RHENENS RAAD VERGADERDE Aarzel niet: niemand rijdt U moedwillig aan Shortama maakt furore Beslissingswedstrijd V eteranentoernooi 11 juli Wageningen - Selectie Veenendaalse elftallen Politieberichten EDE AMERONGEN ijziging luchtrechten; verkeer Benelux en W. Duitsland; gratis postformulieren RENSWOUDE De raad van de gemeente Rhenen kwam maandagavond ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen. De heer v. d. Voort was wegens vakantie afwezig. Naar aanleiding van de twee brieven die de RMC aan de raad had gericht in verband met de economische gebondenheid merkte de heer Deen op dat hij met aandacht en waardering had gezien hoe de RMC zich ontwikkelt en dat zij het plaatselijk gebeuren op de voet volgt. Als men dergelijke aktiviteiten ontplooit kan men de plank weieens misslaan. Bij de eerste brief dacht ik dat dat het geval was, maar bij de tweede brief veranderde dit. Het probleem is vrij belang rijk in deze gemeente en ik vind het jammer dat het college nu uit de bus komt met een prae- advies dat eigenlijk niets zegt. Het lijkt me juist dat er rekening wordt gehouden met een beperkt areaal van woningen en B en W hebben tot taak om te zorgen voor woonruimte voor degenen die hier wonen en voor hun kinderen als die een gezin willen stichten en voor het functioneren van de openbare diensten en de bedrijven. De inwoners hebben het meest te maken met huur woningen en deze moeten rechtvaardig worden verdeeld, rekening houdend met de plaatselijke belangen. Ik ben het nu niet met de RMC eens om te zeggen laat maar binnenkomen. Het is goed dat er een bepaalde lijn door het hoofd van B en W speelt waarbij met de economische gebon denheid ook rekening wordt gehouden. VEENENDAAL Jeugdatlethiekwedstrijd met succes in Emmeloord Wijziging legesverordening Wij kindeling scholen Uitbreiding camping „De Thijmse Berg" Bouw openbare school Brandweergarage in Eist Verbouwing gemeentehuis Aankoop NBM wachthuisje annex VVV kantoor Verkoop grond aan Bouwfonds Ned. Gem. OVERBERG Kandidaten bedrijfs- bescherming deden examen ELST Politierapport Dit weekend ingebroken in dragline De Veenendaalse Atletiek Vereniging heeft op zaterdag 20 juni met een 6-tal atleten deelgenomen aan de Jeugdwed strijden te Emmeloord. Hier werden, daar het de eerste wedstrijd van dit sei zoen betrof reeds aardige sucessen be haald. Mej. G. Slinkman liep 80 mtr meisjes B en behaalde hierop een 2e plaats met een zelfde tijd als de eerst geplaatste en wel 11.1 sec. Mej. D. Hiensch heeft de „marathon" voor meisjes A gelopen en wel de 600 mtr in de uitstekende tijd van 1 min. 52 sec. en behaalde hiermee een 3e prijs. Henny Hiensch behaalde als jongste lid van V.A.V., 12 jaar, in een veld van 30 lopers een 6e plaats op de 60 meter Jongens D in de goede tijd van 8,9 sec. Jaap Zuidema liep de 600 Jongens B in de goede tijd van 1.32 sec. en behaal de hiermee een 6e plaats. Bert Ravenhorst heeft de 600 meter Jongens C gelopen. Hij werd in een zeer sterk veld van lopers 10e. Jan van Campen bereikte een 4e plaats op de 100 meter Jongens A in de tijd van 12.5 sec. J.l. zaterdag, 27 juni, zijn vier Vee nendaalse atleten naar de door F.I.T. Zeist georganiseerde regionaj£_wedstrij- den geweest. Mej. G. Slinkman behaalde op de 80 meter meisjes B een 3e plaats in de tijd van 11.2 sec. Mej. D. Hiensch liep de 100 meter in 14.3 sec. en behaalde een 4e plaats. Bij de heren D startte W. ter Haar op de 100 meter en behaalde een 2e plaats in de zeer goede tijd van 11.6 sec. Jaap Zuidema liep de 1500 meter Jon gens B in de tijd van 4 min 56 sec. en behaalde de 10e plaats. Zaterdag 4 juli wordt weer op ver schillende