Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Woningbouw en Sportstichting belangrijkste onderwerpen Agenda Nog geen reserve wethouder Actie van „Philadelphia" bracht ruim 40 mille op Slotbijeenkomst N.C.V.B. afdeling Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? AMERONGEN'S „ONS GENOEGEN" BESTAAT 45 JAAR Tij ff: 38e JAARGANG VRIJDAG 22 MEI 1964 Nr 41 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kadé Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Raad van Veenendaal was drie en half imr bijeen Voorstellen tot benoeming plaatsvervangend Wethouder en Commissie van Advies Alg. Bij stand wet door B. en W. teruggenomen In een zeer langgerekte vergadering (een ongewoon verschijnsel in de laatste jaren) heeft de Veenendaalse gemeenteraad zich donderdagavond door een 34 punten tellende agenda gewor steld. Belangrijke onderwerpen, die het algemeen belang raakten, zoals de aangeboden nota over de stand van zaken bij de woningbouw alsmede het benoemen van een Sportstichting, die het geprojecteerde Sportpark zal gaan beheren, vormden stof tot levendige discussies, waarbij in een enkel geval de materie op het scherpst van de snede werd uiteengerafeld. Ook de voorgestel de benoeming van een plaatsvervangend wethouder kon door enkele leden van de Raad niet voet stoots worden aanvaard, waarna het voorstel door B. en W. werd teruggetrokken. Stichtingsbestuur thans gevormd TRIO PIM JACOBS HOUDT JAZZCONCERT IN DE INSTUIF Jaarwedden INTERESSANTE LEZING VOOR „VEENENDAALSE VOGELVRIENDEN" 10,— WAARD 2 UW 089871 HISTORIE X yfeÉd. "i LI J2 In F! ELST Ds. Kooien komt kennis maken met lierv. gemeente Hond indirect oorzaak over de kop slaan vrachtwagen Gestolen bromfiets teruggevonden WSV „De Rijnkanters" organiseert zaterdag de 60 km Prestatie-tocht Dirigent Bestuur Toekomstplannen AeUamlnle DAMES s BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van versohynlng VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale kontraktpry'zen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Nadat de heren A. C. Slieker en H. Holstege waren beëedigd als resp. 2e loco-secretaris en waarnemend gemeen te-ontvanger lokte het voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een plaatsver vangend wethouder een uitvoerige dis cussie uit. Het bleek dat de grote Prot. Chr. fracties bij monde van de heren Diepeveen (AR) en van Genderen (CHU) het aanwijzen van het oudste lid van de Raad als plaatsvervangend wethouder niet konden aanvaarden. De heer Diepeveen was van oordeel dat de benoeming van een wethouder en in feite ook van een plaatsvervan gend wethouder een politieke beslissing is, waarbij men niet zomaar het oudste lid van de Raad kan aanwijzen. De absentie van de dienstdoende wethouder kan van langere duur zijn, waardoor er na vervanging door het oudste lid een scheef beeld getrokken kan worden in de poli tieke samenstelling van het college. De AR woordvoerder wilde tijdens de wethoudersverkiezingen die om de 4 jaar worden gehouden tevens een de finitieve plaatsvervanger kiezen, wat overigens in art. 87 van de gemeente wet opgenomen is. De heer van Genderen (CHU) wilde een wethouder die absent was, vervan gen zien door een fractiegenoot. Het college van b en w moet een afscha duwing zijn van de Raad. Spreker deed ook nog de suggestie een plaatsvervan gend wethouder te kiezen uit de groot ste partij, althans die partij die de meeste stemmen op zich had verenigd. De voorzitter, Burgemeester Mr. Dr. Hazenberg repliceerde met de opmer- Burg. Hazenberg niet opnieuw beginnen king dat het te hulp roepen van een plaatsvervangend wethouder slechts zeer sporadisch zal voorkomen. Om uit politieke perikelen te blijven hebben wij als college gemeend de meest aanvaard bare oplossing gedaan te hebben door het oudste raadslid aan te wijzen. De heer Ester (AR) verklaarde dat zijn fractie na ampele overwegingen tot de conclusie was gekomen dat krach tens art. 87 van de gemeentewet een plaatsvervangend wethouder door de Raad dient te worden