Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bezichtiging Hervormd Bejaardencentrum «De Engelenburgh» De Wereld van WEEK-tot-WEEK ilia-i--' DE VEENENDAALSE JEUGDVIERDAAGSE STAAT VOOR DE DEUR Tamboer- en Pijpercorps Jong Beatrix gaat belangstelling wekken voor PÜP ers Prins Bernhard FAMILIE OP STRAAT GEZET IN ELST ELST 38c JAARGANG VRIJDAG 3 JULI 1964 Nr. 53 Uiigave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel De heer A. v. Manen opende in Eist een hyper-moderne zaak in drogisterij- en fotoartikelen 41 ji.ii-~a.si POLITIEBERICHTEN WIST U BROUWER EDERVEEN 55 JAAR LIEF EN LEED GEDEELD HOOFDSTR 91 - VEENENDAAL 11 llll SCHEIDEN DOET LIJDEN... Redaktic en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8885-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktic: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk ..woord meer 10 cent Hoewel de officiële opening van het nieuwe Bejaardencentrum De Engelenburgh eerst in september zal plaats hebben, wil het bestuur aan de inwoners van Veenendaal reeds thans de gelegenheid geven het gebouw te bezichtigen. Dat zal kunnen geschieden op dinsdag 7, woensdag 8 en donderdag 9 juli, elkv avond van zeven tot negen uur. Verschillende per sonen hebben zich bereid verklaard groepen belangstellenden rond te 1 «Niden. Men moet zich echter strikt aan de aanwijzin gen van deze personen houden. De bezoekers moeten zich in de hal verzamelen vanwaar ze in groepen van tien personen per lift naar de bovenste verdieping zullen worden gebracht. Daar begint de rondgang die ongeveer drie kwartier zal duren. Kinderen beneden de 16 jaar kunnen niet worden toegelaten. Wanneer men bijna aan het einde van de rondgang gekomen is, 1ir\jgt men een kop koffie aangeboden. By het ver laten van het gebouw zal men in de gelegenheid worden gesteld om als gemeente Veenendaal een geschenk aan het Be jaardencentrum te geven. Dat geschenk zal waarschijnlijk een orgel voor de kerkzaal zyn. l>at men de offerkist dan ook niet vergete Nu het bejaardencentrum dan zo goed als bewoond is en het dagelijkse leven daar zijn normale gang begint te gaan hebben wjj nog even een kort onderhoud gehad met verschillende leidinggevende figuren van de bouw van het gehele complex, om nog eens een korte nabe schouwing te geven. Het project werd gebouwd door bouwbedrijf Boers, terwijl ,,Maar", zo vertelde architect De Geit: „Alles is in een prettige sfeer geregeld en de medewerking van de uitvoerders, opzichters en arbeiders was goed. Daar door kon de streefdatum waarop we klaar zouden zyn, aangehouden worden, wat eigenlijk niemand eerst geloven kon". Leuk is het nog te vermelden dat de werd de noordvleugel onder handen genomen, de flatvleugel daarna, en de laagbouw kwam het laatste aan bod. We gaan verder naar 1962: januari: de eerste stalen ramen worden aangevoerd. 4 juli: de eerste steenlegging vindt plaats. 6 oktober; de schilders beginnen met het zetten van glas. eind augustus 1963: het bouwwerk is glas- en watertdicht, men kan met de verschillende afwerkingen begin nen. juni 1964: de bejaarden nemen hun in trek in ,,de Engelenburgh". 7, 8, 9 juli 1964: de bevolking van Vee nendaal wordt in de gelegenheid ge steld „De Engelenburgh" te bezich tigen. (datum nog onbekend): officiële opening van het bejaardencentrum. Het bejaardentehuis „De Engelenburgh" volgende week open voor bezichtiging. Aan de Rijksstraatweg ongeveer cen trum Eist opende woensdag de heer A. v. Manen een nieuwe zaak in drogis terij- en fotoartikelen. Voor V/t jaar kocht de heer v. Manen een pand naast de garage v/h H. Houth Zn., waar nu nieuwe winkel geopend is. De oud-Veenendaler v. Manen die reeds 6V2 jaar in Eist zijn zaak in het winkelpand van fam. Kok