Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Centrum van werkende jongens te Veenen daal voorziet in een groeiende belangstelling Politieberichten Bestrijding van ongedierte nog altijd een probleem? LEVENSGESCHIEDENIS SCHOOL MET DE BUBEL IN OVERBERG Wat nu weer...? TTlp Lis aplieJc 38e JAARGANG DINSDAG 7 JULI 1964 Nr. 54 Uigave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Volgend jaar treedt een beperkt arbeidsverbod voor jongens van 14 jaar in werking. Dat wil zeggen dat jongens van 14 jaar, die dan in een bedrijf werkzaam zijn 1 dag per week naar een vormingscentrum moeten. Zo'n centrum voor werkende jongens is ook in Veenendaal gevestigd, om precies te zijn in het pand Kerkewijk 11A. De direktie wordt gevoerd door de heer C. Visser, bijgestaan door de leiders de heren J. C. Visser en R. de Vries. Nieuws uit de omgeving MULDER CONCERT VAN CAECILIA OP SLOT. DE BRUINEPLEIN HEROPENING HULPPOST AGENTSCHAP-ZUID ANNEX SIGARENZAAK Uitbreidingsplan Dragonder De praktijkschool voor de veehouderij en het weidebedrijf te Oenkerk GEMEENTERAADS VERGADERING Openluchdemonstratie van g.v. „D.E.S." AMERONGEN Tentoonstelling in de Raadzaal Ook hier: beter voorkomen dan genezen Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 BedAkUe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kont raki P rij ze u op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-30 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Een tiental jaren geleden is dit vor mingswerk begonnen, doordat men het niet meer verantwoord achtte jonge mensen van 14 jaar of ouder zo maar in een bedrijf te laten werken. Zij mis ten verantwoordelijkheidsgevoel, soms behoorlijke omgangsvormen e.d. Beslo ten werd om dergelijke jongens op te vangen in een centra waar gestreefd zal worden de jongens rijper te ma ken. In 1959 gaven in Veenendaal ver schillende fabrieken de stoot tot de oprichting van het centrum van wer kende jongens te Veenendaal. Ondertussen is het centrum flink uitgebreid en de financiering geregeld, 40% rijkssubsidie, 20% gemeente sub sidie, 20% subsidie van de provincie laten en een bedrag van 20% van de onkosten over aan de belanghebbende industrieën. Alleen in Veenendaal ligt het laatste bedrag hoger, want de pro vincie Utrecht geeft maar 6% subsidie. Omgerekend per jongen per jaar betalen de fabrieken in Veenendaal 120 gulden, terwijl de jongens zelf per ochtend twee kwartjes bij dragen. Wat wordt er nu met de jongens ge daan? Gedacht wordt ze zelfstandiger te maken, ze te leren werken in team verband, kortom ze geschikt voor de maatschappij maken. Dat gebeurt één morgen in de week op het centrum te beginnen om acht Uur met ochtend- sport o.l.v. sportleraar v. d. Velde, de nadruk wordt gelegd op teamsporten. Daarna gaat elke groep die uit 15 jongens bestaat om de gesprekstafel zitten. Daar worden allerlei proble men behandeld. De jongens komen met vragen op actueel of sociaal ge bied de leider geeft voorlichting, wijst op eventuele fouten, kortom men tracht alle terreinen van het menselijk leven af te zoeken en als dat even tueel mogelijk is, er met de jongens over van gedachten te wisselen. Daarnaast kunnen de jongens zich ook uiten op het gebied van handen arbeid, er worden films gedraaid, ten toonstellingen bezocht, terwijl men er ook weekenden of een hele week tus sen uittrekt om te kamperen. De heer Visser drukte het doel van deze hele werkwijze als volgt uit: „Wij willen de jongens een in stelling proberen te geven die hen zegt dat als de grote massa „ja" zegt en het moet „nee" zijn, dat zij dan „nee" moeten en durven zeggen". Hoe zien de jongens zelf dit alles, nu. In het begin alleen nog maar als een manier om 1 morgen per week uit de fabriek te komen. Mapr later gaat er soms wel eens een lichtje op, het is ook moeilijk, want ze weten waar schijnlijk niet wat de bedoeling is. Voor de leiding is het ook moeilijk om resultaten te zien, het lijkt soms vruchteloos werk, maar