Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken M assale Vacantie- uittocht Vacantietijd Trektijd Meisje door onbekende oorzaak verdronken in Bergbad Agenda Buitenland OVERBERG Aanstaande dinsdag bijenmarkt Getuigschriften uitgereikt aan de werkende jeugd Ren op de koopjes ging weer van start Opening museum van oud gerij het „Bragte Land" Vanmiddag uitslag jeugdenquête 38e JAARGANG VRIJDAG 17 JULI 1964 Nr. 57 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Edervecn Renswoude Scherpenzeel Trektochten Uitslag bekend van de wedstrijd die aan de boomplantdag verbonden was WIST U Omgeving BROUWER Vakantieregeling van de Veenendaalse bakkers POLITIEBERICHTEN DE VALLEI IN DE VAKANTIE AMERONGEN Nat. muziek-amateur en teenageramateur wedstrijden Land- Sportdag van de C.P.J. te Ede ËedzotadaieDAMES- Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 <2 lijnen) - Giro 563427 He dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knnnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kont rakt pry zen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Eindelijk is het dan zo ver. Voor de meesten in Veenendaal en omgeving breekt de tijd aan, waarnaar reeds gedurende vele weken is verlangd; waarvoor plannen zijn gesmeed en waarvoor reeds de nodige drukte is gemaakt. De vakantietijd breekt aan. De uittocht van luchtig en zonnig geklede lieden gaat be ginnen. Gepakt en gezakt per trein. Volgeladen per auto, op scooter of per brommer. De wat sportie- veren nemen de fiets en trekken er op uit met een bepaald doel ver uit deze omgeving of maken tochten hier in de buurt. Maar allemaal met het zelfde blijde gevoel van binnen. Vrij te zijn en te doen wat men naar keuze wil doen. Eens iets anders aan te trekken dan gewoonlijk in de dagelijkse sleur. Mensen te ontmoeten van een geheel ander kaliber, van een ander pluimage of met een geheel andere en soms slecht of helemaal niet te verstane taal. Het is vandaag aan de dag de ge woonste zaak van de wereld als men de grenzen over trekt om een naburig land of het zonnige zuiden te bezoeken. Naar ieders beurs is dit tegenwoordig aardig te realiseren middels reisbu- reaux of met een geduldig bijeenge- spaard eigen vierwielertje of wat dan ook. Folders en reisbeschrijvingen lok ken de mensen het land uit en niet zonder resultaat. Het land of de plaats van hun dromen ligt thans binnen ieders bereik, mits het gehele jaar daarvoor de centjes opzij zijn gelegd. Maar de meesten zullen ongetwijfeld binnenlands blijven. Vele mooie plaat sen, gelegenheden en uitspanningen zullen het doelwit zijn van talloze trekkers. Dagjesmensen stapgen op de bus of huren een auto om de reistijd zoveel mogelijk te verkorten om de dag maar zo nuttig mogelijk en in z'n volle omvang te benutten. Wat veraf wonende familieleden zullen weer eens worden opgezocht en diverse kennis makingen zullen worden hernieuwd en verstevigd. Als het weer mee wil werken, en dat ziet er thans wel naar uit, zal de bromfiets een geliefd ver- Deze week is de uitslag van de wed strijd die aan de boomplanting ver bonden was bekend gemaakt. Aan de ze boomplantdag die gehouden werd op 15 april in het Schrijverspark, na men de Rehobotschool en de W. v. d. Westeringschool deel. De leerlingen van deze scholen kre gen na afloop van de planterij alle maal een bouwplaat mee naar huis die ze zo netjes mogelijk moesten uitknip pen, kleuren e.d. Deze wedstrijd die georganiseerd was door het comité jeugdnatuur wacht heeft de volgende uitslag Rehobothschool 1. Johan v. d. Berg; 2. Hennie Wegen; 3. Alie v. Beek. Bij de W. v. d. Westeringschool wer den de prijzen als volgt verdeeld: 1. Lidie Timmer; 2. Piet Boschaard; 3. Nellie Boschaard. dat het Herv. Bejaardenhuis „De Engelenburg" met de oranje zonne schermen deze zonnige dagen een bijzonder kleurrijk gezicht oplevert? dat vele fotografen hier dankbaar gebruik van maakten en snel even een plaatje kwamen schieten? Dat de stalhouderij die de burge meester van Amerongen gisteren naar Het Bragte Land bracht zelfs ver over de grenzen bekend is? Dat deze onderneming zelfs in Frankrijk tochtjes verzorgt? Dat tijdens de aanstaande ombouw op aardgas