Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Spraakonderwijs aan leerlingen tijdens de schooluren De Wereld" van WEEK-tot-WEEK Ruim duizend - meest jeugdige - deelnemers Agenda Proef in gemeenten Rhenen en Veenendaal ELST AMERONGEN Orgelconcert in St. Andricskerk EHZEEoarimm 38e JAARGANG VRIJDAG 19 JUNI 1964 Nr. 49 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Vèenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel «k WEER NIEUWE VERSTREKKINGEN V.V.Z. Chronisch zieken vereerd met bezoek burgemeester Hazenberg en wethouder De Ruiter ROUWKAMER IN NIEUW BEJAARDEN CENTRUM NIET ALLEEN VOOR INTERN GEBRUIK Verhuur aan particulieren AVONDVIERDAAGSE VAN START: Politierapport Eist vermeldt WIST U BROUWER Red ak tie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 563427 RedakUe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent De gemeenten Rhenen en Veenendaal hebben een gemeenschappelijke regeling getroffen, waardoor de mogelijkheid is geschapen aan leerlingen van de scholen in deze gemeenten, voor wie zulks nodig is, spraakonderwijs te doen geven tijdens de schooluren. Deze spraaklessen zullen worden gegeven door mevrouw M. J. van Doorn-Oldenbeuving en mejuffrouw F. van den Ende, beiden in het bezit van het diploma Logopedie van de Ned. Ver. voor Logopedie en Phoniatrie. In overleg met de geneeskundig inspecteur is besloten, dat de leerlingen, welke voor behandeling in aanmerking komen, zullen worden aangewezen in samenwerking met de schoolartsen van de schoolartsendienst „Kring Veenendaal". Zowel voor de gemeente Rhenen als Veenendaal werd al geruime tijd de leemte van dit spraakonderwijs ge voeld. Het gaat bij dit spraakonderwijs natuurlijk niet om een betere en juiste uitspraak van de taal te verkrijgen, maar uitsluitend voor hen, die spraakmoeilijkheden hebben. Soms vinden de ouders de spraakaf- wijking niet hinderlijk, maar men ver liest daarbij vaak uit het oog, dat het op gebrekkige wijze beschikken over de spreekstem vaak aanleiding blijkt te zijn van een minderwaardigheidsge voel. Daardoor staat deze tekortko ming de vrije ontplooiing der persoon lijkheid in de weg of vormt zij een beletsel om datgene te bereiken waar toe overigens de capaciteiten aanwezig zijn. Als men dan bedenkt, dat het euvel in vele gevallen met weinig moei te verholpen kan worden, behoeft het geen verwondering te wekken, dat meer en meer tot behandeling van spraak stoornissen wordt overgegaan. Burgemeester Hazenberg van Veenen daal, voorzitter van de Schoolartsen- dienst „Kring Veenendaal" waarbij Amerongen, Leersum, Doorn, Lang broek, Maarn, Renswoude, Rhenen, Burg. Hazenberg Minderwaardigheidsgevoel uit den boze. Woudenberg en Veenendaal zijn aange sloten, vertelde tijdens een persconfe rentie welke dezer dagen is gehouden, dat uit een rapport van schoolartsen was gebleken, dat het wel wenselijk zou zijn om een logopediste aan aan te stellen en dat is de aanleiding ge weest, dat zowel de gemeenten Rhenen als Veenendaal contact met elkaar heb ben gezocht, om dit bij wijze van proef gezamenlijk op te zetten. Er is voor beide gemeenten dezelfde (kleine) bijdrage vastgesteld voor de ouders wier kinderen spraakles krijgen. In vele gevallen zal echter het ziekenfonds „Neder Veluwe" de ze kosten vergoeden voor hen die bij dit ziekenfonds zijn aangesloten. Het is de bedoeling dat de kinderen door de logopediste op school worden onderzocht op eventueel aanwezig zijn de spraak- of stemaf wij kingen. Wanneer dit onderzoek plaats vindt, krijgen de ouders eerst bericht. Mocht er een af wijking worden gevonden die