Machtige zanguitvoering aan vooravond van Pinksteren tuinbouw hoek j Noodklokken over Washington Interkerkelijk karakter droeg bij tot sfeervolle avond Zaterdag a.s. Merino's Jeugdvoetbaltoernooi C I! IIV IL ET ARAM ARAM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 20 MEI 1964 Nr. 40 „Hoe lang doe jij met je nylons?" ELST (GEEF VOLDOENDE BEMESTING) RHENEN Rhenus deelde punten met Minerva 1-1 De duiven vlogen V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE DE GROTE OPSTAND BRUGTOERNOOI MARKTBERICHTEN Succesvolle uitgaansdag SDV Nagekomen predikbeurten DE X-B-70-A DELTA-BOMMENWERPER De Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat was zaterdagavond geheel bezet tijdens de interkerkelijke muziek- en zanguitvoeringdie aan de vooravond van Pink steren werd gegeven. Een drietal plaatselijke zangkoren t.w. het Hervormd Evan gelisatiezangkoor „Con Amore", het Chr. Geref. zangkoor „Chrigeza" en het Geref. Kerkkoor „Soli Deo Gloria" zorgden tesamen voor een machtig volume dat indrukwekkend opklonk in het kerkgebouw. Het geheel stond onder leiding van de kundige dirigent de heer Jan van de Waart uit Den Haag, dirigent van het Residentie Mannenkoor. Organist was de heer Jan van Weelden. Mevr. Grims- Strootman bracht enkele, zeer fijn gezongen sopraan-soli ten gehore, terwijl voorts de trompettist A. Rijks muzikale medewerking verleende. Het was een prachtige muziek- en zangavond, die wel bijzonder werd ge waardeerd. De drie Veenendaalse ko ren zongen het bekende „Vaste rots Ik vroeg het aan een kantoormeisje van zo'n jaar of achttien. Ze zei: „Och gewoonlij k één paar per week." „Zoveel?", zei ik verschrikt. „Maar nu niet meer hoor!". Ze zei het stra lend. ,,'k Heb nu de ideale kousen ontdekt. Deze extra sterke wandel nylons heb ik al zo'n week of vijf aan. Fantastisch sterk zijn ze". „Maar", vroeg ik en ik keek weifelend naar haar benen, „zijn ze dan niet erg dik?" Ze antwoordde niets. Liet al leen, trots, haar benen zien. „Oh zei ik, „wat zijn die mooi!". Die extra sterke wandelnylons (ein delijk de oplossing voor het pro bleem van de hoge nylonrekening) hetenDANLON SOLID (metnaad) of DANLON BOULEVARD (naadloos). Ze kosten f 2.95. Verkrijgbaar bij uw textielhandelaar: FA. F. v. d. BOSCH Hoofdstr. 12 - Veenendaal - tel. 3078 van mijn behoud" krachtig en indrin gend, terwijl een rytmisch gezongen psalm werd ondersteund door de ge meentezangen, hetgeen het zanggenot nog verhoogde omdat de aanwezigen hierbij niet passief behoefden te blij ven. De orgelimprovisaties van Jan van Weelden fijnzinnig gespeeld, droegen eveneens bij tot het welslagen van het programma, terwijl de sopraan mevr. Rie Grims-Strootman ondanks het feit dat deze soliste niet meer tot de jonge ren behoort, bewees haar prachtige zangstem (nog) te hebben behouden. Het geheel stond onder voortreffelijke leiding van de dirigent de heer Jan van van de Waart, die de voor hem toch onbekende zangkoren, geheel naar zijn inzicht kon leiden. Het gemengde kerkelijke publiek ge noot zichtbaar van het gebodene, waar bij nogmaals vermeld dat de plaatse lijke zangkoren (ook afkomstig uit ver schillende kerkgenootschappen) er toe bijdroegen dat op deze muziek- en zangavond de qualificatie „op zeer hoog peil staande uitvoering" beslist van toepassing was. Op zaterdag 23 mei a.s. zal het jaarlykse Merino's Jeugvoetbaltoernooi weer worden gehouden. Acht jeugdploegen zullen aan het toernooi deelnemen dat za terdagmiddag om 1 uur begint op het terrein aan de Wageningselaan. De deel nemende teams zijn: Patria (Zeist), CHRC (Renkum), Esca (Arnhem), WOG (Har derwijk), Ede, Veenendaal, DOVO en Merino's. NOREN STUURDEN TENNIS WEDSTRIJD IN HET HONDERD Een grote groep Noren heeft woensdag in Oslo een tenniswedstrijd tussen Noorwegen en Zuid Afrika in het hon derd gestuurd door, toen de strijd net begonnen was, het middenveld te be zetten en spreekkoren aan te heffen, waarin de afschaffing van de apart heidspolitiek in Zuid Afrika werd ge- eist. De politie moest ingrijpen om de baan te ontruimen: De wedstrijden werden op een andere - geheimgehou den - baan voortgezet. Het programma luidt als volgt: Zaterdag 23 mei: 1 uur CHRC - DOVO. 2.30 uur Ede-Patria. 4 uur Veenendaal- WOG. 5.30 uur Merino's - Esca. Zaterdag 30 mei: 1 uur Winnaars voorronden. 2.30 uur Winnaars voor ronden. 5 uur wedstrijd om de 3e en 4e plaats. 6.30 uur Finale. In de pauze om kwart voor vier zul len waarschijnlijk hondendressuurde- monstraties worden gehouden in sa menwerking met de kynologenclub Ne der Veluwe. Het Merino's jeugdtoernooi werd vo rig jaar gewonnen door het elftal van de v.v. „Veenendaal' ker 1963 won. dat de wisselbe- SPORTUITWISSELING VEENENDAAL-TILBURG In het kader van de jaarlijkse sport- i uitwisseling tussen de wolsteden Til burg en Veenendaal vindt op 13 juni a.s. een voetbalwedstrijd plaats waar bij het elftal van Merino's naar Tilburg zal reizen teneinde daar een wed strijd tegen een elftal van een wolin dustrie aldaar te spelen. NEDERLAAGTOERNOOI De v.v. Merino's zal in augustus a.s. een nederlaagtoernooi organiseren, waaraan verschillende standaardelftal len uit 'deze omgeving zullen deelnemen. De club, die Merino's de grootste ne derlaag weet toe te brengen wint een wisselbeker. ORANJE-WIT ORGANISEERT HENGELWEDSTRIJD De voetbalvereniging Oranje-Wit or ganiseert half juni een hengelwedstrijd voor haar leden op de Vinkeveense plas sen. Sportvissers, die aan dit festijn willen meedoen kunnen zich hiervoor opgeven bij de heer A. A. Geurtsen, Rijksstraat weg 168, Eist. Om te kunnen groeien hebben alle planten, hetzij tuin- of kamerplanten, groente of fruit, bemesting nodig. De planten nemen het koolzuurgas uit de lucht en met behulp van het door de wortels opgenomen water en het zon licht wordt dit omgevormd tot kool hydraten. Naast deze luchtvoeding vindt de plant de tweede bron van voedsel in de grond. De wortelharen nemen de voeding uit de grond op en hebben het vermogen om de in op lossing zijnde zouten op te zuigen. Het water speelt bij het gehele voe dingsproces een zeer grote rol. Dui delijk is het, dat de door de planten aan de grond onttrokken stoffen weer op de een of andere wijze moeten worden aangevuld, anders zou deze spoedig uitgeput raken. Bij de bemes ting gaat het om de elementen die de planten nodig hebben voor haar op bouw en deze zijn in hoofdzaak stik stof, fosfor, kali, kalk en magnesium. Zorgt vooral dat het reservevoedsel in uw tuin(tje) op peil blijft. De alom bekende rose A.S.F.-korrelmest bevat voornoemde elementen. Wanneer een der benodigde elementen in de min derheid komt dan is dit direct te zien. De groei stagneert, het gewas 1 krijgt een lichte kleur en staat te kwijnen. My spreekt de blomme een tale! Een geliefde plant in het moderne interieur is ongetwijfeld wel de soort Bromelia, die vele maanden bloeit met een merkwaardige aarvormige bloei- wijze. Dat nu is de Vriesia Saundersii met haar geel-groene bloemen, de schutbladeren (bracteën genoemd in vakterm) hebben dezelfde kleur. De ze plant leefde in het land van her komst op takken en