i Nu invriezen m f 99.75 f 99.75 f 29.95 f7.95 en f9.95 f 15.95 f 7.95 f 14.95 Voor Uw vacantie a. Enkele verkoopsters b. enkele leerling verkoopsters DIJKSTRA BARABBAS The Young Ones VAKANTIEREGELING Veenendaalse Melkhandel DRUKWERK Magazijn flHet Anker Veenendaal Sla Uw slag. Voor de vacantie. Jongens pantalons Suède damesjasjes Jongens colberts Heren costuums Jongenspakken Damesmantels Damesrokken Nylon dusters Damestruitjes Zomerjaponnen ■n/flHHH avrfcfts Ds. J. C. de Bie gaat naar Ederveen Veenendaler wordt predikant bij de Geref. gemeente (syn.) te Dordrecht DE VALLEI UW BLAD ADVERTEREN DOET VERKOPEN draópi Beroepen Bezwaren rond herbouw Haastrechtse kerk Evangelie van Johannes in populair Nederlands Inmaken en wecken voorbij! KOEL/DIEPVRIES- KASTEN (voor populaire prijzen) Fa. G. J. Hiensch Wij hebben binnenkort plaats voor: denl^osck ADMINISTRATIEVE KRACHT (mnl.) ASSISTENT Terlenka alle maten Echte Zeer moderne van 6 tot t #1 90 16 jaar JL*f« Pracht het nieuwste Pracht terlenka van 6 tot f #|Q 95 18 jaar W u Uitzoeken Beeldige terlenka Pracht gebloemd Enorme partij Wol, draion en leacryl. Leuke het allernieuwste B IO RHENEN 5 VOORSTELLINGEN Wordt verwacht!!! 55 dagen in Peking en The West Side Story „DE MALLE MOLENCLUB" BOSSANOVA OVERHEMD BLOUSES Anton Achterberg Leuke blouses f3,95 en f4,95 Heerlijk zachte draion truitjes f4,95 en f6,95 Sportieve streeptruitjes f7,95 Ook ÜW voordeel ligt bij w© LLANA 1 N B M REIS met de SPECIALE DAGTOCHTEN van 15 juli t.e.m. 14 aug. prijs f5,50 (kinderen f375) GROOT en KLEIN Drukkerij „De Gelderse Vallei" Ds. J. C. de Bie te Aalst, die het beroep naar de Hervormde Gemeen te van Ederveen aannam was ook beroepen te Eist (U.). Vanzelfspre kend heeft hij voor het laatste be dankt. De door de Hervormde Gemeente van Veenendaal beroepen zesde predikant, ds. J. den Hoed te Wijk bij Heusden preekt a.s. zondagmor gen ter kennismaking in de Vredes- kerk. Voor het beroep van de Oud-Ge reformeerde Gemeente te Achter berg bedankte de weleerwaarde heer B. Toes te Kinderdijk. Ds. J. C. de Bie te Aalst in de Bommelerwaard heeft een be roep naar de Hervormde Ge meente van Ederveen in de classis Arnhem aangenomen. Hij wordt daar de opvolger van ds. K. Schipper, die op 19 januari van dit jaar naar Middelharnis is vertrokken en die daar een week later intrede heeft ge daan. Ds. De Bie werd op 2 december 1925 te Sprang Capelle in Noord Brabant geboren. Hij bezocht eerst de ulo-school te Waalwijk en was daarna enige tijd werkzaam op de boerderij van zijn vader, op een kan toor en was verder ook nog enige T tijd in militaire dienst. Naderhand bezocht hij het lyceum te Tilburg, waar hij in 1954 eindexamen gym nasium A. deed en studeerde ver- volgens nog theologie aan de Rijks Universiteit te Utrecht, waar hij in 1958 zijn kandidaats- en ongeveer een jaar later zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer De Bie in het eerste halfjaar van 1959 eerst enige maanden bij ds. F. J. Sinke te Bol nes in de burgelijke gemeente Rid derkerk stage had gelopen (werk zaam was geweest als leervicaris) en hij in februari 1960 na een te Arn hem gehouden colloquium was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 23 mei van datzelfde jaar (1960) door zijn mentor, ds. *F. J. Sinke uit Bolnes bevestigd als predikant van de Hervormde Ge meente van Aalst in de classis Bom mel. Tijdens zijn vier-jarige ambtsbe diening als predikant van de Her vormde Gemeente van Aalst heeft ds. De Bie verschillende bestuurs- funkties vervuld en zitting gehad in tal van commissies. Zo was hij o.a. bestuurslid van de classicale jeugdraad in de classis Bommel; lid van de provinciale jeugdraad in de provincie Gelderland; bestuurslid van het Protestants Contact in de Bommelerwaard; voorzitter van de afdeling Brakel van het Nederlands Bijbelgenootschap en voorzitter of bestuurslid van plaatselijke vereni gingen. Ds. De Bie is getrouwd en vader van één kind. In een kort telefoongesprek dat wij met ds. De Bie hebben gehad deelde hij ons mede, dat de datum van het afscheid te Aalst en die van de intrede te Ederveen nog niet is vastgesteld. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden dacht hij, dat het wel oktober kan worden voordat hij intrede te Ederveen zal doen. AMERONGEN: Zondag 5 juli werd voor de Gere formeerde Kerk de verkiezing ge houden van een broeder ouderling. De uitslag van de stemming was dat de heer K. v. d. Berg door de ge meente gekozen werd en door de kerkeraad zal worden benoemd. GENERALE SYNODE VERGADERDE De generale synode is vorige week in vergadering fcjjeen geweest. Daar is een kwestie behandeld die ten nauwste betrekking had op Veenen daal en in het bijzonder op de groep Sola Fide. Deze groep neemt zoals bekend in Veenendaal een minder heid in in de Herv. Kerk. Tot nu toe gold voor deze minderheid de zgn. noodvoorziening, maar volgens overgangs-bepaling 238 loopt de hui dige regeling dit iaar af en iedereen is het er mee eens dat de huidige toestand niet voortgezet moet wor den. De Synode heeft nu voorlopig bepaald dat de noodgemeente om gezet moeten worden in bijzondere wijkgemeenten. Dit houdt in dat Veenendaal er waarschijnlijk een wijkgemeente bij zal krijgen, die niet volgens geografische gj-enzen, maar door van gemeenteleden die een an dersoortige prediking en pastoraat begeren dan in de gewone wijkge meente gevonden wordt. Ook de ver tegenwoordigers van deze bijzondere wijkgemeente krijgen zitting in de centrale kerkeraad. Meji moet zich echter nog wel realiseren dat de plaatselijke kerkeraad haar goed keuring nog aan het plan moet ge ven. Gebeurt dit niet, dan wil de Synode de noodgemeente maken tot „een bijzondere wijkgemeente in wording". Er wordt dan wel een eigen gemeenteleven opgebouwd, maar het kontakt met <*e centrale kerkeraad ontbreekt nog. Wel nemen de afgevaardigden van deze wijkgemeente deel aan de clas sicale vergadering met aktief en pas sief kiesrecht. SOLA FIDE Bij de penningmeester van de Zen dingscommissie kwam het mooie bedrag van 325,binnen. Dat be drag was bijeen vergaard door de Juliana van Stolbergschool. RHENEN: Dit jaar krijgt de studenten wereld van Wageningen ook te maken met de geboortegolf van de jaren 1945- 1946. Hierdoor komen er in Wage ningen zelf studentenkamers tekort, daarom zullen de omliggende plaat sen ook mee moeten helpen de stu denten te herbergen. De noviaats- commissie van de Prot. Chr. Stud. Ver. S.S.R. roept daarom de inwo ners van Rhenen op kamers ter be schikking te stellen aan de jongelui die in Wageningen hun kennis gaan verrijken. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij S.S.R.Herenstraat 4 te Wageningen of bij dominee Vol- ten te Rhenen. De jeugdcentcollecte heeft afge lopen jaar in de Gereformeerde kerk een record bedrag opgebracht. De opbrengst was n.l. 61 gulden. In Veenendaal wordt momenteel een aktie gevoerd om een steentje te kunnen bijdragen tot de herbouw van de onlangs afgebrande Her vormde Kerk van Haastrecht, de plaats waar in de meidagen van 1940 veel Veenendalers geëvacueerd zijn geweest. In „Kerknieuws" staat te lezen, dat de plannen voor herbouw op een tweetal grote bezwaren stuiten. Er is om te beginnen een tekort van enkele tonnen en de te lage ver zekering van het gebouw werkt dit nog aanmerkelijk in de hand. Wel wil men proberen een behoorlijk deel van het tekort te halen uit een proces, dat zal worden gevoerd te gen het bedrijf, dat leidekkerswerk- zaamheden uitvoerde. Deze werk zaamheden zijn vrij zeker de directe oorzaak