voor be handeling in aanmerking komt, dan krijgen de ouders een oproep voor een nadere bespreking, waarbij ook de schoolarts en de huisarts worden inge schakeld. Uit een inmiddels gehouden enquête is gebleken, dat alle scholen in Rhenen en Veenendaal aan dit spraakonder wijs hun medewerking zullen verlenen. Individueel of in kleine groepjes zul len de kinderen een kwartiertje of een half uurtje les krijgen. Burgemeester Hazenberg vond het vooral voor de ouders van deze kinderen belangrijk, dat nu deze gelegenheid wordt geboden. Verreweg de meeste gevallen zijn met een simpele behandeling te genezen. In eigen huis merkt men soms nau welijks meer een spraakgebrek op, maar later kan een kind er de du pe van worden. Daarom verwacht men ook van de betrokken ouders de volledige medewerking, want de medewerking van de ouders staat bij deze behandeling voorop. Dat de medische controle van de Schoolartsendienst „Kring Veenendaal" een zeer belangrijke plaats in de aan gesloten gemeenten inneemt, blijkt wel uit de uitvoerige rapporten, die de beide schoolartsen jaarlijks uitbrengen. Hoe wel de gegevens nooit worden gepubli ceerd bevatten zij toch voor de gemeen tebesturen en de medici in deze Kring waardevolle gegevens. De kinderen van alle kleuterscholen, lagere scholen en het voortgezet onderwijs worden re gelmatig onderzocht. Wordt één of an dere afwijking geconstateerd, dan ver wijst de schoolarts het betrokken kind naar de huisarts, cog- of kinderarts. Het ontdekken van eventuele afwijkin gen die men zelf niet heeft geconsta teerd, kan voor heel het verdere leven van enorme betekenis zijn. Het toezicht op de hygiëne in de scholen en het ge ven van voorstellen tot verbetering hiervan is eveneens een onderdeel van de schoolartsendienst. De gemeenschappelijke regeling van de gemeenten Rhenen en Veenen daal om spraakonderwijs op de scholen mogelijk te maken, is even eens een uitvloeisel van deze Schoolartsendienst. In verband met het invoeren van deze spraaklessen hebben wij ons tot en kele schoolhoofden gewend en zij wa ren hierover onverdeeld enthousiast zoals blijkt uit hun commentaren. De heer Visser, hoofd van de Juliana de heer Visser reusachtig van Stolbergschool zeide onder meer: Ik heb dit reusachtig toegejuicht en ben er blij om dat dit nu van start gaat. Het is een erg belangrijk onderdeel van de medische verzorging van de schooljeugd. We zitten vaak met deze preblemen en dan moeten we de ouders wijzen op de mogelijkheden van de b.l.o. school maar hiermee wordt door de ouders vaak gesloft. Ik vind dit een zeer gunstig iets, hoewel het een kleine verzwaring is van de taak van de school, maar ik zie het als zeer nuttig, want we hebben ook al een schoolarts en een schooltandarts en dit hoort er echt nog bij. Ook de heer Runge, hoofd van de Halschool te Rhenen was er sterk voor. Hij vond het een reuze oplossing en een vooruitgang. Logopedie is een spe cialistenterrein. De onderwijzer heeft In het Schrüverspark is dezer dagen een aantal klimrekken voor de jeugd ge plaatst. Hopeniyk is dit de start van meer recreatie- mogeiykheden voor de jeugd, die in deze kinderrijke wijken broodnodig zyn. En misschien trekken deze ee,rste speel tuigen de jeugd een beetje by de - volgens de bewoners van deze flatwyk - zo gevaarlijke vyver in wording vandaan de heer Runge niet alleen stotteraars f daarover maar een summier oordeel, die weet de stotteraars te zitten, maar er zijn ook mankementen waarvan hij niet weet. We hebben al een logopediste op bezoek gehad en die heeft de kinderen genomen die stotterden. Daarna zal er