stammen van bomen en behoort dus tot de epiphi- tische planten, hetgeen wil zeggen: zij leefde daar niet ten koste van de tak of boom, maar voedde zich met water en afval. Zij moet in de huiskamer een lichte plaats hebben, doch verdraagt abso luut geen felle zonnestralen. Wel ver langt zij een warm plaatsje. In de zomermaanden niet alleen op de pot grond doch ook in het hart (koker) water geven. Voor verrotting behoeft men niet bang te zijn. In de winter maanden moet spaarzaam gegoten worden. Na haar langdurige bloei is—de Bromelia gedoemd om te sterven. Vóór zij afsterft vormt zij één, soms meer, jonge plantjes aan haar voet. Haar taak is dan volbracht: zij groei de, bloeide, schonk groot genot, ver wekte nakomelingschap en gaat ster ven. Laat de jonge plant zo lang mo gelijk aan de moederplant vastzitten. Is de moederplant dor en slap gewor den, dan kan men de jonge plant voorzichtig afnemen en overzetten in een pot. Zij verlangt zeer poreuze potgrond. Na een jaar is de plant bloeibaar en zij zorgt steeds voor haar instandhouding. Uw bloemist heeft nog wel meerdere Bromelia- soorten, ik noem de Nestbromelia, de Bilbergia, de Aechmea fulgans, de Cryptanthus en de Bryophyl. Uitgebloeide bolgewassen. Laat het loof van de uitgebloeide bolgewassen rustig afsterven. Velen hebben de verkeerde gewoonte om het loof van de sneeuwklokjes, blau we druifjes, crocussen, sneeuwroem, etc. na de bloei af te snijden. Opge ruimd staat netjes, doch dit mag men bij de bolgewassen niet in toepassing brengen door hen van het loof te be roven. Dit moet uit zichzelf afster ven. De bolletjes vormen na de bloei reservevoedsel voor de volgende bloei. Gaat men hen van het loof beroven dan lijdt de bol en de bloei houdt op. Wanneer straks uw tulpen, narcis sen en hyacinthen zijn uitgebloeid dan subiet de bloemresten en zaad lobben verwijderen, de bloemstengel laten zitten! Zaadvorming verzwakt elke plant, dus ook een bolgewas. Heeft men de grond waarop de bol gewassen bloeiden nodig voor het be planten met zomer- of herfstbloei- sters, dan kan men de bollen voor zichtig rooien (uitsteken) en daarna direct in de schaduw dicht bijeen in kuilen. De bol neemt de voedings stoffen uit de bovenaardse delen weer in zich op. Laat de bollen rus tig afsterven. In aug. neemt men de bollen uit de grond en laat deze dro gen op 'n schaduwrijk plekje. De fel le zon mag de bollen niet beschijnen. Bewaar de droge bollen op een koele plaats om deze in oktober-november opnieuw uit te planten. Tuinieren is vooruit zien Wat staan de in volle bloei staande violen prachtig! Violen vormen spoe dig zaad. Dit nu moet voorkomen worden wil men van een langdurige bloei verzekerd zijn. Zaadvorming put de plant uit, het stagneert de groei en de knopvorming en de planten gaan spoedig achteruit. Om de andere dag moet men de dorre bloemzaden er uitknijpen. Het kost weinig tijd en wordt door rijke bloei beloond. Violen geven bij aanhoudend droog weer graag de moed op. Steeds er voor zorgen dat de grond voldoende vochtig blijft. Giet niet over de plan ten maar tussen de planten. Daar zij veel voedsel nodig hebben, raad ik u aan, wat rose A.S.F.