Hervormde Kerk te Renswoude 325 jaar Mevrouw v. Benthem Politieberichten VEILIG OP VAKANTIE Druk wedstrijdprogramma SCHRIJVEN TEKENEN SLAGZINNEN ONTWERPEN HUISMOEDER ZIJN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" DINSDAG 14 JULI 1964 Nr. 56 Aktie nieuwe kerk in Haastrecht Gibraltar wordt frivool Automatische waarschuwing voor doorsmeerbeurten De zwemvierkamp te Rhenen SCHERPENZEEL Bijzondere bijeenkomst voor personeel Oorlogsbanden overleefden (legertruck-) carrosserie West-Duitsland bouwt in Europa meeste huizen Aan het stichtingsjaar 1639 gaat een zeer belangrijk jaar vooraf. In dat jaar vallen n.l. de beslissingen omtrent het beroepen van een eerste predikant en het stichten van een eigen kerk. In het jaar 1638 verzochten geburen en ingezetenen van Renswoude aan de Hoogmogende Heren Staten van het land van Utrecht „door beleijt en directie van den Ed. J. Johan van Rheden Domdeken en Heere van Renswoude verkregen" van een eigen kerk en predikant te mogen voorzien worden. Nu rijst wellicht de vraag: werden er dan geen godsdienstoefeningen te Rens woude gehouden Het antwoord luidt bevestigend. In het huis van zekere Aert Rouw, dat bij de Borchwal (zoals kasteel Renswou de genoemd werd) gelegen was werden in het eerst van augustus 1638 predikbeur ten gehouden door ds. Berchmannus, pre dikant te Veenendaal. Eigen predikant Kennelijk was men meer gesteld op 'n eigen vaste predikant. Met behulp van de Classis van Rhenen en Wijk werd, alweer op verzoek van de Heer van Renswoude, tot eerste predikant beroe pen: ds. Michaël Middelhoven. Ds. Mid delhoven was predikant te Castricum en Heemskerk, bij Haarlem, toen bij op 18 okt. 1638 het beroep ontving. Na rijp be raad nam hij het aan en op 11 nov. 1638 werd ds. Middelhoven bevestigd door ds. Bossium, predikant te Amersfoort. Eigen kerkgebouw We laten het kerkeboek spreken: ,,De grooten toeloop en aenwas van toehoerderen heeft de Ed. Heere J. Johan van Reede Heer van Renswoude beweecht om te behertigen en treden tot opbou- winge van de kercke." Wanneer men dit aandachtig leest, dan valt onmiddellijk in 't oog, dat er wordt gesproken over „de opbouwinge van de kercke". Dat wil dus zeggen, dat men niet vraagt om het bouwen van een kerk, maar het opbouwen, of liever, her bouwen van een reeds bestaande bouwval van de kerk. I Er moet dus een kerk te Renswoude gestaan hebben. II Deze kerk was een ruine. III De ruïne was er al in begin 1638, omdat men toen kerk ging in het huis van zekere Aert Rouw. Over het ontstaan van de ruïne, moge lijk door brand, bestaat een verhaal. Wij houden ons echter aan dat wat de his torie aan feiten geeft en laten het ver haal voor wat het is. De toestemming tot het bouwen of op bouwen van de kerk werd gegeven. De eerste steenlegging zal wellicht on der grote belangstelling hebben plaats gevonden. In het kerkeboek werd dit heugelijke feit als volgt gememoreerd: „De eerste steen is gelegt van Joncker Henderyc sone van den Heere van Rens woude op den 19 Aug. Anno 1639." Een kerkeraad Het aantal leden van de kerk te Rens woude nam met de dag toe en is „tot een goede getaele gekomen". Dit noopt de bestuurders der kerk tot het aanstel len van opzieners naast de predikant. Ds. Middelhoven kreeg dan ook toestem ming van de Classis Rhenen en Wijk tot het verkiezen en bevestigen van enige ambtsdragers over te gaan. Tot gecom mitteerden werd hem toegevoegd ds. En- gelius, predikant te Doorn en ds. Porse- lium, predikant te Schalkwijk. Op 17 juni 1961 vond de verkiezing plaats van de volgende ouderlingen en diakenen: Rijck Cornelisse, Jacob Evertse, Roel Jan Maesse, ouderlingen en Gerrit