Piet v. d. Bovenkamp S. J. VAN WIJK VOOR VADERDAG Vaderdag Cadeau HENGELSPORTHUIS A.v/d mm ANTH0NIE PRIEM N.V. mooi woonhuis KERSENBAL UIT DE GESCHIEDENIS VAN RHENEN X Setter Set SCHERPENZEEL VEILING (VERVOLG VAN VRIJDAG 12 JUNI) Een episode uit de 30-jarige oorlog Door D. Philips Vernietigende slag Strafgericht De winterkoning en -koningin Geef invallen die goed uitvallen Weemoed Lotgevallen van een paleis De keurvorstelij ke kinderen De Paltser familie in de kunst U doet langer -Ir met nylons Fa. L. HEY AANVULLING DE LEZER VADERDAG GROTE BALLONRACE OM DE TROPHEE DU BALLON LIBRE IN UTRECHT V Het grote succes dank zij alleen tevreden klanten Nu proefrijden! OVERHEMDEN en WEEKENDERS in tricot-nylon - Bel-O-fast - terlenka - no-iron TREFFER PYAMA'S in flanel en katoen ZWEMBROEKEN - ZWEMSHORTS BADLAKENS - ZELFBINDERS AUTOPLAIDS SJAAL met bijpassende zelf binder in luxe doos ZAKDOEKEN - MANCHETKNOPEN MIRLANA SOKKEN en ANKLETS In al deze artikelen vindt U de grootste sortering bij Tel. 2637 Patrimoniumlaan 23 Veenendaal Voor een origineel hoeft U niet verder te zoeken. naar het 21 juni: VADERDAG AMERONGEN a. vertegenwoordiger b. assistente c. fakturiste d. telefoniste/typiste e. jongste bediende f. magazijn bedienden JUNIOR en SENIOR OtitMdtifUssejwydsüjt FA. C. HENZEN EN ZN. i Riverside Combo" TE KOOP zwarte grond» alle soorten grint en zand. J. DIEPEVEEN autorijles M. VAN BEEK Telefoon 3726 Geen mogendheid wilde zich te ver in de strijd wagen. Veel verder dan het ver lenen van subsidies gingen zij niet. wy zagen reeds dat Jacobus I zich nadrukkeiyk van het begin af van het avontuur van zjjn schoonzoon distancieerde en verder dan het zenden van een hulplegertje voor prins Maurits liet hy zich niet dryven. Groot gebracht in de vrede, prefereerde hy de wetenschap (aanhaling van Dr. J. Bax in diens „Prins Maurits in de volksmening der 16e en 17e eeuw). Zelfs de Duitse protes tantse vorsten kwamen slechts voor een deel te hulp. De lutherse vorsten staken geen hand uit om de gehate Calvinist te steunen. Integendeel, zij stonden toen vijandiger tegenover de calvinisten dan tegenover de Oude Kerk. En de hulp van onze Re publiek was weliswaar niet uitsluitend moreel, maar toch ook niet bijzonder daadwerkelijk, want, zegt Poelhekke, ge loofsgenoten of geen geloofsgenoten, men hoedde zich wel heilig de onwelwillende neutraliteit waarin volhard werd met de keizer en de katholieke rijksvorsten te doen verkeren in een staat van oorlog. De Amerikaanse liberale geschiedschrij ver Motley die bijzondere belangstelling koesterde voor onze Republiek en twee grote werken aan haar wijdde namelijk „De Opkomst van de Nederlandse Repu bliek", hoog gewaardeerd door Bakhuizen van den Brink, en „Geschiedenis van de Verenigde Nederlanden" schreef reeds in 1866 heel gevat: Geen enkel land wilde zijn eigen huis in brand steken om Habs- burg in de rook te zetten! Frederiks avontuur liep uit op een fias co. Keizer Ferdinand verwierf de steun van zijn neef Maximiliaan van Beieren en van de beroemde Spaanse veldheer Spi- nola, terwijl Frederik alleen kon rekenen op de graaf von Thurn. Maximiliaan en zijn veldheer Tilly verenigden zich met het leger van Ferdinand en versloe gen op 8 november 1620 in de slag bij de Witte Berg onder de wallen van Praag, Frederik op reddeloze wijze. Met achterlating van al zijn papie ren en kostbaarheden meest de ko ning, gebruikmakend van een wa penstilstand van acht uren, vluch ten. In Bchemen en daarna ook in de an dere erflanden werd nadrukkelijk het protestantisme uitgeroeid volgens de ge woonte dier tijden. Men