-korrelmest tus sen de planten te strooien en deze licht door de grond te werken. Een dichter heeft gezegd: „Een tuin is een geliefde, die nimmer te leurstelt." Ik zeg: die geliefde is geen gemakkelijke liefde, z ij is nukkig, heeft kuren en is bovendien vaak ver leidend en wispelturig. En toch gaan we steeds opnieuw die ongemakke lijke nukkigheid aanvaarden en met zorg en liefde omringen. Immers, wij weten, een tuin is geen handwerkje dat men naar believen kan uittrekken of lostornen, wanneer kleur of pa troon niet bevallen. Bij het tuinieren heeft men, evenals in ons leven, met tegenslagen te kampen. Deze zijn er om overwonnen te worden. Jeremi- eren en een nors gezicht trekken brengt niemand verder. Het verst komt men bij de verzorging van de tuin, van planten, bloemen, heesters, etc. etc. met het herstellen van de gemaakte fouten. Houdt u zich aan mijn vingerwij zingen dan zal de nukkigheid van uw geliefde tuin(tje) beslist nog meeval len. E. J. Grijsen, Rhenen. Onder wel zeer warme weersomstandig heden heeft Rhenus zich op 2e Pinkster dag opgemaakt voor de wedstrijd tegen van 102 km 1 uur en 18 minuten. De Postduivenvereniging Rhenen en Om streken hield een wedvlucht naar Bergen op Zoom, waaraan 320 duiven deelnamen. Zy werden gelost met Zuid-Westenwind en de snelste duif deed over de afstand Minerva in Utrecht. Het einde kwam met een 1-1 gelijke stand, waardoor Rhenus weer een eindje in de goede richting kwam. De uitslag werd, gezien het ver toonde spel, voor beide clubs aanvaard baar geacht. Rhenus zette direct een offensief in, waarbij diverse schoten werden -gelan- I ceerd, die echter geen doelpunten ople- verden, zodat de rust inging met dubbel- blanke stand. Na de hervatting was het evenals daar voor een kalme wedstrijd, mede door de hoge temperatuur, waardoor elke inspan ning eigenlijk te veel was. Het spel ging gelijk op en neer totdat G. van Baaren de bal kreeg toegespeeld en met een prachtig schot passeerde hij de Utrechtse keeper 0-1. Tien minuten later was het Minerva dat met een goed doel punt tegen scoorde 1-1. Nogmaals maakte Rhenus een doelpunt, maar de scheids rechter, die zwak leidde, keurde om on begrijpelijke reden het doelpunt af. Miner va zette in laatste instantie alles op alles maar de Rhenus achterhoede met de spil aan het hoofd gaf geen krimp. Doelpun ten bleven verder uit zodat de 1-1 stand tot het eindsignaal bleef gehandhaafd. Zondag a.s. zal Candia worden over stroomd door voetbalsupporters uit de omgeving want de grote strijd Rhenus- DVSA staat op het programma, waarbij beide ploegen het grootste belang hebben. De uitslagen luiden als volgt: P. v. Eist 1, 59; O. v. Schoneveld 2, 14, 27, 32; J. Bleijenberg 3, 10, 18, 19; A. v. Veenendaal 4, 43, 48, 61, 72; K. v. d. Vooren 5, 6, 8, 12, 15, 16, 17, 21, 24, 25, 28, 31, 35, 38, 39, 45, 46, 47, 52, 53, 64; Gebr. Hovestad 7, 34, 44; H. Oelderik 9; J. Slotboom 11; T. v. Dorland 13, 22, 23, 50; H. Eibers 20, 29; A. Quint 26, 55. Bij de wedvlucht naar Volvoorde werd deelgenomen door 277 duiven. Wind Zuid- West. Afstand 139 km. De snelste duif deed hierover 1 uur en 26 minuten. De uitslagen luiden als volgt. W. v. Laar 1; F. v. Dorland 2, 8, 11, 56; J. Bleijenberg 3, 19, 26, 39, 43; K. v. d. Vooren 4, 5, 7, 10- 17, 18, 27, 37, 48, 52, 53, 55; L. Sacrec 6; H. Oelderik 9; A. v. Veenendaal 12, 23; J. Baars 13, 21, 22, 40; G. Hovestad 14, 46; O. v. Schoneveld 15; D. ter Haar 16; B. v. Ingen 20, 31; J. Menge 24; C. Spies 25, 47; P. v. Eist 28, 35, 49; A. Quint 29, 41, 42; J. Toonen 30; H. v. Ingen 32; G. v. Estrik 33; G. v. d. Hatert 34; J. Henzen 36; Gebr. Hovestad 38, 44; VEENENDAAL „Larsson!" schreeuwt Aram naar beneden, „Schip per Larsson, bedenk wat je doet!! Als je het an ker ligt, dan ben jij verantwoordelijk voor de ge volgen!! Kijk naar de stad!!" Onwillekeurig richt Larsson zijn blik op de besneeuwde daken der stad. „Daar in die huizen liggen honderden vrouwen en