PAUK BAHAMA H van de aardige kanten aan het maken van sigaren DOVO-Apeldoorn D.V.S.A. kan zaterdag kampioensfeest vieren Burgerlijke stand KERKDIENSTEN De heer P. Schuyt (80) oud-zendeling arts Fa. Alherti-Ravenhorst I Gevonden en verloren MARKTBERICHTEN Doktoren- en Apothekersdiensten Ingekomen en vertrokken Geen kraaien meer bij het station nieuwe vrije-stijl kleding voor mode individualisten car-coats cardins colberts pantalons Voelt u er iets voor daaraan te werken? Iets waarover ik misschien al wel een jaar gele jen de grote trom heb ge roerd is dan eindelijk ok in de gemeen teraad van onze plaats deurgedrongen. Nou heb ik me nooit illusies gemaakt over m'n pogingen om iets onder de minsen te brengen. De krant bevat zo- veul en d'r is elke week wel een pen- negast die in een zwart gat staat te roepen. Het zou mij ok niet meevallen om elke vrijdagavond mar weer dezelfde gast op de koffie te hebben. Sommige minsen kunnen dat monster verwer ken. Die gaan op vaste avunden bij mekander in de clubfetuiltjies zitten en dat houwen ze soms jaar in, jaar uit vol. As ik zukke abonnementhouwers onder m'n volgers heb dan zou ik me eigenlijk gelukkig motten prijzen, mar ik zal het mar niet doen. Ik heb ze liever te hooi en te gras. Je mot be paalde stukken van de krant ok es on gelezen kunnen laten verdwijnen. Hoe het ok is, ik bin blij dat in de gemeenteraad een zaak op het greune laken geraakt is die me al tijjen niet lekker zat en die ik dan ok niet veur me gehouwen heb, zo as ik al zee. De bouwvereniging Patrimonium is in de leste raadsvergadering over de tong gegaan. Nee, nee, d'r bin gien on- gerechtighedes binnen de statuten van die nuttige vereniging an het licht ge- trojen. En ok treft de bestuurders van het gigantische stuk organisatie gien blaam, mar er is vastgesteld, dat het systeem van de organisatie niet deugt. En daar heb ik me nou al zo lang over verwonderd. Ik verstaai namelijk onder een vereniging, een complot dat leden en een bestuur bezit. Leden van de vereniging zijn dan degenen die d'r eigen bij het produkt ansluiten. In be ginsel is een angeslotene dus een ge woon lid, mar hij kan het brengen tot bestuurslid. Dan gaat ie meebedisse- len en besturen. Dat kan ie goed of slecht doen. Bij een vereniging die knappies op poten staat zal hij in het leste geval uit het bestuur gestemd wurden. Dat is dimmokratisch. Nou effe de kat bij de start nemen. De bouwvereniging. Belanghebbenden, bij de vereniging bin in de eerste plaats degenen die in een woninkie van Pa trimonium de voeten onder de tafel maggen steken. En lid, zou ie zo zeg gen. Net zo goed as degenen die in clubverband bij DOVO teugen eert bal an maggen trampen of in de ringen van Sparta een vogelnessie maggen fabrie ken. Mis, beste minsen. De bouwvereni ging is in de praktijk een vereniging zonder leden. Goed, men mag wel be weren, dat er leden zijn, mar dan bin ze toch uitgezocht. Het is uitgesloten om mit een riksdaalder of weet ik hoeveel contribusie in de hand nar het mooie kantoortjie in het Franse Gat te gaan om je eigen an te melden as lid. Ook al bin ie bij wijze van spreken een ac tief meespeulder in de vereniging deur een clubhuisie te bewonen. Ik veur mijn vin dit beslist verkeerd. Onjuist. Ik heb gelezen dat er onder- lest een vraagstellerij gehouwen is on der de bewoonders van huizen van Pa trimonium over een centraal antenne systeem. Vandaag of morgen komt er nar aanleiding daarvan wat uit de bus. En het bestuur beslist wat er uit de bus komt. Nou kan Jansen het daar wel glad niet mee eens zijn, mar hoe mot hij