atlethieknummers deelgeno men door Veenendaalse atleten op de regionale wedstrijden te Harderwijk. Vrijdag 3 juli vindt op het terrein van de v.v. DOVO de beslissingswedstrijd plaats van het veteranentoernooi. De veteranen van de Veenendaalse ver eniging DOVO en van de Elsterse club Musketiers gaan elkaar bestrijden om uit te maken, wie zich dit jaar winnaar van eerder genoemd toernooi bag noe men. De verliezer van deze wedstrijd neemt natuurlijk de tweede plaats op de ranglijst in. POSTDUIVENNIEUWS Op 19 juli a.s. worden in Barcelona in Spanje weer een groot aantal Hol landse duiven losgelaten. Een jaarlijkse postduivenvlucht van ruim 1200 kilo meter. Voor de duivenliefhebbers is dit een zeer bekende vlucht en voor een duivenliefhebber is het natuurlijk een eer, om een Barcelona-duif in zijn hok te hebben. Deze vlucht wordt georganiseerd door de Zuid-Limburgse Unie. De duiven uit Veenendaal en omgeving kunnen worden ingekorfd op 5 juli a.s. Als inkorfcentrale is aangewezen het gebouwtje van „De Snelpost" aan de Valleistraat. De inkorving ge schiedt 's avonds. De andere dag gaan de duiven per vrachtauto naar Maastricht. Daar krij gen zij een speciale ring, waarna ze verder naar Brussel gaan, waar zij te- samen met Belgische, Duitse, Luxem burgse, Engelse en Noord Franse duiven op transport gaan naar Barcelona. Op 10 juli worden zij dan losgelaten en zul len zij op eigen instinct de verre weg terug moeten zoeken. Voor de snelsten zijn er prachtige prijzen voor hun eige naar, maar de eer van een „Barcelona" duif te bezitten is de liefhebber soms meer waard dan de geschenken. Op zaterdag 11 juli speelt een elftal samengesteld uit spelers van zes Vee nendaalse elftallen t.w. DOVO, NSVS, GVW, Veenendaal, VRC en Unitas te gen een veteranen elftal van de v.v. Wageningen, waarin o.a. spelen de be kende heren van de Weerd en Jansen. De baten komen ten goede van de autotocht Ouden van Dagen Veenen daal. De heer Scholte was van mening dat er wel degelijk het nodige in het prae advies stond. Het komt toch wel dui delijk naar voren wat B en W in deze bijzonder moeilijke materie nastreven. Ik vind het gevaarlijk om bij voorbaat te zeggen dat de raad zich heeft te con formeren aan het streekplan. We zijn hiertegen toch in beroep gegaan. De heer Klaassen zeide dat de gedragslijn zich voortzet zoals ze was. Ook wet houder Griffioen zei dat de lijn niet anders is dan zoals tot op heden ge volgd. De raad beloot de vergoeding van de secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim te verhogen tot f 75,en het presentiegeld van de leden van deze commisie te brengen tot op f 20,—. Het tarief voor het afgeven en ver langen van een buitenlands paspoort wordt verhoogd van f 1,tot f 2,50 en voor het uitreiken van een visakte, een bewijs van betaling der bijdrage ter verbetering van de binnenvisserij en een consent zal een tarief van f 1,in de legesverordening worden opgeno men. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal per 15 juli een overeen komst van geldlening worden aange gaan tot een bedrag van f 600.000,te gen een rente van 5% per jaar en een koers van 99%. Over deze wijkindeling hebben wij in een van onze vorige nummer al uit voerig geschreven zodat we ons kunnen bepalen tot wat er in de vergadering over is gezegd. De heer Scholte zeide hierover onder meer dat in het schrijven van B en W stond dat meerderheid van de onder wijscommissie zich er mee kon ver enigen. Men zal allicht begrijpen wie de minderheid is. Ik streef er als liberaal naar dat de ouders de grootst mogelijke vrijheid genieten. De ouders moeten hun kinderen kunnen sturen naar de