Vanaf donderdag 16 juli a.s Nog 30 verschillende andere modellen Dit is slechts een greep uit 40 verschillende modellen - Zeer voordelig LOSSE CLUBS Houten Slaapkamers: Kuipbankstel gestoffeerd nu f 650- Eiken bankstel nu f 290- Bankstel I! nu f 495- Pracht bankstel nu f 890,- 4 spijltjes stoelen nu f 99- 4 eetkamerstoelen 4 eetkamerstoelen nu f 350- nu voor f 162- 4 eetkamerstoelen nu f 450- Grote keuze SALONTAFELS nu f35- ROESTVRIJ STALEN AANRECHT nu f399,- SLAAPKAMERS (staal) Divanbedden en slaapbanken KORTING 10% EETKAMERTAFELS 50 verschillende vanaf f39- Kapstokken, Haardbankjes en Toiletspiegels 10% KORTING MATRASSEN Polyether 10% KORTING Noodklokken over Washington vanaf f 45.- van f 590.- NU f 530.- Telefoon 2730 Veenendaal Kerkewijk 37 met zuiver wollen moquette zitting zwart skai stoff. blauw-grijs open armleggers met losse kussens keuze uit 5 verschillende kleuren nieuw van de meubelbeurs zwart skai met losse polyether kussens teak kleur !- tafel 100 cm. rond afroteak, gestoff. met nieuwe kunst vezelstof. 5 jaar fabrieksgarantie tafel rond of recht (rondo) gestoff. met kunstleer, ijzer- sterk, met tafel afroteak met skai gestoff., zeer sterk tafel o.a. met keerblad afroteak 100 cm. voor uw keuken waaronder 3 kastjes binnen en buiten formica, compleet KEUKENKRUKKEN va."aaf f 3,60 Losse KEUKEN STOELEN vanaf, f 15, KEUKEN WANDKASTEN 5 verschillende uitvoeringen STAANDE KEUKENKASTEN keurig afgewerkt, versch. kleuren, 60 cm. breed f 125, Ook als BOUWPAKKET ongeschilderd vanaf f 69,50 LINNENKASTEN, OPBERGKASTEN en KEUKENKASTEN (staande) 10% KORTING r 2 pers. bed 120 of 130 cm. breed, 2 losse nachtkast jes, 2 stoelen en 1 tafeltje linnenkast 120 cm. br. Prima afwerking ENORME OPRUIMING door MIA BEUYN-OUWEHAND Dat het ellendige lichaam altijd zijn eisen afdwong aan de geest. „Leer mij onbevreesd zijn", prevelde hij ootmoe dig, waarheen Gij mij voeren zult, mijn God." Ontspannen als een kind viel hij in diepe slaap. XIV. VELDTOCHT IN ZICHT. Washington was er nu zeker van, dat McClellan eindelijk zijn veldtocht zou beginnen. De stad gonsde van de drukte der voorbereiding en had een kleine in vasie te verduren van familieleden van soldaten en officieren, die afscheid van hun dierbaren wilden nemen. Wel was iedereen overtuigd, dat nu de overwin ning bevochten zou worden, maar toch. een oorlog bleef een gevaarlijk spel en het Zuiden stond bekend om zijn scherp schutters. Op de heuvels rondom Was hington had zich een nieuwe stad uitge spreid: een stad van witte tenten; de kampementen van het leger van de Po tomac, zoals McClellan's verzamelde di visies nu heetten. Een stage stroom van ossekarren slingerde als een traag voort kruipend slangelichaam van de rege ringsopslagplaatsen in de stad naar de landingsplaats aan de rivier bij Alexan- drië. De generaal had besloten overzee te gaan. Met honderdduizend vrijwilli gers zou hij de Potomac afzakken en langs de kust van de Atlantische Oceaan naar het rebellenland varen. De president werkte achttien uur per dag. Het zag ernaar uit, dat minister Chase het land aan de ondergang bracht met zijn uitgaven voor de oorlogsvoe ring. Er moesten maatregelen genomen worden om de schatkist bij te vullen. Nieuwe belastingen moesten worden uit gedacht. Een geldsanering was dringend nodig. Als hij verdriet om zijn gestorven kind