dat as direkt belanghebbende kenbaar maken. Wat heeft ie mee te beslissen? Noppes. Hij kan niet eens mee proberen het bestuur, naar aanleiding van zo'n be slissing waar je het helegaar niet mee eens was, te wippen. Dat deugt niet. Dan verkeert men niet onder de vleugels van een ver eniging, mar van een stichting of zo iets. Ik kan me ok nog veurstellen, dat het op praktische gronden onmeugelijk is om al die duuzenden bewoonders in de vereniging op te nemen, Mar het moet kunnen om ze wel enige invloed op de gang van zaken te kunnen laten uitoefenen. Ik hoop dat men er nou binnen de kringen die het angaat over gaat den ken. Wout Blauwkous. RHENEN Gevonden: rechter kinderschoen (geel); rode opvouwbare damesparasol; penning van wandeltocht Veenendaal; damespara- pluie in oranje-créme-kleurige hoes, merk „Knirpo"; hondenriem met penning nr. B2234; paar sokken; snoeiscaar; lichtgrijze regenjas. Aan komen lopen: bruine pincher; klei ne lichtbruine hond (teef) met rode hals band. Verloren: doublé herenpolshorloge met doublé kettingband; blauw hondenhals bandje met penning; herenpolshorloge, junghans met metalen schakelband; klep voor lens van fototoestel (zwart leer); rood/bruin gelakte kinderfiets; bruin le deren portefeuille inh. maandkaart NBM en paar foto's; broche met lokje haar; he renportemonnee zonder inhoud; heren- polshorloge merk „Kiemnle" (chroom) met choom bandje. VEENENDAAL Eiermarkt aanvoer 111.000 stuks. Prijzen van f 8,50 tot f 9,75 voor de grote eieren en van f 4,tot f 8,voor de kleine exemplaren. Alles per 100 stuks. Handel matig. Biggenmarkt: aanvoer 20 stuks. Prijzen van f 65,— tot f 86,per stuk. Handel traag. SCHERPENZEEL Op de woensdag gehouden markt wer den 1.025.000 eieren aangevoerd. De prijs per 100 stuks varieerde van f 8,50 - f 9.25 (middenprijs f 8,70) en die van henneeie- ren van f 6,50 - f 8,De handel was matig. Op de biggenmarkt bedroeg de aanvoer 195 stuks en de prijs per stuk varieerde van f 68,tot f 94,De handel was matig. SPORTPROGRAMMA Voor het Amerongse DVSA is het komende sportweekend zeer be langrijk. Wanneer de DVSA-ploeg zaterdagavond slechts een gelijk spel weet te behalen tegen het bezoekende R.K. Stormvogels is het kampioenschap een feit en wordt de poort van de grote KNVB voor de Amerongers ontsloten. Het jubileumconcert van de muziekvereniging „Ons Genoegen" dat aanvankelijk op 30 mei zou worden gehouden is nu verplaatst naar dinsdag 2 juni, zodat de jubilerende fanfare vrij is om medewerking te verlenen bij de kampioenswedstrijd van DVSA. Mochten de spelers erin slagen een gelijk spel of overwinning te be reiken dan gaat men in optocht door het dorp. Het kampioensfeest zal dan in het Berghuis worden voortgezet. De wedstrijd begint om half zeven. Veel succes DVSA! Veenendaal, dat na twee overwinningen, doorgedrongen is tot de 3e ronde in de strijd om de KNVB-beker, ontvangt zon dag bezoek van SVF uit Cothen een vierde klasser KNVB. Het lijkt ons dat Veenen daal de volgende ronde zal bereiken. -8- DOVO speelt zaterdag de laatste wed strijd voor de competitie en wel de thuis- ontmoeting tegen Apeldoorn. Na de over- A.s. zaterdag Terrein Panhuis Aanvang 6 UUR winning van vorige week tegen Huizen lijkt ons ook thans winst voor de rood- witten het meest waarschijnlijk. -8- GVVV moet nog tweemaal tegen Ko zakken Boys. Zaterdag vindt de uitwed strijd plaats in Werkendam. Het lijkt ons dat GVVV, dat nogal met invallers moet aantreden, de laatste weken een inzin king heeft. Of de blauwen in het verre Werkendam tot winst zullen komen moet worden afgewacht. We zien