soms ook komt er een personeelschef vertel len dat jongen X handelbaarder ge worden is, hij heeft betere manieren gekregen. Dat klinkt de leiders als muziek in de oren. In de loop der jaren is het bestaande gebouw al eens vergroot en ver bouwd, maar volgend jaar gaat het „storm lopen" want dan moeten alle werkende jongen van 14 jaar 1 dag per week naar een dergelijk centrum. Men heeft uitgerekend dat er dan omstreeks de 100 jonge knapen uit Veenendaal, en omgeving komen die „les komen nemen" bij direkteur Vis ser. Omdat dan de huidige accomoda- tie te klein wordt, heeft men een bouwcommissie in het leven geroepen die plannen bestudeert om in Veenen daal een geheel nieuw centrum te stichten. Plannen hiervoor zijn nog in een pril stadium en ^zeker nog niet voor publikatie geschikt. Om nog even op de groeiende be langstelling terug te komen in septem- le&vgggjaaaf. SOESTERBERG: Binnenkort is het 32nd Fighter Iterceptor Squadron van de Amerikaanse luchtmacht tien jaar op de basis Soesterberg ge stationeerd. Hiervoor wordt o.a. in een winkel te Soesterberg een ten toonstelling ingericht. WAGENINGEN: De voetbalvereniging Wageningen heeft dringend behoefte aan nieuwe spelers. Hiervoor is een comité opgericht dat 10.000 gulden bij elkaar gaat brengen. Op het ogen blik is reeds een bedrag van 2300 gulden in de pot. SOEST: De Soester politie is met vijf schutters evenals vorig jaar pro vinciaal kampioen geworden van de provincie Utrecht. De wedstrijden in ge weer schieten werden gehouden in Austerlitz. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 Donderdagavond heeft de muziekver eniging Caecilia, die dit jaar 60 jaar bestaat een concert gegeven op het Slot. de Bruineplein. Een ding viel di- rekt al in het oog, de bijzonder ver velende houding van vooral de jeug dige toeschouwers. Geknetter van bromfietsen, Indianen geschreeuw, gebonk tegen de muziek tent en zelfs het klimmen van jonge lui op de tent maakten het voor de muzikanten bijzonder moeilijk om het publiek te kunnen boeien. Velen gin gen dan ook eerder naar huis, omdat waarschijnlijk de muziek slecht te horen was. Caecilia zelf blies er lustig op los en gaf weer een blijk van haar gevarieerde repertoire. Naast verschil lende marsen werden er ook een suite, walsen en een bagatella gespeeld. De direktie van het orkest was in ver trouwde handen van de heer Adé uit Hilversum. Vrijdagmiddag mocht de heer van Walsem zijn hulp-postagentschap annex sigarenzaak, na een verbouwing laten her openen door wethouder Ant. de Ruiter. De wethouder bracht namens het ge meentebestuur van Veenendaal geluk wensen over aan de fam. van Walsem, maar ook aan de bewoners van Veenen- daal-Zuid, die nu op een vlotte manier bediend kunnen worden door de P.T.T. Ook de adjunct-directeur van de P.T.T. afdeling Utrecht, de heer Potdam bracht gelukwensen mee en was trots op dit visitekaartje in Veenendaal van de P.T.T. Hij memoreerde nog even dat dit postagentschap één van de drukste der P.T.T. is, waarna de "heer van Walsem een kort dankwoord sprak. Vanaf gisteren kunnen de Veenen- dalers dus weer aan het Slot. Bruineplein terecht om postzegels e.d. te kopen in een eenvoudige, maar smaakvol inge richte winkel. Gymnastickuitvoering van Excelsior op het schoolplein van de openbare lagere school te Achterberg. De herenploeg in aktie aan de ringen. wilde rijden tegen een personenauto. Het bleef bij lichte materiële schade. Gisterenmiddag liet de Veenendaler v. d. H. de doorgang van een kruising In dustrielaan-Ambachtstraat niet vrij voor een van rechts komende zandauto. De auta van v. d. H. werd aan de voorzijde ingedrukt, de zandauto liep lichte scha de op. Gisterenmorgen zouden de gedeputeerde staten van Utrecht in openbare vergade ring de bezwaren van enkele reclaman ten tegen het uitbreidingsplan Dragonder behandelen. De gemeenteraad van Vee nendaal had tijdens de vergadering van dertien augustus 1963 het plan Dragon der reeds vastgesteld en daardoor