Teu- nisse, Cornells Otte diakenen. Drie weken na de verkiezing werden ze door ds. Middelhoven in de koepelkerk van Renswoude bevestigd. Vermeldenswaard is, dat in 1641 een zekere Jan Willemse koster van de kerk is. Een eigen pastorie Mogelijk bivakkeerden de eerste pre dikanten in of nabij het kasteel, het oude, wel te verstaan. Want eerst in 1651 is sprake van een pastorie te Renswoude. Het kerkeboek spreekt: „Aengesien door Gods sonderlinge genade de saeke eyndelijk soo verre is gebracht dat Haar Ed. Mo. De Heeren Staten deser Pro- vintie dese plaetse met een bequaeme Pastorije hebben gebeneficeertenz. Predikant is dan ds. Saldenus en deze is „gesint" om direct de pastorie te betrek ken. Ds. Saldenus laat zich direct van zijn meest herderlijke kant zien. „Nie mand," zo zegt hij, „behoeft zich te ont zien hem in ziekte, doodsnood of andere zwarigheid om hulp te komen vragen." Ds. zal gaarne, zelfs bij nacht en ontij gereed staan tot het verlenen van bij stand. Wel verzoekt hij de gemeente vriendelijk hem bij slecht weer, natte of slechte wegen te komen halen. Aan alle kanten is men bezig om de kerk in Haastrecht, die kortgeleden is afgebrand, weer op te bouwen. Omdat vele Veenendalers tijdens de laatste we reldoorlog in Haastrecht geëvacueerd zijn geweest hebben enkele plaatsge noten een aktie ontketend om hier ook geden bijeen te brengen. De Amsterdamsche Bank die als stortingsadres was opgegeven kon ons van de week echter nog geen al te goede geluiden laten horen, wat dus inhoudt dat de Veenendalers nog niet erg diep in hun portemonnaie hebben gekeken. Dinsdag om omstreeks half één reed de heer J. v. V. op de Patrimoniumlaan op onverklaarbare wijze tegen de achter kant van een stilstaande personenauto van de heer H. V. uit Den Helder. Van V. moest op dokters advies naar zjjn woning worden overgebracht. Eveneens dinsdag kreeg de politie melding dat de 8-jarige knaap B. B. van het pand Heuvel 12 enkele ruiten inge gooid had. De schade wordt vergoed. P. M. v. d. P. werd dinsdag op verzoek van de politie uit Brunssum aangehou den. De heer G. J. M. uit Leusden bewoog zich van de week met een auto met drie gladde banden op de weg, terwijl hij ook niet in het bezit was van de nodige papieren. De auto werd in beslag ge nomen. Gisteren vond op het rgwielpad tussen Rembrandtlaan en Geertseweg een aan rijding plaats tussen mej. M. M. P. die op haar bromfiets reed en de 11-jarige L. D. Het ongeluk gebeurde doordat Mej. P. achterom keek en van haar baan af week, daardoor botste ze tegen de 11- jarige op. P. bleef bewusteloos liggen en moest samen met de andere ongelukkige naar het ziekenhuis worden overge bracht. De hoofdingang van de Ned. Herv. kerk te Rens woude, met de wapensteen uit 1639 Deze pastorie vindt men nog steeds op dezelfde plaats. Tegenwoordig is het oude gebouw gemeentehuis van Rens woude. De tegenwoordige Ubbeschoterweg heette vroeger het Domineesdijkje". Een oude prent van de Ned. Herv. pastorie te Renswoude Er zyn automobilisten, die wanneer zij op vakantie gaan, zichzelf en hun voer tuig uitrusten met de meest uiteenlopende attributen zoals gemakkelijke schoe nen, een ruggesteuntje tegen pijn van het lange zitten, een leuk bloemvaasje voor tegen de voorruit, een magnetische sigarettenetui voor op het dashboard, wie weet een mascotte voor de achterruit, een transistorradio tegen de verveling van de lange ritten, een speciale steun voor de nek van de passagier, enz., enz. Op zichzelf steekt daar helemaal geen kwaad in, dit soort artikelen kunnen de reis inderdaad in vele opzichten veraangenamen, zij het ook, dat mascottes het zicht nogal gevaarlijk