Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken R.K. Jeugdraad ziet af van Willibrordusschool Voor de KANTONRECHTER Agenda Niet rooskleurig ZEGELACTIE VAN WINKELIERSVER. VOOR GRATIS REIZEN CHEQUES Middenstandsorganisaties willen textielzaken op maandag sluiten Wat nu weer...? >-Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Chr. Huishoudschool krijgt waarschijnlijk gebouw voor leerlingen uit Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuws uit de omgeving ajilieJf RHENEN AMERONGEN Drukke zondag RENSWOUDE EDERVEEN MULDER verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN 38e JAARGANG DINSDAG 28 APRIL 1964 Nr. 34 BüihMte en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 56M27 Bedaktte: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het is thans een uitgemaakte zaak dat de R.K. Jeugdraad niet zal kunnen beschikken over de leegstaande Willibrordusschool aan de Nieuweweg. De kosten bleken voor de R.K. gemeen schap te hoog. Hierdoor komt de weg vrij voor de aanvrage, die het bestuur van de Chr. Huis houdschool aan het gemeentebestuur richtte, om teneinde meer armslag te kunnen hebben van het gebouw gebruik te mogen maken. Het R.K. Jeugdwerk zoekt al geruime tijd naar een geschikte accomodatie. Toen de Willibrordusschool in januari j.l. werd opgeheven heeft men dat jeugdwerk daar kunnen onderbrengen. De school werd echter door de Over heid gesticht en valt na opheffing au tomatisch weer aan de Overheid toe. Hcewel men van de zijde van het R.K. Jeugdwerk verschillende malen een onderhoud had met het gemeente bestuur kwam het niet tot een oplos sing. De huur zou dermate hoog zijn dat de kleine katholieke gemeenschap dit niet zou kunnen opbrengen. Ook verkoop van de school bleek een onmogelijke zaak. De R.K. parochie moet momenteel al f 150.000,tou cheren voor de bouw van een nieu we pastorie en dan nog gelden fourneren voor het jeugdwerk, dat zou te bezwaarlijk worden. Toen bekend was dat het R.K. Jeugd werk de exploitatie niet op zich kon nemen om financiële redenen, kwamen er andere gegadigden, w.o. enkele Vee- nendaalse bedrijven. Onderkomen Voor het R.K. Jeugdwerk zoekt men nu een onderkomen. Men heeft het oog laten vallen op een gebouw achter de R.K. kerk aan de Nieuweweg, in katho lieke kringen „het aquarium" genoemd cmdat er een wandschildering is aange bracht waarop de woorden staan: „Do de vissen drijven met de stroom mee, levende zwemmen er tegen in." Ruim 200 R.K. jongenen onderver deeld in groepen gidsen, welpen en verkenners zullen hier moeten worden ondergebracht. Momenteel verblijven groepen jongeren op een terrein achter de Boxal fa briek in de Rozenstraat. Het R.K. Jeugdwerk had beslag we ten te leggen op een aantal noodinrich- tingen, die uit Zeeland kwamen en daar werd het jeugdwerk opgezet. Nu EDE: De motor- en autoclub Ede orga niseert op Koninginnedag voor de ze vende maal een zwarte schapenrit, zo genoemd cmdat de hoofdprijs een zwart schaap zal zijn. Aan de rit kan deelgenomen worden door auto mobilisten, scooter-, motor-, en brom fietsrijders. De start zal zijn om een minuut over half twee op de Koeweg. Tot drie uur kan men zich bij het inschrijfbureau in hotel Boschlust la ten inschrijven. De lengte van het parcours bedraagt voor auto's, mo toren en scooters 92 km en voor bromfietsen 95 km. WAGENINGENEen pittig partijtje voetbal speelden vorige week woens dag twee dameselftallen - samenge steld uit personeel van het Station voor Zaadcontrole. De