Voor de KANTONRECHTER Een nieuwe lente. Een nieuw geluid Vebotex fa dd*tnw d\ Wet en Evangelie moeten beiden gepredikt worden Henny Jansen PAKHUISKNECHT MACHINE-POETSER KONINGINNEDAG RHENEN MIDGETGOLFBAAN MEDEWERKSTER Wij hebben niet alles, ROTANMEUBELEN BANKSTELLEN vanaf f 360. tot f 1100 - en EETHOEKEN wdi LLANA VIERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 24 APRIL 1964 Nr. 33 Samen overleggen over kerkbouw Geen diensten op de band: preek lezen draqe Ds. Volten naar Canada als scheepsdominee Afscheid en intree Ds. Stekelenburg Twee morgendiensten Leidster gezinsverzorging Flessenactie voor bandrecorder Gift van 1000 gulden Oppasdienst DE KERK BOUWT Ds. Fr. Mallan: Varitex elastieken kousen kwaliteit en pasvorm Fa. P. BOS - Graanhandel Hollandia Tricotagefabriek n.v. Programma: enige krachten VOOR ARCHIEF EN POSTZAKEN maar wel veel en misschien juist datgene wat u zoekt LOOP GERUST EVEN BINNEN Pullovers Vesten Truien Blouses Wol HUURT OF KOOPT EEN NIEUWE P.A.F. caravan bij caravanbedrijf „LEERSUM" H. Slijkhuis, J ïOTJLkii-liiK \J I mSTTVlv N I EUWEWEG 79 GEVRAAGD: Constructie bankwerker Fa. C. SENNEF Administratieve kracht (Vr.) Flinke kracht (adm.) N.V. v/h Fa. Wed. A. W. de Haas Nu, na de schoonmaak, is de tijd gekomen om uw huis opnieuw fris in te richten. Wij hebben een grote collectie duurder en vanaf f 120.- tot f 500,- en duurder Een ruime sortering vindt U by: Kerkewijk 37 - Veenendaal - Tel. 2730 De Ned. herv. kerkeraad van Leer. sum heeft zich in principe bereid ver klaard om te overleggen met de gere formeerde kerk van Amerongen over samenwerking bij kerkbouw te Leer- sum. Zowel door de hervormde als de ge reformeerde kerk is 'n overlegcommis sie van vijf personen benoemd. Naar aanleiding van een vraag van de kerkeraad van de gereformeerde gemeente te Terwolde over het opne men van kerkdiensten op bandrecor ders t.b.v. zieken en ouden van dagen heeft de classis Barneveld van de ge reformeerde kerken uitspraak ge daan. Vastgesteld werd, dat er geen en kele noodzaak is om bandrecorders te gebruiken. Het opnemen van diensten op de band werd ontraden, omdat er voldoende uitstekende preken van oud-vaders en nog levende predikan ten voorhanden zijn, die kunnen wor den gelezen. Ds. H. Volten, geref. predikant te Rhenen en studentenpredikant te Wa- geningen is maandag j.l. scheep ge gaan naar Canada. Hij zal aan boord van het passagier schip de „Statendam", dat naar Mon treal vaart, optreden als geestelijk verzorger van passagiers en beman ning. Ds. A. Stekelenburg, die het beroep naar de hervormde kerk van Lexmond heeft aangenomen zal op 31 mei a.s. afscheid nemen van de hervormde ge meente te Eist. Op 7 juni hoopt ds. Stekelenburg zijn intrede te doen in Lexmond na bevestiging door ds. A. Vroegindeweij te Veenendaal. Met ingang van 3 mei a.s. worden in de hervormde kerk van Overberg weer twee morgendiensten gehouden, om negen uur en om half elf. Op die ma nier heeft men weer voldoende plaats voor alle kerkgangers. Tot leidster van de hervormde ge zinsverzorging te Rhenen is benoemd mevr. M. L. van Dolderen-Fokke. Zij is de opvolgster van mevr. A. Wolters- Kuperus die moest bedanken voor de functie wegens vertrek naar Utrecht. De gereformeerde jeugd van Rhe nen gaat lege flessen inzamelen om van de opbrengst een bandrecorder voor de kerk te kunnen aanschaffen. De flessen, uiteraard alleen die geld opbrengen, worden a.s. maandag bij de gemeenteleden opgehaald. De gereformeerde kerk van Veenen daal heeft in één gift 1000 gulden ont vangen. De gereformeerde kerkeraad van Rhenen wil een oppasdienst voor kin deren instellen. Hiermee wil men be reiken dat de ouders niet omderwille van de kinderen de kerkgang moeten verzuimen. De kerkeraad heeft een commissie van drie dames benoemd om de voor bereidende werkzaamheden te ver richten. Als de room-katholieke kerk het bouwprogramma van nieuwe kerken geheel wil uitvoeren is er een kapitaal van 46 miljoen gulden nodig. De parochies brachten hiervan 20% bijeen; de rest zal worden geleend. Tussen de r.