AANTAL ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN IS NIET SCHRIKBAREND MAAR BIJNA NERGENS NEEMT HET AANTAL AF Oostenrijkse mode: smaakvol en persoonlijk tuinbouwUoelzj VZC I (dames) - Flevo I (dames) 2-1 KINDERFOTO'SHEKSENTOER? DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 10 JULI 1964 Nr. 55 Hier en daar in de gemeente worden verschillende huizen soms voorzien van een mooi wit bord. Maar wat daar achter zit is meestal niet zo mooi. De tekst op het bord vertelt ons namclyk dat zich daar een onbewoonbaar verklaarde woning bevindt. Wat is nu eigenlijk een onbewoon baar verklaarde woning? De dienst gemeentewerken te Veenendaal formuleerde het aldus: dat zijn woningen die door eventuele voorzieningen niet meer in bewoonbare toestand gebracht kun nen worden. Hierbij rekent men natuurlijk met bepaalde maatstaven. Huizen met vocht aan trekkende muren staan als nummer 1 op de lijst om afgevoerd te worden. Ook huizen met on- beschoten kap voldoen niet meer aan de huidige eisen. Evenals de huizen die geen closet binnen hun huizen hebben. Nu is het makkelijker gezegd dan gedaan om een huis onbewoonbaar te verklaren. ■SR: - p- Hulpverlening door wijkverpleegster aan vakantiegangers ZEW meisjes} - VZC (meisjes) 51 Meestal gaat het als volgt: De be woners komen klagen bij de gemeente. De dienst gemeentewerken gaat dan op onderzoek uit en stelt vast dat het huis niet meer voldoende is op te knappen. Dan wordt er advies inge wonnen bij de hoofdingenieur, direk- teur van volkshuisvesting en bouw nijverheid van de provincie. Dit ad vies belandt bij B en W en deze stel len de gemeenteraad voor het huis onbewoonbaar te verklaren. Op de be slissing van de gemeenteraad is be roep mogelijk. Een maand lang na de beslissing hebben de bewoners en eigenaar de tijd dit te doen. Dan valt de beslissing van gedeputeerde staten, en dan is het huis onbewoonbaar ver klaard of wanneer daar geen reden voor gevonden zijn, niet natuurlijk. Zes maanden krijgen de bewoners van een onbewoonbaarverklaarde woning de tijd om het huis te ontruimen. Hier bij krijgen ze natuurlijk de hulp van de gemeente die hen zo nodig aan een nieuw huis moet helpen. Is die moge lijkheid er niet, dan kan telkens de termijn van ontruiming verlengd wor den, maar niet onbeperkt. Als de hui zen vrijgekomen zijn, komt de sloper in aktie want meestal liggen dergelijke huizen in de saneringsgebieden van de gemeente. Op het ogenblik is het niet bepaald zo dat de gemeenten met de handen in het haar zitten met dergelijke pro blemen. Ook in de nabije toekomst verwacht men geen grote stijging van het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen. Wel is men er zich van be wust dat met het stijgen van de wel vaart en als de woningnood nog eens een keer minder gaat worden, men hogere eisen aan de woningen moet gaan stellen, wat een stijging van het aantal onbewoonbaar verklaarde wo ningen in zou houden. Veenendaal is op het ogenblik 27 huis verstrekte is daar momenteel 1 onbewoonbaar verklaarde wo- nin. Eist heeft er drie en Rhenen zelf de rest. Het aantal onbewoon- Ook in Eist zijn wij op onderzoek uitgegaan. Daar ontdekten wij het witte bordje op het pand Franseweg 73. Een raadslid uit Eist vertelde ons hier- Net iets buiten de lijn van dit arti kel, maar toch binnen de lijn van de krotopruiming plaatsen wij hierbij een foto van het oude raadhuis op de Vismarkt in Rhenen. Ook hierover spraken wij met het raadslid uit Eist. Hij vertelde ons desgevraagd: Het oude gebouw kwam omstreeks 1900 vrij van „gemeenteplichten" en heeft daarna nog wel eens als pakhuis dienst ge daan. Nu zijn er plannen gerijpt en het ligt in de bedoeling het oude karkas plaats te laten maken voor een kan tine voor gemeentewerken. Ook zal getracht worden er een ontspannings