de nog ingebracht bezwaren ongegrond ver klaard. Gisteren zouden dus gedeputeer de staten van Utrecht hun mening uit spreken, maar aangezien alleen een ver tegenwoordiger van de gemeente Veenen daal en de ontwerper van het uitbrei dingsplan aanwezig waren en verdere be langstellenden verstek lieten gaan, duur de de bijeenkomst niet langer dan een halve minuut, zodat de belangstellenden al of niet teleurgesteld hun jasje weer meteen konden aantrekken. Vrijdagmorgen omstreeks half zes werd op Rijksweg 12 een benzinepomp van het pompstation nabij de afrit vernield, door dat een personenauto bestuurd door de heer T. N. uit Enschede tijdens een in haalmanoeuvre in een slip geraakte. De auto schoot hierdoor de inrit van het pompstation binnen en vernielde een benzinepomp. Ook de auto liep aan de rechterzijde zware schade op. Zaterdag in de namiddag botste de bromfietser G. J. D. uit Ederveen toen hij vanaf de Zandstraat de Fluiterstraat in Niet elke landbouwschool kan in en om de eigen school het praktijkonderwijs voltooien. Voor afronding van de in structie met kostbare werktuigen en levende have zijn de praktijkscholen in het leven geroepen. Als zodanig zijn voor wat betreft de werktuigensector de praktijkscholen te Emmeloord en Schoondjjke in bedrijf en voor de motorensector de praktijkschool te Slootdorp. In 1963 werd begonnen met het prak tijkonderwijs voor de veehouderij en het weidebedrijf aan de school te Oenkerk (Fr.). Sedertdien heeft deze school twee eigen veehouderijbedrijven, totaal 48 ha groot, met bedrijfsinventaris en bij behorende bezetting van koeien, schapen en paarden ter beschikking gekregen. Het onderwijs aan de Praktijkschool voor de Veehouderij en het Weidebedrijf in het Noorden des Lands (directeur ir. A. Osinga) wordt geleid uit het gebouw van de voormbalige landbouwhuishoud- school aldaar. Logiesaccomodatie voor ber 1960 waren er 59 in 1961, 93 en in september 1963 131 jongens die elke week op het centrum kwamen. 15 juli a.s. zwaaien weer verschil lende jongens af. Zij zijn twee jaar op het centrum geweest en ontvangen dan als afsluiting van de twee jarige „cursus" een getuigschrift. Dat zal dan geschieden in een kor te bijeenkomst, waarna een gezamen lijke maaltijd volgt. Na 15 juli stappen waarschijnlijk verschillende knapen de fabriekspoor- ten binnen die al weer een stapje ver der zijn op de weg naar volwassen heid. Op donderdag 9 juli 's avonds om half acht zal de gemeenteraad in vergadering bijeenkomen in de bovenzaal van hotel „De Koren beurs" Zaterdagavond begonnen de leden van de g.v. „Door Eendracht Sterk" vooraf gegaan door de muziekver. Crescendo aan een mars door het dorp, om daarna op het terrein van de o.l. Rynschool een openluchtdemonstratie te geven. De avond werd bij afwezigheid van de voorzitter, de heer P. v. Viegen door G. Hulsebos jr. geopend, die helaas moest concluderen dat de publieke be langstelling niet overweldigend was. Vanwege de koude avond niet onbegrij pelijk. De g.v. D.E.S. die toch in Eist een be langrijke en opvoedende taak bezit, heeft een moeilijk jaar achter de rug. In de eerste plaats is de belangstelling van de oudere jeugd slecht. Daarbij kwam dit jaar ook dat het tekort aan leiding een woordje ging meespreken, waardoor op den duur mej. Engelaar he lemaal alleen voor de moeilijke taak stond een openluchtdemonstratie voor te bereiden. Ondanks de onervarenheid van de meest heel jeugdige turnstertjes en turnertjes heeft het publiek toch leuk werk gezien. Er werd ondanks de koude enthousiast gewerkt, en er werd getoond, dat de kinderen bij „D.E.S." op moderne en verantwoorde manier les krijgen. Vooral een „Dansje" van de meisjes A en het sluitstuk de vrije oefening van meisjes en dames sprongen uit het 15 nummers omvattende programma. Een pluim op de hoed van mej. Engelaar en haar medewerkers (sters) die ondanks verschillende moeilijkheden toch voor 'n vlot en gevarieerd programma wisten zorg te dragen. In de