twee elftallen - Z.A.C. (zuiverheidsafdeling en ad ministratie) en Kikoge (kiemkracht- afdeling en gezondheid) lieten het pu bliek een chamante voetbalwedstrijd zien op het sportveld bij de Oude Tol. BENNEKOM: De christelijke korfbal ver. D.V.O. te Bennekom organiseert dit jaar weer de bekende schoolkorf- balwedstrijden voor de jeugd van de lagere scholen. De inzet van deze wedstrijden is de z.g. „Rietmuts- wisselbeker". De beker werd vorig jaar gewonnen door de Gereformeer de Lagere School. het bedrijf aan de Rozenstraat gaat uit breiden zal de R.K. jeugd per 1 juli moeten verdwijnen. Een woordvoerder van de R.K. Jeugd groep vertelde ons dat het onmogelijk is een en ander te financiëren. Van de gemeente kunnen wij geen subsidie verwachten. Trouwens dat zou een pre cedent scheppen tegenover andere le vensbeschouwelijke jeugdcrganen. Wel hebben wij eens een gift ontvangen van de plaatselijke overheid. We had den aanvankelijk gedacht het nog wel te fiksen, maar de moeilijkheden wa ren te groot, aldus onze zegsman. Nu voor huishoudschool Het zal er dus wel cp uitlopen dat de Chr. Huishoudschool haar aanvrage ingewilligd krijgt. Deze school kampt met een groot ruimtegebrek waardoor een redelijke manier van onderwijs ge ven in het gedrang komt. Er wordt 's middags al les gegeven tot kwart over vijf, hetgeen niet bevorderlijk is voor de meest nog jonge leerlingen. De bouw van een tweede huishoud school is reeds aangevraagd, maar de rijksgoedkeuring werd nog niet gegeven, verteld ons de directrice, mej. Wagter. Zolang dit nog niet verwezenlijkt is zullen wij naar een noodoplossing moe ten zoeken. Het meest geschikt lijkt ons het gebouw van de voormalige R.K. school. Van de 375 leerlingen, die de lessen bijwonen, komen er meer dan 100 uit Ederveen, Renswoude of Scher penzeel. Deze meisjes zouden dan dich ter bij huis de lessen kunnen volgen en bovendien niet aan het drukke ver keer in Veenendaal meer deelnemen. Streekschool Wij hebben een specifieke Streek school, aldus de directrice. Er volgen ongeveer 375 leerlingen de dagschool en er zijn bovendien nog een 200 cur sisten. Dan komen er nog de vervolg opleidingen. Wij zullen beslist meer armslag moeten krijgen in de nabije toekomst. Het lijkt cns dat deze op lossing, althans tijdelijk, geschikt is. Wanneer wij zouden kunnen over gaan tot stichting van een tweede huis houdschool waren alle problemen uit de wereld. Maar ik herhaal, wij zijn met het ingebruiknemen van de Willi brordusschool al een heel eind op weg, zo verklaarde de directrice van de Chr. Huishoudschool. EERSTE BUITENLANDSE REIS OP 27 JUNI OF 4 JULI De Veenendaalse Winkeliersvereniging wil de thans lopende zegelaktie met verdubbelde kracht voortzetten. Men is voornemens de gehele aktie te doen resulteren in het aanbieden van gratis reizen in het hart van de zomer zowel naar buiten- als binnenland. De reis naar het bui tenland is gepland op zaterdag 27 juni of 4 juli. Deze reis zal naar Duitsland gaan. De binnenlandse reis voert naar Amsterdam waar men een bezoek brengt aan Schiphol, een rondvaart door de grachten en een visite aan Zandvoort maakt. Ook deze reis wordt op zaterdag gehou den. Er wordt verzekerd dat men om 11 uur 's avonds weer in Veenen daal arriveert. Voor de buitenlandse reis heeft men vier cheques nodig van 2,50. Voor de binnenlandse slechts 2. De cheques worden uitgereikt bij inlevering van een boekje met 500 zegels. Bij iedere aankoop van 1,— kan men voor tien cent een zegel