in de klassen worden geluisterd en dit is voor het verdere leven van het kind zeer belangrijk. Wanneer spraakfouten vroegtijdig worden ontdekt kan het worden verbeterd. Het allermooiste zou zijn wanneer we iemand op school had den, die ook met opvoedings- en leer moeilijkheden zou kunnen helpen, daar voor ontbreekt het onderwijzend perso neel vaak de tijd. De heer Hulsebos, hoofd van de Rijn- school te Eist kon ook niet anders dan de heer Hulsebos hoe meer hoe beter er gunstig over oordelen. Ook hij vond dit zeer toe te juichen. Hoe meer er voor de kinderen wordt gedaan, hoe beter het is. Voor sommige kinderen is iets dergelijks zeer noodzakelijk, maar het beste is het wanneer er meteen mee wordt begonnen wanneer de kin deren op school komen, dan zijn even tuele gebreken nog het gemakkelijkste te verhelpen. Hoewel het voorlopig nog een proef is, die in de gemeenten Veenendaal en Rhenen wordt gehouden, hebben wij ook de heer Wijnand voor de gehele omgeving geinformeerd bij de heer Wijnand, hoofd van de school met de Bijbel te Over berg. Ook hij zou op zijn school iets dergelijks gaarne ingevoerd zien en als het in de toekomst zover komt dat dit van kracht wordt voor de gehele kring Veenendaal van de Schoolartsendienst dan zal hij er zijn medewerking gaarne aan geven. De Korpschef van Gemeente politie te Veenendaal brengt on der de aandacht van de ingezete nen, dat eigenaren van op, aan of in de nabijheid van wegen staande heggen, beplantingen, struiken of bomen, welke voor het verkeer het uitzicht op de weg belemmeren, verplicht zijn deze zo te snoeien, dat de ver keersveiligheid ter plaatse niet in gevaar wordt gebracht. Indien bij een binnenkort te houden controle blijkt dat de vanwege Burgemeester en Wet houders gegeven aanwijzingen niet zijn opgevolgd, dan zal van gemeentewege hiertoe worden overgegaan, uiteraard op kosten van de nalatigen, terwijl tevens proces-verbaal kan worden op gemaakt. De Korpschef voornoemd, W. C. H. Dekker JONGEN DRONK CHLOOR- EXTRACT Woensdagavond moest het 4-jarige zoontje van de fam. Sp. uit het Rem- brandtpark naar het Juliana-zieken- huis worden overgebracht, omdat het gedronken had uit een flesje chloor- extract, dat op de aanrecht in de keuken had gestaan. De Vereniging Voor Ziekenhuisver- pleging voor Veenendaal en Omstre ken te Veenendaal heeft wederom haar verstrekkingen uitgebreid n.l.: Bij aanschaffing van glazen ogen f 10,1 x per jaar voor personen tot 16 jaar en f 15,1 x per 2 jaar voor personen boven 16 jaar. Bij gehoorapparaten 10% tot een ma ximum van f 50,vaji de kostprijs 1 x per 3 jaar. Het bestuur van VVZ heeft nog meer verstrekkingen in behandeling genomen om dit na de uitwerking hiervan bin nenkort aan haar leden bekend te ma ken. Behalve het uitgebreide program ma aan verstrekkingen welke de VVZ haar leden biedt, zullen ook de hiervoor genoemde punten voor velen een wel kome tegemoetkoming betekenen. KANARIE De mooiste kanaries worden uitgebroed op fokkerijen in Ant werpen. Daar iedereen echter denkt dat deze diertjes van de Kanarische eilanden komen en men zich niet door Antwerpen een kanarie in de zak wil laten verkopen, sturen de Antwerpse fokkers hun vogels naar de Ka narische eilanden waar ze grif afname vinden bij de toeristen. Deze moesten eens weten dat hun kanarie evenals zijzelf eerst naar die eilanden toevliegt per Sabena om dan per vliegtuig de reis terug naar het vasteland te maken als een „echte" Kana rische kanarie. BAR In Denemarken wordt een groot succes geboekt met bars voor jongeren, waar volwassenen geen toegang hebben. Er wordt geen