periode dat de traditionele Ame- rongse lichtweken worden gehouden, n.l. van 24 juli - 15 augustus is er in het ge meentehuis ook weer een tentoonstelling van beeldende kunst. Dit is de 6e zomer- tentoonstelling onder auspiciën van de Stichtse Culturele Raad. Dit jaar zullen er werken worden ten toongesteld van W. van Kuilenburg, beeldhouwwerk; Luigi de Lerma, schilde rijen; Willem van Leusden, grafiek en Otto van Rees, schilderijen. Ook deze keer weer een expositie van Utrechtse kunstenaars, waarvan Willem van Kui lenburg en Otto van Rees niet meer in leven zijn. De tentoonstelling wordt geopend op 24 juli a.s. te 8 uur door de bekende Utrechtse kunstkritikus, de heer C. A. Schilp. De toegangsprijs is zeer laag ge steld, n.l. op f0,50 per persoon. Vorig jaar was er een verheugend bezoek van jon gelui. Het is te hopen dat dit ook dit jaar weer het geval zal zijn. Op het onderwij zend personeel van lagere en middelbare scholen in de omgeving wordt een beroep bedaan hun leerlingen voor deze tentoon stelling te interesseren. Evenals vorige jaren stelde een aantal inwoners zich weer beschikbaar om tij dens de tentoonstelling behulpzaam te zijn. Nog niet zo heel lang geleden signaleerde een Nederlandse gemeente, dat een geachte inwoonster 3 x daags de ratten uit haar omgeving voerde. Klachten van om wonenden, over deze illegale fokkery, bleven niet uit, want deze toestand was onhoudbaar. Ratten komen overal; in riolen, mestvaalten, afvalputten e.d. Zy trekken de huizen binnen, richten vernieling aan en vreten voorraden op. Voeg daarbij het doden van biggen, kippen, kuikens e.d., het overbrengen van besmet- telijke ziekten op de mens (ziekte van Weil en paratyfus) en op het veee (mond en klauwzeer, varkenspest) en de aanvallen op kleine kinderen. Wat moeten we dan anders doen, dan deze „lieve jongens'' bannen uit onze samenleving. Hiervoor is echter een uitgebreide sa menwerking nodig op alle fronten. Biedt de mens geen kans voor een rattensa- menleving dan zijn er ook geen ratten. Een rat gaat niet daar wonen, waar geen voedsel of onderdak is. Maar wat te zeggen van een slager die zijn afval- tonnen open laat staan of een eierhande- laar die erg onvoorzichtig is. Zij vormen de „rattenmagneten" in onze samenle ving. Wanneer men dus maar zorgt dat men voldoende reinigingsmaatregelen neemt, dan heeft men ook geen last van onge dierte. Dat laatste is men overigens ver plicht want zo staat er in een Veenen- daalse gemeenteverordening: A) een ie der moet de ratten verdelgen en B) een ieder moet zoveel mogelijk voorkomen dat er rattenkolonies kunnen ontstaan, wordt met beide punten het handje ge licht, dan is de gemeente gerechtigd om in te grijpen. De lezer moet als hij dit nu leest niet denken dat Veenendaal last heeft van een rattenplaag, nee helemaal niet. Wij proberen alleen nog eens op verschillen de punten te wijzen. Zo wijzen wij erop dat ook in nieuwe woningen ratten kun nen voorkomen. Dat zijn dan z.g. niet ratvrije woningen, een groot aantal van dergelijke woningen ontdekte gemeente werken enkele jaren terug in het Franse De jeugd van Eist op de brug tydens de van de g.v openluchtdemonstratie j.l. zaterdagavond „D.E.S." Naar aanleiding van de a.s. verbou wing en verfraaiing van de school in Overberg zijn we op bezoek gegaan bij het eerste hoofd, de heer P. Verburg te Amerongen, thans gepensioneerd, die van de oprichting af 29 jaar lang zijn beste krachten gegeven heeft voor deze school en het huidige hoofd, de heer H. J. Wijnand ,die geen moeite te veel was om de restauratie een feit te laten wor den. Gaarne geven wij eerst het woord aan de heer Verburg De school is begonnen op 20 aug. 1926, met 46 leerlingen, 25 in de klassen 1-3 en 21 in klassen 4-6. Het was een mooi schooltje met frisse kleuren en in elk lokaal vijf grote lage ramen op het zui den. Er was een ruime zolder, maar de toegang tussen de lokalen er naar toe was 30 cm breed. Als je pas gegeten had, kon je de