heeft ge dreven gaf hierop in een vraaggesprek- je een toelichting. In iedere bedrijfs tak is voor degeen die werken wil wat De heer Need voor het lege huis en tussen zijn spulletjes die door de deurwaarder naar bui ten gedragen waren. te bereiken of op te bouwen, aldus de heer van Manen. Het doet er niet toe waar. Ik ben zelf een rasechte Vee- nendaler, maar ik zou uit Eist niet meer weg willen. Kijkt U zelf eens wat een collegialiteit, wijzende op de vele bloemstukken. De heer v. Manen ex cuseert zich want er komen weer men sen binnen die hem en z'n gezin ge luk willen wensen, wij willen hier in elk geval ook onze gelukwensen aan toevoegen. architectenbureau De Geit en Van Ede voor de algehele leiding zorg droeg. In het najaar van 1961 is men begon nen met dit ruim twee miljoen kos tende bouwproject en nu na ongeveer 2 jaar en 8 maanden is het hamerge- klopt en stenengebïk verstomd. Tydens de bouw deden zich natuurlijk moeilijkheden voor. Zo moest begin sep tember 1961 het bouwterrein afgezet worden om een bom op te sporen, terwijl twee abnormale lange winters ook voor de nodige moeilijkheden zorgden. Maandagavond werd door de politie de Veenendaler de G. aangehouden, die er van verdacht werd op 22 juni de auto van een andere Veenendaler gestolen te hebben en daarmee in Ederveen een on geluk zou hebben veroorzaakt. De politie bleek inderdaad een goede keus gedaan te hebben, want de G. bekende inderdaad de misdaad gepleegd te hebben. Woensdagmorgen vond op de hoek In dustrielaan-Ambachtslaan een aanrijding plaats doordat de vrachtwagenchauffeur v. K. geen voorrang verleend aan de van rechts komende automobilist S. uit Hou ten. Er ontstond alleen materiële schade. dat het kleine Duitse wagentje met het oranje knipperlicht dat de laat ste tijd in Veenendaal e.o. opereert niet opzoek is naar aardgas, zoals zovelen dachten? dat men alleen bezig is de leidingen van het bestaande gasbedrijf op lek ken te onderzoeken? dat men dit doet, omdat men tijdens de overgang op aardgas een prima stel leidingen wil hebben? dat men via een vernuftig apparaatje direkt kan zeggen of er een lek aan wezig is of niet? dat men dat doet door snel even gen en dit monster op zijn gasgehalte gen en di tmonster op zijn gasgehalte test? dat dit moeilijke werk ook wel eens feilloos door honden gedaan wordt? bouw van de Engelenburgh het laatste bouwwerk van architect De Geit is ge weest. Hij gaat van zijn oude dag ge nieten, waardoor zijn opvolger de heer Van Ede het bureau overneemt. Belangryke data uit het bouw-„logboek" van De Engelenburgh zijn: 27 febr. 1961aanbesteding' van het bouwwerk. 15 april: gunning aan de aannemers. 27 juni: de eerste stenen worden aange voerd en de gemeente legt noodweg aan. 29 augustus: einde van de bronbemaling. 12 oktober: eerste betonstortingen. begin november: het eigenlijke metsel werk gaat beginnen, men begon eerst aan de oostervleugel, later Toen de Veenendaalse jeugdvierdaagse vorig jaar haar le lustrum vierde, is duidelijk gebleken dat de belangstelling voor dit evenement nog steeds groeiende is. De commissie van voorbereiding is dan ook weer vroegtijdig en met veel enthousiasme de plannen voor 1964 gaan uitwerken. Dat betekent voor vele leden weken van hard en intensief werken, want niet alleen het uitzetten van de rou tes maar ook het voorbereiden van de ontspanningsavonden moet met zorg ge beuren. Momenteel is men zover gevorderd dat men in grote lijnen klaar is. Hier en daar moeten nog enkele kleine puntjes geregeld worden, maar verder kan men zeggen: laat de wandelaars maar weer naar Veenendaal komen, om zich de blaren zonodig op (Ie voeten te lopen. Ook nu zijn de afwnden weer aan de leeftijden van de jeugdige