Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken RIJKSGOEDKEURING BOUW RAADHUIS KOMT DIT JAAR AF Voor de KANTONRECHTER KOSTEN: RUIM 57* MILJOEN Groot deel van jaarlijkse lasten zal door inwoners moeten worden gedragen Nieuws uit de omgeving EDERVEEN Chronische zieken na een fantastische week weer naar huis SPLINTERNIEUWE BESTELWAGEN RICHTTE GROTE SCHADE AAN Tocli nog kort debat in Edese raad over Valleischool te De Klomp RHENEN Wat nu weer...? 38e JAARGANG DINSDAG 23 JUNI 1963 Nr. 50 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Vecnendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maandcrbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nog dit jaar zal rijksgoedkeuring worden verleend voor de bouw van het nieuwe raadhuis te Veenendaal. Er is één voorwaarde aan het verlenen van deze goedkeuring verbonden, namelijk dat overeenstemming zal zijn bereikt met het ministerie en gedeputeerde staten. B en W ver wachten evenwel, dat de vereiste overeenstemming op korte termijn zal worden bereikt, zodat ook dit jaar nog met de bouw zal kunnen worden begonnen. Voor zover dit tenminste afhangt van de ambtelijke instanties, want de Veenendaalse gemeenteraad heeft ook nog een belangrijke vinger in de pap. De raadsleden zullen a.s. donderdagavond de gelegenheid krijgen zich uit te spreken over de plannen, zoals die hun door burgemeester en wethouders zijn voorgelegd. In een voorstel, dat voornamelijk de financiële kant van het enorme project op de korrel neemt. Alles inbegrepen komt het nieuwe raadhuis de gemeente op ruim 5 miljoen te staan, om pre cies te zijn op f 5.740.000,Of op een jaarlijkse last van netto f 421.150, 5 miljoen 740 duizend gulden Plaats J3- Ontwerp Huidige toestand onhoudbaar Kinderen van Julianaschool maakten reisje naar Amsterdam Goedkoop varen door RMC- vaarzegels MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Vecnendaal TeL 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 Bedaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontrakt pry zen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Voor deze (ruim) vier ton zal de ge meente, volgens B en W, offers moeten getroosten. En een groot deel zal door de inwoners moeten worden gedragen. Het is daarom nu al noodzakelijk, dat de gemeenteraad zich uitspreekt over de mogelijkheden tot dekking van een deel van dit bedrag. In dit verband doen B en W enkele mogelijkheden aan de hand. In de eerste plaats zou tot dekking van het jaarlijkse explcitatiebedrag de opbrengst van de te verwachten ver ruiming van het plaatselijke belasting gebied kunnen worden aangewend. De ze wordt geraamd op f 142.000, Bovendien kunnen naar de mening van het college de plaatselijke belas tingen zodanig worden verhoogd, dat daardoor een meer-opbrengst van f 96.000 wordt verkregen. Te zijner tijd volgen op dit punt meer gedetailleerde voorstellen. Verder zal een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds nodig zijn. De raad besloot reeds eerder deze aan te vragen bij de minister van financiën. De „basis" kosten van het nieuwe raadhuis zijn geraamd op bijna vier miljoen. De begroting van de architect geeft aan als bouwkosten met inbegrip van installaties (liften, telefoon, zonwe ring, enz. enz. een bedrag van f 3.919.000,In dit bedrag is inbegre pen een stille reserve van een kwart miljoen, mocht er ooit weer een „loon explosie" als per 1 januari van dit jaar optreden. Het basisbedrag moet worden ver hoogd met 4% onvoorziene kosten, te besteden door de gemeente en nog eens eenzelfde percentage, te besteden door de architect, waardoor de kosten op Daarna werden de plannen gewijzigd f 4.232.500,komen. Over dit bedrag moet worden betaald architectenhonorarium, de zogenaamde directiekosten, in totaal f 529.100, en werd het nieuwe raadhuis geprojec teerd in „De Schrijverswijk", waar het nu zal verrijzen. Wel deed zich nog even een andere mogelijkheid voor, doordat Het telt 4 verdiepingen en een souster- rain, waarin zich de rijwielbergplaatsen en archieven bevinden. Op de begane grondverdieping be vindt zich de trouwzaal en de secreta rie-afdelingen voor het publiek, o.a. bevolking, burgerlijke