-k.-commissie voor kerkbouwcommissie van de ned. herv. kerk en de stichting steun kerkbouw van de geref. kerken is sinds enige tijd overleg gaande om te komen tot sa menwerking op het gebied van de kerkbouw. De kerkbouwactie van de ned. herv. kerk heeft 10 miljoen opge bracht. Hiervan werden 160 nieuwe kerken gesubsidieerd. 30 kerken wer den gebouwd zonder subsidie. In het zuiden is een aantal ge meenten begonnen met het subsidi ëren van pastoriebouw tot een bedrag van 20% van de bouwkosten, welke niet hoger dan 75 duizend gulden mo gen liggen. Hiermee wordt de politiek van de minister doorkruist. Deze wilde van geen subsidiëring van pastoriebouw weten, hoewel door de gezamenlijke kerken hierom is verzocht. (Uit: Rond de Cunerakerk) Ds. Fr. Mallan is een der 7 predikanten van de Geref. Gemeenten in Neder land. Hei aantal gemeenten is veel groter, zodat er dus een predikanten tekort in deze kerkengroep bestaat. De vakante kerken worden intensief door de zevefo predikanten bezocht. Ds. Mallan, de predikant van de Geref. Gem. te Veenendaal is consulent van vele kerken en houdt op weekavonden predikdiensten in die vakante plaatsen en bedient het Sacrament van de H. Doop. Eenmaal in de maand houdt de Geref. Gem. ter plaatse leesdienst en gaat hun predikant in de vakante plaatsen het Sacrament van het H.' Avondmaal bedienen. STUDIE Ds. Mallan studeerde aan de The ologische School te Rotterdam. Een der docenten was de zeer bekende ds. Kersten, thans overleden. Ds. Mallan heeft ds. Kersten de laatste drie jaar van zijn leven als docent meegemaakt. Tot de Theologische School wordt men toegelaten na voorafgaand onderzoek, dat door een curatorium wordt gehouden. Nog deze week bezocht ds. Mallan een dergelijke vergadering van het curatorium, waar over de aanne ming van nieuwe studenten wordt beslist. Ds. Mallan, Rotterdammer van ge boorte, diende eerst de Geref Ge meente te Bruinisse in Zeeland. Een afbeelding van deze Zeeuwse kerk hangt bij ds. Mallan in de huis kamer. „De inslag van de Zeeuwen is wel geheel anders dan hier aan de rand van de Veluwe", zegt ds. Mallan. „Wij telden in Bruinisse het grootst aantal leden. Daarnaast waren er nog enkele kerken en een rand van buitenkerkelijken, die re latief groter was dan in Veenendaal. Dat men althans uiterlijk in Vee nendaal kerkelijk meelevend is stemt tot blijdschap, maar is geen waar borg tot zaligheid", aldus ds. Mal lan. INVLOEDEN „De invloeden van de moderne tijd en de toenemende wereldgelijkvor migheid (ook onder het kerkvolk) zijn zeer te betreuren. Vooral de te levisie heeft een verderfelijke in vloed", zegt ds. Mallan. „Wij zullen ons in onze kring daartegen teweer stellen en proberen dat gevaar zo veel mogelijk in te dammen." Over de Eenheid der Kerk zei ds. Mallan, dat men de Bijbeltekst „Ik wil dat zij allen een zijn" niet moet inter preteren in die zin dat men nu alles maar samen moet voegen. „Men moet onderscheid maken tussen het Wezen der Kerk en de Openbaring der Kerk. Ik geloof dat God in verschillende kerken Zijn kinderen heeft. Maar dat is de Kerk met een hoofdletter. Dat dezen, die