er eigenlijk een winstpartij voor de Boys In. -8- VRC neemt ook deel aan de bekerstrijd en speelt daarvoor haar eerste wedstrijd tegen het Wageningse SKV, een oude ri vaal. Ontdaan van alle nervositeit over competitieproblemen zal VRC deze tegen stander wel kunnen verslaan. -8- In de afdeling Utrecht wordt praktisch niet meer gespeeld. Alleen het Ederveense Advendo maakt een reisje naar Langbroek waar zij met twee winstpunten vandaan komen. -8- Het Scheepjeswoltoernooi wordt zater dag a.s. voortgezet. Het programma luidt: 1 uur: Veenendaal-Patria; 2.30 uur: Esca- VRC; 3.45 uur: Pauze; 5 uur Wedstrijd om 3e en 4e plaats; 6.30 uur Finale. Tijdens de pauze zullen demonstraties worden gegeven met gedresseerde politie honden. Deze demonstratie zal worden verzorgd door de Veenendaalse honden- dressuurclub. De beroemde hond „Sonjo", reserve-kampioen van Nederland zal een staaltje van haar kunnen ten beste geven. Veteranentocrnooi Heden (vrijdag)avond worden in het kader van het Veteranentoernooi weer twee wedstrijden gespeeld, ditmaal op het GVVV-terrein aan de Buurtlaan. Om 7 uur speelt GVVV tegen SKF en om 8 uur Musketiers tegen Boxal. Het publiek kwam tot nu toe nog niet in grote getale opzetten. Dat wegblijven is echter onjuist want de wedstrijden zijn aardig en hebben een spannend karakter. Hopelijk trekken veel sportliefhebbers vanavond naar de Buurtlaan. V/ DINSDAGKOOPJES PLASTIC KOOPJES EMMER een flinke emmer 10 L. Q Qü inhoud, voor gekke prijs Handig emmertje voor aardappelen, melk enz. inhoud 5 L. 0.58 Schuif broodtrommel voor deze prijs kunt U er een extra bijnemen. Afwas- baar - makkelijk - kan niet roesten. Inhoud ca. 2Vt brood, past in de r kleinste ruimte, nu slechts" WASMAND forse maat wasmand, naast uw wasgoed voor vele doeleinden geschikt q /r heel grote maat O.OD iets kleiner, extra voordelig 1.98 Alleen dinsdag 2 juni Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal VEENENDAAL Geboren: Marinus z.v. C. Scholtus en A. Heij; Andries Jan Willem z.v. H. de Ko ning en H. Diepeveen; Peter René z.v. P. van de Bovenkamp en J. L. Kroes; Ma ria d.v. H. Bos en D. van Grootveld; Everijntje Cornelia d.v. E. J. van Laar en W. A. van Nieuwamerongen; Barendina Elisabeth d.v. J. G. Hardeman en A. H van Schuppen; Johan z.v. J. van de Weerdhof en D. Rijkse; Egon z.v. J. Hen driks en H. Y. van Hinte; Jolande Wil- helmine Martine Emma d.v. H. P. M. Janzing en M. A. Overbeeke; Isaak Ge- rardus Jacobus z.v. J. G. H. Suijdendorp en E. van Barneveld; Elisabeth Ulanda d.v. C. van Geerenstein en J. van der Meijden; Gijsbertus z.v. G. Hendriksen en G. Dillen. Ondertrouwd: C. van Dijk en S. van Doorn; R. Beukhof en J. van Manen; J. A. van Wijk en J. H. van Ginkel; N. van Ginkel en G. G. Veenhof. Gehuwd: A. Bovenschen en H. Heikamp; D. Bouman en J. van Soelen; J. van de Bovenkamp en M. J. M. Moesbergen; W. A. Hasselaar en A. Ooms; C. Smit en K. Schoeman. Overleden: Elisabeth de Koning, 53 jaar, echtg. van J. van Dalem; Margje Wilhel- mina Schuite, 56 jaar (overl. te Utecht), echtg. van G. J. Geefshuijsen (overl. te Rhenen). RHENEN Geboren: Gerard, z.v. G. Budding en J. Heemsbergen; Gijsbert z.v. J. J. van der der Linden en M. Kamphuis; Petra Mar- garetha d.v. J. H. H. Hegeman en M. Sta- vinga; Wiechertje d.v. L. W. Vink en J. H. Goudbeek. Ondertrouwd: H. Middelman te Ede en J. G. E. van Garderen. Gehuwd: A. van Kooten te Hilversum en D. van Dijk; G. J. van Baaren te Groesbeek en T A. de Man. Overleden: Margje Wilhelmina Schuite, 56 jaar, echtg. van G. J. Geefshuijsen. Elders Overleden te Wageningen: Nel- les ter Haar oud 39 jaar, echtg. van W. C. Overeem. AMERONGEN Geboren: Titia Louise, d.v. J. Olbertijn en L. Dragt; Niels Peter Solke, z.v. P. B. Meijer en A. G. Bruin. Gehuwd: G. J. F. de Joode en D. G. van der Heijden. EDERVEEN Geboren: Jacoba, d.v. W. Gaasbeek en H. W. Otte; Evert, z.v. G. van Veldhuizen en C. Methorst. VEENENDAAL Oudekerk: 9.30 uur dr. C. Graafland; 5 uur ds. A. Wisgerhof. Julianakerk: 9.30 uur ds. P. de Jong; 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. A. Wis gerhof; 5 uur dr. C. Graafland. Sionskerk: 9.30 uur ds. A. Vroeginde weij; 5 uur ds. P. de Jong. Veeneind: 3 uur ds. A. Terlouw. Dijkstraat: 2.45 uur dhr. J. Gaasbeek. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 uur ds. Overduin; 5 uur ds. Meijster van Ede. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 uur ds. Meijster van Ede; 5 uur ds. Over duin; zaterdag 30 mei a.s. 7.30 uur Avondstilte. Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat: 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat: 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Geref. Gem. Syn., geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur leesdienst; woensdag 3 juni 7.30 uur dhr. Mouw van Rijssen. Geref. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en 3 uur ds. Wielenga. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Bos; 5.30 uur ds. Boerlijst van Den Haag. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. De Hoest van Hoorn. R.K. Kerk, Willibrordkerk: 8.15 en 10.15 uur H. Mis; 5 uur Lof. R.K Kerk, Salvatorkerk: 7.30 en 9.30 'j uur H. Mis; 5 uur Lof. i Leger des Heils: 10 uur Wijwingssamen- komst, 7.30 uur grote Opwekkings samenkomst. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. Ned. Herv. (Geref. Evang.: 10 en 5 uur ds. Van Dijk van Eemnes. Geref. Kerk: 10 en 5 uur kand. Juch van Rotterdam. Oud Geref. Gem.: 10 en 5 uur lees dienst; woensdag 3 juni 7 uur ds. Wil- tink van Doetinchem. Geref. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur lees dienst; dinsdag 2 juni 7.30 uur ds. Chr. v. Dam van Werkendam. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J F. van Royen van Rotterdam. R.K. Gedachtenis Kerk: 8 uur Vroeg mis; 10.15 uur Hoogmis; 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. Breugem van Achterberg; 2 uur ds. Stekelen burg (afscheid). Oud Geref Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst; maandag 1 juni 7 uur ds. Slager van Stavenisse. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Stekelen burg van Eist; 6.30 uur ds. Van Breu gem. Oud Geref. Gem.: 9.30, 2.30 en 7 uur ds. Slager van Stavenisse; maandag 1 juni ds. Du Marchie van Voorthuysen van Leersum. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. G. Kaas tra; 7 uur ds. K. Blei van Austerlitz (Jeugddienst); Lievendael: 10 uur Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. C. F. Brüsewitz, Doopsgez. pred. te Utrecht. R.K. Kerk: 8.15 en 10 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur ds. C. van Viegen. Oud Geref. Gem.: 10 en 6 30 uur lees dienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. Casander van Scherpenzeel; 7 uur ds. Troelstra van Wageningen. Geref. Gem.: 9.30 en 6.45 uur lees dienst; donderdag 4 juni 7 uur ds. Aangeenbrug van Rijssen. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 7 uur lees dienst. RENSWOUDE Ned Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. B. Slin- genberg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. P. Zijl stra; 6.30 uur ds. J. T. Cazander. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. W. van der Veen. Vrije Evang. Gem.: 3 uur ds. W. E. Pe- tegem; maandag 1 juni 8 uur ds. H. Raven. Niemand die de heer Pieter Schuyt ontmoet zou deze zeer krasse heer de ieeftijd der zeer sterken toedenken. Hoewel zijn geest fris en levendig bleef heeft deze ex-zendeling-arts,die gedurende een lange reeks van jaren in het voormalige Ned. Indië verbleef onlangs de leeftijd van 80 jaar be reikt. Op zijn woonadres aan de Ker- kewijk te Veenendaal troffen wij de bejaarde oud-zendeling-medicus, die dankbaar terugblikt op een veelbewo gen leven ten dienste van zijn mede mensen. Uit dit leven vertelt de heer Schuyt op levendige toon, maar met een zekere schroom vanwege een (te) grote bescheidenheid het volgende: Zelfstudie Ik ben geboren in het stadje Purme- rend als zoon van een eenvoudige meesterknecht. Een middelbare school opleiding heb ik helaas in mijn jonge jaren moeten missen. De drang om het Evangelie te brengen aan hen, die er nog nimmer van hoorden was al vanaf mijn jeugd aanwezig. Vanwege het Ned. Zendingsgenootschap kreeg ik een opleiding te Rotterdam. In 1908 op 24-jarige leeftijd werd ik uitge zonden naar de Toradja's in Midden- Celebes. Ik was daar werkzaam in het gebied van Poso in het noordelijke deel van Midden-Celebes. Toen de in Veenendaal bekende zendeling v. d. Loosdrecht op Celebes arriveerde, dat was in 1914, heb ik hem veel ontmoet. Zoals U bekend is, werd hij enkele jaren later door inboorlingen ver moord. Wij woonden daar in de Bo venlanden. Het was een echte pleister plaats van zendingsmensen. Als je naar de kust moest was dat een reis van 2 dagen en 2 nachten lopen door de rimboe, vertelt de heer Schuyt. Toradja's De Toradja's waaronder wij arbeid den onderscheidden zich qua karakter en adat (gewoonten) van de overige bewoners van de archipel zoals Java nen, Soedanezen enz. De meeste men sen in (laat ik nu maar zeggen Indo nesië) zijn Mohammedanen. Ook de randbewoners van Celebes beleden deze godsdienst. De Toradja's even wel leefden tot voor 50 jaar nog in een oerstaat en waren volslagen hei denen. Hun eredienst bestond uit een eredienst aan gestorven voorvaderen. Ja, het was wel zeer moeilijk hun adat te doorkruisen. Deze mannen waren vastgeroest in die heidense gebruiken- nen. Vooral Albert C. Kruis die al in 1893 bij de Toradja's kwam heeft daar pioniersarbeid verricht. In 1903 kreeg hij zijn eerste hulp en werden woerd ie aan: Werkte 16 jaar onder de Toradja's ook de eerste Toradja's tot het Chris tendom bekeerd. De taalgeleerde Adriani werkte daar eveneens voor het Ned. Bijbelgenoot schap en verrichtte zegenrijke ar beid met zijn vertalingen. Het proces om de Toradja's tot Christen te bekeren loopt over tien tallen jaren, zegt de heer Schuyt, want er blijven altijd resten kleven van de traditionele heidense gebruiken. Deze uit te roeien is een kwestie van eindeloos geduld. Medicus Door mijn werk als zendeling-le raar kwam ik ook steeds in aanraking het het medische werk. Mijn vrouw was lange tijd in de verpleging werk zaam geweest en zo konden we ons ten nutte maken onder de bevolking van Midden-Celebes. Ik miste even wel de theoretische kennis, reden waarom ik in 1918 in het Petronella- hospitaal te Djokja een opleiding ging volgen. Ze noemden mij daar wel eens grappig, de „dillettant arts" want hoe wel ik dus een geringe medische op leiding had ontvangen kreeg ik een van de zes zalen aangewezen in dat ziekenhuis en moest maar zien hoe ik het redde. Als je ergens mee zit kom je het maar vragen zeiden de an dere doktoren. Het ging best daar in Djokja en verrijkt met