f* O K KI II ff D E L 11 K OHPEE DAK. Boeken Gids HAASTRECHT IN NOOD KLOOSTER IN WAGONS Velen van ons zullen zich terdege die smartelijke Pink sterdagen herinneren die rouw, verdriet en angst mee brachten voor heel veel Vee- nendalers. Alle Veenendalers werden van huis en haard verdreven maar velen vonden in het vriendelijke Z. H. dorp aan de Vlist een gastvrij on derdak in die donkere dagen. Met angst in ons hart vier den wij het Pinksterfeest in die mooie oude Hervormde kerk in Haastrecht. De liefdevolle behandeling in de huizen, scholen en potro- naatsgebouw in Haastrecht deden ons zo goed! Nu nadat grote doorgestane leed is Haastrecht in nood gekomen. De mooie oude kerk van weleer is een prooi der vlammen geworden en al hebben verschillende kerk genootschappen hun hulp ge boden, de mooie oude kerk ging verloren. Haastrecht moet sparen heel hard sparen om 't kerkge bouw terug te krijgen. Zullen wij Veenendalers nu achter blijven of willen wij in deze welvaartsperiode graag, heel graag een gift geven om de kerk te Haastrecht weer op te bouwen! Geef uit dank baarheid een gift voor de des tijds genoten gastvrijheid. Giften kunnen worden afge dragen aan de Amsterdam- sche Bank, Markt, Veenen- daal of gestort op het giro nummer van genoemde Bank 119518, onder de naam Haas trecht. Paul Rogghé - Anna Colochin In de Vlaamse Pocketreeks (uitge verij Heideland, Hasselt) verscheen van de Vlaamse schrijver Paul Rog ghé het boekje Anna Golochin. Rog ghé, die in Gent werd geboren (1904), is eerst journalist geweest en nu studieprefect. Z(jn litteraire sporen heeft hij verdiend als stichter van drie litteraire tijdschriften, en als winnaar van litteraire prijzen. Anna Golochin is een vreemd, maar boeiend verhaal, dat zich in één nacht afspeelt in de psyche van drie men sen: een man, een vrouw en een vreemdeling. Ietwat storend is het lange begin. De schrijver heeft bijna de helft van het boek nodig om zijn karakter schetsen en plaatsbepalingen uiteen te zetten. De stijl is echter van verrassende eenvoud en zuiverheid. Aanvalkeljjk lijkt het verhaal verward, maar wan neer de lezer het slot gelezen heeft, zal al het voorafgaande hem ook dui delijk zijn. Dit boekje dat zich afspeelt in de omgeving van Praag en eerst een vreemde driehoeksverhouding tot thema schijnt te hebben, is de be schrijving van een ongemene traditie. Men kan het beter tweemaal dan één maal lezen. Vlaamse Pockets no. 128. Minus van Looi Aloud Boerenbloed Bij dezelfde uitgever verscheen van Minus van Looi, schuilnaam voor Benjamin Vandervoort, het boekje Aloud Boerenbloed. Zoals deze naam doet vermoeden is het een boerenroman. Het boek is te vergelijken met ,,De grote stille knecht" van Aar van der Werfhorst. Ook in Aloud Boerenbloed is het hoofdthema een jongen die met niets begint en tenslotte de „eerste boer" uit de omgeving wordt. Alleen heeft dit boek een wat zoe telijk happy-ending. Wat in het ge noemde boek van Van der Werfhorst ontbreekt. Minus van Looi tekent zijn boeren- figuren met de stoerheid en forsheid die hem eigen is. Er is over hem te recht geschreven: de man die zijn haast kinderlijke fijngevoeligheid ver borg achter een masker van stugheid, de man die overmoedig alles op de bugel speelde, ook wat moest gestre ken worden op gedempte viool. Minus van Looi leefde naar dit boek, net als een van de hoofdfiguren Dolf Dankers, eiste hij van zichzelf zijn hoofd neer te leggen, iets wat vaak heldhaftiger is dan hem stug rechtop te houden. Vlaamse Pockets no. 120. J. G. B. Een monnik verzonken in gebed in de „wagon-kapel" Dit is de eetzaal met op de achtergrond de keuken. De Benediktynen vullen hun dag met werken en bidden. Deze doet huishoudelijke werkzaamheden. Het nieuwe klooster verryst achter het tydelyke. Elke monnik steekt de handen uit de mouwen. Benediktyner monniken op de binnenplaats van hun tijdelyke klooster, gemaakt van zeven spoorwegwagons. Vlakbij de Westduitse stad Mainz wonen vijftien Bene- diktijnse monniken tijdelijk in een zevental afgedankte spoorwegwagons, tot dat hun nieuwe klooster afgebouwd is. Toen ze in begin september 1960 daar begonnen met hun werk, hadden ze helemaal geen tehuis. Ze kochten voor een paar honderd gulden de oude wagons en richtten die in als kapel, keuken en woonverblijven. De monniken horen tot een strenge orde, die gesticht werd door Eugene von Mazenod en die armoede, hard werken en gebed voorschrijft. De monniken beginnen hun dag al om 5.15 uur met gebeden.

De Vallei | 1964 | | pagina 6