Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Rapport Jeugdenquête Veenendaal na twee jaar gereed gekomen Agenda Raadsvergadering Amerongen Volgens de samenstellers is het rapport niet verouderd Politieberichten 38e JAARGANG DONDERDAG 23 JULI 1964 Nr. 58 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal advertenties Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Oveiberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Na twee jaar voorbereidend werk is het rapport inzake de gehouden jeugdenquête te Veenen daal vorige week aan de Raadsleden ter hand gesteld. Even een opfrissertje: de enquête werd gehouden in februari 1962. Het initiatief hiertoe werd genomen door enige inwoners van Vee nendaal die regelmatig met de jeugd in aanraking kwamen. Zij uitten de wens beter geïnfor meerd te raken over deze groeiende gemeenschap. A) Over de verlangens die bij de jeugd leven ten aanzien van de vrijetijdsbesteding. B) Over de leefgewoonten van de jeugd in samen werking met de vrijetijdsbesteding. In eerste instantie nam men kontakt op met de stichting „Evangelie en Industrie". Deze stichting was er direkt voor te vinden, maar achtte het toch wenselijker, wanneer het gemeentebestuur zich zou belasten met de enquête. De gemeenteraad zegde steun toe en besloot dat de onkosten door de gemeente zouden worden gedragen. Een aan tal particulieren stelden maar liefst 65 vragen samen en deze vragen werden op een formulier aan de Veenendaalse jeugd ter hand gesteld geboren in de jaren 1942 t/m 1947. 2705 jongeren werden zo bereikt. Het formulier werd teruggezonden door 1182 jongeren, om precies te zijn 608 jongens en 574 meisjes. Huizen in Vdaal (zuid) van Patr. Bouw ver. krijgen Centr. antenne syst. Wegens vakantieomstan- digheden komen de jeugd rubriek en Kijk op de Kerk deze week te ver vallen. Redaktie INGEZONDEN „De fakkels bijeen" fëetzouu&ale Ï1E,REN QQFD5TP 91 VEENENDAAL BROUWER ELST Politieberichten Eist AMERONGEN Krijgt Amerongen melksanering? EDERVEEN RENSWOUDE WIST U Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TcL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Bedaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bty de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEB Advertentieprijs per mm 35 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Vorige week vrijdag is in hotel „De Korenbeurs" een persconferentie belegd waarbij het rapport ook aan de pers is verstrekt. De samenstellers, de heren A. H. van Pij-pen, toentertijd jeugdleider in Vee nendaal, WR. Monhemius, chef socia le zaken gemeente Veenendaal, drs. J. Rutten, personeelschef „Scheepjeswol- fabrieken"H. Bekker, voorzitter van de stichting ,J2vangelie en Indus trie" en wethouder C. N. van Kuyk, wensten bij monde van laatstgenoemde aan de hand van het rapport op te merken: Het rapport komt nu pas uit, omdat al het werk geheel door parti culieren in hun vrije tijd gedaan moest worden. Ook dit rapport is door particulieren in hun vrije tijd geschreven. Alleen de codering van de uiteenlopende antwoor den op de verschillende vragen kostte alleen al 850 uren. Verder is het de be doeling van de samenstellers dat dit rap port niet gezien wordt als de conclusie uit het een of ander, maar meer als lei draad. Het moet gezien worden als een uitgangspunt voor de verschillende in stanties om oplossingen te vinden en dient tevens ter oriëntatie. De samenstel lers spraken de hoop uit dat het rapport een aanzet kan betekenen tot verdere verdieping en bezinning in de verschil lende groeperingen. Tijdens de persconferentie kregen de vrijwilligers