volgde toen het beginsel Cujus regio illius et religio d.w.z. die het land regeert, bepaalt ook het geloof. In heel Europa heeft dat de godsdienstige kleur bepaald. Een vorst die katholiek was of bleef weerde het protestantisme, een die hervormd werd, verbood het katholicisme. Sterker nog zegt de katholieke historicus het: „in het ene land werd men gehan gen, omdat men protestant werd, in het andere, omdat men weigerde het te wor den." Zo is het gegaan in Engeland en de Scandinavische landen, ook in vele kleine vorstendommen in Duitsland. De Tsjechische adel werd onteigend en zijn goederen, twee derden van het land, werden aan Duitse, Spaanse en Italiaanse families gegeven. De adel was geruïneerd. Duizenden verlieten het land. Eerst twee eeuwen later zou by het Tsjechische volk wederom het be- wustzyn zyner nationaliteit ontwaken. Frederik en zyn aanhangers werden in de ryksban geslagen en een vrese- Iyk strafgericht werd aan Bohemen voltrokken. Het verloor al zijn voorrechten. De kreon kwam aan de Habsburgers, de Ma- jesteitsbrief door keizer Ferdinand eigen handig van zijn zegels ontdaan. Honderden opstandelingen vooral edelen, werden ge dood of verbannen. Spinola en de Beierse aanvoerder Tilly veroverden de Gpper-Palts, die thans nog aan Beieren behoort. In 1623 werd Heidel- berg bezet en verwoest, waarbij gelukkig de handschriften der kostbare bibliotheek gespaard bleven en naar Rome gevoerd werden en ondergebracht bij de Vaticaan se Bibliotheek. Frederik ontving de naam Winterkoning wijl hij slechts één volle winter Boheems Koning was geweest. Zijn vlucht voerde door Silezië, Brandenburg en Brunswijk naar onze Republiek, van ouds een wijk plaats voor vluchtelingen cm des geloofs wille, dank zij de tolerante houding van de humanistisch-libertijnsë regenten in de geest van Castellio en Coornhert, een geest waarin Oranje was voorgegaan. Een overhemd, een das, een weekendshirt, een sjaal, sokken, zakdoeken.. Allemaal om vader te ver rassen met vaderdag. Nog beter als U het mooiste kiest uit de herenmode collectie van Na veel wederwaardigheden kwam de winterkoningin in februari 1621 te Den Haag aan, gastvrij en hartelijk ontvangen dcor haar broers Maurits en Frederik Hendrik. Op 21 april volgde Frederik zelf. De Staten-Generaal schenken de vluchtelingen een paleis en f 5000, cm het in te richten, voorts een som van f 150.000,in eens en een maan- delykse bydrage van f 10.000,— voor onderhoud. De Staten van de provincies volgden het voorbeeld. Die van Utrecht boden de ballingen een zomerverblijf te Wijk bij Duurstede aan, waar de koning, een echte Nimrod, waar hartelust kon jagen. Toen hij evenwel over de somberheid van Liselotte kwam tijdelijk bij tante Sophie in Hannover. Karl ging in het Heidelberger slot met een hofdame van zijn vrouw Louise van Degenfeld samenwonen, waartegen zijn moeder zich fel verzette, aandringend op een morganatisch huwelijk. Amalia Elisabeth heette het dochtertje van Karl en Louise. Liselotte kwam in 1659 enige maanden bij haar grootmoeder in Den Haag logeren en vrolijkte door haar lieftallig, zonnig en opgewekt karak ter de oude dame op. Zij huwde later de hertog van Orleans, broer van Lodewijk XIV. Ruprecht was avontuurlijk, dapper en onstuiming. Tijdens de Engelse bur geroorlog omstreeks 1640 was hij bevel hebber van de cavelerie. Na het herstel van de Stuart streed hij als admiraal tegen onze voorvaderen in de Engelse oorlogen. Hij reisde naar Amerika en poogde vergeefs een voet in de Palts te zet ten. Oud geworden hield hij zich be zig met lithografie. In 1862 stierf hij en werd