zolder niet bereiken, maar voor berging had je er niets aan. Er was een ruime kelder, maar de kolen, die er in lagen, stonden in de winter 25 cm in het water. De gang lag precies in het verlengde van die van de open de cursisten is door het, bestuur van „Stania State" beschikbaar gesteld. De Praktijkschool vervult een landelijke functie, zolang zij de enige is voor de veehouderij en het weidebedrijf. Om deze reden zijn de centrale organisaties van zowel werkgevers als werknemers in het schoolbestuur (voorzitter ir. G. J. A. Bouma) vertegenwoordigd. De taak van de school is gelegen in: het bieden van de mogelijkheden tot het geven van instructie in en be oefening van die werkzaamheden, die niet door de bestaande vormen van landbouwonderwijs worden geboden. het afronden en afsluiten van prak tijkopleidingen op algemeen land bouwkundig of meer specialistisch niveau, het medewerken aan de ontwikkeling van de leerstof voor het praktijk onderwijs aan lagere, middelbare en hogere landbouwscholen, het leer lingstelsel en specialistische praktijk opleidingen, het opleiden van diverse categorieën van leraren in de uitvoering van werkzaamheden De Praktijkschool voor de Veehouderij en het Weidebedrijf in het Noorder des Lands te Oenkerk is 25 juni j.l. door de Directeur-Generaal van de Landbouw officieel geopend. bare school die aan de christelijke school grensde. Dit was op advies van de wet houder, de oude heer Versteegh. De school was nieuw en begon met mooie leermiddelen en voor die tijd heel modern. Het had moeite gekost om toe stemming te krijgen. De toenmalige in specteur vond voor zo'n klein schooltje b.v. zulk een kostbare wereldkaart over bodig. Maar de leermiddelen kwamen er en er werd mee gewerkt. En in de loop der jaren veranderde het onderwijs voortdurend. In één opzicht heerste er een welda dige rust: de jongens kwamen na de schooljaren in de boerderij, een enkele op de fabriek en de meisjes in de huis houding. Een gebeurtenis was het, dat één van de leerlingen omstreeks 1932 naar de Ambachtsschool te Amersfoort ging- Eén of twee jaar later ging er één naar het U.L.O. in Veenendaal. Toen duurde het weer enkele jaren voor 'n nieuwe zich meldde. Kom daar nu eens om, zeggen de oude mensen. Evenementen in het schoolleven waren de schoolreizen. Het begon heel klein: op zaterdagmorgen een fietstocht over Leersum en Amerongen, of over Rens woude. Of een middag met wagens en paarden naar een kersenboomgaard in de Betuwe. Later werden het echte rei zen met een autobus: de kleintjes naar Ouwehand of Birkhoven, de klassen 4 tot 7 naar Amsterdam met Schiphol en Muiderberg, of naar Den Haag met Scheveningen en Delft, naar Rotterdam en Gouda, naar Arnhem en Nijmegen. Een enkele keer ook naar Oud-Valke veen of naar Haarlem en IJmuiden. Ge zellig waren die reizen: voor in de bus een melkbus met chocolademelk en één met water. Want aan water heb je op een schoolreis altijd behoefte. En dan maar zingen! Op zo'n reis werd bij voor keur in de morgen iets instructiefs aan de orde gesteld: bezoek aan een stads kerk of een tentoonstelling b.v. en na de middag werden de bloemetjes buiten ge zet in een speeltuin of op een strand. En dan de Oranjefeesten. Eerst een lesje over het onderwerp, dan spelen en wdstrijden en de ouders als belangstel lenden er omheen. En tegen elven kwam net gemeentebestuur en de Oranjecom missie. Verschillende onderwijzers heeft de school gehad. Maar altijd heeft er een geest van saamhorigheid geheerst onder net personeel. Allemaal echte werkers. En soms tegen een honorarium, dat een schandvlek was voor Nederland! De oorlog begon in Overberg met de vordering van de school. Het onderwijs werd tot de zomer van 1940 gegeven in het gebouw van de Hervormde Kerk. Er werd onderwijs gegeven van maandag morgen tot zaterdagavond. Dan werden al de banken door schoolhoofd en schoon maker naar buiten gedragen en de kerk banken naar binnen en op maandagmor gen in de vroegte gebeurde