had, kon niemand dat aan hem merken. Hij had geen tijd voor verdriet. In de tuin achter het Witte Huis zat Mary Lincoln op de warme lentedagen en verdreef de tijd met brieven schrijven naar haar familieleden in het Zuiden. Haar achterlijk zoontje Tad liep achter de tuinman aan en verzon kattekwaad. Ze werd overweldigd door smart om het gestorven kind als ze de kleine nietsnut zag lopen lanterfanten. De brief die ze ontvangen had van haar halfzuster uit het Zuiden en die ze bezig was te be antwoorden, fladderde van haar schoot. Ze liet de pen vallen op het half beschre ven vel op de tafel en vluchtte met een zakdoek tegen haar ogen het huis in. Eenzaam voelde ze zich, nu ook Willy haar verlaten had. Het enige wat ze nog bezat was een echtgenoot, die geen tijd voor haar had, en een kleine jongen met wie ze niet praten kon. Wat bleef haar over dan op haar bed neer te vallen en te huilen, te huilen? De tuinman naderde de plek waar ze gezeten had. Onder voorwendsel 't gras veld te harken, verzette hij de tafel. Het beschreven papier warrelde op de grond. Hij bukte zich, keek om zich heen of Tad in de buurt was en stak het vlug in zijn zak. Ook de brief in de enveloppe, die wat verder weg was gewaaid, raapte hij op en moffelde hij weg. Hij ging door met zijn werk en zorgde ervoor aan een ander eind van het grote stuk grond be zig te zijn voor geval mevrouw Lincoln terug zou komen. Maar ze vertoonde zich die dag niet weer en in haar chao tische geestestoestand scheen ze de cor respondentie vergeten te hebben. Miss Kate Chase zat aan het spinet in haar eigen zitkamer, die op de tuin uit zag. Het was warm en ze was luchtig gekleed in een witte neteldoekse japon, die haar hals en armen bloot liet. Op straat zou ze zich niet zo vertonen; een kanten omslagdoek lag binnen haar be reik voor geval ze uit zou gaan. Mis schien dat haar vader haar in de late na middag wilde afhalen voor een rijtoer. Ze hoopte, dat hij zich een uurtje ont spanning zou gunnen. Hij was vermoeid, overwerkt en had zorgen, die hij tracht te voor haar te verbergen. Misschien wa ren het niet alleen geldzorgen om de staat; ze was er niet zeker van, dat hij niet te groot leefde; uitgaven deed bo ven zijn vermogen. De laatste tijd had den ze veel diners gegeven en hij stond erop, dat ze zich niet tweemaal in de zelfde japon vertoonde. De huisknecht klopte tegen de deur post van de open deur. Het was een oud man, een kleurling, die van het begin van het huwelijk van haar ouders bij hen in dienst was. „Daar is bezoek voor u, Miss Kate. Zal ik het bezoek binnenlaten?" Het jonge meisje fronste wat ongedul dig de wenkbrouwen. „Wie is het, Wil liam?" vroeg ze door haar spel heen. „Generaal Hooker, Miss." Ze liet de handen van de toetsen in de schoot vallen. „Goed. Laat de generaal binnen." „In de salon, Miss?" „Breng hem hier." Ze stond op en voor de lange spiegel in het penant monsterde zich zich ten voeten uit, verschikte een lokje aan haar kapsel, met een liefkozend gebaar of ze meer verliefd was op eigen schoonheid dan mooi wilde zijn voor haar bezoeker. Ze glimlachte zich zelf toe, een stralende hart veroverende glimlach. Toen hij bii*- nenkwam, stond ze met de rug naar het spinet, de handen achter zich op het in strument. Met grote stappen kwam hij op haar toe. De hele man had iets onstuimigs. „Miss