de mensen uit deze om geving op een deskundige en vlotte service kunnen rekenen? Dat dit mogelijk is omdat de gas fitters uit deze omgeving zich ver enigd hebben in een maatschap „Saminvé" genaamd? Deze inzending werd bekroond met de 2e prijs van de kleur- en bouw- wedstrijd die gehouden is ter gelegen heid van Boomplantdag 1964". voermiddel worden en ongetwijfeld zal men er velen bepakt en gezakt door Nederlands dreven zien crossen. Hoe dan ook, het trekkersbloed gaat wer ken en men trekt er op uit. De wat bezadigden of kinderrijke gezinnen zullen waarschijnlijk node wat meer honkvast zijn. Het Bergbad bij dit weer zal een aanlokkelijke ver koeling kunnen bieden, terwijl per fiets gezamenlijk de omgeving kan en zal worden afgestroopt. Vermengd met de naar deze omgeving getrokken vakan tiegangers zal ons dit weer een bont geheel bieden. Veenendaal en omge ving is tegenwoordig bij vooral de steedse lieden een trekpleister van be lang en in Veenendaals straten zal men zonder meer weer vele „onbekende ge zichten" kunnen aantreffen. Op de hoofdwegen om Veenendaal zal het verkeer in alle hevigheid toenemen, hetgeen voor een ieder weer eens een waarschuwing inhoudt. Diverse „zonilagryders" wagen zich met een gehuurd vervoermiddel eens op de weg en daarvoor z(j men ge waarschuwd Juist in deze tijd van het jaar worden meer brokken ge maakt dan anders. Dus wees voor zichtig en weet wat II doet! Hoe dan ook, de vakantiebom is ge barsten. Hopenlijk houdt het weer zich goed want dat is voor een ieder een belangrijke factor. Maar wat er ook gebeurd men is vrij en gaat na vele maanden hard werken genieten van een welverdiende rust. Daar is ten slotte de vakantie voor. GESLAAGD Mej. J. J. de Man uit Veenendaal is kortgeleden geslaagd voor het diplo ma hoofdakte kleuteronderwijs. Zij ge noot het onderwijs aan de Christelijke Kweekschool voor kleuteronderwijs te Arnhem. Gisterenmiddag is in het Bergbad een byzondcr droevig ongeval gebeurd waar- bij het 12-jarige meisje S. van de Kraats is verdronken. Het meisje, dat als een uitstekend zwemster bekend stond, ze had o.a. het diploma reddend zwemmen, sprong ten aanschouwe van haar tweelingzusje vanaf de hoge duikplank in het water. Het meisje kwam hierna boven, maar haar zusje zag dat er iets mis was waarop zij onmiddellijk in het water dook. Haar poging was te vergeefs, want haar zusje was nergens meer te bekennen. Daarom rende zij naar de bad meester, die onmiddellijk in het water sprong, maar niets anders kon doen dan met het levenloze meisje boven te ko men. Kunstmatige ademhaling en een ijlings ontboden arts konden geen redding meer brengen. Over de oorzaak van dit ongeval tast men in het duister, want het stoffelijk overschot vertoonde geen enkele verwon ding, zodat een verkeerde sprong niet di- rekt als oorzaak genoemd kan worden. Het zwembad werd na dit ongeval ont ruimd zodat ondanks het warme weer niemand in zwemkostuum liep. Het meisje woonde in Veenendaal in de Jan van Goyenstraat. GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenote mej. M. Appeldoorn, thans onderwijzeres aan de U.L.O. te Spakenburg is een dezer dagen geslaagd voor de akte Frans L.O. S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Van 20 juli t/m 15 augustus zullen verschillende Veenendaalse bakkers met vakantie gaan. Ook dit jaar heb ben de gezamelijke bakkers weer en kele maatregelen genomen om de boel ordelijk en plezierig voor de klant te laten verlopen. In deze tijd gaat men verschillende standplaatsen inrichten waar van 10 tot 1 uur brood te verkrijgen is. Verder zullen er ook een paar winkels open zijn waar de brood-verkoop normaal doorgaat. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. Dinsdag om half zeven verleende de heer E. uit Ede toen hij de uitrit bij het bejaardentehuis „De Engelenburg" uitreed met zijn auto geen voorrang aan de bromfietser L. uit Veenendaal die op het rijwielpad van de Kerkewijk reed. Materiële seinde en ontvellingen waren het gevolg. Op de „twintig kilometer auto" van de heer K. uit Vlaardingen botste woensdag om vijf over drie de auto van de heer T. uit Amerongen. K. stond te wachten bij de spoorwegover gang toen hij van T. van achteren een zetje kreeg. De schade die zeer gering was, werd onderling geregeld. Dinsdag 21 juli vindt op het ter rein achter het O.C.B. gebouw de traditionele bijenmarkt plaats. De ze bijenmarkt is zoals bekend de grootste en oudste van Europa en geniet nog steeds een grote en zelfs stijgende belangstelling. Vele fruittelers gaan in^ipn dat een bijenvolk in de boomgaard het goed doet, terwijl ook vele particulieren er toe overgaan een bijenvplkje te hou den. Aangezien de vraag dus stijgende is, verwacht men een behoorlijke in zending. De financiering bezorgt de organi satoren de grootste zorg. Het gaat alle maal maar net. Een paar donateurs of iets dergelijks zouden bijzonder welkom zijn. Nog even voor belangstellenden, om streeks 11 uur zal wethouder Ant. de Ruiter de prijzen aan de houders van de beste volken uitreiken. In verband met de fabrieks- vakantie verschijnt ons blad in de week van 20-24 juli één maal en wel op donder dag 23 juli. Onze adverteer ders en correspondenten ma ken wij erop attent dat de copie voor dit nummer zo veel mogelijk, a.s. woensdag voor 12 uur in ons bezit dient te zijn. De uitgever. Dinsdag 7 juli hebben wy in onze editie een artikel gewijd aan het Centrum voo,r Werkende Jongens. Woensdag hebben wy de slotbijeenkomst by mogen wonen aan het einde van een tweejarige cursus. Tydens deze byeenkomst wer den aan de jongens die het instituut de afgelopen twee jaar bezocht hebben de getuigschriften uitgereikt. Zoals wy in bovengenoemd artikel reeds schreven, is de cursus bedoeld voor jongens, die rechtstreeks van de lagere school in het be drijfsleven terecht komen. De bedoeling van de cu,rsus is de jongens een zekere mate van verantwoordelijkheidsgevoel en zelfstandigheid mee te geven. In het bijzijn van afgevaardigden van industrieën die hun medewerking aan het instituut verlenen, sprak de direkteur van het centrum Veenendaal de heer Visser een openingswoord. Hij ging met de jongens de afgelopen twee jaar nog eens door een hoopte dat de Gisterenmorgen om negen uur was het dan weer zover: het startschot voor de dames om de winkels af te stropen om de zo spotgoedkope koopjes het eerst te bemachtigen. „Een man die het weten kan" noemde de kooplust van de dames tijdens deze zomeruitverkoop grote dan vorig jaar. Ongetwijfeld de a.s. vakanties hier een handje in want vele moeders zullen met hun vakantie inkopen nog wel even gewacht hebben. Vooral de win kels waar badgoed te koop is, hadden het met dit warme weer lekker druk. Lange rijen van wachtende dames de den zich om negen uur nu niet direkt voor, maar de deuren waren nog niet los of overal kwamen ze vandaan om vaders portemonnaie leeg te maken. Dat vele Vee- nendalers dit week eind wegtrekken wordt door de winke liers niet bepaald on gunstig bekeken, want zo zeggen zij er ko men er in deze va kantiestreek echt wel weer vele voor terug die nog wel een .spotgoedkoop' zwem broekje of een „hoe bestaat het voor deze prijs" beddelaken no dig hebben. Twee we ken duurt het, dan hopen de winkeliers hun restanten van het afgelopen seizoen kwijt te zijn te te hebben voor hun nieuwe voorraden. Laten we hopen dat weinig dames met ka potte nylons en be krabde gezichten uit de strijd zullen ko men. Gisterenmiddag ging voor de heer B. Drost, directeur van de tnetaalwarenfa- briek ,,Pako" een wensdroom in vervulling. Zijn eigen museum werd geopend. Zoals wij U al in onze editie van vrijdag 10 juli konden berichten, vond deze ope ning geheel in de stijl van het m useum van oud gerij plaats. De officiële opening werd verricht door de burgemeester van Amerongen Jhr. Mr. O. R. van den Bosch. De bur gemeester was voor deze gelegenheid niet op gewone wijze gekomen, maar hij werd vanuit Amerongen opgehaald met een Berliner landauer uit het mu seum, die getrokken werd door vier paarden van stalhouderij Joosen uit Breda, een van de grootste en beste stalhouderijen in Nederland. Het burgemeesterlijk gezelschap, dat geëxcorteerd werd door de Grebbe- ruiters werd bij huize het „Bragte Land" opgewacht door een flinke scha re genodigden, onder wie zich o.a. bevonden de wethouders van