Ds. A. Ter louw in zware industrie Donkere wolken boven Chr. Tamboer en Pijpercorps «Prins Bernhard» DE HOOGOVENS ZIJN HUIDIGE WERKGEVER Definitieve R.K. parochiële coördinatie commissie (P.C.C.) RENSWOUDE BEDRIJFSPRAKTIKUM VAN PREDIKANTEN Advies voor vakantiegangers DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 19 JUNI 1964 Nr. 49 DS. A. TERLOUW Industriepredikant te Veenendaal ZOALS op deze pagina onder het hoofd „Bedrijfspraktikum van predikanten*' is afgedrukt, heeft ook Veenendaals indu striepredikant Ds. A. Terlouw gedurende de maand juni een andere werkgever. Vier weken lang bevindt hij zich temidden van in werkpak gestoken hoogovenarbeiders. Dagelijks ziet hij thans witheet-sissende brokken metaal op rollen aan zich voorbij glijden, in welk proces hij thans ook deel heeft op een plaats waar op andere tijden van het jaar een „volleerd" metaalarbeider zijn brood verdient. Ook de achtuurs ploegendienst ontloopt hij niet, waaronder een nachtdienst van een dito aantal uren. Deze, voor een predikant nogal vreemde werkzaamheden, hebben hoofdzakelijk ten doel om niet alleen de mentaliteit van arbeiders in een „zwaar" bedrijf te leren kennen, maar ook om straks in de praktijk van industrie predikant met alle facetten van een fa brieksarbeider op de hoogte te kunnen zijn. FASCINEREND BEDRIJF Ds. Terlouw is over het bedrijf in IJmuiden bijzonder enthousiast. Het is een geweldige onderneming. Want niet aan metaal alleen wordt aandacht ge schonken, maar tevens in de nevenbe- drijven is het een bedrijvigheid van belang. De bijprodukten, zoals gas aan gemeenten, chemische produkten, ce ment (steenwol) vormen alles bij elkaar een geweldige produktie met daaraan verbonden de nodige werknemers. Verder laten we ds. Terlouw zelf aan het woord om van zijn aktivi- teiten en wetenswaardigheden ver slag te doen. „Toen ik werd „aangenomen" moest ik de normale keuring, gesprekken met personeelchefs enz. aan den lijve onder vinden. Zo ongeveer het eerste wat mij voor ogen werd gehouden waren de drie peilers waarop, volgens insiders, het bedrijf is gebaseerd n.l.: veiligheid, kwaliteit en kwantiteit. Deze drie woor den hebben, zoals ik later gewaar werd, bij alle arbeiders een min of meer ma gische klank. Dit wordt er dan ook met de paplepel ingegeven van het prille begin af aan. Daarvoor zijn uiteraard de lijnen reeds getrokken waarlangs moet worden geknipt. Dat lijnentrekken is ook een onderdeel van mijn werk, zodat ik in de wandel wel eens „lijntrekker" wordt genoemd. Dit alles gaat vrijwel geheel automa tisch en aan de lopende band, waarbij de mens alleen maar wat „bijstuurt". Bij het voorgaande ben ik ten nauw ste betrokken. Over al die andere werkzaamheden zullen we het een an dere keer wel eens hebben, want dan zouden we nu de gehele „Vallei" wel vol kunnen schrijven met allerlei tech- arbeiders door de automatisering niet zo geweldig zwaar meer. De grootste opgaaf voor de mannen (en dus ook voor mij) is wel de achturige werkdag onder deze omstandigheden. En dan te bedenken, dat ook zaterdags wordt ge werkt. Als tegenprestatie krijgt iedereen eenmaal in de 16 dagen een extra vrije dag. Maar ja, het arbeidspro ces moet nu eenmaal doorgaan, want het stilleggen van het bedrijf is een zeer kostbare geschiedenis. Toch is het geenszins eentonig werk. Over het algemeen zijn alle werkzaam heden een verantwoordelijke aangele genheid. Mocht er door onachtzaamheid van één der werknemers iets fout gaan dan is dit een zeer grote schadepost. Zc'n brok reeds voorbewerkt staal ver tegenwoordigt dan ook een zeer aan zienlijk kapitaal. Vooral dat „knippen" van de platen is een zeer nauwkeurig en verantwoordelijk werk. Doel