school die zij willen. Als het er nu ook zou gaan dat ieder naar de mooie nieuwe school wilde zou ik er principieel geen bezwaar tegen hebben als B en W rege lend moesten optreden. Het was een goed besluit van de raad om de derde school te stichten. In verband met het lange uitblijven van de vergunning zal Vrijdagmiddag om 5 uur vond op de hoek Kerkewijk-Sandbrinkstraat een aanrijding plaats waarbij twee luxe wagens betrokken waren. De heer L. uit Renswoude raakte n.l. toen hij daar weg reed de wagen van mevr. de J. uit Veenendaal die vanaf de Kerkewijk de Sandbrinkstraat in wilde rijden. De schade werd onderling geregeld. Zaterdagmiddag om 2 uur botste de bromfietser S. uit Veenend^l tegen een geparkeerd staande wagen van H. uit Veenendaal. Ook bij dit ongeval, wat in de Hobbemastraat plaatsvond werd de schade onderling geregeld. Om ongeveer 7 uur eveneens zater dag vond de heer S. uit Ede, die zijn auto in de Stationstraat geparkeerd had, zijn wagen een eindje verplaatst en beschadigd terug. Van een eventuele dader of getuige ontbreekt elk spoor. Toen de heer V. uit de Wilhelmina- straat zaterdagavond het portier van zijn bestelauto opende, lette hij niet op een wielrijdster die hem juist passeer de. De dame viel tegen de grond en haar 2-jarige dochtertje, wat achterop zat kreeg een snijwondje aan het hoofd. Zondag zaaide de 8-jarige Rinie H. in het Schrijverspark paniek. De jon geling was n.l. 's morgens om 10.30 uur van huis weggegaan en sindsdien spoor loos. De ongeruste ouders deden aan gifte bij de politie, maar zoonlief bleef spoorloos, totdat een buurmeisje hem vond in de kelder van een flat. Het ke reltje werd toen op wrede wijze in zijn siësta gestoord. Zondagavond vroeg een meisje aan een voorbijganger de weg naar het Le ger des Heils. Laatstgenoemde kreeg argwaan en waarschuwde de politie. Deze ging op onderzoek uit en trof de 20-jarige mej. v. d. W. uit Woudenberg aan, die vorige week wegens persoon lijke moeilijkheden het ouderlijk huis verlaten had. Haar vader kwam haar 's avonds weer opzoeken. In de nacht van zondag op maandag meldden zich aan het politiebureau 2 jongemannen uit Wageningen, die het zo zij vertelden in een hotel aan de Kerke wijk aan de stok gehad hadden met een derde. Op het bureau werd de vete bij gelegd. er nu eerst een nieuwe noodschool ko men. Voor de derde openbare school is er geen inschrijving van leerlingen ge weest voor het cursusjaar 1964-1965. Het surplus van de Halschool kan als men de medewerking van de ouders inroept overgaan naar deze derde school. Maar er is geen klas aanwezig, die moet er kunstmatig naar toe worden gepompt. Dit is naar mijn gevoel tegen het belang van het openbaar onderwijs. Het is niet in het belang van het kind en ik kan er ook niet mee accoord gaan dat er zes klassen in een drie- klassige school worden gepompt. Van U als jurist, mijnheer de voor zitter had ik wel wat beters ver wacht. De heer E. P. van Dijk was het vol komen met de heer Scholte eens. De heer Deen vond deze verordening inder daad zwaar wegen, maar we moeten hier het belang zien van de openbare scholen in Rhenen. Alleen door dit or denend optreden wordt bereikt dat we drie openbare scholen naast elkaar kun nen hebben. Het ware juister geweest als de heer Scholte met een concreet voorstel was gekomen, want zo wordt er een chaos gepropageerd, waarbij een bepaalde school de nek wordt omge draaid. De heer Scholte zei hierop dat het nu niet zo ligt als in 1957. We halen nu zeer bewust kinderen van de be staande scholen. Ik was conservatief in mijn betoog en zei later alles zoals het was en bouw de nieuwe school van onder af