bij elkaar horen toch verscheurd zijn is te betreuren. De ware kerk dient echter de zuivere leer in Woord en Sacrament te verkondigen, daarbij met handhaving van de Kerkelijke Tucht", aldus ds. Mallan. „De een heid van Gods kinderen, hoe ver- ,deeld ook in de openbaring der kerk, zal doorgaan tot het einde toe." AANBOD „Onze plaatselijke gemeente, die bijna 1000 zielen telt, komt voort uit de scheiding van de gemeente van ds. Kok. De meerderheid der kerke raad scheidde zich af van ds. Kok. De Synode van de Geref. Gem. wil de aanvankelijk de kool en de geit sparen, waarna de bezwaarde ker keraad eigen diensten ging beleggen in De Kegelbaan. Ds. Kok werd door de Synode geschorst omdat hij vast bleef houden aan zijn eigen inzicht betreffende het „Aanbod van Gena de". Vroeger gold de juridische bepa ling nog niet dat een meerderheid van de kerkeraad kan beslissen over de kerkelijke gebouwen. Deze be paling is momenteel wel van kracht. Het kon dus gebeuren dat de min derheid gebruik bleef maken van het kerkgebouw en de school, ter wijl de meerderheid van de kerke raad een eigen kerkgebouw moest stichten dat thans aan de Fluiters straat gebouwd is." „Wij verstaan onder het aanbod van genade (tussen haakjes, geen schriftuurlijke uitdrukking) het voorstellen, prediken of verkondigen van het Evangelie. Christus heeft niet voor alle hoorders van het Evangelie voldaan. Wij moeten de verkiezing en de verwerping predi ken. Er is schuldvergeving nodig en die komt pas als men de drie stuk ken, ellende, verlossing en dank baarheid ten volle kent en bevin delijk beleeft. Dat neemt niet weg dat wij de weg tot zaligheid, dus de Evange lieprediking, aan de gemeente moe ten voorhouden. Er is genade voor de grootste zondaren (zie Manasse, Rachel e.a.). Maar de mens ligt ver loren en verzwaart nog dagelijks zijn schuld. Wij leggen ook de na druk op de werking van de H. Geest in de harten van Gods kinderen. De mens van nature blijft Christus tegenstaan en verwerpen. Het is no dig om door ontdekkende genade geestelijk „arm" te worden, want wij zijn in onze ogen „rijk en ver rijkt en hebben aan geen ding ge brek." CONTACT Ds. Mallan is een der predikanten, die de Afscheiding van 1834 ten volle onderschrijft, maar zich meer kan aansluiten bij de in de 19e eeuw uit de Hervormde Kerk getreden ds. Ledeboer, die in tegenstelling tot de afgescheidenen, geen beroep wilde doen op de Koning de vrijheid van openbare godsdienst te bevorderen. Tenslotte verklaarde ds. Mallan - die naast de gemeente in Veenen daal nog talrijke vakante plaatsen dient en ook de gemeenteleden in Achterberg, Overberg enz. moet be zoeken - dat hij absoluut geen voor stander is van de oecumene zoals die zich in deze dagen openbaart. Zij, die een zijn in de leer, zullen elkaar altijd blijven vinden omdat Hij, die het goede werk begonnen is dat zal voleinden tot op de dag van Jezus Christus, aldus ds. Mal lan. Ter M. uit Leersum stond vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen te recht omdat hij in de Hoofdstraat te Veenendaal met zijn personenauto door een rood stoplicht was gereden. Ik lette er goed op, zei verdachte, maar de zon stond er schuin op en toen dacht ik, dat het licht oranje was in- plaats van rood. De agent vertelde me, dat zoiets wel vaker gebeurde. Ook als het verkeerslicht oranje is moet men stoppen zolang men het nog kan, betoogde de officier. Hij ging in zijn eis echter niet mee met het schikkings voorstel van 40,maar verlaagde tot 25,of 5 dagen. Rechter v. d. Brand vonniste conform de eis. Van de B., elektricien te Rhenen, had