Ja, en waarom ben ik daar nu eigen lijk. Dat is allemaal nogal veel omvat tend. Het is voor mij in ieder geval een onderdeel voor de studie voor het doc toraal examen theologie, met als onder deel de industriële verhoudingen te le ren kennen. Voor ons industrie-predi- Veiligheid Dat er aan de veiligheid van en voor het personeel de nodige zorg wordt be steed was mij al vlug duidelijk. Strenge voorschriften en kostbare apparatuur zorgen ervoor dat de uiterste veiligheid wordt betracht. En dat is dan ook wel hard nodig. Reeds op één der eerste da gen dat ik daar werkte was ik getuige van iets, wat mij de schrik om het hart deed slaan. Een naar myn idee gigantisch grote magneet „vervoerde" hoog in de lucht een plaat metaal om het op een vast gestelde plaats te brengen. Nog niet geheel op die plaats aange komen onderbrak de machinist reeds „het contact" en het brok metaal plofte weliswaar niet geheel op de verkeerde plaats, maar toch wel enkele decimeters daarnaast. De veiligheid neemt een zeer grote en belangrijke plaats in. In productieproces Het produktieproces van het metaal is al even modern als de wijze waarop wordt gewerkt. Het staal wordt gewalst bij een hitte van plm. 1300 tot 1700 gra den Celsius. Als ik die afdeling benader dan sla ik automatisch de handen voor mijn gezicht om mijzelf tegen die ont zettende hitte te beschermen. Het is bijna ongelofelijk, dat de door de wol geverfde arbeiders daar rondwandelen alsof het vanzelfsprekend is. Toch vergt dit ontzettend veel van die mensen. In de „cockpit" wordt bijna alles vol automatisch geregeld en bediend. Als enig bedrijf in Europa maakt men hier ook gebruik van foto-elektrische cellen, waaruit alles vanaf afstand kan worden waargenomen. Lopende band Nadat het gloeiend hete metaal door de walsen is gedraaid komt de plaat via een rollerband op het „koelbed", waaraan ik werkzaam ben. Ook daar is de plaat dikwijls nog zo heet, dat ik de hitte slecht aan mijn ogen kan ver dragen en moet ik mijn gezicht met de handen beschermen. Maar allengs be gon ik daar aan te wennen. De platen worden op het „koelbed" gesorteerd. Alle maten worden in milli meters uitgedrukt. De platen gaan ver volgens naar de schaarlijn om „geknipt" te worden. Tijdens zijn opleiding als industriepredikant heeft ds. Terlouw vele excur sies moeten meemaken, w.o. die naar de mijnen in Limburg. Op de hier naast afgebeelde foto ziet U hem met collega's geheel links staande net boven" gekomen. nische verhandelingen, waarvan thans toch maar bitter weinig weet. Oorverdovend Het zal wel duidelijk zijn dat bij al dit stalen gedoe er een kakefonie van geluiden in de grote hallen weerklinkt. Het gesis van het afkoelende staal, het ontstellend schrille geluid van over el kaar schuivende stalen platen en aller lei andere geluiden maken een mens in het begin bijna dol. Toch moet ik zeggen, dat dit geluid mij niet zo erg leek, dan in sommige Veenendaalse be drijven en dan met name enkele weve rijen. Toen ik daarmee kennis maakte, met dat razendsnelle geklik en gedreun, dacht ik soms m(jn zinnen te zullen verliezen. Ook aan het „gevaar" went men als je er even in vertoeft. Toen ik na dat eerder omschreven ongelukje met die magneet en stalen plaat een tijdlang in de cabine van de machinist had ge zeten en alles op een hoogte van onge veer 15 meter had bekeken, raakte ik wat meer met de zaken vertrouwd, ter wijl ik tevens het geheel eens beter kon overzien. Want tenslotte moet men echt wel geruime tijd in zo'n bedrijf werkzaam zijn, wil je van de werk zaamheden om je heen enige notie krij gen. Toch moet men niet vergeten, dat zo'n stalen plaat, die dus van de mag neet afstortte, maar liefst ongeveer 9 ton