alles omge keerd. Twee dagen kregen de klassen 1-3 van de School met de Bijbel met onder wijzeres en hoofd les, 2 dagen de klas sen 4-7 ook met onderwijzeres en hoofd en twee dagen de openbare school met een lerares. Later kreeg de openbare school het gebouw van de Oud-Gerefor meerde Gemeente en toen was de Her vormde Kerk 2x3 dagen beschikbaar voor de School met de Bijbel. De benauwdheid van de oorlog heeft de school terdege gevoeld. De angsten ook. Toen de Duitse bezetter en de se cretaris-generaal van Onderwijs, Weten schap en Kultuurbescjierming medezeg genschap eisten bij de benoeming van onderwijzers, riep de Schoolraad de be sturen op om de regering mede te delen, dat zij niet zouden gehoorzamen. Toen belegde het bestuur in het kleine voor kamertje van het huis van het hoofd een vergadering samen met de onderwijzers. (Zie verder pag. 2) Gat. In vele nieuwe woningen kwamen ratten voor. De gemeente ging op on derzoek uit en vond niet ratvrij wonin gen. De roosters van dergelijke wonin gen zijn niet goed afgesloten, de kachel gaten zijn niet dichtgemaakt, kortom daarin zijn gaatjes waar ratten even tueel muizen makkelijk doorkunnen. Op al deze dingen moet men dus ook bij nieuwbouw letten. Wat moet nu de bevolking doen als zij ratten ontdekt? Dienst gemeentewer ken adviseerde ons dit: Niet wachten tot er inplaats van 1 rat al 10 gekomen zijn. Dan de rat insluiten, zodat er geen ande ren meer bij kunnen komen en dan de dienst gemeentewerken waarschuwen, die met enkele deskundigen komt en de rat(ten) vernietigt. Dan blijft er nog werk voor de huiseigenaar over nl. het ratvrij maken en vooral houden van zijn woning. Want zo zegt men bij ge meentewerken: „Wij kunnen wel ratten doden, maar de bewoners moeten zelf voor ratwering zorgen". Gemeentewerken gebruikt bij de ver nietiging cumarinederivaten, die tegen alle ratten- en muizensoorten worden ge bruikt. Ze Vi roorzaken een pijnloze dood en de dieren sterven in natuurlijke hou ding, zodat bij de soortgenoten geen arg waan wordt gewekt. De mensen die aan ratwering willen gaan doen, hebben nu een mooie tijd, nu leeft de rat buiten, maar in de herfst en in de winter proberen ze de huizen e.d. binnen te dringen en wanneer de gebou wen dan niet ratvrij zijn, is het te laat. Wordt de ratwering op de juiste ma nier aangepakt, dan is succes verzekerd, want vele huizen en zelfs boerderijen zijn op deze wijze al jaren praktisch ratvrij gebleven. Wij hopen dat wij met dit artikel nie mand de stuipen op het lijf gejaagd heb ben. Zo ernstig is de toestand echt niet, maar het is wel zaak oplettend te zijn en te blijven. En op tijd de juiste maat regelen te nemen. Het is alleen maar in het voordeel van uzelf en uw medemens. GYMDEMONSTRATIE UITGESTELD In verband met het koude weer besloot het bestuur van de Sportvereniging Ame rongen de gymnastiekdemonstratie zater dagavond j.l. niet te laten doorgaan. Men is thans voornemens deze avond te hou den in de periode rond half augustus. De definitieve datum zal nog bekend ge maakt worden. Chirurgen van het Kilinbeck zie kenhuis in Leeds (Engeland) hebben weer een belangrijk succes geboekt op het gebied van de hartchirurgie. Een 51-jarige man is daar 53 dagen nadat hij een operatie had onder gaan ontslagen uit het ziekenhuis. Zijn hart is tijdens de operatie drie uur stil gezet en in ijs verpakt, om de man een nieuwe hartklep van kunststof te geven en een tweede hartklep die ook niet in orde was te herstellen. Een belangrijke buitenlandse indus trie heeft een methode ontwikkeld om uit petroleum en stoom stads- gas te produceren. De tandartsstoel gaat wellicht veel van zijn verschrikking verliezen. De pijnlijke injectienaald gaat waarschijnlijk verdwijnen, want de tandarts krijgt de beschikking over een straal die pijnloos in de boven ste lagen van de huid kan door dringen. ;-r Foto van de School met de Bijbel te Overberg, zoals hij er op het ogenblik uitziet.

De Vallei | 1964 | | pagina 1