hij naast zijn moeder in de Westminsterabdij begraven. Maurits van de Palts vertoefde altijd in gezelschap van Ruprecht. Op een reis naar West-Indië vond hij zijn einde. Ook Heinrich kwam op zee om. Louise Hollandine, een kunstzinnig be gaafd meisje, bleef het langst bij haar moeder in Den Haag. Zij was een talent vol schilderes, leerling, van Gerard van Hcnthorst. Zij ging tot de R.K. kerk over, trok naar Frankrijk en werd daar abdis van het koninklijke klooster Maubuisson. Prinses Irene blijkt dus niet de eerste en enige van de Oranjes en daaraan ge parenteerde families te zijn die katholiek FREDERIK V VAN DE PALTS EN ELISABETH STUART Portretten door Gerard van Honthorst, een soort hofschilder van de keurvorste- lijke familie. Hij was een leerling van de Utrechtenaar Abraham Bloemaert. Lange tijd woonde hij in Italië. De figuren zijn in het donker gehuld en komen door een sterke lichtwerking naar voren. Van Honthorst decoreerde het Huis ten Bosch in Den Haag. HOOFDSTRAAT 90, VEENENDAAL Telefoon (08385) 2163 dit gebouw klaagde, schonken zij hem in 1630 een mooi gelegen stuk grond te Rhe- nen naast de Cunerakerk. En stonden toen nog enige overblijfselen van het Agnietenklooster, die gesloopt werden. In 1631 was het paleis voltooid: het koningshuis, gedurende de jacht- en zo mertijd bewoond door de ballingen. Een sfeer van weemoedige gedachten schept dit paleis: een jeugdig ambitieus vorst, met zijn leger reddeloos verslagen, wiens koningschap nauwelijks veertien maanden duurde; een vorst die boven dien zijn stamlanden de Rijn- en Opper- Palts verloor; een koningsdochter, die ko- ninging voor één winter werd; een koning die amper één jaar van het jacht- en zo merverblijf te Rhenen kon genieten. Want, wijs geworden, beijverde hij zich rusteloos op het slagveld zijn landen terug te win nen. Sporadisch slechts en onvrijwillig gunde hij zich rust in het gastvrije Hol land. In 1632, toen hij weer een poging waagde stierf hij plotseling, nog jong: hij was pas 36 jaar Na zijn dcod verhuisde Elisabeth Stuart naar Den Haag, omdat het stille Rhenen haar niet kon voldoen. Tot 1661 bleef zij daar om in dat jaar naar Engeland te gaan, zonder ooit weer de Duitse bodem, de dierbare Palts betreden te hebben. Veel steun ondervond zij in haar vader land van William Lord Craven, die ook cp het slagveld streed om de Palts te her overen. Hij bood haar te Londen zijn huis aan. Dat zij in het geheim met hem ge huwd zou zijn mist alle grond. Het Koningshuis ging over in de fa milie van Hannover. Prinses Sophie, de twaalfde van het dertiental kinderen van het keurvorstelijk paar, huwde namelijk met de hertog, later keurvorst van Han nover, die het liet restaureren. Als zomerverblijf werd het huis ver volgens aan voorname lieden verhuurd. Later diende het als kazerne en hospitaal voor doortrekkende troepen, totdat het in 1810 als domein aan het Franse keizerrijk kwam. Het verviel echter meer en meer, waarom het in 1812 als afbraak verkocht werd voor 21.000 francs. Bijna zes jaren duurde het slopen van het kapitale huis. Slechts een stuk tuinmuur bleef over, restant van vergane glorie en grootheid. Maar ook dit verdween. Voor een van de weningen aan de Frederik van de Paltshof staat een gedenksteen met inscriptie. Uit het afbraakmateriaal werd een bank ge bouwd, staande boven aan de weg naar het voormalige Rijnveer, in de volks mond Leugenbank genoemd, waarschijn lijk naar de sterke verhalen door ouden van dagen daar verteld. De bank en enig beeldhouwwerk in het Centraal Museum te Utrecht zijn de enige overblijfselen van het luisterrijk