kunnen hinderen. Maar toch dringt het Verbond voor Veilig Verkeer er tijdens deze zomer maanden bij de auotmobilisten-vakantie- gangers op aan om wellicht in plaats van of in elk geval néést al deze nogal luxueuse attributen voor de auto iets aan te schaffen, waarvan men niet alleen op de vakantierit, maar ook daarna veel ple zier zal hebben; iets, dat eigenlijk een dringende noodzaak is in de wagen van iedere automobilist met gevoel voor ver antwoording veiligheidgordels. Gor dels, die de chauffeur en vooral de pas sagiers naast hem en achter hem kunnen beschermen tegen zware verwondingen of wie weet zelfs tegen de dood tenge volge van ongelukken. Zware verwondingen, die mogelijk de dood tengevolge hebben, ontstaan bij verkeersongelukken veelal, doordat de inzittenden van het voertuig bij een plot selinge botsing, bij hevig afremmen of bij over de kop slaan uit de wagen worden geslingerd of tegen harde, scherpe voor werpen in het interieur van de auto wor den gedrukt. Een veiligheidsgordel met een zekere elasticiteit, die het lichaam kan tegenhouden in de plotselinge bewe ging naar voren of die het lichaam in elk geval binnen de wagen houdt, kan in de meeste gevallen verwondingen voorko men of deze in elk geval in hoge mate verzachten. Het is wetenschappelijk vast gesteld, dat gebruik van veiligheidsgor dels het risico van dodelijke verwondin gen vermindert met 6070%. Het Verbond voor Veilig Verkeer acht het daarom de plicht van iedere automo bilist om zowel op de bestuurdersplaats als op de plaatsen van de passagiers op de voor- en achterbank van de wagen veiligheidsgordels aan te brengen van een type, dat is voorzien van het oranje goed- keuringsmerk van het RAI-TNO Insti tuut te Delft. Het behoeft nauweiyks uitleg, dat deugdelijke veiligheidsgordels de voor rang dienen te hebben op andere acces soires, hoe nuttig en aangenaam deze andere accessoires ook mogen zijn. Wan neer men zyn wagen voorziet van veilig heidsgordels, kan men normaal gespro ken met een gerust hart op reis gaan, heeft men bjj wijze van spreken een ge deeltelijke levensverzekering afgesloten. Er zijn zelfs landen, waarin de levens verzekeringsmaatschappijen lagere reis verzekeringspremies berekenen, wanneer de verzekerde zijn auto heeft uitgerust met veiligheidsgordels. Zegt dat niet ge noeg? Wie van Gibraltar spreekt, denkt daar bij in de eerste plaats aan de historische of militaire betekenis van „de sleutel tot de Middellandse zee". Maar wie dat doet, is uit de tjjd: de moderne strategische concepties hebben Gibraltar van «en groot deel van zijn waarde als militaire basis beroofd. Geen nood! zeggen de Spaanse bewo ners van de rots. Het Britse garnizoen dat voor de Spaanse bevolking tot enige jaren geleden de belangrijkste bron van inkomsten was, mag dan zeer zijn ge slonken, dit wordt dubbel en dwars goed gemaakt door de vreedzame invasie van duizenden toeristen. Inplaats van grim mige verdedigingswerken en kazernes bouwt men in Gibraltar nu vrolijke ho tels, en er komt zelfs een casino. Speel zalen, gokautomaten (met als speciale prijzen automobielen en kostbare bont mantels), een nachtclub en dansgelegen heid zullen binnenkort nieuw leven bren gen in het nog niet zo lang geleden vrij wel ingeslapen garnizoensstadje. Bijna iedere automobilist heeft aan zyn deshbord een kaartje hangen dat hem vertelt, dat hjj bjj kilometerstand zoveel zijn olie moet laten verversen. Het gebeurt echter maar al te vaak, dat de automobilist het kaartje vergeet en wel langer doorrijdt dan wenselijk is. Daar dit niet onmiddellijk nadelige ge volgen heeft is dit een verraderlijke si tuatie. Een grote