kinderen, verzwakt door gebrek op hun schamele bedden! En jij wilt met een ruim vol graan zee kiezen! Dat kun je niet doen schipper, dat kun je niet doen!!" „Vervloekt, heerst er hongersnood in de stad?" mompelt Larsson, „hoe kon ik dat weten, ik ben niet verder geweest dan de havenEr wordt een hand op zijn schouder gelegd, en in die hand blinkst een gouden ring, versierd met 'n prach tige steen„Luister niet naar die zedepreker daar in het want, Larsson!" sist de stem van Avi- dis in zijn oor. „De tijden zijn slecht en zonder mijn vrachtprijs kun je je schuit wel op de helling gooienHier, deze diamant is van jou, als je zee kiestvooruit schipperzaken zijn za kenAarzelend kijkt Larsson naar de ring „Smijt de zeilen uit voor den donder!!" schreeuwt hij dan schor, „we varen uit!!" - Wordt vervolgd De Rhenensc Damvereniging organiseerde donderdagavond 14 mei voor de zevende maal het Brugtoernooi tussen Noord en Zuid, spelers uit VVageningen en Rhe nen tegen spelers uit de Betuwe. Er waren 40 spelers aanwezig, te weten 20 Noord - 20 Zuid. De totale uitslag van het toernooi werd Noord 14 en Zuid 26 punten. Daar Wageningen in dezelfde week het Veluwetoernooi speelde waren slechts vier spelers afgevaardigd. Hierdoor ont stond een niet al te sterk Noordelijk team, hetgeen in de uitslag tot uitdrukking kwam. Zuid bestond uit leden van de Dam verenigingen Deest, Druten, Tiel.elk met 4 spelers en Ochten met 8 spelers Nu zijn aan dit toernooi prijzen ver bonden. De vereniging die met zijn 4 spelers de meeste punten haalt (maximum 8) krijgt de grote wisselbeker, terwijl voor de verliezende zijde een kleine beker beschikbaar was. De wisselbeker, die vorig jaar niet werd uitgereikt kwam nu in handen van het 2e viertal van Ochten. De 14 punten van Noord bestonden uit 3 van Wageningen en 11 van Rhenen. De 26 punten van Zuid waren als volgt te verdelen: Ochten I 6 punten; Ochten II 8 punten; Druten 7 punten; Deest 3 pun ten; Tiel 2 punten. Al met al was het een prettige avond, waardoor de band met de andere vereni gingen opnieuw werd verstevigd. De ani mo en sfeer van het Brugtoernooi zijn altijd uitstekend te noemen. SCIIERPENZEEL Op de woensdag gehouden markt werden 1.025.000 eieren aangevoerd. De prijs per 100 stuks varieerde van f 10, tot f 10,60 en die van henneëieren van f 6,50 tot f 9,De handel was traag. Op de biggenmarkt bedroeg de aan voer 186 stuks en de prijs per stuk varieerde van f 65,tot f 90,De handel was matig. De Wandelsportvereniging „Sterk door Vriendschap" heeft verleden zaterdag haar jaarlykse uitgaansdag gehouden. Met een tweetal grote touringcars gingen on geveer 80 personen des morgens de Greb- bestad verlaten om via Leersum-Wouden- berg en Amersfoort, Oud Valkenveen te bereiken. Hier werd een koffiepauze ge houden. Men bleef daar nog even hangen zodat de kinderen zich in de speeltuin konden vermaken, terwijl de ouderen een dankbaar gebruik maakten van de motor bootjes. De volgende etappe van de reis ging via Amsterdam naar Volendam. Hiervandaan stak men direkt met de boot over naar Marken. Dit unieke plekje van Nederland werd door de Rhenenaren als het ware doorsnuffeld, want elk plekje werd be zocht en ook werden diverse Markense huisjes van binnen bekeken, 's Middags omstreeks 2 uur arriveerde men weer met de boot in Volendam. Ook hier werd alles uitvoerig bekeken en enkelen lieten zich in de traditionele klederdracht fotogra feren. Toen ging het naar Amsterdam waar een bezoek werd gebracht aan de Havens, de Dam, de Munt enz. Vervolgens ging het naar