ruimte voor de jeugd in te maken. Wij kunnen dit plan alleen maar toejuichen, want een dicht gespijkerde krot is geen erg prettig gezicht voor de bewoners maar ook niet voor de toeristen die Rhenen binnenkort weer binnen zijn poorten hoopt te ontvan gen. Deze gehele rij woningen aan de v. d. Polstraat is onbewoonbaar verklaard. Allen zijn goed voor afbraak. Het middelste huis is nog steeds bewoond. sT »*V.' V dl - m t v - AeV y baar verklaarde woningen in Ame- rongen komt ongeveer overeen met het aantal in Rhenen, daar kent men er ongeveer 7. Men heeft daar enkele jaren geleden een re delijke opruiming gehad en men verwacht dat men van het huidige aantal niet al te veel meer zal af wijken. Hoe denken de bewoners nu zelf over dergelijke woningen? Sommigen hebben al jaren in dat huis gewoond en vinden het jammer om er weg te gaan. Daarbij komt dat ze er voor delig zitten, zodat wanneer ze een an- over: „Dit huis is ongeveer drie jaar geleden door de gemeente aangekocht omdat het huis op de grousL staat die de gemeente nodig heeft voor het door trekken van de Schoolweg. Omdat het huis afgebroken wordt, doet de ge meente er niets aan om het op te knappen. Het huis is echter zo bouw vallig dat het ongeveer 3 jaar geleden onbewoonbaar verklaard is. Telkens moest de ontruimingstermijn van zes maanden verlengd worden, omdat voor de bewoners nog geen oplossing ge vonden was. Inmiddels is voor een van de twee gezinnen die het huis be woonden een oplossing gevonden, maar één gezin, bestaande uit man, vrouw en zoon woont nog steeds in het „huis". Nu de vakantietijd weer is begon nen lijkt het goed de aandacht nog eens te vestigen op de hulp die de wijkverpleegster van de kruisvereni gingen mag geven aan vakantiegan gers. Als regel zal dit slechts verpleeg hulp zijn, welke kan worden onder scheiden in: A. Acute hulp: een vakantieganger wordt ziek, roept een arts en krijgt daarna hulp van de wijkverpleeg ster ter plaatse. Zij zal informeren of de patiënt in de plaats van zijn inwoning lid is van een kruisver eniging. Zo niet, dan zal een nood- lidmaatschap moeten worden aan gegaan. B. Overgedragen hulp: een vakantie ganger heeft in de plaats van zijn inwoning regelmatig hulp van de wijkverpleegster. Deze hulp moet op het vakantie-adres worden voortgezet. In dit geval geldt de al gemene stelregel: een huisarts ter plaatse moet op de hoogte zijn van de omstandigheden en de behande ling van de patiënt. Dit is nodig wanneer het injecties betreft. De eigen huisarts zal dus de vakantie ganger/patiënt een briefje moeten meegeven voor zijn collega elders en ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar moeten inlichten over de patiënt. De vele buitenlanders die vooral de plaatsen aan de zeekust bevolken, vor men een aparte categorie. Hebben zij injecties nodig en hebben ze geen briefje van de eigen arts bij zich, dan zal de wijkverpleegster er goed aan doen hen te verwijzen naar een arts ter plaatse alvorens zij de gevraagde hulp biedt. Het lijkt omslachtig, maar onaangename verrassingen kunnen er door worden voorkomen. Bepaald ook geen fraai gezicht vertoont de achterzijde van de krotwoningen aan de v. d. Pol straat te Veenendaal. onbewoonbaar verklaarde woningen „rijk" die nog bewoond zijn. Naarstig wordt gepoogd zo snel mogelijk op lossingen te vinden, maar dat is erg moeilijk. Dit aantal van 27 is overi gens een vrij konstant getal. Men kan dus spreken van een regelmatig pro ces, er gaan er net zoveel af als er bij komen. Enkele jaren geleden waren de wijken zoals de eerste en tweede Achterkerkdwarsstraat de grote knel punten, maar langzamerhand is en wordt hier een oplossing gevonden. Op het gemeentehuis van Rens- woude hoorden wij het prettigste geluid. Men kent daar geen huizen die officieel