die aan het hele project meegewerkt hebben een pluimpje van wethouder van Kuyk voor het geheel vrijwillige werk dat deze mensen in hun vrije tijd gedaan hebben. Rapport niet verouderd Van verschillende zijden is meerdere malen aangedrongen op een verschijning van het rapport. Waarom dit zo lang duurde weet men nu. De samenstellers van het werk vonden deze kreten overi gens niet zo erg, want het was een extra stimulans door te gaan, want zo bleek dat er behoefte aan het rapport was. De kreet dat het rapport verouderd zou zijn voor het klaar was, achtten de samen stellers ongegrond, want zo zeggen zij: „In twee jaar tijd veranderd de bestaan de situatie, waarin wij ons hebben ver- diepd, niet indringend." Zoals gezegd, het rapport is nu klaar, Het is een stevig boekwerk geworden, bestaande uit 35 bladzijden vol met fei tenmateriaal, die de belangstellende lezer zeker belangwekkende gegevens zal ver strekken. Het is natuurlijk wel duidelijk dat de Veenendaalse jeugd in grote lij nen overeenkomt met de jeugd elders. Ook is het nog leuk te vermelden dat het de eerste maal was dat een dergelijk onderzoek in Veenendaal en misschien wel in Nederland gehouden werd. Het rapport is onderverdeeld in ver schillende hoofdstukken. Naast een in leiding en een historische schets van Veenendaal treffen we verder hoofdstuk ken als jeugd en gezin, godsdienst, jeugd en onderwijs, werken enz. aan met aan Overzichtsfoto van de bijenmarkt ge nomen vanaf de stoep van het O.C.B.- gebouw. het einde een samenvatting en conclu sies. Deze hoofdstukken zijn ordelijk ge rangschikt en bevatten feiten, opmerkin gen, indien mogelijk enige gevolgtrek kingen en duidelijke overzichten met cijfermateriaal. Moet het rapport niet in de eerste plaats als een geschrift met gevolgtrek kingen gezien worden, toch menen de In een vorige week gehouden be stuursvergadering van Patrimoniums bouwvereniging is vastgesteld, dat men zal over gaan tot de aanleg van het zgn. centraal televisie antenne systeem. Dit plan wordt doorgevoerd, omdat de on kosten aan de woningen ten gevolge van schade door televisie antennes de laatste jaren erg toeneemt. Ook het slordige gezicht veroorzaakt door „an tenne-bossen" speelt hierbij een voor name rol. Men hoopt direkt in sep tember met de aanleg te kunnen begin nen, zodat misschien eind dit jaar één en dezelfde antenne dienst kan doen voor één huizenblok. Het gevolg hiervan is dat de mensen die een eigen antenne hebben, deze van De kelder van de disteleer derij van de fam. Meijer aan de Fluiterstraat was een van de vele waar het water gretig zijn weg vond. het dak moeten laten verwijderen en dat elk huis ongeacht of men nu direkt behoefte aan heeft van een T.V. aan sluiting zal worden voorzien. De huidige bèwoners hoeven echter nog niet direkt met de handen in hun haar te zitten, want de mensen die hun antenne moeten laten afbreken krijgen hiervoor een vergoeding. Wat of het gebruik van de centrale antennes gaat kosten staat nog niet vast. samenstellers enige diepgaande opmer kingen te kunnen plaatsen. In de eerste plaats gaat de belangstel ling van de jeugd uit naar een creatieve en actieve vrijetijdsbesteding. Verder menen de samenstellers op te moeten merken dat de verstedelijking van Veenendaal niet in de antwoorden van de jongeren kan worden teruggevon den, d.w.z. de plaats krijgt het aanzien van een stad, maar deze ontwikkeling werkt niet door op de geestelijke ge steldheid van de bewoners, althans niet merkbaar tijdens de gehouden enquête. Ook de vraag naar culturele en crea tieve mogelijkheden is minder groot dan men in