met zijn auto geen voorrang verleend aan een motor op de voorrangskruising Zwarte wegRijnweg te Rhenen. Bij de aanrijding, die hiervan het gevolg was, kreeg de motorrijder letsel aan zijn heup en elleboog. Ik heb naar links en rechts gekeken maar ik zag niets, verklaarde de ver dachte vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht. Er stond daar een verkeers- zuil en vermoedelijk heeft die me juist het uitzicht benomen. Als men een voorrangsweg op wil rijden moet men er zich nu eenmaal ter dege van overtuigen, dat daar geen ver keer nadert, zei de officier in zijn requi sitoir. U mag nog van geluk spreken, dat het allemaal vrij goed afgelopen is en dat de motorrijder na een week of twee weer genezen was. Eis en vonnis 125,of 5 dagen. K. uit Zeist moest vrijdag voor het Wagenings kantongerecht verschijnen omdat hij op de Grebbeweg in Rhenen de maximumsnelheid overschreden had. Het lijkt daar nog helemaal geen be bouwde kom, verdedigde K. zich. Dat maakt het bevoegd gezag uit en niet u, wees rechter v. d. Brand verdach te terecht. Als u zich dan niet aan de regels houdt, moet u daar de gevolgen ook maar van dragen. Als ik 60 kilometer per uur had ge reden zou ik geen bon hebben gehad en nu ik 62 kilometer reed wel, klaagde K. Dat scheelt toch bijna niets. Vijftig is vijftig en geen zestig, merkte de rechter op. Iedereen, die in de bebouwde kom harder dan vijftig kilo meter per uur rijdt heeft kans op een proces-verbaal. Wij krijgen hier heus wel meer mensen, die zestig gereden hebben en die worden veroordeeld ook, daar kunt u verzekerd van zijn. Eis 35,of 7 dagen. Vonnis 30, of 6 dagen. S., groepsleider te Zuidoost-Beemster, had op de Utrechtseweg te Doorwerth met stadslichten gereden inplaats van met dimlicht. Ik kwam uit de richting Arnhem, vertelde S. vrijdag voor het kantonge recht te Wageningen, en na een donker gedeelte was ik weer op een door na- triumlampen verlicht stuk gekomen. Ik meende toen, dat ik weer in een bebouw de kom reed. Ik ben ter plaatse namelijk niet bekend. Ik heb begrip voor de motivering van verdachte, maar ik blijf toch bij het lage schikkingsbedrag van 15,waar in de verzachtende omstandigheden al tot uitdrukking zijn gebracht, zei mr. Leu- sink in zijn requisitoir. Ook het vonnis luidde 15,of 3 dagen. M., ambulance-chauffeur te Arnhem, stond vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht terecht omdat hij in Benne- kom met een ziekenauto de maximum snelheid overschreden had. Ik had juist een patiënt afgeleverd bij het streekziekenhuis en kreeg toen een telefoontje, dat ik met spoed terug moest komen naar de garage in Wage ningen, zei verdachte. Ik werd 300 meter voor het einde van de bebouwde kom aangehouden. Ik dacht aan de zieke of gewonde, die ik ophalen moest en daar door is het me door het hoofd geschoten, dat ik op die laatste vier- of vijfhonderd meter nog in de bebouwde kom reed. Het nut van dat harde rijden weegt niet op tegen de risico's, vond de officier, mr. Leusink. Over die korte afstand maakte de tijd, die u er met langzamer rijden over had gedaan geen verschil. Ik zie dan ook geen reden het in uw verweer aangevoerde als verzachtende omstan digheid te laten gelden. Eis 60,of 12 dagen. Ik moest rekening houden met mijn zieke cliënt, betoogde verdachte. Rechter v. d. Brand verlaagde tot 50,of 12 dagen. De 21-jarige kantoorbediende J. uit Arnhem, was door de politie betrapt op het rijden zonder rijbewijs met de per sonenauto van zijn vader. Ik was natuurlijk fout, gaf J. vrij dag voor het Wagenings kantongerecht toe, maar ik had al