weegt. Dan schrik je toch wel even tjes! Geen bijzonder zwaar werk Ondanks de „zware industrie" zijn de werkzaamheden tegenwoordig voor de Gedurende de maand juni heeft een groep van 17 predikanten een be drijfspraktikum als gewoon arbeider bij de Hoogovens te IJmuiden en de A.K.U. te Arnhem. Dit praktikum is een onderdeel van een begeleide studie voor het doc toraal examen theologie, met als onderdeel de industriële verhoudingen, waarmede een jaar geleden een aanvang is gemaakt, in samenwerking met de Theologische Faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht, de Theologische Faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theologische Hogeschool te Kampen. Studieleider is dr. J. C. C. Rupp, direkteur van het Universitair Instituut Vormingswerk Bedrijfsleven te Utrecht. De betrokken predikanten behoren tot verschillende protestantse kerken, n.l. Hervormd, Gereformeerd, Doopsgezind en Christelijk Gereformeerd. Een deel van hen is werkzaam als industrie-predikant bij een Stichting voor Evangelie en Industrie, de anderen zijn in een gewone gemeente werkzaam. De deelnemers zijn overwegend in kostgezinnen ter plaatse onderge bracht, enkelen pendelen naar dorpen in de omgeving. De bedoeling van dit praktikum is, dat men de uit de studie verkregen inzichten zal kunnen toetsen aan de praktijk van het bedrijfsleven. kanten zijn veel zaken van belang. Bv. de band van de werknemer met zijn bedrijf. Arbeidsleven van de man in z'n verhouding tot zijn gezin. De in vloed van de industrie cp de indus triewerknemer. Deze invloed kan vaak tot het geestelijke leven van de man en zijn gezin doorwroeten. Zes maal acht uur per week (het z.g. schuifroostersysteem) is dan ook alles behalve een lichte werkweek. Dit sys teem heeft zeer duidelijke nadelige ge volgen voor cultureel en geestelijk le ven. Men stompt hierdoor wat af en men kan vrijwel niet deelnemen aan verenigings- of kerkelijk leven. Vooral dit laatste zit ons uiteraard wel hoog, dat is duidelijk. Het loon is, voor zover ik dat om mij heen heb kunnen vernemen, vrij be hoorlijk. Maar daar staan dan ook wel enkele offers tegenover. Nut In het begin, toen ik dus hoorde dat ik op de Hoogovens moest gaan wer ken, heb ik nogal wat geageerd op mijn tewerkstelling. Ik zag er n.l. niet zo het nut van in. Maar nu ik het zware ploegenstelsel aan den lijve heb moeten ondervinden, zie ik het nut van ons verblijf aldaar wel terdege in. In de toekomst zal ik veel met soortgelijke arbeiders te doen krijgen en dan is het zonder meer duidelijk dat het zeer nut tig is, dat ik weet waarover ik praat en waarover mijn gesprekspartners, in dit geval de arbeiders, het hebben. In de kost Ik ben met nog twee arbeiders (dus geen collega's) in de kost in een ar beiderskosthuis. Een Friese en een Drentse werkman zijn mijn huisgeno ten. Voor de rest pendel ik op en neer naar het werk, net als alle andere werknemers. Schakering Op het bedrijf komt men mensen vanuit alle windstreken tegen. Van Limburgers tot Groningers en van Ha genaars tot Twentenaren. Vooral lie den van het „platte land" kunnen niet altijd direct hun draai vinden in dit grootsteedse gedoe. Men komt derhalve nog wel eens wat minder plezierige dingen tegen, maar over het algemeen voelt een ieder zich hier op zijn plaats. Hieraan wordt dan ook door de be drijfsleiding de grootst mogelijke zorg besteed. Alles bij elkaar is het een rijke schakering van landgenoten. Het predikant zijn Het is niet lang een geheim gebleven dat er enkele predikanten tussen de werklieden zijn geloodst. Na enkele da gen was ik dan ook al „ontmaskerd". Vooral de woordkeus, handelingen en vooral de „onhandigheid" deden me al gauw door de