Chase, ik dank u dat u mij ont vangen wilt, buiten het bezoekuur". „Natuurlijk generaal. U zeilt toch im mers met onze Napoleon uit. Wie weet zien we elkaar nooit weer". Hij keek haar aan of hg geen spoor van ontroering op haar gezicht kon lezen. Dit meisje was hem een raadsel in haar beheersing. Ze kleurde onder zijn blik. Een ogenblik werden haar ogen groot en blinkend. Ze sloeg ze dadelijk neer. Gunde ze hem geen blik in haar gevoelsleven? Over haar roze wangen liep een trilling, de mond beefde een kort moment. Het was zo weinig, dat hij zich vergist kon heb ben. „Mag ik gaan zitten?" „Neemt u mij niet kwalijk. Ik neem slecht mijn plicht als gastvrouw waar". Hg was er nu zeker van, dat zjjn bezoek haar in verwarring bracht. Ze zonk tegenover hem neer in een klei ne fauteuil en hij zag hoe de beweging van haar handen aan haar beheersing ontsnapte. Ze beefden, en hg zou de stoutmoedige Joseph Hooker niet zijn als hg niet dadelflk van haar ontroering ge bruik maakte. Hg vatte de hand die op de leuning van de stoel rust zocht, in de ztyne. „Kate. ik mag je toch wel zo noe men? Morgen varen we uit. Waarom zullen we op dit laatste uur nog komedie spelen tegen elkaar? We weten geloof ik beiden wat we van elkaar hopen?" Ze duldde nog even, dat hg haar hand vasthield. „Ik van jou een overwinning, Joe Hooker," zei ze. Ook haar stem beefde. Het streelde hem, dat ze in hem geloof de. Zfln dapperheid was bekend. Maar wat had hem die reputatie kunnen sche len als Kate er onverschillig voor was? „Daar kun je op rekenen", zei h\j en drukte innig haar hand. „Maar je weet, ik ben niets meer dan een divisie-gene raal". „Ik geloof niet in McClellan's moed," zei ze. „HQ is een zeer bekwaam strateeg," wierp Hooker tegen. „Wat is een stra teeg zonder de kracht om door te zetten op de kritieke momenten?" „Daar heeft hg ons voor, zgn generaals." „En heeft Joe Hooker er nooit aan ge dacht, dat hij beter het bevel zou voe ren dan die reclamemaker?" „Om je de waarheid te zeggen ieder soldaat gelooft soms, dat hg het beter zou doen dan zgn officier. Zelf overschatting. Of onderschatting van zgn superieuren. McClellan heeft er een prachtleger van gemaakt. Een model- leger en dat van een troep vrijwilligers! Weet je wat dat zeggen wil? Nee, na tuurlijk weet je dat niet. Je moest hem bezig zien met zijn jongens. Ze zullen voor hem door 't vuur gaan." Kate trok minachtend haar mondhoe ken neer. „Hij is een intrigant". De jonge generaal staarde haar onge lovig aan. „Het kabinet is er niet zeker van, dat hij niet een verrader is." Hooker was nu werkelijk ontzet. „Maar Kate, dat is de ergste beschul diging die je een officier kunt aanwrij ven. In Lincolns' leger zijn geen verra ders." „Lincoln's leger? Wat is er van Lin coln bij? Zijn eigen vrouw is een ver raadster." „Kate! Hoe durf je? Van wie heb je die laster?" „Laster? Ik heb de bewijzen." Ze ging naar haar bureau, nam een sleuteltje van haar ceintuur en ontsloot een laatje. „Alsjeblieft. Je mag ze lezen. Misschien dat je dan de ogen opengaan.' Joe Hooker nam de brieven. Een in een enveloppe, de ander een half beschreven vel. „Lees eerst die uit het Zuiden." Hij trok de dicht beschreven velletjes uit de enveloppe en begon te lezen. Ze hield haar ogen onafgebroken op zijn ge zicht of zo hem hypnotiseren wilde.

De Vallei | 1964 | | pagina 9