bijkopen. Voor deze 500 zegels kan men eventueel 57,50 in contanten ontvangen of 24 cheques ter waarde van 60,Vier van deze cheques geven reeds recht op de buitenlandse reis. Deze cheques staan niet cp naam, dus kunnen ze verhandelt worden of cadeau gedaan. Het kopend publiek wordt verzocht zich voor deelname aan de reizen voor 13 juni op te geven bij de heer B. v. d. Pol, Hoofdstraat 98. Veenendaal. Attractie Als speciale attractie wil men eind mei of begin juni beginnen met een aktie waarbij aan het kopend publiek envelop- pes worden uitgedeeld waarin een num mer is ingesloten. Enkele nummers wor den later uitgetrokken waarop de reis geheel gratis is, dus zonder enige inleve ring van cheques. Men wordt dus aange raden deze nummers te bewaren. Men kan nooit weten. In het kader van de thans gevoerde Voorjaarsaktie zal de Grote Onbekende H.M. DE KONINGIN VIERT DONDERDAG HAAR VERJAARDAG A.s. donderdag 30 april is het allerwege feest in Nederland. Onze ge liefde Koningin viert haar 55ste verjaardag temidden van Haar gezin en Haar volk. Gezien de recente ontwikkelingen waarin H.M. vooral als Moeder veel moet hebben doorvoeld zal het Nederlandse volk zich in al zijn geledingen rond Oranje scharen en op uitbundige wijze haar aan hankelijkheid aan de Koningin betuigen. Op de foto: H. M. de Koningin tijdens haar jongste bezoek aan Mexico. speciale cheques uitreiken op 8 en 9 mei, waarvoor cadeaus vooi Moeder kunnen worden gekocht. Deze cheques dragen een speciaal stempel en zijn geldig tot 16 mei. Tenslotte is men van plan een attrac tieve kindermiddag te organiseren, maar de plannen hiertoe zijn nog in een voor bereidend stadium. Het bestuur verzoekt de winkeliers om cp maandagavond 4 mei a.s. geen etalage of neonlichten te laten branden i.v.m. de nationale herdenking van onze gevallenen. Route De buitenlandse reis zal via de volgen de plaatsen gaan: Veenendaal - Arnhem - Elten - Em merik - Wesel - Oberhausen - Autobaan - Keulen (Dom) - Bonn (Regeringsge bouwen) - Euskirchen - Heimbach - Rurtalsperr - Monschau (Schilderachtig gelegen in de Eifel) - Aken - Heerlen - Sittard - Roermond - Venlo - Nijmegen - Arnhem - Veenendaal. Veel belangstelling op vergadering C.P.B. De Chr. Plattelandsvrouwenbond afd. Veenendaal hield donderdagavond een vergadering in hotel De Korenbeurs waarvoor grote belangstelling bestond. De C.P.B. had op deze avond de heer G. B. Wolters uit Terschuur bereid ge vonden een causerie te houden over „Mooi Nederland" verduidelijkt rhet een serie dia's. De dames genoten zichtbaar van het gebodene. De heer Wolters voerde de aanwezigen mee naar diverse grote steden, maar ook langs Nederlands na tuurgebied en speciale vaderlandse trekjes zoals bijzondere klederdrachten. De C.P.B. is voornemens om in mei een uitstapje naar Den Bosch te ma ken in samenwerking met de land- bou wvoorlichtingsd ienst. De moderne Chr. Nat. School III aan de Adr. van Ostadelaan die in augustus zal worden geopend. In 1970 verdubbeling electriciteitsverbruik PLANNEN VOOR VERZWARING HOOGSPANNINGSKABELS Het blykt dat het electriciteitsverbruik in het gehele land met sprongen toe neemt. De aanschaf van koelkasten, te levisietoestellen e.d. is hieraan niet vreemd. Teneinde deze grotere vraag naar electrische energie op te kunnen vangen bestaan plannen de hoog spanningskabels, die van west naar oost door Veenendaal lopen te verzwa ren. De huidige capaciteit is 150.000 Volt. Men wil die tegen 1970 opvoeren tot over de 200.000 