van de brand. Een tweede bezwaarpunt is het toekomstig uiterlijk. De toren veel ouder dan de ker kzelf komt voor subsidie in aanmerking, maar de kerk komt niet op de lijst van mo numentenzorg voor en subsidie voor de herbouw hiervan is dan ook twij felachtig. De mogelijkheid van subsidiever lening is wel aanwezig als de kerk wordt herbouwd zoals hij er vóór 1896 uitzag. Het 150-jarige Nederlandsch Bij belgenootschap is al jaren bezig met de voorbereidingen om de Bijbel in hedendaags Nederlands te vertalen. In Centraal Weekblad bericht men een eerste poging in die richting, n.l. de uitgave van een boekje, onder de titel „Licht". Hierin wordt het evan gelie van Johannes in hedendaags, populair, Nederlands weergegeven. Om vermeld weekblad enkele voorbeelden na te noemen: De bekende ouderwetse aan doende woorden „Voorwaar, voor waar" heeft men omgezet in „Ge loof mij". Als volgend voorbeeld Johannes 5 14-17, dat in de nieuwe vertaling aldus luidt: „Daarna vond Jezus hem in de tempel en zeide tot hem: zie, gij zijt gezond geworden; zondig niet meer opdat u niet iets ergers overkome. De man ging heen en zeide tot de Joden dat het Jezus was die hem ge zond gemaakt had en daarom wilden de Joden Jezus vervolgen omdat hij deze dingen op Sabbath deed. Maar Hij antwoordde hun: Mijn vrder werkt tot nu toe en Ik werk ook". In „Licht" lezen we dit gedeelte als volgt: „Later trof Jezus hem aan in de tempel en zei tegen hem: Je bent nu wel weer gezond maar je moet je leven beteren want anders gebeurt er iets ergers met je. Toen ging de man aan de Joden vertellen dat het Jezus was die hem genezen had. Nu had den de Joden het op Jezus voorzien omdat hij zulke dingen op Sabbath deed. Maar Hij zeide tegen hen: „Mijn Vader werkt dóór, dag in dag uit en Ik ook!" Een ander zinnetje uit Johannes 7 14, n.l. „Doch toen het feest reeds op de helft was ging Jezus op naar de tempel en leerde" is in heden daags Nederlands: „Halverwege het feest kwam Jezus in de tempel en gaf er onderricht". Zij nog vermeld, dat men dit zeer lezenswaardige boekje kan bestellen voor één gulden bij het Nederlandsch Bijbelgenootschap, Postbus 620, Haarlem. Onlangs werden na het afleggen van kerkelijke examens vijf personen in Ne derland toegelaten tot het predikambt b(j de Gereformeerde Gemeente (synodaal) Eén van deze v(jf is de heer D. Hakkenberg, sinds 1959 inwoner van Veenendaal. De heer Hakkenberg woont met zjjn vrouw en dochtertje in het Franse Gat en „begon" in Veenendaal als onderwijzer aan de Chr. v.g.l.o.-school (thans Chr. school voor handel en nijverheid) aan de Gecrseweg. We mochten ondanks een vrjj Iaat uur een gesprekje met deze aanstaand predikant hebben, want de heer Hakkenberg heeft inmiddels één van de vele beroepen, die in enkele weken tijds op hem werden uitgebracht, aangenomen. In het komende najaar gaat hij als predikant de Gereformeerde Gemeente van Dordrecht, een gemeente van rond 500 zielen, dienen. Het vergevorde tijdstip, waarop het gesprek plaatsvond bracht de zaak eigenlijk onmiddellijk op een enorme nood in de Gereformeerde Gemeenten, namelijk het tekort aan predikanten. De heer Hakkenberg was pas voor een gesprekje be schikbaar na het vervullen van een spreekbeurt in Mijdrecht. Een kerkdienst midden in de week, zou men kunnen zeggen. Dit is geen typisch kantje van het be sproken kerkgenootschap, maar het houden van godsdienstoefeningen midden in de week geschiedt uit sluitend uit bittere noodzaak. Op zondagen worden in veel ge meenten leesdiensten gehouden, om de eenvoudige reden, dat de predi kanten dan in eigen gemeente moe ten zijn. Diezelfde predikanten lei den dan op een doordeweekse avond een godsdienstoefening in een an dere gemeente. Dordrecht, de gemeente waar de heer Hakkenberg