Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Uitbundige viering van Koninginnedag Verschillende evenementen brachten duizenden op de been In Veenendaal veel hoogtepunten Verdienstelijke streekgenoten door H.M. de Koningin onderscheiden r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Herdenking van onze gevallenen op maandagavond 4 mei Opening Bergbad op Hemelvaartsdag Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbnurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel VEENENDAAL BROUWER RHENEN ELST RICHTLIJNEN voor de NATIONALE HERDENKINGSAVOND op maandag 4 mei 1964 38e JAARGANG VRIJDAG 1 MEI 1964 Nr. 35 Redakftto en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Bedaktte: W* F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Begunstigd door droog weer hebben duizenden mensen in de gehele omgeving Koninginnefeest 1964 uitbundig gevierd. In onze omgeving waren er enkele in het oog springende evenementen. Wij noemen slechts de Internationale Motorcross, waar het bezoekersaantal overigens wat tegen viel, de grote Kinderaubade in de morgenuren, de Braderie en filmvoorstelling 's middags, de streekvoetbalwedstrijd en het Oranjebal in de avonduren. Deze programmapunten trokken het meeste publiek. In Rhenen was er eveneens een grote kinderaubade en werd het programma besloten met een groot schitterend vuurwerk aan de Veerweg. Hoewel het geen warme lentedag was viel het weer bijzonder mee en viel er geen spatje regen. Dit leidde tot een massaal ver toeven in de buitenlucht. In Veenendaal trok de kinderaubade duizenden mensen. Vlak voor tienen was er op de toegangswegen naar de Markt geen doorkomen aan. Bijna 4000 schoolkinderen met fleurige oranjelin ten getooid marcheerden naar het grote Marktplein, dat geheel vol stond met plaatsgenoten, die in een feestelijke stemming verkeerden. Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg sprak een korte gelukwens uit aan H.M. de Koningin, gevolgd door een drie werf hoera van de aanwezigen. Burge meester Hazenberg las daarna een fe licitatie-telegram voor dat aan H.M. was gezonden, waarna het Wilhelmus werd gezongen en midden op de markt de vlag werd gehesen. Begeleid door een elektronisch orgel, bespeeld door de Veenendaalse orga nist Bob van Stempvoort en enkele trompetten zongen de schoolkinderen een aantal vaderlandse liederen. Het geheel stond onder leiding van de heer Gijsbert van Zanten. De kinderzang was behoorlijk en goed georganiseerd. Een vrolijk in termezzo ontstond toen de kinderen plotseling ophielden en het refrijn door de oudere aanwezigen verder werd gezongen. Een dergenen, die niet meezong werd opgeroepen om het lied in een solo te beëindigen. De verschillende muziekcorpsen brachten de kinderen naar de scholen terug, waar zij een traktatie van de vereniging „Oranjedag" in ontvangst mochten nemen. In de middaguren ging de belang stelling uit naar de grote Motorcross, waarover elders in dit blad uitvoeriger berichten. Het viel op dat het bezoek beduidend minder was dan vorige ja ren, hetgeen wellicht te wijten is aan het ontbreken van de zware 500 cc klasse. De Braderie aan de Stationssingel trok veel publiek. Om 2 uur werd de Braderie door de kinderarts, dokter Henriëtte R. M. Plomp geopend met het doorknippen van een lint waaraan een aantal ballonnen was bevestigd. De ballonnen vlogen niet de lentelucht in maar bleven tegen een gevel hangen. De Braderie werd bezocht door o.a. burgemeester Hazenberg en de wet houders De Ruiter en Van Kuyk. Ook was er een filmvoorstelling met Stan Laurel en Oliver Hardy in het Ver. gebouw aan de Eikenlaan, waar 500 kinderen aanwezig waren. Later in de middag was er een ge slaagde poppenkastvoorstelling. De Bra derie en het nevenprogramma was der mate geslaagd dat er voor de Ver. „Phi- ledelphia" een batig saldo van f 1700,— overschoot. De avondbraderie kon niet doorgaan omdat alle artikelen waren uitverkocht. De streekvoetbalwedstrijd om half zeven trok enkele duizenden bezoekers. Het was een aantrekkelijk voetbal duel, dat werd opgeluisterd door de Harmonie „Caecilia". Burgemeester mr. dr. Hazenberg verrichtte de aftrap. De belangstelling voor de kerkelijke muziekavond en sapienzang in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat was zeer groot. De organist Simon C. Jan sen en de trompettist Andries Harsha gen zorgden voor een stijlvol en kundig uitgevoerd repertoire. Het openingswoord werd gesproken door ds. Keuning. De Herv. predikant ds. Jac. van Dijk uit Nijkerk boeide zijn gehoor met een meditatie „Uw die- 3UN6WANS PRISMA pontiAc ▼oor betere uurwerken H0QF0STR 91 VEENENDAAL S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxatie» naar t' allerstond". Ds. J. Overduin sloot de bijeenkomst. Op de Markt gaf de Harmonie „Cae cilia" o.l.v. haar dirigent de heer P. G. Adee een concert in de muziektent. Het grote Oranjebal voor de Veenen daalse jeugd was een gebeurtenis waar de teeners zich opperbest amuseerden. Het was mudvol in de grote garage van de fa. Schoonhoven aan de Industrie- Hoe druk het was tjjdens de grote Kinderaubade op de Markt toont de foto over- duidelijk. Duizenden mensen luisterden naar de massale zanghulde. DRIE RIDDERORDEN IN VEENENDAAL Een groot aantal landgenoten werd naar aanleiding van de verjaardag van H.M. de Koningin onderscheiden. Onder hen, die zich op bijzondere wijze verdienste lijk maakten en deswege onderscheiden werden bevonden zich een zestal perso nen uit onze streek. In Veenendaal vielen ditmaal hoge onderscheidingen. Drie plaatsgenoten werden begiftigd met de Ridderorde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg reikte woensdagmorgen in tegenwoor digheid van talrijke stafemployé's en mededirecteuren de onderscheiding uit aan de president-derecteur van de Kon. V.S.W., de heer J. Bottenheim Sr. De heer Bottenheim heeft een uitzonder- lijkestaat van dienst. Hij was meer dan 50 jaar lid van de directie van de Kon. V.S.W. Op 23-jarige leeftijd werd hij reeds geroepen tot de functie van directeur. Dat was in 1914, enkele jaren nadat een groot deel van het bedrijf door brand was verwoest. De heer Botten heim creëerde voorts een aantal wo ningen voor zijn werknemers en was in de vooroorlogse jaren secretaris-pen ningmeester van de Burgerwacht. In 1940 vertrok de heer Bottenheim naar het voormalige Ned. Indië en werd na de oorlogshandelingen door de Japan ners geïnterneerd. Ook trad de heer Bottenheim toe tot de plaatselijke Brandweer. In aanwezigheid van vele bedrijfs- functionarissen en familieleden werd de heer Bottenheim namens H.M. de Ko ningin door de burgemeester van Vee nendaal benoemd tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. De heer Botten heim (72) werd hierna toegesproken door zijn zoon, de heer J. C. Botten heim Jr., door de heer Bonnike Sr. en door de president-commissaris van de Kon. V.S.W., de heer H. Muller. De heer L. M. Bonnike Jr. besloot deze hartelijke plechtigheid met de woorden: U bent ons voorgegaan in het beleid en wij willen deze grote lijn doorzetten. De heer D. H. Hootsen, president kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal werd woensdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. In een bijzondere bijeenkomst speldde burgemeester Hazenberg de heer Hootsen de ridderord eop de borst. De heer Hootsen diende de Hei-vorm de Kerk gedurende meer dan 40 jaar als kerkvoogd en werd later president kerkvoogd. Voorts was de heer Hootsen 25 jaar bestuurslid van de Boerenleen bank, thans Raiffeisenbank. Eveneens meer dan een kwarteeuw had de heer Hootsen zitting in het bestuur van twee Bijzondere Lagere Scholen. Als Heem raad had de heer Hootsen zitting in het waterschap Dijkschap en de Grebbe. Bij de uitreiking van de Koninklijke onderscheiding waren o.m. aanwezig de Hervormde predikanten ds. A. Vroeg - indeweij, ds. D. v. d. Berg, ds. P. de Jong en dr. C. Graafland, alsmede en kele collega-kerkvoogden. De heer Hootsen dankte de burge meester voor de hoge onderscheiding en sprak er tevens zijn verwondering over uit omdat hij altijd gewenst heeft op de achtergrond te blijven. Hij bleek de voetsporen van zijn vader te hebben gedrukt want die was ook jarenlang kerkvoogd. Ds. A. Vroegindeweij, voorzitter van de Centrale Hervormde Kerkeraad prees de heer Hcotsen voor zijn werk kracht en ijver. Woensdagmiddag werd in een bijzon dere bijeenkomst te zijnen huize dhr. Ant. de Ruiter, wethouder van Open bare Werken van de gemeente Veenen daal en voorzitter