Volt. Bovendien zal de P.U.E.M. op haar terrein aan de Kas tanjestraat een nieuwe transformator plaatsen van 40 MW en de huidige 2 transformatoren van 20 MW parallel zetten, zodat deze capaciteit ook 40 MW wordt. Na bij de Da Costastraat is men be zig een nieuwe hoogspanningsruimte te bouwen, die in verbinding staat met de Paulus Potterstraat. Wat betreft de plannen voor de bouw van het P.U.E.M. service cen trum aan de Markt kan worden ver meld dat men nog wacht op de ver gunning om te gaan bouwen. Hier wordt o.m. kantoorruimte voor de P.U.E.M. geschapen. Wij leven in de eeuw van de tech niek. De ontwikkeling en dan vooral in de industrieplaats Veenendaal wijst op een verderschrijden van de moge lijkheden. Bovengenoemde voorzienin gen kunnen Worden beschouwd als njaatregelen ter opvang van de grote expansie. KERKELIJKE MUZIEKAVOND IN CHR GER. KERK Op 30 april - Koninginnedag - wordt er in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoofd straat een kerkelijke muziekavond ge houden. De avond vangt aan om acht uur. De kerk is om half acht open. Aan deze avond werken mede Simon C. Jan sen, orgel en Andries Harshqgen, trom pet. De opening zal worden gedaan door ds. J. Keuning, de meditatie door ds. Jac. v. Dijk en de sluiting door ds. J. Overduin. Voor een voorrangsfout op de hoek van de Tuinstraat en de Sandbrinkstraat te Veenendaal had mej. De R., secretaresse te Veenendaal, een schikkingsvoorstel gekregen van ƒ50,Vrijdag werd zjj voor het Wagenings kantongerecht tot precies de helft veroordeeld. Ik kwam met de auto de Sandbrink straat uit, vertelde mej. De R. Mijn uit zicht op de Tuinstraat werd volkomen belemmerd door een twee meter hoge muur, die tot aan de weg staat. De neus van de auto moet dus al op de Tuinstraat staan voor je iets kunt zien. Ik reed hoogstens 20 kilometer. De vrachtauto zat niet helemaal links en als u nog langzamer gereden had, had u een aanrijding voorkomen, meende mr. v. d. Brand. Per slot van rekening is de Tuinstraat 6.10 meter breed, 't Is overigens inderdaad een moeilijk punt. Ook de officier wilde wel aannemen, dat het uitzicht onvoldoende was ge- weest. U had echter uiterst langzaam moeten rijden of desnoods stil moeten gaan staan, vond hij. Uit het feit van de aanrijding blijkt, dat u sneller reed dan de voorzichtigheid gebood- Els 45, of 9 dagen. In verband met de gevaarlijke situatie heeft de gemeenteraad besloten dit kruispunt extra te beveiligen, deelde mej. De R. nog mede. Het verkeer op de Sandbrinkstraat heeft nu voorrang. Een kruispunt, dat zo gevaarlijk is, kan men beter vermijden, oordeelde de rechter. In verband met de grote schade aan verdachtes auto, ƒ2200,vonniste hij met 25,of 5 dagen. De B., vertegenwoordiger te Ede, en R., kapper te Ede, stonden vrijdag samen voor de balie van het Wagenings kanton gerecht. De B. omdat hij in Ede de jacht wet overtreden had en R. wegen mede plichtigheid. Hij had namelijk tijdens de jacht de auto voor De B. bestuurd. De dagvaarding is niet goed, zei R. Er staat, dat wij ons op een perceel ten zuiden van de spoorlijn Utrecht-Arnhem bevonden. Dat is niet waar, we zijn alleen maar op de weg geweest. Dan klopt het dus wel, want een weg is ook een perceel, legde de rechter uit. Het bleek, dat verdachte De B. wel een jachtakte bezat, doch dat hij alleen het jachtrecht had op een terrein te Haarlem. Waarom bent u niet in uw eigen jachtveld gebleven?, vroeg mr. v. d. Brand. Hoe zou u het vinden als iemand anders op uw terrein