autofabriek in Amerika heeft met het oog hierop een apparaatje ontworpen, dat gemonteerd wordt in het dashboard en gekoppeld aan de motor. Telkens na tachtig uur rijtijd valt er in een bakje onder het dashboard een kaartje dat de automobilist precies ver telt dat het tijd is voor de kilometerbeurt. De praktijk wijst uit dat 90% van de automobilisten, wier auto met dit nieuwe apparaatje is uitgerust zich stipt aan het geheugen hielden; 50% van de automobi listen die alleen gebruik maken van het kaartje van de garage vergeten dit tijdig te raadplegen. Het apparaatje kost rond veertig gul den, maar is nog niet in ons land ver krijgbaar. GESLAAGDEN CHE. HUISHOUDSCHOOL. Primaire opleiding: Gerda v. Amerongen (met lof), Ede post Veenendaal; Willy v. d. Berg. Eder- veen; Nanny Beyer, Ede post Veenen daal; Corry Boonzaayer, Dikkie Bos, Beppie v. d. Brink, Wijntje Dijkhuizen, Aartje Dirksen, allen te Ederveen; Ma- rietje v. Ginkel, Ede; Thea v. Ginkel, Eefje v. d. Heetkamp (met lof) beiden te Ederveen; Annemarie Kelderman, Ede; Efie v. d. Kleut, Eefje de Koning, Willie Lansing, Louisje Mahulette, Ber tha Nap, Eefje van Nieuw Amerongen, allen te Ederveen; Dini v .Ruiswyk, Ede; Janny v. Veldhuizen, Ria v. Veldhuizen, Marry Veldjesgraaf, allen te Ederveen; Gerda v. Viegen, Dini Berkhuizen, Bep pie Beyer, Evelien v. d. Brandhof, allen te Veenendaal; Nellie v. d. Dikkenberg, Gerry Drost, beiden te Overberg; Nellie Evertse, Scherpenzeel; Letty v. Ginkel, Overberg; Teuni Gysbertsen, Rens woude; Janny v. d. Kraats (met lof), Scherpenzeel; Anneke v. Kruistum, Overberg; Alie Lansing, Jansje Methorst beiden Scherpenzeel; Hanny Meyer, Vee nendaal; Helma Overeem, Scherpenzeel; Marja v. d. Peut, Mieneke Verwoerd, beiden te Renswoude; Nelly v. d. Vlierd, Nelly v. d. Vlierd, Marga v. Wessel, Jan ny v. Wolswinkel, Corry v. Zanten, allen Scherpenzeel; Cobi Boeve, Eist (Utr.); Suzan v. Breda, Rhenen; Corrie v. d. Brink, Eist (Utr.); Nellie Burgstede, Anneke v. Eek, beiden te Amerongen; Ans v. Eeuwen, Ede; Hanny v. Eeuwyk, Amerongen; Corry v. Eldik, Alie v. d. Garde, Corrie Gerritse, allen te Rhenen; Aartje Groeneveld, Ans Groeneveld, bei den Ede; Wijntje v. Haren, Bennekom; Monica Klomp, Veenendaal; Harma Mul der, Rhenen; Annie Quint (met lof), Ansje v. Riemsdijk, beiden te Eist; Bep v. Veldhuizen, Veenendaal; Anke de Vries, Fientje Wisgerhof, beiden te Rhenen; Evy Berkhof, Alie Beukhof, Reiny Beukhof, Jannie Bolderman, Net tie v. Braak, Hanny Diteweg, Ini Harde man, Corrie Hiensch, Gerda de Kleuver (met lof), Mieke Kroes, Evelien van Leeuwen, Hanneke Lokhorst, Elsje v. d. Meent, Gerry v. d. Pest (met lof); Nelly v. d. Pol, Gerry Rebel, Celia Roseboom, Renée Sprey, Cobi Steendam, Nellie Val kenburg, Heinie Versteeg (met lof), Laura v. d. Waal, Corry Sukkel, Marry v. Binsbergen (met lof), Corry Bos, Aly v. d. Bosch, Dikkie v. d. Bovenkamp, Joke v. Engelenburg, Meta v. Geerestein, Henny v. Hardeveld, Nelly v. Hasselaar, Thea Jansen, Ria v. d. Kraats, Dineke Krouwel, Dorian v. d. Meer, Willeke Meyer, Dikkie Rebergen, Ditta Schreu- ders, Marianne Schrijver, Tineke Slok, Bea Sukkel, Janny Tyssen, Sary Tijssen, Nettie v. Veenendaal, Henny Waayen- berg, Ineke v. d. Weerd, Tonny v. d. Weerd, Alie v. Beek, Celia v. Beek, Riek Beyer, Wynie v. d. Bovenkamp, Willie Brouwer (met lof), Reina Diteweg, Jen- neke Hardeman, Jannie Hendriks, Ellie Hiemstra, Ria v. d. Horst, Lia Jacobsen, Bertie Kuipers, Ankie Louwers, Marietje v. Manen, Jootje Meyer, Sylvia Meyer, Regien v. d. Pol, Ria v. Rhee, Hannie de Ruyter, Reinie Schoeman, Willie Teu- nissen, Flora Wanne, Corrie Versteeg, allen te Veenendaal. Naaisters: Bets v. d. Dikkenberg, Renswoude; Grietje v. Eist, Scherpenzaal; Eva v. d. Heuvel (met lof), Nellie Legemaat, Bep Slotboom, Thea Takken, Gerda Veenhuis allen te Veenendaal; Geertje Verwey (met lof), Amerongen. Leerling-verkoopsters Heinie Aalbers, Veenendaal; Jannie Diepeveen, Amerongen; Alie Hannissen, Veenendaal; Gonnie de Kroon, Ameron gen; Gerda v. Rotterdam, Veenendaal; Wilma Spies, Veenendaal. Assistenten A: Cobi v. Barneveld, Overberg; Geurtje Berkhof, Eist (Utr.)Magda v. d. Bosch, Ellie Drost, beiden Veenendaal; Gerry v. Eek, Amerongen; Truus Gaasbeek, Cocky v. Ginkel, Lida v. Hardeveld, Dir- ma Kruidhof, allen Veenendaal; Maatje Moesbergen, Scherpenzeel; Gerry Reede, Veenendaal; Helma v. Wolfswinkel, Ederveen; Els v. d. Heyden, Amerongen. Eén der meisjes heeft wegens ziekte geen examen gedaan. Assistenten H: wynie v. Deelen, Veenendaal; Hillie v. Dommelen, Wageningen; Gerry v. Gin kel, Renswoude; Annette den Haan, Wa geningen; Hieke v. d. Lagemaat, Ede; Lia v. Leeuwen, Veenendaal. Afgelopen dinsdagavond werd in Rhenen de eerste van de vier zwemontmoetingen tussen Woestduin (Doorn), Poseidon (Scherpenzeel), De Forellen (Rhenen) en V.Z.C. (Veenendaal) verzwommen. Weer eens te meer werd het de organi satoren duidelijk, dat deze wedstrijden een grote waarde hebben, vooral voor de jeugd, omdat hierop het accent valt. Het is een spannende wedstrijd ge worden, waarin V.Z.C. en Forellen voort durend in een nek aan nek-race lagen om de leiding te veroveren. Ook zijn er enige vrij goede prestaties verricht, om er maar een paar te noemen: de 1.07.8 van Cel Slotboom (V.Z.C.) op de 100 m vrye slag; de 36 sec. van Diny de Haas (V.Z.C.) op de 50 m vrye slag; de mooie overwinning van de Forellen op de 5 x 50 m vrge slag. De eindstand luidde: 1. de Forellen, 194 punten; 2. V.Z.C. 188 punten; 3. Woest duin, 124 punten; 4. Poseidon, 74 punten. Dat de einduitslag van de vier wed- strgden bg elkaar nog niet vaststaat, geeft deze stand duidelijk te zien. Het kunnen nog mooie wedstrgden worden en hopelgk even goed en vlot georgani seerd als deze in Rhenen. In de zaal van hotel Schimmel heeft de bandwevery C. en S. Valkenburg en Co. N.V. voor het personeel een by- zondere bijeenkomst gehouden, met als doel het onderling contact te verstevi gen. Tydens die bUeenkomst werd door de directie bekend gemaakt dat voor het eerst een uitkering uit de winst van ö'/2% van het jaarloon zou plaats heb ben. Daar de vakbeweging daarover zeer verheugd was, was het hoofdbestuur vertegenwoordigd door de heren Esser (CNV) en Hannink (NVV). Directeur A. Valkenburg Hzn. wees erop, dat, wilde een bedryf winst maken, men niet alleen met zyn tijd moet mee gaan, maar dat men ook de medewer king van het personeel moet hebben en dat een goede verhouding noodzakelijk is. Iedere arbeider moet beseffen dat daar een winstdeling bg hoort. Spreker hoopte, dat de samenwerking tussen personeel en directie zal blijven zoals die altijd geweest is. Slechts dan kan de toe komst met vertrouwen tegemoet worden gezien. Indien ieder bereid is mee te werken, bestaat er een goede toekomst voor de bandweverg, aldus spreker. Nadt nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, bracht de heer R. Westerhuis, namens het personeel, dank voor de wijze waarop men de winstdeling had geregeld en voor de goede samenwerking tussen directie en bedrgfskern. Wil de directie in staat zgn met deze winstuitkeringen door te gaan, dan zal elke werknemer zijn verantwoor- delijkheid terdege moeten beseffen, aldus de directeur, die tevens wees op de nood zaak nieuw personeel aan te trekken. Het was, ondanks het slechte weer, druk afgelopen woensdagavond in het Bergbad. Veel VZC-supporters waren gekomen om het drukke wed strijdprogramma te volgen. Er waren dan ook 3 wedstrijden, waarvan de eerste al om 7 uur begon. V.Z.C. (meisjes)Z.E.W. (meisjes) 21 Het was een felle wedstrgd, waarin Z.E.W. zeker het hardste van het spel had. De gasten uit Ermelo probeerden met fors spel de over het algemeen nog jonge V.Z.C.