mand vallen. De mensen namen het nogal lakoniek op en heb ben er alleen maar plezier in ons in hun midden te hebben. Zonder dat ik daarvoor aanleiding heb gegeven ben ik al enkele malen bena derd door een Babtist, een Oud Katho liek en een Ned. Hervormd werknemer, die mij kwamen vertellen, dat zij to taal niets meer aan het kerkelijk leven deden. Op die wijze kwamen zij bij mij min of meer „te biecht" en waren te vreden met mij hierover te kunnen pra ten. Vanzelfsprekend zijn deze gesprek ken in „eigen tijd" nogal eens voort gezet. Zo ziet U maar, dat wij ook on gevraagd en onaangediend ons werk kunnen blijven doen." j.l. Maandagavond heeft de Parochiële Coördinatie Commissie tijdens een geanni- meerde bijeenkomst officieel gestalte gekregen. Enige maanden geleden werd overge gaan tot oprichting van een voorl. P.C.C. welke reeds als vruchten afwierp de op richting van een Katholiek Vrouwengilde en een Baby-sit-eentrale. De huidige P.C.C. stelt zich op op de eerste plaats ten doel te komen tot meer en betere samenwerking tussen de verschillende katholieke verenigingen, clubs, stichtingen, instellingen e.d. in Veenendaal en bovendien deze groeperingen op alle mogelijke terreinen te adviseren en zo nodig ook te stimuleren. Doortrekkers" en voorts nog vele andere bestuursleden en parochianen. Op de tweede plaats stelt de P.C.C. zich ten doel de verlangens en behoeften van de Veenendaalse Katholieke bevolkings groep te onderzoeken en indien mogelijk en nodig aandeze verlangens en behoef ten te voldoen b.v. door de oprichting van nieuwe clubs of de organisatie van be paalde aktiviteiten. Met name op sociaal terrein verwacht men goede resultaten van het werk van de P.C.C. In de afgelopen maanden is het reeds gekomen tot een nauwere sa menwerking tussen Herwonnen Levens kracht en de Zonnebloem, er bestaan plannen om ook de Katholieke buiten- wijze op te gaan vangen, nieuw ingeko- landse werknemers op de een of andere men parochinanen zullen voortaan dooi de P.C.C. worden bezocht en ruimschoots ingelicht over het gehele katholieke pa rochiële leven in Veenendaal, kortom: er is reeds veel gedaan door de P.C.C., maar er valt nog veel meer te doen. Ook het parochieblad De Schakel zal nog meer dan voorheen het geval was dienstbaar worden gemaakt aan het gehele parochië le leven, waartoe o.a. de redakteur van dit blad voortaan ook deel uit zal maken van de P.C.C., waarin o.m. ook zitting hebben de eerw. kapelaan H. Boonk als geestelijk adviseur en vertegenwoordiger van de geestelijkheid en de heer A. A. van Campen, die het voorzitterschap op zich heeft genomen, voorts zal de P.C.C. nog met een tweetal mensen worden uitge breid. Al deze boven genoemde zaken werden tijdens deze bijeenkomst, die gehouden werd in het R.K. Jeugdgebouw ,,'t Aquarium", ruimschoots bediskussieerd en bekommentariseerd, met als uiteindelijk resultaat de definitieve oprichtnig van de P.C.C. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de zeereerw. heer pastoor G. C. J. Goes en de eerw. kapelaan H. H. Boonk; de heer A. A. v. Campen, voorl. en thans definitief voorz. v. d. P.C.C.; mej. Jong- ma, maatschappelijk werkster; de heer J. B. Paagman, voorz. v .d. Caritas en v, h, Katholiek Streekcentrum voor Maatschap pelijk Werk; de heer M. G. H. Hendriks, voorz. v. d. K.V.P. afd. Veenendaal en de heer Th. A. Slijderink, voorz. v. h. NKV afd. Veenendaal; mevr. Beemer, voorzitster v.h. Katholiek Vrouwengilde; de heer C. Huybens, vertegenwoordiger v. h. Kerk- en Schoolbestuur; de heer Rosemeyer, vertegenwoordiger van de R.K. Openbare Uitleenbibliotheek „Gillis van Schonebeeke"; de heer H. Macco, voorz. v. d. „Stichting R.K. Jeugdwerk