benoemd. Mevr. Buddingh (VVD) zei dat het college van b en w de praktische kant kozen en de Prot. Chr. frac ties, die thans opponeren de poli tieke zijde. De heer Ester (AR) merkte in dit ver band op dat ook G.S. in juni 1963 de later gevolgde loonontwikkelingen niet konden voorzien. In deze salarisverho- L. R. Ester (AR) overheids bemoeiing ging is een jaren durende achterstand ingelopen. Al deze salarissen zijn op landelijk niveau geregeld en vastge steld. (zie verder pag. 4) In een woensdag gehouden verga dering in Hotel De Korenbeurs werd een Stichtingsbestuur geformeerd, dat de gelden, opgebracht door de Veenen daalse bevolking voor de actie „Laat ons niet alleen staan", zal gaan be heren. Werd op de sluitingsdag van de actie op 18 febr. j.l. een bedrag van ruim 35 mille ingezameld, thans kan worden vermeld dat dit bedrag, mede door de op Koninginnedag gehouden braderie en enkele nagekomen royale giften, de 40 mille is gepasseerd. Het juiste eindbedrag is f 40.500, Het Stichtingsbestuur is als volgt samengesteld: Dokter C. P. Engel (Voorzitter), W. v. d. Weerd (secr.), Mevr. Hazenberg-de Jonge (penning- meesteresse) en Mevr. K. P. van Schuppen-Kamsteeg, met de heren J. H. J. Evers, P. C. Grundmann, G. Zoet, C. van Dijk en J. N. Elenbaas leden. Het stichtingsbestuur stelt zich ten doel de exploitatie van het tehuis ter hand te nemen. Men heeft zich al ge oriënteerd over een eventuele plaats waar het gebouw zal moeten verrijzen. Een en ander zal uiteraard geheel in overleg met het gemeentebestuur die nen te geschieden. Men is voornemens de actie voort te zetten door in okt. een bazar te or ganiseren en voorts ook de omliggende plaatsen in de actie te gaan betrekken. Zaterdagavond zal het bekende t,rio Pim Jacobs met de jazz-zangeres Rita Reys een jazzavond verzorgen in het jeugdgebouw aan de Industrielaan. Deze jazzavond werd georganiseerd in samenwerking met het Bestuur van de Instuif en de jazzclub Euterpe. Hoewel de ruimte in het gebouw be perkt is hoopt men de vele jazzlief- liefhebbers toch te kunnen bergen. Het programma en de door radio en t.v. bekende optredenden garanderen een fijne jazzavond. j Dinsdagavond vergaderde de afdeling Veenendaal van de NCVB voor de laatste maal in dit seizoen. Spreker op deze avond was ds. G. Meynen, Geref. predikant te Utrecht, die het onderwerp „In- en ontspanning in het leven van de vrouw" inleidde. Met de inspanning beoogde spreker niet het actief zijn van de vrouw, niet het werken van de morgen tot de avond (denk maar aan het spreekwoord van de vrouwenhand en de paardentandmaar de geestelijke inspanning. Mevr. Buddingh (VVD) liever één vogel in de hand Laten we de zaak van weerskan ten niet overtrekken zo meende de woordvoerdster van de VVD. Zij stel de nog voor een plaatsvervangend wet houder te benoemen voor de huidige zittingsperiode. De heer Ester diende een amende ment in om de toevoeging „het oudste lid van de Raad" te laten vervallen en gewoon over te gaan tot benoeming van een plaatsvervangend wethouder. Hier aan bleken juridische en praktische be zwaren te kleven, zodat na kort over leg het voorstel door b en w werd te ruggetrokken, na de belofte zo spoedig mogelijk met een ander, voor de meer derheid van de Raad beter aanvaard baar voorstel te komen. De heer van Hardeveld (ex-PvdA) dankte het college voor de onpartijdige en zakelijke wijze waarop dit voorstel werd ingediend. Naar aanleiding van de voorgestelde verhoging van de jaarwedden van de wethouders verklaarde de heer van Ojik (CHU) dat hij de houding van Ged. Staten in dezen niet kon begrijpen. Hij vond de verhoging met 23% wel wat aan de hoge kant, als men bedenkt dat de werknemers maar 10% kregen. Zijn uitgangspunt ontleende ds. Mey nen aan een boekwerk dat handelt over een oorlogsweduwe uit Polen die op zoek is naar het graf^van haar man en zo graag wenst te horen dat haar man als een held is gestorven. Als ze dan eindelijk iemand spreekt, die onder haar man heeft gediend, hoort ze dat hij, net als iedereen aan het front, erg