paleis Sic transit gloria mundi Het vorstelijk gezin telde dertien kin deren van wie er twee jong stierven. De oudste zoon onder de in leven geblevenen Karl Ludwig ontving in 1648 bij de vrede van Munster de Rijn-Palts terug, maar Beieren behield de Opper-Palts en de keurvcrstelijke waardigheid. Voor de Rijn-Palts creëerde men toen een nieuwe keurvorstelijke titel, zodat er sedertdien acht keurvosten waren. Karl studeerde evenals zijn broer Rup recht aan de Leidse universiteit, aan wel ke stad Elisabeth in 1641 als dank een grote fraaie bokaal schonk, in de Laken hal aldaar nog bewaard, een waar pronk stuk. Als keurvorst deed Karl alle moeite het verwoeste land te herstellen. Heidelberg te herbouwen en de beroemde universiteit te reorganiseren. Zijn opvliegend karakter leidde tot een scheiding van zijn vrouw Charlotte van Hessen. Hun dochtertje werd. Ook Edward van de Palts en Lise lotte werden katholiek. Philip stierf in het buitenland en Hen- riëtte overleed kort na haar huwelijk met de vorst van Zevenburgen. De oudste dochter Elisabeth was een leerlinge van de beroemde wysgeer Descartes, die zy zeer vereerde. Reeds in haar jeugd viel zy op door haar ernst en geleerdheid, zy werd abdis van het protestantse damesklooster te Herford in Westfalen, waarby zy blyk gaf van een diep religieuze natuur. Zij bewonderde de Quakers. Twee Qua kerleiders Robert Barclay en William Penn brachten omstreeks 1670 een bezoek aan Herford, wat een diepe indruk op Elisabeth maakte. Zij trachtte haar broer Karl Ludwig warm te maken voor de zaak van de Quakers. In Kriegsheim bij Worms hadden deze al jaren tevoren een gemeente gesticht. Vele Mennonieten, Piëtisten en Quakers uit Krefeld, de Palts en Würzburg trokken in 1683 naar de Nieuwe Wereld en stichtten in Pennsel- venië het stadje Germantoron bij Phili- delphia. In het begin van de 18e eeuw volgde een massa-uittocht uit de Palts. Toen heersten daar namelijk de katho lieke Palts-Neuburger keurvorsten. De geschiedenis herhaalde zich toen: in 1576 na de dood van keurvorst Frederik III weken vele gereformeerden naar de Ne derlanden uit, omdat diens opvolger Lo dewijk een felle lutheraan was en geen gereformeerden duldde. Tot hen behoorde Theodorus Siligi- nius, de eerste Veenendaalse predikant. De twaalfde nakomeling was Sophie, die de echtgenote werd van de hertog en sedert 1692 de keurvorst Ernst August van Hannover, de negende keurvorstelijke waardigheid. Zij was een wijze en geest volle vrouw van scherpe opmerkingsgave en rijke humor, evenals Liselotte. Sophie werd de wettige kroonpretendente van Engeland. Toch heeft zij de troon niet beklommen. Zij stierf in juni 1714 in de ouderdom van 83 jaar, twee maanden vóór het heengaan van koningin Anna. Sophie's zoon Georg Ludwig werd toen als George I koning van Engeland, met wie het huis Hannover aan het bewind kwam. Het lijkt een ironie der geschiedenis dat in geen tijdvak, vroeger of later, zoveel kunstwerken van een keurvorst van de Palts en de zijnen ontstonden als in dat waarin Frederik en Elisabeth leefden. En zulks vooral in de periode van hun groot ste vernedering en diepste ongeluk na de slag bij de Witte Berg. Toen raakte de 17e eeuwse Hollandse schilderkunst juist tot bloei. Talloze portretten en voorstel lingen van grote gebeurtenissen uit de gedenkwaardige tijd, waarbij de keurvor- IN DE NIEUWE ROSELLA KLEUREN Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 stelijke familie betrokken was, werden door Gerard van Honthorst, Paulus Mo- reelse, Cornelis Poelenburch, Adriaen van de Venne, de officiële portretschilder van