Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gemeente Veenendaal kocht grond en huizen op Industrieterrein 100 Militairen collecteren voor Gezamenlijke Militairen Fondsen PINKSTEREN Agenda Onderhandelingen /^WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ZEER DRUK BEZOCHTE RECEPTIE VAN 50 JARIGE SKF FIRMA BRUIL STICHT NIEUW BEDRIJF Ex-bewoners gegriefd OVERBERG Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel „Zij werden allen vervuld met de Heilige Geest" WIST U BROUWER 38e JAARGANG VRIJDAG 15 MEI 1964 Nr. 39 Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 Rjnen) - Giro 563427 Bedaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het gebied tussen Industrielaan en Parallelweg is bestemd voor Veenendaals toekomstige in dustrie. Het terrein, doorsneden door de pas aangelegde Nijverheidslaan, zal plaats bieden aan bedrijven die de wens te kennen geven zich in het nijvere Veenendaal te vestigen. Enkele nieuwe bedrijfsgebouwen verrezen reeds op deze strook grond, waar eertijds landbouwgewassen welig tierden. Dezer dagen kocht de firma Bruil uit Ede een stuk grond, waarop men een grote be drijfshal wil plaatsen. Het gehele terrein moet ter onzer beschikking komen, want we kunnen geen Baaiie Nassau in dat gebied tole reren. Een eilandje in een industrie gebied is abnormaal, volgens de burge meester. De onderhandelingen over de aan koop van enkele verspreid staande wo ningen, waaronder twee flinke boerde rijen, zijn in volle gang of reeds afge sloten. Niet altijd verliepen deze trans acties even vlot, omdat het verlaten van oude, vertrouwde grond altijd sen timenten bij de betrokkenen zal op roepen. Toch kwamen enkele bewoners van het betrokken gebied reeds tot over eenstemming met het gemeentebestuur, ook over de aangeboden schadeloos stelling. Anderen konden het niet ver kroppen te moeten vertrekken uit de oude omgeving, maar deze bezwaren berusten geheel in het gevoelige, men selijke vlak. Grief Bijzonder gegriefd voelt zich even wel de fam. Van Engelenburg, die door hard werken en sparen, waarbij ook de vrouw des huizes uit werken ging, tot eigen woningbezit kon geraken. Twee jaar geleden kreeg men aanzegging dat hun woning, evenals die van alle buurt genoten zou moeten verdwijnen in het kader van de uitbreidingsplannen. Mede met het oog op het algemeen belang zette de heer Van Engelen burg z\jn handtekening onder de transactie en verkreeg de geijkte schadeloosstelling. Het gezin werd een huurwoning toegewezen, juist tegenover het ontruimde huis. Nu blijkt opeens dat de dubbele wo ning niet voor de vlakte zal gaan, maar de huizen en de grond aan de firma Bruil zijn verkocht, waarna deze firma enkele employé's van haar bedrijf de woning in huur heeft gegeven. Het ligt in de bedoeling van de firma Bruil de ex-woning van het gezin Van Engelenburg als bedrijfswoning te ge bruiken. De betrokken familie zag in haar nieuwe huurwoning aan de Nij verheidslaan met lede ogen toe hoe anderen de woning gingen inrichten en bewonen. Het gaat mij en mijn vrouw zeer aan het hart, want het was ons levenswerk, zo verklaarde de heer Van Engelenburg. Zakelijk Deze bezwaren zijn uiteraard zuiver gevoelsmatig. Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, die wij naar aanleiding van deze kwestie interviewden, vond het geval vrij normaal en zakelijk juist. Wij als gemeente hebben gesteld dat het bedoelde terrein overeenkomstig haar bestemming als industrieterrein moet worden aangemerkt, waarbij eventuele opstallen geoorloofd zijn, mits niet in strijd met de bouwveror dening. Bij industriële bebouwing mogen er 1 of 2 woningen worden aangebouwd (al naar gelang de grootte van het be trokken bedrijf). Hier verkochten wij Lezing voor de „Veenendaalse Vogelvrienden" Dinsdagavond 19 mei zal in Ilotel „De Korenbeurs" op initiatief van het bestuur van de „Veenendaalse Vogel vrienden" een lezing worden gehouden, welke zal worden verzorgd door de heer Volkering.. Het onderwerp voor deze avond is het houden en verzorgen van de vogels in het algemeen. Voor de pauze zal dit aanschouwelijk worden voorgesteld met dia's, terwijl na de pauze alle mogelij ke vragen kunnen worden gesteld. Gezien het grote succes van de vorige lezing, wordt er andermaal een grote belangstelling verwacht, terwijl er uiteraard ook een beperkt aantal be langstellenden zullen worden toegelaten. In de pauze kan men zich opgeven voor deelname aan de excursie naar het bekende vogelpark „ANIMALI" te Eindhoven, op zaterdag 6 juni a.s., wel ke zeer interessant beloofd te worden. Het blijkt nu reeds, dat er zeer veel animo voor bestaat. WfiNDKLOKKIN voor betere uurwerken de grond dus op normale wijze aan de industrie i.e. de firma Bruil. Deze fir ma wilde ook enkele woningen voor haar employé's neerzetten. Het zou natuurlijk al te dwaas zyn geweest om eerst de dubbele wo- ning af te gaan breken en dan een andere bedrijfswoning te gaan bou wen. De mensen gingen akkoord met de schadeloosstelling en toen de firma Bruil prys stelde op de woning erbij was het normaal dat die industrie de huizen erby kocht, aldus Burgemeester Hazenberg. Het dubbele woonhuis Parallelweg 90 en 91 bestemd als bedrijfswoningen van fa. Bruil. De wethouder van Volkshuis vesting, de heer R. Koppenberg verklaarde desgevraagd dat hier de normale procedure was ge volgd. Dat de .firma Bruil in teresse toonde voor dat bepaalde stuk grond is van recente datum, dus was niet bekend toen de on derhandelingen met het betrok ken gezin begonnen. Er blyft geen enkel huis staan in dat in dustriegebied aldus de Wethou der. Dat is niet alleen zakelyk, maar ook planologisch geheel juist. De wethouder voegde er evenwel aan toe dat hy, zuiver menselyk geredeneerd en gezien vanuit een zekere sentimentali teit wel iets van het standpunt van het betrokken gezin van En gelenburg kan begrijpen. Deze kwesties zijn altijd enigszins ge laden en soms moeilijk, maar niet te vermijden in het kader van een zich steeds uitbreidende industriële gemeente, die naar mogelijkheden zoekt tot verdere expansie. f 7,50 WAARD De Valleiriks, die vorige week werd uitgegeven by Huibers, Electrotechnisch bureau, Bergweg, Veenendaal werd niet gevonden. Deze week wordt weer een nieuwe riks in de circulatie gebracht, welke riks het nummer draagt 4 VL 013237 Indien U de riks voor donderdag 12 uur op ons kantoor inlevers ontvangt U prompt de vinders premie. GEMEENTE-AMBTENAREN VERGADEREN De onderafdeling Zuid-Oost Utrecht van de Ned. Bond van gemeente ambtenaren is voornemens te verga deren op woensdag 27 mei a.s. in hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal. De directeur-secretaris van deze bond, mr. L. Boer, zal een inleiding houden over actuele problemen. BRUIDSPAREN OFFERDEN VOOR GELEIDEHONDEN In de maanden januari t/m april 1964 werd in de trouwzaal van het Veenen daalse gemeentehuis f 191.86 ingeza meld voor het Kon. Ned. Geleidehon denfonds te Amsterdam. De totaal-op brengst, bijeengebracht door bruids paren en andere bezoekers van de trouwzaal, is inmiddels gestegen tot f 1460,58. „WAT DOEN WE MET DIT VREEMDE FEEST?" Dit is het onderwerp wat ds. v. d. Ree van Amsterdam voor zyn jeugd dienst heeft gekozen. Deze dienst wordt gehouden in het gebouw Sola Fide, op zondag 17 mei a.s. (Ie Pinksterdag) te 9 uur v.m. Niet alleen de jongeren, maar ook belangstellende ouderen zijn van harte welkom. Directeur Jonker kreeg Koninklijke onderscheiding Door