Ameron gen, de gemeentesecretaris van Rhenen de heer Pieterse en wethouder Gesink eveneens uit Rhenen. De heer Drost verzocht de burge meester maar direkt de poort te ope nen, wat na enig gewriemel aan een heel oud en ingewikkeld slot inder daad lukte. Hierna maakte het gezel schap onder leiding van de heer Drost zelf een wandeling langs de verschil lende wagens. Het luiden van een bel kondigde het einde van de wandeling aan en het teken van verzamelen in de oude boerderij. Hier sprak burge meester van den Bosch het eigen lijke openingswoord. Hij was onder de indruk van wat hij hier gezien had. Spreker noemde het verder een ver heugend feit dat er naast de normale mu seums ook particuliere verzamelaars zijn. Voor dit gebied, noemde spreker het .Bragte Land" een verrijking omdat we zuinig moeten zijn op de dingen van vroeger. De heer Drost bedankte daarna de bur gemeester en gaf nog eens zijn visie op het ,hoe en waarom" van het „Bragte Land" „Ik heb er eerst flink over moeten nadenken of dit allemaal wel zo officieel moet gebeuren. Maar mijn verzameling is in omvang wat groter dan een postzegel- verzameling zodat de buitenwereld er wel wat mee te maken heeft. Ik heb daarom ook gemeend .Bragte Land" in de maan den juli en augustus open te stellen voor iedereen. Daarna is het museum alleen nog maar open op aanvraag." Waarom of de heer Drost nu deze hob by beoefend, hebt u kunnen lezen in on ze editie van 10 juli. Waarom om het museum „Bragte Land" heet hebben wij nog niet verteld. De heer Drost ver klaarde het als volgt: .Achter dit huis ligt een stuk grond, wat Bragte Land" heet. Brecht wordt door de geschiedkundigen ver klaard als „berg of schittering". Plannen heeft de heer Drost genoeg, zo wil hij o.a. kontakt opnemen met alle stal houderijen in Neder land om een vereni ging op te richten die tracht de stalhouderij voor de ondergang te behoeden. Na de redevoeringen werd de gasten door een paar meisjes ge kleed in oud boeren kostuum een drankje aangeboden, wat de warmte enigszins deed vergeten. Tot besluit nodigde men burgemeester v. d. Bosch weer uit om samen met zijn char mante vrouw plaats te nemen in de koets, om weer uit het verleden van de Vissersweg te rug gevoerd te wor den naar het heden van Amerongen. Vanmiddag, vrijdag 17 juli, dus wordt er in Hotel de Korenbeurs een perscon ferentie gegeven. Het ligt in de bedoeling dat op deze persconferentie de uitslag van de (in februari 1962) in Veenendaal gehouden jeugdenquête bekend gemaakt wordt. Nu echter zal men dan alsnog in de geleden dat deze enquête gehouden is. nendaalse jeugd te horen. Op zaterdag 18 en 25 juli worden in het Sportpark De Burgwal weer voor de 4e maal de Nat. Muziek Amateur- en Teenageramateurwedstrijden gehou den. Evenals andere jaren zullen bandjes uit alle delen van ons land elkaar ont moeten en proberen een prijs in de wacht te slepen. In tegenstelling tot andere jaren zul len nu minder bandjes deelnemen om dat een gedeelte van de tijd wordt in genomen door de TV-artiesten Rita Corita en de Spelbrekers. Hieruit blijkt wel dat DVSA niet alleen op het gebied van voetbal haar beste beentje voor zet, maar ook met deze organisatie durft zij wat aan. Gezien de accomddatie waarover DVSA op het ogenblik beschikt is het mogelijk om ook goede artiesten in de buitenlucht te laten optreden. Als tenminste de weergoden meewerken. Het ligt in de bedoeling als dit weer slaagt om in de toekomst ook bekende artiesten voor de jeugd te laten op treden. Al met al voor dit jaar 2 avon den voor jong en oud en zeer zeker zul len velen dit jaarlijks gebeuren weer bezoeken. Lijstje van enkele deelnemers: De Music Rockers Utrecht The Moving Strings Amsterdam Mej. M. Berg Mijdrecht The Butlers Driebergen Dhr. D. Loovenga Eindhoven The Creole Band Amerongen Mej. C. v. d. Tempel Vleuten The Vally Stars Veenendaal Two Sisters Amerongen Duo Andy en Ricky Diah Arnhem Dhr. W. A. Cazander Utrecht M. v. d. Horst Horst Cothiners Cothen Tevens medewerking van „Junior Rockets" uit Driebergen. Buiten me dedinging. jongens veel aan het werk van het vormingsinstituut zouden hebben. Om nu precies te zeggen wat, zo zei spre