straks heengaat, is 14 jaar vakant geweest. Het tekort kan men nog eens onderstrepen met het noemen van het aantal beroepen, dat de afgestudeerden van dit jaar in totaal mochten ontvangen; 65, een gemiddelde dus van 13 beroepen per persoon. Het is reeds gezegd, dat de heer Hakkenberg in 1959 naar Veenen daal kwam. Van 1 februari van dat jaar tot september 1960 was hij on derwijzer. Daarna werd hij toege laten tot de Theologische School van de Geref. Gemeenten te Rotterdam. Een toelating, die men niet mag vergelijken met de toelating tot een universitaire predikantenstudie. Voelt men zich namelijk geroepen om predikant bij bijvoorbeeld de Hervormde of de Gereformeerde Kerk te worden dan gaat men in die richting studeren aan een universi teit. Zo niet big de Gereformeerde Gemeenten. Men wordt niet „zo maar" tot de Theologische School toegelaten, maar er wordt een onderzoek gedaan naar roeping en genadestaat; er wordt, populair gezegd, op ge let of men geestelijk rijp is om het ambt van predikant te ver vullen. Na tw# jaar, uiteraard met goede resultaten, studeren aan de school ontvangt men een zgn. preekcon- sent, hetgeen betekent dat men naast de studie, in de Dienst des Woords mag voorgaan. Om tot de persoon van de heer Hakkenberg te komen: hij is zeer be scheiden in het beantwoorden van bepaalde vragen, die hem worden voorgelegd. Niettemin acht hij het als zijn taak om antwoord te geven op vragen die hem worden voorge legd. Een omzichtig en een voor zichtig antwoord, omdat er zoals de heer Hakkenberg het zelf zegt „zoveel verwarring kan worden ge sticht en misverstanden kunnen worden opgeroepen in het „eigen" en de vele lcerkgenootschappen in Nederland". Ook wenst hij op de achtergrond te blijven, omdat hij „als a.s. dienaar van Christus schuil wenst te gaan achter die enige Naam". Voor zichzelf acht hij het een groot wonder, dat hij door God geroepen is tot de Heilige Dienst. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat een predikant en ook een kerkge nootschap zich zou moeten opsluiten. Dat er een soort wereldmij ding zou moeten zijn. Er loopt evenwel, vol gens de heer Hakkenberg, een scherpe scheidslijn tussen kerk en wereld. Hetgeen niet wil zeggen, dat de wereld niet in de kerk aanwezig is, maar ondanks dat moet de kerk toch trachten om een „lichtend licht" in de wereld te zijn. In de wereld, in alle facetten van het dagelijkse le ven. moet men dit kunnen zien en merken aan degenen, die zich chris tenen noemen. Ongewild wordt men, ook als „kerkmens", geconfronteerd met de dingen en problemen van deze tijd, maar daarom is er voor de chris tenen bijzondere waakzaamheid ge boden. Om die reden wijst de heer Hakkenberg bijvoorbeeld de tele visie af. Het werkt naar zijn me ning demoraliserend. Het ware volk des Heeren is gast en vreemdeling op aarde, en leert door genade zoeken de dingen die Boven zijn, waar Christus is. Over de pogingen tot eenheid der kerken gesproken, is de heer Hak kenberg van mening, dat het nodig is zich te blijven oriënteren op alle terreinen. Toch meent hij dat de rechte eenheid niet in allerlei men selijke pogingen moeten worden ge zocht, maar uitsluitend op de grond slag van Gods Woord. Allereerst in waarachtige schuldbelijdenis voor God. De ware kerk is niet gebonden aan bepaalde plaatsen of personen: als het praktische geloofsleven ge oefend mag worden vallen de kerk muren weg. Juist in het isolement meent de heer Hakkenberg de kracht van de kerk te onderkennen. De ware kerk blijft zich reformeren, blijft strij den niet tegen andere groepen maar tegen zichzelf, omdat zij weet dat de grootste vijand in eigen hart schuilt. Een strijd, die zoals de heer Hakkenberg het zegt, slechts door de kracht van de Heilige Geest gevoerd kan worden. De strijd van de ware christen komt op uit.de ontdekking, dat hij in eigen kracht niets vermag, maar al leen door de genade Gods is, die hij is. Daarom wenst hij die genade Gods te roemen, tot eer van Zijn Naam te leven en tot heil van zijn medemens Maandenlang be waren door gega randeerd lage tem peraturen van ten minste 18* onder 0. U zult verrast zijn als U komt kijken bij: Dubbeldeurs type 1964 Zandstraat 111 - Markt 18 Meisjes met enkele jaren Mulo- of H.B.S.