de Directie van SKF Kogellagerfabrieken, die gisteren, 14 mei, 50 jaar bestond, werd in Hotel De Wageningse Berg een receptie aangeboden, die ge weldig d,ruk bezocht werd. Tal van zakenrelaties, vertegenwoordigers van so ciale organisaties e.d. gaven acte de presence.. Het voltallige college van B. en W. der gemeente Veenendaal toonde haar belangstelling alsmede de gemeentesecre taris, de heer D. van Manen. Tijdens deze receptie werd een der directeuren van SKF, de heer J. C. Jonker onderscheiden en benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Intussen graven bulldozers en graaf machines dag aan dag op het nieuwe Industrieterrein hun sleuven door het zand. Persoonlijke bezwaren van de enkeling tegen ontruiming van de oude, vertrouwde omgeving gelden niet en mogen niet gelden omdat uitbreiding noodzakelijk is. In bovengeschetst ontruimingsgeval lijken, zuiver menselijk gezien, onbil lijkheden te schuilen, omdat de wo ning voor duurzame verdere bewoning werd ingericht en niet specifiek als be drijfsruimte. En ook al omdat de be trokken familie dagelijks tegen hun ex- bezitting moeten aankijken. ELST IN NABIJE TOEKOMST IN ELST EEN DIEPVRIESKLUIS Op 't ogenblik is men aan de Rijks straatweg 219 bij initiatiefnemer de heer G. Hovestad bezig met de bouw van een grote diepvrieskluis. De kluis die achter zijn woning zal komen, be tekent voor de Elstenaren een aan winst. Het initiatief van de heer Hove stad zal dan ook zeer zeker van harte toegejuicht worden. In verband met deze toekomstige kluis zal binnenkort een voorlichtings- en demonstratie avond over diepvriezen gehouden wor den, waarvoor ieder te zijner tijd een uitnodiging ontvangt. De inhoud van het Pinksterfeest wordt onder ons het minst verstaan. En toch handelt Pinksteren over geloof, hoop en liefde, ever de toepas sing van het heil dat Christus verwierf, de bevinding in het hart. Dit feest spreekt ons ook van de christelijke zending. Er is dus wel reden toe om samen stil te staan bij de inhoud van Pinksteren. Het Joodse Pinksterfeest was oorspronkelijk een oogstfeest. De eerste lingen van de gerstenoogst werden in de tempel gebracht, n.l. een paar broden. Van heinde en ver kwam men naar Jeruzalem. Zo was het ook toen de H. Geest werd uitgestort. Maar de meeste mensen hadden er geen vermoeden van wat er ging gebeuren. Zij wisten er niets van dat de Heere juist dit oogstfeest in Zijn heilsplan wilde inschakelen. Met de discipelen was het anders. Zij waren eendrachtig bijeen, volhar dende in het bidden en smeken. Zij wachtten met vurig verlangen op de vervulling van de belofte: „Blijft gij te Jeruzalem, totdat gij zult aange daan zijn met kracht uit de hoogte." Hoewel ze daarop wachtten, hoorden ze toch onverwachts een geluid uit de hemel als van een geweldig ge dreven wind. Die vervulde het gehele huis waar zij zaten. Niet alleen hoorden zij wat, zij zagen ook wat: verdeelde tongen als van vuur. Die vuurtongen zaten op een ieder van hen. Ja, zij werden allen vervuld met de H. Geest. Ze werden er vol van! Het is ook treffend dat ALLEN vervuld werden! Wie waren dat? In de eerste plaats de discipelen en daarbij nog de vele anderen. In hoofdstuk 1 lezen we van 120 mensen, die bijeen waren. Hoeveel mensen op de le Pinksterdag bijeen waren is niet bekend. De gelovigen van Jeruzalem zullen bijeen geweest zijn. Allen werden vervuld met Gods Geest. Dit Gods Woord lezende, mag ons wel aanzetten tot een vurig verlangen ook de H. Geest in ons hart te ontvangen. Want zovelen er door Gods Geest geleid worden, die zijn kinderen Gods! Hebben wij mensen dan Gods Geest niet in ons hart? Helaas niet! Wij denken aan de ontzettende gevolgen van de zondeval. De gemeenschap met de H. Geest