een zo levendige plaats zou kun nen en moeten verwachten. Hierin is wel een kentering merkbaar, maar die geldt voor een klein gedeelte van de bevolking. Zeer velen zijn nog gericht op het mate riële, hetgeen ook in de vrijetijdsbeste ding haar gevolgen heeft. Duidelijk komt ook naar voren, dat in de meeste Veenendaalse gezinnen een ze kere regelmaat heerst. De kinderen moe ten bijvoorbeeld voor een bepaalde tijd thuis zijn e.d. Over het kerkelijk leven, dat in Vee nendaal een belangrijke plaats inneemt, moet men zich volgens de samenstel lers van het rapport danig bezinnen, in het bijzonder op liet gebied van ca techese en jeugdwerk. De lidmaatschappen van sportvereni gingen zijn bijzonder in trek. Ook be paalde wensen op sportgebied van de Veenendaalse jeugd nemen een belang rijke plaats in. Verheugend is het op te merken dat een gedeelte van deze wen sen tijdens de opening van de sport- accomodatie „Panhuis" in vervulling gaat. De samenstellers besluiten hun rap port met op te merken: „Noodzakelijk is mede aan de hand van wat deze enquête heeft opgeleverd - een kritisch doordenken van de belangen der jeugd te Veenendaal en een verdergaande be zinning en overleg door allen, die op een of andere wijze de jeugd willen dienen en leiden. Het ligt tenslotte in de bedoeling het rapport in alle jeugdkringen te versprei den, zodat iedereen die maar even iets met jeugdwerk te maken heeft zich in het boekwerk kan verdiepen. Op deze wijze achten de samenstellers het moge lijk dat het rapport leidraad en als uitgangspunt voor verdere discussie ge bruikt kan worden. Wij hebben gemeend iedereen die be langstelling heeft op de meest uitgebrei de wijze kennis met dit belangwekkend rapport te laten maken. In de volgende editie wordt het rapport Jeugd-enquête zoveel mo gelijk in z'n geheel weergegeven. DRAAIORGEL KOMT NAAR VEENENDAAL Vrijdag en zaterdag a.s. zal in het centrum van Veenendaal een draaior gel op uitnodiging van de winkeliers vereniging de sfeer proberen te vergro ten. Een leuk initiatief, wat zeker bij de winkelende mensen in de smaak zal vallen. De colecte voor de blinden onder het motto „De fakkels bijeen" heeft opge bracht 2718,95. Allen die hier aan mee gewerkt hebben, vooral de collectanten, onze hartelijke dank. Mogen wij volgend jaar ook weer een beroep op U doen? Het comité „De fakkels bijeen" Vrijdag 17 juli verleende A. D. toen hij met zijn auto de inrit bij garage de Haas in wilde rijden geen voorrang aan de bromfietser v. E. die op het rijwiel pad van de Kerkewijk reed. Er ontstond alleen materiële schade. Dezelfde dag reed een zekere J. op de Polderweg door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden in de sloot die naast de weg loopt. Eveneens vrijdag nam de politie de bromfiets van de 15-jarige D. v. K. uit Eist in beslag. Vrijdagavond wilde de heer v. S. van af de Kerkewijk de Middellaan inslaan. Hij stond hiervoor voorgesorteerd, toen hij plotseling van achteren aangereden werd door P. uit Brunsum. Laatstge noemde had geen rijbewijs en rook naar alcohol. Er was materiële schade. In de nacht van vrijdag op zaterdag 3UN6WANS (T FRISrtA PON Tl Ac OMEGA voor betere uurwerken N 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties pikte de politie op de Nieuweweg twee knapen op die uit een inrichting in Rekken gevlucht waren! De bromfietsen die de knapen bij zich hadden bleken gestolen te zijn en werden aan de recht matige eigenaar terugbezorgd, evenals de jongens die naar de inrichting terug moesten. Zaterdag moesten om 11 uur een aan tal automobilisten plotseling stoppen op de hoek