een behoor lijke dosis praktische kennis keerde ik met mijn gezin in 1920 naar Midden- Celebes terug. Zegenrijk U deed daar zegenrijk werk, want er was daar waarschijnlijk een pri mitieve medische verzorging, vragen wij de heer Schuyt. Ja, ik hoop dat het zegenrijk werk was. Ik kan wel zeggen dat wij de gevreesde framboe- sia hardhandig aanpakten met het nieuwe middel neo-salversan en dat gaf behoorlijke resultaten te zien. Wij woonden vlak bij het Poso-meer in het centrum van het Poso-gebied. Vanuit verschillende oorden kwamen ze naar onze polikliniek, die aanvan kelijk nog van bamboehout was opge trokken en zo konden we honderden mensen helpen. Tijdens mijn verblijf heb ik drie ziekenhuizen en een nieu we polikliniek gebouwd. Wonderlijke dingen bleven mij bij. Ik zal Celebes nooit kunnen vergeten. Zo herinner ik mij dat ik eens op toernee was en teruggeroepen werd omdat een van onze huismeisjes moeder moest worden. Het was zeer moeilijk en ik was een paar dagen reizen van haar af. Pre cies op tijd arriveerde ik en boog mij over de uitgeputte vrouw. Ik mag zeggen dat ik haar van de dood kon redden en dat alles verder goed ver liep. Zij was mij tot aan mijn vertrek nog zeer dankbaar. Wij moesten daar ingrepen verrichten die hier in Ne derland alleen door specialisten in ziekenhuizen worden gedaan. Maar on danks onze primitieve middelen en gaven bereikten wij nog resultaten, vertelt de heer Schuyt, terwijl hij even rust na deze ontboezeming. Vertrek In 1924 was het tijd om te vertrek ken. Onze kinderen werden groter en zouden zich verder moeten bekwamen. Bovendien hadden zij niet de gering ste communicatie met anderen. Ook de sexuele opvattingen van de bevolking waren bezwarend voor het verblijf van opgroeiende meisjes en jongens, zodat wij besloten naar Nederland te gaan. Hier aangekomen wilde lij mij aan melden voor een universitaire studie in de medicijnen, terwijl ik nota bene al 40 jaar oud was. Men vroeg mij: Kunt U iets tonen waarmee U bewijst dat U meer dan normale prestaties hebt geleverd? Ik had een boekje geschreven over „De hygiëne ten dienste van de scholen" en zowaar vond men dat simpele boek werk van dergelijke kwaliteit dat ik met mijn studie kon beginnen. De heer Schuyt toont nog vol trots het uit 1922 daterende, nu wat vergeelde boek werk, door hemzelf geschreven in de landstaal van de Toradja's Ik had feitelijk als medicus gewerkt, zonder medicus te zijn. Mijn bedoeling was naar Indië terug te gaan, maar helaas doordat de zending financiële moeilijkheden kreeg in de dertiger jaren kon mijn uitzending niet door gaan en werd ik plattelandsdokter in Giekerk, een der acht kerkdorpen rondom Leeuwarden. Wat een verschil met de uitgestrektheid van Celebes! Ik dacht in het begin: Ik zit hier ver bannen na al die jaren in het prachtige Indië. Ik heb ook de oorlogstijd in Friesland doorgebracht. Je moest alles met de fiets afdoen. Trouwens ik ben altijd een fietsende dokter gebleven, vertelt de heer Schuyt. Na 16 jaar als Friese dokter te hebben gearbeid werd het mij teveel en moest ik even rust houden. Toevallig las ik een annonce waarin een arts te Nichtevecht werd gevraagd. Zo kwamen we daar in 1946 aan. Ik dacht dat het voor een jaar of drie zou zijn, maar het wer den er 11. In 1947 stierf mijn geliefde vrouw en was ik als verslagen. Nadien heb ik nog moed gevonden en gekregen het werk voort te zetten. Een van mijn dochters is met een arts te Veenendaal gehuwd is met een arts in deze plaats ben gekomen en het is geheel naar genoegen, zegt de vroege re zendeling-medicus de heer Pieter