stand, kassier en maatschappelijke zorg. Op de le verdieping worden dan de overige secretarie-afdelingen onderge bracht, o.a. de afdeling Financiën, alge mene zaken en boekhouding. Op deze 2e verdieping bevindt zich o.a. de raadzaal. De publieke tribune voor deze raadszaal bevindt zich op de derde verdieping. Op deze derde ver dieping komen verder de burge meesterskamer en de kamers voor wethouders en commissies. De vierde verdieping zal geheel door de Dienst van Gemeentewerken in ge bruik worden genomen. Hier bevindt zich ook een kantine voor het gemeen- tepersoneel. De verbinding tussen de verdiepingen zal behalve met een centraal trappen huis gemaakt worden door een tweetal liften, één voor intern gebruik en 1 voor het publiek. In de ruime hal op de begane grond komen nog de bodekamers. Een toren is los van het gebouw ge projecteerd. Het gehele gebouw is 66 meter lang en 13'/2 meter breed. waardoor de kosten stijgen tot f 4.761.600,—. B en W ramen voor kunstwerken 1% oftewel f 47.600,grondkosten f 430.000 en inrichtingskosten f 500.000, Totaal generaal derhalve het boven genoemde bedrag van ruim 5'/2 miljoen. In de loop der jaren zijn de plannen waar het nieuwe raadhuis gebouwd zou worden, nogal eens veranderd. er sprake was dat de Frisia Wolfabriek aangekocht kon worden, maar toen deze transactie geen doorgang kon vinden, bleef men vasthouden aan het aanvan kelijke plan van „De Schrijverswijk". Het raadhuis wordt in de omgeving van het Omleidingskanaal gebouwd, aan het einde van de J. G. Sandbrinkstraat rechts. Een brede brug over het Omleidings kanaal zal dit Raadhuis ook vanuit de Engelenburg bereikbaar maken. Op nevenstaande foto ziet U de leerlingen van de Patrimoniumschool bezig de laatste meters af te leggen in de Hoofd straat, rijk beladen met bloemen, die ze door de vele toeschouwers in de hand gedrukt kregen. SOEST: Op woensdag 8 juli wordt te Soest een wedstrijd gespeeld tussen oud-internationals en spelers van de voetbalverenigingen SEC, Baarn, Spa kenburg en BDC. De opbrengst is be stemd voor het Ned. Astmafonds. WAGENINGEN: In Wageningen is men op het ogenblik bezig het internatio naal bekende scheepsbouwkundig proefstation uit te breiden met een z.g. golfstroomlaboratorium. Het nieu we lab. heeft een lengte van 75 m, een breedte van 55 m en een hoogte van 13 m. Kosten, 3 miljoen gulden. EDE: In 1963 zijn in Ede volgens een verslag van de Edese brandweer 104 branden te bestrijden geweest. De totale schade bedroeg 168.000 gulden. Per inwoner betekent dat een schade van f 2, 64. ZEIST: De blinden vereniging Bartimeus bestaat dit jaar 50 jaar. Ter gelegen heid hiervan wordt een langspeelplaat in omloop gebracht van het Barti- meuskoor. Aanvankelijk, lag het in de bedoeling om het nieuwe raadhuis te bouwen on geveer op de plaats, waar nu het Her vormde Bejaardencentrum is gebouwd. Men had het raadhuis overigens verder nog van de Kerke wijk geprojecteerd. Het nieuwe Veenendaalse raadhuis is een ontwerp van de stedebouwkundige Prof. Ir. S. J. van Embden uit Delft en bestaat in hoofdzaak uit beton en glas. „Wat een bedrag", zal burgemeester Hazen berg met een veelzeg gend gebaar gezegd hebben tegen de wet houders van Veenen daal, tijdens het be zichtigen van de ma quette van het nieuwe raadhuis op de laatst gehouden Vewibeto. Het bedrag: ruim 5*/i mi' 'oen gulden. De huisvesting van de verschillende gemeentelijke instanties te Veenendaal is de laatste jaren doorlopend ver slechterd. Vooral doordat in 1960 het gedeelte van Gelders Veenendaal bij de gemeente Veenendaal werd gevoegd, waardoor het aantal inwoners ineens met bijna 6000 steeg, veroorzaakte nog meer ruimtegebrek, daar het aantal ambtenaren doorlopend moest worden uitgebreid. Thans werken de verschillende afde lingen in 4 gebouwen. In het oude ge meentehuis in de Hoofdstraat 34 heeft de burgemeester zijn kamer, is de oude en veel te kleine trouwzaal, de bodeka mer en het kassierskantoor. Verder is dit oude gebouw in gebruik bij de poli tie, die evenmin over enig comfort ol doelmatige inrichting beschikt. (Eer. nieuw politiebureau is even dringend nodig als een nieuw