Veenendaal"; mevr. W. Verhaaf, akela v. d. „St. Raphaëelhorde"; mej. M. J. Kui pers, Guido v. d. „St. Theresiagidsen- groep"; de heer M. Zuppellie, voorz. v. d. R. K. Sportvereniging „Unitas '48"; de heer P. I. E. Philips, redakteur v. d. Schakel en voorz. van de Instuif „R.K. Jong Veenendaal"; de heer G. Heynen, voorz. v. d. R.K. Jeugdvereniging „De Gepromoveerd Maandag 15 juni j.l. promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onze vroegere plaatsgenoot, drs. H. Konings tot doctor in de Wiskunde en Natuur wetenschappen op het proefschrift: „On the indoleacetic acid converting enzyme of pea and its relation to geotropism, straight growth and cell wall proper ties." Een dezer dagen zal in een zeer speciale bestuursvergadering van het Chr. Tamboers en Pijpenkorps „Prins Bernhard" een uitermate belangrijke beslissing moeten vallen. In overleg met de commissie van advies zal men dan moeten overwegen of het korps nog bestaansrecht kan hebben. De reden van dit alles is te zoeken naar de geringe belangstelling van de huidige jeugd voor vrije tijdsbesteding op het gebied waarmee dit korps zich pleegt bezig te houden. Men heeft er alles aan gedaan om het tijdig te doen keren, maar alle inspanningen zijn tevergeefs geweest. Nieuwe kleding en instrumenten liggen te wachten op le den, maar die komen niet. Het is dus ondenkbaar, dat zeer binnenkort Veenendaal een muziekkorps, wat zo langzamerhand tot de inventaris behoorde, zal zien verdwijnen. GROOTS VERLEDEN Voorzitter (tamboer) D. J. Bouman kan en wil er nog bijna niet aan geloven, dat dit zijn korps, waarvan hij nu reeds 28 jaar aktief lid is, moet overkomen. Niet begrijpend schud hij zijn hoofd als hij zegt, dat n de moeilijkste jaren, toen er nog een enorm gebrek aan geld was, de leden bij drommen kwamen toestromen. En nu, nu er uniformen en instru menten liggen te wachten op leerling- muzikanten, voelt de tegenwoordige jeugd er niet meer voor om middels een aantrekkelijk verenigingsleven vrijwel kosteloos, alleen contributie, muziek te maken. Met weemoed denkt hij terug aan de tijd, en dat is nog niet eens zo lang ge leden, dat dit korps een der meest ge vraagde was in Nederland. Soms moest men op een zaterdag drie of vier marsen maken om aan de vraag te kunnen vol doen. Dat dit werd bereikt kwam enkel aan het enthousiasme waarmee werd ge oefend en dan blijven de resultaten niet uit. Thans is dat allemaal taboe, want een degelijk korps met een zware onder bezetting heeft nu eenmaal geen recht van bestaan. En daarover zal een dezer dagen de ongelofelijk zware beslissing moeten vallen. Vergeefse moeite Alles is er aan gedaan om tot resul taten voor wat betreft de bezetting van de vacatures te komen. Er zijn ledenver gaderingen gehouden, waarbij vooral op introductie werd aangedrongen om meer animo te kweken. In samenwerking met de „Instuif" zijn er jeugdcontactavonden en gespreksavonden belegd om vooral de jeugd van Veenendaal tot aktiviteiten te krijgen. Alles was tevergeefs. Op een avond waren er liefst 40 jeugdigen aan wezig, maar niet een melde zich aan als lid. Men gaf de voorkeur aan de brom fiets en de televisie. Dit laatste kwam er uit de gesprekken wel niet duidelijk, maar toch zeker voor een goed verstaan der begrijpelijk voort. bezetting Normaal gesproken zal de bezetting van het korps ongeveer 75 of 80 man moeten bedragen. Dan pas is er van een Tamboer en Pijpenkorps iets te maken. Thans wer ken wij met slechts 40 leden, waarvan er 10 nog moeten worden opgeleid en er 4 in militaire .dienst vertoeven. Al met al een hopeloze zaak, zonder een glimpje uitzicht. Instrumentarium voor handen Goed onderhouden uniformen liggen te wachten op de dragers. In prima