Zandstraat-Hoofdstraat. Een van hen reageerde te laat en botste tegen een voor hem rijdende auto, die op zijn beurt hierdoor een voor hem rij dende auto raakte. De schade viel nog al mee. Woensdagmorgen vond op de Rijks straatweg in het dorp een lichte aan rijding plaats. Mej. D. uit Eist reed op het rijwielpad met haar fiets, met de paraplui op. Daardoor heeft zij waar schijnlijk een op de weg geparkeerde auto niet gezien, met het gevolg dat er een deuk in de wagen kwam. Persoon lijk letsel werd niet gemeld. Het blijkt dat de plaatselijke melkhandelaren met elkaar trach ten te komen tot sanering. Op zich zelf is dit geen eenvoudige zaak. Er zitten heel wat haken en ogen aan. Tot definitieve resultaten schijnt men nog niet te zijn geko men. Overigens wordt deze zaek in alle stilte voorbereid. De huisvrouwen die per slot van rekening het meest hierbij betrok ken zijn, weten van deze pogingen nog niets af. Wat meer publiciteit in deze zou toch wel wenselijk zijn. Het staat wel vast dat de huidige werk wijze voor de leveranciers zeer onecono misch is en zeer arbeidsintensief. Wan neer een melkhandelaar zaterdagavond om 7 uur nog niet klaar is met venten, wordt het hoog tijd dat er in het belang van de man zelf maar ook in het belang van zijn klanten, een andere regeling komt. Hoe echter de klant, die nog steeds „koning" heet te zijn hierover denkt is nog een open vraag. JEUGDDIENST Zondag a.s. hoopt dominee van 't Hof uit Tiel voor te gaan in een jeugd dienst. Deze jeugddienst wordt gehou den in de St. Andrieskerk en zal om 18.45 uur beginnen met daarbij een kwartier zamenzang. Het onderwerp van de prediking zal zijn: „Er zit meer in U". Er wordt op een grote belang stelling gerekend, ook van de zijde van de vakantiegangers. GESLAAGD De heer C. Warns te Amerongen slaag de in den Haag voor het aannemersdiplo ma Burgerlijke en Utiliteitsbouw voor de Stichting Raad van Bestuur Bowbedrijf. De heer Warns is de eerste in Amerongen die dit diploma bezit. TEENAGERWEDSTRIJD De muzikale teenagerwedstrijd welke zaterdagavond geen doorgang kon vin den wordt nu ingepast in het programma van zaterdagavond a.s. De aanvang is daarom reeds gesteld om half zes. De Spelbrekers zullen reeds om 6 uur optre den. Later op de avond volgt het optre den van Rita Corita. Dat dit optreden jl. zaterdag niet door kon gaan was voor velen een teleurstelling. De bewonderaars van deze artisten kunnen dus toch nog aan him trekken komen. BOOM GEVELD BIJ NOODWEER Tijdens het noodweer dat zaterdag avond ook boven Ederveen woedde, moest een dikke boom op de Tien Mi- nutenweg het ontgelden en werd met wortels en al uit de grond gerukt. De boom kwam gelukkig niet op de weg te liggen. LASTIG In het café van de heer K. werd de cafébezoeker P. uit Ederveen agressief en wilde op de vuist. Met een zacht lijntje wist men hem uit het lokaal te werken. NAGEKOMEN BURGERLIJKE STAND EDERVEEN Geboren: Gerrit, z.v. H. van Roekei en A. G. van de Burgt; Jacoba E. d.v. E. H. den Engelsen en E. Hovestad. Ondertrouwd: J. Westeneng en D. van der Linden. Overleden Geurtje van Leeuwen, 81 jaar, geh. gew. met H. van Wakeren; Gerrit J. Sterkenburg, 91 jaar; Gerrit C. Berends, 52 jaar. Burgemeester en wethouders van Amerongen zijn van plan zo spoedig mogelijk over te gaan tot de installatie van een comité voor het zwembad. Dit comité zal zo breed mogelyk worden opgezet. Het particulier initiatief zal zo veel mogelijk bevorderd moeten worden. Het college is druk bezig zich omtrent het zwembad te oriënteren. Er zyn aan verschillende baden bezoeken gebracht. Realisering zal plaats vinden in de