sterke drank geschonken en de tieners maken er hun school werk, discussiëren er en zijn vooral enthousiast omdat zij er helemaal onder elkaar zyn. De bars zijn geopend van 's morgens Voor de chronische zieken uit Vee nendaal, die deze week een vakantie week op „De Thijmse Berg" bij Rhenen doorbrengen, is het einde van deze verrukkelijke week helaas al weer in zicht. Zij hebben zich buitengewoon goed vermaakt. Woensdagavond ver zorgde de Chr. Muziekclub „Weerklank" een muzikale avond, waarbij een groot aantal geestelijke liederen werden ge speeld. Het lokte vele zieken en ver plegend personeel tot meezingen. Ds. Langbroek, Chr. Geref. predikant ver zorgde de dagsluiting van deze fijne avond. Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg bracht donderdagavond met zijn echt genote en met wethouder Ant. de Rui ter een bezoek aan de zieken. Aanvankelijk zaten alle zieken in rol stoelen op het terras, maar een kwartier voordat burgemeester Hazenberg arri veerde moest men helaas besluiten de zieken weer naar binnen te brengen door de nadering van een onweersbui. Dat was aan de ene kant heel erg jam mer, maar in het theehuis ging men gezellig om de tafel heen zitten en hier kregen burgemeester en mevr. Hazen berg te horen, hoe fijn het wel was en hoe mooi het was. Burgemeester Hazen berg werd rondgeleid door de Commis sie, die deze week heeft georganiseerd, nl. de heren Middelhoven, van Harde- veld en Slotboom. Onnodig te zeggen, dat dit bezoek uitermate gewaardeerd werd. VOORLOPIGE SLUITING POSTKANTOOR-ZUID Van 29 juni tot 5 juli zal het post kantoor-Zuid wegens verbouwing an nex vernieuwing gesloten zijn. De men sen in Veenendaal-Zuid zullen zich in die tijd dus naar het hoofdkantoor moeten begeven om zich door Tante Pos te laten bedienen. Reeds geruime tjjd deed zich in Vee nendaal de behoefte gevoelen aan een rouwkamer. De behuizing van heel veel gezinnen is tegenwoordig zo, dat een piëteitvolle opbaring in de woning ei genlijk niet meer mogelqk is. Er ko men steeds meer woningen met één huiskamer, om van alle moeilijkheden die de etage woningen in dergelijke om standigheden hebben maar niet te rep pen. Vooral in gezinnen met jeugdige kinderen dient ook het gezinsleven in geval van een overlijden enigszins zjjn loop te hebben. Met het gereedkomen van het nieuwe bejaardencentrum „De Engelenburg" zal ook dit probleem een eindweegs zijn opgelost. In het bejaardencentrum is een rouw kamer aanwezig, welke over enkele weken geheel zal zijn ingericht. In de eerste plaats is deze kamer vanzelf sprekend bestemd voor intern gebruik door het rusthuis. Het bestuur heeft evenwel besloten om de rouwkamer ook aan anderen ter beschikking te stellen. De tarieven voor het gebruik zijn nog niet vastgesteld. Men moet zich hier over nog beraden. Wel kan thans reeds worden gezegd, dat in de rouwkamer tegelijkertijd drie stoffelijke overschotten kunnen worden opgebaard. Men zoekt nog naar moge lijkheden om het bezoek van verschil lende families zodanig te regelen, dat dit tegelijkertijd zou kunnen plaatsvinden. Ook de uitvaartdiensten kunnen in de rouwkamer worden gehouden. Het meubilair bestaat uit 60 a 70 stoelen. Vanwege het rusthuis kan men ook voor andere nodige voorzieningen zor gen, zoals het schenken van koffie e.d. VEENZANGERS NAAR BONN Het Veenendaalse Mannenkoor „De Veenzangers" zal dit weekeinde, op uit nodiging van de „Bonner Mannersang- verein" te Bonn een bezoek aan de Duitse hoofdstad brengen. Er staat een concert op het programma, terwijl het Veenendaalse koor ook door de Neder landse ambassadeur in Bonn