staat verkerende instrument, zoals le fluiten, 2e fluiten, mars- en concerttrommels en zijdrummen liggen te wachten op de a.s. niet zo'n gebrek. muzikanten. Aan geld is er momenteel Dat was in de moeilijke jaren wel eens anders, toen alles hutje bij mutje moest worden gedaan om de eindjes aan el kaar te knopen. Maar juist daardoor is destijds het korps groot geworden. Hoogtepunten Het Tamboer en Pijperkorps „Prins Bernhard" heeft vele hoogtepunten ge kend. Altijd weer marcheerde het b.v. voor „Sparta", de plaatselijke gymnastiek vereniging, uit om hen te begeleiden dooi de straten van Veenendaal. Bij de jubilea van de NCRV, gedurende de bekende „Jubo" was het Veenendaalse korps het enige betaalde wat aanwezig was. Altyd weer werd een beroep gedaan om deel te nemen en de zaak met de bekende klanken op te luisteren. Legio contacten zyn er in de loop der jaren gelegd en onderhouden. Iedereen leef de sterk mee en zorgde er voor altyd van de party te zyn. Pijnzend glijden de vingers van voor zitter Bouman over de foto's in een spe ciaal daarvoor bestemd plakboek. Nog ziet hij alle gebeurtenissen de revue pas seren in het zo rijke verleden van een korps, dat misschien gedoemd is te ver dwijnen. Reeds achtentwintig lange ja ren is hij lid van „Prins Bernhard" en trots laat hij het zegel zien wat werd verstrekt door de secretaris van de Prins der Nederlanden, toen men had verzocht zijn naam te mogen voeren. Beroep Nog wil hy niet geloven dat het einde van een zo'n korps geweten moet worden aan de lusteloosheid van de tegenwoordige juegd, waarvan altijd zo wordt gezegd dat zij zo zelfstandig en handelend kan op treden. Nogmaals wil hij een beroep doen op iedereen zich aan te melden als lid en zich te bekwamen in het bespelen van een der klaar liggende instumenten. De studie kan onmiddellyk een aanvang ne men. Uiterste De op handen zynde belangrijke verga dering zal dus de allesomvattende beslis sing moeten doen. Uitscheiden of door worstelen. DIT KAN ZELFS DE LAAT STE VERGADERING VAN HET BE STUUR ZIJN, zo is het thans met het korps gesteld. haast ondenkbaar Het is haast ondenkbaar dat dit korps van Veenendaals straten zal verdwijnen. Geen „Pypcrkorps" meer op Koninginne dagen ter begeleiding van de schoolkin deren. Geen „Pypcrkorps" meer op Na tionale en andere feestdagen. Geen „Pyperkorp»" meer op louter feestelijk Veenendaalse aangelegenheden. Nee, daar kunnen we bijna niet in geloven!!! KL meisjes- en Knapenvereniging dagje uit Nadat eerst de Herv. Jeugdverenigin gen en daarna de Bejaarden het er eens van hadden genomen, was het dinsdag 16 juni de beurt aan de Herv. jongens en meisjes om er eens een dagje uit te vliegen. Om half acht reeds togen 34 jongelui onder de wei-toevertrouwde leiding van de dames Van de Peut en Van der Pol en de heren Bakkenes en Van der Meij- den met een comfortabele touringcar in de richting Tiel. Via dit fruitstadje ging de reis naar 's-Hertogenbosch, om even buiten deze stad een kop koffie te nut tigen in uitspanning „De Ster". Vervolgens reed het gezelschap langs Kaatsheuvel en Waalwijk naar „De Ef- teling". Daar werd zichtbaar en hoor baar genoten. Inmiddels lieten diverse knorrende magen weten dat ze op vul ling wachtten. Men zeeg dan ook om half twee bij Eindhoven in het gras neer om de meegebrachte waren te nut tigen, bevochtigd door een flesje limo nade. Hierna werd het oorlogsmuseum in de open lucht te Overloon bezichtigd, waar speciaal de jongens hun hart op haalden. Om half zeven gingen de jon gens en meisjes naar speeltuin „Tivoli" in Berg en Dal. Vooral de botsautootjes vielen zeer in de smaak. Na twee uur werd de terugreis ondernomen en om half tien arriveerden allen