tien rijlessen gehad en ik kende die weg heel goed. Mijn vader zat bovendien naast me en hij kon bij de handrem komen, 't Was een kleine auto, die maximaal maar 70 kilometer per uur kon rijden. Het kan wel zijn, dat uw vader het goed vond, dat u reed, maar daarom is de justitie het er nog niet mee eens, ant woordde de officier. Ik schrok nogal van het schikkings bedrag van 100,zei verdachte. Hebt u inmiddels een rijbewijs? vroeg mr. v. d. Brand. Ik vraag morgen het examen aan, gaf J. ten antwoord. Eis en vonnis bleven daarna 100,of 20 dagen. D., timmerman te Doorn, verscheen vrijdag voor het kantongerecht te Wage ningen omdat op de provinciale weg te Veenendaal met zijn auto een verkeers- fout was gemaakt. Na de aanrijding, die hierdoor ontstond, reed de bestuurder door zonder zich bekend te maken. Ik weet van het hele geval niets af, zei D., want ik heb niet met die auto ge reden en wie het wel gedaan heeft weet ik ook niet. Ik heb vier auto's en die staan van vrijdags tot 's maandags bui ten gebruik. Ik had ze natuurlijk beter af moeten sluitenEen week tevoren had ik deze zelfde auto aan iemand uit geleend, maar die heeft er deze bewuste zondag niet mee gereden, dat staat wel vast. Iemand anders moet hem meege nomen hebben. U mag daar in het vervolg wel wat beter toezicht op houden, merkte rechter v. d. Brand op. Door de eigenaar van de andere auto, die bij de aanrijding betrokken was, K., slijter te Amsterdam, werd een scha devordering ingediend van 47,55. De officier, mr. Leusink, vroeg, behal ve toewijzing hiervan, een boete van 40,of 8 dagen. Ik vind 't wel veel, zei verdachte. Ik ben natuurlijk wel verantwoordelijk voor die auto en ik had 'm op slot moeten doen, maar aan de aanrijding heb ik geen enkele schuld. Rechter v. d. Brand verlaagde daarop de straf tot 25,of 5 dagen, terwijl hij ook de civiele vordering toewees. Op het kruispunt Verlengde Maander- wegWillem de Zwijgerlaan te Ede had de 35-jarige V. uit Ede met zijn brom fiets geen voorrang gegeven aan een van links komende auto. Daardoor was een aanrijding ontstaan en bovendien was bij het onderzoek door de politie geconsta teerd, dat de terugtraprem van verdach- tes bromfiets niet goed werkte. De eigenares van de auto, de firma De J. uit Ede, wilde zich vrijdag op de zitting van het Wagenings kantonge recht, waar de zaak tegen V. behandeld werd, door een gemachtigde laten ver tegenwoordigen. Zoals echter nog wel eens vaker gebeurt, was verzuimd de machtiging te voorzien van een zegel, zo dat ze niet geldig was. Dat betekent uiteraard niet, dat verdachte de ruim 142,schade aan de auto niet zal hoe ven te betalen. Ik trapte door de rem toen ik pro beerde te stoppen, vertelde V. Dat komt ervan als u met een brom fiets rijdt, die niet in orde is, antwoordde mr. v. d. Brand. Het was m'n oude brommer nog, legde verdachte uit. Ik heb er nu een van 1963. Als het kalf verdronken is dempt men de put, haalde de rechter een van zijn geliefkoosde spreekwoorden aan. Er komt nog bij, dat u destijds onverzekerd reed. Ook de officier vond dit bromfiets rijden zonder op zijn minst een W.A.