onbewoonbaar ver klaard zijn. Er zijn natuurlijk hui zen van mindere kwaliteit, maar huizen met het bekende witte bord op de deur kent men daar op het ogenblik niet. De gemeente Rhe nen telt 5 6 „gewraakte wonin gen". Ook dit aantal blijft door de jarén heen konstant. Achterberg is het beste af. Volgens de gege vens die men ons op het gemeente- Het pand Franseweg 73, dat al jaren geleden on bewoonbaar werd verklaard maar nog steeds is bewoond. der huis krijgen ze meestal meer huur moeten betalen. Zij weten overigens dat hun huizen niet best zijn, zij pro beren er in het algemeen nog wel wat van te maken, maar wat moet je met handbrede scheuren in de muur, af brokkelende kalk en lekkende daken. De huiseigenaars van dergelijke hui zen geloven het meestal ook wel, want de huur is erg laag en zij willen ook graag wat winst maken. Bovendien staan dergelijke huizen vaak op de nominatie om afgebroken te worden. Tot besluit zijn we verschillende buurten eens doorgegaan om hier en daar eens polshoogte te nemen. Eerst belandden we bij de wed. van Rem merden, wonende Molenstraat 75. 66 jaar is ze nu en woont helemaal alleen in een onbewoonbaar verklaarde wo ning, maar wat haar betreft wil ze er best nog een poosje blijven wonen. De huur is niet hoog en dankzij hard werken ziet het interieur er vrij keu rig uit. De meubeltjes staan er te glim men en het behang is kraakhelder. Maar achter het behang, zitten grote scheuren, de kozijnen zijn verzakt en in het huis is geen closet. Al wil ze nog zo graag blijven, wed. van Remmer den moet het huis uit, want sinds en kele maanden zit het witte bordje op haar deur en de gemeente gaat daar in verloop van tijd de buurt danig ver anderen. Ook de huizen Panhuis 1, 3, 5 en 7 hebben wij gekeurd. De gemeen te vertelde ons namelijk dat ook hier naar oplossingen gezocht wordt. Wij zijn er helaas niet in geslaagd in de huizen zelf te komen, maar een blik door de voordeur deed ons toch ge loven dat hier hoognodig verandering moet komen. Dc toestand is hemelschreiend, maar ook de gemeente kan geen ijzer met handen breken. Pas als een passende woning voor het gezin gevonden is komt het huis vrij en dan gaat het voor de vlakte, aldus het geachte raadslid. Het oude gemeentehuis op de Vismarkt te Rhenen. Zo te zien een herenhuis, maar in werkelijkheid goed voor afbraak. Hoewel de wedstrijd in Nijkerk door de Veenendaalse dames met 5-2 gewonnen was, ging de VZC-ploeg maandagavond j.l. met gemengde gevoelens in het water. Dat het goed was deze tegenstander niet te onderschatten bleek spoedig, want reeds na korte tijd keek VZC tegen een 0-1 achterstand aan. Debet hieraan was een levens groot misverstand in de achterhoede, wat de midvoor van Flevo benutte om er 0-1 van te maken. Maar VZC versaagde niet; bijna de gehele ploeg trok ten aanval, wat nog wel eens resulteerde in een opeenhoping van speelsters voor het Flevo-doel, zodat er geen doorkomen aan was. Vlak voor rust slaagde Willy Drost er echter in, na goed doorzetten van Dorian v. d. Meer, de stand in even wicht te brengen, 1-1. Na rust een geladen VZC-ploeg in het water, die heel goed begreep, dat als ze de race om het kampioenschap met De Vuursche vol wilde houden, ze deze wedstrijd moesten winnen. De zaken werden nu verstandiger aangepakt; aanvallen vanuit het ach terveld opgezet zaaiden paniek in de Flevo defensie. Vooral Toos v. d. Loos- drecht en Coby v. d. Bosch gaven blijk de juiste mentale instelling te bezitten; te vechten tot het uiterste. De uitvallen van Flevo bleven ge vaarlijk en alles wat VZC was juichte toen Joanne Slotboom, die door een lange rush van de onvermoeibare Co by v. d. Bosch in vrije positie de bal kreeg er 2-1 van maakte. In de res terende speeltijd probeerden de Flevo- dames nog gelijk te komen met