommerson zal een aan tal zeer interessante dia's vertonen over Noorwegen en zijn bevolking. Vrydagmiddag werd de Veenendaalse brandweer gealarmeerd voor een brand op de Groeneveldselaan waar de achter kant van het gebouw van de fa. Lokhorst een bedryf in pluimvee in brand stond. Het bleek dat een der employé's in de morgenuren een partij afval had ver brand in de onmiddelijke omgeving van het gebouw, waarna dat vuurtje was blijven smeulen. Een stapel hout werd door het vuur aangetast en zo sloegen de vlammen over naar de achterkant van het bedrijfsgebouw. Met eigen middelen werd geprobeerd het vuur te blussen, maar daarin slaagde men niet zodat de brandweer moest assisteren. De schade was niet bijzonder groot. Een hoeveelheid kisten en hout ging verloren. „Als die zusters niet gauw een plaatsje krygen zie ik er van komen dat wy nog plaats moeten maken en tussen de vogeltjes in de frisse buiten lucht terecht komen," schynt deze patient van het Julianazie- kenhuis te verzuchten. KLOKKENGELUI VOOR BRUIDSPAREN Het college van kerkvoogden van de Herv. Gemeente te Amerongen heeft be sloten met ingang van 1 april 1964 bij huwelijken die kerkelijk worden ingeze gend de klokken van de toren 5 min. te laten luiden. Dit zal geschieden als het bruidspaar zich van het Raadhuis naar de kerk be geeft. VERLOTING DORPSHUIS Het Sstichtingscomité nieuw Dorpshuis bericht hiermede dat de eerste prijs van de gehouden verloting is gevallen op lot no. 714. Het dames- of herenrijwiel werd gewonnen door de heer van Laar, Poel- akkerweg 37, Ede. Een radiotoestel viel op het lot van mevr. P. Bos, Hoofdweg Ederveen. De 4e prijs een pop werd ge wonnen door Mevr. v. d. Pol aan de Luntersekade en de speelgoedauto door mevr. G. Lagerwey, T. C. Hootsenstraat Ederveen. verschillende aanvragen binnengekomen. Wij hopen de camping juist voor Pink steren gereed te hebben. Ik heb de bur gemeester van Renswoude al verzocht de feestelijke opening te verrichten en dat verzoek werd bereids ingewilligd vertel de de nieuwe eigenaar. Er zal overigens nog heel wat werk verzet moeten worden voor die tijd. De in aanbouw zijnde kan tine met een oppervlakte van 42 m2 is voor driekwart gereed. Het voorste deel van dit gebouw wordt ingericht als kan tine en ontspanningszaal, verder naar achteren is ruimte gehouden voor de keukens, kantoor en kampwinkel. Voorts wordt deze week een begin ge maakt met de bouw van de toiletten en wasgelegenheid. 25 schijnwerpers zullen het terrein markeren. Voor de kantine is gelegenheid voor parkeren, terwijl er bo vendien een sportveldje geprojecteerd is. By de verschillende verkeerswegen zullen borden worden geplaatst van wege de ANWB die naar de Camping zullen verwyzen. Er komen o.a. bor den by de afrit van Ryksweg 12 en de Klomp. Dankzij de spontaan aangeboden hulp van de leden van de Jeugdver. Immanucl zal het feestelijk element op 30 april in Renswoude niet ont breken. Na de aubade voor het gemeentehuis zullen bij mooi weer de klassen 1 tot en met 4 o.l.v. het personeel van deze klas sen naar het kasteelpark gaan om spel letjes te doen. Uiteraard zullen daar voor elke klas prijzen aap verbonden zijn. De klassen 5 en 6 zullen een speurtocht (wandeltocht) in en om Renswoude gaan houden. Voor deze tocht, waar nogal wat leiders en controleposten voor nodig zyn, werd de spontane medewerking verkre gen van de heren Van de Brandhof, Ha- zeleger, Moesbergen en Voorthuizen, die voor verdere hulp zullen zorgen. Ook aan deze tocht, die tot het laatste moment in de nevelen gehuld zal blijven, zijn originele prijzen verbonden. Voor de jeugd belooft het een leuke morgen te worden. Zaterdagavond organiseerde de perso neelsvereniging van SKF weer een feest avond voor het personeel die klonk als een klok. Vooral de komst van bekende sterren als Willeke Alberti en Rob de Nys met zyn Lords naar Veenendaal droeg by tot de algemene feestvreugde. Zij lieten uiteraard de meest bekende nummers uit hun goed gevuld reper toire horen. Willeke zong met glans en verve o.a. „Spiegelbeeld" en „De winter was lang". Rob de Nijs en De Lords vergastten de grote SKF familie op en kele zeer populaire nummers. Verder werkten aan het programma nog mee de van de radio bekende Valentino's. De Veenendaalse brandweer in volle actie by de blussing van de brand op de Groeneveldselaan. Het gebouw, eigendom van de fa. L. liep slechts lichte schade op. de camping verbonden blyven als de naam van de initiatiefnemer. De heer Nap gaat de zaak leiden en vooruit stuwen. Het kan verkeren BAD. In een zwembad in Duitsland kampte men met een gebrek aan kleed ruimte voor de dames, besloten werd een aantal nieuwe cabines te bouwen, maar het benodigde geld ontbrak. Ten einde raad vond men de volgende op lossing, die maakte dat de dames die een kwartier nodig hadden met aan- en uitkleden dit nu in vijf minuten kon den doen. Men haalde de spiegels weg... HOK. Een boer in Paraquay beroemt zich erop de eigenaar te zijn van het duur ste kippenhok ter wereld. Het zou on geveer 4 miljoen gulden waard zijn. Hij heeft zijn 10 kippen ondergebracht in de romp van een Comet 4, die in 1959 in dichte mist op zijn landgoed was neergestort STEM. De tenor Guy Chauvet heeft in de Parijse Opera een avond verstek moe ten laten gaan omdat de geboorte van zijn dochter Claire hem op die dag van zijn stem had beroofd. VEENENDAAL Woensdag 22 april Ontspannings middag bejaarden in OCB gebouw, aanvang 2.30 uur. Woensdag 22 april Amateurmode show in gebouw Eltheto, 8 uur. Woensdag 22 april Gebouw Ge zondheidszorg a. d. Eikenlaan. Ver gadering Groene Kruis afd. Vee nendaal. 7 uur. Woensdag 22 april Ouderavond in BLO school Geerseweg, 8 uur. Donderdag 23 april. Vergadering CPB in Hotel De Korenbeurs, 8 u. EDERVEEN Woensdag 22 april. Vergadering CPB in bijgebouw van herv. kerk 7.30 uur. 1922-1962 Assurantiekantoor Ely. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1