Holland Michiel van Mierevelt, Jan van Ravesteyn en andere kunstenaars geschil derd of gegraveerd. Het begon al met de aankomst van de jonggehuwden te Vlissingen in 1613. Hen- drick Cornelisz. Vroom, de eerste zee schilder bracht dit feestelijke tafereel met de glorie van grote en kleine schepen, vol beweging en variatie, tintelend op het doek, dat zich in het Frans Halsmu seum bevindt. Het Rijksmuseum bezit een schilderij van Paulus van Hillegaert uit 1621, het Boheemse koningspaar met de prinses van Oranje op het Buitenhof in Den Haag voorstellend. Interessanter nog voor onze omgeving is Avercamp in zijn schildering van het vorstenpaar op het ijs te Rhenen, waarop wij uit de nevelige winterse sfeer de Cunerakerk als in een droom zien oprijzen. In het Rijksmuseum treffen wij ook een groot stuk van Adri aen van de Venne aan: Prins Maurits en de Paltser vorsten op de kermis te Rijs wijk uit 1618. De schilder Gerard van Honthorst, die veel portretten van de familie maakte schijnt een soort hofschilder geweest te zijn, ook na de dood van Frederik V. Tij dens een bezoek aan het Engelse hof ont ving hij van Karei I de opdracht een gro te allegorie van de keurvorst, zijn vrouw en zeven kinderen te schilderen, dat wij helaas slechts van afbeeldingen kennen, evenals het grote werk van Gerard en Willem vari Honthorst, de begroeting van de keurvorstelijke familie aan de poorten der eeuwigheid voorstellend. Behalve portretten en voorstellingen van gebeurtenissen zijn er destijds ook medailles geslagen, kopergravures ge maakt en beelden gehouwen, een bewijs hoezeer lot en leed van Frederik en Eli sabeth he< menselijk gemoed bewogen en diepe indruk cp de tijdgenoten maakten, stof te over voor treurspelen, romans en films op het eerste deel van dit artikel, ge plaatst in het nummer van vrijdag 12 juni 1964. Dat de Duitse bevolking tengevolge van de dertigjarige oorlog met de helft cf zelfs met tweederde teruggelopen zou zijn, ontleen ik aan een studie van K. T. von Inama-Sternegg: Die volks- wirtschaftlichen Fclgen des Dreissig- jahrigen Kriegs für Deutschland 1864, die zich baseerde op beweringen van lieden, die tijdens en na die oorlog leef den. De hoge cijfers echter worden door moderne geschiedschrijvers betwijfeld. De meeste verliezen, zeggen zij, zullen snel en gemakkelijk hersteld zijn: er was geen gebrek aan geboorten en er werd geen onherstelbare schade aan de bestaansmiddelen toegebracht. In de meeste Europese landen schijnt de bevolking tamelijk stationair te zijn gebleven of zelfs een matige toename vertoond hebben. Helaas ontbreken de statistieken, waarmee eerst later een begin werd gemaakt. - Beschouwen die moderne schrijvers de zaak niet al te optimistisch? D. Philips. Al eens eerder heb ik u geschreven toen u het woningprobleem in Veenen- daal ter sprake bracht. Toen was u het helemaal met mij eens. Uw stukje, waarin u dat beweerde, heb ik als een aandenken bewaard. Nu moet ik u zeggen, dat ik het hele maal met u eens ben. Zowel wat betreft de organisatie van de Bouwvereniging, als uw opmerkingen over de eengezinswo ningen. Wat dat laatste betreft, de gedegen stu die van die architekt, die tevens direc teur is van gemeentewerken in een be hoorlijke plaats, heb ik goed bewaard. Die man geeft goed cijfermateriaal en toont aan, dat het helemaal niet nodig is om allemaal flats te bouwen. Hij heeft het daarbij alleen maar over de te gebruiken grond en komt tot de conclusie, dat bij de bouw van eengezinshuizen we in het jaar 200 slechts 1% meer grond nodig zouden hebben dan bij het bouwen van 50% flats en de rest