werd afgewezen. Hoewel de rijkdom daarvan was ervaren. De gemeenschap met de geest des duivels werd gekozen. Nog wel moedwillig, vrijwillig. Het kon niet erger. Het is ont zettend. Sinds dat moment is ieder mens vervuld met de geest des duivels, al vanaf de geboorte! En zo sterven we tenzij tenzij de Heere uit genade, om de verdiensten van Christus ons wederbaart. Dan wordt het anders met ons, niet eerder. Ons hart is vol verbazing over dit grote wonder, dat de Heere naar verloren, zondige mensen wil omzien. Welk een liefde, onbegrijpelijk groot en rijk! Maar zo toont de Heere Zich, ook nu in 1964! En hoe gaat het dan, als ook wij vervuld worden met de H. Geest? Is er dan meteen reden om te jubelen? Helemaal niet. Want wat ontdekken we als de Heere ons hart herschept, als Hij met het licht des Geestes ons hart verlicht? Het is daarbij als in ons huis. Als de zon niet schijnt, lijken de kamers schoon. Laat er echter eens een bundel zonlicht binnen vallen. Dan zien we dat er ontelbare stofjes ronddwarrelen. Zo gaat het ook als de H. Geest ons hart verlicht. Wat zien we dan veel zonden, niet te tellen zoveel. Jazeker, naar het eigen woord van Christus, overtuigt de Geest van zonden, gerechtigheid en oordeel. Maar dat niet alleen! De H. Geest drijft ook uit tot Christus. Doet op Zijn verzoeningswerk hopen, naar Hem uitzien. Wat rijk is dat al, als we het mogen zien: De Heere kan ook mij helpen. Maar het is nog groter als wij geloof ontvangen dat Christus onze Middelaar is. Zodat we het kunnen zeggen: Hij is mijn grote Profeet, mijn enige Hogepriester, mijn eeuwige Koning. Dankbaarheid welt dan op uit het hart voor zoveel ge nade. En dat wordt ook getoond in het dagelijks leven. Dan vloeit myn mond steeds over van Uw eer, gelyk een bron zich uitstort op de velden; Wanneer ik door Uw geest Uw wetten leer, Dan zal myn tong Uw redenen vermelden. D. v. d. B. De burgemeester van Veenendaal, Mr. Dr. Hazenberg speldde de heer Jonker het Eremetaal op de borst. De burgemeester wees op de plaats die SKF in de Veenendaalse samenleving inneemt. Hij sprak er zijn waardering over uit dat SKF zich ter plaatse veel vuldig op sociaal gebied heeft bewogen en voor de gemeentenaren veel gedaan heeft. De heer Jonker dankte, zichbaar be wogen, voor de onderscheiding. Hij verklaarde het gevoel te hebben dat hij de onderscheiding mocht ontvangen, maar dat feitelijk SKF ermee bedoeld is. Ik ben nu eenmaal degene, die voor al in Veenendaal het meest aan de weg timmert en contacten (ik mag wel zeg gen zeer prettige) heb met het gemeen tebestuur en andere organen. Ik voel het zo dat door deze onderscheiding de gehele SKF organisatie geëerd is en daar ben ik geweldig dankbaar voor zo besloot de heer Jonker. Naast de heer Jonker namen nog drie mededirecteuren van SKF de tal loze gelukwensen en cadeaus in ont vangst t.w. de heren H. A. Lundberg, H. J. Dorpema en W. Wolgast. De grote receptiezaal was herschapen in een bloemenzee en vele fraaie cadeaus wer den aan de directie aangeboden. Als eersten traden de 25 rayonagenten van SKF naar voren, die een collectie schil derijen aanboden, w.o. een wel zeer fraai exemplaar, een havengezicht van de schilder Hub. Hierck. Heden (vrijdag) middag zullen direc tie en personeel van SKF het 50 jarig bestaan op het bedrijf herdenken. Om kwart over drie zal namens het perso neel een beeldhouwwerk aan de di rectie worden overgedragen. Dit zal geschieden door de secretaris van de Ondernemingsraad de heer D. G. de Man. Na afloop is er dan een receptie in de kantine van het bedrijf. KONIJN GESTOLEN In de nacht van woensdag op don- derdage werd bij de heer van N. op de Nieuweweg een gele Vlaamse reus uit het konijnenhok gestolen. De