ging jagen? Niet prettig, antwoordde de ver dachte eerlijk. Ik heb al geprobeerd om ook in Ede een jachtrecht te krijgen, maar dat valt niet mee. De B. heeft zeer onsportief gehan deld, vond de officier, mr. Leusink. Ik zal ditmaal nog geen verbeurdverklaring vragen van het jachtgeweer, doch uit sluitend omdat hij elders een jacht recht bezit. (Zie verder pag. 2) In Veenendaal is men geen voorstander Vanwege de Mitex, een federatie van middenstandsorganisaties, in de textiet- detailhandel, gevestigd te Amsterdam, wcrdt in deze weken een actie gevoerd om te pogen een algehele winkelsluiting op maandag in de textielbranche door te voeren. By wijze van proef wil men van 15 mei tot 15 oktober a.s. proberen of dit voorstel aannemelijk is. De werknemersorganisaties hebben evenwel aangedron gen cp het beeindigen van deze actie omdat dit voorstel lijnrecht ingaat tegen het lopende akkoord dat een rouleersysteem voo.r het personeel inhoudt. In Amsterdam vond de idee weer klank voornamelijk bij kleinere tex tielzaken. Het grootbedrijf was er te gen. In een groot aantal plaatsen schijnt men de proef te willen toepassen o.a. te Ede. In Veenendaal kon men er weinig voordeel in zien. Het rouleersysteem van thans werkt heel goed en waarom zouden wij veranderen zegt men in tex- tielkringen. Bovendien zou er vcor de vertegenwoordigers praktisch maar 3'/2 dag overblijven voor het maken van een offerte. In Ede staat men welwillend tegen over het plan en is men voornemens op 15 mei a.s. 's maandags te gaan sluiten. Op woensdagmiddag zijn de textielzaken dan open. Het personeel heeft veel meer belang bij een lang weekend dan een versnippering van vrije tijd vindt men daar. Het roule- ringssysteem is niet aantrekkelijk om dat er sems geen vaste verkopers aan wezig zijn en de directie zich met tij delijke hulpen meet redden. EXAMENS HANDELSAVONDSCHOOL Het schriftelijk examen van de Vee nendaalse Handelsavondschool zal ge houden worden op 11, 12, 13 en 20 mei. Op 25 en 26 mei volgt dan het monde ling gedeelte. De uitreiking van de di ploma's vindt plaats op donderdag 28 mei. „CON AMORE" GEEFT UITVOERING Het Ned. Herv. Evang. Zangkoor „Con Amore" geeft op woensdag 29 april a.s. in Eltheto een uitvoering on der leiding van de dir. C. Budding. Op deze uitvoering zal er gedeclameerd worden door de heer M. Hendriks en mej. R. Bruin. De avond begint om 19.30 uur. ALGEMENE LEDENVERGADERING V.V.Z. De Vereniging Voor Ziekenhuisver- pleging V.V.Z. houdt op vrijdag 1 mei 1964 haar algemene ledenvergadering in het O.C.B.-gebouw. De ledenverga dering begint om 8 uur. PTT-ers in nieuw uniform Het is in het eerst wel even een vreemd gezicht, maar toch staat het nieuwe donkergrijze uniform met het rode PTT-embleem op de linkermouw, waarin we reeds enkele PTT-bestel- lers in onze gemeente dienst zagen doen goed. Bij navraag blijkt dit het nieuwe zomeruniform van de PTT- bestellers te zijn. De eerste zomerse zondag is Ameron gen niet ongemerkt voorbij gegaan. De hele dag was er in beide richtingen een haast aaneengesloten rij auto's op de Kon. Wilhelminaweg, zodat het vaak onmogelijk bleek deze weg over te ste ken. Doordat in de Betuwe al heel wat bloesem te zien was. was er veel ver keer in die richting. Op de wegen door het bos. zoals de Bergweg was haast geen plekje meer vrij om een auto neer te zetten. Verwonderlijk blijft het dat de meeste mensen een zit- of ligplaats- je zoeken vlak aan de weg. Daar was het dan ook stampvol, terwijl