bang is geweest. Dan zegt deze oorlogsinvalide: Men heeft ons wel leren doden, maar niet leren ster ven." Onze jongens in militaire dienst en later onze kinderen, die nu nog op school zijn zullen ook leren doden, al is het dan ter verdediging. Het is onze taak om ze ook te leren sterven. Als Christenvrouwen hebt U de taak een levende handwijzer te zijn naar het kruis van Golgotha. Wij hebben ook vernieuwing nodig door de Heilige Geest, wij moeten leven uit Pinksteren. Daarna behandelde ds. Meynen de ARABIEREN HELPEN ENGELSE PANTSERWAGEN EEN HANDJE Arabieren, die in het Radfan-Gebergte bezig waren met het aanleggen van een weg, helpen hier een pantserwagen van de Engelse „Royal Engineers" de helling van een slechte bergweg op duwen in de buurt van Thumeir, Aden. De Engelsen opereren in dit gebied te gen de opstandige stammen, die steun uit Jemen zouden ontvangen. inspanning van de gehuwde vrouw, die van de gehuwde maar kinderloze vrouw en tot slot die van de moeder, „Span U vooral in op zondag! Maak er iets moois van. Een goed en mooi gezin heeft altijd een mooie zondag, aldus ds. Meynen. Spreker wees tenslotte op de zo no dige ontspanning, maar erkende dat dit een persoonlijk iets is. Wat- de een heerlijk vindt is voor de ander ver schrikkelijk. Na de pauze beantwoordde ds. Mey nen verschillende vragen o.a. over het dansen en de kerkgang. De presidente las aan het einde haar meditatie n.a.v. Psalm 127. De NCVB is „onder zegen des Heeren", gegroeid tot een bond van ruim 93.000 leden! Op 1 okt. a.s. hoopt de bond het 45- jarige bestaan te vieren met een bonds dag te Utrecht. Veenendaalse dames die de bondsdag willen bezoeken wor den verzocht zich voor 1 juni op te ge ven bij de presidente mevr. I. Bos- Dikken. Mevr. A. van Schuppen nam afscheid als bestuurslid. Zij ontving namens de afdeling en het bestuur het bondslepeltje en een vaasje fresia's. Dinsdagavond hield de heer Volke ring, een deskundige op vogelgebied, een zeer interessante lezing voor de „Veenendaalse Vogelvrienden" in hotel De Korenbeurs. Dat een vogel het juiste menu moet worden gegeven in een volière werd door de heer Volkering duidelijk naar voren gebracht. Want ook een vogel kan niet in conditie blijven wanneer eenzijdig of verkeerd voedsel wordt verstrekt. Na een inleidende toespraak vertoon de hij een serie dia's, waarbij verschil lende sporten vogels apart werden be handeld. Tot slot werden nog enige na tuuropnamen vertoond. Na de pauze werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen, waarbij verschillende proble men op vogelgebied naar voren werden gebracht, waarbij de heer Volkering zeer duidelijke adviezen gaf. Een verheugend verschijnsel is wel dat mede door deze lezingen de vogel hobby op een hoger plan komt en steeds meer ingang vindt als vrije tijdsbesteding. DR. C. GRAAFLAND VOOR DE CHR. PLATTELANDSVROUWEN Op donderdag 28 mei hoopt dr. C. Graafland, Ned. Herv. predikant, voor de Chr. Plattelandsvrouwen te spreken met als onderwerp „Het Gebed". De bijeenkomst zal worden gehouden in hotel De Korenbeurs. De Valleiriks, die vorige week werd uitgegeven by Brandstoffenhandel van Kooten, Eist Utr. werd niet gevonden. Deze week wordt weer een nieuwe riks in de circulatie gebracht, welke riks het nummer draagt Indien U de riks voor donderdag 12 uur op ons kantoor inlevert ontvangt U prompt de vinders premie. EMMABLOEMCOLLECTE BRACHT F 1000,— MEER OP, DAN VORIG JAAR De onlangs gehouden Emmabloem- collecte t.b.v. de t.b.c. bestrijding heeft in Veenendaal het prachtige bedrag van f 3465,25 opgebracht. Dit is rond f 1000,- meer dan vorig jaar, zodat een woord van dank aan alle milde gevers en geefsters, alsmede aan de collectanten zeker op zijn plaats is. De muziekvereniging Ons Genoegen, een vereniging welke de volle sympathie geniet van alle Amerongers, vierde op 21 mei haar 45-jarig bestaan. Aan dit jubileum zal bijzondere aandacht worden besteed door een concert dat op zaterdag 30 mei a.s. in de muziektent cp de Hof zal worden gegeven. Van de zijtle van de bevolking heeft men intussen ook niet stil gezeten. Er is een comité gevormd, bestaande uit de heren G. J. van Barneveld, H. Sasburg en J. J. Eyffius dat, met behulp van vele anderen, bezig is gelden in te zamelen om de vereniging een passend geschenk aan te bieden.. In 1919 legde een toen ter tijd bestaande muziekgezelschap er het bijltje bij neer. Een 20-tal enthousiastelingen echter be gon onder bekwame leiding van de heer H. A. van Dijk te repeteren. Dat dit kleine groepje niet voor niets werkte mocht blijken uit het behalen van een eerste prijs in 1923 tijdens een concours in Doorn. 