daders zijn niet bekend. Dinsdag vormden ad- spiranten van de voet balver. „Renswoude" een erehaag voor het gemeentehuis toen hun leider en trainer Cor Koetsier in het huwelijk trad met me- juffr. R. G. van Koo ien. De bruidegom heeft zich bijzonder beijverd de jongens uit Renswoude de eer ste beginselen van het voetbalspel bi; te brengen. dat een bewoner van de Pakhuisweg onder Ede geen vrolijke thuiskomst wachtte? dat zijn vrouw hem vertelde dat ze een doos met vodden aan een scha renslijper had meegegeven? dat de man zich toen herinnerde de voddendoos als brandkast te heb ben gebruikt? dat hij een bedrag van f 800,in de doos bewaard had? dat de scharenslijper zich tot nu toe niet heeft gemeld? H0QFD5TP 91 VEENENDAAL I 1 l!f MOGELIJK MET MUZIKALE OPLUISTERING VAN DRUMBAND Op dinsdagavond 19 mei a.s. wordt in de gemeente Veenendaal een eenmalige collecte gehouden, bestemd voor de gezamenlijke Militaire fondsen. Ruim 100 militairen van de school voor reserve-officieren en de kaderschool uit Ede zullen een huis aan huis collecte houden, waar bij waarschijnlijk een militaire Band medewerking zal verlenen, door op markante plaatsen in het dorp op te treden. De directeur van SKF, de heer J. C. Jonker, neemt gelukwensen in ontvangst van zijn mededirecteuren i.v.m. de hem verleende ko ninklijke onderschei ding. Op de foto: v.l. n.r. de vier SKF di recteuren, de heren W. Wclgast, J. C. Jonker, H. A. Lundberg en H. J. Dorpema. De militairen zullen zich opstellen bij de Brandweerkazerne aan de In dustrielaan, vanwaar ze hun rondgang door Veenendaal zullen beginnen. Na afloop van de collecte wordt in hotel De Korenbeurs een inzameling gehou den. Het plaatselijk comité dat de collecte organiseerde en van harte aanbeveelt bestaat uit de heren W. C. H. Dekker (hoofdinspecteur van politie), W. van Offeren en J. Budding. De Gezamenlijke Militaire (Sieun) Fondsen, kortweg G.M.F. genaamd be staan uit: 1 Fonds 1815 voor oud mili tairen en nagelaten betrekkingen; 2 Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciëns „Stamil"; 3 Ver. „Ereschuld en Dank baarheid"; 4 Karei Doormanfonds; 5 Prins Bernhard Stichting; 6 Stichting „Het Van Weerden Poelmanfonds". Deze fondsen verlenen niet alleen steun aan oud-militairen, hun gezinnen of nagelaten betrekkingen, maar hel pen evenzeer bij de moeilijkheden, die vele van de dagelijks demobiliserende militairen bij hun terugkeer in het bur gerleven ondervinden. Het plaatselijk comité, wil hierbij de bevolking vra gen de collecte van harte te steunen, waarbij wij ons gaarne aansluiten. WANDELTOCHT ZONDAGSSCHOOL De zondagsschool te Overberg hoopt met Tweede Pinksterdag met een aan tal kinderen een wandeltocht te maken door de mooie omgeving. Vertrek om half negen 's morgens vanaf het plein tegenover het Kamp Overberg. De zondagsschool begint weer op zondag 31 mei. VEENENDAAL Vrijdag 15 mei. 3.15 uur n.m. Aanbieding geschenk door per soneel van SKF ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan. Na af loop receptie. Zaterdag 16 mei. Kerkelijke mu ziekavond in Chr. Ger. Kerk. (Hoofdstraat). Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 19 mei. Lezing voor de „Veenendaalse Vogelvrienden" in Hotel De Korenbeurs. Aanvang 8 uur. 4 EDERVEEN Zaterdag 16 mei. Eerste oriënta- tierit E.M.A.C. Start om half drie bij Café Marktzicht. Zaterdag 16 mei. Muziekuitvoe ring van „Irene" in het Markt- gebouw. Aanvang 7 uur. OVERBERG Dinsdag 19 mei 8 uur. Uitvoe ring van Chr. Muziekclub „Weer klank" in Kamp Overberg. RENSWOUDE Woensdag 20 mei: Puzzleritten georganiseerd door jeugdver. „Immanuel". Start om 7.30 uur. N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxatie*

De Vallei | 1964 | | pagina 1