eengezinswoningen. De opmerking die hij in dit verband maakte over de stedebouwkundigen vond ik treffend. Hij schreef n.l.: Het is uit stedebouwkundig oogpunt misschien erg mooi om van die grote huizenblokken te bouwen, met daarom heen een aardig strookje groen, maar voor de bewoners is het een ramp. Dat blijkt ook al uit het feit, dat geen enkele stedebouwkundige in een flat woont. De meesten wonen in een bungalow, die nog meer grond vraagt. Ik geef zijn opmerkingen nu maar mét mijn eigen woorden weer, want ik heb die artikelen van hem niet bij de hand. Als u er prijs op stelt, wil ik ze wel eens opzoeken, misschien kunt u daar nog wel wat meer uithalen. Het is altijd ge makkelijk om te zeggen dat flats bouwen beter is, als je er zelf maar niet in be hoeft te wonen. Laten we maar eens om ons heen kijken, al die mensen die met de bouw te maken hebben wonen bijna allemaal in een eengezinshuis en laten de flats door anderen bewonen. Het gekke is echter, dat iedereen zegt, dat de bouw van eengezinshuizen nodig is voor de grond en de kosten. Dat eerste is weersproken door die architekt en het tweede heb u weerlegt, en goed ook. De eengezinshuizen zijn goedkoper dan de flats. Je vraagt je af. aan wie ligt het dan, dat het Veen volgestopt wordt met die woonkazernes, waar ze allemaal een he kel aan hebben? Als we nu echter eens niet langer gaan praten over deze zaak, maar tot daden overgaan. Dan zouden we twee vliegen in een klap kunnen vangen. Ik bedoel dit, als wij nu eens een bouw vereniging gingen oprichten, die alleen maar eengezinswoningen ging bouwen en waarvan de leden (bewoners) zeggenschap zouden hebben over het beheer en be stuur, dan zouden we de mensen helpen aan een eengezinswoning en de monopo lie-positie van Patrimonium's bouwver eniging breken. Ze kunnen nu wel gauw een bestuurslid uit Rhenen er bij halen, maar die woont ook al in zo'n mooi huis en niet in een flat van de bouwvereni ging. Cok de gemeentelijke instanties kunnen dan het bewijs leveren, dat het hun ernst is met de bouw van eengezinswoningen. We kunnen nu wel in alle toonaarden gaan zingen, dat het niet meer mogelijk is cm in Veenendaal eengezinswoningen te bouwen, zoals wethouder Koppenberg deed maar dan kan mogelijk het tegen deel bewezen werden. Maar dan ook radi caal. Dan geen premiewoningen meer bou wen laten door aannemers of maatschap pijen die ze in de „vrije verkoop" geven, zodat ze toch weer bestemd worden voor anderen en onze eigen mensen er naast grijpen. Stelt u zich eens voor, dat in- plaats van die 195 „ondingen" die nu in het Schrijverspark zijn en waarvan een deel aan de fabrikanten verhuurd is, die daar zo'n f 120.000,aan gespandeerd hebben en waarvoor de bewoners even goed nog f 22,per week huur moeten betalen, eens 195 mooie eengezinswonin gen waren gebouwd. Wat zou dat een oplossing hebben kunnen zijn voor velen die nu in een kooitje wonen. En dan laat ik nog buiten beschouwing, dat er dan geen 60 van verkocht zouden zijn aan mensen die hier niets te maken hebben. Eigenlijk zijn we al met dit plan te laat. Fabrikanten, die nu geen personeel kunnen aantrekken; schoolbesturen, die met onderwijzers zitten; en noem verder maar cp, hebben hun kans laten voorbij gaan. Maar beter ten halve gekeerd, dan ten hele verdwaald. Laten wij dan, nu de direct belanghebbenden hun kans hebben laten gaan, het initiatief nemen en trach ten te redden wat er nog te redden valt. We richten een nieuwe bouwvereniging op. Een naam daarvoor heb ik al: Bouw vereniging „De Blauwkous", dat is nog historisch ook. Het lijkt wel iets op de door het