82 punten in de vierde afdeling fanfare was voor dit kleine groepje voor waar een fraai resultaat. In de jaren die volgden werd regel matig aan concoursen deelgenomen. Dank zij veel repeteren en het geven van veel vrije tijd bleef het succes aanhouden. Vrijwel ieder jaar wist Ons Genoegen een hogere afdeling te behalen. De kroon op het werk was het concours te Loenen aan de Vecht. In de ere afdeling kreeg Ons Genoegen een eerste prijs met nog met het jaar gammeler. Reeds geruime tijd geleden besprak de gemeenteraad dit onderwerp. Tot op heden is er echter geen besluit genomen. Men is het er nog steeds niet over eens wat er nu eigenlijk komen moet, een schelp, een tent, een verplaatsbare tent? Graag zou men regelmatig nieuwe leden inschrijven. Dit echter is een moeilijk punt. De jeugd is niet zo ge makkelijk meer te vinden voor het verenigingsleven. En toch zou men zo graag weer een jeugdkorps hebben als enkele jaren geleden. De vereniging heeft in de afgelopen ja ren steeds altijd klaar gestaan voor Ame rongen en de Amerongers. Zij heeft zich vast voorgenomen dit te blijven doen. Laten de Amerongers zich echter met terdaad achter hun muziekvereniging stel len, in de eerste plaats door hun financiële TTiit Deze tekening laat zien, hoe het nieuwe Herv. Bejaarden centrum in Rhenen er in de toekomst gaat uitzien. Het is door architecten bureau Feenstra te Arnhem zo geprojecteerd dat de meeste kamers op het zuiden liggen, terwijl de andere kamers op het oosten of westen uitzien. De bewoners zullen dus nooit een kamer op het koude noorden hebben. Verder is er een ruime recratie- zaal geprojecteerd met een terras. m f W\ De beroepen predikant, ds. J. Kooien uit Reeuwijk zal op dinsdag 26 mei a.s. een bezoek brengen aan de Herv. gemeente van Eist. 's Avonds van half acht tot acht uur wordt aan alle ge meenteleden in gebouw „Pniël" de ge legenheid geboden om met ds. Kooien kennis te maken. Zoals bekend zal ds. A. Stekelenburg op zondag 31 mei a.s. afscheid nemen wegens vertrek naar Lexmond, waar hij een week later zal worden bevestigd door ds. A. Vroeg- indewey van Veenendaal. Gisterenmiddag reden op de Cunera- weg van Veenendaal naar Rhenen ach- teréénvolgens een Fiat, autobus van een wolfabriek uit Veenendaal en een vrachtwagen. Een hond die van een zandpaadje kwam en de weg overliep, kwam tegen de achterzijde van de autobus en bleef op de weg liggen, de bestuurder van de vrachtwagen, de heer E. H. uit Tiel, die niet precies wist wat er gebeurde omdat hij nogal kort achter de autobus reed, reageerde hierop heftig waardoor hij de berm inging en kantelde. Ern stige persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Woensdagavond werd bij het Julia na ziekenhuis tijdens het bezoek een bromfiets gestolen. De volgende mor gen werd deze echter in de bossen bij Eist teruggevonden. Gedacht werd hier bij aan joy-riding door jeugdigen. Zaterdag organiseert deze Elsterse wandelsportvereniging een bijzondere 60 km prestatie-tocht met o.a. deel nemers uit Den Haag, Rotterdam, Am sterdam, Dokkum enz. De route gaat vanaf café Sportlust te Eist, Veenendaal, de Haar, Scher penzeel, Maarsbergen, Maarn, Doorn, richting Wijk bij Duurstede, van Wijk bij Duurstede over Kooten-Langbroek naar Leersum, Amerongen, eindpunt café Sportlust Eist. Medewerking aan deze tocht verlenen o.a. Melkfabriek uit Veenendaal, H. Opperman, H. Sel en firma Kosters uit Eist. ELST Gevonden: Dameshorloge en een boodschappentas. Verloren: Aktetas met regenbroek. een extra prijs, en bovendien een ereprijs in de ere wedstrijd. De lang niet gemak kelijke jury schreef in haar rapport: een prachtige muzikale prestatie o.l.v. een zeer goede dirigent. Het jaar daarop kwam echter nog een topjaar. Ons Ge noegen behaalde een eerste prijs in de superieure afdeling tijdens een concours te Eemnes. En dan te denken dat het hele corps uit niet meer dan omstreeks 20 men sen bestond. Na 1931 trad een tijdperk in van enige stilstand. Door verschillende oorzaken kon niet meer aan concoursen worden deelgenomen. De oorlogsjaren legden het verenigingsleven lam. Het duurde tot 1951 voor Ons Genoegen weer van zich liet horen op een concours. Dat was in Velp en Voorst. Maar ook in deze jaren werd er hard gewerkt. Het eens bereikte resul taat bleef een.droom van vele musici in het korps. In 1959 had men de ere afdeling weer bereikt via een federatief zaalconcours te Eindhoven. In 1962 werd deelgenomen aan een con cours in Leerdam. Men stond daar plotse ling voor de grote moeilijkheid dat diri gent van Dijk door ziekte niet meekon. Een invaller, de heer van Neck uit Apel doorn heeft met succes het gezelschap ook door dit concours geleid. Vanaf de oprichting in 1919 tot 18 maart 1963 stond het corps onder de vertrouw de en kundige leiding van dirigent H. A. van Dijk. Al deze lange jaren kwam de heer van Dijk op de fiets uit Driebergen. Meer dan 43 jaar lang. Door ziekte hiertoe gedwongen moest hij in maar 1963 zijn taak neerleggen. De heer van Dijk heeft deze vereniging werkelijk „gediend". In moeilijke financiële tijden kwam het sa laris er niet op aan. Van zijn grote muzi kale kennis en ervaring, zijn rustige maar vaste leiding, heeft het korps zeer veel profijt gehad. Een jongere kracht heeft nu zijn plaats ingenomen, n.l. de heer Tromp te Beneden Leeuwen. Ook aan deze dirigent zijn de belangen van Ons Genoegen ten volle toevertrouwd. De leiding is bij hem in be kwame handen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: J. Buying, voorzitter; W. v. d. Grift, secretaris; A. van Spanje, penning meester; H. van Zomeren, Ze voorzitter; W. Rebergen, 2e penningmeester. Er zijn in de vereniging nu nog muzikanten die vanaf de oprichting in 1919 lid waren. De heer P. Rebergen, een van hen, zou heel wat over deze tijd kunnen vertellen. medewerking, maar ook daadwerkelijk. Er moeten toch vooral onder de jeugd men sen te vinden zijn die een instrument bespelen cf willen leren bespelen. Laat hen eens met het bestuur gaan praten. Het ligt in de bedoeling van het jubi leum comité het jubileumgeschenk tijdens het concert op 30 mei aan het bestuur aan te bieden. VEENENDAAL Vrijdag 22 mei: 7.30 uur, start Veteranenvoetbaltoernooi op Ku- lan terrein. Zaterdag 23 mei: Start Merino's jeugdtournooi op terrein Wage- ningselaan, 13.uur n.m. Zaterdag 23 mei: 8 uur, gebouw De Instuif, Industrielaan Jazz uitvoering door Trio Pim Jacobs 11 met zang van Rita Reys. Dinsdag 26 mei: n.m. 2.30 uur Ontspanningsmiddag bejaarden in OCB gebouw. Van 23 mei t.e.m. 5 juni: collecte voor Ned. Roode Kruis. Donderdag 28 mei: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Spreker dr. C. Graafland over „Het Gebed", om 8 uur in De Korenbeurs. ELST Zaterdag 23 mei: v.m. 8 uur start van 60 km prestatietocht van wandelsportver. Rijnkanters. AMERONGEN Dinsdag 26 mei: Dorp wordt op filmband opgenomen in het ka der van landelijke filmactie Ned. Blindenbond. 3UR6HAK4 PRISMA PONTIAC OMiöA voor betere uurwerken HOQFQSTR 91 VEENENDAAL Natuurlijk heeft het bestuur plannen, zijn er wensen. Enige jaren geleden schonk de bevolking voor alle muzikanten uniforme kleding. De inmiddels opge richte drumband kreeg eveneens een aar dig uniform. Deze uniformen zijn echter nodig aan vernieuwing toe. Een andere wens? De muziektent op de Hof wordt I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Tel et 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend gbed Taxaties

De Vallei | 1964 | | pagina 1