VZC, maar de verdediging hield stand. Al met al een knappe en verdiende over winning voor de ploeg die blijk gaf het meeste vechtlust en doorzettings vermogen te bezitten. Ook togen maandagavond de VZC- meisjes naar Ermelo om daar hun leeftijdgenoten van ZEW te ontmoe ten. De vrouwelijke hoop van VZC was niet opgewassen tegen het sterke ZEW en verloor met 5-1. Toch zitten er in dit team enige talenten, die over enige jaren waardevolle aanwinsten voor de damesploeg kunnen worden, mits de geestdrift en de training op dezelfde voet voorgezet wordt. Een Oostenrijkse trui voor een Oostenrijkse vakantie. Hij is ge maakt van het makke lijk wasbare en krimp- vrije materiaal dralon. Wie Wenen en de Weense mode goed wil begrijpen, moet Wenen, moet Oosten rijk, het landschap en de Oostenrijkers kennen. Want deze mode is uit het landschap ontstaan, en zoals het landschap zelf is ook de mode verschoond van overdrijving en extravagantie, en is meer gericht op charmante en gere serveerde vrouwelijke elegance. De perfekte snit en de harmonie van kleur en materiaal zijn opvallend. In plaats van door revolutionaire veranderingen in het nieuws te komen, weet de Weense mode zich door smaak te handhaven. Daarom worden de mo- dische details steeds graag overgenomen, terwijl de zorgvuldige afwerking van Weense ontwerpen zeer op prijs wordt gesteld. De Weense vrouw heeft ongeacht haar maatschappelijke positie een open oog voor de mode; zij verstaat de kunst zich te kleden, en het bevredigt haar, zich met goede kleren te tooien. Zij laat zich leiden door haar goede smaak, die iedere buitensporigheid afwijst. Tailleurs en mantelpakjes zijn haar favorieten, omdat zij uitdrukking geven aan de onopvallende elegance, die zij in haar kleding prefereert. In de modeschool van Wenen, in slot Hetzendorf, worden de meisjes in alle facetten van het modeberoep onderwezen. Hier komen vakkundige textiel- ontwerpsters, modetekenaars en coupeuses vandaan. Ook het vervaardigen van accessoires is in het leerplan opgenomen. Handgemaakte accessoires nemen overigens een belangrijke plaats in, zowel in als buiten Oostenrijk, Bijoux, shawls en lederwaren „made in Austria" zijn in vele landen geliefd. Zo ook de befaamde petit-point-tasjes, die vanuit Wenen naar vrijwel alle landen van de wereld worden geëxporteerd. Handgemaakte Weense blouses, zowel als jerseys en bonneterie uit Oostenrijk zijn wereldbekend. Salszburg, de stad waar reeds vroeger het vervaardigen van de eigenlandse „Trachten" zeer geliefd was, bezit in de vrouwenschool Annahof een school, die zich het instandhouden van de „Trachtenmode" voor ogen stelt. Naast de grote mode heeft zich in Oostenrijk, niet beinvloed door de mode stromingen, de „Dirndl" gehandhaafd. Deze typisch Oostenrijkse klederdracht is in vorm steeds gelijk, maar wijkt per landstreek iets af. Het materiaal is wel in ieder gebied hetzelfde linnen of katoen. Er bestaan ook wel „Dirndls" van kostbare brokaat of zijde, maar die worden alleen bij speciale gelegenheden gedragen. Net als vroeger worden de stoffen dikwijls handbedrukt in traditio nele volksmotieven. Uit de „Gwandl" van de voerlui, de alpenjagers en de hout hakkers, ontwikkelde zich de „Wetterfleck" uit lodenstof, die als cape weer door de mode ontdekt werd. Natuurlijk heeft de Oostenrijkse textielindustrie zich aangepast aan het ge bruik van nieuwe stoffen. Naast het aloude linnen, de katoen, zijde en wol, worden ook synthetics zoals dralon toegepast. Dralon neemt in de bonneterie- sector een grote plaats in. Dit makkelijk wasbare materiaal leent zich o.a. uit stekend voor pullovers, die gedurende de wintersport een onontbeerlijk kle dingstuk zijn. Oostenrijkse fabrikanten maken uit dralon heel aparte truien, zowel voor dames als voor heren. Tot slot