ker, is moeilijk na te gaan. In ieder geval hopen wij jullie geleerd te heb ben dat als je vooruit wil in de maat schappij je een stap vooruit moet doen. Eigen initiatief tonen dus. Daarnaast hopen wij jullie ook een zekere mate van verantwoordelijk heidsgevoel bijgebracht te hebben. Om dat de voorzitter van het bestuur Drs. W. A. Frederikse op het laatste moment verhinderd was en de getuigschriften niet kon uitreiken deed nu de heer van Pijpen dat. Hij vroeg zich onder meer af wat nu eigenlijk het verschil is tussen een ge tuigschrift en een diploma. Spreker legde het als volgt uit: „Als iemand een diploma verkregen heeft, gaan in een bedrijf verschillende deuren voor hem open. Jullie komen nu terug in het bedrijf met dit getuigschrift, voor jullie gaan er echt nog geen deuren open, maar misschien is dit een waar merk, dat jullie zelf zo'n deur kunnen openen. Aan het einde van zijn speech bracht de heer van Pijpen namens het bestuur dank aan deciding van het centrum bestaande uit de heren C. Vis ser, J. C. Visser, v. d. Velde en R. de Vries. Ook de verschillende medewer kende industrieën werden door hem bedankt voor de fijne medewerking en vooral ook omdat deze bedrijven de jongens in werktijd dit vormingsonder wijs laten volgen. Daarna werd tot de orde v^n de dag het uitreiken van de getuigschriften overgegaan. 35 Jongens kregen uit handen van de heer van Pijpen een fraai uitgevoerd getuigschrift, waarin volgens de heer van Pijpen de jongens zelf kunnen bepalen wat ze er in wil len zien. Tot slot sprak de voorzitter van de vormingsraad Berrie van Ingen namens de jongens een vurig dankwoord tot de leiding en de verschillende direk- teuren. Aan hem was echt wel te zien, dat het vormingswerk niet nutteloos geweest. Een daverend applaus van zij n collega-werknemers-leerlingen onderstreepte zijn dankwoord. Genodigden en cuj^isten begaven zich toen naar de eetzaal om van een heer lijk diner te genieten. De vormingsraad een commissie bestaande uit Jongelui, die de leiding met raad en daad be hulpzaam probeert te zijn bediende op voortreffelijke wijze en de jongens aten zich de buiken vol met „Nasi Go- reng spécial a l'institution formation jeunesse d'industrie". Na deze eetpartij bleven de jongens nog geruime tijd bijeen in het vor mingscentrum op Kerkewijk 11a. SCHERPENZEEL HERSENSCHUDDING DOOR VAL IN KELDER Tydens werkzaamheden in de kelder van haar woning aan de Brinklanderweg is mevr. Veldhuizen gestruikeld. Zy was alleen thuis, maar op haar hulpgeroep snelde een buurvrouw toe, die haar de eerste hulp verleende. Mevr. V. bleek een zware hersenschudding te hebben op gelopen, waarvoor ze thuis wordt ver pleegd. Op 26 augustus wordt te Ede een land dag annex sportdag georganiseerd door Christelijke Plattelands Jongerenbond afdeling Gelderland. De festiviteiten zul len plaats hebben in de Ederkuil onder het motto „Elan '64". Leuk gevonden dit laatste, want elan heeft enerzijds iets met geestdrift te maken en anderzijds is het een afkorting van „Eder Landdag". Het geheel zal onder leiding staan van de landdagcommissie die o.a. sa mengesteld is uit leden van het provin ciaal bestuur. Op het programma staan onder meer: de opvoering van een openluchtspel „Gelderland in Wereld- verband", het optreden van de Veen- zangers uit Veendaal, verschillende sporten, terwijl de meisjes zich in handvaardigheid en artistieke aanleg kunnen uiten. Voor de jongens staat er ook nog een wedstrijd veekeuren op het programma, fee dag wordt 's avonds besloten met een cabaret, verzorgt door een aantal radioartiesten. Het ligt in de bedoeling dat alle on der-afdelingen uit Gelderland aan dit grote festijn meedoen, zodat er zeker een groot aantal deelnemers te ver wachten is. VEENENDAAL Zaterdagavond 6.30 uur: micro korfbal wedstrijden op het Slot. de Bruïneplein. Dinsdag 21 juli: jaarlijkse bijen markt op het terrein nabij het postkantoor. Prijsuitreiking 11 uur. AMERONGEN Donderdag 23 juli: orgelconcert in de St. Andrieskerk door Jan Wijkhuizen. „Overal" Zomeruitverkoop. 3UN6HANS PRISM A PONTIAC u.1 voor betere uurwerken HOOFDSTP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1964 | | pagina 1