gemeentebestuur voorgestelde straatnamen voor de Engelenburg. Ik ben er van overtuigd, dat we vast wel mede standers krijgen en zo niet, dan doen we het in het begin samen. Bij de tegen woordige bouwvereniging zijn het ook maar een paar mensen die „de lakens uitdelen". Als onze eerste contingent wo ningen klaar is, hebben we meteen 80 leden (bewoners). Over een aantal jaren is het ledental zo groot, dat we voor ver gaderingen de garage van de Haas moe ten afhuren. Voor die tijd hebben we de zaak dan al uit handen kunnen geven aan de leden (belanghebbenden). Dus nu niet langer woorden, maar DA DEN. Doet u mee? P. Rick MARS VAN 2 CORPSEN Zaterdag aanstaande wordt een geza- melijke mars door Scherpenzeel gemaakt dcor de Harmonie uit Barneveld, Fanfare korps KNA uit Lunteren en Caecilia uit Scherpenzeel. Om 5 uur wordt vanaf de eierhal vertrokken. De plaatselijke gym nastiekvereniging DCTO neemt aan de mars dcor het dorp deel en na afloop wordt er cp het plein voor de gemeente lijke eierhal een demonstratie gegeven in het springen op de trampoline. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel geschoten competitie: Geweer: M. Berendse 95; A. Valken burg, C. Valkenburg en J. ten Broek 91; H. Veldhuizen 90; A. C. van Dusschoten 89; R. v. d. Burgt 88; H. Berendse 87; J. Kcudijs en P. Engelenburg 85; A. van Eist en A. Wittenberg 84; H. Pater en E. v. d. Werk 81; J. Overeem 79; H. Hoy- tema 78; J. van Eist 77; J. Vermeulen en H. Methorst 76; G. van Eist 76; C. P. Hoy- tema 74; H. van Droffelaar 72. Petite carabine: C. Valkenburg en J. ten Broek 48; M. Berendse 46; A. Witten berg 45; G. van Eist, J. Koudijs en H. Veldhuizen 44; A. Valkenburg, A. C. van Dusschoten, J. van Eist, E. v. d. Werk en P. Engelenburg 43; A. van Eist en H. Methorst42; R. ter Burg en H. Hoytema 41; H. Berendse 40; H. Pater 39; J. van Ekris 36. De kinders denken blij verrast Vaderdag is voor pa steevast Een dag, om 't middelpunt te zyn Van de huisgenoten, groot of klein 't Fijnst (allicht) vindt pa het zelf Als de kinderschaar, 't zij tien of elf Pa herinnert aan de Vaderdag Al raakt hij er niet van overstag Hij vindt het nochthans wel plezierig En de cadeautjes nimmer armetierig Echter, daar gaat het pa niet om Al zijn de presentjes wellekom De kwestie is hoe men ze geeft Waarvan pa 't meest plezier beleeft 't Gaat heus niet om 'n groot present Doch als je een verwoede roker bent Is pa toch blij met wat sigaren Of sigaretten, kan men ervaren Maar ook 'n moderne sjieke das Komt, naast een pijp, ook wel van pas Wetend, wat Vaderdag betekent Heb ik persoonlijk op tabak gerekend Of het er ook uit zal komen Weet ik niet: 'k heb niets vernomen 't Zal wel zijn als voorgaande jaren Toen de kinderen gingen sparen Voor Vaderdag, om iets te schenken Als blijk dat de kinders eraan denken Wees blij, het nog te kunnen doen Want is Vaderdag niet meer als toen Vader nog in jullie midden was Vul dan je mooiste vaas of glas Met bloemetjes, die je dan nederzet Bij vaders allerlaatst portret J. M. ZES BALLONS WORDEN GEVULD MET VIER MILJOEN LITER WATERSTOFGAS Het zal een uniek luchtvaartgebeuren worden, wanneer op zaterdag 20 juni a.s. op initiatief van de Stichting „Stadsont- spanning" Utrecht en met medewerking van de Haagsche Ballonclub, zes grote luchtballons zullen starten om de Trophée du Ballon Libre. Voor het vullen van deze ballons en twintig kleine meteo-ballons is meer dan vier miljoen liter waterstofgas nodig, dat door speciale tankauto's zal worden aan geveerd. Onder de zeer hoge druk van 250 atmosfeer worden de ballons tussen 14.30 en 16.00 uur