aan op. Wethouder van Gesink was van mening dat de heer Scholte in de onderwijscommissie akkoord was gegaan behoudens een klein geval. Ik wil niet het woord chantage noemen, maar daar kwam het bijna op neer. De heer Klaassen was het met de heer Scholte eens dat gecombineerde klas sen het onderwijs niet ten goede komt. De heer Scholte zei hierop nog dat in het prae-advies stond dat de minderheid in de onderwijscommissie er niet mee eens was, dus als het in het verslag van de onderwijscommissie anders stond moet het prae-advies niet juist zijn ge weest. Na stemming bleek dat er 11 raadsleden voor het voorstel van B en W waren. De heren Scholte, v. Dijk en Kosters stemden tegen. De raad keurde de bouw van een kleedruimte bij;' het sportterrein aan de Groeneweg waarmee een bedrag van ongeveer f 15.000,is gemoeid goed. De heer Klaassen vond het niet juist dat een en ander eigenlijk al voorbereid en klaar was voordat de raad tot een beslissing was gekomen. Er is namelijk al een stuk beplant en afgerasterd. De voorzitter zei dat het college hiervoor geen opdracht heeft gegeven en dat het niet was na te gaan wie deze opdracht wel had gegeven. Men spreekt in ver band hiermee van een misverstand, maar dit heeft het college ook zeer on aangenaam getroffen. De heer de Jong juichte het toe dat de recreatie moge lijkheid in de gemeente wordt vergroot. Dit deed de heer Deen enerzijds ook wel, maar anderzijds gaat er een stukje vrij recreatiegebied verloren, dat nu ge bonden recreatiegebied wordt. Hij sloeg in dit geval het vrije wandelgebied ho ger aan. Ook was hij van mening dat de prijs die de gemeente hiervoor krijgt aan de lage kant is. De voorzitter was van mening dat er in de gemeente nog voldoende vrij recreatiegebied over is en men ook gemakkelijk een wandel- kaart voor Remmerstein kan krijgen terwijl eveneens kaarten voor Pratten- burg worden uitgereikt. Tot lid van de onderwijscommissie werd in de vacature van de heer Scholte voorzien door de benoeming van de heer Dirkse. De voorzitter deelde de raad mede dat de onderhandelingen hierover nog niet geheel ten einde zijn, maar dat men dit wel spoedig verwacht. De raad kon zich dan ook verenigen met het voorstel van B en W met de onderhandse aanbeste ding. Ook stelde de raad een verordening op de heffing en invordering van een retributie voor het verstrekken van spraakonderwijs op de scholen vast. Daar de meeste ouders in het aanvul lingsfond van het ziekenfonds zijn ver zekerd zullen de kosten hierdoor wor den gedragen. Voor een klein aantal niet verzekerden dat niet in staat is de bijdrage geheel of gedeeltelijk te be talen zal per geval moeten worden be oordeeld in hoeverre zij van de bijdra geplicht zullen kunnen worden onthe ven. Hiervoor is in de verordening eqn bepaling opgenomen. Ook met de onderhandse aanbeste ding van de bouw van de brandweer garage te Eist (de firma A. Klomp en Zonen te Eist is bereid gevonden dit werk voor f 15.250,uit te voeren) kon de raad zich akkoord verklaren. Tot hoofd van de Bantuinschool werd benoemd de heer Nab alhier, die thans werkzaam is aan de openbare school voor U.L.O. Daar de bouw van een nieuw ge meentehuis nog wel een reeks van jaren zal uitblijven kwamen B en W in ver band met ruimtegebrek met een voor stel tot verbouwing van het huidige ge meentehuis, waardoor de afdelingen al gemene zaken en onderwijs wat meer ruimte krijgen. Daar de tegenwoordige raadszaal qua accoustiek onvoldoende is zal een oplossing worden gezocht door een combinatie van raadszaal/trouw zaal. De totale kosten zullen ruim f 30.000,gaan bedragen. De heer Klaassen was van mening dat dit een