raadhuis). De Dienst van gemeentewerken is, na de huisvesting in het voorma lige Postkantoor ondergebracht in enkele oude en uitgewoonde pan den in de Hoofdst.raat 42 en 44. Weer iets verder in de Hoofdstraat nl. op no. 92 vindt men dan de ge meente-secretarie. (zie verder pag. 2) De kinderen van de vier hoogste klassen van de hervormde Juliana school uit Ederveen maakten vrydag hun jaariyks uitstapje. De weersomstandigheden waren he laas niet zo gunstig want gedurende de morgenuren was Pluvius spelbreker. Het regende voortdurend. Tegen de middag klaarde het weer op en konden de kinderen volop genieten. Na een be zoek aan Schiphol werd een rondvaart gemaakt door de Amsterdamse grach ten. Later in de middag hadden de kinderen uitbundig plezier in de speeltuin te Oud-Valkeveen. Tegen half negen arri veerde de schooljeugd, opgetogen ver tellend over de uitgaansdag, weer in het dorp. PREDIKBEURT Voor de Gereformeerde gemeente hoopt op donderdag 25 juni voor te gaan dr. C. Steenblok uit Gouda. Aanvang van de kerkdienst om half acht. Het zat er zaterdag weer op voor een jaar, toen op de camping De Thijmse Berg de wagens van de Roode Kruis kolonne voor reden om de chronisch zieken, nadat ze op genoemde camping een fantastische week hadden doorgebracht, naar huis te brengen. Het was in één woord inderdaad fantastisch wat hier weer voor deze mensen gepresteerd is, niet alleen dat wat door het initiatief-nemend comité verricht is, maar ook bijvoorbeeld door die mensen, die donderdagmiddag langs de camping kwamen om met verschillende zieken een autoritje te maken, of door de bakkers aangesloten bij de bakkersvereniging of door verschillende fabrieken. Ja, dlle instanties en mensen die in grote of minder grote mate aan het welslagen van deze aktie hebben meegewerkt, hebben weer groots werk verricht. Vrijdagavond werd in het restaurant een afscheidsavond georganiseerd. De eigenaar van de camping, de heer Van Erk, vertoonde daar o.a. de film die hij opgenomen had tijdens de komst van de zieken op de camping, zodat zij zichzelf al direkt op het witte doek kon den aanschouwen. BEROEPEN PREDIKANT BEZOEKT HERVORMDE GEMEENTE De door de Hervormde gemeente be roepen predikant ds. J. C. de Bie uit Aalst hoopt op donderdag 25 juni a.s. een bezoek aan Ederveen te brengen en zal 's avonds om half acht in een kerk dienst voorgaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd slager v. d. Bosch, wonen de aan het Verlaat te Veenendaal wakker door een geweldige klap. Toen hij op onderzoek uit ging trof hij in zijn winkel een enorme rava ge aan. De boosdoener, een splinternieuwe volkswagen bestel-auto lag onderste boven op straat, maar een bestuurder en eventuele andere inzittenden waren nergens te bekennen. Al ras bleek, dat de wagen gestolen was en toebehoorde aan een garagebe drijf in Wageningen. De bestuurder is waarschijnlijk toen hij van het Zwaai- plein afdraaide de macht over het stuur kwijt geraakt en heeft daardoor een boom geraakt. Daarna belandde de wa gen tegen een lichtmast, die afknapte en de slagerij in vloog. Ook de wagen kwam in aanraking met de slagerij. De schade was daar vrij aanzienlijk en of dat allemaal nog niet genoeg was vernielde de rampauto ook nog even het kozijn met de bijbehoren de ruit van het naast gelegen pand. Een onderzoek met een speurhond om de dader(s) op te sporen leverde geen enkel resultaat op, maar in de loop van maandagmorgen wist de politie de da ders: 2 jongens en een meisje te achter halen, zodat voor hen dit geval wel een minder prettige afloop zal hebben. Zoals w reeds vorige week vermeldden vroegen B en W der gemeente Ede om een bedrag van f 7500,te voteren voor hoognodige verbeteringen aan de open bare Valleischool te De Klomp. Reeds vorig jaar juli kwam dit voorstel in de raad maar toen zagen verschillende leden meer heil in overplaatsing van deze openbare schooi naar Ederveen, omdat men verwachtte dat het leerlingenaantal dan zou stijgen. In de vergadering van de gemeenteraad van woensdag j.l. be sloot de Raad het gevraagde bedrag te verlenen en de Valleischool te verbete ren. Echter niet nadat enkele leden toch weer blyk gaven