omgeving van het sportterrein. Met de eigenaren van de grond worden onderhandelingen gevoerd. Een burgerzin lening zal worden uitgeschreven wanneer men wat meer definitief vorm heeft gekregen. Gok dit kan het best gebeuren door een commissie. Het college heeft in den Haag overleg gepleegd met een functionaris van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Van verschillende kanten werd reeds praktische hulp aangeboden. Het College heeft die zeer veel goed gedaan. Dit waren de mededelingen die Jhr. Mr. O. R. van den Bosch kon doen aangaande de hangende zwembadplannen. VAKANTIE BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude houdt woensdag 29 juli geen spreekuur. Het eerstvolgende spreekuur zal gehouden worden op woensdag 5 augustus. Ook de gemeente-architect heeft een wijziging in zijn spreekuur. Op vrijdag 24 en vrijdag 31 juli is hij niet te spreken. De raad besloot de gemeenterekening 1961 met bijbehorende bedrijfsrekenin- gen voorlopig vast te stellen. Namens de raadscommissie deelde de rapporteur de heer Tenge (VVD) mede, dat de com missie zich met deze stukken volledig kon verenigen. B. en W. stellen voor op oen terrein aan de Oranjelaan een 6-tal garages te bouwen. Kosten worden geraamd op to taal 20.000,De garages zouden dan verhuurd kunnen worden voor 18, per maand. In deze omgeving komen de laatste tijd veel auto's. In vele gevallen kan geen garage bij de woning gebouwd worden. Voor het straatbeeld zal dit ze ker beter zijn. De heer Doornenbal (A.R.) zag graag dat aanbesteding onder de plaatselijke aannemers zou gebeuren. De heer Tenge stelde de vraag of het nu wel de taak van de gemeente is deze garages te bou wen. Waarom juist daar en wie komt in aanmerking voor huur. De voorzitter merkte op dat bij de stedebouwkundige ontwikkeling de veel snellere maatschap pelijke ontwikkeling niet voldoende in het oog is gehouden. In andere wijken is er bij de huizen meer ruimte om gara ges te bouwen. Bovendien wil het college alleen vergunning geven voor stenen ge bouwtjes. Allerlei optrekjes kunnen niet geduld worden. In principe komt ieder een voor huur in aanmerking, maar de bedoeling is voor mensen in deze wijk. De heer Buis (P.v.d.A.) meende dat de man met de kleine beurs de huurprijs niet zou kunnen opbrengen. We raken ze zo nooit kwijt aan de mensen waarvoor we ze bouwen. Zou dit niet iets zijn voor zelfbouio? Besloten v/erd tot de bouw over te gaan. De kwestie van zelfbouw zal door het college nog eens bekeken worden. Vervolgens besloot de raad tot de bouw van 2 garages bij de dienstwonin gen Burg v. d. Boschetraat 6 en 8, kosten 5500,te bouwen door de fa. Drost te Veenendaal. De huurprijs bedraagt 16,per maand. De Bijzondere school te Overberg kreeg een krediet voor de aanschaf van nieuwe schoolborden. Aan een bouwer/ deelnemer in de Coöp. Woningbouw door Bouwfonds Nederlandse Gemeenten werd garantie verleend. Een strookje grond gelegen tussen nieuwbouw aan de Irenelaan door fa. van der Heyden en fa. Nieboer werd ver kocht. Oorspronkelijk zou dit een pad worden, maar dit was stedebouwkundig niet fraai. Van de heer Overdijk in de Overstraat werd een strookje grond gekocht ter oppervlakte van 120 m'-* voor de prijs van 1,Op deze grond zal een par keerhaven worden aangebracht, die de verkeerssituatie aldaar ten zeerste zal verbeteren. De heer Tenge vond dit geen gelukkige oplossing. Het aanliggende pand komt nu ver in de straat te staan. Van de heren W. Bouman en W. Kooy werd een strook grond aangekocht waar op een gedeelte van de aan te leggen Margrietlaan op zal komen. ALGEMENE BIJSTANDWET Geruime