stap terug was, want fn vroegere jaren bevredigde de combinatie raadszaal/ trouwzaal ook al niet. Bovendien was hij bang dat het bedrag van f 30.000, wel eens te weinig zou blijken te zijn. De raad kon zich verenigen met de aankoop van het NBM-huisje op het Fred. v. d. Paltshof om dit geheel als WV-kantoor in te richten. De bushalte zal dan wat worden verplaatst. De raad besloot de doorstromingsver ordening welke bij besluit van 11 juni 1963 was vastgesteld in te trekken, daar deze niet aan de verwachtingen voldeed. Toen het punt van de verkoop van een perceel grond te Eist aan het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten ter spra ke kwam, welk fonds op dit perceel een tiental woningen in Eist wil stichten zeide de heer Klaassen het niet met dit bouwfonds eens te zijn. Deze mensen krijgen een prefentie die ik niet eerlijk vind. Men denkt vaak goedkoper uit te zijn bij andere bouw, maar moet er dertig jaar voor krom liggen. Deze mensen krijgen een positie in het land, die niet goed is. Door een ambtenaar ten gemeentehuize wordt voorlichting aan het publiek gegeven en deze verwijst ze naar het bouwfonds. De heer Klaassen wenste dan ook aan tekening tegen dit voorstel te hebben gestemd. WOUDLOPERS UIT AMERONGEN DOEN HET GOED De Wandelsportvereniging De Woudlo pers uit Amerongen doet het dit jaar weer vrij behoorlijk. Op de verschillende wandeltochten kunt u ze telkens aantref fen, terwijl al verschillende mooie prijzen behaald zijn. Vorige week bijvoorbeeld behaalden de verschillende lopers op een 5 en 15 km. tocht twee tweede prijzen en op een 10 km. tocht een derde. In het kade,r van de bedrqfszelfbe- scherming hebben onlangs 13 man uit de Overbergse gemeenschap examen gedaan voor brandwacht tweede klas, wat bestond uit éen theoretisch en een praktisch gedeelte. Nadat na afloop de „slachtoffers" enige tijd in het onzekere gelaten wa ren, sloeg de begrijpelijke mineurstem ming over in een jubelstemming bij de mededeling dat de hele ploeg geslaagd was. Voorwaar een mooi resultaat en voor deze mannen en voor het van ak- tiviteit gonzende Overberg. Afgelopen vrijdagavond heeft in een gezellige bijeenkomst de uitreiking van de diploma's plaatsgevonden aan: G. H. van Barneveld, J. G. Blaas, S. Fokker, B. G. Haaksman, H. F. M. Jeurissen, A. v. d. Klift, J. H. Koopman, J. v. d. Leede, T. H. Mulder, A. E. Spruit, A. D. R. Verkerk (V'daal), P. v. Vliet, H. T. Voermans. Donderdagavond wilde een vracht wagen van de firma K. uit Werkhoven op de Franse weg ter hoogte van café Henzen een geparkeerde luxe wagen passeren. Door deze manoeuvre kon te genligger S. uit Rhenen met luxe wa gen de vrachtauto niet meer ontwijken en botste tegen de linkerachterzijde waarbij materiële schade ontstond. Te gen K. werd proces-verbaal opgemaakt. In dit weekend is er ingebroken in de dragline van aannemer van Arnhem uit Kapel-Avezaath. Uit deze dragline die nogal afgelegen op Remmerden staat werden gereedschappen en een zwaar ijzeren schakelketting (deze laat ste zelfs gedemonteerd) ontvreemd. Po litie stelt hier een uitgebreid onder zoek in. ELST GESLAAGDEN CHR. KWEEKSCHOOL OP DE VELUWE Aan de Chr. Kweekschool op de Ve- luwe slaagden voor het eindexamen tweede leerkring ter verkrijging van de akte onderwijzer (es) de dames: P. G. Janssen te Veenendaal; M. Hoevens te Veenendaal; W. van Wakeren te Vee nendaal; M. C. van Ginkel te Veenen daal; M. S. H. Schinkel te Scherpenzeel; G. M. v. Woudenberg te Veenendaal. De heren: E. Blaauwendraat te Rens woude, C. Bouter Ederveen; C. v. d. Bovenkamp te Veenendaal; A. H. van Kooten te Ede; H. C. F. Sünderman te Ede; E. v. der Klij