van de Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" be noemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Burgemeester Hazenberg reikte met een hartelijke toespraak tot zijn mede bestuurder van de gemeente Veenen daal de hoge Koninklijke onderschei ding uit. De burgemeester verklaarde dat de heer De Ruiter in een lange reeks van jaren het werk niet heeft geschroomd en zeer getrouwelijk is na gekomen. Hij bewoog zich op verschil lend terrein en vervulde talrijke func ties op maatschappelijk gebied. Meer dan 30 jaar was de heer Ant. de Ruiter voorzitter van de Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" en gedurende een reeks van jaren voor zitter van de Handelsavondschool. Hij was een stimulerend figuur van het Bouwfonds en heeft zowel provinciaal als in gemeentelijk verband de maat schappij grote diensten bewezen. Bij de totstandkoming van het Julia- naziekenhuis was de heer Ant. de Rui ter in het voorste gelid werkzaam. De heer De Ruiter was voorts bestuurslid van „Bergbad" en van „Oranjedag" Als zakenman was de heer De Rui- laan, waar de bands „The Rubies" en „The Flying Stars" voor de nodige mu zikale omlijsting zorgden. De jeugd bleef in gezellige stemming tot half twaalf bijeen. Een rijk geva rieerd programma waarvan de bevol king van Veenendaal een zeer druk ge bruik heeft gemaakt. De verjaardag van H.M. Koningin Juliana werd in Rhenen op waardige wijze gevierd. Het begon om 8 uur met de feestklokken pn tot het middaguur was het vooral voor de jeugd feest. Er was een aubade voor het gemeentehuis. De schooljeugd zong uit volle borst de vaderlandse liederen mee. Toen dit was afgelopen ging een deel van de jeugd achter de muziek aan naar Ouwehands Dierenpark, waar naar hartelust in de speeltuin kon wor den geravot. De kleineren woonden een poppen kastvoorstelling in het Eigen Gebouw bij en de allergrootsten hadden ook dit jaar weer een puzzt ltocht op de fiets. Voor ieder was er een traktatie. In de middaguren was er een pro gramma met vcor elk wat wils o.a. de monstraties van de ponyclub uit Nij- kerkerveen. een gecostumeerde korf balwedstrijd, bromfietswedstrijd. Het avondprogramma begon met een feestelijke mars van de muziekvereni gingen, een taptoe van „Ons Genoegen" op de Markt, een openlucht filmvoor stelling met als besluit een vuurwerk. Het was voor groot en klein een mooie dag. Nadat in Eist in de morgenuren de schoolkinderen op beide scholen hun liederen hadden gezongen werden ze allemaal rijkelijk getrakteerd. Door het verheugend initiatief van een comité uit de bevolking konden 's middags 200 Elster kinderen deel nemen aan een alleraardigste op tocht, die langs een korte route door het centrum van Eist voerde. (zie verder pag. 4) ter een ge-iiene fij vfr en vervulde de functie van bestuurslid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Tenslot te was de heer De Ruiter sinds 1945 wethouder der gemeente Veenendaal. Wij hebben grote waardering en res pect voor hetgeen U presteerde in het algemeen maar bovenal voor de ge meente Veenendaal en het heeft H.M. de Kcningin behaagd U te begiftigen met de hege onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, welke ridderorde de heer De Ruiter op de borst werd gespeld. Bij de uitreiking waren o.m. tegen woordig de beide mede-wethouders, de heren Van Kuyk en Koppenberg en het bestuur van de Winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid". Burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal overhan digde woensdagmorgen met een harte lijke toespraak ten huize van de deco- randus de gouden Ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas- WAARDE f 32,50 De Valleiriks die vorige week werd uitgegeven bü Focus Foto- handel in Rhenen is niet gevon den. De nieuwe riks is f 32,50 waard en draagt het nummer: UA 35267 Indien de riks vóór donderdag a.s. om 12 uur wordt ingeleverd op ons kantoor wordt de premie hiervan contant uitbetaald. sau aan de heer Hendrik Kruidenier (71) wonende Plantage Willem III, op de grens van Rhenen en Eist, die per 1 januari is afgetreden als administre- j rend kerkvoogd van de Ned. Herv. Ge- j meente van Rhenen, na meer dan 25 jaar geheel belangeloos in deze functie werkzaam te zijn geweest. Bij de