-opleiding of ruime ervaring als verkoopster, kunnen rekenen op een prettige werkkring en een goed salaris. Leeftijd NIET beneden 18 jaar. leeftijd niet beneden 15 jaar. Na ge bleken geschiktheid goede vooruit zichten. voor uw geschenken Hoogstraat 9-11 - Tel. 2292 - Veenendaal WEEKRECLAME IETS BIJZONDERS Rumcake per stuk f 2,15 Hazelnoottaarten Turko's per stuk f 2,25 Slagroomtruffels 200 gram f 1,20 Amandel bokkepootjes 250 gram f 1,45 f Enthousiast roept iedereen ha gebak van Hoofdstraat 21 Veenendaal Telefoon 08385-2136 PIANOFABRIEK N.V. te EDE vraagt voor uiterlijk 1 sep tember a.s. voor de VERKOOPAFDELING Deze zal in hoofdzaak belast worden met de administratie en correspondentie behorende bij de verkoop en verzending van de piano's van onze doch teronderneming in Ierland. U.L.O.-opleiding alsmede enige kantoorervaring is gewenst. Tevens gevraagd voor spoedige indiensttreding van de magazijnmeester. Deze krijgt de leiding van de uitgifte van magazijngoede ren naar de produktie-afdelin- gen. Bekendheid met maga- zijnbeheer strekt tot aanbeve ling. Sollicitaties met gegevens over opleiding, vervulde funkties, enz. worden gaarne bij de personeelschef, Reehorster- weg 50, Ede ingewacht. Persoonlijke aanmelding mo gelijk dagelijks van 8.30-17.30 uur. Donderdag 9 juli 7.30 uur. Zaterdag 11 juli 7.30 uur. Zondag 12 juli 7.30 uur. Maandag 13 juli 7.30 uur. Woensdag 15 juli 7.30 uur. Vertoning van de grote spectaculaire film in Cinemascope en kleuren stereofonisch geluid. Telefoon 2901 Anthony Quinn - Silvano Mangano - Jack Palance - Arthur Kennedy Barabbas.... in de verschrikkelijke zwavelmijnen van Si cilië en de onmenselijke gladiator-arena's van Rome kreeg hij de naam onsterfelijk te zijn. Toegang 14 jaar. Verhoogde toegangsprijzen. Zondag 12 juli 3 uur CLIFF RICHARD in de vrolijke film in Cinemascope en kleuren met The Shadows: Toegang alle leeftijden. 14 tophits in de vrolijkste show die u ooit zag. Zaterdagavond vanaf acht uur feest in de molen m.m.v. „The Blue Sharks" voor leden en introducées ZOJUIST ONTVANGEN met lange mouw, in versch. kleuren f8,95 dames Helanca broeken v.a. f 17,95 Veenendaal-zuid rr Uw wolapeciaolioali Markt 7, Veenendaal. Tel. 3120 iedere WOENSDAG EN VRIJDAG speciale dagtochten naar DE EFTELING en DELTAWERKEN met mogelijkheid tot bezoek aan de bouwput. Vertrek van Renkum - Wageningen Rhenen en Amerongen Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de N.B.M.-reisbureaus en de plaatselijke VW kan toren. Hierbij maken wfl bekend, dat voor de plaatselijke melkhandel het vakantie- tijdvak is vastgesteld van 13 juli t.e.m. 1 augustus. Het is de bedoeling dat elke Veenen- daalse melkslijter meer wijken voor zijn rekening neemt. Er wordt gebeld ten teken dat de „melkslijter" voor uw woning staat. Om één en ander zo vlot mogelijk te laten verlopen, verzoeken wij u vrien delijk om de melk- en melkprodukten aan de wagen of bakfiets af te halen. Tijdens de vakantie wordt alleen tegen kontante betaling geleverd. Vanzelfsprekend worden grootverbrui kers, zieken en ouden van dagen, die bezwaarlijk melk kunnen halen, ge woon bediend. Men wordt verzocht dit in overleg met de melkhandelaar te regelen. Voor uw medewerking zeggen wij u bij voorbaat dank. HET BESTUUR.

De Vallei | 1964 | | pagina 6