-meisjes te overspelen, maar de V.Z.C.-meisjes, voor deze zware wed strijd versterkt met o.a. Coby v. d. Bosch, vocht vanaf het begin goed terug. Wel slaagde Z.E.W. erin de leiding te nemen (01), maar door een fraai doel punt van Diny de Haas werd het 1-1, met welke stand ook de rust kwam. Na de rust werd de sfeer van de wedstrgd nog fanatieker; een Z.E.W. dat met de grotere lichaamskracht de overwinning wilden forceren tegen de V.Z.C.-meisjes die het van hun snelheid moesten heb ben, maar die zeker niet minder fanatiek waren. De eindstand van deze mooie wedstrijd was 21 in het voordeel van V.Z.C., voornamelgk te danken aan Coby v. d. Bosch, die in de achterhoede de bal oppikte en zeer /3nel mee opzwom en de actie ook nog afronde met een fraai doelpunt. V.Z.C. II (heren)Forellen H (heren) Deze wedstrgd ging niet door, omdat de Forellen geen passende ploeg op de been konden brengen en niet opkwamen. V.Z.C. I (heren)Zeist I (heren) Het sluitstuk van de avond. De hoofd- wedstrgd, waarin een vrg redelgk V.Z.C. over haar tegenstander heenliep. Uitslag 151 in het voordeel van V.Z.C. Een score die een clubrecord voor V.Z.C. in dit seizoen betekent en volgens de ar chieven nog nooit bereikt is door de Veenendalers. De basis van snelheid van de gehele ploeg bleek ook nu weer in het moderne waterpolo de enig juiste te zgn. GEKOLLEKTEERD Tijdens de weekmarkt werd door mevr. Wolfswinkel-du Pree gekollek- teerd ten bate van de blinden. Na af loop van de markt kon zij het mooie bedrag van f 80,28 aan het bestuur over maken. TONEEL VAN LEERLINGEN Bij de beëindiging van het leerjaar werd onder leiding van het onderwij zend personeel, door de leerlingen van de twee hoogste klassen van de open bare lagere school „Dorpsstraat", woensdagavond in het verenigingsge bouw Filalethus een tweetal toneel stukjes opgevoerd tw. „Jan Lustig" en „Dokter Alwetend". De vele ouders en genodigden genoten kennelijk van het door de leerlingen gebodene. Henk v. d. Hoeff gaf tussen de bedrijven door en kele stukjes op de accordeon ten beste. OP 100 METER GESCHOTEN Met het geweer op een afstand van 100 meter werden door de leden van de schietvereniging deze week de volgende resultaten geschoten: J. Koudijs 48, E. v. d. Werk, M. Be- rendse, C. Valkenburg en A. v. Eist 46, J. Overeem, A. Valkenburg, H. Berend- se, A. C. van Dusschoten, H. Pater, A. van Wittenberg en J. ten Broek 45, J. v. Eist, R. v. d. Burgt, G. v. Eist, P. Enge lenburg en H. Veldhuizen 44, A. Blanken 43, H. Methorst 42, burgemeester Hote- ma en Hans Hoytema 41 en E. v. Setten 40. GASLEIDINGEN GECONTROLEERD Teneinde er van verzekerd te zijn bij de overgang op aardgas over een prima stel leidingen te beschikken, werden dins dag, op aanwijzing van de heer Van We zel, met een Duits wagentje waarop een geel knipperlicht, alle gasleidingen met een vernuftig apparaatje gecontroleerd of er lekken aanwezig zijn. Enkele inwo ners waren in de veronderstelling dat er naar aardgas of olie gezocht werd. De jonge Kees Diepeveen, die debuteerde in deze wedstrgd, bleek zich goed aan te kunnen passen en speelde verdienstelijk. De eerste speelperiode gaf al dadelijk een afspiegeling van de gehele wedstrijd. De eerste V.Z.C.