te Ede; J. Stomp te Ede; H. Thijsen te Ede; R. v. Welij te Veenendaal; J. P. Engel te Ede; D. J. Harskamp te Ede; J. J. O. Troost te Veenendaal; J. v. den Berg te Ede; A. J. Buitenhuis te Veenendaal; C. J. Har deman te Veenendaal; C. v. d. Dikken- berg te Veenendaal. Zoals reeds op 8 mei 1964 werd bekend gemaakt, zullen met ingang van 1 juli a.s. alle voor het buitenland bestemde briefkaarten zonder heffing van luchtrecht per luchtpost worden verzonden. Ook voor de verzending per luchtpost van voor het buitenland bestemde postwissels zal dan geen luchtrecht meer verschuldigd zijn. Als gevolg van een internationaal over- werken, monsters, petits paquets enz. kon eengekomen wijziging in de berekening der afstanden, waarover het luchtpostver- voer plaats vindt, en de daaruit voort vloeiende wijziging in de vervoersvergoe- dingen, die aan de luchtvaartmaatschap- jijen en de buitenlandse postadministraties zijn verschuldigd, zullen de luchtrechten naar vele bestemmingen met ingang van 1 juli 1964 worden herzien. In de meeste bij deze herziening betrokken gevallen be tekent dit een verlaging van het lucht recht, b.v. voor brieven naar de Neder landse Antillen en Suriname van 25 op 20 cent, naar Japan van 35 op 25 cent, naar Australië van 55 op 50 cent, alles per 5 gram. Het luchtrecht voor akten, druk- Stapje vooruit, stapje achteruit. Aarzelen bij het keersslachtoffers geëist. Blijf staan of loop door, maar laat in elk geval het rijdend verkeer niet bedoelingen. oversteken heeft al vele ver wanneer dat verantwoord is, in het ongewisse omtrent uw Aarzelen is een menselijke eigen schap, die in vele gevallen is gerecht vaardigd. Niet in het verkeer echter. Met name bij het oversteken kan aar zeling het tegenovergestelde ten gevol ge hebben van wat men wil bereiken, namelijk veilig aan de overkant ko men. DUIDELIJK GEDRAG Bent u gedwongen bij afwezigheid van een zebrapad tussen het drukke verkeer door over te steken, raak dan niet in paniek, maar gedraag u rustig en laat het rijdende verkeer niet naar uw bedoelingen raden. Stap, wanneer dat verantwoord is, het wegdek op. Als u onverhoopt toch midden op de weg gevangen raakt tussen twee verkeers stromen, wordt dan niet zenuwachtig en begin niet met het spelletje van stapje vooruit, stapje achteruit. Blijf rustig staan en geef met een gebaar te kennen, dat u ook werkelijk blijft staan en dat het verkeer kan doorrijden. Stopt men voor u, blijf dan niet angstig wachten, maar loop vlug door naar het veilige trottoir. De bestuurder, die u het teken geeft, dat u kunt doorlopen, zal u beslist niet plotseling omver rij den. Is een duidelijke gedragslijn bij het oversteken onontbeerlijk, het Verbond voor Veilig Verkeer wijst er op, dat de plaats waarop u oversteekt, ook aan be paalde voorwaarden dient te voldoen. Het is te begrijpen, dat bij het over steken achter een geparkeerde auto, het gevaarsrisico onnodig wordt ver hoogd. Hetzelfde is het geval, wanneer u achter een bocht de weg gaat over steken. Mocht u 's avonds of 's nachts een weg oversteken, dan verdient het de voorkeur dit op een verlichte plaats (straatlantaarn, verlichte etalageruit) te doen. De bestuurder van een auto, waarvan alleen de stadsverlichting brandt, zal u wellicht op donkere ge deelten later opmerken, waardoor het gevaar van te worden overreden aan merkelijk wordt verhoogd. Hoe moeilijk is 't naar Uw gebod te leven, Hoe zeer ons hart 't verlangen mag, Hoe veel verdriet het ons steeds weer mag geven, Tóch falen wij weer ied're dag. Weer ied're dag opnieuw ziel Gij ons struik'len, en hand'len tegen Uwe wil. Heer, wil ons helpen bij het vrucht'loos