tippelaars aangepast. De afstand van 10 km wordt gelopen door de jongelui van 6 t/m 10 jaar en de 11 jarigen of ouderen moe ten per dag 15 km lopen. Ook dit jaar wordt Veenendaal dus I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkop van onroerend goed Taxaties Op zaterdag 11 juli a.s. zal het bekende Tamboer- en Pijperkorps „Jong Beatrix" uit Hilversum een mars door het centrum van Veenen daal maken. Dit grote korps komt op uitnodiging van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". De Veenendaalse win keliers hebben met dit optreden van het Hilversumse tamboer- en pijper korps en tweeledig doel voor ogen. In de eerste plaats om zo in deze zo mermaanden het winkelen in Veenendaal van 4 t/m 7 augustus weer overstroomd door vele jeugdige wandelaars. Dit jaar de zesde maal in successie. Het start punt van de wandeltochten is weer de garage van de firma Schoonhoven aan de Industrielaan, terwijl als de wande laars niet hoeven te wandelen ze d.m.v. andere ontspanningsmogelijkheden wor den bezig gehouden. Wij lazen in het programma: De eerste dag wordt er in het verenigings-gebouw aan de Eiken laan een filmavond gehouden, waar de film de Verliefde Olifant gedraait wordt, de tweede dag gaat de Vee nendaalse goochelaar Bossini de meute bezig houden, als de deelnemers eerst 's morgens zich op andere sportgebie den zoals volleybal e.d. hebben toege legd. De derde dag is het 's morgens eerst feest in het Bergbad, waar ieder een koele duik in het water heeft kun- Woensdagmorgen meldde de deurwaarder zich met zijn „rakkers" bij de familie Need wonende Rijksstraatweg 199A met de opdracht het pand te ontruimen. De familie Need was de avond te voren op de hoogte ge bracht van wat haar stond te wachten, zodat zij op de komst voorbereid was. In de loop van de morgen troffen we de heer Need (een man van even in de 60) voor zijn woning op het stoepje zittend, met voor zich de op straat staande inboedel en achter zich een leeg huis. Hij vertelde ons het volgende verhaal: „24 jaar heb ik hier met mijn gezin gewoond. De laatste tijd was ik alleen met mijn vrouw, want de kinderen waren het huis uit. Nu drie jaar geleden ging het huis over in handen van de heer Van Spanje, die zelf met een gezin in een te kleine noodwoning woont. Ik nam kontakt op met de gemeente en vroeg om een ander huis. Inderdaad heeft men mij verschil lende woningen toegewezen, maar die bevielen niet. Zo was er bijvoorbeeld een bovenwoning bij, maar aangezien ik on der doktersbehandeling ben en geen trap mag lopen werd dat niets, ik bleef dus hier wonen". Hier mengt de eigenaar van het huis de heer van Spanje zich in het gesprek nen nemen o.l.v. de Veenendaalse Zwemclub. De laatste ochtend wordt besteed aan speur- en opdrachttochten, waarna in de avond de intocht in Vee nendaal gaat plaats vinden. Om iedereen weer onder dak te bren gen is de hulp weer van de particuliere adressen nodig voor de individuele lo pers en de jeugdherberg De Eikelen kamp, kan weer een heleboel lopers die in groepsverband optreden onderdak verschaffen. Iedereen die de tochten volbrengt krijgt een herinnering in de vorm van een medaille, waarop een cijfer komt te staan hoeveel keer de eigenaar aan de jeugdvierdaagse heeft deelgenomen. Wanneer nu het weer maar meewerkt dan wordt het om het maar eens po pulair te zeggen „IN". en vertelt desgevraagd: „Ik ben onder tussen aan een andere woning toe, want bij mij thuis is de toestand ook onhoud baar geworden. In volle vrede werd tus sen de heer Need en mij bepaald dat de rechter uit zou moeten maken wat er moest gebeuren. De beslissing viel: de familie Need moest eruit en om precies te zijn nu veertien dagen geleden. Men heeft het nog even