overplaatsing naar Ederveen te prefereren. De heer Bos (V.V.D.) verklaarde dat het goed geld naar kwaad geld gooien was. Men kan de school beter verplaatsen. De Klomp heeft een statische woon kern en hoewel Ederveen nu ook niet in snel tempo groeit bestaat daar toch een dorpskern en is de concentratie van schoolkinderen er het grootst. De Wethouder van Onderwijs heeft vo- S., fabrieksarbeider te Veenendaal, was met zijn personen auto geslipt in een bocht van de Oude Rijksweg bij De Klomp, tegen een naderend volkswagen busje gebotst en daarna in de berm ge kanteld. Voor het Wagenings kantonge recht wilde men weten hoe dat allemaal zo gekomen was, want al was het nu dan zonder persoonlijke ongevallen afgelopen, toch had er een ernstig ongeval uit kun nen voortvloeien. Verdachte had weinig verweer. Ik remde wat af voor die bocht en toen slipte de auto, zei hij. Dan bent u de rijkunst kennelijk nog niet voldoende meester, vond rechter Drukker. U zag toch, dat er een bocht kwam en u kon dus tijdig snelheid verminderen, oordeelde de officier. Het is maar geluk kig, dat niet iedereen zo rijdt als u. U hebt een bijzonder gevaarlijke situatie gescha pen. Eis f 150,of 30 dagen en 8 maanden intrekking van het rijbewijs, luidde de eis. Bijzonder hoog, vond verdachte. Het was dan ook bijzonder riskant wat u deed, zei de rechter. Vonnis con form. Van S. landbouwer te Wageningen was op de Diedenweg te Wageningen met een tractor met aanhanger zo plotseling naar links een inrit ingezwenkt, dat een botsing met een naderende personenauto ontstond. Ik zal hem wel niet hebben zien aan komen, anders had ik natuurlijk gewacht, stelde verdachte vriendelijk. Het gerecht was het daarmee wel eens, want niemand zal met opzet een aanrijding veroorzaken. U hebt de auto niet gezien, maar u had hem moeten zien, zei rechter Druk ker. Eis en vonnis f 100,of 20 dagen. Van D., handelsreiziger te Ede, had op de Nieuwe Kazernelaan te Ede met een motor gereden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Vrijdag voor het Wage- ningse kantongerecht vertelde hij, wel geweten te hebben, dat het niet mocht, maar dat hij even naar een vriend toe moest. Er liggen ongeveer twee maanden tussen het aanvragen van het examen en het examen zelf. Twee dagen na de bekeu ring slaagde ik, aldus verdachte. U bent dus wat voorbarig geweest, zei rechter Drukker. De officier van justitie, Mr. Leusink, vroeg of verdachte zich de eventuele ge volgen wel had gerealiseerd. Bij een botsing ontstaat er al gauw heel wat scha de en die wordt als men geen rijbewijs heeft door geen enkele verzekering ge dekt. Zou u dat zelf hebben kunnen be talen? De verdachte draaide er wat omheen, maar de officier wilde ja of nee horen. Van te voren heb ik met mijn vader gepraat, gaf verdachte tenslotte toe. Die zei, dat hij wel zou betalen als er iets gebeurde. Verdachte heeft dus rustig alle con sequenties overdacht en nog met zijn va der overlegd ook. Dat is een soort uit lokking. f 80,of 16 dagen luidde de eis. Ik ken vrienden, die een gelijke over treding begaan hebben en die kregen maar f 25,merkte verdachte nog op. Het hielp echter niet, want het vonnis was conform de eis. (zie verder pag. 2) rig jaar verl^laar^ dat de mogelijkheden van overplaatsing miniem zijn. „Toch lijkt het mij de juiste oplossing want de huidige school heeft alleen maar de nei ging steeds verder in leerlingenaantal terug te lopen", aldus de heer Bos. „Wij willen ons niet tegen het voorstel verzet ten om de leerlingen niet de dupe te laten worden", aldus de V.V.D. woordvoerder. Ook de heer Traa (K.V.P.) was voor overplaatsing naar Ederveen, maar hij zag op korte termijn geen mogelijkheden dit te realiseren, zodat hij in het huidige stadium de meest voor de hand liggende oplossing koos, n.l. verbeteren van de be staande Valleischool. Mej. Blaak (P.v.d.A.) wilde in verband met de afname van het leerlingenaan tal de kosten van verbetering tot een minimum beperken. Zij wilde nu al nood- lokalen in Ederveen gaan inrichten zodra deze er mochten zijn. Wethouder Weigraven (A.R.) beant woordde de sprekers en spreekster. Er bestaat geen schijn van kans op om in Ederveen