pogen Maak ons weerspannig harte stil. Leer ons de drift, het ongeduld beleug'len, bedwingen 't hard, onvriend'lijk woord, dat altijd weer in toorn ons wil ontvallen en dat de harmonie verstoort. Gij weet dat in ons diepste hart 't verlangen naar vrede en volmaking leeft, Gij weet hoezeer wij allen hier naar hunk'ren en onze ziel verlangen heeft. Te leven naar haar eigen diepst begeren, te leven in een sfeer, door U bedoeld. Want buiten Uin strijd met heel haar wezen heeft zij zich altijd banneling gevoeld. A. H. voor een aantal bestemmingen met 5 cent per 10 gram worden verlaagd, terwijl voorts het luchtrecht voor postpakketten naar een groot aantal bestemmingen kon worden verminderd, b.v. naar Hongkong van f 7,20 op f 6,60, naar Japan van f 8,10 op f 6,10, naar de Philippijnen van f 7,80 op f 7,—, naar Venezuela van f 5,80 op f 5,30, alles per kg. Tegenover deze verlaging staan, echter voor een aanzienlijk geringer aantal be stemmingen, ook verhogingen van de luchtrechten voor een of meer der cate gorieën brieven, overige stukken en post pakketten. Er wordt voorts nog eens de aandacht op gevestigd, dat naast de verhoging van de algemeen geldende internationale briefposttarieven per 1 juli a.s. een twee tal tariefsverlagingen worden doorge voerd, n.l.: 1. toepassing van het binnen landse port op alle naar België of Lu xemburg te verzenden brieven (en brief kaarten), dus ook op brieven, zwaradr dan 20 gram; 2. verlaging van het port voor brieven t.e.m. 20 gram en voor briefkaarten in het verkeer met West- Duitsland tot 20 respectievelijk 15 cent. Tenslotte wordt eraan herinnerd, dat van 1 juli 1964 af de postale formulieren, die tot dusverre a 1 cent werden ver kocht (postwissel-formulieren, adreskaar ten voor postpakketten, borderellen voor kwitanties, e.a.) gratis beschikbaar worden gesteld. Zulks geldt niet voor giroformu lieren. PUZZLERIT IN RENSWOUDE Woensdag 8 juli organiseert de Herv. Jeugdvereniging „Immanuël" een puzz- lerit voor fietsers. De start vindt plaats bij gebouw „Rehoboth" om precies te zijn voor kinderen t/m 13 jaar om 6.45 uur en voor ouderen om 7.30 uur. Het inschrijfgeld voor de kleineren bedraagt f 0,50 en voor de groten f 1, Belangstellenden kunnen zich 15 minu ten voor de start in laten schrijven. De shortama - een uitdrukking voor de, sinds enkele maanden populaire, korte herenpyama - begint, vooral nu het tegen de zomer loopt, opgang te maken. In wezen is de shortama niet nieuw. Het is een variant op onze gecultiveerde strand kleding, de uit een shirt, short en binnenbroekje bestaande beach-of-camping- sets. Het binnenbroekje wordt bij gebruik als nachtkleding niet gedragen. Wat de klassieke, lange katoenen pyama aangaat, heeft de reverskraag nu een waardig tegenhanger in de vlinderkraag gevonden. De dessins zijn hoofdzakelijk verticaal gestreept, afgewisseld door een ruitje. De kleuren neigen naar pastel tinten. Een behaaglijke kamerjas van een fijne kwaliteit corduroy en een set, bestaande uit een gelijk gedessineerde pyama en kamerjas (in étui), zijn verder de uit schieters in deze vrij stabiele tak der herenmode. Deze no-iron katoenen pyama is ge garneerd met een zwart-witte pepita kraag, manchetten en zakkleppen. Opvallend is ook de exclusieve vlin derkraag. De verticale gestreepte kamerjas is bijzonder in de mode. Het is een „woven" satijn poplin. Katoenen kamerjas, vervaardigd uit een fijne kwaliteit gentleroy. Hij wordt gebracht in vier warme tinten. Dit is shortama- de korte heren pyama - die 's zomers gecombineerd met het nauwe binnenbroekje ook als strandkleding gedragen kan worden.

De Vallei | 1964 | | pagina 2