Austerlitz waar men nog enige tijd in de speeltuin vertoefde, waarna men omstreeks negen uur des avonds behouden en voldaan weer in Rhenen arriveerde. Ook de beide touringcarcauffeurs hebben het bestuur op deze dag met raad en daad terzijde gestaan. Al met al was het dank zij het prachtige weer een zeer geslaagde reis geweest. Op 23 mei a.s. gaat SDV weer deel nemen aan een wandeltocht die zal plaats vinden in Winterswijk. ACHTERBERG Oud Ger. Gem. vrijdag 22 mei n.m. 7.30 uur Ds. Mieras uit Krimpen a.d. IJsel. EDERVEEN Ger. Gem. donderdag 21 mei n.m. 7.30 uur Ds. v. d. Woestijne uit Barne- veld. De grootste en snelste Amerikaanse bommenwerper, de XB-70-A, is gereedge komen. Het toestel is gebouwd voor een snelheid van 3.200 km/u. De straalreus, die een lengte heeft van 60 meter, moet eerst nog beproefd worden. Door de ont wikkeling van de intercontinentale raketten is het nog niet zeker of men tot serie-produktie zal overgaan. Op de foto de XB-70-A bommenwerper met delta vleugel in de hangar. door MIA BRUYN-OUWEHAND Ze ging op reis naar Washington en vroeg de president te spreken. In plaats van de vriendelijke humoristische en me lancholiek religieuze man van haar ver beelding verscheen er en reus voor haar, die haar koud en ongenadig op haar plaats zette. Hij gaf haar niet de hand, noemde niet haar naam, vroeg alleen: „Well?" op een ongeduldig gebiedende toon. Zij over handigde hem haar mans schrijven, waar in hij verklaarde alleen dan zijn procla matie te zullen intrekken als de president hem publiekelijk daartoe het bevel gaf; veronderstellend dat Lincoln dit niet zou wagen. Niet op haar mondje gevallen en overtuigd van de steun van de abolitionis ten betoogde Jessie, dat haar man de situatie beter kon overzien dan enig mens in Washington. Dat hij bovendien groter naam bezat dan de president. Als het volk moest kiezen tussen Lincoln en Frémont, zou het zonder aarzelen Frémont kiezen. Wat Lincoln hierop geantwoord heeft? Misschien heeft hij gezegd, met die hu moristische grijs om zijn brede mond, dat hij het hiermee dóen kon voor vandaag. En meteen ging er bevel naar St. Louis de voorbarige proclomatie ongeldig te doen verklaren. Lincoln was bereid nog even geduld te hebben met Frémont. Een troetelkind van de meest linkse vleugel van de republi keinen zet je niet zo maar aan de kant. Maar toen de Padvinder een van zijn generaals in de pan liet hakken zonder de man te hulp te komen, zette Lincoln hem zonder pardon af. En hiermee verdween Charles Frémont, de Grote Padvinder, uit het nieuws, zoals we in onze dagen zou den zeggen. Sherman wreef zich in de handen. Was nu de plaats niet open voor brigadier- generaal Grant? Wie zou haar beter kun nen vervullen? Naar Sherman's opinie wordt niet ge vraagd. En bovendien, wie was Grant? en slordige officier die te vaak de wis- kyfles aansprak. Al is hij nu toevallig bri gadier geworden, omdat hij voor Frémont een massa vervelend werk opknapte, wat gaat dat Washington aan? In de hoofdstad zit nog altijd de oude Scott als bevelheb ber over alle legers. Lincoln loopt eens bij hem op, in zijn hoofdkwartier, waar hij op zijn divan ligt te steunen en te zuchten te midden van zijn staf. „Blijft u toch liggen, generaal, ik wil u geen ongemak aandoen." Lincoln wuift met een gebaar van zijn grote hand en een vriendelijke glimlach de machteloze poging van de oude om op te staan van de hand. „Ik kom bij u als een smekeling, een smekeling om raad. Wie sturen we naar het Westen, nu Frémont terugkeert? Hoe komen we aan een bevelhebber