-ver zekering te hebben gesloten een riskante en kwalijke zaak. Hij eiste daarom voor het geen voorrang verlenen een boete van 100,of 20 dagen, waarvan 50,— voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en daarbij de bijzondere voorwaarde, dat verdachte binnen een week na het in kracht van gewijze gaan van het vonnis een verzekering zou hebben gesloten. Voor de defecte rem eiste mr. Leusink een boete van 40,of 8 dagen. Ik ben invalide en ik kan dat alle maal niet betalen, zei verdachte. Ook die verzekering was me te duur en ik heb er nu nog geen, al ben ik dan ook wel van plan geweest er een te nemen. Ik wacht nog steeds op de verzekeringsagent, die in januari voor het laatst bij me geweest is. Rechter v. d. Brand vonniste daarna met een boete van 25,of 5 dagen en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor een half jaar met een proeftijd van twee jaar en daarbij de ge vraagde bijzondere voorwaarde voor het geen voorrang verlenen. Voor de ondeug delijke rem luidde het vonnis 75,of 15 dagen. knie en enkelstukken munten uit door Ook aan huis Vakkundige behandeling Drogisterij en Fotohandel Zandstraat 7 Tel. 2472 Gevraagd zo spoedig mogelijk Ederveen - Telefoon 08387-202 en 607 KERKEWIJK 57 VEENENDAAL zoekt voor haar RONDBREIERIJ een voor deze funktie is geen technische kennis vereist. Zij behelst het schoon houden van onze rondbreimachines. Geboden wordt: Goed loon. Uitstekende sociale voorwaarden. Sollicitaties dagelijks op bovenstaand adres. DES VOORMIDDAGS: Feestklokken - Carillonconcert - vlag- hulde met aubade voor gemeentehuis - bezoek leerlingen scholen aan Ouwehands Dierenpark - Poppenkastvoorstellingen v. de kleintjes - Sportief programma voor de oudere leerlingen der scholen. Uitreiking van tractaties. DES NAMIDDAGS: 2 uur aanvang Feestmiddag op de ge- meenteweide bij de Buitenomme: a. de monstraties ponyclub Nij kerker veen, b. trampoline-demonstratie, c The three Rethlems aci'obaten, d. gecostumeerd korfbal door korfbalclub Arena; e. wed strijd met bromfietsen. Entree f 0,50, kinderen half geld, voor leden Ver. Oran- jedag op vertoon van lidmaatschapskaart 2 gezinsleden vrije toegang. Aanmelding voor deelname aan brom fiets wedstrijd voor woensdag 29 april by de heer P. v. d. Berg, drukkery Cunera (geen inleggeld). DES AVONDS: Feestelijke mars van muziekverenigingen met om 7.45 uur een taptoe van Ons Ge noegen op de Oude Markt, waar om half negen uur een Filmvoorstelling met films van Kon. Huis en als hoofdfilm „lm Weissen Rössl". Als slot: GROOT SCHIT TEREND VUURWERK op de weide bij de Veerweg. Vereniging „Oranjedag" Rhenen Voor de aanleg van de a/d Rijksweg Rhenen/Grebbeberg naast het Bad- restaurant zoeken wij ons te komen helpen bij baan en paden. Ook ge- of halve dagen-werkers die bereid zijn de aanleg van pensionneerden zijn welkom. Aanbiedingen per brief(kaart) of telefonisch Int. Midgetgolf Mij., p/a Tuinarchitect P. Bos, Post bus 77, Zutphen of telefoon 06759-1775. Bij de Stichting Proefstation voor de Akker- en Weidebouw, Bornsesteeg 45, Wageningen kan worden geplaatst een Opleiding: Mulo-A of gelijkwaardig, typen en bij voorkeur archiefverzorging-A. Leeftijd: ca. 25 jaar. Salariëring f335,— f 605,per maand. Sollicitaties te richten aan de Directeur van bo vengenoemd Proefstation, Postbus 33, Wagenin- nen. korte en lange mouw Markt 7 Tel. 3120 Veenendaal i' 1 Dm wolkpvc taalzaak Kon. Julianalaan 54, Tel. 03434-1790. Vóór en naseizoen extra korting op onze huur prijzen. NEEM GEEN RISICO'S KIES MET VERTROUWEN UW voor interieur - terras en tuin Uit de pracht collecties van de vakspecialist met garantie en service! DUS BIJ SPECIAALZAAK TEL. 2938 VEENENDAAL EEN ERVAREN voor zo spoedig mogelijk. Moet in militaire dient geweest zijn. Julianastraat 59 Telefoon 2858 VEENENDAAL GEVRAAGD: voor V2 dagen. Liefst met kantoorervaring en kunnende typen. Tevens gevraagd: met goed handschrift voor het bijhouden van ons magazijnkaartensysteem. Zeer geschikt voor oudere personen. Kerke wijk 91 Veenendaal.

De Vallei | 1964 | | pagina 7