mogen wij opmerken, dat Oostenrijk op kledinggebied een luilekker land is, dat naast haute couture en een rijk geschakeerde volksmode een smaak volle confectie biedt, en dat op de wereldmarkt een geheel eigen plaats inneemt. Wij moesten er opeens weer aan denken: een zonnige namiddag zo omstreeks de Paasvakantie, toen wij, trots als de spreekwoordelijke pauw met ons eerste schoolrapport thuiskwamen. Vrij van onvoldoendes die later wij durven het nu gerust te bekennen bij herhaling onze cijferlijsten ontsierden, vormde dat rapport een nog niet eerder bereikt hoogtepunt in ons prille bestaan. „Dat moet gevierd worden", vond vader, en zoals dat dan te doen gebruikelijk is, kwam ook toen het fototoestel er aan te pas. En kijk, dat had hij nu niet moeten doen. Wij vonden alles best, en zouden zelfs bereid zijn geweest, om bij wijze van demonstratie enkele optelsommen ten beste te geven. Maar „gekiekt" worden, neen Ach, wij kennen ze allemaal, de kinderfoto's uit die tijd. Allemaal, de harkerige jongentjes en meisjes met armen en benen waar de slachtoffers kennelijk geen raad mee geweten hebben de fotografen uit die tijd trouwens evenmin van hun gemoedsgesteldheid: op-een- zeker-moment, kan een uiterst dank bare hobby gaan vormen. Het is na melijk bepaald niet zo, dat alleen wat wrang-aandoende foto's het predicaat Candid verdienen. Soms lijkt het er wel op, maar het kan anders! Raad nummer één: Laat de kinde ren zoals ze zijn. Bij alle mogelijke at- Niet, dat het in onze tijd nu zo héél veel anders iswas dat maar waar. In maar al te veel foto-albums van recente datum komen wij moderne versies tegen van de drakerige kin derfoto's, die weliswaar een bruikbare registratie vormen van Hoe-Jan-er- uitzag, maar in geen opzicht een in zicht geven in de persoonlijkheid, de geaardheid van het kind. En dat is goedbeschouwd, nog het ergste van al. Gelooft u ons gerust, het is ons niet primair begonnen om technisch vol maakte opnamen: waar wij veel meer waarde aan hechten is of de foto's bij machte zijn om het kind, Ons kind „voor later" vast te leggen, zoals het nu IS. Spelend, slapend, etend, vech tend, als het dat graag doet! Naar on ze mening zijn kinderfoto's dan pas goed, als wij later met iets van ver tedering kunnen zeggen: „Gunst, ja., zo was ie..". Natuurlijk is het zo, dat een ieder recht heeft op eigen smaak, en over visie zullen wij het vandaag evenmin hebben. Maar als het zo is, dat het bovenstaande ergens toch wel uw instemming heeft, laten wij er dan samen eens voor gaan zitten om met de voor ons liggende zomerdagen in het verschiet nu eens eindelijk die foto's te gaan maken, zoals U eigen lijk zou willen. Het is tevens een mooie gelegenheid eens kennis te maken met een vorm van fotografie die u misschien alleen nog maar kent van het werk van an deren: de CANDID-fotografie. „CAN DID", waaronder men verstaat het on gemerkt fotograferen van mensen om daardoor te komen tot een uitbeelding tributen die wij straks nodig hebben, laten wij dus kammen en borstels even buiten beschouwing, want die hebben wij voor onze foto's NIET no dig. Het wordt natuurlijk anders als wij portretten willen maken, maar daar'gaan wij het een volgende keer over hebben. Laat ze dus Geef ze het speelgoed, waar ze het liefste mee spelen: ook als het die „ontoonbare" lappenpop is: en laat ze er mee spelen. En dan: breng geen complete batte rij in stelling. Een flitser, liefst niet op het toestel maar middels een ver- lengkabeltje met de camera verbon den die kosten maar een paar kwartjes, dus natuurlijk hebt u er een kan een uiterst nuttig hulp middel zijn. Wij hopen niemand tekort te doen als wij ervan uitgaan dat de doorsnee afmeting van een Nederlandse huis kamer gesteld mag worden op 12 m* 3 Als ze huilen lijken ze sprekend