gerekt om een op lossing te vinden, maar dat is niet ge beurd, zodat vanmorgen het pleit be slecht is." Ook de gemeente Rhenen hebben wij om commentaar gevraagd. We kregen te horen: „Verschillende malen hebben wij de familie Need een huis aangeboden en toegegeven moet worden dat dat niet altijd ever* geschikt was, maar er wa ren ook oplossingen mogelijk geweest, die zeker aanvaardbaar waren, maar de familie Need achtte geen enkele woning voor haar geschikt. De familie Need blijft overigens op de lijst van woning zoekenden staan en zodra een oplossing gevonden kan worden helpen wij. In Eist zelf wordt dit echter moeilijk omdat daar geen enkele gemeentewoning in aanbouw is. Daar moet dus een bestaand huis vrijkomen. 's Avonds om tien uur besloot de heer Need maar zijn inboedel naar elders over te brengen zodat het fietspad voor zijn woning weer helemaal vrij kwam. Wat hij verder nog ging doen, kon hij ons niet meedelen. Vrijdag 3 juli is het 55 jaar geleden, dat de heer G. Hardeman uit Ederveen zijn bruid, mevr. G. H. Hardemanvan de Broek, voor de burgelijke stand leid de, om elkaar het ja-woord toe te fluis teren. Wij hebben het bruidspaar even in hun woning aan de Scheivoor in Eder veen opgezocht, om eens een praatje met hen te maken. De bruidegom deed persoonlijk de deur open, omdat zijn vrouw moeilijk ter been is, maar zij zat binnen toch nog ijverig een smyrna tapijtje te knopen. Beide mensen, die elkaar nu al 68 jaar kennen, genieten verder een goede gezondheid. Ook nu 55 jaar geleden begonnen zy een timmerzaak, die op het ogenblik door de zoons wordt voortgezet. Mevr. Harde man is er maar wat trots op dat zy de hele boekhouding van de zaak voerde. De heer Hardeman, die in 1877 werd geboren, nam vele funkties in het ver enigingsleven in. Om eens wat te noe men: ongeveer 26 jaar lid van de kerke- raad, medeoprichter van de School met de Bijbel in 1927 en was daar 28 jaar bestuurslid van, hij was 12 jaar lid van de gemeenteraad voor de C.H.U., plaat selijk voorzitter van de C.H. kiesvereni ging, lid van sociale zaken en ook nog eens opperbrandmeester van de vrijwil lige brandweer. Ook de plaatselijke marktvereniging en de bij en vereniging kenden hem als bestuurslid, kortom er kon in Ederveen niets gebeuren, of de heer Hardeman was er bij. Vader en moeder Hardeman, de laatste werd in 1877 in Nrjkerk geboren, brachten drie kinderen voort, terwijl hun stamboom op het ogenblik door 9 kleinkinderen wordt voortgezet. Velen zullen ongetwijfeld vandaag tydens de receptie hun geluk wensen komen aanbieden. *1^— föetzcnM&ale - /WEKKERS YA. 42323*^ hïÓO voor betere uurwerken extra gezellig te maken. Er zit echter nog een andere bedoeling achter. Men hoopt door het optreden van dit korps bij de Veenendaalse jeugd voldoende be langstelling te verkrijgen voor het eigen tamboer- en pijperkorps, dat op het ogenblik een dieptepunt doormakt. Dit Veenendaalse tamboer- en pijperkorps „Prins Bernhard", dat vele jaren een prachtig showkorps was, kan het hoofd op het ogenblik niet meer boven water houden, hoofdzakelijk doordat de Vee nendaalse jeugd weinig belangstelling toont. Deze mogelijkheid van vrije tijdsbe steding moet voor Veenendaal blijven be staan. De winkeliersvereniging wil een duw in de goede richting geven door een pijperkorps te laten optreden, dat nog wel de belangstelling van de jeugd heeft. Wellicht kunnen andere acties op dit op treden aansluiten, waardoor het Veenen daalse tambour- en pijperkorps „Prins Bernhard" voor Veenendaal bewaard zal blijven. Als de Veenendaalse jeugd ziet welke mogelijkheden het lidmaatschap biedt, is het wellicht mogelijk „Prins Bernhard" weer nieuw leven in te bla- WAGEN Na een diepgaande markt analyse