-aanval was al raak. Wim v. d. Meer haalde de bal, speelde terug op Juul v. d. Bovenkamp, die de bal aan de een man voorbij sprintende Sel Slotboom gaf, die daardoor nog een man naar zich toe lokte, waardoor de snel mee opgekomen Kees Hardeman een vrg veld voor zich kreeg, doorzwom, de bal voor zich kreeg en doelpuntte 1-0. Dit is ongeveer het procédé, waarlangs de 15 Veenendaalse doelpunten tot stand gekomen zgn. Ze werden gemaakt door Wim v. d. Meer (4x,) Cel Slotboom (4x), Kees Diepeveen (3x), Kees Har deman (3 x) en Evert v. d. Loos- drecht (lx). V.Z.C. is nog steeds ongeslagen leider in haar afdeling met een doelgemiddelde van 57 voor en 3 tegen. De 20ste juli trekt de ploeg naar Ermelo om daar Z.E.W. I te ontmoeten. Wordt deze wed- stryd gewonnen ofwel gelgk gespeeld, dan is V.Z.C. I kampioen, waarna dan nog in eind augustus promotieduels vol gen. Laten we V.Z.C. veel succes op deze nog zware weg toewensen. Een oorlogsmoede Britse legertruck uit de tweede wereldoorlog werd onlangs aangetroffen in de Lybische woestijn, 350 mijl ten Zuiden van Bengazi. De carrosserie was tot op het zand doorgezakt en verkeerde in een deplora bele toestand. Maar de banden waren na 22 jaar nog in goede conditie, terwijl ze bovendien nog een flinke hoeveelheid lucht bevatten. Dit type banden werd tijdens de oor logsjaren geleverd door de Canadese Goodyear fabrieken t.b.v. het Britse le ger, dat deze speciale woestijnbanden ge bruikte in de zomercampagne van 1942. De ontdekkers van het voertuig ver klaarden, dat er in dit gebied wel eens meer dergelijke „veteranen" worden aan getroffen. Maar nog nooit vond men een voertuig waarvan de banden, na gedu rende ruim twintig jaar te zijn blootge steld aan de gloeiende woestijnzon en he vige zandstormen, nog in zo'n goede staat verkeerden. In de zes partnerlanden van de E.E.G. werden in 1963 totaal 1.415.400 woningen gebouwd. Vergeleken met 1962 betekent dat een stijging van ruim vier procent. Het grootste aandeel in de styging had den Frankrijk en Italië, die respectieve- lUk 24% en 28% van de totale bouw capaciteit voor hun rekening namen in 1963. In 1963 werden in West-Duitsland bleef vrij constant en de hoogste binnen de E.E.G. In 1963 werden in West-Dutisland 552.000 woningen gebouwd, in Italië 400.000 en in Frankrijk 335.000. In Nederland werden in 1963 79.523 woningen gebouwd. Dit aantal lijkt wat schamel vergeleken met de drie grootste landen van de E.E.G., maar de absolute cijfers hebben natuurlijk slechts zeer be perkte waarde. Het aantal woningen, dat per duizend inwoners gebouwd werd geeft van de bouwactiviteiten een duidelijker beeld. In 1963 werden in Luxemburg vier wo ningen per duizend inwoners gebouwd, in België ruim vijf, in Nederland, Italië en Frankrijk bijna zeven. West-Duitsland ligt met tien woningen per duizend in woners ver voorop. Streekverhalen en kinderverhalen schrijven, tekenen, slagzinnen bedenken, moe der zijn dat zijn allemaal bezigheden, waarmee mevr. Van Benthem, wonende aan de Stationstraat 44, 2icli bezig houdt. Met deze interessante vrouw hebben we een kort gesprek gehad en haar eens met onze lastige vragen onder vuur genomen. Wie aanbelt bij mevr. Van Benthem en denkt door een vrouw in lange broek en een rattenkopje met een sigaret in de mond open gedaan te worden komt bedro gen uit. Wat men een in de volksmond „normale vrouw" noemt deed ons open en stond ons vriendelijk te woord. Een moeder van vijf kinderen, met als grote hobby verhalen schrijven, tekenen en slagzinnen bedenken. 