gevuld. De zogenoemde meteoballons worden opgelaten als loodsballons om de ballon commandanten een aanwijzing te geven in welke richting de vaart zal gaan. Alle ballons moeten vóór 17.00 zijn gestart. Het verschil in stijgvermogen*enz. wordt opgeheven door het meenemen van meer of minder belasting in de vorm van zakjes zand de handicapsballast. Win naar is die commandant die bij zonsonder gang, dat is om ongeveer 21.00 uur, de grootste afstand heeft afgelegd. Tussen landingen zijn niet toegestaan. Aan de ongetwijfeld spannende strijd zal ook mevrouw Nini Boesman deelnemen. Zij is de enige gebrevetteerde Nederlandse ballonvaardster, die haar eerste vaart al in 1937 ondernam. Zelfs haar huwelijks reis maakte zij per ballon. Ze heeft nog twee hobbies, die ze op de grond be oefent, namelijk het maken van modieuze hoedjes en lekkere pasteitjes. Haar echt genoot, Drs. Jan Boesman, voorzitter van de Haagsche Ballonclub en de Neder landse ballonccmmandant met de meeste ervaring, zal de wedstrijd vanaf de grond leiden. Het publiek heeft gratis toegang tot het startterrein aan de Weg der Ver enigde Naties. vanaf 1 NSU PUINZ Kr o|o 1 "r1 V Prins Bernhardlaan 22 - Tel. 3029 VEENENDAAL J. Hage, cand. notaris-plv. van P. W. Maris, notaris te Veenendaal, is voornemens op woensdag 24 juni a.s. bij inzet, en op dinsdag 30 juni a.s. bij toeslag, des avonds om 7 uur in Hotel „De Korenbeurs" aan de Markt te Veenendaal publiek te verkopen ten verzoe ke van zijn opdrachtgever: Perceel 1. het vrij van huur zijnde woonhuis, bestaan de uit bijkeuken, keuken, W.C., huiskamer, slaapkamer met wastafel, koelruimte met koeler, slachtruimte, halve gang, erf en gedeeltelijke inloop aan de Vallei straat nr. 21 te Veenendaal, en de slagerij met kan toor, slachtplaats en woonhuis aan de Valleistraat nr. 23, verhuurd voor ong. f 30,p.w., kad. Gem. Vee nendaal, sectie K, nr. 633, groot 4.70 are. Perceel 2. het vrij van pacht zijnde perceel grasland, gelegen schuin achter perceel 1, met waarop staande opstallen, kad. Gem. Veenendaal, sectie K, nr. 628, groot 22.70 are. Bij de toeslag ook in combinatie te koop. Betaling en aanvaarding uiterlijk op 30 juli a.s. Bezichtiging: dins dagen 23 en 30 juni van 2-4 uur n.m. Inlichtingen: bij genoemde notaris en bij Makelaars kantoor Vermeulen, Kerkewijk 110 te Veenendaal. BERTRIX5TR.76 - SHOWROOM 80 TEL:2965 - VEENENDflfiL Groothandel in Meubelmakers- be hangers- en stoffeerdersfournituren, artikelen voo.r winkelbetimmering en Doe het zelf zaken. VRAAGT PER 1 AUGUSTUS 1964 voor de provincie Utrecht en het Gooi. voor de afdeling boekhouding (voor kantoor) Voor de funkties a en f wordt be slist vakkennis en ervaring vereist. Soli. schr. aan ons kantoor: Koningin Wilhelmi- naweg 109 c, AMERONGEN. TE KOOP gevraagd voor particuliere zelfbewoning vrijstaand of helft van dubbel, met minstens drie slaapkamers, op goede stand in Wageningen, Ben- nekom, Ede, Rhenen, Ren- kum of naaste omgeving. Prijs bij voorkeur tussen 40.000,— en 75.000,—. Moet in 1964 of begin 1965 leeg te aanv. zijn. Aanbiedingen onder no. 3379 a. h. bur. v. d. blad. VOOR OP MODERNE SPITSE LEEST Model 32270 maat 32 - 35 f 16.90 36 - 39.. 18.90 40-43 20.90 Schoenhandel en reparatie-inrichting Talmastraat 3 VEENENDAAL Telefoon 08385-3783 Zaterdag 20 juni met het Betuws- dans- en showorkest 99' o.l.v. Berry van Buren in zaal TORENZICHT te LIENDEN Aanvang 8 uur. UITGRAVEN VAN BOUW PUTTEN Telefoon 3459 - Veenendaall Een vertrouwd adres voor Jan Sleenlaan 61' Veenendaal VAMOR-diploma Sinds jaren erkend Talrijke geslaagden

De Vallei | 1964 | | pagina 6