heeft de Amerikaanse autoindustrie besloten tot een grote stijlverandering in de vormgeving, de eerste sinds '57. Om dat tot uiting te brengen heeft Ford een Italiaanse ont werper in zijn directie opgeno men, en deze man gaat nu een zuid-europees cachet geven aan de nieuwe modellen 1965, die in het najaar op de markt zullen verschijnen. Het eerste model is al bekend: de Mustang. Had den de grote Amerikaanse mer ken de laatste jaren een mid denweg gezocht door de com- pactcar te brengen als tussen vorm tussen de grote sleeën en de kleine europese modellen, gebleken is nu dat het Ameri kaanse publiek toch de grotere wagen prefereert, het minder makkelijk parkeren de voor keur gevend boven een wagen die niet als statussymbool kan dienen. Maar de vleugelachtige uitsteeksels en andere in euro pose ogen protserigheden zul- len verdwijnen. Want men gaat af op de smaak van de naoor logse generatie die nu aan de beurt komt als grote afnemer. En die generatie vraagt om grote, maar lage en sportieve wagens, met grote ramen. Door hier aan tegemoet te komen denkt men de verkoop dit jaar op te voeren tot 8 miljoen wa gens, wat een nieuw hoogte punt zal betekenen na twee gouden jaren met een verkoop elk van 7 miljoen stuks. PLAFOND De beroemde Par^se schilder van pools-russische oorsprong Marc Chagall, die het laatst in het nieuws was met zyn glas-in- lood ramen voor een synagoge in Israël, doet op 75-jarige leef tijd weer van zich spreken met het ontwerp van een nieuwe decoratie van plafond in de Opéra te Parys. Hy kreeg deze opdracht dankzij de minister van culturele zaken André Malraux. Een dezer dagen is een fragment van de schildering op het plafond aangebracht en heeft de kunstenaar kunnen controleren hoe het effect zal zijn onder een verlichting van een gala-avond. Na afloop zei Chagali: „Ik geloof dat ik voor het voorlopig examen ben ge slaagd." TOESCHOUWER De leden van een dameskegel club te Finchley in Engeland zien zich de laatste weken hun plezier in het spel totaal vergald door een mannelijke toeschou wer die op een bank gaat zitten kijken en daarbij zich geleidelijk aan ontdoet van vest, das, boord, schoenen en sokken om daarna met een tevreden glim lach naar zijn bewegende tenen te kijken. De dames worden daar zo zenuwachtig van dat zij geen bal meer kunnen gooien en, zei een van haar, we vragen ons voortdurend af of hij niet op een gegeven moment nog meer uit zal trekken. VERMAGEREN Een 31-jarige Fransman is overleden na 'n vermagerings kuur te hebben gevolgd. Zijn echtgenote heeft nu een klacht ingediend tegen de arts die de kuur had voorgeschreven. De arts verdedigt zich met te zeg gen dat hij al 50.000 mensen heeft laten vermageren zonder nadelige gevolgen. Het vonnis is nu aan de rechter. COMPUTOR De vooruitgang staat niet stil: Voor het eerst in de ge schiedenis van de Tour de France zullen de dagklassemen ten worden vastgesteld met be hulp van een I.B.M.-computor. Met het ee.rste vliegtuig van de Ga- ruda Indonesian Airlines, dat dinsdag avond op Schiphol was aangekomen, zyn donderdagochtend enige tientallen Ambonnezen uit Nederland naar Dja karta vertrokken. Foto: een bejaarde Ambonese kostte het veel verdriet af scheid van Nederland te moeten nemeh. Agenda VEENENDAAL: Vrijdag 3 juli: 7.30 uur op terrein Panhuis, eind wedstrijd vetera- nentoernooi DOVO-Musketiers. ELST: Zaterdag 4 juli: Gymnastiekuit- voering van de g.v. DES op het terrein van de o.l. Rijnschool. Aanvang 7 uur. ACHTERBERG: Zaterdag 4 juli: 7.15 uur op het terrein van de o:l: school gymn. uitvoering van de g.v. Excel sior. AMERONGEN: Zaterdag 4 juli: uitvoering van de Sportvereniging Amerongen op Lievendael. Aanvang 8 uur.

De Vallei | 1964 | | pagina 1