Schuyt. Ja, het was een veelbewogen leven, waarvoor ik dankbaar ben. Ik heb nog mijn memoires geschreven, maar de geschriften liggen in de ijs kast omdat ik nog geen uitgever vond die het wilde uitgeven. Het zijn ge documenteerde, historische en boeien de verhalen over de zending, maar de hedendaagse literatuur werpt zich op andere zaken en de mensen leven mis schien ook te snel om zich intens in de dingen van 't verleden te verdiepen, meent de heer Schuyt. Voor mij lig gen er overigens tal van onvergetelijke herinneringen aan de andere zijde van de aardbol. Herinneringen aan de be woners, aan de zending, aan de drie ziekenhuizen te Poso (die tussen haak jes nog steeds in gebruik zijn naar men mij onlangs nog vertelde) en aan alles wat verweven is rondom „De gor del van smaragd VEENENDAAL: Dr. J. H. Kets, Hoofd straat 26. tel. 3056. Zuiderapotheek, dr. Slot. de Bruïneplein 7, tel. 3714, m.i.v zaterdagavond 6 uur. RHENEN:Dr. G. E. Wijchers, Achterb. straatweg, tel. 328. Apotheek Deijs, op zondag geen dienst, recepten kunnen worden aangeboden in de dienstdoen de apotheek te Wageningen. EDERVEEN, DE KLOMP. RENSWOU DE: Dr. ter Velde, Renswoude tel. 450. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: prak tijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossen- dorp en van Ommeren: Dr van der Burg M. C. Verloopweg 26 te Leersum. Tel. (03434) 1388. SCHERPENZEEL: ds. W. v. Vulpen, Dorpsstraat, tel. 03497-220. RHENEN Ingekomen: B. S. Perry g/m Sikes met gezin van Ver. Staten van Amerika; A. Amar Mohamed van Marokko; W. H. van Verseveld met gezin van Lienden; W. C. M. Davelaar g/m Drost van Beusichem; F. Duijts met gezin van Tiel; J. Verba- rendse van Arnhem; W. J. Feenstra met gezin van Wageningen; P. H. Th. Zegers van Sevenum; J. Jansen van Maarn. Vertrokken: J. van Dam naar Nijmegen; J. W. van Evert naar Utrecht; A. C. Maas met gezin naar Veendam; E. G. Op perman naar Duitsland; H. Rijpkema naar Hengelo (O.); D. van Dijk g/m van Koo ten naar Baarn. AMERONGEN Ingekomen: L. J. Boersma met gezin van Assen; J. D. F. Levestone en H. A. Inees van Leersum. Vertrokken: R. Veen naar Maassluis; M. Dorresteijn naar Leersum. Alarmpistool verhindert nestelen In de vorige jaren was het heel normaal dat er tientallen kraaien een nest bouw den in de bomenrij nabij het Station aan de Kerkewijk. Sinds de heer Brekelmans die in het oude stationsgebouw woont, zich een alarmpistool heeft aangeschaft en daar ook gebruik van maakt schijnen de kraaien een andere plaats te zoeken om te gaan nestelen. In het afgelopen voorjaar heeft de heer Brekelmans verschillende malen van zijn pistool gebruik gemaakt en tientallen kraaien naar andere oorden verjaagd. (voor man én junior man!) Hoofdstraat 13 - Veenendaal MMMMM V DE OPDEKMACHINE voorziet het bosje van het fijne dek blad. Vroeger (en soms nu nog wel) gebeurde dat met de hand. Maar deze moderne machine doet het sneller en secuurder. Hij kan bediend worden door jongens of meisjes. Bevredigend werk dat netheid en nauwkeurigheid vraagt. Bedenk dat er nog 5 andere aardige kanten zitten aan het maken van sigaren. U kunt werken aan de bosjesmachine. Of aan de één-bladmachine. Of aan de afsnijmachine. Of aan de ring- machine. Of aan de inpaktafels. Is er iets bij wat u zint? Wilt u meer inlichtingen? Komt u eens praten met de personeelschef. Dat kan iedere dag van 9-12 en van 2-6. En als dat niet schikt vul dan de coupon in en stuur hem in een enveloppe naar ons toe. WU graag meer horen over „Werken bij Panter" m naam 2 adres woonplaats

De Vallei | 1964 | | pagina 2