zonder na righeid of ongelukken, met de herinne ring aan een prettige dag, weer in Renswoude. Er komt tyfus voor in Europa In de krant lezen we af en toe berich ten over het voorkomen van tyfus in som mige landen van Europa. Hoewel er dit jaar wat meer over geschreven wordt, is de situatie sinds jaar en dag al zo dat in een aantal landen, speciaal van Zuid- Europa, af en toe tyfusgevallen voorko men. Omdat het vakantieverkeer steeds intensiever wordt en de warme landen druk bezocht worden, willen we wijzen op de voorzorgsmaatregelen die u kunt nemen. Een infectie van voedsel of drinkwater Dat het Voorlichtingsbureau voor de Voeding waarschuwt voor deze ziekte is gelegen in het feit dat tyfus, evenals een aantal minder ernstige infecteuze darm ziekten, een kwestie is van infectie van drinkwater en voedsel; waarbij vooral drinkwater het grootste gevaar oplevert. Wanneer u dus met vakantie naar de warme landen gaat, raden we u aan vooral met uw drinkwater voorzichtig te zijn. Dit geldt niet alleen wanneer u kam peert en dus zelf voor alles zorgt, maar ook wanneer u gebruik maakt van hotels. Over het algemeen kunt u aannemen dat de grote waterleidingbedrijven betrouw baar zijn. Anders wordt het echter wan neer men met een meer primitieve in stallatie te doen heeft of wanneer het water betrokken wordt uit een put of i-egenton. In twijfelgevallen kunt u alle risico vermijden door het water te koken. In café's en restaurants kunt u dan dran ken bestellen waarvan u weet dat het water ervoor gekookt is (koffie en thee) of industrieel klaargemaakte dranken, die u kant en klaar van onder de kroon- kurk ingeschonken krijgt. Wat te doen in een tyfusgebied: Wanneer u een courantenbericht leest over enkele tyfusgevallen in het gebied waar u reeds uw vakantiereservering ge maakt hebt, kunt u daar rustig heen gaan, maar u moet uw voedings-hygiënische maatregelen verscherpen. Het is dan niet meer een zaak van drinkwater alleen, maar van de gehele voedingshygiëne en in het byzonder ook van persoonlyke hygiëne. Wat het voedsel betreft moet u oppas sen met rauwe groenten, bijvoorbeeld sla. Het is namelijk niet altijd zeker dat die gewassen worden met betrouwbaar water. In het algemeen kunt u aannemen dat uw voedingsmiddelen betrouwbaar zijn als zij gekookt of gebakken zijn. Dit geldt dus niet alleen voor de macaroni, aardappelen, gi'oente, maar vooral ook voor het vlees. Deze gerechten moeten dan ook heet op gediend worden. Let ook op het afwas- water; gebruik hiervoor gekookt water. Bij alle infecteuze darmziekten, maar in het bijzonder bij tyfus geldt een strenge toilethygiëne, waarbij het handen wassen een grote plaats inneemt. Wat zwemmen betreft kan gezegd wor den dat breed open water geen gevaar oplevert mits niet binnen enkele hon derden meters een uitmonding van een riolering is. De zee is in elk geval be trouwbaar. Wyzingcn van vakantieplannen is niet nodig Dit bericht wordt gegeven, omdat wij u gaarne een onbezorgde vakantie gun nen. Zoals reeds opgemerkt werd, behoeft u beslist niet een voorgenomen reisplan te wijzigen door berichten over enkele ty fusgevallen. De preventie van deze ziekte is dus een kwestie van hygiëne. HET PIJPERCORPS „PRINS BERNHARD" IN GLORIETIJD Al vrij gauw na de oor log '40-'45 was het corps, groter nog dan vroeger, bij allerlei gebeurtenis sen weer even actief en gewaardeerd. Op de foto hiernaast marcheert het corps op Koninginnedag 1946, gevolgd door gym nastiekvereniging Spar ta, door de Hoofdstraat van Veenendaal. Voorop loopt de heer Bouman, die steeds een stuw kracht voor de vereni ging is geweest. Zoals al. tijd genoten de Pijpersj zeer veel belangstelling.

De Vallei | 1964 | | pagina 5