Vanaf donderdag 16 juli a.s Nog 30 verschillende andere modellen Dit is slechts een greep uit 40 verschillende modellen - Zeer voordelig LOSSE CLUBS Houten Slaapkamers: Kuipbankstel gestoffeerd nu f 650- Eiken bankstel nu f 290,- Bankstel nu f 495- Pracht bankstel nu f 890,- 4 spijltjes stoelen 4 eetkamerstoelen 4 eetkamerstoelen 4 eetkamerstoelen nu f 99- nu f 350- nu voor f 162- nu f 450- Grote keuze SALONTAFELS nu f35,- ROESTVRIJ STALEN AANRECHT nu f 399,— SLAAPKAMERS (staal) EETKAMERTAFELS Kapstokken, Haardbankjes MATRASSEN Divanbedden en slaapbanken 50 verschillende en Toiletspiegels Polyether KORTING 10% vanaf f39,- 10% KORTING 10% KORTING Noodklokken over Washington vanaf f 45.- met zuiver wollen moquette zitting zwart skai stoff. blauw-grijs open armleggers met losse kussens keuze uit 5 verschillende kleuren nieuw van de meubelbeurs zwart skai met losse polyether kussens teak kleur tafel 100 cm. rond afroteak, gestoff. met nieuwe kunst vezelstof. 5 jaar fabrieksgarantie tafel rond of recht (rondo) gestoff. met kunstleer, ijzer- sterk, met tafel afroteak met skai gestoff., zeer sterk tafel o.a. met keerblad afroteak 100 cm. voor uw keuken waaronder 3 kastjes binnen en buiten formica, compleet KEUKENKRUKKEN vanaf f 3,60 STAANDE KEUKENKASTEN LINNENKASTEN, OPBERGKASTEN en Losse KEUKEN STOELEN vanaf. f 15, keurig afgewerkt, versch. kleuren, 60 cm. breed f 125, KEUKENKASTEN (staande) KEUKEN WANDKASTEN 5 verschillende uitvoeringen Ook als BOUWPAKKET ongeschilderd vanaf f 69,50 10% KORTING 2 pers. bed 120 of 130 cm. breed, 2 losse nachtkast jes, 2 stoelen en 1 tafeltje linnenkast 120 cm. br Prima afwerking NORME OPRUIMING i door MIA BRUYN-OUWEHAND „Nu wat zou dat?" vroeg hij eindelijk de velletjes dichtvouwend. „De ene vrouw die aan de andere schrijft: het is zo treurig, dat ze zo tegenover elkaar moeten staan. Een verzuchting, dat Mary als plantersdochter in de onmogelijke positie is gekomen aan de kant te moe ten staan van degenen die de ondergang van het Zuiden willen. Dat ze niej: gelo ven kan hoe iemand zijn jeugd zou ver geten; en dan spreekt ze de overtuiging uit, dat Mary zal blijven bidden voor haar broers in het Zuidelijke leger, die op haar clementie hopen, mochten ze ooit in een gevangenkamp terechtkomen. Wat is daar voor verraad aan van de kant van mevrouw Lincoln, Kate? Het is haar zuster, die dit schrijft; heel begrijpelijk." „Lees dan de andere brief." Hij vouwde het papier open. „Mevrouw Lincoln's antwoord?" En hij las: Lieve Zusje. Ja, we leven in een verschrikke lijke tijd. Wie had kunnen denken in onze gelukkige jeugd in Kentucky, dat dit on heil over ons zou komen. Ik heb diep meelij met jullie allen, want ik weet ze ker, dat de president zal doorzetten tot het eind. McClellan heeft nu een goed ge oefend leger, waar de president alles van verwacht. En je weet hoe die generaal Great, of Grant of hoe hij ook heten mag, in het Westen veroveringen maakt. Met de blokkade zullen jullie aan alles ge brek krijgen, vrees ik en als ik je helpen kan moet je dat zeggen Hij vouwde het blad toe. „Het is het gewone gebabbel van vrou wen onder elkaar en ik begrijp heus niet, Kate, hoe een verstandig meisje als jij daar verraad in kunt zien. Dacht je, dat ze in het Zuiden niet precies op de hoogte zijn van het leger van Mr. Lincoln? Er lopen dozijnen spionnen rond. De presi dent is veel te zachtzinnig. Hij moest ie der die verdacht werd