een nieuwe school te bouwen, aldus de wethouder. Een onderzoek heeft uitgewezen dat bij verplaatsing naar Eder veen slechts 1 leerling meer de school zou gaan bezoeken en het zou te dwaas zijn om daarvoor een nieuwe school te gaan bouwen. Mochten er evenwel in de toekomst meer kinderen uit Ederveen de school gaan bezoeken dan is het niet uitgesloten dat er in Ederveen noodlokalen worden Deze avond ontvingen de verzorgers en initiatief-nemers van de hele on derneming een stoffelijk blijk van waardering van de zieken in de vorm van een mooie bloemenvaas. Zonder iemand ook maar iets te kort te doen moet toch wel het Roode Kruis als de grootste steunpilaar van het or ganiserend comité genoemd worden en dan wel met name zuster Nannen- berg, zuster Bastenhof, mevr. v. Pijpen, mevr. v. Ooyen en mevr. Bolderman. Verder was er de hulp van de fam. Vermeulen, die op een prima wijze het restaurant van de camping beheerde. En dan de fam. Milord, gasten van de camping, uit Amsterdam, die de vakan tie de vakantie lieten en zich liefderijk over de zieken ontfermden. En toen kwamen daar zaterdag weer de auto's van het Roode Kruis om de zieken huiswaarts te brengen, het einde van een prachtige week, aangeboden door gezonde mensen, die eens wat wil den doen voor hun minder gelukkige medemensen. En nu maar weer uitzien naar het volgend jaar en als we ver tellen dat het comité nu al weer met besprekingen bezig is voor het volgen de jaar, dan zal dat best weer in orde komen, want dit is iets wat, zoals bur gemeester Hazenberg het kernachtig uitdrukte, niet meer weg te denken is. De Rhenense middenstanders, ver enigd in de Rhenense Middenstand» Centrale gaat de kopers een nieuwe ser vice geven, door een aktie die duurt van 15 juni tot en met 27 augustus 1964. In Rhenen kent men al enkele jaren de boten van de rederij Heijmen uit Lobith, die tijdens het zomerseizoen van maandag tot en met vrijdag 2 x daags de verbinding Rhenen-Arnhem v.v. onderhouden. Wanneer men bij de deelnemende winkeliers nu een gulden heeft besteed, kan men voor 2 cent een vaarzegel ko pen. Voor 100 zegels die men op een daarvoor bestemde kaart kan plakken kan men op het boekingskantoor te Rhenen (Hotel „de Stichtse Oever") in wisselen tegen een retourbiljet op de boot. De normale prijs hiervan is f 3,50. Een kinderkaartje koopt men voor f 2,en om zo'n kaartje te krijgen heeft men een kaart met 50 vaarzegels nodig. In de komende vakantieperiode zal deze aktie van de R.M.C. ongetwijfeld succes worden. Een Britse firma heeft een systeem ontwikkeld om huizen in de fabriek te bouwen, die bestaan uit houtvezel en cementen platen, gevat in een licht metalen frame. Vijf werklieden kunnen een dergelijk huis in vijf en een halve dag afleveren. Met toestemming van H. M. de Ko ningin zal van 30 april t.e.m. 31 aug. 1965 in paleis het Lange Voorhout te Den Haag een tentoonstelling gehou den worden die een zo volledig mo gelijk beeld moet geven van het le ven en werk van Koningin Wilhel- mina. Britse architecten belast met de bouw van de Anglicaanse kerk te Liverpool gebruiken voor het bin nenwerk een met glasvezel versterk te plastic „steen". De prijs hiervan is aanmerkelijk lager dan de con ventionele rode baksteen. Zeven van de tien Amerikanen in de middelklasse hebben 'n auto, zes van de tien hebben een eigen huis, en twee van de tien zijn in het bezit van aandelen, naar blijkt uit een enquête van het bevolkingsbureau van de Amerikaanse Fed. Research Board. Nederlanders zijn niet de beste aard appeleters van Europa. Wij consu meren per hoofd per jaar 96,1 kilo per hoofd. De Belgen 125,5 kilo; de Duitsers zijn iedereen de baas met 131,5 kilo. ingericht. Wanneer er nu een openbare school in dat gebied zou worden gebouwd zou dat inderdaad in Ederveen zijn, maar op dit moment zijn de verbeteringen aan de school aan De Klomp het meest urgent volgens wethouder Weigraven. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar in Assurantlin Kerkewljk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1a an 2a) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08389-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1