uitreiking waren o.m. verte genwoordigd de heren P. H. van Os en Ph. de Rooder namens het college van Kerkvoogden. De heer Kruidenier heeft onder moei lijke omstandigheden zijn werk ver richt. Er werd herinnerd aan de kerk brand van 1934, aan de instorting van de N.O. hoofdpijler van de kerk en aan het bombardement van de Cuneratoren in 1945. Buitendien ging in de meidagen van 1940 de pastorie verloren. De heer Kruidenier heeft steeds de moed opge bracht om door te zetten en zijn functie tot een goed einde te brengen. De heer H. Kleyer (70) wonende aan de Rozenstraat te Veenendaal werd woensdag door H.M. de Koningin be giftigd met de Ere-medaille in zilver behorende tot de Orde van Oranje Nas sau. Burgemeester mr. dr. Hazenberg reik te aan de heer Kleyer de onderscheiding uit in tegenwoordigheid van de Com mandant van de Veenendaalse Brand weer, de heer Th. v. d. Veen. De heer Kleyer was zeer lange tijd in dienst van gemeentewerken als opzichter. Hij heeft belangrijke diensten aan de ge meenschap bewezen. Zijn pensionering enkele jaren geleden betekende nog geen afscheid. Sinds de oprichting van de Vrijwillige Brandweer in 1932 was de heer Kleyer lid van het corps. De burgemeester wenste de heer en ook mevrouw Kleyer van harte geluk met de Koninklijke onderscheiding. In Ederveen reikte de burgemeester van Ede mr. dr. P. J. Platteel de Ere medaille in brons uit aan de heer P. Zorg, Nieuweweg 41 die gedurende meer dan 40 jaar in dienst is geweest van de aardewerk en porceleinfabriek Goedewaagen te Gouda. Het 40-jarig jubileum werd reeds in oktober 1962 gevierd. Burgemeester Platteel noemde hen, die 40 jaren trouw betoonden aan het zelfde bedrijf de steunpilaren van de maatschappij. Met groot genoegen mag ik u de onderscheiding overhandigen, zo verklaarde de burgemeester. Bij de uitreiking was mede tegenwoordig de directeur van de Aardewerkfabriek, de heer Goedewaagen. 1. De Nationale Herdenking van allen - burger zowel als militair die sinds 10 mei 1940, waar of wanneer ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen, zal dit jaar worden gehouden op maan dag 4 mei. 2. Van des avonds 18.00 uur tot zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. 3. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht", die zal aanvangen van een punt, dat niet verder dan ongeveer 30 mi nuten verwijderd is van die plaats in de gemeente of naburige ge meente, waar de slachtoffers de dood hebben gevonden of wel zijn begraven. 4. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. 5. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna, zal op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt ver zocht, deze plechtige stilte overal en algemeen in acht te nemen. 6. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen worden afgelegd. Vlaggen en vaandels zullen niet worden medegevoerd; toespraken zullen bij voorkeur niet worden gehouden. 7. In aansluiting aan en in overeenstemming met bovenstaand program- mma zullen in de kerken of in andere gebouwen herdenkingsbijeen komsten worden gehouden. 8. Met het oog op het karakter van deze Nationale Herdenkingsavond is het gewenst, dat de Burgemeesters er voor zorg dragen, dat die avond geen openbare vermakelijkheden worden geboden. Daar de Ho- reca-bedrijven hun normale dienstverlenende functies moeten kunnen blijven vervullen impliceert het voorgaande niet, dat sluiting van deze bedrijven kan worden voorgeschreven. Wel dient vanaf 18.00 uur de exploitatie zodanig te geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheids aspect ontbreekt. Gedurende de periode van 18 tot 21 uur dient de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de of ficiële Nederlandse radioprogramma's. Deze richtlijn kwam tot stand in overleg met het Bedrijfschap Horeca. 