ontvangen zal worden. BEROEPEN TE ELST De Ned. Herv. Gemeente te Eist heeft voor de vakante vakature van predi kant beroepen ds. J. C. de Bie te Aalst (Gld.). tien tot 's avonds tien uur. In Kopenhagen zyn er nu drie. SCHOON In 1959 is men begonnen met het schoonmaken van de gevels van belangrijke gebouwen in Parijs. In 4 jaar werd 432 km gevel van zijn vuil ontdaan. Voor dit jaar staat 102 km op het programma. De gebouwen ko men uit deze schoonmaakbeurt niet alleen lichter en grootser te voorschijn, hun waarde stijgt er ook door omdat men gebre ken aan daken, schoorstenen, balcons enz. die men bij het schoonmaken tegenkomt herstelt. HEMEL In Amerika is een nieuw maandblad „Sky" (De hemel) verschenen dat niet op aarde maar alleen in de lucht ver krijgbaar is en wel in de vlieg tuigen van vijftien Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. OOG In Rusland heeft men het derde geval ontdekt van iemand die door deuren en muren kan kijken en dus ziet wat wij niet zien. Geleerden zeggen dat het hier betreft een „overleven van een biologisch vermogen uit een préhistorisch tijdperk". Werd er ook al niet eens gesignaleerd dat er in Afrika volksstammen leven die door een buitengewone vorm van de gehoorgang over veel grotere afstanden geluiden kunnen opvangen dan de „be schaafde" mens? De beschaving blijkt dus ten koste te gaan van allerlei aardige vermogens waarvan we veel plezier hadden kunnen hebben, ook nu, want van het Russische geval wordt verteld dat de betreffende per soon zelfs door de deur van een kluis kan zien hoeveel geld er ligt opgeborgen. DAG Een Amerikaanse tweeling be zit het vermogen om ogenblik kelijk te kunnen vertellen op welke dag een bepaalde datum viel of zal vallen. Vraag hen bijvoorbeeld wat voor dag 15 april van het jaar 2002 zal zyn, dan zullen zy in dezelfde seconde antwoorden: een vrijdag. Een normaal mens zou 15 a 20 minuten nodig heb ben om dit uit te rekenen en dan nog alleen als hy hierin gespe cialiseerd is. Het merkwaardige van dc tweeling is dat zy hele maal niet kunnen rekenen, zelfs niet optellen en aftrekken. Hun prompte kennis omtrent dagen en datums danken zy aan een intuïtief vermogen. WIE ZEI DAT? „In deze tijd geeft een vrouw van de wereld de voorkeur aan een dure sportwagen boven een goede garderobe." (Raymond Corot) Op bystaande foto ziet u de jeugdige deelnemers van de Avondvierdaagse bezig met het drinken van gekoelde melk, aangeboden door de Veenendaalse Melk fabriek „Vemiez". Na de verhitte arbeid een heerlijke verkoeling. Voor de achttiende keer beleeft Veenendaal dezer dagen zijn avondvierdaagse. Woensdagavond gingen de deelnemers voor de eerste keer van start. Het waren er deze keer ruim duizend, die zich voor drie avonden en één middag tippelen in Veenendaal en omgeving hadden aangemeld. Het startbureau in de dokter Heksterschool aan de J.G. Sandbrinkstraat had de eerste avond dan ook handen vol werk om alle tippelaars en tippelaartjes van een startkaart te kunnen voor zien. De eerste avond was het magnifiek wandelweer, maar donderdagavond liet het weer zich minder gunstig aanzien. Tijdens het tijdstip van de start stond de barometer reeds op buiïg. Echter, de regen begon pas later op de avond te vallen. Onder de groepen bevinden zich even als vorige jaren weer veel scholen en over het algemeen kan worden gezegd dat de jeugd verreweg in de meerder heid is. Een nieuw „gezicht" is de judo-junio- rengroep van Sportschool Van der Velde te Veenendaal. Bij alle jeugd mogen twee oudgedienden niet worden verge ten. Ze waren weer van de partij: de heer Haring