op elkaar. De tuinen zijn nu op het mooist. Hoewel er de volgende maand nog volop bloemen in uw tuin zijn, kan men dan toch wel zien, vooral aan het groen, dat de zomer weer een eind op weg is. Er is thans volop werk aan de winkel. Om zo lang mogelijk van de bloemenweelde te kunnen genieten is het een gebiedende eis om alle uit gebloeide bloemen zo spoedig moge lijk te verwijderen, zodat ze geen zaad kunnen vormen. Rozen die uit gebloeid zijn moeten worden verwij derd om reden zij de planten, door zaadvorming, sterk uitputten. Dit geldt natuurlijk niet voor de botani sche rozen die men in de tuin heeft, daar deze hoofdzakelijk om haar mooie bottels worden aangeplant. Hiervan mag men de uitgebloeide bloemen niet wegnemen, immers ko men er dan geen fraai gekleurde bot tels aan. Over een paar weken gaat de bloei der rozen sterk achteruit, de planten moeten dan weer op kracht komen. Dus geeft u de rozen nu een bemesting. Onder de groenblyvende heesters komen in vele tuinen enige hulst struiken of hulstboompjes voor. Er zijn van die hulstboompjes die min of meer als pyramideboompjes worden gekweekt. Deze boompjes moeten hun vorm behouden en moeten nu ge snoeid worden. De uitstekende takjes moeten met een snoeischaar worden ingekort. Dit werkje moet u niet doen met een heggeschaar want dan ont staan er allemaal halve bladeren en dat is een lelijk gezicht. Over de hulstsoorten wil ik dit nog zeggen: Er zijn hulstsoorten die enkel man nelijke bloemen voortbrengen. Deze geven dus nimmer bessen, doch er zijn ook soorten met alleen vrouwe lijke bloemen. Die kunnen wel elk jaar bessen geven, doch moeten dan worden bestoven door het stuifmeel van de mannelijke bloemen. Eien soort waarop zowel mannelijke als vrouwe lijke bloemen voorkomen, namelijk de Hex aquifolium variëteit pyramidales, geeft elk jaar fraaie bessen. Het zal u nu duidelijk zijn, hoe het komt dat u helemaal geen bessen meer aan uw boompje krrjgt, terwijl het vol bessen zat toen u het kocht. Wie het volgend voorjaar en zomer van een bloemen weelde wenst te genieten moet thans diverse soorten zaaien. Tuinieren is steeds maar vooruitzien! We zaaien thans o.a. Duizend schoon, Vergeet my niet, violen. Laat het zaad op een schaduwrijk plekje ontkiemen. Wanneer de felle zon over het gezaaide schijnt dan is de zaak verloren. Zijn de plantjes eenmajp op gekomen en hanteerbaar, dan möeten deze verspeend (verplant) worden. Dan vragen ze juist wel een zonnig plekje. Het zaaisel van violen, etc. mislukt al te vaak doordat werd gezaaid op een plek waar de volle zon het ge zaaide kon beschijnen. Dat is funest en loopt op een mislukking uit. E. J. Grysen, Rhenen b.v. 4x3 meter dus. In die ruimte kunt U alle kanten uit, wat opname richting betreft: in vrijwel alle ge vallen echter zal de afstand lens onderwerp, welke bruikbaar is voor de foto's die we willen maken, lig gen tussen de 1.75 en 2.25 meter. Met deze wetenschap gewapend, en met de kennis van de formule R(ichtgetal) A(fstand) x (dia)F(ragma) kunnen wij normaliter alléén nog maar goed belichte foto's maken. (Dat we het in bovenstaande verhandeling gehad hebben over het maken van flitsfoto's zal wel niemand ontgaan zijn). Alleen nog één ding: op kleuren film flitst U natuurlijk met BLAUWE flitslampjes weet U echter ook dat bij sommige kleurennegatiefilms het gebruik van WITTE lampjes wordt geadviseerd? Nog één laatste raad. Kinderen wil len nogal eens uitgelaten zijn. Profi teer daarvan, maar bedenk het vol gende: zij koppelen blijheid vaak aan beweging. Laat U, als bezitter van een betrekkelijk eenvoudige box-ca mera, niet afschrikken. Uw jongste die op zijn driewielertje kruipt en er vandoor gaat, de gang in desnoods, is goed te fotograferen. Zo, en nu maar aan de slag.

De Vallei | 1964 | | pagina 5