9. In overleg met het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond wordt de leden van die Bond verzocht bij de exploitatie van hun zaken op passende wijze rekening te houden met het karakter van de Nationale Herdenkingsavond. In het bijzonder zij gewezen op de wen selijkheid van 18 tot 21 uur geen lichtreclame te bezigen. Op maandag 4 mei a.s. des avonds 8 uur zal in het gehele land twee minuten stilte in acht worden genomen ter eerbiedige nagedachtenis aan hen, die in de strijd voor de vrijheid van ons vaderland, hier en overzee, vielen. Ook in Vee nendaal zal deze stilte in acht worden genomen. De aanvang en het einde van de stilte zal auor de sirenes van het gemeentehuis, de gasfabriek en de Rozen straat worden aangegeven. Om half acht komen voor garage De Haas tegen over het monument bij het station het gemeentebestuur, de nabestaanden van de gevallenen, illegaliteit, Nationale Reserve, Reserve-politie, Ned. Roode Kruis, E.H.B.O., geestelijkheid., een vertegenwoordiger van de oud-militairen, het Ve ter anenlegioen, deputaties uit de leerlingen van de scholen, „Oranjedag" en an dere verenigingen bijeen. Bij het monument zal de plechtigheid om kwart voor acht worden geopend met het zingen door het mannenkoor „De Veenzangers" van drie coupletten van „Blijf bij mij Heer". Daarna is er gelegenheid tot het leggen van kransen en bloemen. Om precies 8 uur begint de stilte, die duurt tot 2 minuten over 8. Eventueel is er na de stilte nog gelegen heid tot het leggen van bloemen, waarna de plechtigheid zal worden besloten met het spelen van een couplet van het Wil helmus door de Veenendaalse Harmonie „Caecilia". De inwoners worden verzocht zoveel mogelijk bij het monument aanwezig te Op bovenste en onderste twee foto's, links en rechts speldt de burg. van Veenendaal Mr. dr. J. Hazenberg resp. de heren J. Bottenheim, Ant. de Ruiter, H. Keleyer en D. H. Hootsen de Kon. onderscheidingen op de borst. Middelste foto links speldt burg. Bosch ridden van Rosenthal van Rhenen de heer H. Kruidenier de gouden medaille op en op de middelste foto rechts overhandigt burg. Platteel van Ede de ere-medaille in brons aan de heer P. Zorg. zijn. Voorts worden de ingezetenen ver zocht die avond om 6 uur de vlaggen zonder Oranjewimpel halfstok uit te ste ken. Er wordt voorts een beroep op de in woners gedaan eraan mede te werken dat het bij en om het monument bij het station die avond volkomen rustig en stil is. Alleen in volkomen orde, rust en stil heid eert men zijn doden het best. Gevallenen In de praktijk is gebleken dat de ge dachte voor een herdenking van ALLEN die waar en wanneer ook ter wereld het offer van hun leven hebben gebracht nog niet altijd volledig tot zijn recht is ge komen. Naar aanleiding daarvan heeft het Veteranen legioen van Nederland gemeend op de in dezen in overleg met de Regering tot stand gekomen erkenning van enkele groepen „vergeten doden" te moeten at tenderen. Tijdens de Nationale Herdenking dienen al onze gevallen te worden herdacht burger en militair die, waar ook ter wereld het hoogste offer brachten t.w.: de Nederlandse militairen van Zee- Land en Luchtmacht, gesneuveld tijdens de oorlogshandelingen in mei 1940; de burgers, die zijn omgekomen tenge volge van deze oorlogshandelingen; de militairen van het KNIL, de KL en de Marine, die gesneuveld zijn tijdens de Japanse invasie in het voormalige Neder- lands-Indië; allen, burger en militair, gevallen tijdens het verzet tegen de bezetters van Neder land in de jaren 1940-1945; allen, burger en militair, gevallen tij dens het verzet tegen de bezetters van het voormalige Nederlands-Indië in de jaren 1942-1945, allen, die zijn omgekomen in de talrijke concentratiekampen, waarvan slechts met name te noemen de kampen in Nederland, Nederlands-Indië, Duitsland, Japan, Thai land en Birma; allen, burgers, militairen en leden van de Koopvaardij, omgekomen ter zee, te land en in de lucht buiten het vaderland ge durende de Tweede Wereldoorlog; allen, burger en militair, die zijn gevallen tijdens de bevrijding van het Koninkrijk, zowel in Nederland als in het voormalige Nederlands-Indië; de burgers en militairen, gevallen in de strijd voor Orde en Vrede in Indonesië; de militairen, gevallen in de strijd voor Recht en Vrijheid in Korea; de militairen, die zijn gevallen tijdens de akties op Nieuw-Guinea. Op donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) zal het Bergbad voor het publiek worden opengesteld. Maandag 11 mei daaropvol gend zullen de schoolwedstrijden worden gehouden, waaraan meer dan 1500 scho lieren deelnemen, afkomstig uit de hoog ste klassen van lagere scholen en ULO- scholieren.

De Vallei | 1964 | | pagina 1