uit Amerongen voor de 21ste keer, waarvan 18 in Veenendaal en de heer Van de Weerdhof uit Veenen daal voor de 16e maal. Van woensdag op donderdagnacht werd door de Elsterse bevolking ge meld dat er verschillende jongens uit het kamp Overberg gesignaleerd waren. Bij een nader onderzoek van de politie bleek dat dit een dropping betrof van jongens van de Vakschool uit Overberg. De politie waardeerde echter de op merkzaamheid der Elster bevolking. Donderdagmiddag stond in het dorp Eist de personenauto van de heer J. D. K. M. uit Leiden geparkeerd. Een groep je fietsers, die elkaar nogal veel te ver tellen hadden zagen deze auto erg laat en het gevolg was dat fietser J. L. uit Dieren tegen de auto smakte. J. L. werd met hoofdwonden en waarschijnlijk een hersenschudding per auto naar Dieren vervoerd. In een serie van vier orgelconcerten, die de orgelcommissie der Ned. Herv. Kerkvoogdij te Amerongen heeft ge organiseerd, wordt dinsdag 23 juni in de St. Andrieskerk de eerste uitvoering gegeven. Medewerkers aan dit concert zijn de organist van de St. Andrieskerk, de heer Jan Wijkhuizen, die enige werken zal spelen van Joh. Pachelbel, Bach en van enkele onbekende Engelse compo nisten; het orkest van de Utrechtse Kring voor Kunstbeoefening o.l.v. mevr. Org. Jan Wijkhuizen J. Swets dat samen met de organist het Concerto Grosso opus 6 nr. 6 van G. F. Handel ten gehore zal brengen en de fluitiste Josje Le Coultre verleent haar medewerking in de sonate nr. 4 „La Lumagne" van Michel Blavet. Voor liefhebbers van orgelmuziek al met al een zeer bijzondere avond die zeker niet gemist mag worden. voor betere uurwerken 9UN6HANS PRISMA PONTIAC OMCöfi Zaterdagmiddag zullen de velen, die ongetwijfeld ook dit jaar de eindstreep weer halen, met muziek worden inge haald. Dan zal Veenendaal weer langs het laatste stukje van de route staan om zijn favoriete wandelaars met bloe men te huldigen en aan de finish wacht de felbegeerde medaille. dat men voorbereidingen treft voor het bouwrijpmaken van de zoge naamde Punt, het complex gelegen achter de Schrijverswijk en verder omsloten door het Omleidingskanaal en de Vallèistraat? dat op het uiterste puntje van deze „Punt" een obstakel moet worden opgeruimd in de vorm van het kar kas van een kazemat? dat men deze sta-in-de-weg laat verwijderen met behulp van spring stoffen? dat in het complex „De Enge lenburg" het tweede gebouw aan het verrijzen is? dat dit gebouw juist achter het nieuwe bejaardencentrum zal ko men? dat het geraamte van dit gebouw een kerk voor de Geref. gemeente (synodaal) reeds overeind staat? dat binnenkort in Veenendaal een uiteraard levenloze walvis voor het publiek tentoon zal worden ge steld? VEENENDAAL Zaterdag 20 juni: Kersenrit van MAC Veenendaal. Inschr. v.a. 2 uur bij hotel Stuyvenberg te Eist (U.). Start v.a. 2.30 uur. Zaterdag 20 juni: 's Middags 6 uur intocht Avondvierdaagse vanaf de Vijgendam. Maandag 22 juni: Expositie wal vis Jonas op de Markt. Door lopend van 10.00 tot 22.00 uur. Dinsdag 23 juni: v.v. Veenendaal- Mil. Elftal. Terrein Bergweg. Aanvang 7 uur. SCHERPENZEEL Zaterdag 20 juni: Demonstratie Trampoline springen. Vooraf- egegaan door mars van gym nastiekvereniging met muziek korpsen door het dorp. Vertrek 5 uur vanaf de Eierhal. RHENEN Zaterdag 20 juni: Autotocht be jaarden. Vertrek 9.00 uur v.a. Fred. v. d. Paltshof. Terug komst 19.00 uur. AMERONGEN Dinsdag 23 juni: Oorgelconcert in St. Andrieskerk. S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3328 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties

De Vallei | 1964 | | pagina 1