ophangen. Maar hoe kom jij aan die brieven?" Hij scheen teleurgesteld, verontwaar digd. „Ik heb ze van iemand gekregen." Hij keek haar scherp aan. „Van wie? Wie in het Witte Huis aast er op de particuliere correspondentie? Of 't een man is of een vrouw, als ik het voor 't zeggen had, hing ik hem op." Kate lachte een zilveren klokje van een lach. „Jij bent een echte soldaat." Ze keek hem bewonderend aan. Hij vergat de kwestie onmiddellijk voor haar blik en haar stem. „Mannen als jij hebben we nodig," zei ze vleiend. „Mannen die directe en ingrij pende beslissingen durven nemen." Hij greep opnieuw haar handen. „Ge loof je me tot iets goeds in staat, Kate?" „Oo ja, o ja. Jij zult promotie maken. Je bent nu al van kolonel tot brigadier- generaal bevorderd. Na deze veldslag zul je majoor-generaal zijn. En daarna daarna „Daarna is de oorlog afgelopen „Afgelopen of niet, daarna word jij be velhebber van het leger van de Potomac." „Breng me niet tot hoogmoedswaanzin, Kate," zei hij lachend. „Ik heb een trek in me, die naar blijf leidt. Zul je me waar schuwen als het zover komt?" „O nee. Ik ben veel te blij, dat we een man hebben in dit leger. Een man, zeg ik je." Hij zocht naar de woorden, indrukwek kend genoeg om haar ten huwelijk te vragen. De huisknecht verscheen weer in de deur en kondigde een tweede bezoe ker aan. „Daar is gouverneur Sprague, Miss Kate. Kan ik hem binnenlaten?" „Natuurlijk." Ze sprong op. Was ze blij met deze onderbreking? vroeg Hoo ker zich af. Raadselachtig was ze. Bij haar schoonheid was het een dubbele aantrekkingskracht Ze ontving William aan de deur. „Wat stel ik het op prijs, Billy, dat je me nog even komt groeten." „Dat is toch vanzelfsprekend, Kate," stamelde de jongen. Ze noemen elkaar bij de naam, stelde Hooker, enigszins jaloers vast. Maar ach, ze waren immers van dezelfde leeftijd. Hij wist zich opeens de twintig jaarou- dere. William was in de uniform van de gewone soldaat. Hij schrok toen hij de generaal zag. Stijf in de houding bleef hij staan. „Neem me niet kwalijk, sir. De huisknecht heeft me niets gezegd." „Neem je gemak," lachte Hooker, op een stoel wijzend. „Kate is vreselijk blij je te zien en dan ben ik het vanzelf ook." William raakte in alle staten van ver legenheid. Onzeker of hij niet voor de mal werd gehouden, keek hij van Hooker naar Kate. Ze lachte hem toe met haar liefste lachje. Hij stierf "bijna in een ver warring van overstelpend geluk. De knapste generaal van het leger zat in haar intieme zitkamer, had haar stellig het hof gemaakt. Hoe kon een William Sprague naast hem bestaan? Hooker was een buitengewoon mooie man. Zijn golvend blond haar en viool- tjesblauwe ogen waren beroemd. Hij droeg geen baard of snor; zijn huid was fijn van tint en zacht als die van een vrouw. Daarbij was zijn mannelijke ge stalte verrassend. In zijn optreden was hij bruusk, op het ontstuimige af. De sol daten bewonderden hem om zijn durf. William Sprague was zo onder de ban van zijn persoonlijkheid, dat hij zich nauwelijks durfde bewegen. „Kom Wiliam, ga zitten," zei Kate. „Generaal Hooker zal je niet opeten. Wat willen de heren drinken?" „Whisky graag," zei Hooker zo gretig of hij er al die tijd op had zitten wach ten. „Een vruchtensap," stamelde William. Kate belde en de huisknecht verscheen. „Eén whisky puur, één met mineraal water en een glas limonade." „Alsjeblieft," zei Kate toen de man het gewenste bracht, en ze