tijd discusseerde de raad over de vaststelling van bepalingen in de Al gemene Bijstandswet. De voorzitter was van mening dat deze wet in feite tot recht maakt wat in de praktijk al wer kelijkheid was. Er zijn verschillende mo gelijkheden in de wet opgenomen. B. en W. zijn na ampel beraad tot de conclusie gekomen dat het goed zou zijn een com missie van advies in het leven te roepen. Deze commissie is niet bedoeld voor de beoordeling van incidentele gevallen, doch voor het geven van adviezen over algemene zaken de wet betreffende. Het is goed dat deze zaak zo breed mogelijk wordt opgezet en dat zoveel mogelijk mensen bij dit werk betrokken worden. De heer Bllankestijn (partijl.) maakte bezwaar tegen de in het voorstel ge noemde namen. Verschillenden weten van Amerongen niets af. De heer Buis meende dat de mensen terzake zeer des kundig moeten zijn. Ook hij had bezwaar tegen enkele namen. Kan dit niet beter regionaal bezien worden? Dan is de keu ze veel ruimer. De voorzitter merkte op dat het nu niet gaat om het benoemen van een com missie maar B en W willen de mening van de raad peilen over het al dan niet in het leven roepen van deze commis sie. In een volgende vergadering kan dan definitief besloten worden. Besloten werd de in de wet voorge schreven verordeningen vast te stellen waarbij de uitvoering van de wet in han den van B en W blijft en de benoeming van een commissie van advies tot een volgen de vergadering uit te stellen. Ten slotte kwam nog aan de orde een incidentele wijziging van de gemeente lijke bouwverordennig. De raadsleden C. Brinkman, A. Hasse laar en A. v. d. Veer waren wegens afwe zigheid niet in staat de vergadering bij te wonen. De voorzitter hoopte dat het volgend jaar niet nodig zal zqn in deze vakantieperoide een vergadering te be leggen. dat er in verschillende nieuwe Vee nendaalse asfaltwegen flinke gaten zitten? dat dit helemaal niet zo veel bijzon ders is, want dat dit het werk van gemeentewerken is? dat deze dienst op deze wijze de dikte en samenstelling van de asfalt- laag controleert? dat deze boorgaten een middellijn hebben van ongeveer 10 cm en dat deze gaten ook weer weggewerkt worden? dat de Jeugdherberg de Eikelekamp te Eist afgelopen weekeind ongeveer 300 mensen ter overnachting gehad heeft. dat dit aantal niet hoger of lager ligt dan vorig jaar? dat Rhenen vanwege de verschillen de festiviteiten een mooie erepoort opgericht heeft onder aan de Molen straat? AMERONGEN Donderdag 23 juli: Orgelconcert in St. Andrieskerk door Jan Wijkhuizen. Aanvang 8 uur. Vrijdag 24 juli: optreden van de politiekapel. Zaterdagavond 25 juli: slotavond teenagershow op de Burgwal. Dinsdag 28 juli: uitvoering Asaf (I in Lievendael. SCHERPENZEEL Zaterdag 25 juli: Ruitcrdemon- stratie op het terrein bij J. de Greef. Aanvang 7 uur. RHENEN Vrijdag 24 juli: R.M.C.-cmbleem- 11 zoekwedstrijd van 10.00 tot (I 21.00 uur. Zaterdag 25 juli: R.M.C. ballon wedstrijd. Verzamelen om 15.00 uur bij de Bantuinschool. Om 15.30 uur massale oplating op de Veerweg. 4 Maandag 27 juli: Om 19.00 uur bromfietsralley. Vertrek vanaf Bella Vista. Dinsdag 28 juli: 15.00 uur, onder leiding van Adr. P. de Kleuver wandelexcursie. Vertrek vanaf VVV-informatiekantoor. 4 19.00 uur 's avonds: rijwielex- ,i cursie, leiding en vertrekplaats zie boven 28 juli. VEENENDAAL Vrijdag 24 en zaterdag 25 juli: een draaiorgel maakt muziek in het centrum. In de avonden kunnen bezoekers van de V.V.V. en R.M.C. zomerfestiviteiten genieten van o.a. dit prachtig verlichte gedeelte in Rhenen. Op de achtergrond de Cunerakerk.

De Vallei | 1964 | | pagina 1