voor de legers daar?" De oude man zoekt in zijn geheugen naar een naam bij de verschijning die hem voor de geest staat. Kom. hoe heette die man toch? „Ja, ja, ik weet iemand, president, een man met enorme capaciteiten. Heeft boeken ver taald uit het Frans, werken over krijgs kunde; man van wetenschap. Opleiding van West Point. Uit de dienst gegaan en advocaat geworden. Een brein, sir, een brein, zeg ik u. Heeft met zijn advocatuur in de Gold Rush, in Californië, een for tuin verdiend. Wacht eens, de naam ligt me om zo te zeggen op de tong. Ha! Daar heb ik hem. Halleck. Halleck is zijn naam." „Werken vertaald over krijgskunde? De Bello Gallico soms van Caesar? Heb ben we daar nu nog wat aan? En dan een advocaat. Een rijke advocaat, kan die vechten? Want daar zal het toch uitein delijk om moeten gaan!" „O, ik geef toe, hij is misschien wat veel theoreticus. Hindert niet, als hij zijn generaals maar kan laten vechten. Theo retici zij er om plannen te maken en ze een ander te laten uitvechten. Nee, nee, op dat punt ben ik gerust." Zo wordt Halleck bevelhebber aan het Westelijk front. Hij was sloom en dik en sprak lijzig. Allemaal eigenschappen om een voortva rend man als Sherman te irriteren. Grant verwachtte i^et ygel van hem. „Old Brains" wordt hij al gauw in het leger genoemd. Het houdt zowel een appreciatie als een depreciatie in. Onder zich heeft hij de twee brigadiers. Grant en Sherman. Grant, klein en krom in de schouders, een gemoedelijke burger man, een huisvader uit het Westen. Sherman pezig en recht en vurig met zijn rooie baard en wilde haardos. Allebei slordig en wars van uiterlijk vertoon. Zul len deze twee Halleck's plannen moeten uitvechten? De wereld zal méér van hen horen. Maar wat in de sterren geschreven staat, blijft voorlopig verborgen. „Old Brains" regeert in het Westen, als goed theoreticus door middel van stapels pa pieren. De dame uit de society, die Sherman gelyncht wilde hebben, werd gearresteerd. Rose Greenhow maakte iedere dag een wandelingetje over Pennsylvania Avenue. Als senator Wilson in de hoofdstad was hij woonde in New York en kwam alleen over voor zittingen van Senaat en Con gress vergezelde hij haar. Washington was vertrouwd met de verschijning van de twee vrienden. De dikke goedaardige man genoot van de geestige conversatie van zijn vriendin. En evenzeer van haar elegante gestalte en knap gezicht. Ze kon haar fonkelende ogen naar hem opheffen, dat hij zijn hart warm voelde worden. Hij keerde dan, correct, zijn gezicht af om de emotie niet te verraden, die hij als getrouwd man ongeoorloofd voelde. Maar wat kan hij doen tegen zijn ge voel? Was het niet de enige werkelijkheid die een mens bezat? Het verstand kon zich vergissen, het gevoel nooit. Op een middag na hun wandeling trad hen vóór haar huis een officier tegemoet, door een wacht geëscorteerd. Hij boog hoffelijk. „Het spijt mij, mevrouw, u te moeten lastig vallen. Het is u toegestaan uw huis binnen te gaan. Alleen zal ik erop moeten letten, dat u het niet weer verlaat." Rose was buiten zich zelf van veront waardiging. Wat? Zou ze niet kunnen gaan en staan in Washington waar ze wilde? Als enig antwoord trok hij een papier te voorschijn. Bevel van de minister van oorlog mevrouw Rose O'Neill Greenhow. weduwe van de regeringsambtenaar Greenhow, te arresteren en haar te be letten haar huis te verlaten. „Mag ik mee naar binnen?" vroeg de senator spottend. „Inzake senator Wilson heb ik geen enkele opdracht ontvangen." (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 3