zette het glas whisky met water voor William neer. Hij werd vuurrood. Ze kon zo langza merhand wel weten, dat hij niet van whisky hield. Maar als zij wilde, dat hij whisky zou drinken, zou hij dat doen, al was het een heel vat. Hij dronk met klei ne teugjes als om zijn tong niet te bran den en hield de adem in om de drank niet te ruiken. Hooker sloeg in een paar slok ken het glas leeg. „We hadden juist zo'n interessant ge sprek." William beefde. Zou ze hem haar ver loving met generaal Hooker aankondi gen? „We spraken over mevrouw Lincoln," zei ze tot zijn geruststelling. Hij trok beleefd vragend de wenkbrau wen op. „Ze maakt zich onmogelijk," zei Kate. „Nou kom, Kate, laten we daarover zwijgen," zei Hooker. „Ze heeft verdriet,' 'zei Willima zacht. „Het was een ontzettende slag voor haar Willy te moeten missen." „Heb jij ook gehoord, dat ze op de hand van het Zuiden is?" „Onmogelijk," riep William, zijn ver- „Ze heeft verdriet," zei William zacht, dat?" „Ik," zei Kate. „O o neem me niet kwalijk, Kate. Maar dat kun je niet menen." „Ik zal je zeggen wat ik meen. Ik meen, dat ze spioneert." „Kate riep Hooker waarschuwend. „Néééé," riep William. Op het mooie gezicht van het jonge meisje kwam een boosaardige trek. „En als ik nu eens de bewijzen in handen heb?" William staarde haar aan en schudde het hoofd. Een gevoel van onbehagen be kroop hem. Waarom vertelde ze hem dit Waarom bleef ze hem aankijken met haar hoogmoedig kleinerende glimlach? Wat was het, dat ze met die glimlach van hem eiste? Hooker keek van de een naar de ander. Wat bewoog een meisje als Kate ertoe mevrouw Lincoln te belasteren? Vrou wen waren altijd jaloers. Maar zij had waarlijk geen enkele reden jaloers te zijn op een ongelukkige vrouw als mevrouw Lincoln. Na Willy's dood leefde ze terug getrokken, ontving de buitenlanders die ze ontvangen moest, gaf lusteloos een di ner voor de een of andere hoogwaardig heidsbekleder van wie de president heil verwachtte. Voor het Washingtonse ge zelschapsleven was Kate de gevierde gastvrouw. Geen meisje van twintig nam een dergelijke positie in. Daarbij had ze haar jeugd en schoonheid, haar charme, haar geest. Ze kon tevreden zijn. Raad selachtig, wat vrouwen ertoe bewoog el kaar te belasteren. „De president wordt volkomen onmo gelijk met zo'n vrouw," zei Kate. Er ging Hooker een licht op. Mary Lincoln kon haar niets schelen. Het was de president die ze wilde treffen. „De president is zo'n buitengewoon man, dat niemand hem onmogelijk kan maken," zei de kleine William opeens met grote beslistheid. „En al zou je me de bewijzen overleggen, Kate, dan nog zal ik geloven, dat ze vals zijn. Mevrouw Lincoln is nooit tot spioneren in staat..." „Omdat ze te dom is, dacht je?" riep Kate. „Ik weet niet of ze dom is," zei Wil liam met een hoogrode kleur. Zijn han den waren klam en er kwam een waas als van dauw op zijn voorhoofd. Maar daar kon de whiskey schuld aan zijn. „Ik vind haar een heel vriendelijke vrouw." „Vriendelijk? 't Is een helleveeg." „Men zegt het. Maar er wordt hier zo veel geroddeld in Washington! Het is een nest vol intriges. Ik heb geen reden haar te beschuldigen van 't een of van 't an der. Ze doet wat ze kan voor de president. Ze zou hem volgen tot het graf." „O, Billy," Kate barstte in lachen uit, „ik wist niet, dat je zo romantisch was. Ik hou van je om je naïviteit. Is hij niet schattig naïef, Joe?" i - JL

De Vallei | 1964 | | pagina 7