48 jaar geleden werd mevr. Van Ben them geboren in de noord-west hoek van Overijsel. Ze groeide op als elk kind, maar had toch van thuis al iets meege kregen, wat op de lagere school in Vol- lenhove reeds aan het daglicht kwam: een artistieke gave. Toen liep nl. het hoofd der school soms trots door de school te stappen met haar opstellen. Er tussendoor vertelt mevr. Van Benthem, ons eventjes een klein beetje trots, dat haar hele familie aanleg voor schrijven heeft. Ze heeft een broer die redacteur van een krant is, een andere broer be weegt zich op toneelgebied en schrijft ook en nog een andere broer is al met z'n 60e jongensboek bezig. Na de lagere school ging mevr. Van Benthem naar de huishoudschool, terwijl ze tevens in Steenwijk tekenlessen kreeg. „Jammer," zegt ze „dat ik toen niet de kans had me te ontwikkelen, maar ja de mogelijkheid was er nu eenmaal niet". Langzamerhand ging mevr. Van Ben them verhuizen, ze ging trouwen en kwam in Zwolle te wonen. Voorlopig was het ook gebeurd met de kunstzinnige scheppingen. Manlief en de kinderen eis ten moeder helemaal op, maar de kinde ren groeiden op en het gezin kwam in Veenendaal te wonen. Moeder kreeg wat meer tijd en toog weer aan de arbeid. Het weekblad De Spiegel kreeg inte resse voor haar werk en plaatste af en toe een streekverhaal. Deze streekver halen zijn in Overijsels dialect ge schreven, wat natuurlijk voor de lezer wat moeilijk is. Ook op verschillende kalenders ver schenen verhalen van mevr. Van Ben them. Een bekend streekblad in de om geving kon op haar medewerking reke nen voor de jeugdrubriek, en verschil lende damesbladen plaatsten enkele ge dichtjes. Waarom schrijft u eigenlijk, was één van onze vragen. „Ik kan het niet laten, als ik maar even tijd heb grijp ik de pen. Soms krijg ik als het ware een soort drang om te schrijven. Alles wat ik schrijf wordt ook echt niet allemaal uit gegeven. Er komt wel eens wat terug van de uitgevers, of ik wil het graag voor mezelf bewaren. Momenteel is mevr. Van Benthem be zig enkele ontwerpen voor behang te ma ken. „Zo maar wat probeerseltjes" zegt mevr. Van Benthem, „maar ik probeer het toch wel serieus te doen en wordt het wat wel dan heb ik geluk gehad. Boven dien vind ik het leuk werk, evenals stof fen ontwerpen. Als ik mijn leven nog eens over mocht doen wist ik wel wat ik deed: Op naar de kunstacademie om daar tekenen, ontwerpen en reclameteke nen te studeren. Een speciale hobby van mevr. Van Benthem is wel het verzinnen van slag zinnen. „Als ik één of andere prijsvraag zie, waar iets dergelijks bij nodig is, rust ik niet eerder voor ik een goede heb," vertelt mevr. Van Benthem ons enthou siast. ,,'s Nachts komen vaak de beste ideeën. Ik heb dan ook potlood en papier naast m'n hoofdkussens liggen." Dat het verzinnen van goede slagzinnen niet al leen leuk, maar ook bijzonder lucratief is, blijkt als mevr. Van Benthem een grote lijst met prijzen die zij al gewon nen heeft voor de dag haalt. Daarop ko men o.a. voor: 1 maal 1000 gulden, een paar maal 100 gulden, een gouden hor loge, een elektrische wasmachine, een polshorloge, een dagreis voor twee perso nen, tweemaal een fiets en ook nog eens 600 sigaretten. Voordat ze getrouwd was, heeft ze ook al eens een fiets en een reis naar Zwitserland gewonnen. De kinderen Van Benthem hebben alle maal iets van moeder geërfd, de oudste zoon is muzikaal, een ander schrijft weer aardig enz. Voorlopig eist het huishouden van de familie Van Benthem moeder nog te veel op, maar als de kinderen, nu zijn ze nog tussen de 10 en 18 jaar, eens opgegroeid zijn zal mevr. Van Benthem vast weer meer gaan schrijven, tekenen en mis schien ook wel ontwerpen. Is er niet een spreekwoord: „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan."

De Vallei | 1964 | | pagina 3