verder het bos in vaak in wijde omtrek nie mand te bekennen viel. De caféhouders, ijsverkopers enz. hadden de eerste goede zondag van dit jaar. TWEE ONDERWIJZERESSEN GAAN CHR. LAGERE SCHOOL VERLATEN Een tweetal onderwijzeressen van de Chr. Lagere School in Renswoude gaan aan het einde van het lopende school jaar de school wegens een benoeming elders, verlaten. Mej. U. W. B. Huys- kamp is per 1 september benoemd aan de Martha Stichting te Alphen aan de Rijn. Per 1 augustus zal mej. H. W. v. d. Berg verbonden zijn aan de Chr. Lagere School te Voorschoten. Over de nieuw te benoemen leerkrachten is nog niets bekend. Intussen zal de proef op tal van plaatsen worden doorgevoerd. Er werd verzekerd dat het personeel er veel voor voelt, maar dat hun vakbonden aan de destijds gemaakte afspraak zijn gebon den. Van de zijde van het actiecomité werd verklaard dat in de nabije toekomst ieder bedrijf wel zou moeten volgen cmdat er anders „een ernstig perso neelsverloop zou ontstaan". In Veenen daal blijft intussen voorlopig alles nog bij het oude. JONGEMAN NA ONGEVAL OVERLEDEN In het Julianaziekenhuis te Ede over leed in denacht van donderdag op vrijdag de 17 jarige Adri Robbertsen van de Veenweg te Renswoude, die een week tevoren bij een verkeerson geval tussen Ede en De Klomp zwaar werd gewond. Toen hij samen met een vriend per bromfiets de Rijksweg over stak bij de kruising Kraatsweg-Kalver- kampweg werd hij gegrepen door een vrachtauto van de heer B. uit Rheden. De jongeman liep een schedelbasis- fractuur op aan de gevolgen waarvan hij donderdag is bezweken. LEDENVERGADERING JULIANASCHOOL Heden (dinsdag) avond wordt in een der lokalen van de Hervormde Juliana- school de jaarlijkse ledenvergadering gehouden. BANNELINGEN: De ex-koningin Ge- raldine van Albanië bracht onlangs een bezoek aan ex-koning Faroek van Egypte, die op het ogenblik in Rome woont. Koningin Geraldine kwam in naam van haar 25-jarige zoon Leka de hand vragen van Fa- roeks dochter Fawzia. Deze bleek echter niet met het aanzoek te zijn ingenomen. „Hij is 2.10 meter en ik 1.60 meter. Als ik naast hem loop heb ik altijd het gevoel dat hij op stelten loopt" zei Fawzia. PARAATHEID: Bij graafwerkzaamhe den in de omgeving van de Noord- Franse plaats Peronne heeft men een nog volledig intact wapenarsenaal ontdekt uit de Eerste Wereldoorlog. De vondst omvatte onder meer tien ton munitie, granaten, gasbommen en een grote voorraad geweren. Het materiaal kan nu weer door het Franse leger gebruikt worden. VOGELS: Er zijn in Frankrijk nog maar 22 lammergieren, dertig gieren en zestig adelaars. Daarom komen te Caen tweehonderd geleerden uit de hele wereld bijeen om zich te bera men op beschermingsmaatregelen tot behoud van de roofvogels. Motief: zij zijn nuttig omdat zij tal van die ren vernietigen die schadelijk zijn voor de landbouw. VEENENDAAL Woensdag 29 april: Vergadering Roode Kruis afd. Veenendaal in het Roode Kruis gebouw. Woensdag 29 april: O.C.B.-ge bouw: Zanguitvoering van „Con Amore" voor bejaarden. Aan vang 19.30 uur. RHENEN Dinsdag 28 april 1964, op het ge meentehuis: Gemeenteraads vergadering. Aanvang 8 uur. EDERVEEN Dinsdag 28 april: Ledenvergade ring Julianaschool. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 29 april: Ledenverga dering Groene Kruis in café Marktzicht. Aanvang 8 uur. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiin Kerkewijk 167 - Veenendaal HYPOTHEKEN (Ie en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1